Enkel rood-wit-blauwe blos in EU Turkije worstelt met verbod op hoofddoekjes Europees Hof Servië verklaar! Navo de liefde PZC Kabinet moet eigen koers ook wel eens kunnen laten varen Veerman ziet organisatorische problemen als grootste uitdaging voor Nederland 3 juli 1954 zaterdag 3 juli 2004 door Cees van Zweeden Toen Amerika de Taliban aanviel, kreeg het steun uit onverwachte hoek: Ser vië. Amerika had nog maar net de Serviërs Kosovo uit ge bombardeerd, maar dat kon de regering in Belgrado er niet van weerhouden haar eli te-eenheden aan te bieden voor de strijd in Afghanistan. Dat was twee jaar geleden. In Servië regeerde Zoran Djin- djic, wiens minister van De fensie uitgesproken pro-Na- vo was. Speciale eenheden van het Servische leger na men deel aan een Navo-oefe- ning in Oostenrijk, conserva tieve generaals werden ont slagen, officieren moesten En gels leren. Met de verkiezingszege van de gematigde nationalist Kostunica begin dit jaar, leek aan de toenadering een einde te komen. Met Kostunica op de post van premier werd de klok teruggedraaid. De sa menwerking met het Haagse oorlogstribunaal werd verbro ken, en de Navo werd afge schilderd als een criminele or ganisatie. Maar vorige week wendde het land andermaal de steven. De presidentsver kiezingen werden gewonnen door Boris Tadic, de man die destijds als minister van De fensie op het Navo-kompas was gaan varen. En nu wordt in Brussel aangenomen dat er een nieuwe liefdesverklaring uit Belgrado komt. Die ver klaring zou maandag al kun nen komen, als het parlement van Servië-Montenegro (zo als Joegoslavië nu heet) tot een nieuw defensiebeleid be sluit. Dat beleid moet het le ger in korte tijd voorbereiden op integratie in de Navo. Het Servische leger geniet een goede reputatie in het Wes ten. In de Eerste Wereldoor log leverde het een belangrij ke bijdrage aan de nederlaag van Duitsland. En in de Twee de Wereldoorlog was Joego slavië het enige land dat zei standig het hakenkruis wi af te werpen, zij het met mat riële steun van Groo Britannië. Het blazoen raakte bezoi deld tijdens de burgeroorli gen van de jaren negenti toen een groot deel van h Joegoslavische Nationale Li ger de zijde koos van de etn sche Serviërs. Maar het pr< fessionalisme van de strijc krachten stond boven ell twijfel. Tijdens het elf week; Navo-bombardement in 19J bleef vrijwel het hele leger ir tact, terwijl de Navo gevoel ge verhezen leed. Het Serv sche luchtafweergeschut haa de zelfs een onzichtbaar gi achte F-l 17 neer, waarvan c wrakstukken nu in een mi seum in Belgrado prijkei Daarop de tekst die de Sei viërs erop hadden geschi derd: 'Sony, we wisten nii dat je onzichtbaar was'. Verouderd Maar anno 2004 is het Serv sche leger te groot en zijn mi terieel goeddeels verouden Servië-Montenegro, een lan van amper tien miljoen zit len, heeft een staand legf van 70.000 man en duizen tanks. Dat is bijna evenvgi als het zes keer grotere Vere nigd Koninkrijk. Het nieuwe defensiebeleid de finieert terrorisme en georga niseerde misdaad als vijan den, en haalt een streep doe de oude doctrine. Volgens di doctrine moest het leger vooi bereid zijn op een invasie di zowel uit het Westen als he Oosten kon komen. De nieuwe visie betekent nau were samenwerking met d Navo, waartoe de strijdkrach ten op een nieuwe leest moe ten worden geschoeid. He aantal manschappen moe worden gehalveerd, en de dui zend verouderde tanks vee vangen door driehonderd mo deme. De staf van bijna hoe derd generaals moet worde: afgeslankt. GPD door Famke van Loon De formatie van een nieuwe Europese Commissie en de onwennigheden van de uitge breide Europese Unie zijn 'han dicaps', die een ambitieus Ne derlands EU-voorzitterschap bemoeilijken. Minister Veer man van Landbouw is echter geenszins van plan om de ko mende zes maanden louter op de Europese landbouwwinkel te passen. Met punten als duurzame land bouw, het dierziektebeleid en lastenvermindering op de agen da ziet Veerman wel degelijk kansen om het voorzitterschap een Nederlands gezicht te ge ven. Europa groeit en kan met Bulga rije en Roemenië in 2007 verder groeien. Bij een bezoek van Veer