Doek valt voor laboratoriumschool Geld voor projecten waterschap Nog steeds die vraag waar we vandaan komen rïTïr Zeeuws-Vlaamse gemeenten zetten in op samenwerking riouw gewond )ij ongeval iuto gestolen dyslexie Het wordt steeds mooier in Middelburg! uitverkoop zeeuwse almanak Ingreep (2) Nieuw strandje in Wemeldinge Auto uitgebrand in Rilland Opening JOP Sint Philipsland Vier boetes voor jonge bromfietser Joyrider met slok op aangehouden ianpak wateroverlast SieMatic Middelburg editie Bevelanden-Tholen - Een 54-jarige uit de gemeente Schou- }en-Duiveland is gisterochtend ewond geraakt bij een aanrij- ing op de kruising Nassaulaan Willem van Oranjelaan in ierikzee. 23-jarige automobiliste uit gemeente reed even half elf over de Nassau- an, vanuit de richting Lange okweg. Zij verleende op de geen voorrang aan de rechts komende 54-jarige Bij de aanrijding |p de laatste hoofd- en schou- irklachten op. Het slachtoffer niet naar een ziekenhuis. pDELBURG - Dieven heb- gisteren tussen tien uur 's en half één 's middags n auto gestolen in de Ooster- heidestraat in Middelburg. betreft een grijze Volkswa- n Golf GLICABR, met kente- |n GN-PS-19. De waarde be- aagt enkele duizenden euro's. Advertentie ►didact wvw.bureaudidact.nl drs. K. van Sparrentak/ 0113-220613 en begeleiding I (Advertentie) #2^ Het Jaar van het Zeeuwse slavernijverleden is gisteren geopend met onder meer een dansoptreden. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het overkomt haar nog zo vaak, vertelde een Surinaamse giste ren na de officiële opening van het Jaar van het Zeeuwse slavernijverleden. Dat Nederlanders haar vragen, waar ze van daan komt. „Als ik dan zeg 'Uit Middel burg'. kijken ze mij aan alsof dat niet zou kunnen. Zo word je er wel van bewust ge maakt dat je een ander verleden hebt." Heel veel Nederlanders van Surinaamse afkomst zijn er niet, op de bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek, bij de start van het Jaar van het Zeeuwse slavernij verleden. Maar degenen die er zijn. roe ren hun mond. Zij laten zien en horen dat er niet voor niets aandacht wordt be steed aan - wat heet - een zwarte bladzij de in de Zeeuwse historie. Gert Oostindie, directeur van het Konink lijk Instituut voor Taal-, Land- en Vol kenkunde in Leiden, heeft zijn verhaal net gehouden, als een oudere Surinaamse man opstaat. „Zeeuwen behandelden sla ven niet erger dan Hollanders", citeert hij Oostindie, „en Hollanders waren niet erger dan Fransen of Engelsen. Maar elk land, elk individu en elk volk had toch een eigen verantwoordelijkheid. Wat de anderen ook deden." Van excuses voor de slavenhandel en sla vernij wil toch niemand weten in de zaal. Ook de oudere Surinamer niet. „Wij heb ben met de witte Nederlanders een geza menlijke geschiedenis", zegt Siegfried Steglich, bestuurslid van de Stichting Monument Middelburg, die zich beijvert voor een slavernij monument in de Zeeuw se hoofdstad. „De tijd is er rijp voor die geschiedenis voor het voetlicht te brengen. Met de komst van Surinamers en Antillianen naar Nederland valt daaraan niet meer te ontkomen. En ons bewustzijn over on ze herkomst is de laatste jaren gegroeid. Onze kinderen vragen ernaar." Surinaamse en Antilliaanse Nederlan ders zijn met hun verleden bezig. Dat is duidelijk. In het Oosterpark in Amster dam staat sinds twee jaar een slavemij- monument. In Amsterdam is een insti tuut opgericht dat zich speciaal met het Nederlandse slavernijverleden bezig houdt. En Unesco, de culturele organisa tie van de Verenigde Naties, heeft 2004 foto Lex de Meester uitgeroepen tot Jaar van de Slavernij. „Maar hoe ga je vervolgens verder?", wil de Surinaamse Rita Fuchs weten. „Voor al met wat wij in Suriname hebben ach tergelaten. Die mensen daar hebben zich heel anders