Kezman gaat, Zoetebier komt PZC Grastennis Federer is fabelachtig Een voetbalboek over het leven Chip in de bal en scheenbeschermer 25 Servische spits naar Chelsea Wim Jansen wil geen bondscoach Oranje worden Keen toont opnieuw goede vorm Van der Kolk boos op roeibond Kadijk/Leenstra negende Verlies Backer/Boersma Vier nieuwelingen FC Groningen Mischa Krajicek mist eindstrijd Derde zege Ivan Sokolov Karl Malone stopt met basketballen zaterdag 3 juli 2004 door Henri van der Steen LISSABON - Goed nieuws: Ue- fa en Fifa overwegen vooralsnog niet om ellips in het lichaam van voetballers te implanteren om hun doen en laten op het veld be ter te kunnen volgen; shirts en scheenbeschermers worden in de zeer nabije toekomst echter wél met technische snufjes uitge rust. En ook in de bal komt een chips. Naar verwachting krijgt de voet ballerij al op het volgende toer nooi, het WK van 2006 in Duits land, te maken met nieuwe, revo lutionaire hulpmiddelen. Nu al zorgen computerprogramma's ervoor dat bij een vrije trap in beeld kan worden gebracht, wat de exacte afstand is tussen bal en muur of bal en doel; ook de balsnelheid kan elk moment worden gemeten en doorgege ven. Aan de universiteit van Nort- humbria (Engeland) heeft de stu dent David Evans in samenwer king met sportwetenschappers een voetbalshirt ontwikkeld dat door ingebouwde electrocardio- gram-sensoren de hartfunctie van de speler bewaakt. Silicium- strepen meten intussen continue de transpiratie. De gegevens gaan direct naar een laptop, zo dat de coach elke minuut weet hoe het met de conditie van zijn team staat en spelers kan wisse len die vermoeid raken. Temperaturen Evans kwam op het idee toen vo rig jaar tijdens het toernooi om de Confederatie Cup in Lvon de Kameroenees Marc Vivien-Foe stierf op het veld aan een hart aanval. „Het shirt tekent op hoe spelers op verschillende tempe raturen reageren en hoe snel ze vermoeid raken. Daarom kan het shirt een hulp zijn voor de trainers, als ze moeten beslissen spelers te wisselen." Een directe invloed op het voet bal hebben de zenders die in scheenbeschermers en in de wed strijdbal worden aangebracht. Deze chips leveren informatie over buitenspel en of de bal uit is of over de doellijn is gegaan. De informatie wordt opgepikt door verschillende antennes rondom het veld, op verschillen de hoogten aangebracht, vervol gens doorgespeeld aan een com puter. Buitenspel kan hierdoor met een zekerheid van honderd procent worden vastgesteld, waarbij nog wel het probleem bestaat dat in de huidige regels het gehele lichaam van de speler geldt als het gaat om de vraag of iemand buitenspel staat. De positie van spelers en bal wor den tot 2000 keer per seconde, driedimensionaal en tot op de centimeter vastgelegd. „Deze techniek is uiterst precies, kan zich niet vergissen en levert de informatie zo snel als het ge beurt", zegt René Dünkler van het Fraunhofer Instituut in Duitsland, waar het electroni- sche systeem is ontwikkeld. De scheidsrechter krijgt een soort armbandhorloge dat vibreert als de bal in het doel is; bij bui tenspel hoort hij een alarm toon tje. De techniek werd al getest in de stadions van Schalke 04 en Karlsruhe, een prototype staat sinds vorig jaar in het Franken- stadion in Nümberg. Student David Evans heeft in tussen ook een inlegzooltje ont wikkeld met druksensoren die aangeven hoe hard het veld is, zodat de speler kan zien of hij met pinnen of rubbertjes moet spelen. GPD door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Harry van Raaij en Peter Kenyon blijven de bes te vrienden. Andermaal ziet de PSV-voorzitter een topspeler vertrekken naar de Engelse club waar Kenyon werkzaam is als commercieel directeur. Na Jaap Stam. Ruud van Nistelrooij (Manchester United) en Arjen Robben (Chelsea) zijn PSV