De Tour denkt altijd in 't groot PZC Jan Moors nooit meer terug Boonen is al blij als hij op zijn fiets blijft Wachten op het startschot 188 renners350 begeleiders, 3200 volgers cSfc Kiplagat zeker van Athei Lafeber ziet Goosen voorbij kom Schermster Angad-Gaur achtste Mia Audina uitgeschakeld Zilver voor vrouwenploeg BIS door Edward Swier LUIK - Het is een kermis, zegt de één. Een circus, verbetert de ander. Maar in de wereld die Tour de France heet, danst een ieder deze dagen naar de pijpen van de poppenspeler, Jean Marie Leblane. Tot van middag vier uur werken 188 coureurs berustend de vaste plichtplegingen af. Weken, zo niet maanden is door de coureurs uitgekeken naar het begin van 's werelds grootste wielerkoers. Maar de laatste dagen zijn voor de ren ners haast ondraaglijk. Woens dag al nam de Rabo-ploeg zijn intrek in het Holiday Inn te Luik, donderdagmorgen wachtte de officiële medische controle van de internationale wielrenunie UCI. Later die dag volgden, na een lichte trai ning, een fotosessie en een persinstuif. Gisteren ging de voorstelling verder. Om tien uur moest de hele selectie op nieuw onder de medische loep. Nu haalde de Tourorganisatie de renners door de scan. Het is een jaarlijks terugke rend toneelspel, een prachtig moment voor fotografen. Ma gere, bleke coureurs met ont bloot bovenlijf, 'vastgeketend' aan vervaarlijk ogende appara tuur. Op de weegschaal, aan de rekstok, in de spreidstand. Het is om te bepalen wie de langste, kleinste, zwaarste en grootste is. Maar meer medische gehei men worden niet duidelijk. „Denk je dat er anders came ra's bij mochten?", stelt Ra- bo-renner Mare Lotz de retori sche vraag. De Limburger is als eerste klaar, staat te popelen om ein delijk eens een lekker stukje te fietsen. GPD door Frits Bakker LUIK - De 91e Tour de France, die vandaag in Luik van start gaat, heeft een jaarlijks budget van tachtig miljoen euro. De eindwinnaar krijgt op zondag 25 juli op de Champs Elysées een cheque van 400.000 euro, de totale prijzenpot is drie miljoen. De Tour, met 188 renners, wordt gevolgd door 350 ploeglei ders, mecaniciens en verzorgers, vijftienhonderd voertuigen, 1200 journalisten en tweedui zend andere volgers van het im mense wagenpark en de twee honderd wagens tellende recla mekaravaan. Het zijn zo maar wat cijfers uit het grootste wielerspektakel ter wereld. En het is maar goed dat het Zeeuwse comité, dat een gro te kans maakt op een etappe in de Tour van 2006, op voorhand weet wat voor armada van au to's, helikopters en fietsen er op komst is. De routeverkenners waren niet voor niets zo gecharmeerd van de locatie Neeltje Jans, omdat daar de beste accommodatie voor handen is om het hele cir cus plaats te bieden. Voorrecht De Tourorganisatie hanteert zijn eigen wetten en is zo mach tig dat iedereen die er in mee rijdt naar de pijpen van Jean Marie Leblane danst. Dat geldt voor de grote sponsors, voor de etappeplaatsen, de ploegen, de renners, de media en alle andere volgers. Het is een voorrecht om mee te mogen doen, zelfs al moe ten de kleinste Franse stadjes voor twee dagen Tour (start en aankomst) op de kop af 114.000 euro neertellen. Voor de buiten landse etappeplaatsen, zoals in Zeeland, is dat vanwege het Franse chauvinisme, nog eens de helft meer, dus zo'n 175.000 euro. De dertig steden, verdeeld over start- en finishplaatsen, zijn sa men goed voor een tiende van het budget van de hele Tour. Le blane haalt het overgrote deel verder uit andere geldbronnen, zoals sponsoring en tv-gelden. De Tourdirecteur beweert altijd dat hij de kleine organisatoren, bijvoorbeeld in de Pyreneeën, niet het vel over de oren wil trek ken. „De Tour is niet zo groot ge- Meer over deTOUR op de PZC-site: v worden door alleen rijke steden aan te doen." Daartegenover staat dat hij de grote geldschieters