PZC ALBUM Meiden hangen anders Wens van gehandicapt kind komt uit in strip Zonder vmbo-ers ligt Nederland stil W29 Album vol R&B-clichés Verslavend fascinerend Mix van blues en hiphop Eerste olympische atleten sportten in hun blootje zaterdag 3 juli 2004 1. Counting Crows Blof - Holiday In Spain (1) 2. Mario Winans Ft Enya/p.di -1 Don't Wanna Know (2) 3. Maroon5 - This Love (4) 4. Nelly Furtado - Forca (5) 5. Kelis - Trick Me (3) 6. Do - Love Is Killing Me (7) 7. O-zone - Dragostea Din Tei (16) 8 Evanescence - Everybody's Fool (8) 9. Usher - Burn (9) 10. Ritmo Dynamic - Calinda (12) 11 Acda En De Munnik - T Is Stil (aan De Overkant) (19) 12. Muse - Sing For Absolution (13) 13. Dj Tiesto - Love Comes Again (11) 14. Boris - When You Think Of Me (6) 15. The Black Eyed Peas - Let's Get It Started (29) 16. Keane - Somewhere Only We Know (17) 17. Edwin Evers Guus Meeuwi - Waar Moet le In? (33) 18. Christina Milian - Dip It Low (15) 19. K3 - Liefdeskapitein (-) 20. Haiducii - Dragostea Din Tei (ma-ia-hii) (44) 21. Narcotic Thrust -1 Like It (18) 22. Nina Sky - Move Ya Body (30) 23. Simon - V*kkevuller (10) 24. Outkast-Hey Ya! (-) 25. Beyonce - Naughty Girl (20) 26. Alicia Keys - If I Aint Got You (25) 27. Hoobastank - The Reason (32) 28. Britney Spears - Everytime (21) 29. Linkin Park - Breaking The Habit (53) 30. 3 Doors Down - Here Without You (26) 31. Eamon - F**k It (14) 32. Anastacia - Left Outside Alone (22) 33. N+k Vs D. The Menace Ft. - Crui sing (28) 34. Special D. - Nothing I Won't Do (23) 35. Nelly Furtado - Try (27) 36. Enrique Iglesias - Not In Love (24) 37. Freestylers - Push Up (-) 38. Brandy Ft. Kanye West - Talk About Our Love (40) 39. N.e.r.d - Maybe (36) 40. Jim-This Is It (37) 1.Boris-Rely On Me (-) 2. Counting Crows - Films About Ghosts - The Best Of (2) 3. Norah Jones - Feels Like Home (3) 4. Tiesto-Just Be (1) 5. The Lion King - Het Nederlandse Cast Album (4) 6. Lenny Kravitz - Baptism (16) 7. Nelly Furtado - Folklore (10) 8. Kane - February (7) 9. Faithless - No Roots (5) 10. Alicia Keys - The Diary Of Alicia Keys(8) 11. Dido - Life For Rent (6) 12. The Corrs - Borrowed Heaven (9) 13. Prince - Musicology (19) 14. Maroon5 - Songs About Jane (18) 15. Guns 'n Roses - Greatest Hits (13) 16. Blof - Live 2004 (-) 17. Usher - Confessions (11) 18. Keane - Hopes And Fears (17) 19. Celine Dion - A New Day... live In Las Vegas (12) 20. Anastacia - Anastacia (15) 21. Joss Stone - Soul Sessions (22) 22. Kelis - Tasty (20) 23. Evanescence - Fallen (24) 24. Treble - No Trouble (23) 25. Marianne Weber - Hartje Van Goud (21) 26. N.e.r.d. - Fly Or Die (25) 27. Velvet Revolver - Contraband (28) 28. Beastie Boys - To The 5 Bo roughs (14) 29. Alanis Morissette - So-called Chaos(26) 30. Avril Lavigne - Under My Skin (32) 31. Mario Winans - Hurt No More (30) 32. Van Dik Hout - Een Handvol Zon licht (-) 33. Nightwish - Once (27) 34. Zucchero - Zucchero Co (40) 35. Katie Melua - Call Off The Search (36) 36. The Black Eyed Peas - Elephunk 37. Boudewijn De Groot - Het Eiland In De Verte (33) 38. Rene Froger - Pure (31 39. Diana Krall - The Girl In The Other Room (39) 40. Special D. - Reckless (29) Essent Awards moedigen jong talent aan /Tisschien zeggen de namen i-ViGem, Oil, Textures, Ali B en Electro Cöco je nog niet zo veel, maar als het goed is komt daar verandering in. Zij hebben namelijk een Essent Award ge wonnen. De Essent Awards