Cliënt krijgt grip op zorgplan PZC .PZC Windhond kan een haas vangen Gymvereniging 110 jaar oud s School waarschuwt voor kinderlokker in Terneuzense wijk HEDEN ,13 Studenten bedenken nieuwe werkwijze voor zorgcentrum Simnia |r| Openluchtdienst bete voor diefstal Mishandelen buurvrouw bestraft Aanrijding in Middelburg Badmeester Dol-Fijn ontslagen CDA let op machinefabriek Rommelmarkt Telefoon weg Diefstal uit vrachtwagen Braderie ANTIEKVEILING zaterdag 3 juli 2004 joor Miriam van den Broek ÜOMBURG - Zorgcentrum Sim- jia in Domburg voert na de zo- jner een andere werkwijze in, lie bedacht is door studenten ïbo-Verpleegkunde uit Vlissin- ïen. De nieuwe aanpak moet er- foe leiden dat de bewoners zelf Je controle krijgen over de zorg ze ontvangen. LWe waren door de Hogeschool benaderd met de vraag f studenten van de verkorte op- iiding hbo-V bij ons een prak- ijkopdracht mochten vervul- vertelt locatiemanager it Zielstra van Simnia. „De ,acht die we ze gaven was: maak je de bewoner duide- dat hij zelf de baas is over ijn zorgplan?" Ie zorginstelling is verplicht roor iedere bewoner een zorg- ilan te hebben. In dat plan staat [ts over het verleden van die iersoon, wat voor medicijnen lij krijgt, of hij een bepaald jieet moet volgen en wat voor erzorging hij krijgt. \anbevelingen ,In de praktijk is het zorgplan en dossier dat verzorgers elk aoment van de dag kunnen in- ijken of bijwerken", legt Ziels- ra uit. „Maar eigenlijk is het een overeenkomst tussen de liënt en de zorgverlener over de zorg die hij krijgt. We heb- len de studenten daarom laten mderzoeken hoe we onze cliën- en daadwerkelijk de regie over et zorgplan kunnen geven. Ze ebben daarvoor een paar hele Dede aanbevelingen gedaan." Ie voornaamste aanbeveling is lat de dossiers niet langer bene- ien bij het personeel liggen, - REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 j Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl r Frank Balkenende I Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) 1 CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 f Postbus 31 0 4460 AA GOES 4. Tel: (0113)315500 j Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET H l www.pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl [Bezorgklachten: 1 0800-0231231 I op maandag t/m vrijdag ge- tdurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur maar dat ze op de kamer van de bewoners blijven. „De cliënten en familieleden kunnen het plan raadplegen wanneer ze willen. En natuur lijk kunnen ze aankaarten als iets niet gebeurt zoals overeenge komen. Wanneer er aantekenin gen in het zorgplan moeten ko men, schrijven de verzorgers die voortaan op in het bijzijn van de cliënt. Tot nu toe werd dat vaak op kantoor gedaan." Een ander punt was hoe de ver zorgers moeten vernemen wat er vóór aanvang van hun dienst, al lemaal op de afdeling is ge beurd. Want snel een blik werpen op het zorgplan, is er dan niet meer bij. Ook daar hadden de studen ten een oplossing voor. De over dracht moet gedetailleerder, concludeerden zij. Op het zogenoemde afkruisfor- mulier - waarop wordt bijgehou den wie wat heeft gedaan - komt nu extra ruimte voor het opschrijven van bijzonderhe den. Wie nóg meer wil weten, kan altijd naar de bewoner toe lopen en daar het zorgplan inkij ken. „Ik verwacht niet dat er met de nieuwe werkwijze onmid dellijk veel verandert voor de cliënt", zegt Zielstra. „Maar ik denk dat ze op den duur toch het gevoel en het besef krijgen dat ze hier best wat te vertellen hebben. We merken steeds va ker dat mensen mondiger wor den. Ze willen weten wat er met ze gebeurt en waarom. Door het zorgplan aan hen te geven, krij gen ze ook daarover de regie." De studenten die de werkwijze hebben uitgedacht zijn M. Boog aard, P. Burema, J. Chevallier, V. Geelhoed, L. Meulmeester, S. van der Waal en J. Walhout. POLPH AARTS DIJ K - Op re- reatieterrein de Schelphoek in Polphaartsdijk word zondag 4 •juli een openluchtdienst voor jongeren gehouden. iHet thema is 'lopen over water'. De dienst begint om 10.00 uur maast restaurant De Meerkoet. MIDDELBURG - Een 44-jarige man uit Kruibeke (B) is gisteren i door de Middelburgse politie- I' rechter G. van Unnik voor het istelen van goederen van het ma rineschip HMS Tromp in Vlissin- gen conform de