PZC Technologie lijkt steeds meer tovenarij •sraasstó-Jfé ataasw* gssssersasss» laNiNl Restanten ZOUTVLOKKEN MET FLAIR W27 Cryo Restructurel zaterdag 3 juli 2004 'Alle technologie die voldoende ontwikkeld is, is niet van magie te onderscheiden', heeft science-fictionschrijver Arthur C. Clarke jaren geleden al eens opgemerkt. Profetische woorden, blijkt uit een reeks nieuwe uitvindingen die binnenkort ongetwijfeld deel zullen uitmaken van ons dagelijks leven. Door MARTIJN HOVER Tovenaarsleerling Harry Pot- ter wordt in zijn nieuwe film, 'De Gevangene van Azkaban', al snel met zijn neus op de on aangename feiten gedrukt als de tovenaarskrant De Och tendprofeet op zijn voorpagi na het nogal levendige portret afdrukt van de ontsnapte gede tineerde Sirius Zwarts. Harry komt er al snel achter dat de vermeende moordenaar het op hem voorzien heeft. Geluk kig beschikt onze held over zijn 'onzichtbaarheidsman- ter. zodat hij in het geniep meer te weten kan komen over zijn achtervolger. Het lijkt op het eerste gezicht pure fantasie, maar weten schap en technologie zijn in tussen nauwer verweven met magie dan fans van Harry Pot ter zouden vermoeden. Zo kwam Philiops vorig jaar naar buiten met technologie die een krant mogelijk maakt met bewegende foto's, net als De Ochtendprofeet. En de Ja panse uitvinder Susumu Tachi heeft met veel vallen en op staan eindelijk een jas weten te ontwikkelen die de drager, zoal niet onzichtbaar, dan toch enigszins doorzichtig lijkt te maken. Tachi's 'onzichtbaarheidsman- tel' is weliswaar nog verre van voltooid, maar het principe werkt, heeft de Japanner aan getoond. Het quasi-transparan- te kledingstuk bestaat in be ginsel uit een videocamera die de achtergrond van de drager filmt. Met behulp van een pro jector en een half-doorlatende spiegel wordt de achtergrond vervolgens op de mantel ge projecteerd. Die is op zijn beurt bedekt met kleine kraal tjes van doorzichtig spul dat de uitvinder 'retroreflectief materiaal' heeft genoemd. De kraaltjes weerkaatsen in vallende lichtstralen uitslui tend in de richting waar ze vandaaan komen. Daardoor kan iemand die de drager van de mantel onder de juiste hoek bekijkt, als het ware dwars door hem heen kijken. De Japanse uitvinder, die al sinds 1977 aan zijn bijzondere camouflagetechniek werkt, geeft toe dat zijn onzichtbaar heidsmantel voorlopig vooral een nogal omslachtige 'gim mick' is. Maar hij voorziet ook andere toepassingen voor de door hem ontwikkelde techno logie, die al op betrekkelijk korte termijn te realiseren moeten zijn. Zo denkt hij dat zijn uitvin ding kan worden toegepast in ONZICHTBAARHEIDS.) AS 5 Halfdoorlatende spiegel weer kaatst een deel van het licht van de projector en laat de rest door Bron: Tachi Lab. Universiteit Tokyo Graphic MvR/ED Retroreflectief oppervlak: weerkaatst het licht al leen in de richting waar het vandaan komt vliegtuigen. „Bijvoorbeeld, als deze techniek wordt gebruikt in de cockpit om de vloer transparant te maken, kan de piloot veiliger landen omdat hij de landingsbaan kan zien", schrijft hij op zijn website (http://www.star.t.u-to- kyo.ac.jp). „Ook kan de tech niek gebruikt worden in ande re voertuigen, zoals de auto. Als je door de achterkant van je auto kunt kijken, zul je de auto makkelijker veilig in de garage parkeren." Een andere toepassing zou kunnen bestaan uit 'transpa rante' muren in een vertrek zonder ramen, lichtte de uit vinder vorige maand toe tij dens een presentatie in San Francisco. „Met behulp van mijn uitvinding zou je in zo'n kamer toch een uitzicht naar buiten kunnen hebben", zegt hij. De