zijn aanmoe digingsprijzen om jonge Neder landse artiesten een duwtje in de rug te geven. Twee keer per jaar beslist een jury wie de ta lentvolste muzikanten van ons land zijn. De vijf winnaars mo gen optreden in de India-tent op het Lowlands-festival en krij gen een promotiebudget van vijf duizend euro. Veel bands heb ben baat gehad bij het optreden en het promotiegeld, denk maar aan eerdere winnaars als Soul- vation, Silkstone en Di-rect. Alt B uit Almere is wellicht de bekendste van het winnende vijf tal Hij maakt Nederlandse hip hop en is met zijn videoclips al te zien op MTV en The Box. Voor meer info: www.essentawards.nl. Het is vroeg in de avond bij de grote vijver in Oost-Souburg. Je hoort de eenden kwaken en de fon tein sproeien. Als je heel goed luistert, hoor je ook wat zacht gegiechel. Dat ge luid voert je langs bomen en bosjes naar de eenden-voer- plek. Daar zitten ze dan. Meisjes op hun idyllische hangplek. Als mensen het over hangjon geren hebben, bedoelen ze eigenlijk hangjongens. Het zijn namelijk vooral jongens die rondhangen, uit onderzoek blijkt dat maar liefst 80 procent van de hangjongeren van het mannelijk geslacht is. Als je bij een grote hanggroep meisjes ziet, zijn dat meestal vriendinne tjes van leden van de hang groep. Gaat de relatie uit, dan zie je de meisjes niet meer terug. Tenzij ze verkering krijgen met een ander lid natuurlijk. Jon gens zijn veel geschikter voor het hangen. Over het algemeen zijn zij meer relaxed. Jongens kunnen urenlang zo maar wat bij elkaar staan. Soms zeggen ze wat, soms ook gewoon even niet. Meisjes willen de tijd vol klet sen, en als ze even niets te zeg gen hebben, willen ze wat gaan doen. Winkelen bijvoorbeeld, of msn-en bij één van hen thuis. Meisjes spreken ook veel vaker van te voren wat af. „Hoe laat spreken we af, waar spreken we af en wat gaan we doen?", dat regelen ze allemaal via de tele foon, sms of msn. Jongens telefo neren aanzienlijk minder (iede re ouder met pubers en een tele foonrekening weet dat). Zij lo pen of fietsen gewoon even naar de hangplek. Er bestaan wel meiden-hang- groepjes, al zijn die ver in de minderheid. Bij de vijver in Oost-Souburg zit dus zo'n groep je. Aroera (12) vertelt dat dit niet echt hun favoriete plekje is. Ze zaten eerst bij de boomhut en op het schoolplein van basis school Het Mozaïek. Maar daar kwamen ook zo veel jongens, en de meiden zochten een eigen plekje. Amira vertelt waarom: „Wij houden gewoon van meis jespraatjes! We hebben het over school en over jongens. Over wie we leuk vinden en zo." Stephanie denkt dat ze hier zo'n drie keer per week zitten. Meest al alleen vroeg in de avond, en meestal met z'n vijven of zessen. Sara: „Goede vrienden mogen er wel bij komen, maar onbeken den niet. Dan ga ik weer weg. 's Avonds na het eten komen we hier. Onze ouders weten dat ook en ze vinden het goed. Wij mo gen zelf weten waar we rondhan gen." Stephanie: „Sara en Amira heb ben vaak de slappe lach. We heb ben ook lol om die eendjes hier." Mochten ze nu niks te la chen hebben, dan beginnen ze gewoon over grapjes van vroe ger. Kunnen ze daar weer op nieuw om lachen. Amira bewijst dat meiden heel anders hangen dan jongens: „Als het koud is, gaan we dicht tegen elkaar aan zitten en dan gaan we lolmaken, lachen en zin gen." Ooit wel eens hangjongens gezien die lekker knus aan het zingen waren? Misschien alleen na een voetbalwedstrijd van