Koopje Staat houdt Schiphols meerderheidsbelang PZC Irritatie en gegniffel na rechts manifest Wilders Dam tegen Turken na toetreding tot EU Boerengolf verovert Nederland Multivitamines zouden het aidsvirus vertragen Air marshals de lucht in Effect spitsstroken verdwenen Wethouder weg na bedreigingen Scholier verongelukt op kamp Gespecialiseerde autokraker Overheid stoot belangrijk deel aandelen af Man gered van verdrinkingsdood Terra College onthult monument voor doodgeschoten leraar Vakantiefiles vallen mee Nieuwe vlag Irak is slechts proef van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Multivitami nes vertragen waarschijnlijk het proces waarbij een be smetting met hiv zich ontwik kelt naar de ziekte aids. Dit blijkt uit een studie waarbij ruim de helft van circa 530 vrouwen uit Tanzania zes jaar lang een vitaminesupple ment kregen toegediend. De andere groep kreeg een place bo. Van de 267 vrouwen die een placebo slikten, kreeg 12 pro cent aids. Van de 271 perso nen die dagelijks een multivi- taminepil slikten, kreeg 7 pro cent de ziekte, aldus onderzoe kers aan de universiteit van Harvard. Multivitamines blijken ook di verse gezondheidsproblemen tegen te gaan die optreden vlak voordat aids volledig los barst. Zo bleken de vrouwen die de pillen slikten signifi cant minder last te hebben van vermoeidheid, diarree en zweren in de mond. Dit maakt het volgens deskundi gen voor hen makkelijker om te eten, te slikken en calorie ën binnen te krijgen, waar door zij langer gezond blij ven. Volgens de onderzoekers ver sterken de multivitamines, waaraan vooral grote doses vi tamine B,C en E zijn toege voegd, niet alleen het afweer systeem, maar verlagen zij waarschijnlijk ook de snel heid waarmee het virus zich in het lichaam vermenigvul digt. Het grote voordeel van multivitamines is dat de pil len ruim twintig keer zo goed koop zijn als aidsremmers. Het nieuws kwam voor aidspatiënten en deskundigen in Nederland niet als een ver rassing, aldus P. Zantkuyl van het Aidsfonds. Zij weten al jaren dat het be langrijk is om vitamines te slikken. „Het is fijn dat we tenschappelijk onderkend is dat het belangrijk is. Maar het kan nooit vervanging zijn van aidsremmers, hooguit een aanvulling." ANP zaterdag 3 juli 2004 3 SCHIPHOL - Binnenkort begint een proef van zes maan den met zogenoemde air marshals op vluchten van lucht vaartmaatschappijen KLM en Martinair. De marshals zullen meevliegen op vooraf vastgestelde vluchten waarvoor geen specifieke dreiging geldt. Minis ter Donner van Justitie wilde gisteren niet zeggen om wel ke vluchten het gaat. De agenten dragen burgerkleding en krijgen een klein vuurwapen mee. ANP AMSTERDAM - De filedrukte op de Nederlandse snelwe gen is in het eerste halfjaar met 9,6 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dat blijkt uit cij fers van de VerkeersInformatieDienst (VID) van gisteren. De meeste files staan bij het knooppunt Everdingen bij Utrecht. De stijging van de filedrukte heeft volgens de VID de eer ste drie maanden van het jaar te maken met het winter weer. Verder wordt een groot deel veroorzaakt door een toename van het verkeersaanbod en de gevolgen van grootschalige wegwerkzaamheden. De filedrukte op de A2 bij Everdingen is weer terug op het niveau van voor de aanleg van de spitsstroken in 2002. Volgens de VID is het effect van de stroken volledig verdwenen. ANP GOIRLE - De Goirlese wethouder van economische za ken T. de Vries stapt op na bedreigingen aan zijn adres. Dit