PZC Resideren in een boerenschuur Als het fout gaat, dan gaat het goed fout w19 Appartementencomplex in het hart van Krabbendijke LSJ WOON www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 3 juli 2004 Speeltjes van Philips Als het om woningbouw gaat, heeft Krabbendijke, ten opzichte van an dere kernen, niet veel te klagen. De wijk Rozeboom groeit als kool, als eerste dorp in Reimerswaal krijgt ze starterswoningen en ook in de Doelstraat komen binnen afzienbare tijd tien nieuwe huizen. Toch is het opmerkelijkste project dat in de Dorpsstraat. foto's Dirk-Jan Gjeltema leverde een storm van protest op. Veel dorpsbewoners maak ten bezwaar tegen de sloop van het karakteristieke gebouwtje en ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg adviseerde ne gatief over de afbraak. Toch stel de de toenmalige wethouder M. van Overloop dat alle mogelijk heden onderzocht waren en be houd van het pand geen haalba re kaart was. Dat hij het niet bij het rechte eind had, mag inmid dels duidelijk zijn, want de Goe- se monumentenstichting begint volgende week met een grondige renovatie van de oude boerderij- woning. De stichting, die voluit de Stich ting tot behoud van en onder steuning van monumenten te Goes heet, zet daarmee voor het eerst voet buiten de gemeente Goes. Daar onderhoudt en ver huurt ze al sinds mensenheuge nis tientallen historische pan den, vooral in de binnenstad. De stichting heeft het monumen tale pand in Krabbendijke over genomen van R&B Wonen en kreeg van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een subsi die van 100.000 euro. „De door gang van de renovatie hing heel erg van die subsidie af", zegt di recteur R. Scheepers. „Het pro ject kent een onrendabele top van een ton, dus je kunt wel stel len dat het zonder subsidie niet doorwas gegaan." In het monumentale pand ko men straks drie appartementen die door de monumentenstich ting worden verhuurd. Huur ders zijn nog niet gevonden. „Lo gisch", zegt Scheepers. „Want we hebben nog niet gezocht." Haast lijkt ook niet echt gebo den, want gezien de grote wacht lijsten bij de reguliere verhuur ders zullen de appartementen straks gretig aftrek vinden. Rob Paardekam Het atrium van nieuwbouw La bonne esperance, met rechts de nieuwbouw en links bestaande woningen. Het dak krijgt pannen in Oudhollands rood. maar simpelweg een eis van de gemeentelijke welstandscommis sie. Om het geheel voor het oog nog fraaier te maken, wordt het huurappartementengebouw door een zogeheten atrium (een modern woord voor een glazen overkapping) verbonden met de bestaande seniorenwoningen in de Aalbessestraat. Het gebouw heeft als naam De Moerbeihof gekregen, naar de moerbei: een oorspronkelijk uit Azië afkomstige boom die daar wordt gebruikt voor de teelt van zijderupsen. „Op het terrein aan de Dorpsstraat staat zo'n boom", weet Van Driesen. „Die mochten we van de gemeente niet kappen. Vandaar die naam." Het gebouw met de koopwonin gen heeft de exclusief klinkende naam La Bonne Espérance ge kregen. Dat is Frans voor De Goede Hoop. Zo heette de boer derij die er vroeger stond. Tus sen de twee gebouwen in komt een centraal plein waar de toe komstige bewoners hun auto kunnen parkeren. Het wordt ver der ingericht met groen. Ook aan de kant van de Dorpsstraat, dus voor de koopappartemen ten, komen nieuwe parkeerplaat sen. Die zijn bedoeld voor open baar gebruik. Al met al zijn de twee gebouwen straks vrij domi nant aanwezig. Met hun hoogte van zo'n dertien meter steken ze flink boven de meeste omliggen de gebouwen uit. Monumentaal In tegenstelling tot de boerderij is de woning die erbij hoorde nooit gesloopt. Pal naast de