Parijs in de maag met Fourniret Russische communisten raken nu onderling slaags Regering Soedan zegt miljoen ontheemden onderdak te bieden Uitspraak in Frans verkrachtingsproces wekt alom verbazing Negentien doden bij aardbeving in oosten van Turkije Alcohol goed voor botten Groenen willen groene stroom EU Gross mogelijk premier Tsjechië Hoog overleg VS en Noord-Korea 200 mensen ontvoerd in Tsjetsjenië Dodental van Franse seriemoordenaar loopt op Regering schaamt zich over nalatigheid inzake moordende boswachter Gevestigd per 1 juli 2004 Mevr. K. Adams, huisarts Brand Algarve legt zesduizend hectare in de as ITALIAANSE KEUKENS PORS KEUKENS zaterdag 3 juli 2004 LONDEN - Gematigd gebruik van alcohol bescherm vrouwen mogelijk tegen de gevolgen van botontkalking Dit blijkt uit een onderzoek van het St. Thomas Zieken huis in Londen. De studie is uitgevoerd onder 46 parei identieke vrouwelijke tweelingen, van wie er een circt acht alcoholconsumpties per week tot zich pleegt te ne men en de ander vrijwel geen alcoholhoudende dranl drinkt. De vrouw die met mate drinkt, bleek sterkere bot ten te hebben dan haar geheelonthoudende zuster. Volgens de onderzoekers heeft een hoge alcoholinnamt echter een negatieve invloed op de botstructuur. ANP BRUSSEL - De Groene partij in het Europees Parlement wil dat alle Europese instellingen voortaan geheel groene stroom gebruiken. De EU-instellingen moeten zo het goe de voorbeeld geven. „Kiezen voor groene stroom is deelnemen aan een sociaal en milieuvriendelijk Europa", aldus de Luxemburgse Eu roparlementariër Claude Turmes gisteren namens de Groene partij. ANP PRAAG - De Tsjechische president Klaus heeft minister Gross van Binnenlandse Zaken gisteren gevraagd een nieuw kabinet te vormen. De leider van de sociaal-demo cratische CSSD wil met twee centrumrechtse partijen een coalitie smeden die ook al de oude regering van vertrek kend premier Spidla steunden. Gross moet zich dan nog wel verzekeren van de steun van een parlementariër om een meerderheid in het parlement achter zich te hebben. Spidla nam ontslag na de teleurstel lende resultaten bij de Europese verkiezingen. ANP/RTR JAKARTA - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Powell, heeft gisteren met zijn Noord-Koreanse ambtsgenoot Peak gesproken. Na afloop zei Powell dat er nog veel wantrouwen tussen beide landen bestaat. De ont moeting vond in de Indonesische hoofdstad Jakarta plaats, in de marge van een regionaal forum. Het was het eerste overleg op een dergelijk hoog niveau sinds bijna twee jaar geleden, toen een crisis uitbrak over het Noord-Koreaanse kernprogramma. „Er is uitzicht op concrete vooruitgang", aldus Powell na afloop. De Noord-Koreaanse delegatie liet weten dat beide landen geen 'permanente vijanden' hoeven te zijn als de VS hun 'vijandige beleid' laten vallen. ANP/RTR/AFP MOSKOU - Dit jaar zijn al bijna tweehonderd mensen ontvoerd in de opstandige Russische deelrepubliek Tsjetsjenië. Dat méldde de mensenrechtengroepering Me morial gisteren. Van de 194 ontvoerden zijn er nog altijd 82 vermist, aldus Alexandr Tsjerkassov van Memorial. Vijftien anderen zijn gedood en 97 zijn vrijgelaten, al dan niet na betaling van losgeld. Memorial schrijft het merendeel van de verdwijningen toe aan Russische regeringstroepen en pro-Russische mili ties. ANP/AFP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Het aantal slacht offers van de Franse seriemoor denaar Michel Fourniret loopt op. Gisteren bekende de 62-jari- ge boswachter, die sinds een jaar in België in de cel zit, zijn tiende moord op een automobi list, in de Bourgogne. Fourni ret. die heeft toegegeven dat hij acht jonge meisjes en vrouwen heeft ontvoerd, verkracht en vermoord, ruimde ook voor geld mensen uit de weg. Zo vermoordde hij naar eigen zeggen de vrouw van een lid van de extreemlinkse organisa tie Action Directe om aan het geld van de terreurgroep te ko men. Met het geld kocht hij een kasteel in Donchery, bij de Franse stad Sedan. Daar begint vandaag het graven naar slacht offers. Fourniret heeft bekend dat hij in de bosrijke omgeving van Chateau Satou ten minste twee slachtoffers heeft begraven. Eén