en Chelsea het gisteren eens gewor den over een overgang van Mate- ja Kezman. Zelf neemt PSV doel man Edwin Zoetebier over van Feyenoord. i Kezm moet persoonlijk nog rond ie komen met Chelsea. PSV Ki oor de spits naar scha.' ig twaalf miljoen euro op. Harry van Raaij wilde geen transfersom noemen, maar be vestigde dat het bod van Chel- sea 'veel en veel hoger' lag dan de acht miljoen die Charlton Athletic eerder voor Kezman i wilde uittrekken. „In deze tijd kun je spreken van een toptrans- l fa-", verklaarde Van Raaij giste- ren. Afgelopen donderdag sprak hij in Brussel met Kenyon, waarna de deal gisteren werd beklon ken. Van Raaij: „Ik ben er veer tien dagen in het geheim mee be zig geweest. Voor PSV is dit een uitstekende zaak. Het contract van Kezman zou tenslotte over een jaar aflopen." De Serviër speelde vier jaar voor PSV. Hij werd drie keer topscorer van Ne derland. In totaal incasseerde PSV de laatste weken zo'n 35 miljoen eu ro voor de transfers van Rob ben, Hofland, Rommedahl en Kezman. Een halfjaar geleden stond Van Raaij nog onder zwa re druk van de Raad van Com missarissen. Die maakte zich zorgen over de financiële status van PSV, dat de afgelopen twee seizoenen zo'n veertien miljoen eurortekortkwam op de begro ting. Van Raaij: „Ik heb altijd ge zegd dat wij transfers nodig heb ben om op topniveau mee te kun nen draaien. Nu we er in ge slaagd zijn zo veel geld te gene reren, zijn de voorwaarden ge- .schapen om met PSV verder te kunnen groeien." Voor Kezman betekent de over gang naar Chelsea een droom- transfer. De spits was al maan den bezig met een overgang naar Engeland. Clubs als Bir mingham City, Aston Villa en Newcastle United informeerden naar zijn diensten. Later wer den ook Liverpool, Charlton Athletic én West Bromwich ge noemd. Kezman brak met zijn zaakwaarnemer Chiel Dekker toen een transfer uitbleef. Concurrentie PSV legde gisteren doelman Edwin Zoetebier voor twee sei zoenen vast. In het contract is een optie voor nog een jaar opge nomen. Zoetebier werd transfer vrij van Feyenoord overgeno men. Hij moet bij PSV de con currentie aangaan met de Brazi liaan Heurelho Gomes, die van avond in Eindhoven aankomt en dit weekeinde een vierjarig con tract tekent. Verder verwacht Van Raaij nog dit weekeinde tot een akkoord te komen over de transfer van DaMarcus Beasley. Gisteren deed PSV een tweede bod op de Amerikaanse aanvaller. Maan dag gaat de Eindhovense club met NAC Breda onderhandelen over de komst van Csaba Fehèr. Ook Feyenoord heeft zich ge meld voor de Hongaar. GPD Mateja Kezman LISSABON - Het grote spe culeren is begonnen. Gaat Dick Advocaat weg als bondscoach of blijft hij? En als hij weggaat, wie moet hem dan opvol gen? Eén mogelijk antwoord op die laatste vraag kan in elk ge val geschrapt worden. Wim Jan sen wil geen bondscoach wor den. Wim Jansen was daarin gisteren duidelijk. „Over de nieuwe bondscoach wordt driftig gespe culeerd. De rijtjes met namen vliegen je om de oren. Iedereen mag zijn eigen bondscoach kie zen. Wanneer wordt er in de toe komst een referendum over de nieuwe bondscoach en de opstel ling van Oranje gehouden? U hoeft op mij in ieder geval niet te stemmen. Ik ben niet beschik baar." Jansen heeft wel een pro fielschets voor een mogelijk nieuwe bondscoach in gedachte. „Na de afgelopen twee sei zoenen en dit EK is in elk geval belangrijk dat de nieuwe bondscoach vooraf respect, charisma en krediet heeft bij een groot aantal partijen. De nieuwe bondscoach moet zijn eigen staf kunnen samenstellen. Omdat de eerste WK-kwali- ficatiewedstrijd al op 8 sep tember is, is de voorbereiding heel kort. De nieuwe bonds coach zal de oefenwedstrijden tegen Zweden en Liechtenstein zelf al moeten begeleiden." GPD CHICAGO - Tafeltennisser Trinko Keen heeft opnieuw zijn goede