Philips-uitvinding die een krant met bewegende beelden mogelijk maakt, zou ook kun nen worden gebruikt om een 'sluipwegwijzer' te maken, de geheime kaart die in 'De Ge vangene van Azkaban' ook een belangrijke rol speelt. Har ry Potter gebruikt de kaart om te weten te komen waar ieder een op Zweinstein zich pre cies bevindt. De flexibele beeldschermen kunnen gegevens ontvangen via een zender, bijvoorbeeld aan boord van spionagevlieg- tuigen die de bewegingen van vijandelijke eenheden volgen. Een soldaat op de grond zou zo kunnen worden voorzien van een kaart waarop de aanwezigheid van vijandelijke troepen in 'real-time' kan wor den weergegeven, meldt de in ternetsite van het tijdschrift BusinessWeek. De Philips-uitvinding is geba seerd op een principe dat 'elec- trowetting' heet, letterlijk ver taald zoiets als 'elektronisch natmaken'. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van pixels ('beeldpunten') die van boven naar beneden bestaan uit een witte onderlaag, een doorzich tige elektrode, een waterafsto tend isolatielaagje, een laagje gekleurde olie en een laagje water. Het waterafstotend laagje zorgt ervoor dat de olie zich over het hele oppervlak verspreidt. Ruisende Mona Lisa De mysterieuze glimlach van de Mona 7 Lisa, die kunstkenners al eeuwen beto vert, is het gevolg van 'ruis' in ons ge zichtsveld. Dat constateren onderzoekers Christo pher Tyler en Leonid Kontsevich van het Smith-Kettlewell Instituut voor Oogonderzoek in San Francisco. Tyler en Kontsevich manipuleerden een digitale afbeelding van het wereldberoemde schilderij van Leonardo da Vinei door er willekeuri ge ruis aan toe te voegen -het equivalent van 'sneeuw' op een slecht afgestemd tv-toestel. Vervol gens vroegen ze proefpersonen om de aldus verkre gen variaties op de gelaatsuitdrukking van de Mo na Lisa te waarderen op een schaal van 'verdrietig' tot 'blij'. Als de ruis ervoor zorgde dat de mondhoe ken van de op het schilderij, afgebeelde Madonna (of'Mona') Li sa del Giocon- do omhoog wezen, om schreven de proefperso nen haar als 'blij' of'opge wekt', wezen ze naar bene den, dan von den ze haar eerder 'triest' of 'verdrietig' kijken. Tyler vermoedt dat Leonardo de 'ruis' met opzet in zijn schilderij heeft verwerkt, waardoor de gelaatsuitdrukking van zijn model dubbelzinnig wordt en van moment tot moment lijkt te verande ren. „Dat kan deels verklaren waarom de Mona Lisa op veel mensen zo'n bijzondere indruk maakt." Ezel komt uit Afrika De ezel is als enige lastdier gedomesticeerd in Afri ka. Dat beweren Franse onderzoekers na genetisch onderzoek van zowel tamme als wilde ezels uit 52 landen in Afrika en Azië. De voornaamste lastdie ren (paarden, ezels en dromedarissen) werden onge veer 5000 jaar geleden getemd. Dat is 5000 jaar na de domesticatie van runderen, schapen, geiten en varkens. Ezels zijn altijd de echte 'werkpaarden' ge weest omdat ze kleiner, handelbaarder en eenvou diger te onderhouden zijn dan paarden. De oudste resten van tamme ezels zijn gevonden in Egypte en Mesopotamië. Verschillende gelaatsuitdrukkingen van de Mona Lisa. De 'transparante' jas van Susumu Tachi maakt de drager nog niet echt onzichtbaar, maar het lijkt er op. Foto's Tachi Laboratorium Universiteit Tokyo Als een elektrisch stroompje naar dat laagje wordt ge stuurd, verliest het zijn water afstotende karakter. Als ge volg daarvan duwt het water het olielaagje opzij en wordt de witte onderlaag zichtbaar. Omdat de pixel erg klein is, ziet iemand die ernaar kijkt al leen de gemiddelde lichtweer- kaatsing, waardoor het beeld puntje van gekleurd naar wit lijkt te