ontwikkeld." „Het slavernijverleden is in Suriname nog zo goed voelbaar", legt zij later uit. „Dat mensen bijvoorbeeld weinig initia tief tonen. Zoiets mag je niet vergeten in een jaar als dit." Gisteren is in het Zeeuws Archief ook de expositie Geboeid door het Verleden geo pend. Op de Markt in Middelburg traden Terras Brazïlis en de Vlissings sal sa-band Diferente op, bij wijze van vrolij ke noot. pagina W5: Beroofd van vrijheid en troost door Rob Paardekam GOES - De laboratoriumschool aan de Rommerswalestraat in Goes oogt verlaten. Hier en daar zwerft nog een leerling of een le raar rond, maar het zijn vooral verhuizers die hun werk doen. Na dertig jaar valt het doek voor de Goese school. Vanaf sep tember nemen de docenten en de studenten hun intrek in het gebouw van de Hogeschool Zee land in Vlissingen. Wim Migchielsen ziet het met le de ogen aan. Hij is één van de weinige overgebleven docenten van het eerste uur. „Het was een hectische periode, dertig jaar ge leden", kan hij zich nog herinne ren. „De aanvraag om hier een laboratoriumschool te mogen be ginnen, was nauwelijks de deur uit of we kregen al toestemming van het ministerie." Toen sloeg de paniek toe, want er was nog helemaal geen ge bouw. Zo kwam het dat de school het eerste half jaar intrek nam in het toenmalige schoolge- bouwtje aan de Ravelijn, waar de gymzaal werd gebruikt als kantine. De docenten namen dan weer hun intrek in de pasto rie bij de kerk aan de Westwal. De school begon in de jaren ze ventig met zo'n tachtig leerlin gen, een aantal dat in de loop der tijd steeg tot boven de twee honderd. Nu telt de school ongeveer 120 leerlingen. Migchielsen: „Alle campagnes van de laatste jaren hebben niet veel geholpen, want steeds minder scholieren kiezen (Advertentie) SieMatic Middelburg is de showroom aan het verbouwen.Tijdens deze verbouwing hebben wij interessante aanbiedingen voor u. voor deze opleiding. In het be roepsveld maken ze zich daar best zorgen over, want straks valt met de zogeheten ba- by-boomers een groot aantal la boranten weg." Overigens heeft de daling van het aantal leerlingen in Goes ook te maken met het feit dat de hbo-opleiding voor laborato riumonderwijs eind jaren tach tig naar Vlissingen verhuisde, zodat in Goes alleen de mbo'ers overbleven. Opvallend is dat de school al vanaf het begin veel vrouwelij ke studenten heeft getrokken. „Het is eigenlijk nooit anders ge weest of de verhouding was fif- ty-fifty", zegt Migchielsen. „Er gens is dat wel te verklaren. Het gaat niet om een zwaar beroep, waar je veel kracht voor moet hebben. Bovendien moet je heel secuur zijn in dit werk en dat zijn meiden toch net iets meer dan jongens." Bessestraat In eerste instantie zou de labora toriumschool verhuizen naar het nieuwe gebouw aan de Bessestraat in Goes, waar het ROC al zijn Goese opleidingen onderbrengt, maar dat plan was snel van tafel. De school ver huist nu naar Vlissingen, waar ze voorlopig wordt gehuisvest in het gebouw van de Hogeschool Zeeland. Hoewel Migchielsen ze ker voordelen -ziet, zoals de sa menwerking met de HZ en de Dertig jaar lang werd het laboratoriumonderwijs in Goes gegeven, maar nu gaat het naar Vlissingen. foto Willem Mieras Roosevelt Academy, was hij toch liever in Goes gebleven. „Ik denk dat we hier scholieren door verliezen", zegt hij. „Nu kiezen veel kinderen uit het wes ten van West-Brabant voor onze school in plaats van die in Bre da, maar als ze straks helemaal naar Vlissingen moeten reizen, is het wellicht aantrekkelijker om naar Breda te gaan." Toch zegt de docent dat hij en zijn collega's er vol tegenaan gaan in Vlissingen. Zo verheugt hij zich op de hernieuwde sa menwerking met de hbo-oplei ding voor laboratoriumonder wijs en verder noemt hij de bete re faciliteiten als