Oranje. Als het wat kouder is, kan dat deze meiden dus niets schelen. Sara: „Dat hebben we liever dan heel warm weer, want dan stinkt het vijvertje zo." Petra de Bil Berbie Vergers is gehandi capt. Veel dingen zijn voor hem onbereikbaar. Wanneer striptekenaar Jean-Marc van Tol, één van de bedenkers van de soms bikkelharde Fokke en Sukke-cartoons, Berbies wens droom omwerkt tot een stripver haal, constateert hij aan het eind dat de jongen wel heel ge wone dingen opnoemt. Strand wandeling, boodschappen doen, hockeyen. „Voor jou mis schien", zegt Berbie, „maar mij lijkt dat spannender dan de al- lerspannendste strip." Het is de ontroerende samenvat ting van waar het in het project Teken mijn verhaal allemaal om te doen is. Eind 2000 besloot de Haarlemse striptekenaar Gerrie Hondius zich te gaan in zetten voor gehandicapte kinde ren. Als striptekenaar, zo rede neerde zij, ben je in staat om op papier de grootste wensen van de kinderen te verwezenlijken. De eerste reacties waren buiten gewoon positief. Kinderen kre gen de hoofdrol in door henzelf gemaakte verhalen, stripteke naars vonden een heel directe manier om gehandicapten blij te maken. In een hoog tempo meldden scholen en tekenaars zich aan. De nieuwe coördina tor Dithmarine van Rongen had er een dagtaak aan om het pro ject en de nieuw opgerichte stichting in goede banen te lei den. Merkwaardig Inmiddels zijn een aantal bijdra gen gebundeld in het eerste boek van Teken mijn verhaal. Op zich is dat een merkwaar dige zaak. Elk verhaal is im mers bestemd voor de jonge be denker ei*van en niet voor een lijk onderwerp als de wens droom van een gehandicapt kind. Maar bovenal illustreert het de emoties van de jonge sce naristen, die via de strip even uit het keurslijf van hun handi cap kunnen stappen. Ervaringen groot lezerspubliek. Toch is de eerste uitgave van de stichting de moeite waard. Het album geeft een mooi overzicht van hoe een groot aantal bekende illustratie uit Teken mijn verhaal tekenaars (Peter Pontiac, Jean-Marc van Tol, Typex, Ger rie Hondius, Gerrit de Jager, Maaike Hartjes, Roel Smit en anderen) omgaat met zo'n moei- Het is een goed idee van de sa menstellers om achterin de erva ringen van de makers in het kort weer te geven. Daaruit blijkt vooral hoe belangrijk de wisselwerking tussen tekenaar en verteller is. Kinderen zijn blij met de verhalen, die een mooie plaats krijgen bij de kin deren thuis. Sommige auteurs zijn mogelijk nog blijer. Nog eenmaal Jean-Marc van Tol: „Je hebt het gevoel dat je écht iets belangrijks aan het doen bent wanneer je een strip maakt voor die kinderen. Je voelt je even 'mens'. Het is goed om te beseffen dat stripmakers óók maar mensen zijn!Een kanttekening nog. Het boek is uitsluitend via de stichting (Ie penlaan 45, 2061 GJ Bloemen- daal) verkrijgbaar. Dat brengt wel de opbrengst bij de stich ting, maar betekent ook dat de verspreiding beperkt is. Daar om is het jammer dat geen enke le uitgever zich achter dit initia tief heeft geschaard. Temeer nu de stichting haar activiteiten zo'n beetje in het hele land ont plooit. Wel heeft uitgever Gott- mer inmiddels toegezegd deel twee te willen verzorgen. En dat is wel weer positief nieuws. Jan Kuys Teken mijn verhaal: door meer dere auteurs - Uitgeverij Stich ting Teken Mijn Verhaal, 9,75. Het vmbo is ten dode opge schreven. Deze kreet van een hoogleraar Onderwijskunde denderde enige tijd geleden