Iban Mayo klimt met vleugels 0 dfe u Virenque wil bolletjestrui Armstrong won meeste ritten Ekimov oudste in de Tour Backstedt zwaarste deelnemer Van Heeswijk kan kiezen Baskische hoop zal Lance Armstrong en Jan Ullrich in de bergen bestoken O zaterdag 3 juli 2004 26 LUIK - Niet alleen Lance Armstrong doet in de Tour de France van dit jaar een aanval op een absoluut record. Ri- chard Virenque gaat op jacht naar zijn zevende bolletjes trui als beste klimmer van de Tour. Het record staat op zes en op naam van Virenque, Lucien van Impe en Frederi- co Bahamontes. Julio Jimenez won de trui als vierde in de rij maar drie keer. De 38-jarige Rus Viatcheslav Ekiraov begint vandaag aan zijn veertiende Tour. Daarmee schaart hij zich in een illustere rij van vroegere topren- ners: André Darrigade, Raymond Poulidor en Sean Kelly. LUIK - Lance Armstrong is van de 188 vertrekkers in de Tour de renner met de meeste ritzeges op zijn naam. De Amerikaan won zestien keer een etappe. Dat zijn er vie: meer dan Mario Cipollini en Erik Zabel en zelfs negen meer dan Jan Ullrich. Op Eddy Merckx loopt Armstrong nog ver achter. De Belg won in zijn carrière 34 etappes Ullrich neemt de tweede plaats in op de ranglijst van ren ners die tweede werden op het eindpodium in Parijs. Joop Zoetemelk is recordhouder met zes tweede plaatsen. Jat Ullrich-stond tot nu toe vijf keer naast de eindwinnaar. LUIK - Viatcheslav Ekimov (van 4 februari 1966) is dt oudste deelnemer aan de Tour. De Russische hardrijder een van de helpers van Armstrong, is bijna tien maandet ouder dan Scott Sunderland. Filippo Pozzato (van 10 sep tember 1981) is de jongste van de 188 renners. Hij wordt! op de voet gevolgd door de Oostenrijker Bernhard Eisei1 en zijn ploeggenoot Fabian Cancellara. LUIK - De Zweed Magnus Backstedt is de zwaarste ren ner in de Ronde van Frankrijk van 2004. De winnaar var Parijs-Roubaix weegt 98 kilo. De lichtste renner komt uil; Rusland: Aleksandr Botsjarov torst slechts 54,5 kilograit met zich mee. Bij de medische keuring bleek de Span jaard Santiago Perez de renner met de laagste hartslag ir ruste: 31 slagen per minuut. De grootste longcapacitei: heeft de Spanjaard Mikel Astarloza: 7,98 liter. De klein ste renner is de Fransman Samuel Dumoulin. Hij mee: 1,58 meter. Zijn landgenoot Guillaume Auger is de lang ste van het peloton: 1,96 meter. ANP LUIK - Max van Heeswijk voert volgende week bespre kingen met de ploegleiding van LTS Postal over verlenging van zijn contract. Ook Rabobank en Phonak zijn in markt voor de sprinter. Dirk de Mol, tweede ploegleide van US Postal, zei in Luik: „Wij willen Van Heeswiji graag houden met een aangepast contract." Van He& wijks eerste optie is ook een verlenging van zijn contrac: bij het team van Lance Armstrong. door Frits Bakker LUIK - De opvolger van Arm strong in de Tour, de nieuwe Pantani? De jonge Bask Iban Mayo (26) wordt nu al gezien als het supertalent van de nieuwe wielergeneratie. Hij kreeg de