Wandelen met Mariken De verkoopster in de broodjeszaak in de Lange Hezelstraat heeft wel enig besef van de historische waarde van de klinkers voor haar deur. Jaze ker, dit is de oudste winkelstraat van Nederland. Ooit Romeinse hoofdstraat en belangrijke han delsroute. Schuin er tegenover kun je door de gevelruiten daar van nog enkele restanten zien, tot voor kort te bezichtigen, maar enig gekrakeel tussen eige naar en gemeente over vermeen de onveiligheid leidde tot tijde lijke sluiting. Jammer. PZC Slagveldtours rond Arnhem zaterdag 3 juli 2004 W15 Mariken van Nieumeghen en de stad aan de Waal hebben wat met elkaar, al is de losbandige dame voortgesproten uit een mirakelspel en bestaat Nijmegen echt. In 2005 precies tweeduizend jaar, een verjaardag die bruisend gevierd gaat worden. Met onder meer een speciale Marilcen- wandeling. Het beeld van Mariken voor de Kerkboog op de Grote Markt. De Marikenstraat, een moderne twee verdiepingen tellende winkelstraat. Nee, geen koopgoot.... Foto'sGPD Vestje hoeft niet, bril moet wel mee De laatste weken is er onduidelijkheid ont staan over het al dan niet verplicht dragen van een reflecterend veiligheidsvest in sommige va kantielanden bij autopech. De regel geldt in Spanje en Italië, maar alleen voor inwoners van die landen. Toch wordt ook vakantiegan gers aangeraden wel een dergelijk vestje mee te nemen (voor circa tien euro te koop bij on der meer fietswinkels, zaken met auto-accessoi res en de ANWB). Niet alleen maken de vestjes gestrande automobilisten beter zichtbaar, het gebruik ervan voorkomt in elk geval discussies indien een ijverige agent alsnog een boete wil uitschrijven. In meerdere landen zijn verkeersregels van toe passing die wij niet kennen. Zo moeten dra gers van een bril of contactlenzen in België en Zwitserland altijd een reservebril of -lenzen bij zich hebben. In diverse landen, waaronder Oos tenrijk, is een verbandtrommel verplicht en in de meeste Oost-Europese landen moet een brandblusser in de auto aanwezig zijn. In veel landen, waaronder België, Denemarken en Spanje dient ook een gevarendriehoek in de kofferbak te liggen. Meer informatie: www.anwb.nl. Ecolabel voor vijf toeristische bedrijven Voor het eerst hebben in Nederland vijf toeris tische bedrijven het predikaat 'Europees Ecola bel' toegekend gekregen. Dat gebeurde afgelo pen donderdag in een van de winnende hotels op Texel. De achterliggende gedachte van dit 'Europees Ecolabel' is bedrijven aan te moedi gen zo milieuvriendelijk mogelijk te werken. Daarbij wordt onder meer gekeken hoe een be drijf omgaat met energie, afvalverwerking en of duurzame materialen worden gebruikt. De bedrijven die het schild met het Ecolabel heb ben gekregen zijn Grand Hotel Opduin in Texel, NH Leeuwenhorst in Noordwijkerhout, Landal GreenParks in Holten, Groepsaccommo- datie Doeksen in Oosterend/Terschelling en Tu- I lip Inn Brinkhotel in Zuidlaren. i Reisboeken Wandelen in Zuid-Portugal Hoewel je er ook hart je zomer kunt wande len, zeggen de auteurs dat voorjaar en herfst de beste reisseizoenen zijn voor de Alentejo en Costa de Lisboa in Portugal. Dat komt dan goed uit, want te gen de tijd dat de bla- deren verkleuren, zal aÉflHBk ook de laatste ver dwaalde voetbalfan wel weer thuis zijn. De auteurs hebben 23 wan delingen uitgestippeld in de streken tussen Taag en Algarvë. Mede omdat de topografische kaarten van Portugal vaak verouderd zijn, al thans volgens de auteurs, kent het gidsje ei gen, aanvullende kaartjes. Tips voor overnach tingen, vervoer, excursies en bezienswaardig heden zijn vermeld, alsmede algemene infor matie over de regio's waar doorheen wordt ge stapt. Lezenswaardig zijn de inleidende, per soonlijk getinte, hoofdstukjes. Door GERARD CHEL We lopen de stadswandeling, ons door eigenaren Wilma en Martin van Bed Breakfast St. Anna