vorm getoond. De geboren Randwijker, die in mei tijdens het olympisch kwalificatietoernooi een ticket naar Athene afdwong, bleek tijdens de tweede ronde van de Open Amerikaanse kampioenschappen met 4-3 te sterk voor de Deen Michael Maze, de winnaar van de Eu ropese Top-12. Danny Heister, die nog steeds vormbe houd moet tonen om te mogen deelnemen aan het olym pisch enkeltoernooi, liet in de tweede ronde verstek gaan. De Arnhemmer had last van een lichte knieblessure. ANP RIJSWIJK - Roeister Kirsten van der Kolk heeft hard uit gehaald naar de commissie toproeien van de Koninklijke Nederlandsche roeibond. Het lid van de dubbeltwee licht gewicht (samen met Marit van Eupen) wilde in de voorbe reiding op de Olympische Spelen ook deelnemen aan de WK niet-olympische nummers. De commissie toproeien heeft dat echter tegenhouden. „We mogen trainen in een dubbel vier, superhard varen, maar we mogen niet naar de WK", zegt Van der Kolk op haar website. „Ondertussen beloven ze alles te doen aan een optimale voorbereiding. Laat me niet lachen!Van der Kolk en Van Eupen wilden tijdelijk overstappen naar de dubbelvier, omdat de weg naar de Spelen te lang is. ANP STAVANGER - Rebekka Kadijk en Marrit Leenstra zijn bij het Noors Open in Stavanger negende geworden. Het beste Nederlandse beachvolleybalduo verloor in de vierde ronde van de herkansing in iets meer dan een halfuur met 0-2 van het Braziliaanse koppel Felisberta Silva/Franca: 18-21 14-21. Eerder waren ze nog te sterk voor het Ja- paanse duo Tokuno/Kusahara: 2-0 (23-21 21-18). ANP STAVANGER - Max Backer en Emiel Boersma zijn het open Noors kampioenschap beachvolleybal gisteren be gonnen met een nederlaag. In de eerste ronde bleken de Amerikanen Todd Rogers en Sean Scott, als vijfde ge plaatst in Stavanger, te sterk: 21-11 21-18. Het Neder landse duo, dat via de kwalificatie het hoofdschema be reikte, treedt in de herkansing aan tegen de Canadezen Jo hn Child en Mark Heese. ANP GRONINGEN - FC Groningen heeft de selectie voor ko mend seizoen rond. De eredivisieclub presenteerde giste ren vier nieuwelingen. De belangrijkste aanwinsten zijn de 20-jarige aanvaller Jack Tuyp en de even oude centra le verdediger Gijs Luirink. Beiden zijn overgenomen van FC Volendam waar ze nog een doorlopend contract had den. Ze ondertekenden in het Oosterpark een verbintenis tot medio 2009. FC Groningen bereikte verder overeen stemming met Danny Buijs (22) van Excelsior. De rechts achter, die ook op het middenveld uit de voeten kan, werd voor vier jaar vastgelegd. Mark Jan Fledderus (21) komt op amateurbasis over van SC Heerenveen. Hij was uitge leend aan Stormvogels/Telstar. Eerder had Groningen Stefano Seedorf en Bas Roorda al gecontracteerd. ANP LONDEN - Michaëlla Krajicek heeft de finale van het meisjes- toernooi op Wimbledon niet be- reikt. Het 15-jarige halfzusje van oud-Wimbledon-kampioen 11 Richard moest gisteren in de r- halve finale haar meerdere er kennen in de twee jaar oudere Katerina Bondarenko uit Oek- raïne. Mischa Krajicek verloor de eer- ste set in een tiebreak (7-1). Ze 1 won de tweede met 6-1 en leek op weg naar een nieuwe mijl- I paal in haar nog jonge tennisear- i. rière. Vorig jaar won ze name- r lijk haar eerste juniorengrands- j lam met de titel in het dubbel- spel van Roland Garros. Bonda- renko herpakte zich echter en I besliste het derde bedrijf met 6-4 in haar voordeel. ANP LEEUWARDEN - Ivan Sokolov t heeft gisteren bij het Neder- lands kampioenschap schaken zijn derde zege op rij geboekt. De op grond van zijn elo-rating favoriete grootmeester versloeg nu medekoploper Daniël Steil- wagen Eerder was hij al te sterk voor Manuel Bosboom en Sergej fiviakov. Loek van Wely herstelde zich j maar half van de blooper don- derdag in de partij tegen Erwin i l'Ami. Door een acute vorm van schaakblindheid verloor hij in een gewonnen stelling. Gisteren |- kwam Van Wely tegen Erik van I den Doel niet verder dan remi- j". se. Daartoe werd al na 23 zetten besloten. 