door onderwijsland. Het vmbo zou een sa'menvoeging zijn van jongeren met leerproblemen, achterstandsjongeren en alloch tonen. „Onzin", vinden de jonge ren die meedoen aan de bijzon dere filmproductie See Yourself: „Zonder vmbo ligt Nederland stil." Via de media is de laatste jaren een behoorlijk negatief beeld ontstaan van (v)mbo-scholieren. De leerlingen zijn dit negatieve imago zat en bereiden een tegen aanval voor met de film See Yourself. Deze film wil Neder land op een positieve manier een spiegel voorhouden. Niet om vmbo-jongeren te presente ren als een stelletje brave bor sten, maar om een realistisch beeld te geven van deze groep. Vijftienhonderd jongeren uit het hele land werkten mee aan een vooronderzoek voor de film, allemaal vmbo- en mbo-scholie- ren. Ook schreven ze zich in voor de casting. Op dit moment wordt gewerkt aan de film, die op 6 oktober wordt gepresenteerd in bio scoop Tuschinski in Amster dam. Kyra Goede Twee jaar na de Bryan Adams-cover 'Heaven' - nummer 1 in Amerika, Enge land, Australië, Nieuw-Zeeland en Canada - presenteert de pas 22-jarige Dominique van Pluist haar (titelloze) debuutalbum. Twee jaar is een lange tijd, en je zou verwachten dat Do die heeft gebruikt om een aantal briljante liedjes bij elkaar te zoeken of te schrijven. Helaas: dat heeft ze dus niet. Het teleurstellende re sultaat is een album vol R&B-clichés, waarmee Do zich in geen enkel opzicht onder scheidt van haar genregenoten. De pianoballades 'Heaven' en 'On And On' zijn de beste lied jes, maar die kenden we al. Ook de bonustrack 'Voorbij', het duet met Marco Borsato, voegt wat dat betreft weinig toe. Onge twijfeld is er een doelgroep voor dit album, maar Do zal hard moeten werken aan een eigen stijl om in de toekomst succes vol te blijven. Martin Groenewold Do: DofBMG), speelduur: 50.06 min. Wie klaagt dat de nieuwe hippe popmuziek te retro is, moet luisteren naar TV on the Radio. De band liet op de EP Young Liars al een nieuw ge luid horen en heeft dat op het debuut Desparate Youth, Blood Thirsty Babes verder uitge bouwd. TV on the Radio heeft de dwars heid van de indierock, de experi menteerdrift van de jazz, de warmte van soul en funk, de be dwelming van elektronica. Het lijdt tot moeilijk grijpbare maar verslavend fascinerende mu ziek. Net als je denkt grip te krij gen op de diepte en onheilspel lendheid, komen ze met een doo wop-liefdeslied. Het geeft even lucht, maar als soulzanger Tun- de Adebimpe zingt over liefde is de sensualiteit altijd vermengd met onrust. Onrust die van bui ten komt: oorlog, rassenproble men in Amerika, botsende cultu ren. TV on the Radio ontstond vlak na de aanslagen in New York en draagt het broeierige gevoel van dreigend onheil voortdurend in zich. TV on the Radio is een in trigerende en intelligente sound track van het onzekere begin van de nieuwe eeuw. Maaike Borst TV on the Radio: Desparate Youth, Blood Thirsty Babes (Tough and Go/V2), speelduur 47.08 min. I'm so lonesome I could cry, ci teert Erik Schrody alias Ever- last op speelse wijze countryle- gende Hank Williams in 'This Kind Of Lonely'. De nieuwigheid mag er op zijn vierde cd White Trash Beautiful dan vanaf zijn, zes jaar na Whi- tey Ford Sings The Blues valt op dergelijke momenten alles nog wel degelijk op zijn plaats. Dan werkt de mix van rauwe blues en hiphop aanstekelijk. De 34-jarige blanke Amerikaanse rapper, ooit actief in