Met Picasso door de Alpen PZC Wil Reis in 5 clicks Titoslavië In Lottum ruikt alles ruikt naar rozen zaterdag 3 juli 2004 Je bent boer in Oostenrijk, je hoeft je financieel niet zoveel zorgen te maken en je wilt eens wat anders. Dus koopje een stel lama's en als je die hebt, bedenk je er iets leuks mee. Waarom niet met toeristen in de bergen gaan wandelen? Op pad met Peter Reichhofl en Picasso. Oostenrijk J St Johann i.T. Kitzbühel Een wandeling met een. lama geeft rust Salzburg V:' A. .v.i' 'r^:' .V -s$ Het vertrek uit St. Veit begint op een stuk alpenwei. Foto's WEGENER Kaprun Grossglockner Door WILLEM UILENBROEK Hopla, daar staat-ie. Stokstijf stil. Trekken aan de lijn is zinloos. Als Picasso er even geen zin in heeft, omdat het 'm te snel gaat of omdat hij even rond wil kijken, verzet hij geen stap meer. Mag je nog blij zijn dat het beest er niet rustig bij gaat liggen, want dan kun je rekenen op minimaal een kwar tier pauze. Picasso, een vierjarige hengst, heeft zijn naam te danken aan de witte en de licht- en donkerbruine vlekken op zijn ipoten. We zijn op weg van St. Veit, een dorpje op 780 meter hoogte in het hart van' het Salzburgerland, naar de Hochrainberg Stub'n op 1100 meter. De rugzak gaat op het zadel van Picas so. Dat is het grote voordeel van de la- je hoeft niets te sjouwen. Op lama zitten is soms alleen wegge voor kinderen, want zo'n dertig ki lo is toch wel het maximum dat het op de rug kan hebben. oponthoud valt mee, Picasso wil al leen maar even kijken; met de lange Dren recht omhoog draait hij zijn kop links naar rechts. Kan de wande tegelijk het uitzicht bewonderen: prachtig groene weiden en in de verte bergen die, dankzij een sneeuw- winter, bovenin nog wit zijn. Oké, gezien, we kunnen verder. Baas Peter Reichhofl (57) heeft op een afstand lachend staan kijken de Nederlandse wandelaar met de naar Oostenrijk geë migreerde lama omgaat. Hij heeft tevo- Peter Reichhofl kan aan de lijn trekken wat-ie wil, Picasso heeft even geen zin. Sonnenterrasse De Oostenrijkse plaats St. Veit vormt samen met Swarzach en Goldegg een gemeente in het Salzburgerland. De drie presenteren zich onder de naam 'Salzburger Sonnenterrasse'. De hoofdstad Salzburg ligt op ongeveer drie kwartier rijden met de auto. Lamatrekking is tweemaal per maand op woensdag mogelijk. De laatste wan deling is op 22 september. Maar als groepjes mensen op eëh 'andere dag met de lama willen wandelen is dat ook te regelen. De lengte van de toCht varieert van zo'n twee tot vijf uur. De prijzen hangen af van het aantal deelnemers, het aantal lama's en de lengte van de wandeling. Aanmelden kan bij het Touris- musverband St. Veit/Schwarzach, Markt 1, Schwarzach, Oostenrijk, tel. 0043-64 15 75 20, www.sonnenterrasse.at Informatie bij Peter Reichhofl, Markt 13, St. Veit, Oostenrijk, tel. 0043-65 15 74 20. Een andere interessante wandeling in de omgeving is mogelijk in de Liechten- stemklamm in Sankt Johann. Je loopt door een kloof met driehonderd meter hoge wanden. De Liechtensteinklamm is tot half oktober dagelijks open van 8.00-17.00 uur. Informatie: tel. 0043-64 12 60 36, www.liechtensteinklamm.at. Algemene informatie: Oostenrijks Toeristenbureau, Postbus 94285, 1090 GG Amsterdam, tel. 020-468 47 93, www.austria.info/nl ren gewaarschuwd: een lama is verle gen, maar ook heel nieuwsgierig en doet echt alleen maar wat-ie zelf wil. Gelukkig is dat meestal gezellig mee- stappen. Over de weg, over de alpen weide, over een smal en steil bergpad tussen de bomen; het maakt de lama niets uit. Tenzij het dier iets hoort en dat doet het dankzij een sterk ontwik keld gehoor meestal eerder dan de mensen