Dure aanval Van Nistelrooij Maniche: sprookje uit de sloppenwijk Rehhagel creëert Duitse machine PZC Clarence Seedorf komt over de brug r ucozooj Zweed Mjallby naar Levante Collina floot laatste interland Spits lijkt duel Tsjechië te missen -0£$- Once Caldas verrast Boca Juniors Kleber naar FC Basel Willem II trekt Reuser aan Chardon leidt na dressuur Arbiter Merk oude bekende van Rehhagel zaterdag 3 juli 2004 door Roeland van Vliet GOES - International Clarence Seedorf heeft gisteren zijn goe de verstandhouding met Carel Akemann, de oud-elftalbegelei der van Oranje, hersteld. Ake mann was gedupeerd door een ongelukkige passage in de auto biografie van Seedorf en eiste fi nanciële genoegdoening. Maan den geleden beloofde de EK-gan- ger het geld al, maar hij kwam er tot gisteren niet mee over de brug. In de autobiografie van Seedorf, opgesteld door journalist Simon Zwartkruis, werd geschreven over 'wijlen Carel Akemann'. De nog altijd gezonde Akemann (73) werd daarna ineens een stuk minder benaderd voor het geven van lezingen en eiste geld van de schrijver: 750 euro. Om dat Zwartkruis echter krap bij kas zat, beloofde Seedorf voor de vergoeding te zorgen. In het voorjaar speelde Oranje de ene na de andere oefeninter land en telkens zou na afloop de transactie plaatsvinden, maar Akemann wachtte tevergeefs op z'n centen. Twee weken geleden sprak hij daarom zijn teleurstel ling uit over Seedorf, in een in terview met de PZC. „Ik heb het gevoel dat hij me ontloopt. Dat vind ik heel raar, zeker na wat ik in al die jaren voor hem heb gedaan", zei hij. Gisteren was echter alles weer in kannen en kruiken. „Hij heeft betaald hoor. Het is telefo nisch naar mij overgemaakt", meldde Akemann. „En het is nog mooier. Toen een aantal an dere internationals, onder wie Patrick Kluivert, Frank de Boer en Michael Reiziger, hoorden dat ik nog op geld zat te wach ten, hebben ze het bedrag ver dubbeld. Dat vind ik wel een heel prettige geste." Akemann, die Seedorf tot 1996 bij het Nederlands elftal mee maakte en daarvoor goede vrien den met hem werd, wil nu een punt zetten achter de affaire. „Ik ben blij dat het geld er nu is en dat onze goede verstandhou ding hersteld is", aldus Ake mann. MADRID - De Zweedse verdediger Johan Mjallby heeft gisteren een contract getekend bij de Spaanse promoven dus Levante. De 33-jarige international, die deel uitmaak te van de EK-selectie, ging akkoord met een tweejarige overeenkomst. Mjallby is afkomstig van Celtic. Hij kon transfervrij vertrekken, omdat zijn contract deze zomer afliep. ANP/RTR door Henri van der Steen LISSABON - Ruud van Nistel rooij heeft zich flink in de vin gers gesneden en Oranje erbij. De spits van het Nederlands elf tal is gisteren voor twee wed strijden geschorst wegens een iagressieve, verbale aanval op i scheidsrechter Frisk, woensdag na de halve finale tegen Portu gal. De tuchtcommissie van de Uefa stelde zich gisteren op achter de -arbiter en deponeerde het ver weerschrift van de KNVB in de prullenbak. De Europese voet balbond maakt tegenwoordig korte metten met spelers die zich asociaal gedragen. Totti kreeg drie wedstrijden voor spu gen, Van Nistelrooij gisteren ,dus twee wedstrijden voor een nogal lage uitval naar Frisk, die door de Nederlandse topscorer werd uitgemaakt voor thuisflui- ter. De schorsing is inmiddels door gespeeld naar de Fifa, die de straf meteen heeft overgeno men. Daarom is Ruud van Nis telrooij niet beschikbaar voor i de WK-kwalificatiewedstrijden liegen Tsjechië, op 8 september, I-en Macedonië, op 9 oktober. Bestuderen 1 De kans bestaat dat de schor sing alsnog wordtterugge bracht tot één