wel tot op het bot uitmelkt. Zo zijn de rech ten op de beelden gekocht door de Franse televisie voor 19 mil- jöen euro. Het aandeel van de grote sponsors ligt rond de zes tig procent van het totaal. Voor een bedrag van vier miljoen eu ro mag Crédit Lyonnais zijn naam op de gele trui zetten, is Champion de sponsor van de bolletjestrui en mag Skoda de auto's van de organisatie, de ploegleiders en de juryleden le veren. De 42 merken die meerijden in de twintig kilometer lange recla mekaravaan betalen per spon sor 22.000 euro. In de drie we ken durende Tour gooien ze zo'n elf miljoen petjes, zakjes snoep en andere reclamespullen uit de auto naar de toeschouwers langs het parkoers. De sponsors verdienen de finan ciële inspanningen dubbel en dwars terug, want de Tour de France is met zijn 75 radiosta tions en 75 tv-zenders een gigan tisch mediacircus. De wedstrijd wordt nu al in 170 landen uitge zonden, wat volgens een snelle berekening goed is voor 2400 uur televisie en twee miljard kij kers. Premie Nog meer aardige cijfers: de Tour heeft in de 90 edities die zijn geweest om en nabij de 354.000 kilometer afgelegd. De totale afstand van de Tour be draagt dit jaar 3391 kilometer, de proloog in Luik is 6,1 kilome ter lang. Er worden vijftien miljoen toeschouwers verwacht. De premie voor ritwinst be draagt 7620 euro, de renners die de Tour uitrijden krijgen vanaf de 120e plaats 381 euro uitge keerd. De totale opbrengst van sponsor gelden, etappeplaatsen en ande re inkomsten vloeit na aftrek van de kosten in de kas van de Société du Tour de France, die in zijn goedheid onder meer steun geeft aan koersen zoals Parijs-Nice, de Ronde van Qatar, de Tour de Picardie en andere wedstrijden die zelf het hoofd niet boven water kunnen houden. Het is bedoeld als een aardige geste van het miljoe nenbedrijf dat Tour de France heet. Schijntje Voor de renners is er in drie we ken Tour de France niet be paald een vermogen te verdie nen. Het prijzengeld van drie miljoen is een schijntje vergele ken bij de pot van 405 miljoen die de voetbalclubs in de Cham pions League mogen verdelen. En die 400.000 euro voor de eindwinnaar in Parijs moet ook in perspectief worden gezien. Het Belgische blad Sport Maga- zin meldde deze week dat Kim Clijsters in een weekje Masters meer dan het dubbele bij elkaar kan tennissen. zaterdag 3 juli 2004 Ik zag hem na jaren weer terug in een koers die dicht bij zijn huis werd ge reden. Joviaal, een gulle lach en een ste vige handdruk, in de buurt van de soig- neurs met wie hij jarenlang heeft rond gestruind in het peloton. Jantje Moors, de ex-verzorger van de TVM-ploeg van Cees Priem, weer even terug in het we reldje, maar voor altijd getekend dooi de dopingaffaire die zijn leven over hoop heeft gehaald. Hij heeft zich nooit meer laten zien, vooral niet in de Tour, nadat hij er in de zomer van 1998 zo bruut uit was weggerukt. De overval in de hotelka mers, de aftocht in de boeien, de dagen lange verhoren, de opsluiting in een smerige Franse cel en de slopende rechtszaak: het heeft de zachtaardige Limburger nooit meer losgelaten. Het is er nog altijd, dat gevoel van onrecht, de maanden die hem geestelijk hebben -''>nut. Vooral in het voorjaar, als de klassiekers weer beginnen, maar ook nu, in de aanloop naar een nieuwe Tour. „Héé, Jantje..." Het is een schreeuw vanuit het voorbijrazende peloton. Dat doet hem goed, Jan Moors, want de vriendschap van de renners is hem al les waard. Het TVM-gevoel gaat nooit verloren, de affaire in de Tour heeft dat alleen nog maar versterkt. Hij kon er eindeloos over verhalen tij dens de lange wandelingen die we maakten in de wijnstreek rond Reims. Dan vluchtte hij even weg uit de verve ling van het hotel, waar hij met Priem 117 dagen gedwongen moest logeren. „Wc hebben hier alles zien verande