bij hem. Picasso staat dan abrupt stil en spitst de oren. Dan horen wij het ook, in de verte blaft een hond en vooral op honden hebben lama's het niet zo begrepen, omdat die nogal eens wat speels op de lama's afkomen. Peter stelt Picasso gerust en stap voor stap gaat het verder. Van de personen auto's die voorbijrijden - ze houden al tijd even gas in en de meeste bestuur ders zwaaien naar Peter omdat ze hem kennen - trekt Picasso zich niets aan. Hij doet alleen een sprongetje opzij bij een vrachtwagen; die is wel erg groot. Klimmen over keien We slaan af, weg van het asfalt een bos pad op. Het gaat sterk omhoog en het is nogal oneffen door de vele keien en steentjes. Eigenlijk helemaal niet lek ker voor Picasso, want de onderkant van de poten van lama's is nogal zacht. Ze lopen veel liever op een minder har de bodem, dus zorgt Peter ervoor dat de ondergrond tijdens de wandeling wat afwisselt. De Zuid-Amerikaanse lama's zijn via Nederland in Oostenrijk gekomen, blijkt uit Peters levensgeschiedenis. Hij heeft een dikke kwart eeuw geleden een aantal jaren in Amerika gewerkt als schilder, keerde in 1976 naar zijn land terug en nam de boerderij van zijn vader over; vooral eigenlijk om iets te doen te hebben naast zijn hoofd bron van inkomsten, de verhuur van woningen. 'Maar ik wilde ook nog iets anders en raakte in lama's geïnteres seerd toen een vriend in Tirol een paar van die dieren uit Nederland had geïm porteerd om te fokken. Ik heb uitge breid de literatuur bestudeerd en heb toen de mooiste bij hem uitgezocht. Wat ik ermee wilde? Niks bijzonders, gewoon ook een beetje fokken. Je ziet in Oostenrijk vaak lama's bij jeugdher bergen of kinderboerderijen. En er wor den tochten mee gemaakt met gehandi capten, drugspatiënten of overspan nen mensen. Eeft wandeling met een la ma geeft rust.' Zo werd het idee geboren om wandelin gen voor toeristen aan te bieden. Peter heeft op dit moment veertien lama's. Het vergt zo'n drie jaar om de dieren voor 'lamatrekking' te trainen. Spugen uit angst Peter geeft de lijn over. De lama vindt het prima. Precies op ooghoogte lopen we vlak naast elkaar. En dan realiseer je je ineens dat lama's een onhebbelij ke gewoonte hebben: ze spugen. Zoon lief heeft thuis nog gewaarschuwd: 'Doe wel je oude kleren aan!' 'Ja hoor, ze spugen', bevestigt Peter, on getwijfeld voor de zoveelste keer. Picas so ook? 'Natuurlijk, Picasso ook.' Maar dan tempert hij de vrees voor een ongewenste klodder: 'Ze doen het al leen maar als ze bang of boos zijn. Het spuug, in feite maagsap, is hun wapen. Ze doen het bijvoorbeeld als er een hond wild op hen afkomt. Of als ze ja loers zijn op elkaar; dat de ene lama iets te eten krijgt en nummer twee niet. Dan spuugt die tweede naar de an der.' Tijdens deze wandeling gedraagt Picas so zich keurig. 'Heeft ie naar je ge spuugd?', is het eerste dat de zoon bij terugkeer vraagt. 'Nee.' 'Hè, jammer.' Woorden vertalen via mobieltje Hoe leg je in het Spaans uit datje een apotheek zoekt? En wat tref je aan op je bord als je in het Frans escargóts bestelt? Op zulke momenten ont beer je soms een woordenboek. Dankzij de mo biele telefoon is er nu een oplos sing. In samen werking met Van Dale heeft de ANWB een vertaalwoorden boek per sms opgezet. Er is keuze uit de talen Frans, Duits, Engels en Spaans, een bericht kost €0,55. Om bijvoorbeeld escargóts vertaald te krijgen, tikje wb fn escargóts en stuurt dit naar 2692. Binnen enkele seconden verschijnt de vertaling. Meer info: www.anwb.nl. Bijzondere hotels presenteren zich samen Twintig exclusieve en onafhankelijke hotels in Nederland gaan zich gezamenlijk via internet presenteren. Deze