wedstrijd. Dit weekeinde beslist de KNVB of men in beroep gaat; juristen van de bond bestuderen de stukken nog. Het is niet ongebruikelijk dat de beroepscommissie van de Uefa iets van de schorsing af haalt, maar dat er in elk geval een straf resteert, die tevens dient als waarschuwing voor de hele voetballerij. Het is niet voor het eerst dat Ruud van Nistelrooij gehinderd wordt door zijn temperament. PORTUGAL In zijn loopbaan is hij al van het veld gestuurd of gehaald vanwe ge emotionele oprispingen die re sulteerden in agressief gedrag. Tijdens de EK-kwalificatie baar de hij in Praag opzien met een bijna gewelddadige actie tegen over Dick Advocaat, die hem had gewisseld. Van Nistelrooij schopte toen een waterzak weg, schold Advocaat uit voor laf aard en keek daarbij nogal ver wilderd uit de ogen. Voor die ac tie werd Van Nistelrooij door Advcaat voor een wedstrijd ge schorst. Fanatisme Zijn kracht is zo ook meteen zijn zwakte. Van Nistelrooij heeft een geweldige drive, die hem in staat stelt anderhalf uur meters te maken en op zoek te blijven naar ruimte, de bal of de goal van de tegenstander. Zijn spreekwoordelijke fanatisme leidt echter ook snel tot een ge frustreerd gevoel als het tegen zit. Dat was bij Portugal-Nederland ook weer het geval: zwak voet bal van Oranje, weinig steun, nauwelijks kansen, nul goals, een nederlaag en meteen ook de uitschakeling. Weg titel, weg kans op de status van topscorer. En dan wil Van Nistelrooij zich wel eens zonder enige controle laten gaan. Het kost hem dus zeker de belang wekkende interland tegen Tsje chië. En misschien, als het tegen zit, nog veel meer. GPD Ruud van Nistelrooij reageerde na de verloren halve finale te gen Portugal zijn teleurstelling af op de Zweedse scheidsrechter Auiders Frisk. foto Lluis Gene/AFP PORTO - Pierluigi Collina heeft donderdagavond in Por to zijn laatste interland gefloten. De Italiaan wordt in fe bruari 45 en gaat verplicht met pensioen. Hoogtepunt in zijn loopbaan was de WK-finale in 2002 tussen Brazilië en Duitsland in Yokohama. Collina wordt algemeen be schouwd als de beste scheidsrechter op de wereld. De En gelse voetbalbond wil hem overhalen in de Premier Lea gue te gaan fluiten. ANP MANTZALES - De voetballers van de Colombiaanse club Once Caldas hebben voor een sensatie gezorgd door Boca Juniors in de finale van de Libertadores Cup te verslaan. De roemruchte Argentijnse topclub kwam in het tweede finaleduel, in de Colombiaanse stad Manizales, niet ver der dan een 1-1-gelijkspel. De eerste wedstrijd was in 0-0 geëindigd, waarna Once Caldas aanzienlijk trefzekerder was vanaf de penaltystip (2-0). Held van de avond werd Once Caldas-doelman Juan Carlos Henao. Hij pareerde de schoten van Cangele en Cascini en zag Schiavi en Bur- disso op het houtwerk schieten. Twee benutte penalty's van Caldas-spelers Soto en Agudelo waren daarom vol doende voor de zege. ANP/RTR HANNOVER - De Braziliaanse international Kleber speelt komend seizoen in de Zwitserse competitie. De 24-jarige verdediger heeft een driejarig contract onderte kend bij FC Basel. Kleber is afkomstig van Hannover 96, dat hem sinds september 2003 huurde van Corinthians uit Sao Paulo. De Bundesligaclub zag af van de optie tot koop. ANP/AFP TILBURG - Willem II heeft zich gisteren versterkt met Martijn Reuser. De 29-jarige aanvaller zal in Tilburg een driejarige contract ondertekenen. Reuser begon zij car rière bij Ajax. Daarna kwam de voetballer uit voor Vites se, opnieuw Ajax en Ipswich Town. ANP BREDA - IJsbrand Chardon heeft gisteren bij de interna tionale vierspanwedstrijd in Breda de leiding genomen in de dressuur. De menner uit