daarvan is de Belgische Eli zabeth Brichet, die in decem ber 1989 op 12-jarige leeftijd spoorloos verdween. In de tuin van zijn boerderij zou zeker één slachtoffer begra ven liggen, een au-pair die in 1993 door Fourniret en zijn vrouw werd ingehuurd om op hun zoon te letten. Naar de identiteit van dat meisje blijft het gissen. Fourniret houdt vol dat hij haar geen haar heeft ge krenkt. Zijn echtgenote, die vo rige week naar de politie stapte na de uitspraak in het proces te gen Mare Dutroux, beweert dat hij de jonge vrouw wel heeft ge dood. Fourniret gedraagt zich volgens de speurders als een echte psychopaat. Hij probeert zijn ondervragers aan het lijn tje te houden door alleen moor den te bekennen die inmiddels verjaard zijn. GPD door Henk Glimmerveen PARIJS - De Franse minister van Justitie Perben raakte giste ren onbedoeld de open zenuw: „De samenwerking tussen de Franse en de Belgische autori teiten is de afgelopen 48 uur voortreffelijk geweest", zei hij op een persconferentie over de bekentenissen van de Franse se riemoordenaar Fourniret. Niet minder dan tien moorden zei Fourniret te hebben ge pleegd, de meeste in Frankrijk. Vóór die afgelopen 48 uur was het met de Frans-Belgische sa menwerking echter heel wat minder gesteld. Over een perio de van dertien jaar werden er in de Ardennen moorden ge pleegd op meisjes en jonge vrou wen. Afwisselend in de twee landen. Er was één overeen- door Henk Glimmerveen PARIJS - Tien van de zeven tien verdachten in de gerucht makende verkrachtingszaak in het Franse plaatsje Outreau zijn in de nacht van donderdag op vrijdag tot gevangenisstraf fen veroordeeld. De uitspraak van de rechtbank kwam onver wacht, omdat algemeen reke ning was gehouden met een ver oordeling van slechts vier ver dachten, twee echtparen die ja renlang hun kinderen op beest achtige wijze hadden mis bruikt. De jury, en vervolgens ook de rechtbank, kwam evenwel tot de conclusie dat zes andere in woners van het stadje ook schuldig waren aan seksueel ge weld, hoewel in de loop van het proces twijfels over hun schuld waren ontstaan. Aanleiding daarvoor waren de tegenstrijdi ge verklaringen van een van de vier hoofddaders, Myriam De lay, over de betrokkenheid van de andere aangeklaagden. Van de ene op de andere dag had ze haar aanklachten tegen de rest ingetrokken om die gewijzigde versie kort daarna weer te her roepen. Na de geruchtmakende verklaringen van de vrouw wa ren alle verdachten, op de vier hoofddaders na, tijdens het pro ces op vrije voeten gesteld en ontspon zich (evenals in de zaak van de moordende bos wachter Fourniret) in en buiten de rechtszaal een heftige discus sie over het functioneren van de rechterlijke macht in Frank rijk. Met name de rol van de onder zoeksrechter speelde daarin een belangrijke rol. De magis traat in kwestie zou zich te veel hebben laten leiden door de ver klaringen van de slachtoffer tjes, die - beweerde de verdedi ging - door hun ouders waren gemanipuleerd en gedwongen werden te liegen over de rol van de rest van de verdachten. Minister Perben liet weten een onderzoek in te stellen naar de manier waarop het onderzoek in de zaak-Outreau is geleid. De hoofddaders, het echtpaar Delay, werden veroordeeld tot respectievelijk 20 (de man) en 15 jaar (de vrouw). Hun mede plichtigen, het echtpaar Gre- non, gaan voor respectievelijk zes en vier jaar achter de tra lies. GPD komst: als een slachtoffer in het ene land werd vermoord werd het lijk in het andere land aangetroffen. Maar al die tijd slaagden de 'Franse en de Bel gische autoriteiten' er niet in el kaar afdoende te informeren. De schaamte wordt vooral ge voeld in Frankrijk, waar Four niret in het verleden drie keer is veroordeeld: in 1966 in Nan tes. in 1973 in Verdun - beide keren voor zedenmisdrijven - en in 1987 in Parijs. In het laat ste geval ging het om zwaarde re misdrijven: een reeks ver krachtingen onder bedreiging van wapens. Zeven jaar met af trek kreeg Fourniret, maar na enkele maanden zwaaiden de gevangenisdeuren al weer open. Vervroegd op vrije voe ten wegens goed gedrag. Berechting Fourniret maakte dat hij weg kwam naar België. Zijn arresta tie aldaar en de bekentenissen