maakte de bestuurder gistermiddag bekend in een brief aan degemeenteraad. Volgens De Vries leggen de doodsbedreigingen een te zwa re druk op zijn privé-leven. De wethouder is verantwoor delijk voor een omstreden centrumplan. Ook een afgelopen week verschenen rapport van de VROM-inspectie heeft meegespeeld, schrijft De Vries. De inspectie stelde vast dat de bestuurder ten onrechte ver gunning had gekregen voor het verbouwen van zijn wo ning in het buitengebied van Goirle. ANP ROOSENDAAL - Een zeventienjarige scholier uit Roosen daal is verongelukt tijdens een schoolkamp in Oostenrijk. De jongen was volgens de school maandagavond met drie medescholieren op pad gegaan en is uitgegleden op een rotswand. Het slachtoffer maakte een val van tachtig me ter. Hij is woensdagmiddag in het ziekenhuis in Oost-Ti- rol overleden. De scholier maakte deel uit van een groep van vijftien leerlingen van het Markiezaat College in Bergen op Zoom. ANP AMSTERDAM - De politie heeft in Uithoorn een 32-jari- ge Amsterdammer aangehouden die wordt verdacht van driehonderd autokraken. De man werd op heterdaad be trapt, met de buit van een eerdere kraak en zijn gereed schap nog op zak. Hij had een opvallende voorkeur voor het merk Peugeot, met name het type 206. Daar kon hij het beste mee overweg. GPD van onze redactie binnenland DENHAAG-De Staat stoot een belangrijk deel van zijn aande len in luchthaven Schiphol af, maar houdt samen met de ge meenten Amsterdam en Rotter dam voorlopig wel een meer derheidsbelang van 51 procent in het vliegveld. [Minister Zalm van Financiën ttnaakte dit gisteren bekend na 'de wekelijkse ministerraad, fvvaar unaniem werd besloten om de weg vrij te maken voor de privatisering en daarmee de (beursgang van Schiphol. Direc teur Cerfontaine reageerde opge lucht. Het Rijk heeft nu een belang |van 75,8 procent in Schiphol, de Irest is van Amsterdam en Rotter dam. De privatisering gebeurt volgens Zalm niet dit jaar, maar nog wel deze kabinetsperiode, en dus voor 2007. Een beursnotering van Schiphol is noodzakelijk om de concur rentie met andere luchthavens aan te kunnen. Belangrijke con currenten in Frankfurt en Lon den zijn al geprivatiseerd. Schip hol krijgt meer ruimte om geld via bijvoorbeeld een aandelen- uitgifte binnen te halen. Daar mee kan de onderneming inves teringen in het binnen- en bui tenland doen. Aan de WD lag het niet dat het kabinetsbesluit tot privatise ring, onderdeel van het regeer akkoord, zich voortsleepte. Vooral het CDA was niet gerust op de risico's voor Schiphols rol als motor van de economie. An dere aandeelhouders zouden misschien zorgeloos omspringen met belangen van omwonenden op het gebied van milieu, veilig heid en gezondheid. Daarvoor komt er een extra con trole op die publieke belangen door de Raad voor Verkeer en Waterstaat, een adviesorgaan van het ministerie, aangevuld door twee economen. Dat rap port komt in september. Staats secretaris Schultz van Haegen (Verkeer) zei te hopen dat de Ka mer daarna tempo maakt om de privatisering goed te keuren. Zij legde uit dat de overheid via extra regelgeving scherp toe zicht zal houden op capaciteit, investeringsbeleid en financiën van Schiphol. Schultz sprak van 'een soort slot op misbruik van de monopoliepositie'. De grond van Schiphol komt voor een symbolisch bedrag in overheidshanden. De overheid geeft Schiphol een exploitatie vergunning, die bij wanbeheer kan worden ingetrokken, verze kerde Schultz verder nog. Daar naast kunnen maatschappijen