Schipluiden reed een prachti ge proef - vier van de vijf juryleden waardeerden die het hoogst - en hield de Zwitser Wemer Ulrich en de Duitser Michael Freund duidelijk achter zich. Doordat Harry de Ruyter (16e) en Mark Weusthof (17e) teleurstelden, is Ne derland in de landen wedstrijd vierde. ANP itdoor Jaap van Essen LISSABON - Nuno Iticardo Oli- •veira Ribeiro is een mooie naam. De 26-jarige voetballer die er mee getooid is, maakte ook de mooiste treffer tegen Oranje. Vanaf de punt van het strafschopgebied knalde hij de bal in de bovenhoek: 2-0 voor Portugal, doelpuntenmaker met ihummer 18, Maniche! is de artiestennaam rvan die opvallend onopvallende /middenvelder met dat dodelijke schot. Een vreemde bijnaam, ontleend aan een bonkige Deen se spits met de naam Michael ^lanniche die ooit door Haarlem afgetest en daarna bij Ben- lica alsnog een grootheid werd. In de barrios Boavista, een ech tte achterbuurt van Lissabon vol hoeren en alcoholver groeide Nuno Ricardo Oliveira Ribeiro op. Hij wist de (zelfkant van het leven te vermij den dankzij het voetbal. Al heel jong werd hij van de straat ge plukt door Benfica en in het op leidingsprogramma van die club gezet. Zoals ieder Portugees voetballertje kreeg hij een bij naam: Maniche. naar die Deense doelpuntenmachine. Niet dat de kleine Maniche op hem leek, maar hij scoorde wel veel. Maniche gold altijd als een groot talent en maakt al in het seizoen 1995-1996 zijn debuut in het eerste van Benfica. Daar na werd hij echter uitgeleend aan Alverca, een satellietclub. Het is een ervaring die hij deelt met heel veel huidige internatio nals. Bijna de helft van de Portugese selectie kwam soms jarenlang uit voor teams uit de tweede of derde divisie, voordat ze einde lijk doorbraken. Misschien ver klaart dat ook wel de enorme honger naar succes en erken ning van de Portugezen. In 1999 keerde Maniche - vol gens degenen die hem buiten het veld kermen een aardige, maar wat dommige jongen - te rug bij Benfica. Het werd geen glorieuze terugkeer, want al snel belandde hij in een slepend conflict met de clubleiding. Oor zaak was zijn zaakwaarnemer, die door Benfica als een persona non grata werd gezien. Telkens werd er op aangedrongen bij Ma niche om een andere belangenbe hartiger aan te stellen, maar de voetballer weigerde steevast. Het conflict explodeerde in de zomer van 2001. Benfica stelde hem voor de keus; een andere zaakwaarnemer of niet meer spe len. Het werd het laatste, het straatjochie uit de barrios Boavi sta bleek knap koppig. Maniche mocht niet meer spelen en ook niet meer trainen op de velden van Benfica. Zijn loop baan leek ten einde, maar hij blegk in staat om helemaal al leen zijn conditie en vorm vast te houden. Na een jaar zonder wedstrijden en echte trainingen verliet hij Benfica, en vertrok naar Porto waar hij in no-time opbloeide. Trainer Jose Mourin- ho zag het helemaal zitten in de dynamische middenvelder met die harde tackles en dat goede schot, en gaf hem meteen een ba sisplaats. En aldus nam Maniche wel heel snel wraak op Benfica. In zijn eerste jaar met Porto won hij de nationale titel, de nationale be ker en ook nog de Uefa Cup. En het afgelopen seizoen was Porto met Maniche goed voor de zege in de Champions League. Toch zag het er heel lang naar uit dat Maniche helemaal niet aan het EK zou deelnemen. In september 2003 speelde hij met Portugal tegen Spanje een oefen duel. Spanje won met 3-0 en Ma niche werd vervolgens heel lang niet meer opgeroepen door Sco- lari. Pas half mei kreeg Maniche een van de drie overgebleven plaatsen in de nationale selec tie. Inmiddels is Maniche een van de populairste