overhandigd, maar niet na dat wij eerst door hen op thee met Marikenbrood zijn getrak teerd. Om in de stemming te ko men. En passant krijgen we een lijstje met souvenirs die alle hun naam ontlenen aan die ondeu gende deerne: lepeltjes, bon bons, koekjes en natuurlijk een minibeeldje. De VW heeft het al lemaal op voorraad. Voor onder weg krijgen wij twee tegoedbon nen voor een glas Mariken-bier, te nuttigen bij stadsbrouwerij De Hemel. Die dekselse Mariken en Nijme gen hebben wat met elkaar. De zondige en later weer in genade aangenomen Nijmeegse jonge dame kennen we van het wa gen- of mirakelspel dat zich op Nijmegen bereidt zich voor op 2000-jarig bestaan de Grote Markt afspeelde. Mari ken laat zich verleiden door dui vel Moenen, maar komt na ze ven jaar tot inkeer. Ze biecht bij de paus, krijgt ter boetedoening zware ringen om hals en armen en overdenkt haar zonden in een klooster te Maastricht waar ze ook sterft. Het verhaal, dat uit de vijftiende eeuw dateert, wordt gezien als het eerste éch te drama in. de Nederlandse let terkunde. En in onze tijd ook nog eens verfilmd door Jos Stel ling en André van Duren. Mandje gladiolen Als aanvulling op de VW-stads- wandeling hebben Wilma en Martin eigen Mariken- en Moe- nen-ingrediënten toegevoegd. Zonder het te weten lopen zij daarmee vooruit op de dingen die komen gaan. Volgend jaar, wanneer Nijmegen herdenkt dat de stad tweeduizend jaar ge leden marktrechtén verwierf ('Novio Magus'), komt er een spe ciale Marilcenwandeling. Een ter zijde, al denkt een geboren Nij- megenaar daar natuurlijk an ders over: de stad aan de Waal is naar eigen zeggen de oudste stad van het land en geeft die an dere stad aan die andere rivier, Maastricht, het nakijken. Lim burg zelf schijnt het bevestigd te hebben. Mariken had daar toen geen weet van. En nog steeds niet. In haar huidige bronzen gedaante overziet zij de moderne bedrij vigheid op diezelfde Grote Marlet. Met in haar hand een mandje. Voor de boodschappen die zij moest doen, maar waar het nooit van kwam. Dankzij Moenen. Tijdens de Vierdaagse worden er soms gladiolen in ge stopt. De Laeckenhal, ooit mid delpunt van de textielhandel, is niet meer, maar het Waagge bouw, waar alle koopwaar werd gewogen, nog wel. Ook al heeft de weegschaal plaats gemaakt voor biertap en restaurant. Iets je verderop ligt het steegje de Vijfringen, verwijzend naar de arm- en halsbanden die Mariken moest dragen. Wij lopen onder de Kerkboog naar de St. Stevenskerk. Niet voor het godshuis zelf, maar voor de eenogige duivel Moe nen, die, met zijn rug naar de kerk, er in kalksteen zo te zien nog steeds geniet van zijn zeven vrolijke jaren met Mariken. Waarom de booswicht op een paal zit, blijft ons onduidelijk. Een stukje terug, in zo'n ander steegje. Achter de Hoofdwacht, komen we langs 'In de blaauwe hand', tapperij sinds 1542 en daarmee het oudste café van de stad. De naam slaat op de laken ververs, met blauwe handen van de verf, die er hun dorst lesten. Pittige biertjes Het contrast met de nieuwste Mariken-aanwinsten is groot. Een moderne twee verdiepin gen tellende winkelstraat, die haar naam draagt, toont dat de Waalstad niet in het verleden is blijven steken. Een koopgoot mag je het niet noemen, dat stemt de ware Nijmegenaar droevig, maar een andere om schrijving kunnen wij er niet zo snel voor vinden. Helaas voor Mariken zal zij anno 2004 op nieuw voor Moenen door het stof moeten. In het verlengde van haar straat, achter het Arse naal, wordt hard getimmerd aan nóg een nieuw winkelerf: de Moenenstraat. Althans, zo wordt ,'ie voorlopig genoemd. Hoog tijd om de bierbonnen te verzilveren. Stadsbrouwerij De Hemel is gevestigd in de histori sche Commanderie van Sintjan, dat in vele gedaantes door het le ven is gegaan. Klooster, universi teit, kerk, museum. De VW om schrijft het als