hotels onderscheiden zich onder meer vanwege hun bijzondere ligging, hoogwaardige accommodatie en goede keu ken. De nieuwe site www.qualitylodqinqs.nl werkt samen met www.lekkerweq.nl, de toeris tische site van het Nederlands Bureau voor Toe risme Congressen (NBTC). Volgens de initia tiefnemers gaat het niet uitsluitend om dure hotels, maar vooral om accommodaties die apart zijn. Het kan dus ook gaan om een afgele gen boswachters woning, of een gerestaureerd historisch pandje. Extra treinen voor fietsers en strandgangers In de zomer maanden rijden er extra trei nen naar Zandvoort en Hoek van Hol land. Voor de fietslief- hebbers rij den in de meeste in tercity's tus sen Haar lem en Heerlen/ Maastricht speciale fietsrijtui- gen mee, herkenbaar aan een sticker. Voorts kunnen houders van een voordeelurenkaart hier in juli en augustus ook voor 9.00 uur gebruik van ma ken. Op deze kaart mogen overigens nog drie anderen meereizen met veertig procent kor ting. En dan is er de Zomertoer, drie dagen extra voordelig door Nederland reizen (tweede klas 49 per persoon, of 69 voor twee perso nen). Nieuw is het Zomertoer arrangement voor €115 inclusief twee overnachtingen. Op www.nstravel.nl staan sinds 1 juli alle hotels die meedoen en kan men direct boeken. Telefo nisch boeken kan via NS Travel, 030-297 72 40. Vanaf maandag 5 juli staan er op www.ns.nl ruim duizend tips voor een dagje uit. Bakken in de stad Een Nederlandse stedentrip biedt meer dan al leen winkelen of een bezoek aan een culturele instelling. In navolging van Parijs en Berlijn heeft een aantal Nederlandse steden een stad- strand. Niet overal is zwemmen toegestaan, maar douches en kinderbadjes bieden uit komst. Naast bakken in de zon bieden de stran den kindervermaak, salsa, klassieke muziek, kampvuren, dj's en barbecues. Online kun je alvast de sfeer proeven: www.bliiburq.nl:www.amsterdamplaqe.nl: www.nemosummertime.nl; www.strandaandemaas.nl en www.utrechtbeach.nl. eerste keer van mijn leven dat ik zelfstandig op vakantie ging, nam ik geen halve maatre gelen. Ik was zeventien en trein- niet met een tentje naar Texel, zoals eel leeftijdgenoten, maar stapte op een ampingvlucht naar Joegoslavië. Dat toen nog zo. bestemming, een kampeerterrein in e buurt van Dubrovnik, was een heel be- keuze. Ik had er alle brochures op Geen enkele andere reis was voordelig. Zelfs met het magere sala- is dat ik in mijn eerste baan verdiende, ik het betalen. eel geld voor eten en drinken bleef er 'eliswaar niet over, maar gelukkig had t een financieel expert in de arm geno Mijn twee jaar oudere broer reisde c had nog nooit eerder gevlogen en ik het prachtig. Mijn broer niet. Hij met een wit gezicht naast me en twij aan de structurele integriteit van et toestel. Dat de vleugels zo los zaten je ze kon zien bewegen, baarde hem zorgen. ach kwamen we veilig aan. Een oude ns bracht ons naar de camping, die op heuvelachtig terrein lag. In Tito's Door DIRK MULDER tijd werd je als toerist niet in de watten gelegd. De voorzieningen bestonden uit een on guur washok met een paar zelden schoongemaakte toiletten. We waren nog jong genoeg om het zonder bril te doen, vond de directie. Ook was er een restaurant. Als je iets te vrolijk wakker werd, hoefde je er maar twee minuten te gaan zitten en dan was dat gevoel helemaal weg. Iedere ochtend gingen we daar ontbijten. Een zwartbe haarde, forse vrouw die zich gedroeg als een berin die voortijdig uit haar winter slaap was gewekt, gooide grommend een stuk brood naar je hoofd. Met een beetje geluk kreeg je er een gedeukt keteltje thee bij. Maar het was niet duur en dat vond mijn broer, die het