spelers van het nationale team. Samen met De- co en Costinha vormt hij letter lijk het hart van Portugal, ze he ten de 'Porto-driehoek'. Drie op vallende spelers, want ook Deco was niet goed genoeg voor Benfi ca en Costinha speelde in Portu gal louter voor clubs in de derde divisie waar uiteindelijk het Franse Monaco hem vond. Pas in 2001 debuteerde hij op het Maniche hoogste niveau in Portugal. In middels weet heel de wereld wie Maniche is. De clubs staan voor hem in de rij, juist omdat hij al les heeft wat een moderne mid denvelder nodig heeft. Daarom heeft Maniche uit de sloppen van Lissabon binnenkort ook al les wat hij nodig heeft. Er liggen twee contracten klaar, èèn in La Coi-una en èèn in Londen, bij Chelsea. Hij kan kiezen en kon digde aan maandag 'het con tract van mijn leven' te tekenen. Gelukkig voor andere clubs is er binnenkort nog een Oliveira te koop: Jorge, het jongere broertje van Maniche. Die schitterde re cent nog met Portugal op het WK onder 21 in Duitsland. GPD door Henri van der Steen LISSABON - De wat oudere voetballiefhebber zal het beeld nooit van zijn netvlies krijgen. Zo'n 25 jaar geleden werd Otto Rehhagel letterlijk met de vin ger nagewezen, verdacht van een staaltje voetbalcriminali- teit. Het vingertje was van Ewald Lienen, de begaafde linksbuiten van Borussia Mönchengladbach, die een hal ve minuut eerder een gruwelijke schop had gehad van de Bremen- se verdediger Norbert Sieg- mann. De gevolgen waren huivering wekkend om te zien: Lienens been was van de knie tot aan het broekje opengereten. Lienen zelf schrok al net zo hard als de toeschouwers en de miljoenen die het beeld per televisie te zien kregen - en wees toen naar Rehhagel, de trainer van Wer- der Bremen. Die had Siegmann, volgens Lienen, opgehitst de als een wervelstorm spelende Glad- bacher aan te pakken. Het bewijs voor Rehhagels fla grante schending van de rechten van de voetbalmens werd nooit geleverd, anderzijds is er ook niemand die zal beweren dat we hier van doen hebben met een voetbalidealist. Rehhagel: dat is poetsen en winnen. Hoe kil is dat beeld in de wetenschap dat in het Griekse trainingskamp op het EK soms, op avonden, spits Angelos Charisteas achter het klavier gaat zitten om medespe lers en staf te trakteren op engel achtige vleugjes muziek. De tegenstelling illustreert het succes van Griekenland: de coach - die in zijn vaderland al lang geleden voor het nieuwe be grip Ottocratie zorgde - met zijn harde, op discipline ingestelde werkwijze en een groep Griekse spelers wier natuur dwingt tot vrolijkmakerij en altijd neigt naar nonchalance. De Ottocraat zelf zegt: „Ik werk een beetje met democratische dictatuur." En dat in een land waar de de mocratie werd geboren! Otto Rehhagel (65) heeft in drie jaar tijd van de Griekse nationa le ploeg een Duitse machine ge maakt, geen mooi, wel een suc cesvol ding. Het succes is, aldus ingewijden zoals bijvoorbeeld de spelers, te danken aan de een heid die Rehhagel heeft weten te bewei'kstelligen binnen de groep. Rehhagel is de Griekse Dick Advocaat, qua werkwijze, die twee maatschappijen onder scheidt: de groep en de rest van de wereld. Deze dienen strikt ge scheiden te blijven. „Wij hebben een zeer goede teamgeest", zegt Giannakopou- los, de Griekse nummer 8. „Iede re speler helpt de ander en we hebben geen angst, voor geen en kele tegenstander. We hebben nu de Duitse mentaliteit in ons team. Wij proberen ons te con- centreren en nemen alles wat de trainer zegt op. Hij is een karak ter, hij is explosief. Wij houden daar wel van." Geslaagd De Grieken houden van alles wat Rehhagel is en doet en zegt. Dat is niet