man aan beide landen in juni blijkt dat het de zaken op land bouwgebied niet eenvoudiger zal maken. Het gat tussen de hightech landbouwproductie in Noordwest-Europa en het Roe meense platteland, waar ouden van dagen met handploeg en paard de akkertjes bewerken en wordt 94 procent van de boerde rijen mét vee twee of minder koeien heeft, is gapend groot. De belangen zijn verschillend en liggen ver uit elkaar. De groeistuipen van Europa zor gen ook voor ongemakken. Voor het overleg tussen Veer man en zijn Bulgaarse collega Dikme is een tolk nodig. Een probleem dat zich sinds de toe treding van de tien nieuwe lid staten dit jaar ook in Brussel en bij bijeenkomsten daarbuiten voordoet. Bij het vertalen van de stukken is er in Brussel in middels 'een achterstand van 60.000 pagina's', weet de Neder landse Landbouwminister. Uitdaging Volgens Veerman ligt op dat or ganisatorische gebied de komen de maanden tijdens het Neder lands EU-voorzitterschap dan ook de 'grootste uitdaging': de nieuwe lidstaten snel integre- ren in de Unie om aan het eind van de rit een 'goed-geoliêde machine' af te leveren. Dat brengt wel met zich mee dat grootse plannen misschien even op de plank blijven liggen. „Je kunt wel enorme ambities hebben, maar er zijn ook enor me handicaps." Want Europa krijgt de komende maanden ook te maken met de formatie perikelen voor een nieuwe Euro pese Commissie. De poppetjes voeren in eerste instantie de bo ventoon. Knopen doorhakken komt pas op het tweede plan. „Ik vind dat we een hele Piet zijn als we de zaken die nu op de agenda staan er netjes door krijgen." Het is Veerman, die genoemd wordt als mogelijk opvolger van huidig Europees Landbouw commissaris Fischler, echter zijn eer te na de komende maan den enkel op de winkel te pas sen en het nieuwe personeel zich te laten inwerken. „Dat is niet onze bedoeling", zegt hij vastberaden. Het voorzitter schap moet en kan volgens hem op landbouwgebied een 'Neder lands gezicht' krijgen. Die rood-wit-blauwe blos moet onder meer te vinden zijn in de discussie over de duurzame landbouw. Met de bijeenkomst 'agriculture under the public eye' wil Veerman de productie mogelijkheden voor de boeren afzetten tegen wat de maat schappij wil en vraagt. Want de markt moet het doen. Of het nu gaat om milieuvriendeüjke ak kerbouw of diervriendelijker veeteelt. „Het kan, als je het kunt vermarkten. Ik heb weinig vertrouwen in symboolwetge ving: het is ondoenbaar en onge wenst dat de overheid achter de voordeur komt kijken." Biologisch Wat betreft de biologische land bouw is het volgens Veerman niet anders. In Nederland, maar ook in andere lidstaten, blijven de plannnen en streefcijfers soms ver achter bij de realiteit. De hoeveelheid biologisch var kensvlees die geproduceerd kan worden, is in Nederland groter dan waar de markt om vraagt. De overheid alleen 'kan niet be zig blijven te stimuleren' dat boeren omschakelen en de ver koop promoten. „Ik ben niet ge charmeerd van fiscale stimule ringsmaatregelen. Hoe zou je dat moeten doen?" In tegenstel ling tot bijvoorbeeld de lood vrije benzine, die op die manier snel de markt veroverd hgeft, is deze weg voor groenten en vlees volgens Veerman 'moeilijk' te bewandelen. De minister wil in Europa, net als hij in Nederland van plan is, daarom inzetten op het 'specifie ker' vermarkten van milieu- en diervriendelijke pi-oducten. 'Vis met de hengel gevangen' is waar Veerman bijvoorbeeld in dat kader aan denkt. „Het is nu zodanig algemeen dat het beter is om dat gerichter te doen. Ge loofwaardig en aanspreek baar." Afspraken De maatschappelijke houding ten opzichte van de bestrijding van dierziekten noopt Veerman ook daar die werkwijze op de agenda te zetten. Een bijeen komst van de Europese 'Chief veterinary officers' moet leiden tot afspraken over een 'maat schappelijk verantwoorde dier- ziektebestrijding' bij een toe komstige uitbraak van bijvoor beeld mond- en klauwzeer (mkz) of vogelpest. Wat die laatste besmettelijke dierziekte betreft, wil de minis ter een begin maken met de her ziening van dat bestrijdingsbe leid. Het preventief doden van gezonde of hobbydieren