die hij de afgelopen dagen heeft afgelegd, zorgen ervoor dat het onderzoek zich de eerst komende tijd nog in België af speelt. Maar de Belgische justi tie heeft al laten doorscheme ren dat berechting van Fourni ret 'logischerwijs' in Frankrijk zal zijn. Een woordvoerder van het parket in Luik verklaarde dat zowel de nationaliteit van de dader en diens echtgenote als het feit dat de meerderheid van zijn slachtoffers eveneens de Franse nationaliteit hebben het overdragen van Fourniret aan het Franse parket 'passen der' maakt. Op de achtergrond zou evenwel ook spelen dat Bel gië zo vlak na het proces tegen Dutroux even geen behoefte heeft aan nóg een proces tegen een seriemoordenaar. Ook Frankrijk staat echter niet te springen om Fourniret te be rechten. Het land wordt ge plaagd door een aantal geval len van vermiste kinderen, van wie de meesten in handen lij ken te zijn gevallen van moor denaars. In dezelfde streek waar Fourniret, in zijn eigen be woordingen, 'op jacht' ging zijn de afgelopen veertien dagen an dermaal twee meisjes verdwe nen. In een geval is al een arres tatie gepleegd: een 56-jarige man, die vanaf zijn jeugd afwis selend in gevangenissen en psy chiatrische inrichtingen heeft gezeten. Maar ook hij was on langs - eveneens wegens goed gedrag - op vrije voeten ge steld. GPD Het huis in Sart-Custinne waar Fourniret woonde voordat hij deze week werd gearresteerd. foto Francois Lenoir/RTR (Advertentie) J. Visser, J. H. Vervloet en K. Adams, huisartsen Roozenburglaan 20 4337 JH Middelburg Tel. 0118-627664 in samenwerking met J. H. Vervloet en J. Visser door Remco Reidinq MOSKOU - Een interne machts strijd dreigt de Communistische Partij in Rusland te verscheu ren. Aan de vooravond van een partijcongres claimen rebelle rende partijleden dat zij leider Zjoeganov donderdag op een bij eenkomst hebben afgezet. De oppositie schoof het gematig de parlementslid Tichonov (57) naar voren als nieuwe leider. Ook werden Zjoeganovs plaats vervangers, het volledige presi dium en andere partijbonzen weggestuurd. Volgens tegenstanders van Zjoe ganov waren bij een stemming voldoende leden van het Cen traal Comité van de partij aan wezig om diens ontslag rechts geldig te "laten zijn. Waarnemers van het ministerie van Justitie en het centraal kiescomité zou den de beslissing hebben be krachtigd. Het kiescomité ont kende dat echter; het Russische ministerie van Justitie wilde geen commentaar geven. De 60-jarige Zjoeganov, sinds 1993 leider van de communis ten, zegt nog steeds te rekenen op zijn herverkiezing tijdens het tiende partijcongres, dat van [door Fidan Ekiz ISTANBOEL - Bij een aardbe ving in de provincie Agri in het oosten van Turkije zijn in de nacht van donderdag op vrijdag ten minste negentien mensen om het leven gekomen. Zeker peertig anderen raakten ge wond. De aardbeving, met een kracht van 5 op de schaal van trof meerdere dorpen Dogubayazit. - De eerste grote in Portugal van deze heeft een gebied van zes- luizend hectare landbouw en bos in de as gelegd. deelde de Portugese over gisteren mee. Het vuur is in grotendeels geblust, minstens negen andere randen woeden nog. brand ontstond aan de kust de Algarve in het zuiden an Portugal. In het stadje Tavi- 1 is een tiental huizen ver die op het moment van e brand niet waren bewoond, an onbekend aantal mensen is pevacueerd. ANP/DPA Volgens de gouverneur van Dogubayazit, Nurullah Cakir, vielen de meeste doden in het dorp Yigincal. De hulporganisa tie Rode Halve Maan heeft vijf honderd tenten en vijfhonderd dekens naar het getroffen ge bied gestuurd. Ook de provincie Erzurum heeft hulp naar de slachtoffers gezonden. De aard schok in Agri vond gisteroch tend rond half twee plaats. Daarna zijn vijf naschokken ge teld. Volgens de autoriteiten worden de naschokken nog steeds gevoeld. De Turkse autoriteiten verwach ten dat het aantal slachtoffers niet verder zal stijgen. In maart kwamen bij een aardbeving in Erzurum negen mensen om. Ook die beving had een kracht van 5 op de schaal van Richter en werd gevolgd door zeker vijftig naschokken. De laatste zware aardbeving in Turkije vond plaats op 17 augus tus 1999 in het geïndustrialiseer