he le wereldpers over zich heen toen hij in de Dauphiné tot ko ning van de Mont Ventoux werd gekroond. Het ging sneller dan ooit, op de gevreesde klim, waai de Spaanse klimmer in een moordend tempo naar de top reed. Mayo klom die dag met vleugels, met een niet te tem men wilskracht. Hij is een fenomeen, Iban Mayo uit Durango, in het hart van het Baskenland. Veel meer dan Lan ce Armstrong en Jan Ullrich rijdt hij door het peloton als een ongecompliceerde renner, die niets wil weten van theoretische trainingen en eindeloze verken ningen van een parkoers. Hij klimt net als Pantani in zijn bes te dagen, met die plotselinge ver snelling bergop, met dat üchte, soepele beentempo, dat zo dode lijk is voor de concurrentie. Vo rig jaar het hij dat al zien op de klim van Alpe d'Huez en nu ook weer in de rit tegen de klok op de Mont Ventoux. Het was nog heel vroeg, maar de vraag was onvermijdelijk. Of hij nu al, als hoop van al die gekke Basken, de Tour kan winnen? Mayo denkt zelf nog van niet. „Ik heb vorig jaar in de laatste week een enorme inzinking ge kregen", zei hij aan de voora vond van zijn derde Tourstart. Maar hij is nu een jaar ouder, nog sterker dan in de vorige Tour en heeft ook meer kracht en duurvermogen gekregen. Dat moet hem in staat stellen om tot het einde toe te duelleren met de topfavorieten Armstrong en Ullrich. Al is het nog niet zijn hoofddoel, de Tour winnen. „Meedoen voor de topvijf", gaf hij na een lichte aarzeling toe. En stunten in één of twee bergetappes. Daar is Iban Mayo voor naar de Tour gekomen. „Ik weet dat er druk op me ligt, door al die Basken die me straks op de berg zullen toeschreeu wen." Maar Mayo neemt zijn tijd om te groeien, zoals Miguel Indu- rain, zijn afgod, dat heeft ge daan in de aanloop naar zijn eer ste Tourzege. De aanval zal hij niet schuwen, dat zit bij de Baskische cou reurs in het bloed. Mayo heeft zelf al een taai gevecht achter de rug om te worden wat hij nu is. Zijn carrière als wielrenner was ooit zelfs gedoemd om te eindigen, toen hij als negentien jarige belofte zwaar gehavend uit een crash met zijn auto kwam. Hij was op weg naar een onge luk, als hulpverlener van het Ro de Kruis, maar reed op een paar kilometer van zijn woonplaats Igorre frontaal op een muur. De fysieke schade was enorm: ver brijzelde enkels, een kapotte knie, gebroken elleboog en rug letsel. Beloftenploeg Het verhaal gaat dat hij was ge deserteerd uit het Baskische le ger. Zelf zegt hij: „Ik had, zoals veel van mijn vrienden, gewei gerd om in militaire dienst te gaan. Dat kon alleen als je be reid was om twee jaar vrijwillig bij het Rode Kruis te gaan." De revalidatie na dat ongeluk duur de bijna twee jaar, maar hij is er wonderbaarlijk sterk uitgeko men. „Ik had het al uit mijn hoofd gezet om ooit nog prof te. worden", zegt hij nu. Maar in de beloftenploeg van Banesto bleek zijn grote klimtalent, dat de laatste twee jaar bij Euskal- tel nog verder is ontwikkeld. Iban Mayo komt uit