eis veroordeeld tot 500 euro boete. Ook moet ver dachte de schade, 1400 euro, te- werkte op het marine schip en beschikte over een sleu tel van de zogeheten Oranje ruimte. In de laatste week van november vorig jaar had hij voe dingsmiddelen, drank, hengels, injverpmolens en dartpijlen weg genomen en de spullen in zijn auto geladen. Hij verklaarde de goederen te hebben weggeno- "men, omdat hij boos was over Jijirechtspositie bij de Tromp. Adri de Kruis met haar vijf whippets. door Freek Janssen GOES - Een windhond moet niet te veel eten voor een race. De vijf whippets (een windhondenras) van Adri de Kruis krijgen zondag een speciaal licht ont bijt, voordat ze starten op het Neder lands Kampioenschap 350 meter in Goes: beschuit en een zacht gekookt ei tje. Al 27 jaar fokt en traint ze windhon den, samen met haar man. „Ik kocht mijn eerste als huishond. Toen nam ik er nog een bij, omdat eentje maar zielig was. Daarna wilde ik een nestje fokken. Ik ging informeren bij de renbaan of ze een goede reu hadden. Die hadden ze wel, maar dan moest ik beloven dat ik met de pups naar de renbaan zou gaan. Om ze op te leiden tot wedstrijdhond. Is goed, dacht ik, dat doe ik toch nooit. Maar toen ik eenmaal begon, was ik de grootste fanatiekeling." Net als veel andere baasjes stond ze gis teren al met een caravan bij de renbaan aan de Oude Zeedijk, bij sportpark 't Schenge. Met zes honden, waarvan er vijf meedoen aan de wedstrijd. De hon den hebben een roepnaam en een offi ciële naam, die begint met de naam van de kennel. Haar lievelingen dragen na men als Homely Luck's Ultranza en Ho mely Luck's Que Sera Sera. „Daarna kwam nog Homely Luck's What Will Be Will Be, die heeft als roepnaam Sadi. Die was een beetje een sadistisch als pup." Op Que Sera Sera is ze het trotst. „Van de 96 wedstrijden heeft ze 90 finale plaatsen gehaald." In 1999 werd de windhond zelfs kampioen op de 475 me ter, de lange afstand. Je moet er wel iets voor over hebben om je honden fit te houden. Elke dag zeven en een halve kilometer trainen. En dan nog het borstelen, voeren, het hok schoonmaken. De 'wedstrijdhonden lo pen bij Adri gewoon in huis rond: „Ze liggen zelfs af en toe in mijn bed. Een windhond is een heel sociaal dier, die moet veel contact hebben met de eige naar." Adri heeft al 25 nesten gefokt. Pups die ze zelf houdt, kiest ze puur op gevoel uit. „Wat ze later voor prestaties gaan leveren, weet je toch niet." Een wed strijdhond moet veel leren. Haasvast zijn (geconcentreerd blijven op het lok- dier tijdens een race) is erg belangrijk. „Zodra ze een prooi zien, moeten ze de tegenstander niet meer zien." Gebeurt dat wel, dan kan het gebeuren dat ze een andere hond in de weglopen en dat betekent diskwalificatie. Zuiver lopen is ook een must. „Dat kun je niet trainen, dat zit er in of dat zit er niet in." Whippets zijn kleine windhonden. Het ras is pas een eeuw oud, ze komen voort uit een kruising tussen de greyhound en een terriër. Bert van 't Hof, voorzitter van de Zeeuwse Windhonden Renvereni- ging: „De greyhound werd in die tijd ge- foto Willem Mieras bruikt door de Engelse adel, bij de her tenjacht. Voor het arme volk was zo'n hond niet te betalen, daarom werd er een kruising gefokt. Whippets werden veel gebruikt bij stroperijen." Ook greyhounds doen mee aan de ren nen dit weekeinde. Het is het snelste hondenras ter wereld. „Ze halen bij rechte stukken wel tachtig kilometer per uur", vertelt Van 't Hof. „Alleen een cheetah is sneller. Een whippet is iets langzamer, die haalt maar een kleine zestig kilometer per uur." In die snelheid zit ook de tragiek van de windhond. De Kruis: „Windhonden zijn lange honden en die mogen volgens de wet niet vrij rennen. Ze zijn sneller dan het wild in de natuur. Het zijn de enige honden die zo snel zijn, dat ze een haas kunnen pakken. En als ze zo'n beest pakken, doden ze hem. Voor de honden zijn de races dus bijna de enige moge lijkheid om echt te rennen. Daarom vin den ze het ook prachtig." Vandaag vanaf 11.00 uur zijn er rennen voor honden in de B- en C-klasse. Mor gen is het officiële Nederlandse Kam pioenschap voor de A-klasse. door Jeroen Jumelet YERSEKE - Vandaag viert Gym vereniging Vooruitgang Zij Ons Streven (VZOS) uit Yerseke haar 110-jarig bestaan. De in 1894 