bij de kartelwaakhond Neder landse Mededingingsautoriteit klagen over te hoge tarieven. Levensbelang Volgens KLM is het van 'levens belang' dat de publieke belan gen worden gewaarborgd. „Dit is cruciaal voor ons netwerk en de werkgelegenheid bij KLM", zei een woordvoerder. De maat schappij wil vooral dat de infra structuur op de luchthaven van goede kwaliteit blijft. De grootste oppositiepartij Pv dA noemde de aandelenverkoop overbodig, onverstandig en niet nuttig. Het maatschappelijk be lang is er niet mee gebaat. ANP door Paul Koopman DEN HAAG - Turkije is over een jaar of tien welkom als nieuw lid van de Europese Unie, maar van een vrij verkeer van werknemers kan ook dan voorlo pig geen sprake zijn. Tevens moet de EU eerst intern een aan tal zaken op orde hebben voor dat Turkije met zijn 68 miljoen inwoners echt kan toetreden. Die voorwaarden legde staatsse cretaris Nicolai van Europese Zaken gisteren op tafel in een reactie op een advies van de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). De WRR stelt in een rapport dat de islam als zodanig geen enkel beletsel is voor de Turkse toetre ding tot de EU. Juist omdat de Europese Unie vrijheid van godsdienst kent, kan één gods dienst nooit als belemmering voor het lidmaatschap gelden, redeneert de raad. In een verge lijkende studie wordt bovendien aangetoond dat Turkije de schei ding tussen kerk en staat verder heeft doorgevoerd dan de mees te Europese lidstaten. Nicolai nam gisteren deze con clusies van de WRR naadloos over. „Europa is geen christelij ke bolwerk. Religie mag geen en kele rol spelen bij het besluit over het Turkse lidmaatschap. Het zou zelfs uiterst misplaatst zijn." Maar omdat onder de Ne derlandse bevolking toch 'grote zorgen' leven over de Turkse toe treding, wil Nicolai wel extra ga ranties. Volgens de staatssecre taris vrezen veel burgers grote migratiestromen. Die angst neemt hij zeer serieus. Hij be loofde dat Nederland al op kor te termijn van de Europese Com missie garanties vraagt dat lid staten zich zo nodig 'voor de lan gere termijn kunnen bescher men'. Ook bij de recente toetre ding van Polen, Hongarije en Tsjechië hebben sommige lidsta ten overgangstermijnen voor het vrije verkeer van werkne mers bedongen. Tijdens een discussiemiddag met Forum, het instituut voor multiculturele ontwikkeling, be nadrukte de staatssecretaris ver der dat niet alleen Turkije klaar moet zijn voor toetreding, maar ook de EU zelf. „Er zijn hervor mingen voor nodig in het land bouwbeleid, het structuurfond senbeleid en de financiering van de EU." Voor die hervormingen heeft de EU nog zeker tien jaar: de Turkse toetreding wordt niet vóór 2015 verwacht. Wel moet in december al een besluit wor den genomen over het beginnen van onderhandelingen. Daarbij is bepalend de mate waarin Tur kije mensenrechten respecteert en een rechtsstaat en vrije econo mie heeft. GPD RIDDERKERK - Door ade quaat te handelen heeft een in woner van Ridderkerk gisteroch tend een heftruckchauffeur van de verdrinkingsdood gered. jDe bestuurder van de heftruck kwam met zijn voei*tuig in een [sloot terecht. Dat gebeurde op (een landgoed van een tuinder in [het Ridderkerkse Rijsoord. Op het moment dat de heftruck te [water raakte, kwam de inwoner jvan Ridderkerk met zijn vracht- jwagen voorbij. Een passant aan !de kant van de weg waarschuw de hem. Omdat het voertuig van de Ridderkerker is uitgerust [met een kraan, begon de hef- itruck uit het water te takelen. [Bovendien waarschuwde