de noordwesten van het land. Daarbij werden achttiendui zend mensen gedood. Deskundigen voorspellen dat het economisch hart van Turkije binnen enkele jaren met nog een zware aardbeving te maken krijgt. Daarbij zal vooral de mil joenenstad Istanboel worden ge troffen. De Turkse autoriteiten bereiden zich sinds 1999 voor op de gevreesde beving. GPD daag begint. Hij gelooft niet in de legitimiteit van de verkie zingsuitslag. Alle acties tegen hem zijn provocaties, meent Zjoeganov. Ze zouden onder deel uitmaken van een complot van het Kremlin met als doel de ooit zo machtige communisti sche partij te elimineren. De communisten domineerden het afgelopen decennium de Doe- ma, het Russische parlement. Debacle De tegenstanders van Zjoe ganov, hervormers onder lei ding van het onlangs geroyeerde partijlid Semigin, zijn van plan dit weekeinde een eigen partij congres met verkiezingen te or ganiseren. Zij geven Zjoeganov de schuld voor het debacle tij dens de parlementsverkiezingen in december vorig jaar. Het aan tal communistische afgevaardig den in de Doema werd toen ge halveerd. Ook zou Zjoeganov geen haast maken met verjonging van het Centraal Comité. Vorige maand trad de nummer twee van de partij, vice-voorzit- ter Koeptsov, terug. Hij riep Zjoeganov op hetzelfde te doen en plaats te maken voor jongere leiders. Zjoeganovs lot ligt nu in handen van de afgevaardigden in het Centraal Comité. GPD van onze redactie buitenland KHARTOEM - De regering van het Afrikaanse Soedan heeft gis teren beloofd achttien goede op vangplaatsen in te richten in de crisisregio Darfoer. Volgens de minister van Binnenlandse Za ken, generaal Hoessein, moeten de plekken een tijdelijk huis bie den aan tot een miljoen mensen die voor het geweld in de regio op de vlucht zijn geslagen. Die zitten nu verspreid over cir ca 130 geïmproviseerde 'kam pen' met nauwelijk water en on der embarmelijke hygiënische omstandigheden. De internationale druk op Soe dan om een einde te maken aan het bloedvergieten en het huma nitaire drama in Darfoer neemt toe, vooral onder aanvoering van VN-chef Annan en zijn spe ciale gezant Pronk in de regio. De crisis in Darfoer is het ge volg van al lang sluimerende et nische spanningen over onder meer landbouwgrond tussen no madische herders, die zichzelf als Arabieren beschouwen, en boeren met vastere woonplaat sen die hun zwart-Afrikaanse af komst koesteren. In februari vorig jaar kwamen drie van de Afrikaanse stammen in Darfoer, die zich verenigden in de rebellengroepen SLA/M en JEM, in opstand tegen de re gering, die wordt gedomineerd door een Arabische elite. De re gering heeft de regio met militai re middelen bestookt en de Jan- jaweed-milities, vaak tieners of jongvolwassenen, zaaiden er ver volgens dood en verderf. Zeker 1,2 miljoen mensen in Darfoer zijn ontheemd en heb ben hun heil elders gezocht. Ze zijn deels naar Tsjaad gevlucht, waar velen leven in kampen. De Verenigde Staten onderzoeken de dood van mogelijk al dertig duizend mensen in Darfoer. Het precieze dodental is onbekend, maar het lijkt zeker dat er meer dan tienduizend mensen zijn ge dood. Volgens de mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch staat vast dat Soedanese militairen zich medeschuldig hebben gemaakt aan de misda den in Darfoer, die vooral zijn gericht op leden van Fur, Masa- lit en Zaghawa-stammen. Soedan heeft vaak beloofd de crisis op te lossen, maar tot da den kwam ze niet of nauwelijk. De rebellen zeiden gisteren niet met de regering te willen pra ten, omdat die zich niet houdt aan gemaakte afspraken. ANP (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldesfraat 98, Postbus 230.4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500. Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185. Postbus 150. 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax: 076-5083501 info@bleijenbergbv.nl www.bleijenbergbv.nl (Advertentie) Een jongen zit op de puinhopen van zijn verwoeste huis in Yigincal in het oosten van Turkije, foto RTR ITALIAANS DESIGN GREVELINGENSTRAAT10H 4301 XX ZIERIKZEE TEL. 01 1 1 - 45 07 10 www.porskeukens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5