'Sokolov had de topper om de on- i gedeelde eerste plaats geheel on der controle. Op de 16e zet gaf Stellwagen met Kh6 een pion. In de analyse vond zijn oppo nent dat a6 een betere beslissing was geweest. In dat geval had f- wu -iechts een klein voordeeltje gehad. Sokolov speelde secuur Vera *r en wikkelde af naar een f gewennen dame-eindspel. Op de 56e zet gaf Stellwagen op. Bi] de vrouwen bleef Arlette van Weersel alleen koploopster. Ze deelde in de vierde ronde het punt met Bianca Muhren, die de witten stukken had. Zhoaqin Peng kon niet profiteren. Ze kwam tegen Désiree Hamelink niet verder dan remise en mocht daarmee cle handen dichtknij- f pen. Petra Schuurman kwam op lelijke hoogte met Peng. ANP Het publiek op Wimbledon was gisteren geduldig, maar meer dan anderhalf uur tennis kreeg het niet te zien. foto Kevin Lamarque/RTR door Gertjan van Geen LONDEN - Kan het fabelachti ger? Roger Federer, de absolu te koning op gras, speelde giste ren in de halve finale van Wim bledon niet eens zijn beste ten nis en nog was het verschil met Sebastien Grosjean levens groot. De zoveelste regenbui voorkwam dat hij zijn partij kon afmaken. Niettemin was de tussenstand na anderhalf uur verbluffend: 6-2, 6-3,4-3. Er zijn in het tennis gekkere dingen gebeurd, maar dat de Zwitserse titelverdediger dit nog uit handen gaat geven, mag uitgesloten worden ge acht. En de vorm en kwaliteit van zijn mogelijke tegenstan der - Andy Roddick of Mario Ancic - in ogenschouw ne mend, gaat Federer recht streeks op zijn tweede Wimble- don-zege af. Het was voor het publiek weer een dag vol ergernis aan Church Road. Het geduld werd danig op de proef gesteld. De eerste onderbreking kwam bij 3-2 in de eerste set. Twee keer kwamen de spelers vervolgens terug op het centre court. De eerste keer kwamen Federer en Grosjean slechts aan inspelen toe, de tweede keer gingen de zeilen alweer op de baan terwijl ze hun tas nog aan het uitpakken waren. Pas bij de derde poging leek alles nog goed te komen. De anderhalf uur speeltijd was echter onvol doende om de partij te beëindi gen. Hoeken Dat was ook iets te vernede rend geweest voor de Frans man, hoewel Federer nog enke le kansen op een break liet lig gen. De 23-jarige aanvoerder van de wereldranglijst danste over het centre pourt, vond de hoeken die hij wilde maken en legde Grosjean zijn wil op. De nummer tien van de plaatsings lijst, vorig jaar in de halve fina le uitgeschakeld door Mark Phi- lippoussis, kon alleen maar aanpikken en hopen op foutjes van de titelfavoriet. Die kwamen er wel, maar een maal daar waren ze snel her steld. Grosjean kreeg één breakpoint, tegenover acht voor Federer. De Zwitser verzil verde er vier van, de Fransman geen. Grosjean zag Federer bal len terugspelen die geen mens normaliter zou halen, laat staan dat die ermee zou scoren. Voor Federer leek het kinder spel. Federer is al 22 graspartijen op rij ongeslagen. Zijn laatste ne derlaag op Wimbledon was te gen Mario Ancic. in de eerste ronde twee jaar geleden. Twee toernooizeges in Halle, die van vorig jaar op Wimbledon en de vijf partijen van dit jaar breng en hem op het totaal van 22. Voor Ancic lijkt zijn droom-Wimbledon in de halve finale te eindigen. De twintigja rige Kroaat week met Andy Roddick uit naar het eerste court, maar ze stonden niet lan ger dan een uur en acht minu ten op-de baan. Roddick won de eerste set met 6-4 en leidde in de tweede met 4-3 en een break voorsprong toen de par ti] werd afgebroken. Vanmid dag vanaf 13.00 uur vervolgen Federer en Roddick hun route richting de finale. IJs en weder dienende. GPD