zo vreemd. Voor het toernooi begon, was het EK al geslaagd; de kwalificatie alleen al was een reuzensurprise. Ze zouden dus meedoen, meer niet. De bookmakers noteerden Grie kenland 80 tegen 1. Nu staan ze in de finale en weten de Griekse media van gekkigheid niet hoe de spelers en 'Otto Zeus' beju beld moeten worden; ze worden daarom voor het gemak maar on aanraakbaar en, vooruit, Qnster- felijk genoemd. Of de voetballerij zo blij moet zijn met de Griekse finaleplaats is wat anders. Grieks voetbal is countervoetbal. Sommige coun- tei'coaches hebben succes met hun werkwijze, Rehhagel is er een van. In 1992 won hij met Werder Bremen, waar hij veer tien jaar zou heersen, de Europa cup II, in Lissabon nog wel. In eigen land werd de profeet nooit zo geëerd, nog niet trouwens. Nu Hitzfeld de aanbieding om bondscoach te worden heeft af geslagen, wordt er druk gespecu leerd over het alternatief. Lot- har Matthaus? Nee, want een bondscoach moet met de media kunnen omgaan en Matthaus' wijsheden komen alleen in het buitenland aan, waar tolken er voor zorgen dat zijn gebazel ten minste wordt vertaald in hele zinnen. Rehhagel beheerst het Otto Rehhagel spel met de media wel, maar daarom willen de media hem weer niet. Günther Netzer, de eerste televi sie-analyticus van Duitsland, zei van de week nog dat de pers- conferentie van Rehhagel weer beter was dan het voetbal van zijn ploeg. Met Bayern München haalde hij de finale van de Uefa Cup, welke prestatie hem slechts ontslag en een trap na van Franz Beckenbauer oplever de. „Rehhagel is een provin ciaal." Intussen heeft de Heimat het wel mis gehad. Vooraf dacht iedereen dat Markus Merk de enige Duitser zou zijn die kans had op de finale. Dat blijkt maar half te kloppen. Merk fluit de finale, maar Rehhagel is er ook bij. GPD LISSABON - Nu de Grieken zich hebben geplaatst voor de fi nale van het Europees kam pioenschap tegen Portugal, komt de aanstelling van Markus Merk als arbiter voor de eind strijd in een heel ander daglicht te staan. Merk is een oude beken de van Otto Rehhagel, coach van de Grieken. Rehhagel ziet er geen enkel be zwaar in dat hij en Merk beken den van elkaar zijn. Volgens de Duitse trainer van Griekenland kent hij de arbiter al vanaf zijn vijftiende jaar. „Maar ik weet ze ker dat dit geen enkele rol zal spelen", aldus Rehhagel giste ren. „Merk is in het verleden juist altijd bijzonder streng voor mij geweest. Hij heeft me zelfs al eens naar de tribune ge stuurd." De scheidsrechter voor de finale werd een paar dagen voor de halve finales al aangewe zen. GPD SPORTREDACTIE Stationspark 28 lv Postbus 31 r 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) RudyBoogert i! (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Oj Stationspark 28 fri Postbus 31 ij 4460 AA GOES rj Tel: (0113)315500 >j Fax:(0113)315669 J"* E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Alle EK-finalesopeen rij Frankrijk is de regerend Europees kampioen. Vier jaar geleden versloegen de Fransen in de finale Italië met 2-1Hieronder alle tien finales die gespeeld zijn tijdens een EK. PLAATS Rotterdam Londen Gotenborg München Parijs Rome Belgrado Brussel Rome Madrid Parijs DATUM 02-07-2000 30-06-1996 26-06-1992 25-06-1988 27-06-1984 22-06-1980 20-06-1976 18-06-1972 10-06-1968 21-06-1964 10-07-1960 FINALE V Frankrijk Tsjechië Sf Denemarken Sovjetunie V' Frankrijk België ^('Tsjechoslowakije* W-Duitsland Italië V Spanje Sovjetunie Italië - Duitsland Duitsland - V Nederland Spanje - V W-Duitsland Duitsland Sovjetunie Joegoslavië Sovjetunie Joegoslavië kampioen na strafschoppen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23