ren", vertelde hij op de dag van de vrij lating. „De intocht van de zigeuners, die druiven kwamen plukken, de druk te van de champagneboeren en daarna de grote stilte van de winter." In die lange dagen miste hij „de jongens", zo als hij dat zo vertederend kon zeggen. Hij had dag en nacht met ze opgetrok ken, met Jeroentje, met Servais, met Tristan en al die jongens die na een zware koers onder de masserende han den van Jan Moors weer tot leven kwa men. Die band is er nog altijd, al is de TVM-clan uit elkaar gegroeid. Maar toch. Toen Servais Knaven vorig jaar na een lange solo de Touretappe naar Bordeaux won, belde hij 's avonds op. „Jan, ik heb je armen gemist toen ik uitreed na de finish." Het zijn momen ten die de emoties van vroeger bovenha len. „Ilt wou dat ik erbij was geweest, maar het zal nooit meer gebeuren", zegt Jan. Het gevecht met de Franse justitie, over vermeende epo-transporten, over een netwerk van doping binnen de ploeg, dat nooit is bewezen, heeft een onuitwisbare doem gelegd op zijn lief de voor de wielersport. Het is niet zo zeer de straf die hem tegenhoudt om te rug te keren (zes maanden voorwaarde lijk, drieduizend gulden boete), maar vooral de onmacht, de vernedering die hij heeft gevoeld toen hij met Cees Priem en de Russische arts Michailov als een misdadiger uit de Tour werd ge haald. Cees Priem (met zijn materiaalwagens) en Andrei Michailov (als arts hij een kleine Belgische ploeg) rijden wel weer vrolijk mee in het peloton. Jan Moors heeft zich na de vrijlating teruggetrok ken in Limburg, op de grens met Duits land, ver weg van de wereld waarin hij zich al die jaren zo thuis heeft gevoeld. Hij leeft nog wel mee, zoals met Jeroen Blijlevens, die na zijn TVM-periode in de versukkeling is geraakt. Met de jon gens van toen en met Cees Priem, over wie geruchten gaan dat hij een nieuwe ploeg wil beginnen. „Hij zal het toch zeker niet meer in zijn hoofd halen hè?" Jan Moors blijft meekijken, maar van afstand. Ook nu weer naar de Tour. Hij is samen met zijn vrouw Ma rion een paar jaar geleden een boetiek begonnen, die nu wordt gerund door de twee dochters. Ze hebben nooit meer iets gehoord van de TVM-bazen, niet op het moment van de arrestatie en la ter ook niet, in de tijd van het proces. En hij vraagt zich zelfs af of ze de boete wel hebben betaald. „Anders mo gen we nu nog niet in Frankrijk ko men." Met Cees Priem en de renners is er nog altijd een vluchtig, maar innig contact. De ex-ploegleider stapt af en toe de winkel binnen om even bij te pra ten. „We zijn vrienden voor het leven." En de renners ziet hij af en toe nog, op een reünie van TVM'ers, of op een koers in de buurt. Want het TVM-ge- voel gaat nooit verloren. Frits Bakker door Hans Koenekoop ROME - Hardloopster Lornah Kiplagat heeft zich definitief ge plaatst voor de Olympische Spe len van Athene. De Nederlandse atlete van Keniaanse afkomst toonde gisteravond tijdens het Golden Gala van Rome het ver eiste vormbehoud met een tijd van 14.56,89 op de 5000 meter. Een tijd' onder de 15.20,45 was voldoende. Kiplagat loopt op de Spelen de 10.000 meter. Ze kwalificeerde zich vorig jaar al met haar vier de plaats op de wereldkampioen schappen in Parijs. Dit jaar hoef de ze daarom alleen maar vorm behoud te bewijzen. Dat mocht ook op de vijf kilometer. De der tigjarige atlete was blij met haar verrichting, want ze was absoluut nog niet in vorm. „Ik ben een maand geblesseerd ge weest en heb heel weinif traind. Daarom ben ik han ke blij dat ik me vanavoüi geplaatst voor de Spelen.' Kiplagat verbleef de afgei week in het Zwitserse Da\i in alle rust nog wat bij td nen. Toch liet ze een fysid peut komen om haar gekfl kuit te behandelen. Het bj want zonder te forceren 'J in Rome onder vijftien mirt De Marokkaanse atleet Hil El Guerrouj raakte na via op sensationele