opgerichte vereniging heeft in haar bestaan al veel ver anderingen ondergaan. „Je zou alleen bijna zeggen dat er aan onze gymzaal nog niks is veran derd sinds die tijd", zegt voorzit ter Marjolein Sinke. De vereniging is al een poosje met de gemeente Reimerswaal in bespreking over het opknap pen van de zaal. „De ramen gaan niet meer open en het is in de winter te koud en in de zo mer te warm." Maar Sinke heeft hoop op een goede afloop. De vereniging heeft de laatste drie jaar een goede periode ach ter de rug. „Het is geweldig dat we zo'n grote gx*oep jongens heb ben gekregen. Daar hadden we twee jaar geleden niet op dur ven hopen. Maar toen we vorig jaar een gezondheids week hiel den, kwam daar opeens een groep jongens op af", zegt Sin ke. „De meeste jongens zitten naast gym ook op voetbal, maar dat gaat goed samen." De vereniging groeit volgens Sinke gestaag. „We moeten na tuurlijk concurreren met spor ten als streetdance en aerobic, maar ik heb het idee dat sommi ge meisjes dat op den duur saai vinden. Dan komen ze tenig. Turnen heeft voor jonge meisjes iets spannends. Toch blijven we klein. Maar het is altijd gezel lig", zegt Sinke. Wel is het vol gens haar moeilijk om vrijwilli ge leiding te vinden. „Mensen zijn tegenwoordig erg bang om vrijwilliger te worden." Er is genoeg te doen bij VZOS. Voor de kleintjes is er al een ouder-peutergroep. Sinke: „Als kinderen een jaar of drie zijn kunnen ze al terecht. Ze doen dan simpele oefeningen. Het is vooral leuk voor ouder en kind samen. Maar het is zeker goed voor de motoriek van een kind." Volwassenen Daarnaast heeft de vereniging een gemengde gymnastiekgroep voor jongere kinderen. De iets oudere kinderen hebben apart les. „Dat is vooral vanwege het feit dat we tot voor koi't alleen maar meisjes hadden. Nu is er een groep van ongeveer twintig jon gens bij gekomen." Ook voor vol wassenen heeft VZOS lessen. Ook veel jongens hebben er de laatste jaren weer lol in te trainen bij Gymvereniging Vooruitgang Zij Ons Streven. foto Willem Mieras „We hebben een afslankcursus en een 55 plus groep." Volgens Sinke zijn de groepen, mede door het kleine zaaltje, erg knus en gezellig. Het jubileum wordt de hele dag gevierd, ,,'s Ochtends hebben we een peuterprogramma, 's Middags zijn er oud-Hollandse spelletjes en demonstraties van de verschillende groepen met aansluitend om ongeveer 17.00 uur een receptie waar speldjes woi'den uitgereikt aan jubile rende leden", vertelt Sinke. La ter op de dag wordt een honk ge opend voor de leden van veer tien tot achttien jaar. „Daar ben ik heel blij mee", zegt Sinke. „Vanuit de gemeen te kwam de vraag of wij iets wilden doen aan het landelijk jeugdprogramma Whoznext. Dat programma moet jongeren stimuleren om onder de paraplu van een vereniging bij elkaar te komen. Er is in één van de was ruimtes een honk gemaakt door de leden zelf. We hebben nu ze ven meisjes die meedoen met Whoznext. Zo blijft jeugd van middelbareschoolleeftijd ook nog betrokken bij VZOS." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik verooi'deelde gisteren een 29-jarige man uit Oost-Souburg voor het mishandelen van zijn buurvrouw en huisvredebi'euk conform de eis tot 250 euro boete. Aan het slachtoffer moet hij 183 euro, de schade aan een deur van de woning, vergoeden. De verdachte kreeg op 26 de cember vorig jaar de politie aan de deur, omdat de buren hadden geklaagd over geluidsoverlast. Hij had zich daar over zo kwaad gemaakt dat hij de woning van de buren binnendrong toen er niet werd opengedaan. Hij had ver volgens de 67-jarige vrouw een vuistslag in haar gezicht gegeven. „Voor elk akkefietje bellen ze de politie. Ik word door mijn buurvrouw i-egelmatig uitgescholden", verweerde de Souburger zich. De politierechter hield er in de uitspraak rekening mee dat het burenconflict een slepende kwestie MIDDELBURG - Op de Schroebrug in Middelburg heeft zich gisteravond om half zeven een aanrijding voorge daan. Een 62-jarige automobiliste uit de gemeente Borse- le reed op de linkerrijstrook van de Schroebrug in de rich- ting van de Schroeweg. Toen zij iets uitweek raakte zij op de rechteirijstrook. Daarbij kwam de vrouw in botsing met een caravan, die aan de auto van een 57-jarige man uit Gangelt gekoppeld was. De auto van de vrouw en