veranderen. Door met verschillende olie laagjes in één en dezelfde f>ixel te werken, is het moge lijk om verschillende kleuren tevoorschijn te toveren. Door dat de pixels zeer snel van kleur kunnen verschieten, is de technologie in principe bruikbaar voor het weergeven van bewegende beelden, zeg gen de uitvinders. Het lijkt inderdaad warempel tovenarij. Lanine introduceert een volledig nieuwe huidverzorgingtechniek i e r Biologische facelift met u G unieke combinatie DNA hp en hyaluronzuur stimuleert cel vernieuwingsproces - geeft maximale hydratatie - verzacht rimpels - herstelt natuurlijk evenwicht Uw huid w ordt weer stralend, stevig, elastisch, soepel en vitaal www.lanine.nl Professioneel in huidverzorging Beringstraat 3, 5665 GS Geldrop, T. 040 - 2859640 Dorpsstraat 55b, 5708 GD Stiphout, T. 0492 - 474973 Het was een lichtgroen reclame bord bij de ingang van het ge hucht, ergens in Noord- Frankrijk. In witte letters stond erop: 'Garage Duclos' en daaronder 'En Ville'. Ik zie dat bord zó voor me, ik zou zó naar dat dorpje kunnen rijden. Maar waarom zou ik dat doen? Waarvoor? En waarom heb ik dat beeld onthouden? Het was een ge hucht van niks, je hoefde er niet links of rechts af te slaan, dat kon geen eens, voor je het wist was je er al door. En er was ook niks met de auto waarmee die 'Duclos en vil le' zich nog nuttig zou kunnen ma ken. Waarom heb ik deze volstrekt nutteloze informatie opgeslagen? Zou het dat grootsprakige 'en vil le' zijn, voor een gehucht van twee boerderijen en een paardenkop, dat me is bijgebleven? Nee, dat kan het niet zijn, want bij prak tisch elk Frans dorp, zowel in Noord- als in Zuid-Frankrijk, is dat wijdse 'En ville' aan te treffen. Het geheugen kan soms raar te werk gaan. Als je ouder wordt, gaan de oudste beelden en herinneringen zich steeds opdringeriger gedragen. In het huis van het geheugen slijten de latere verflaagjes op de muren blijkbaar sneller dan de vroegere. Zeker waterverf van inferieure kwalitieit. Daaronder komen de beelden en verhalen van veel eer der tevoorschijn. En blijkbaar dus Qok de nutteloze. Je zou denken: opruimen die rot zooi, je doet er echt niets meer mee, ook al gaat het met pijn in het hart. Alleen, die ongewenste, hardnekkige herinneringen, laten zich niet opruimen. Veel, eens ui terst waardevolle documenten, onmisbare en uiterst gewichtige aktes zijn op zekere dag gewoon uit de ladekasten verdwenen, opge ruimd, weggegooid, gewist van de harde schijf. Maar net als de hard nekkige restjes van zo'n gewist computerprogramma blijven de meest onbenullige herinneringen op de meest onverwachte momen ten dwarszitten en de boel in de war sturen. Dan is er daarnaast, tot overmaat van ramp, in elkeen een overvloed van nutteloze wetenschap opgesla gen. De berg Elbroez heeft een hoogte van 5633 meter. Nou en? Of: De Franse wielrenner André Darrigade werd de blonde boeren zoon uit Dax genoemd. Je hebt er echt niks aan dat te weten. Of: 'Een, twee in de maat, anders wordt de juffrouw kwaad.' Nie mand die er wakker van ligt, rus tig kwaad laten worden dat mens. Als je ouder wordt, zegt men, gaat het met je geheugen niet meer zo goed. Je zou er steeds minder van hebben. Minder? Eerder teveel, het wordt alleen alsmaar lastiger om op die rommelzolder van het ge heugen, die in jaren niet is opge ruimd, nu juist dat terug te vinden wat op dat moment belangrijk is. Toch zal het wel geen kwaad kun nen, om je geest net als je lijf enigs zins in conditie te houden, om hem regelmatig flink zijn best te laten doen. Afbeulen hoeft nu ook weer niet, als hij maar in vorm blijft. ^■-nTnrifTiïïimrFIfl^S^B