een 'levend mu seum' waar ambachtelijk werk wordt verricht. De brouwer zit er, maar ook een koffiebrander en een mosterdmaker. Er komt gedistilleerd vandaan, je mag van chocolade snoepen en je kunt er eten. Wij raken aan de praat met eige naar Herm Hegger, brouwer en distillateur in hart en nieren. Zijn kennis is onovertrefbaar, zijn enthousiasme aanstekelijk. Ooit bedacht hij Witte Raaf, Neerlands eerste witbier. Maar toen hij dat verkocht, is het van de markt verdwenen. Nu brouwt hij zijn eigen bieren, Lu- na, Godelief, Serafijn, Helse En gel, Nieuw Ligt en niet te verge ten het Mariken- en Moenen- bier. Pittige biertjes. Trots is hij ook op z'n distillaat, waarvoor hij als enige in het land bier, uit eigen ketel uiteraard, als grond stof gebruikt. We komen er bijna niet meer weg, deze avond. Met z'n rug naar de kerk staat Duivel Moenen. Het arrangement 'Mariken van Nieumeghen', is te boeken bij Bed Breakfast St Anna, Annastraat 208, 6525 GX Nijmegen, tel. 024-3501808, www.sintanna.nl. Prijsindi catie vrijdag tot en met zondag €164 voor twee personen, inclusief koffie of thee met Marikenbrood bij aankomst, een stadswan delingsboekje met Mariken-tips, een glas Mariken-bier en (zolang de voorraad strekt) het boekje 'Mariken van Nieumeg hen', uitgave van de Werèldbibliotheek. Algemene informatie: VW Rijk van Nijme gen, Keizer Karelplein 2, 6511 NC Nijme gen, tel. 0900-112 23 44, www.vvvniime- qen.nl. Zie ook www.dekeizerteriik.nl, www.brouwerijdehemel.nl. www.nii- meqen2000.nl en www.noviomaqus.nl Andere bezienswaardigheden in Nijmegen zijn onder meer: Museum het Valkhof, Kro nenburg Park, de Stratemakerstoren, het Na tionaal Fietsmuseum Velorama, de St. Ste venskerk en -toren, Natuurmuseum Nijme gen en een stadsrondrit per Tuk-Tuk van de VW. Zuid-Portugal, Bert Stok Roel Klein, uitgave van Op Lemen Voeten, €14,95 euro, ISBN 90-74980-15-5, www.oplemenvoeten.nl. Als een god in Venetië Uitgeverij Bruna heeft wat met God. Er is een serie reisboeken waarbij telkens een illusio nair verband wordt gelegd tussen een land, stad of streek en Onze Lieve Heer. Nu is er deel 7: 'Als een god in Venetië'. Bekende en minder bekende auteurs als Ernest Hemingway, Her man Hesse, Hans Plomp, Joseph Brodsky, Aat Ceelen en Dirk van Weelden hebben hun erva ringen en/of fantasieën aan het papier toever trouwd. (Voorzichtige) seks in Venetië, zou een betere titel voor dit boekje zijn. En wat er des Venetiaans aan is, is vaak een raadsel, want de liefdesavonturen kunnen zich overal afspelen. Als een god in Venetië, uitgeverij Bruna, €8,95, ISBN 90-229-8822-8, www.awbruna.nl. GERARD CHEL Tijdens de Tweede Wereldoor log, in september 1944, had in de regio Arnhem één van de meest indrukwekkende militai re operaties uit de geschiedenis plaats. Codenaam: Operatie Market Garden. Op 17 septem ber 1944 landden 10.000 Britse parachutisten van de Eerste Air borne Divisie in de buurt van Arnhem. Het was de bedoeling zo snel mogelijk de bruggen van de Maas, Waal en Rijn in handen te krijgen, zodat de ge allieerden vanuit Frankrijk en België ook de rest van Europa konden bevrijden. De brug in Arnhem bleek 'een brug te ver'. In 2004 is het dus niet alleen precies zestig jaar geleden dat l D-Day plaatshad, maar ook de Slag om Arnhem. Ter gelegen heid van deze herdenking ver zorgt WV Arnhem Plus in juli. augustus en september een reeks Battlefield Tours voor in dividuele toeristen. Met een VW-gids wordt een rondrit ge maakt langs de historische plaatsen van de Slag om Am- hem in 1944, zoals de John Frostbrug, enkele landingster reinen en de Airbomebegraaf- plaats. Ook wordt het Airborne- museum (foto) bezocht. Er is keuze uit een standaard tour van 2,5 uur a €15, en een uitge breide excursie van 3,5 uur a' €19,50. De startplaats voor bei de tours is het NH Rijnhotel, Onderlangs 10 in