House Of Pain, geeft net als de cynische Bubba Sparxxx een vermakelij ke draai aan het begrip redneck. Gelijk een moderne versie van een outlaw als David Alan Coe bijt Everlast van zich af. Daar bij durft de stoere Schrody zich overigens ook grootmoedig bloot te geven en zijn hart te la ten spreken. Het kunstje is wat eenvormig, maar een geïnspireerde Everlast kun je er wel bij hebben. Peter van der Heide Everlast: White Trash Beautiful (Island/Def Jam/Universal), speelduur 58.34 min. Mart Smeets (57), schrijver en presentator van sport programma's op tv heeft een boek geschreven over de Olympi sche Spelen, speciaal voor kinde ren. Een boek over.de Olympische Spelen is niet zo vreemd voor Mart Smeets, want bijna gelijk tijdig schreef hij er ook een, zo als hij dat noemt, 'grote mensen- boek' over. „Maar het kinder boek kan ook heel aardig zijn voor volwassenen", denkt hij. Voor het schrijven van het boek heeft hij veel onderzoek gedaan. Hij wist ook heel veel uit eigen ervaring, want hij is als verslag gever al naar dertien Olympi sche Spelen geweest en in augus tus gaat hij weer, naar Athene. Zo vertelt hij in het boek dat de Spelen van Moskou in 1980 ei genlijk helemaal niet zo leuk wa ren. 'De toenmalige Sovjet-Unie (Rusland en een aantal andere landen) was net een oorlog in Af ghanistan begonnen. De teams van Amerika, West-Duitsland, Japan, Canada en China waren hier zo boos over dat ze niet mee deden. En er was toen de Koude Oorlog, een ruzie tussen de Sov jet-Unie en de westerse landen.' „Het was verschrikkelijk", weet hij nog. „Iedereen uit de wester se landen werd getreiterd en ge pest. We moesten ons aan aller lei strenge regels houden en had den iic'emaal geen vrijheid." M;<nr cc zijn gelukkig ook veel leus e dingen te melden over de Olympische Spelen. Zo hielden de Grieken de Spelen rond 800 voor Christus eens in de vier jaar om er voor te zorgen dat er even geen oorlog was. Dan kon den i b. ruziënde landen hun strijd sportief uitvechten. Nu nog steeds zijn er maar eens in de vier jaar Olympische Spelen. „Daardoor heeft het iets heel speciaals", vindt Mart Smeets. „Voor sporters is het ook heel bijzonder om mee te mogen doen, dan horen ze bij dat hele kleine groepje in de wereld dat erbij mag zijn. Maar het heeft ook iets geks. Een sprinter traint vier jaar keihard voor een wedstrijd die na tien seconden alweer voorbij is." Vrouwen De atleten sportten tijdens die eerste edities van de Spelen in hun blootje. De koningen van de deelnemende landen hadden dat besloten omdat het mooi was om die gespierde mannenlicha men te zien. Vrouwen mochten toen nog niet meedoen, ze moch ten zelfs niet komen kijken. „De eerste keer dat er vrouwen mee deden aan de vierhonderd meter hardlopen, kwam er allemaal commentaar. Ze hoorden in de keuken, vonden degenen die kri tiek hadden. Dat kunnen we ons nu bijna niet meer voorstellen. Mart Smeets hoopt stiekem een beetje, dat kinderen door het le zen van zijn boek naar de Spe len gaan kijken en zelf ook gaan sporten. „Of dat ook lukt is af wachten." Marjolein Eijkman Over ongeveer drie weken ligt het boek 'Olympische Spelen' van Mart Smeets - onderdeel van de serie 'Notendop junior' - in de winkel. Het is onder num mer ISBN 9000035872 uitgege ven door Uitgeverij Van Goor en kost €9,95. De hangmeiden van Oost-Souburg. foto Dirk-Jan Gjeltema i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55