de [vrachtwagenchauffeur direct de politie. Het slachtoffer, een 25-jarige inwoner van Ridder kerk, werd met spoed naar het ziekenhuis overgebracht. GPD DEN HAAG - De vakantiedruk- te is gistermiddag meegevallen. Om kwart over zeven stonden er nagenoeg geen files meer op de 'Nederlandse wegen. [Het hoogtepunt van de filevor ming lag om vijf uur, toen er 35 met een totale lengte van jl89 kilometer waren, aldus de pit weekeinde zijn de schoolva kanties in de provincies Utrecht, Zuid-Holland en in een peel van Gelderland begonnen, pe ANWB meldde eerder dat riüm 750.000 Nederlanders gis- iteren met vakantie zouden gaan. ANP DEN HAAG - Leerlingen en leraren van het Terra College in Den Haag bekijken de bank die voor de school is geplaatst ter nagedachtenis aan Hans van Wieren, de le raar die op 13 januari door een leerling werd doodgeschoten. Bij de onthulling van de bank waren de vrouw en twee dochters van Van Wieren aanwezig. Het monument is bekleed met tegeltjes waarop tekeningen en symbolen staan die scholieren, docenten en andere medewerkers van de school hebben gemaakt. De bank slaat op het school plein en moet eraan helpen herinneren dat problemen opgelost kunnen worden door met elkaar te praten, niet door geweld. foto Toussaint Kluiters/ANP yan onze redactie binnenland DEN HAAG „Er is in de minis terraad hard om gelachen. Erg serieus is het allemaal niet." VVD-minisler Hoogervorst (Volksgezondheid) steekt zijn er gernis over zijn partijgenoten Wilders en Oplaat niet onder fitoelen of banken. De twee libe rale Kamerleden hebben een pechts manifest gepresenteerd waarin ze pleiten voor een ande re politieke koers van de VVD. Wilders en Oplaat willen onder gieer dat iedereen die drie keer pen misdrijf begaat automatisch jevenslang krijgt, dat automobi listen harder mogen rijden op de snelwegen, dat het budget voor ontwikkelingshulp wordt gehalveerd en dat allochtonen |ie niet integreren het Nederlan derschap dient te worden ontno- fnen. „De WD moet duidelijk jïen rechtsere koers varen", vin- Sen de twee. zelf een prominent van de rech binnen de WD, kan chter weinig met het stuk. Laat- unkend glimlachend haalt hij ce schouders op. „Ik geloof dat Peter van Straaten is met vakantie ze met hun manifest een discus sie binnen de partij willen los maken. Nou: ik vind het niet meer dan een plat verhaal dat ze hier presenteren. Willen ze soms levenslang voor iedereen die drie keer te hard rijdt?" Het is niet de eerste keer dat Wilders zijn partijgenoten on aangenaam verrast met zijn on versneden reactionaire stand punten. Eerder kreeg hij een for se uitbrander van zijn fractiege noten toen hij in een interview in hun ogen al te hard te keer ging tegen de islam en zijn eigen partijgenoten voor grijze mui zen uitmaakte. Wilders' directe chef, fractie voorzitter Van Aartsen, reageert dan ook met nauwelijks verho len irritatie op de voorstellen. „Daar begint Geert Wilders weer", verzucht hij. Om daar di rect aan toe te voegen dat Wil ders en Oplaat zich aan de frac tiestandpunten dienen te onder werpen. En die komen niet over een met de persoonlijke opvat tingen die zij nu op papier heb ben gezet. CDA Ook elders binnen de partij kan de oproep van Wilders op wei nig sympathie rekenen. „Met dit soort voorstellen schuift hij steeds verder op richting CDA. We moeten geen ruk naar rechts maken", vindt Laane, voorzitter van de JOVD, de jongerenafde ling van de WD. Ook vice-pre- mier Zalm is niet enthousiast. „Ik ben meer van de liberale