de caravan raakten beschadigd. De bestuurders kwamen er met de schrik vanaf. NIEUWERKERK - De Stichting Zwembad Dol-Fijn heeft één van haar badmeestei's ontslagen. De man leefde al sinds half maart in onmin met zijn werk gever en collega, waardoor een onwerkbare situatie was ontstaan. De kwestie stond op de rol van de kantonrechtbank, maar de partijen kwamen op het laatste moment een financiële schikking overeen-. Volgens de wederzijdse raadslieden is de zaak daarmee naar tevredenheid van beiden afgedaan. „Het gezond ver stand heeft gezegevierd", reageerde stichtingsvoorzitter C. Bax gisteren tevreden op de schikking. BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland denkt het maximale te hebben gedaan aan de (brand-)veiligheid van de voormalige machinefabriek aan de Havendijk in Bminisse. In 2002 is de eigenaar aangespoord maatregelen te nemen omwille van de veiligheid. Ook is er in datzelfde jaar een sloopvergunning afgegeven. Het brandveilig maken of slopen van het lege in veiwal verkerende gebouw is verder een zaak van de eigenaar. Wel is het pand momenteel ontoegankelijk en wordt er toezicht gehouden. Aldus burgemeester en wethouders in reactie op vragen van CD A-er N. de Danschutter. Hij ij vert al een paar jaar voor maatregelen rondom het Bruse gebouw. In de commissie samenleving van dinsdag kaart hij de kwestie opnieuw aan. De Danschutter vindt de be antwoording van het college niet voldoende. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De politie houdt extra surveillances in de wijk Serlippens in Terneuzen en omgeving, na meldingen dat zich daar in de buurt van scholen een verdacht persoon op houdt. De scholen hebben ouders en kinderen gewaar schuwd alert te zijn. Volgens een woordvoerster van de politie besteedt de politie extra aandacht aan de buurt na de melding begin juni dat er in de omgeving van de Lorentz- laan een man rondliep die zijn geslachtsdelen aan kinderen toonde. De directie van basisschool Op de Hoogte in de Madame Curie straat waarschuwt ouders met een pamflet op het pxikbord dat ze goed op hun kinderen moeten letten als die buiten spelen. Vol gens adjunct-directeur Barb Koopmans van Op de Hoogte be staan er verschillende - tegen strijdige - signalementen van de potloodventer. Directeur Henny Verschoor van de Zuidlandschool in de Profes sor Zeemanstraat zegt dat op zijn school niets bekend is van een verdachte man die kinde ren lastigvalt. „De kinderen geven dat toch meestal snel genoeg aan. Dan gonst dat rond op het school plein", aldus Verschoor. De di recteur van de Zuidlandschool weet wel dat iets langer geleden een 'jonge man' zich hinderlijk in de buurt van zijn school op hield. Verschoor zegt verder ervoor te willen waken, dat er onnodige GOES - Stichting Arti Carnaval houdt zaterdag 10 juli een rom melmarkt op de Grote Markt in Goes. De markt duurt van 9.00 tot 17.00 uur. paniek wordt veroorzaakt bij ouders en kinderen. Ook bij de Prins Willem van Oranjeschool in de Leeuwenlaan zijn geen re cente klachten bekend van een verdachte man die zich in de buurt van de school ophoudt, zegt adjunct-directeur J. Hame link. „We zijn daar wel heel alert op. Zo'n twee maanden terug speel de het wel. Toen hebben we alle kinderen in de klassen geïnfor meerd dat ze moeten opletten en niet zomaar met iedereen moe ten meegaan. „De ouders hebben we toen via de nieuwsbrief op de hoogte ge steld, en we hebben ook de poli tie ingelicht." GOES - Van een bezoekster van een horecabedrijf aan de Oude Vismarkt in Goes is gisteroch tend tussen één en twee uur de gsm gestolen. De telefoon werd in een onbe waakt ogenblik uit haar tas weg genomen. KAPELLE - In een vi*achtwa- gen die geparkeerd stond op de Vroonlandseweg in Kapelle is in de nacht van donderdag op vrij dag ingebroken. Uit de cabine zijn een navigatie systeem en een mobiele telefoon meegenomen. Advertentie HEINKENSZAND - Winkeliers vereniging Winbela uit Hein- kenszand houdt zaterdag 10 juli een braderie. Naast kraampjes zijn er tal van andere activiteiten zoals kermis en een bridgetoernooi. 'Het Middelburgs Veilinghuis' in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur 06-23360501 Veilingmeester A. I. verhage www.hetmiddelbLirgsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 61