een Bas- kisch arbeidersgezin, waar de vader zijn kost verdient als las- Iban Mayo was begin juni ongenaakbaar in de klimtijdrit op de Mont Ventoux in de Dauphiné. Lance Armstrong denkt dat de Euskaltel-kopman dat kunststukje herhaalt in de klimtijdrit in de Tour van dit jaar. foto Damien Meyer/AFP ser, zijn moeder een stille, schuchtere huisvrouw is en zijn één jaar oudere zus Leire een trouwe fan op afstand is. Zelf volgde Iban heel kort een oplei ding als electricien, die hij op gaf omdat hij al snel verzonk in mooie wielerdromen. In zijn ka mer van het ouderlijk huis han gen de posters van Jalabert en Chiappucci, aanvallers zoals hij dat zelf ook wilde worden. Zijn talent kwam al vroeg bo ven. Mayo werd in 1999 tot Spaanse belofte van het jaar ge kozen. Hij schitterde zelfs ook als veldritkampioen van zijn land, maar werd in zijn Ba- nesto-tijd tot ronderenner omge vormd. Twee jaar geleden viste Rabobank naar zijn gunsten. Mayo sloeg het vorstelijke aan bod af, omdat zijn Baskische af komst hem in de armen van Eus- kaltel dreef. De eerste grote overwinning als prof boekte hij in de Midi Libre. Daarna stagneerde het even door een onwillige knie, totdat vorig jaar in de Tom' de grote doorbraak kwam. De solo op Al pe d'Huez bracht Mayo voor het eerst hoog in het klassement. Het resulteerde in een zesde plaats op de Champs Elysées, één plaats, lager dan zijn ploeg maat Haimar Zubeldia, die iets minder goed' als klimmer is, maar een betere tijdrijder. Het temperament van Mayo is moeilijk te bedwingen. Juan Ma ria Zurinaga, zijn vroegere trai ner, zegt over de renner die hij groot heeft gemaakt: „Iban rijdt met zijn hoofd en met de benen. Niets is vooraf gepland als hij een berg oprijdt. Hij kijkt even rond, voelt het moment aan en slaat toe als een killer." Zo ziet hij er in elk geval niet uit in de dagen voor de start. Hij kijkt maar wat onwennig rond in de hallen waai' de Tom is neer gestreken en vlucht ook weer snel weg uit de hectiek. De eer ste tegenslag heeft zich al aange diend. De oranje troepen van Julian Gorospe zijn op voorhand licht aangeslagen door het start verbod van Gorka Gonzalez. „We zijn ook niet gerust op de eerste tien dagen van de Tour", geeft Mayo toe. De Belgische kasseien, de snelle finales en de ploegentijdrit van woensdag zor gen voor onrust in het team. „Het komt erop aan dat de kop mannen niet te veel tijd verspil len", zei de ploegleider in een tactische bespiegeling. Want de piek van de ploeg ligt veel later in deze Tour. Daar waar Iban Mayo zich thuisvoelt en waar de jonge, gevleugelde klimmers uit de ploeg de aanval zullen openen. Armstrong zei op twee dagen van de start: „Ik weet nu al zeker dat Mayo de tijdrit op Alpe d'Huez gaat win nen." Dat getuigt van een diep respect voor de jongeman die tot zijn potentiële opvolger is be noemd. 