nieuwbouw staat hij nog fier overeind. Al is fier wellicht niet het juiste woord voor een op het oog vervallen pand met dichtge timmerde ramen. Het had overigens weinig ge scheeld of het monumentale huisje was ook tegen de vlakte gegaan. R&B Wonen zag er tot voor kort weinig brood in en wil de het slopen. De gemeente gaf er zelfs toestemming voor. Dat In het hart van Krabbendijke, op de plaats waar vroeger boerderij De Goede Hoop stond, worden twee fraaie apparte mentsgebouwen voor senioren uit de grond gestampt. Die moe ten de historie doen herleven, want ze krijgen het uiterlijk van een oude boerenschuur. De vijftien,huurappartementen bracht woningcorporatie R&B Wonen snel aan de man, maar met de koopappartementen loopt het minder vlot. Van de twaalf zijn er nog maar drie ver kocht. Artist's impression van het nieuwbouwcomplex aan de Dorpsstraat. Dat lijkt een trend. Het was im mers ook zo bij de appartemen ten op de plaats van de Prins van Oranje in Goes, die in de Stadspoort en het Bekhofgebied en ook de negen luxe apparte menten die in Rilland op de plaats van de Bathsewegkerk zouden komen, raakte de ont wikkelaar aan de straatstenen niet kwijt. „Toch hadden we eigenlijk niet verwacht dat het zo moeizaam zou gaan", zegt T. van Driesen, hoofd productie en diensten van R&B Wonen. „Het gaat toch om een heel bijzonder project met een leuke uitstraling en een idea le locatie voor ouderen, zo mid den in het centrum." Stroperig Zorgen maakt Van Driesen zich vooralsnog niet. „De markt is op het moment gewoon heel stro perig. Als ik zie hoeveel huizen er in Krabbendijke te koop staan..." R&B Wonen heeft tot nu toe niet intensief geadverteerd en Bewoonster van de bestaande woningen gebruikt het bouwhek als wasrek. zal dat voorlopig ook niet doen. De verwachting is dat meer ko pers zich zullen melden als het gebouw een duidelijk gezicht be gint te krijgen. De acht appartementen op de begane grond en de eerste ver dieping kosten 227.500 euro; de vier onder de kap moeten elk 220.000 euro in het laatje breng en. „Voor ons zijn die koopap partementen erg belangrijk", legt Van Driesen uit. „Op de pro jecten voor sociale woningbouw zit vaak een behoorlijke onren dabele top. Die accepteren we, maar uit dit soort projecten moe ten we dan natuurlijk wat winst zien te halen." Het gebouw met de koopappartementen staat aan de kant van de Dorpsstraat en krijgt het uiterlijk van een oude boerenschuur. Dat wil zeg gen: zwarte gevels met daken in Oudhollands rood. Het complex met de vijftien huurappartemen- ten staat er achter. Dat gebouw krijgt het uiterlijk van een oude wagenloods, dus met iets min der zwart en met iets meer be ton. Het authentieke uiterlijk van de gebouwen was niet zo zeer een idee van de woningcor poratie of architect Fierloos, In de serie woonberoepen staat wekelijks een beroep op het gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van stukadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag: De renovatiesloper. foto Ruben Oreel Naam: Adrie Flipse Woonplaats: Serooskerke (W) Beroep: Renovatiesloper Belangrijkste gereedschap: Pneumatische hamer Effe een muurtje eruit rammen, nee zo werkt dat dus niet. Adrie Flipse is renovatiesloper en weet één ding heel zeker. Zomaar in het wilde weg met z'n pneumatische hamer aan het werk gaan is gevaarlijk. Immers, de sloper staat altijd onder of naast het te slopen deel. En als het fout gaat, dan gaat het goed fout en dat kan hem zijn leven kosten. Flipse werkt nu tien jaar als renovatiesloper bij Sturm en Dekker in Oostkapelle. Een vak dat hij in eerste instantie niet had gekozen. Hij had een loopbaan in de land- en tuinbouw