wijze zijn] slagen status kwijt op zijni riete 1500 meter. De olyitj kampioen verloor voor heil sinds zijn gouden race in ney 2000. Hij stortte op hei: te stuk naar de finish vollei en kwam pas als achtste Daarmee bleef El Guerro» net Gert-Jan Liefërs voo; elfde werd in zijn beste set tijd van 3.33,87. ANP Boven: Het bleke bovenlichaam van Michael Rasmussen; midden: Levi Leipheimer, Grischa Nier- mann, Karsten Kroon en Michael Boogerd wachten op hun medische controle; onder: de longin- houd van Mare Lotz wordt gemeten. foto's Jasper Juinen/ANP MALMÖ - De Nederlandse vrouwenbridgeploeg is ei teren bij het Europees kampioenschap in Malmö ni geslaagd de titel te prolongeren. Oranje verloor in d en laatste ronde met 14-16 van Denemarken en zagi door deze Scandinavische vriendinnendienst Z\v voorbij komen. Het Zweedse team dankte dat voor een groot deel ooi eigen kracht. Het versloeg Italië gisteren in de afsluit partij zeer overtuigend met 25-5 en bracht zijn tota 402 punten, zeven meer dan Nederland. De paren I Arnolds-Bep Vriend, Jet Pasman-Anneke Simons en! ke Hoogweg-Wietske van Zwol moesten derhalve gi gen nemen met zilver. Frankrijk eindigde als derde. In de open categorie is de strijd om de derde plaats s nend. Italië is zeker van goud, Zweden van zilver, landen maken nog aanspraak op het brons, waaronde derland. Rusland, Polen en Engeland zijn de andere; digden. Een klassering bij de eerste vijf geeft bover recht op deelneming aan het WK in Estoril. ANP STRAFF AN - Maarten Lafeber is bij het European1 op de K Club in Straffan (Ierland) een plaatsje gi door een ronde van 70, twee onder par. De Nederh golfer, die opende met 67, is nu tweede. Hij zag gis de Zuid-Afrikaanse grootheid Retief Goosen voorbi men. Deze winnaar van de US Open voltooide de tw achttien holes in 66 slagen en staat er met een totaa 135 in de algemene rangschikking twee voor op Laf De Brit Lee Westwood is met 138 derde. ANP KOPENHAGEN - Indra Angad-Gaur heeft gistere de Europese titelstrijd op floret iets van haar rept herwonnen. De Nederlandse schermster, die de Olj sche Spelen dit seizoen opnieuw miste, haalde de kwi nale. Daarin verloor ze kansloos met 7-15 van Laur; briela Carlescu-Badea. Deze Roemeense zou later wc gehuldigd als Europees kampioene. Ze versloeg de R Svetlana Boiko in de finale met 6-5. Angad-Gaur di de als achtste. De veelvoudige Nederlandse kampioene won in dei ronde, die het aantal deelneemsters terug moest bre van 50 tot 38, drie van haar zes partijen. Ook in deze was Carlescu-Badea haar al de baas. Angad-Gaui' wel van onder anderen de Poolse Anna Rybicka, die eindelijk brons kreeg omgehangen in gezelschap vi Italiaanse Claudia Pigliapoco. Angad-Gaur kreeg haar verrichtingen in de poule in de eerste rom directe eliminatie vrijaf. Op weg naar de lar'~ boekte ze knappe zeges op de sterke Russin R-kati Joetsjeva (15-10) en de Oekraïnse Viktoria Nikit (15-10). ANP KUANTAN - Mia Audina is er niet in geslaagd 1» open Maleisisch kampioenschap de laatste vier te bi ken. De Nederlandse badmintonster, die bij de Qlij sche Spelen wordt gezien als medaillekandidair vï gisteren in de kwartfinale van de Francaise P F-Iow Audina begon sterk. Ze won de eerste game metl maar kwam daarna in deproblemen: 5-11 2-11. A2YP Proloog. Luik (6,1 km). De grauwe Waalse industriestad Luik neemt een prominente plek in de Belgische wielerge- schiedenis in. Vooral dankzij de befaamde klassieker Luik-Baste naken-Luik heeft menig wieier- liefhebber wel eens een bezoek gebracht aan Luik of haar omge ving. Al acht keer eindigde een Touretappe in de stad. Bekende coureurs als Bartali (1948), Dar- rigade (1956), Van Looy (1965), Lubberding (1980) en Bruyneel (1995) ontvingen in Luik de bloe men. De proloog wordt aan de boor den van de Maas afgewerkt. Het zes kilometer