voordeel. De periode van dertig jaar labo ratoriumonderwijs in Goes wordt vandaag afgesloten met een reünie voor oud-studenten en -medewerkers. (Advertentie) Hij heeft de kleine doch deli cate medische ingreep rede lijk doorstaan, de Goesenaar die onlangs ook op deze plaats figureerde. Steeds meer bezigheden gaan weer zonder mankeren. Collega's volgden zijn lotgevallen met een gezonde mengeling van luim en ernst. De techneut binnen het bedrijf, die volgen de week zelf een operatie on dergaat waarover geen grap pen moeten worden gemaakt, monsterde zijn wat moeizame tred en had de diagnose snel gesteld. „Ah, je bougiekabels zijn doorgeknipt. 0113-315649 yww.pzc.nl i-mail:redactie@ pzc.nl •ostbus 31,4460 AA Goes Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; 020-4562500. 'aterdag 3 juli 2004 WEMELDINGE - Ter hoogte van de Oesterbaai krijgt We meldinge een tweede strandje. De gemeente heeft daar voor 2500 kubieke meter zand laten aanvoeren. In de buurt van het strandje is ook een nieuwe trap aange bracht, zodat bezoekers gemakkelijk de dijk over kunnen. Wethouder J. Herselman opent het strandje aanstaande dinsdag om 13.00 uur. RILLAND - Een auto is in de nacht van donderdag op vrijdag volledig uitgebrand op de Grensweg in Rilland. Ie mand trof de auto brandend aan en belde de brandweer, maar die kon het voertuig niet meer op tijd blussen. De auto is weggetakeld, de politie voert technisch onderzoek uit. SINT PHILIPSLAND - Jongeren in Sint Philipsland krij gen donderdag 8 juli eindelijk hun Jongeren Ontmoetings Plaats (JOP). De container komt te staan op het havenpla teau. Er is veel over de JOP te doen geweest, met name over de plaats van de hangplek. Burgemeester W. Nuis en wethouder M. Velthuis zijn bij de opening, die begint om 19.00 uur. KLOOSTERZANDE - De politie heeft gisteravond om acht uur in de Piet Heinstraat in Kloosterzande een zes tienjarige bromfietser uit de gemeente Hulst aangehou den wegens diverse verkeersovertredingen en het uiten van dreigende taal tegen een agent. De jongen reed met een vijftienjarige passagier door de Piet Heinstraat; beiden droegen geen helm. Hiervoor wer den de jongens bekeurd. Verder kreeg de bestuurder be keuringen omdat hij zonder verzekering en zonder brom fietscertificaat over het fietspad reed. De zestienjarige bood verzet bij zijn aanhouding en uitte dreigende taal. Hij kreeg vier bekeuringen met een totale waarde van 160 euro. VLISSINGEN - Een 33-jarige Vlissinger is donder dagnacht in Vlissingen aangehouden voor joyriden met te veel alcohol op terwijl hij geen rijbewijs heeft. De man werd rond middernacht in de Bouwen Ewoutstraat tot stoppen gedwongen omdat agenten de indruk hadden dat hij dronken was. Uit een blaastest bleek dat hij drie keer zoveel had gedronken als toegestaan. door Conny van Gremberghe CADZAND - Zeeuws-Vlaande- ren Boven! Dat wordt het nieu we motto van bestuurlijk Zeeuws-Vlaanderen. De ver deeldheid is verleden tijd, in de jaren die komen moet de regio in de markt worden gezet als een streek waar het goed wo nen, werken en recreëren is. Die boodschap moet niet meer door een enkeling, maar gemeen- tebereed worden uitgedragen. Niet alleen in Zeeuws-Vlaande ren, maar ook ver daarbuiten. Tot in Den Haag met een jaar lijkse regiopresentatie voor lan delijke politici waarbij de mosse len en lokale bieren niet mogen ontbreken. De drie burgemeesters bezuiden de Westerschelde (Jan Lonink, Jaap Sala en Jan Frans Mulder) hopen de gemeenteraden de ko mende maanden te kunnen moti veren om samen te gaan denken over het ontwikkelen van be leidsvisies op diverse terreinen. De burgemeesters zijn daar zelf al mee begonnen. Wethouders komen ook al op ge zette tijden bijeen en het is nu de bedoeling om dit najaar alle Zeeuws-Vlaamse