achter de rug, voordat hij de slopershamer ter hand nam. Jaren lang werkte hij op een boerderij. „Ik was daar een soort voorman. Toeft het bedrijf moest sluiten, ben ik bij een tuinderij gaan werken. Ook dat be drijf ging dicht, dus toen stond ik op mijn 43ste op straat. En vind dan maar eens ander werk. De oude baas van Sturm en Dekker was een kame raad van me. Hij heeft me toen deze baan aangebo den. Om te proberen." „Het is heel ander werk. Zwaar ook, maar ik vind het wel leuk. De eerste jaren heb ik veel geleerd. Je kunt niet zomaar aan de slag, ervaring is be langrijk. Maar je moet er ook een bepaald gevoel voor hebben. Ik voel gewoon als het fout gaat. Als er iets niet klopt. En je komt vaak voor verrassin gen te staan. Dingen die niet op de bouwtekening staan bijvoorbeeld. Ik had dat laatst bij een klus in het Middelburgse stadhuis. Daar moest een in gebouwde kast worden weggehaald. Ik ben toen gestopt, omdat ik heel sterk het gevoel had dat er iets niet goed zat. Er kwam te veel spanning op de steen. Maar goed dat ik ben opgehouden, want toen bleek dat er een schoorsteen van 15 ton ach ter die kast zat. Die had ik op me gekregen als we waren doorgegaan. Tja, toen werd het opeens een andere klus, want die schoorsteen moest eerst weg." „Zoiets heb ik ook eens meegemaakt in het oude gerechtsgebouw in Middelburg. Daar moest een ondergrondse gang komen. Tijdens het werk kwa men we op muren van 1,10 meter dik. Dat had nie mand verwacht. Als je weet dat een gemiddelde muur zo tussen de 25 tot 30 centimeter dik is... We zijn toen een jaar bezig geweest." Het vak van renovatiesloper vergt veel precisie. „Ik ga eerst kijken hoe zo'n gebouw in elkaar zit. En ik ga, als we in een woonhuis werken, ook met de bewoners praten. Die weten vaak helemaal niet wat ze te wachten staat. Zo moest ik eens een gat in een zolder zagen. Precies daaronder stond een keurig opgemaakt bed. Als je met een water- zaag aan de gang gaat, blijft zo'n bed natuurlijk niet droog. Veel mensen denken dat je stof- en wa- tervrij kunt werken, maar dat is helemaal niet zo. Er komt altijd stof, of water. Een goed stofscherm is dan heel belangrijk, anders zit je hele kot onder het stof." „Vaak werk ik bij mensen thuis. Dat levert meest al geen problemen op." Lachend: Maar ze zijn altijd wel blij als ik weer weg ga. Bij een verbou wing komt nu eenmaal veel rotzooi. Ik ben altijd blij als we het weer netjes hebben gedaan. Als al les past." Een leuke klus voor hem was het Bagijnhof in Middelburg, waar de toekomstige studenten van de Roosevelt Academy gaan wonen. „Daar zijn we een maand of zeven aan het werk geweest. AÜe muren en plafonds hebben we eruit gehaald. En we hebben van twee woningen één gemaakt. Ja, dat vond ik erg leuk om te doen." „We gaan nooit zomaar slopen. Eerst goed opme ten en dan ga je zagen." De 'zaaglijnen' geven de omtrek van het te verwijderen stuk wand aan. Al les daarbinnen wordt weggehaald. Flipse ver volgt: „Daarna ga je met de pneumatische hamer aan het werk. Je 'prikt' gaten in de wand en op die manier sloop je de muur weg. Ik heb altijd ze ven of acht van die luchthamers bij me. De klein ste weegt ongeveer kilo, de zwaarste al gauw een kilo of achttien, negentien. Daar werk je mee bij hele dikke muren, zoals die in het gerechtshof, of als je een betonnen vloer moet weghalen." Flipse heeft ook altijd drie 'hoofddeksels' bn zich. Een gewone pet, een pet met een gecapitonneerde bovenkant en een gele helm. „Maar ja, als de boel instort, helpt dat ook niet echt", grinnikt hij. „Ge lukkig is er bij mij nooit iets misgegaan." Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43