lange traject telt maar enkele bochten en lijkt een ideaal terrein voor Bradley Mc- Gee. Eerste etappe, Luik-Cw (202,5 km). Na de korte openingstijd' trekt hel peloton naar l roi. Voor de zesde keer or de Tour in het industriG trum van Hainaut. In 1957 zegevierde Bair Achttien jaar later su Ronde van Frankrijk in roi en was de legendarisch aanse wielrenner Franc& I ser de snelste in de proloiï De laatste winnaar in Cfc was Erik Zabel; hij was' de rapste in de massaspr sympathieke Duitser M jaar zichzelf in Chark1 te volgen, maar zal tegenstand krijgen van sf ning Petacchi, McEwen pollini. door Ad Pertijs LUIK - Tom Boonen is de man die dit weekeinde door heel Bel gië vooraan wordt verwacht tij dens de proloog (in het centrum van Luik) en de eerste etappe (van Luik naar Charleroi) van de Tour de France. De 23-jarige hoop van het Vlaamse wielren nen heeft doorgaans geen moei te met het invullen van de favo- rietenrol. Zelfverzekerd reed hij tot dusverre van de ene impone rende zege naar de andere. In Luik beziet de renner van Quick Step zijn eerste kennisma king met de Tour met eenzelfde flair. „Dit komt uiteraard over als een groot circus." Zo onder ging hij ook de bekende medi sche keuring. „Het was één gro te show. Je merkt aan alles dat het fietsen tot dusverre niet meer is dan een randgebeuren. Ik zal blij zijn als de proloog van start gaat en al die onnozel heden die er bij horen voorbij zijn." Als zijn sportieve ambi ties ter spraken komen, klinkt het 'snelheidsmonster' van de Kempen een stuk terughouden der dan hij doorgaans is. De vraag wanneer zijn Tour ge slaagd is. wordt door hem beant woord met het simpele zinnetje: „Als ik niet val." Dat is niet wat rit win. Er komen nog genoeg volgende jaren voor mij." Het zelfde geldt voor de gele trui, die hij als sprinter begin volgen de week zou kunnen veroveren indien hij vandaag een goede proloog rijdt. „Dan moet je al minstens een etappe winnen en dan ook nog eens voor de ploe gentijdrit van woensdag. Daar naast mag je niet te veel tijd ver liezen in de proloog. Ik schat dat ik dertig seconden ga toege ven op de specialisten, Die tijd moet ik eerst zien goed te ma ken. Nee, die gele trui pakken wordt moeilijk. Maar het is een mogelijkheid." Realistisch Die laatste uitspraak typeert Boonen: realistisch, maar geen kansje onbenut latend. „Sprin ten in de Tour zal best anders zijn. Je hoort de verhalen over hoe hard het er aan toe gaat. Maar dan nog: het blijven dezelf de renners. Dus moet het moge lijk zijn mee te spelen." Ploeglei der Patrick Lefevere: „Iedereen weet wat Tom tot dusveiTe voor ons gepresteerd heeft. Hier hoeft hij niks meer te bewijzen. Ook als hij niets meer zou win nen, zijn we supercontent over zijn seizoen. Vanwege zijn pres taties en het feit dat hij altijd zichzelf is gebleven." GPD 1e etappe -sSs/'j 4 juli 202,5 km BELGIË Eghezee Luik] Jemeppe- 154km Wanze sur-Sambre JZW 132km 178km Charleroi 202,5km Rendeux- Bas 80km X La Roche-en- - Ardenne 68km Florzé 295m hoogteverschil en m Awan r Werbomont 285m °i227m snmrAp rRendeux-Bas ti de Vlamingen willen horen. Die verwachten ritzeges en een gele trui van het talent dat zowel klassiekers als massaspurts kan winnen. Boonen vraagt zijn landgenoten met beide benen op de grond te blijven staan. „Kom, ik ben pas 23 jaar. Winnen in de Tour de France is niet iedereen gegeven. Winnen is voor mij niet zo van zelfsprekend als anderen doen geloven. Ik heb de indruk dat er nu wat te gemakkelijk gedacht wordt over mijn kansen. Ik zal absoluut niet ontgoocheld zijn als ik dit jaar geen enkele Tour- Tom Boonen Proloog 3 juli 6,1 km Palais des Princes hoogteverschil en moeilijkheidsgraad I e Bd. de la Palais des Sauvetière Princes ;U= 40m r „n Evècques Gotle 40m 45m _j]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22