5AECO Ploegleider: Guido Bontempi (Ita) Ploeg: 171. Gilberto Simoni (Ita) 172. Stefano Casagranda (Ita) 173. Mirko Celestino (Ita) 174. Salvatore Commesso (Ita) 175. Gerrit Glomser (Oos) 176. David Loosli (Zwi) 177. Jörg Ludewig (Dui) 178. Jevgeni Petrov (Rus) 179. Marius Sabaliauskas (Lit) LOTTO-DOMO DOMINAVACANZE LA BOULANGERE Ploegleider: Hendrik Redant (Bel) Ploeg: 181Robbie McEwen (Aus) 182. Christophe Brandt (Bel) 183. Nick Gates (Aus) 184. Thierry Marichal (Bel) 185. Axel Merckx (Bel) 186. Koos Moerenhout (Ned) 187. Wim Vansevenant (Bel) 188. RikVerbrugghe (Bel) 189. Aart Vierhouten (Ned) Vincent Lavenu (Fra) Ploeg: 141. Laurent Brochard (Fra) 142. Mikel Astarloza (Spa) 143. Samuel Dumoulin (Fra) 144. Stéphane Goubert (Fra) 145. Jaan Kirsipuu (Est) 146. Joeri Krivtsov (Oek) 147. Jean-Patrick Nazon (Fra) 148. Nicolas Portal (Fra) 149. Mark Scanion (Ier) Ploegleider: Giuseppe Petito (Ita) Ploeg: 191. Mario Cipollini (Ita) 192. Gian-Matteo Fagnini (Ita) 193. Massimo Giunti (Ita) 194. Sergio Marinangeli (Ita) 195. Massimiliano Mori (Ita) 196. Michele Scarponi (Ita) 197. Francesco Secchiari (Ita) 198. Filipo Simeoni (Ita) 199. Paolo Valoti (Ita) Ploegleider: Julian Gorospe (Spa) Ploeg: 31Iban Mayo (Spa) 32. Iker Camano (Spa) 33. David Etxebarria (Spa) 34. Unai Etxebarria (Ven) 35. Iker Flores (Spa) 36. Inigo Landaluze (Spa) 37. Egoi Martinez (Spa) 38. Haimar Zubeldia (Spa) GEROLSTEINER Thierry Bricaud (Fra) Ploeg: 121. Sylvian Chavanel (Fra) 122. Waltër Bénéteau (Fra) 123. Anthony Charteau (Fra) 124. Maryan Hary (Fra) 125. Laurent Lefèvre (Fra) 126. Jéróme Pineau (Fra) 127. Franck Renier(Fra) 128. Didier Rous (Fra) 129. Thomas Voeckler (Fra) Ploegleider: Hans-Michael Holczer (Dui) Ploeg: 81Georg Totschnig (Oos) 82. René Haselbacher (Oos) 83. Danilo Hondo (Dui) 84. Sebastian Lang (Dui) 85. Sven Montgomery (Zwi) 86. Uwe Peschel (Dui) 87. Ronny Scholz (Dui) 88. Fabian Wegmann (Dui) 89. Peter Wrolich (Oos) Ploegleider: Bruno Cenghialta (Ita) Ploeg: 131Magnus Backstedt (Zwe) 132. Fabio Baldato (Ita) 133. Alessandro Bertolini (Ita) 134. Pietro Caucchioli (Ita) 135. Martin Hvastija (Slv) 136. Marcus Ljungqvist (Zwe) 137. Claus Möller (Den) 138. Andrea Noé (Ita) 139. Scott Sunderland (Aus) RAGT SEMENCES Ploegleider: Jean-Luc Jonrond (Fra) Ploeg: 201Christophe Rinero (Fra) 202. Guillaume Auger (Fra) 203. Pierre Bourquenoud (Zwi) 204. Gilles Bouvard (Fra) 205. Sylvain Calzati (Fra) 206. Frédéric Finot (Fra) 207. Christophe Laurent (Fra) 208. Ludovic Martin (Fra) 209. Eddy Seigneur (Fra) COFIDIS Ploegleider: Francis van Londersele (Fra) Ploeg: 91. Stuart O'Grady (Aus) 92. Frédéric Bessy (Fra) 93. Jimmy Casper (Fra) 94. Christophe Edaleine (Fra) 95. Jimmy Engoulvent (Fra) 96. Dmitri Fofonov (Kaz) 97. David Moncoutié (Fra) 98. Janek Tombak (Est) 99. Matthew White (Aus) Bjarne Riis (Den) Ploeg: 61Ivan Basso (Ita) 62. Kurt-Asle Arvesen (Noo) i 63. Michele Bartoli (Ita) 64. Bobby Julich (VSt) 65. Andrea Peron (Ita) 66. Jakob Piil (Den) 67. Carlos Sastre (Spa) 68. Nicki Sörensen (Den) 69. Jens Voigt (Dui) Ploegleider: Jacques Michaud (Fra) Ploeg: 21Tyler