stuit immers op steeds meer verzet. Daarnaast wil de minister zijn hele landbouwagenda tijdens het Nederlands EU-voorzitter schap overgieten met het sausje van verbetering van het imago van de boer. Door overproduc tie, milieuproblemen en dier ziekten staat de landbouwer er niet goed op bij de gemiddelde consument. Realistisch neemt Veerman de Europese voorzittershamer voor landbouw op. De deur staat niettemin op een kier om zaken als het veetransport, waarover vorige maand de on derhandelingen nog vastliepen, erbij te pakken. „Naar de dier- transporten zullen we toch wel kijken." Voorop staat om in een EU van 25 landen met 25 Land bouwministers met ieder hun ei gen belangen de vergadermolen soepel te laten draaien. Dat le vert later een hoop tijdwinst op. „Je wilt natuurlijk zaken doen en discussies afronden. Maar weer orde te brengen is de grote opgave." ANP De oogst van spruiten bij een ecologisch tuinbouwbedrijf in Kerk-Avezaath. Volgens Veerman is het moeilijk de biologische landbouw te steunen met fiscale maatregelen. foto Cees Zorn/GPD door Paul Koopman Het parlementaire jaar zit er weer op. Een jaar waarin het tweede kabinet-Balkenen de, wat je er ook van mag vin den, veel overhoop heeft ge haald. Zelden zal in Nederland zoveel politieke daadkracht zijn getoond als de afgelopen twaalf maanden. Voor miljarden aan bezuinigin gen werden doorgevoerd, de so ciale zekerheid hervormd, het asielbeleid herzien en de identi ficatieplicht ingevoerd. En die opsomming is allesbehalve vol ledig. Deze vergaande hervormingen zijn vrij geruisloos door de Tweede Kamer geloodst, wat na twee jaar politieke chaos opmer kelijk mag heten. Gaande de rit is maar één politicus gesneu veld: staatssecretaris Nijs van Onderwijs. Maar dat bedrijfson geval werd vooral veroorzaakt door persoonlijke onhebbelijk heden en niet zozeer door poli tieke meningsverschillen. Balkenende kan dus tevreden zijn. In Europa heeft hij inmid dels de reputatie van 'rustbren- ger'. Nederland is onder zijn lei ding in de ogen van collega-re geringsleiders weer een enigs zins normaal land geworden. Dat kan geen kwaad tijdens het Nederlandse voorzitterschap van de Europese Unie, dat deze week is begonnen. Maar de politieke rust zegt nog niet veel over het maatschappe lijk draagvlak van het kabinet. Wordt er in de samenleving met net zoveel tevredenheid terugge blikt op het eerste jaar van het kabinet Balkenende-II? Daar zijn weinig aanwijzingen voor. De twee belangrijkste maat schappelijke clusters in Neder land - de organisaties van werk gevers 'en werknemers - koken van onvrede. Tal van maat schappelijke organisaties lopen tegen het kabinet te hoop. Uit onderzoeken blijkt dat de bur gers inmiddels de politiek weer gedesillusioneerd de rug heb ben toegekeerd. Dat heeft veel te maken met de overtuiging van het kabinet, dat het zich niet moet laten gij zelen door belangenorganisa ties. De kabinetten-Lubbers en de paarse kabinetten-Kok ble ven bij hun pogingen om bij voorbeeld de sociale zekerheid te hervormen steeds halverwege steken. Want aan het eind van de dag werd uiteindelijk altijd de vrede getekend. Balkenende en vice-premier Zalm hebben dat 'poldermodel' eerder dit jaar uit volle overtuiging opge blazen. Maar veel weerstand wordt ook opgeroepen door de stijl waar mee het kabinet optreedt. Een stijl die wordt getypeerd door getergde branie. Het is een hou ding van: hoe meer weerstand we ontmoeten, hoe harder we doorbijten. Cipiers mogen waar schuwen dat twee gevangenen verplicht op één cel een chaos wordt, de maatregel wordt on verkort verplicht doorgevoerd. Migrantenorganisaties en ad viesorganen mogen waarschu wen dat verplichte inburge- ringsexamens voor alle migran ten onbegonnen werk is, Ver donk weet van geen wijken. Koningshuis Zelfs in het verkeer met het ko ningshuis en columnisten - twee bijna heilig verklaarde in stituties - stelt het kabinet zich weerbarstig op. „Wanneer er on waarheden worden gesproken, is daar geen kruid tegen gewas sen", vonniste Balkenende over het voorgenomen huwelijk tus sen prins Johan Friso en Mabel Wisse Smit. Dat had ook wel wat diplomatieker