vakantiegeld in de gaten hield, een hele opluchting. Ik was spilziek en dacht nergens bij na. Hij liep de hele dag te rekenen of we het wel zouden redden en ontstak in grote vreugde als de bestedingen onder het vastgestelde dagbudget bleven. Het positief resultaat wilde ik direct weer opmaken. Soms stemde hij mor rend toe. Ik heb altijd een hang naar luxe gehad en dus wilde ik dan een grote ijskoffie drinken in het Gradska Kafana, het stadscafé van Dubrovnik, met het overdekte terras dat over de haven uit keek. Gezeten onder de koele bogen zag ik de dobberende vissersbootjes en genoot van de tijdelijke ontsnapping uit de he te, overbevolkte camping. Twintig jaar later zouden er Servische oorlogsschepen aan de horizon liggen die het stadje onder vuur namen. Geen enkele dag was goed maar op hele slech te dagen sidderde Dubrovnik onder zes honderd granaatinslagen per dag, gemid deld één per twee minuten. Wisten wij veel. Ik slurpte aan mijn ijs koffie. Mijn broer telde de rekening na. Lottum staat beleend als rozen- dorp van Nederland. In dit plaatsje, gelegen nabij Horst aan de Maas, geven tientallen miljoenen rozen geur en ldeur aan het dagelijks leven. Ruim tachtig rozenkwekers oefenen er hun vak uit en zijn daarmee samen verantwoordelijk voor driekwart van de totale Neder landse rozenproductie. Lottum buit die unieke positie uit door diverse toeristische initiatieven te ontplooien. Sinds mei van dit jaar is het mo gelijk een speciaal fietstraject te volgen. Groene bordjes wijzen de 35 kilometer lange rozenrou- te langs diverse rozenkweke rijen, maar ook aspergevelden en natuurlijk de Maas. Start punt is het Marktplein in Lot tum. Daar bevinden zich ook de VW en Bloemenboetiek Rosa Bloome Huuske, waar een gratis folder verkrijgbaar is. Er zijn nog meer toeristische ontwikkelingen: er wordt sa mengewerkt met de nabijgele gen Kasteeltuinen van Arcen, en in Horst ondergaat een oude boerderij een verbouwing tot ap Een nieuwe fietsroute voert langs de rozenvelden van Lottum. Foto STICHTING ROZENDORP partementencomplex. Het wei land achter dit pand wordt inge richt als zogenaamde Toprozen- tuin, met rozen die door de branche het predikaat 'toproos' hebben gekregen. Deze Topro- zentuin zal voor het rozenfesti- val klaar zijn. Dat rozenfestival heeft elke twee jaar plaats, dit keer op 7, 8 en 9 augustus. Het thema is Roosachtige sprookjes. Lottum wordt versierd met mozaïeken en rozenbogen, er is muziek en men kan een kijkje bij rozen- kwekers en modeltuinen ne men. Een van de toppers op dit gebied is het 25.000 vierkante meter grote Rosarium aan de Broekhuizerweg in Lottum. Dat Lottum z'n bijzondere positie in neemt als rozendorp is overi gens puur toeval. Het was dorps kapelaan Lichtevelt die daar om streeks 1850 de aanzet toe gaf. Hij reisde naar Frankrijk en maakte er kennis met de rozen teelt. Terug in Lottum leerde hij zijn zwagers rozen te kweken. Na een aarzelend begin ontpop te het dorp zich tot de rozen tuin van Nedérland. Vooral in de zomermaanden, als de bloe men op hun mooist zijn en hun zoete geur verspreiden, komen er veel toeristen. 'Hoewel normaal gesproken juni al rozenmaand is, is dooi het slechte voorjaar de bloei dit jaar later op gang gekomen. De rozen zijn nu op hun best gedu rende de periode juli tot en met september,' zo weet mevrouw Laura Muijsers van het Rosa rium Lottum. Tijd genoeg dus voor een tripje naar de Maas. Meer informatie: Rosarium, tel. 077-463 27 51, www.rosariumlottum.com: Stich ting Rozendorp, tel. 077-463 16 88, www.rozendorp.nl. VW Lottum, tel. 06-128 83 098 ALICE PLEKKENPOL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37