door Edward Swier Ze waren er niet bij op het EK, de Roemenen. Wie het boek 'Cristi' van Nando Boers heeft gelezen vindt dat jammer. Jammer voor een tweetal perso nen in het bijzonder. De schrij ver, die de eer toekomt een van de leukste voetbalboeken van de voorbije, drukke boekenmaan den te hebben geschreven én Cristian Chivu, hoofdrolspeler in het boek, hadden het wel ver diend er bij te zijn in Portugal. Cristi is niet zomaar een boekje over weer zo'n jonge voetbal held. Het heeft bijvoorbeeld veel meer lagen dan het slordi ge, weinig inspirerende werkje over Fenomeen Rafael van der Vaart. Ex-Ajacied Cristian Chi vu heeft dan ook, hoewel bijna leeftijdsgenoot, al veel meer meegemaakt. Van der Vaart zag op jeugdtoernooien nooit de ko gels langs de oren vliegen, de huidige Ajax-voorman groeide niet op in een dictatoriaal regi me. De Roemeense verdediger wél. Daarom ook zei Chivu, toen Boers hem vroeg mee te werken aan een boek over zijn leven, ak koord te gaan onder één voor waarde: 'This must be a football book about life'. En dat is het ge worden. Het behandelt alle as pecten van het volwassen wor den. En leert de lezer, en de schrijver, en passant de harde voetbalwetten. De koehandel van personen bin nen het meedogenloze topvoet bal, waarin voor vriendschap pen nauwelijks plaats lijkt, is in het boek met een subtiel sausje overgoten. Het verhaal over voormalig Roemeens internatio nal Mircea Petescu, die na zijn vlucht uit Roemenië in 1973 in Nederland zijn brood verdiende bij tal van betaald-voetbal clubs, geeft het boek juist dat tintje menselijkheid dat in ande re sportboeken vaak ontbreekt. Petescu is de man die Chivu in augustus 1999 wegwijs maakte in Nederland. En met wie het contact, zeker omdat Chivu maar moeilijk kon wennen in het Westen, intens was. Maar de laatste maanden hoort Petescu niks, helemaal niks, meer van Chivu. Datzelfde is Boers overkomen. Het is prachtig om te lezen hoe Chivu aanvankelijk zijn ziel blootgaf, hoe hij misschien wel nog meer dan de schrijver ge noot van de interviews en ont moetingen. Toen Chivu echter zijn bakens wilde gaan verzetten, aan een transfer richting Zuid-Europa dacht, hoorde Boers steeds min der van de Roemeen. Boers was nog wel een van de eersten die, na de moeizame onderhandelin gen en de daaropvolgende beta lingsdrama's met AS Roma, een sms'je kreeg van Cristian Chivu. Het contact was daarna zo goed als verbroken en veel meer zal Boers ook in de toekomst niet meer horen. Chivu heeft in Ro ma waarschijnlijk allang weer iemand anders bij wie hij te recht kan met zijn zielenroerse len. En toch houd je, ook na de laatste bladzijde, een zwak voor die jongen. Cristi. Cristian Chivu van Resita tot Amsterdam. Uitgever: Nijgh Van Ditmar, 208 pag., 14,95 euro. ISBN: 90 388 0332 X GPD LOS ANGELES - Karl 'The Mailman' Malone stopt met bas ketballen. De bijna 41-jarige for ward speelde negentien jaar in de NBA. waarvan achttien bij de Utah Jazz. In zijn laatste jaar stapte hij over naar de Los Angeles La- kers in een ultieme poging zijn loopbaan met een kampioens- ring af te sluiten. Voor Malone was een ring belangrijker dan geld. Hij verdiende bij de Jazz 18 miljoen dollar per seizoen, bij de Lakers slechts 1,5 miljoen dollar. Het seizoen eindigde te leurstellend door verlies in de NBA Finals tegen de Detroit Pis tons (1-4). In de laatste drie wed strijden speelde Malone op hal ve kracht door een knieblessure. Hij onderging woensdag een kij koperatie aan de rechter knie. Door de blessure miste hij 40 wedstrijden in het afgelopen sei zoen. In de achttien jaar daar voor bleef hij 10 wedstrijden aan de kant en speelde hij in 1434 van de 1444 duels. Drie keer stond hij in de NBA Finals: kampioen werd hij nooit. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25