uit de oven f g9rotóCrode°uMP kg nieuwe aardappels, bijv. Malta's 1,5 dl olijfolie (S—(o« grof zeezout) Verwarm de oven voor op 200 graden .Pel fes halverwege om en leg de u.en er^. Ze oventijd tot 20-25 minuten. Tm- 7outvlokken zijn heel geschikt ofn een garita en Tequila Sunrise. Wat maakt friet pas écht lekker? Of een zachtge- kookt eitje? Een broodje rosbief of een moot kabel jauw? Zout! Bij het afma ken van gerechten ge bruik ik graag grof zee zout. Ilc hou van de knap perige structuur, het plaatselijk bijtend zoute effect en de ambachtelij ke uitstraling. Maar voor al hou ik van dat lekkere nonchalante gebaar waarmee je de korrels tussen duim en vingers kan verstrooien, liefst op een ruime armlengte boven pan of bord. Tot voor kort gebruikte ik het Franse zeezout van Balleine, uit die prachtige blauwe kar tonnen strooibussen met een walvis erop. Iets anders was hier niet te krijgen. Ik nam er steevast een paar mee van vakantie, en in geval van nood haal de ik ze bij de plaatse lijke delicatessenwin- kel, die inmiddels is verdwenen omdat hij veel te duur was. Het goede nieuws is dat onze eigen Jozo (weet u het nog, van de aardrijkskundeles sen over de zoutwin ningen bij Boekelo) sinds een paar jaar ook zeezout op de markt brengt, in de varianten grof. Goudbruine rozemarijn aardappels uit de oven met lekkere zoute knappertjes. Foto Karei de Vos fijn-grijs en moienzout; te koop in vrijwel elke super. De verpakking haalt het niet bij die van Balleine, maar het gaat om de inhoud. Nu krijg ik een uitnodiging van Jozo (wat staat voor Jo- diumhoudend Zout) om hun nieuwste aanwinst te komen proeven; Flake Salt, zoutvlok- ken op z'n Hollands gezegd. Het bijzondere zit hem in de structuur van de kristallen. Als je ze goed bekijkt, zijn het geen korrels maar flinter dunne minipiramides. die je lekker tussen je vingers kunt fijnknijpen tot subtiele zoute vlokjes. Ideaal voor over de carpaccio, gebraden eenden borst, gegrilde groentes, ge bakken aardappels, zoute koekjes, gekookte eitjes; ver zin maar een gerecht waarbij je een decoratief zout knap pertje goed kunt gebruiken. Het zeezout wordt gewonnen in de Deense fjorden. Lang zaam drogend in de open lucht krijgen de kristallen hun bijzondere vorm. Eén pakje van het product, om het uit te proberen, en ik ben om. Het is véél duurder dan een pak gewoon zout (ruim 2 euro voor 200 gram) maar goedkoper dan buitenlands zeezout en je gebruikt het heel selectief dus je doet er maanden mee. Ik ga op de uitnodiging voor de perslunch in, omdat ik be nieuwd ben naar de kookkun sten van de veelbelovende Dennis Kuipers, die de week daarvoor de allerhoogste titel voor koks heeft gehaald; die van Meesterkok. Eerlijk ge zegd speelt de plaats van han deling ook een rol; het Am sterdamse Amstel Hotel, waar ik al zeker duizend keer langs ben gefietst maar nog nooit heb gegeten. Wat Kui pers met zijn staf voor ons op tafel tovert, is inderdaad meesterlijk: boterzachte ge marineerde zalm met zoutfla- kes, lamsrugfilet in een korst van flakes met een delicaat ra- goutje van lamsorganen. Geloof me, je krijgt beslist flair van die nieuwe zout fla kes, en niet alleen tijdens het koken. Toen ik na afloop van de lunch de trappen van het Amstel afdaalde, stuitte ik op een haag van fotografen, die al uren stonden te wachten op een glimp van Brad Pitt en de rest van de 'Oceans 12' film-crew, die zou logeren. Ilc zwaaide even vriendelijk en onmiddellijk klikten en flits ten de camera's. Tip: neem dit laatste maar met een korreltje zout.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 53