gekund, was later het oordeel. Columnist Mulder werd deze week even verbeten op de vingers getikt. Fractieleider Rouvoet van de ChristenUnie waarschuwde vo rig jaar bij de algemene politie ke beschouwingen al, dat een kabinet ook té veel branie kan tonen. Elke verandering en ver nieuwing roept weerstand op, die overwonnen of doorbroken moet worden, erkende hij. Maar een kabinet dat alleen in zijn ei gen gelijk gelooft zou zich ver vreemden van de samenleving. Rouvoet: „Pas op dat vastbeslo tenheid niet tot halsstarrigheid wordt en voortvarendheid tot onbesuisdheid." Dat is - zo aan het eind van het eerste rege ringsjaar - nog wel het grootste risico dat het kabinet bedreigt: wie niet afwijkt van de eigen koers, loopt vroeg of laat tegen een muur op. GPD door Fidan Ekiz De beslissing van het Euro pees Hof dat Turkije het recht heeft hoofddoekjes te ver bieden op universiteiten, is een klap in het gezicht van de rege rende islamitische AK-partij. De hoofddoek is altijd een punt van discussie geweest in Tur kije, waar kerk en staat geschei den zijn, maar waar 90 procent van de bevolking moslim is. Voor het Westen is Turkije daar om een 'modelstaat voor mos limlanden'. Na de uitspraak van het Hof wa ren alle ogen gericht op premier Erdogan. Grote vraag is vooral hoe lang Erdogan bereid is in te leveren om maar vooral te vol doen aan de door het Westen ge wenste status, met als doel Tur kije de EU binnenloodsen. Zowel de premier als zijn minis ter van Buitenlandse Zaken Gül, hebben zich tot dusver ont houden van commentaar op de uitspraak van het Europees Hof. Vooral naar de reactie van Gül waren Turken nieuwsgie rig, omdat zijn gehoofddoekte echtgenote de kwestie ook had aangekaart bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Zij trok de aanklacht la ter weer in, nadat haar echtge noot premier werd (Gül maakte na enkele maanden plaats voor Erdogan, red.). Kamerleden van de AK-partij zwijgen niet. Zij noemen het be sluit een 'politiek oordeel dat niet strookt met de werkelijk heid'. Zij vinden dat het besluit van het Hof moet worden her zien. Volgens de uitspraak moe ten 'studenten die ervoor kiezen om te studeren op een seculiere, moderne school zich aan de daar gestelde regels houden'. Dat klopt niet, zeggen de AKP' ers, omdat Turkije alleen maar seculiere universiteiten kent. Studenten kunnen dus niet kie zen tussen openbare of religieu ze scholen. „Het Europese Hof is onvoldoende of onjuist geïn formeerd over de kwestie", zei kamerlid Cavit Torun in een uit zending van de Turkse zender NTV. Voor de Turkse president Sezer is de uitspraak van het Hof uit stekend nieuws. Sezer is fervent aanhanger van de leer van Atatürk - het laïcisme, dat de scheiding van staat en moskee voorschrijft - en staat niet be paald op goede voet met pre mier Erdogan. Dat bleek weer eens op de Navo-top vorige week in Istanboel. Sezer wilde niet bij een etentje zijn wegens de aanwezigheid van de ge hoofddoekte eega van Erdogan. De Turkse president ergerde zich er tijdens de top ook aan dat president Bush Turkije (op vallend vaak) prees als 'een mos limland dat westerse democrati sche waarden weet te combine ren met islamitische tradities'. De Amerikaanse president her haalde daarop zijn steun voor een Turks lidmaatschap van de Europese Unie. Sezer corrigeer de Bush door duidelijk te ma ken dat Turkije helemaal niet wil functioneren als voorbeeld voor moslimlanden: „Turkije is geen moslimland, maar een se culiere staat." Achterban Dat zijn AK-partij islamitisch is, verloochent Erdogan niet. Wel ontkent hij, ondanks zijn fundamentalistische verleden, de conservatieve islam een warm hart toe te dragen. Dat Turkije een democratisch mos limland wordt genoemd, stoort de premier niet. Vooral als het land onder die noemer wordt 'verkocht' aan de EU. En zo lang hij tegelijkertijd zijn isla mitische achterban maar te vriend kan houden. Eén dag nadat het Hof uit spraak deed, stelde Erdogan voor amnestie te verlenen aan 80.000 studenten die van de uni versiteit zijn afgestuurd. Tus sen deze studenten bevinden zich vooral jongeren die hadden deelgenomen aan