Hamilton (VSt) 22. Martin Elminger (Zwi) 23. Santos Gonzalez (Spa) 24. Bert Grabsch (Dui) 25. José Enrique Gutierrez (Spa) 26. Nicolas Jalabert (Fra) 27. Oscar Pereiro (Spa) 28. Santiago Perez (Spa) 29. Oscar Sevilla (Spa) QUICK-STEP Ploegleider: Wilfried Peeters (Bel) Ploeg: 101. Richard Virenque (Fra) 102. Paolo Bettini (Ita) 103. Tom Boonen (Bel) 104. Davide Bramati (Ita) 105. Laurent Dufaux (Zwi) 106. Servais Knaven (Ned) 107. Juan Miguel Mercado (Spa) 108. Michael Rogers (Aus) 109. Stefano Zanini (Ita) CREDIT AGRICOLE Ploegleider: Roger Legeay (Fra) Ploeg: 51. Christophe Moreau (Fra) 52. Aleksandr Botsjarov (Rus) 53. Julian Dean (NZe) 54. Pierrick Fedrigo (Fra) 55. Patrice Halgand (Fra) 56. Sébastien Hinault (Fra) I 57. Thor Hushovd (Noo) 58. Sébastien Joly (Fra) I 59. Benoït Salmon (Fra) Ploegen in de 91e Ronde van Frankrijk LIBERTY-SEGUROS Ploegleider: Johan Bruyneel (Bel) Ploeg: 1Lance Armstrong (VSt) 2. José Azevedo (Por) 3. Manuel Beltran (Spa) 4. Vjatsjeslav Ekimov (Rus) 5. George Hincapie (VSt) 6. Floyd Landis (VSt) 7. Benjamin Noval (Spa) 8. Pavel Padrnos (Tsj) 9. Jose Luis Rubiera (Spa) Manoio Saiz (Spa) Ploeg: 111. Roberto Heras (Spa) 112. Dariusz Baranowski (Pol) 113. Allan Davis (Aus) 114. Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) 115. Jan Hruska (Tsj) 116. Isidro Nozal (Spa) 117. Marcos Serrano (Spa) 118. Christian Vandevelde (VSt) 119. Angel Vicioso (Spa) T-MOBILE Ploegleider: Mario Kummer (Dui) Ploeg: 11Jan Ullrich (Dui) 12. Rolf Aldag (Dui) 13. Santiago Botero (Col) 14. Giuseppe Guerini (Ita) 15. Sergej Ivanov (Rus) 16. Matthias Kessler (Dui) 17. Andreas Klöden (Dui) 18. Daniele Nardello (Ita) 19. Erik Zabel (Dui) ILLES BALEARS^ Ploegleider: Eusebio Unzüe (Spa) Ploeg: 71Francisco Mancebo (Spa) 72. Daniel Becke (Dui) 73. Vicente Garcia Acosta (Spa) 74. José Ivan Gutierrez (Spa) 75. Vladimir Karpets (Rus) 76. Denis Mentsjov (Rus) 77. Aitor Osa (Spa) 78. Mikel Pradera (Spa) 79. Xabier Zandio (Spa) Ploegleider: Erik Breukink (Ned) Ploeg: 151. Levi Leipheimer (VSt) 152. Michael Boogerd (Ned) 153. Bram de Groot (Ned) 154. Erik Dekker (Ned) 155. Karsten Kroon (Ned) 156. Marc Lotz (Ned) 157. Grischa Niermann (Dui) 158. Michael Rasmussen (Den) 159. Mare Wauters (Bel) uitvallers Renners in de ronde (1903-2003) aantal deelnemers FASSA BORTOLO Stefana Zanatta (Ita) Ploeg: 41Alessandro Petacchi (Ita) 42. Marzio Bruseghin (Ita) 43. Fabian Cancellara (Zwi) 44. Juan Antonio Flecha (Spa) 45. Aitor Gonzalez (Spa) 46. Kim Kirchen (Lux) 47. Filippo Pozzato (Ita) 48. Matteo Tosatto (Ita) 49. Marco Velq (Ita) FDJEUX.COM Ploegleider: Mare Madiot (Fra) Ploeg: 161Bradley McGee (Aus) 162. Sandy Casar (Fra) 163. Baden Cooke (Aus) 164. Carlos Dacruz (Fra) 165. Bernhard Eisel (Oos) 166. Frédéric Guesdon (Fra) 167. Christophe Mengin (Fra) 168. Jean-Cyril Robin (Fra) 169. Matthew Wilson (Aus) '03 1903 '10 '20 '30 '40 '50 '60 '70 '80 '90 2000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 26