kant dan van de conservatieve." Staatssecretaris Rutte (Onder wijs) vertegenwoordigt de lin- AMSTERDAM - De door het Ne derlandse bedrijf Faber Vlaggen gemaakte Iraakse vlag, wordt definitief niet in gebruik geno men. De 2500 exemplaren die Faber Vlaggen leverde, zijn slechts als proef gebruikt om de mening van het Iraakse volk te peilen. Dat vermoedt H. Faber, verkoopleider van het Amster damse vlaggenbedrijf. Dat 'zijn' vlaggen niet in ge bruik zijn genomen, moest Fa ber via de televisie vernemen. „Tijdens de machtsoverdracht in Irak afgelopen maandag, zag ik tot mijn verbazing dat de oude vlag gehesen werd." Via zijn opdrachtgever, een tussen handelaar uit het Midden-Oos ten, hoorde Faber dat het ont werp voor de nieuwe vlag op te veel verzet stuitte en daarom niet nationaal wordt ingevoerd. Waarom de vlag zo veel weer stand opriep en wie het besluit nam de vlaggen niet in te voe ren, weet Faber niet. ANP van onze redactie binnenland LIEVELDE - Wat begon met een ludiek avondje, bedacht door enkele boeren uit het Ach- terhoekse dorp Lievelde, groeit in hoog tempo uit tot een nieu we rage. Boerengolf verovert Ne derland. Bij deze golfvariant wordt er niet gespeeld op een gladgestreken 'green', maar in natuurlijke weilanden tussen de koeien, paarden en schapen. De moeilijkste hindernis vor men de paaltjes met prikkel draad waar de golfer nu en dan overheen moet. Er zijn inmiddels tien boeren- golfbanen in Nederland die met dezelfde spelregels, ballen en clubs spelen. In oktober wordt het eerste Nederlands kampioen schap gehouden. „Een serieus evenement. Boerengolf heeft al les in zich om uit te groeien tot een echte sport", zegt bedenker P. Weenink. De ondernemer heeft naast zijn kaasboerderij een 'green' liggen van 20 hectare. Het is ook zake lijk gezien al lang het stadium van amateuristisch speeltje ont groeid. „Vorig jaar hadden we alleen al in Lievelde 10.000 be zoekers. Het heeft een enorme potentie en is de snelst groeien de buitensport van ons land. Er zijn inmiddels banen in Noord-Brabant, Drenthe en Bel gië. Aan de club waarmee gesla gen wordt, zit een houten klomp je van 15 centimeter. Die wordt speciaal op maat gemaakt bij een klompenmaker in Beltrum. Het balletje is groter dan bij het traditionele golf en is van leer. De afstand die geslagen kan worden, bedraagt ongeveer de helft vergeleken met het gewone golf." De bedenker wil graag uniformiteit aanbrengen. „Met tien boerengolfbanen hebben we afspraken over spelregels en materiaal. We kopen ook geza menlijk de clubs en ballen in." Weenink heeft inmiddels ook de site www.boerengolf.nl geo pend. Daar staan binnenkort ook de spelregels op. Op 2 en 3 oktober wordt in Lievelde het eerste Nederlandse kampioen schap gehouden. ANP Advertentie Koepeltent 2 Persoons. Materiaal tent: nylon. Met binnentent. Art.nr. 104160 kervleugel van de WD in het ka binet. Eerder riep hij op tot een frisse liberale koers van de par tij: weg met het parelkettin gen-imago. „Ik vind het een ruig pakket." Rutte meent voorts dat de actie van de twee WD'ers eerst in de fractie be sproken had moeten worden. „Anders krijgen we straks van alle fractieleden een manifest met hun persoonlijke opvattin gen." Precies om die reden zijn veel collega's uit de fractie onge lukkig met het manifest. GPD P. Weenink, bedenker van boerengolf, slaat in zijn weiland in Lie velde een balletje. foto Vincent Jannink/ANP Zonder verkoper shopje goedkoper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3