raadsleden voor een gezamenlijke vergade ring bijeen te roepen. Dit op ini tiatief van de gemeente Sluis. De gemeentesecretarissen van Sluis, Hulst en Terneuzen heb ben voorts de opdracht gekre gen, de beleidsvelden in beeld te brengen waarop kan worden sa mengewerkt. Uitgangspunten voor die intergemeentelijke sa menwerking zijn: de samenwer king moet een meerwaarde heb ben, efficiencyvoordelen opleve ren en eventuele besparingen met zich meebrengen. De beleidsvelden die vooralsnog in onderzoek zijn betreffen brandweer en veiligheid, vergun ningen en handhaving, uitkerin gen van sociale zaken en belas tingadministratie. De raden zullen zich dit najaar tijdens een gezamenlijke verga dering buigen over een aantal specifieke beleidszaken. Zo wordt er op nadrukkelijk ver zoek van de gemeente Sluis ge sproken over het drugsbeleid in de regio. Hulst en Terneuzen hebben als gespreksthema's voor dat overleg ingebracht het integrale omgevingsbeleid en re gionaal economisch ontwikke lingsbeleid. Lonink: „Als we zien hoe erg de Zeeuws-Vlaamse gemeenten op elkaar lijken, moet het toch een normale zaak zijn dat we zaken gezamenlijk aanpakken. Wat in de Kanaalzone gebeurt, heeft ook gevolgen voor Sluis en Hulst en omgekeerd. Dat moe ten we willen onderkennen. Kij ken we naar de economische si tuatie, dan zien we dat het niet goed gaat, daarom vind ik dat de ontwikkeling van een econo mische strategische visie voor dit hele gebied zo ontzettend be langrijk is." Als raden er in slagen om op ba sis van onderling vertrouwen be leid te ontwikkelen, moet de re gio in de optiek van de burge meesters niet schromen om die beleidsuitgangspunten ook el ders te verkopen. In Middel burg, maar ook in Den Haag. Eén taal in het verkeer innrRob Paardekam - Het waterschap Zeeuw- e Eilanden krijgt van het Rijk ajna 2 miljoen euro subsidie zeven projecten die voor- in de aanpak van water Iet waterschap denkt dat ze zo- geld heeft binnengehaald, ze als één van de eersten aanvraag deed voor subsidie a het kader van de eenmalige re Nationaal Bestuursak- Water. twee miljoen euro wordt ge- ruikt voor zeven projecten die ij elkaar zo'n acht miljoen euro veel gevallen gaat het om een van het water- ehap met andere overheden en wil het schap samen met de emeente Goes en de Komnklij- e Maatschap de Wilhelminapol- fer een oude kreekrest in de en de Wil- herstellen. Op manier wordt de waterber- jng vergroot. Ituwen de Kapelse en de Yerseke worden stuwen geplaatst ie het water tijdelijk kunnen op de momenten dat at noodzakelijk is. Bij het ge- Postweg wordt een stuw eautomatiseerd en het gemaal lekker krijgt extra capaciteit, Den Inkel, tussen Kruinin- pn en Waarde, worden de wa- verbreed en natuur vriendelijke oevers ingericht. |en noorden van de rijksweg het schap grond aan, zo- meer waterberging kan wor- gecreëerd. Op het oostelijk deel van het ei land Tholen wordt het waterbe heer verbeterd door de komst van een nieuw gemaal, dat meer capaciteit heeft dan het huidige. Ook wordt meer berging aange legd bij de Hikse Kreek. In de omgeving van Sint Philipsland willen het schap, de gemeente Tholen en de provincie drie nieu we stuwen aanleggen en de capa citeit van het gemaal De Luyster vergroten. Een ander project is dat in natuurgebied De Schelphoek op Schouwen. Daar worden noodpompen ge plaatst. Op Walcheren wil het water schap vijftien hectare grond aan kopen om extra waterberging te creëren. Verder wordt een nieuw gemaal gebouwd, omdat dat bij de Veerse Watergang weg moet in verband met de aan leg van de N57. Het schap ver wacht dat het Rijk ook nog sub sidie verstrekt voor diverse ste delijke waterprojecten. De beslissing daarover valt la ter. Grenadierweg 17A Tel: 0118-62 95 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 59