protestacties tegen het verbód op hoofddoe ken in officiële gebouwen. Zon der de genoemde amnestiewet mogen deze 'verbannen' studen ten niet meer deelnemen aan de toelatingsexamens. Naast de kritiek en de argwaan zijn er eigenlijk vooral lovende woorden voor de regering van Erdogan. Tot nu toe loopt de premier zich het vuur uit de slof fen om Turkije bij de EU te krij AANVARING - Het Italiaanse schip San Felice is gistermor gen bij het veriaten van de ha ven van Vlissingen in aanva ring gekomen met de Deense boot Meonia. De San Felice liep forse schade op, de Meo nia kon doorvaren. HONDEN - Tijdens een verga dering van de Vlissingse ge meenteraad is tijdens de rond vraag het idee geopperd om in de bebouwde kom een verbod in te stellen voor loslopende honden. Burgemeester Kolff reageert met dit voorstel op de melding van de heer J. Marijs dat hon den vernielingen hebben aai gericht in verschillende stadi parken. Het voorstel zal no worden besproken met il raadscommissie voor de stro: vorderingen, aldus de burgf meester. STROOMVERBRUIK - De W( tersnoodramp heeft veel ii vloed gehad op het stroomve bruik in de provincie. Dj blijkt uit het jaarverslag ow 1953 van de N.V. Provincial Zeeuwse Electriciteits Maai schappij. Ondanks de schad is het verbruik gestegen, Ij PZEM boekt een winst va 860.091 gulden. Laura Bush, de echtgenote van de Amerikaanse president, en Emine Erdogan, de vrouw van de Turkse premier, drinken Turkse koffie tijdens een ontmoeting vorig weekeinde. De Turkse president Sezer wil de tijdens de Navo-top niet aanwezig zijn bij een etentje, waar ook de gehoofddoekte Emine Erdogan bij zou zijn. foto Hakan Goktepe/AP gen. Ook de uitstekende organi satie van de Navo-top bracht veel kritische journalisten er voor het eerst toe om positief të schrijven over de premier, die nu wordt gezien als een pragma ticus. Voor het eerst richtte de kritiek zich vorige week vooral op president Sezer die zo 'kin derachtig' was niet aan tafel te willen zitten met een gehoofd doekte vrouw. De vraag of Erdogan een gehei me agenda heeft, blijft moeilijk te beantwoorden. Zeker is dat hij die achterdocht steeds weer weet weg te nemen. De premier slaagt er tot nu toe in behendig te balanceren tussen zijn isla mitische achterban en de secu liere burgers. Daarom laat hij zich niet uit over het hoofddoek jesverbod voor universiteiten. Grote vraag is of hij, gezien de kritische ogen die vanuit het Westen continu op hem gericht zijn, hetzelfde gedaan zou heb ben als het Hof had bepaald dat de hoofddoekjes wél zouden moeten worden toegestaan. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.pl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen j uitsluitend schriftelijk, 1 maand voer' het einde van de betaalperiode. 1 PZC, t.a.v. lezersservice, j Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 p zaterdag: 1,70 i Alle bedragen zijn inclusief 6% BTVil Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 0 Postbank 35.93.00 I Advertenties: Alle advertentie-orders worden i. uitgevoerd overeenkomstig de I Algemene Voorwaarden van jj Wegener NV en volgens de Regelffj voor het Advertentiewezen. L Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren 1 zondag: van 16.00 tot 18.00 uur I Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 L Personeelsadvertenties: i Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Z Rubrieksadvertenties (kleintjes^ Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 P Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland C Tel. (0113)315520 L Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 fe Fax:(0114)372771 k. Internet: www.pzc.nl/adverteren r Auteursrechten voorbehouden Uitgeveri] Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel v, aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bc (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren ov ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseledC. de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC.®" :e, Postbus 314460 AA Goes. H( et Wegener-concern. Qe dt gebruikt voor»® diensten enjjc Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4