Arnhem. Re serveren is noodzakelijk: tel. 0900-202 40 75, e-mail info@vvvarnhemplus.nl. Kaart jes zijn ook verkrijgbaar bij de VW aan het Willemsplein 8 in Arnhem. Meer dan voetbal Wie nog in Portugal vertoeft vanwege het voetbal, kan wel licht ook het evenement Eu- rovespa meepikken. Tussen 8 en 11 juli komen leden van di verse Europese Vespaclubs naar Lissabon om daar hun scooters te showen. Er zijn exposities, tochten en ludieke wedstrijden zoals het snelste banden wisse len. Meer informatie: www.eu- rovespa2004.atlantidaweb.com. Magisch toverbos Magic Forest heet de nieuwste uitbreiding in Attractiepark Toverland te Sevenum, net bo ven Venlo. Dit weekeinde gaat het toverbos open voor het pu bliek. Vijftien meter hoge klim torens, een gedeeltelijk onder grondse bobkartbaan en wild watervaren in boomstammen maken een bezoek aan dit bos tot een heus avontuur. Tover land is een groot overdekt at tractiepark dat zich vooral richt op kinderen tot een jaar of twaalf. Voor de inrichting van Magic Forest is een extra hal gebouwd. Toverland is dage lijks open van 10.00-18.00 uur, entree €10,75. Meer informa tie: tel. 077-467 70 50, www.toverland.nl. Straatmuziek Straatmuzikanten zetten mor gen hun beste beentje voor in Leiden. Daar wordt in de bin nenstad een concours gehou den, waarbij het pubhek de winnaar bepaalt. De tientallen deelnemers treden op verschil lende plaatsen op, de finale is rond 16.30 uur op het Stadhuis plein. Meer informatie: tel. 071-566 56 07, www.qoudenpet.nl. Speelgoedroute De Nederlandse Speelgoedrou te is een nieuw project, dat 9 juli begint. Vier speelgoedmu sea aan de rivier de IJssel wer ken samen met diverse attrac ties, stoomtreinen en natuur lijk ook speelgoedwinkels in de regio, om zo gezamenlijk tot een heuse route te komen. De betreffende musea zijn het Pop penspelmuseum in Vorchten, Speelgoedmuseum Deventer, TV Toys in Dieren en Speelgoed museum Toy Gallery in Bram men (foto). In een brochure worden de route en alle deelne mers vermeld. Doekvan dit ini tiatief waaraan onder meer ook de Provincie Gelderland, het Gelders Overijssels Bureau voor Toerisme en de Hanzesteden meewerken, is het museumbe- zoek stimuleren. Meer informa tie: tel. 0313-41 33 38, www.speelqoedroute.nl. Hans Klok in Duinrell In de maanden juli en augustus is er weer een zomershow in het Zomertheater van Attractie park Duinrell. Dit jaar staat illu sionist Hans Klok op de plan ken. Van 8 juli tot en met 22 au gustus treedt hij elke dag op om 13.00,4.30 en 16.00 uur. Meer informatie: tel. 070-515 52 58, www.duinrell.nl. Kanovaren bij gletsjer Stel dat het toch nog een tropi sche zomer wordt, dan is het wellicht een idee: kanovaren bij een grote gletsjer. Bij Joste- dalsbreen in het fjordengebied van Noorwegen zijn tochten per kano of kayak mogelijk. Een ervaren gids gaat mee voor de begeleiding. Deelnemers va ren, laverend tussen grillig ge vormde ijsschotsen, tijdens de excursie tot vlakbij de onge veer 25 meter hoge gletsjer- wand, die uitloopt op het nabij gelegen meer Styggevatn. De tochten worden uitgevoerd tot eind augustus en variëren in duur van een halve dag tot twee dagen. Er wordt over nacht in tenten. Reserveren kan bij Icetroll in Jostedal, Noorwegen, www.icetroll.com. Website van de week Met een camper heb je geen ge hannes met haringen en tent zeil. Matje voor de deur, tafel, stoelen en parasol uitklappen en je bent klaar, 's Nachts met een zaklamp over een nat kam peerterrein zoeken naar toilet is ook niet nodig, want dat heb je aan boord. Helaas hangt er ook een flink prijskaartje aan de voordelen die een camper biedt. Internet kan helpen de juiste (tweedehands) camper te vinden of het beste verhuur- adres: www.camperqids.nl. Het oudste café van Nijmegen: 'In de Blaauwe hand'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41