Tourbaas wil alle doping weren Armstrong is er niet gerust op Jan Ullrich heeft geen last van stress Kamikazepiloten openen de Ronde van Frankrijk 24 Jean Marie Leblanc stuurt verdachte renners direct naar huis Millar trekt zich terug voor Spelen Armstrong verliest hoger beroep Rabobank in Pro Tour Moerenhout vroeg in actie 3i Luca wil ;eld zien 'an Tour sdactie: 0113-315640 uyw. pzc.nl !mail:redactie@ pzc.nl 31, 4460 AA Goes dvertentie-exploitatie: bord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; 020-4562500. aterdag 3 juli 2004 Rottier geniet van anoniem bestaan LONDEN - De Brit David Millar hèeft zich teruggetrok ken uit de olympische selectie. De coureur wordt ver dacht van doping en mocht daarom ook al niet starten bij de Ronde van Frankrijk. „In afwachting van een rechter lijk onderzoek heeft de Britse wielerfederatie besloten Millar te schorsen", sprak een vertegenwoordiger van de coureur. „Daarop heeft Millar vrijwillig besloten zich te rug te trekken uit het Britse olympisch team." ANP/RTR PARIJS - Lance Armstrong mag geen bijlage publiceren in het boek LA Confidential over zijn dopingverleden. De Amerikaanse wielrenner, die vandaag aan de start van Tour staat, verloor gisteren het hoger beroep. Een Franse rechter wees vorige week het verzoek voor een bijlage af nadat zij van advocaten van zowel de vijf voudig Tourwinnaar als van de uitgevers van het boek 'LA Confidential, de geheimen van Lance Armstrong' had gehoord. Volgens de Franse wet zijn de beschuldigingen in het boek niet noodzakelijk een vorm van smaad. In het boek, geschreven door David Walsh, verklaart Em ma O'Reilly, van 1998 tot 2000 fysiotherapeute van Arm strong, dat de renner epo heeft gebruikt. De Amerikaan is nooit positief getest. ANP/AFP LUIK - Van de 24 ploegen in de hoogste divisie van het profwielrennen hebben elf ploegen al toelating gekregen tot de Pro Tour. Dat heeft de licentiecommissie van de UCI in Luik voor de start van de Tour bekendgemaakt. Het definitieve startrecht in de hoogste competitie wordt in november gegeven als de bankgaranties zijn goedge keurd. Behalve Rabobank zijn de ploegen die de eerste schifting hebben overleefd: Quick Step, T-Mobile, Illes Balears-Banesto, Liberty Seguros, Phonak, Cofidis, 'fd- jeux.com, US Postal en Crédit Agreeole. LUIK - Koos Moerenhout is vandaag de eerste Nederland se wielrenner die in actie komt tijdens de proloog van de Ronde van Frankrijk. De renner van Lotto-Domo start als derde. De Zwitser Pierre Bourquenoud is om 16.01 uur de eerste renner aan het vertrek, Lance Armstrong om 19.08 de laatste. De Amerikaan wordt voorafgegaan door zijn voornaamste concurrenten Jan Ullrich en Tyler Hamilton. Starttijden Nederlanders: 16.03 uur: Koos Moerenhout; 16.06: Erik Dekker; 16.11: Servais Knaven; 16.23: Aart Vierhouten; 16.26: Karsten Kroon; 17.08: Mare Lotz; 17.50: Bram de Groot; 18.32: Michael Boogerd. ANP door Edward Swier LUIK - Het tafereel aan de ach terzijde van het Bedford-hotel in Luik is mooi. In de binnen tuin, onder een glazen, met sier lijke ijzeren bogen ondersteun de kap, trapt Jan Ullrich deze morgen ongestoord zijn trai ningsmeters van deze vrijdag weg. De overige T-Mobile-renners zijn een halfuur eerder voor een korte training vertrokken. Ze ke ren weldra op hun schreden te rug. Een stortbui noopt de ande ren ook indoor hun meters te ma ken. De transpirerende Ullrich heeft op zijn rollerbank dan al een ommetje gemaakt. De spanning loopt op, voorzich tigheid is troef. Ullrich zelf zegt weinig last van stress te hebben. „Als Armstrong in de recordboe ken wil, dat prachtige record wil pakken, dan zal hij de Tour moeten winnen. De druk ligt dus bij hem. Terwijl ik de Tour wil winnen. Moeten of willen, dat is toch wat anders." Woensdag miste hij nog sowieso de spanning. Met zijn teamgeno ten verkende Ullrich halverwe ge de week in Noord-Frankrijk het parkoers van de ploegen tijdrit. Die wordt op 7 juli tus sen Cambrai en Arras verreden. Geheel tegen zijn gewoontes in had de Duitser zich over laten halen het traject te bekijken. En kele uurtjes trainde hij op het parkoers. „In het verleden deed het me niks, maar ik begrijp nu beter het belang van een verken ning. Je kunt je als ploeg van een hoop dingen vergewissen, het komt het vertrouwen ten goede. En ik weet inmiddels hoe belangrijk het is om met vertrou wen te starten." Ook de kasseienstroken in de omgeving, die in de rit van dins dag verwerkt zitten, werden geïnspecteerd. „Mij jagen ze niet veel schrik aan, maar als het regent zou het er gevaarlijk kunnen zijn." Vooralsnog is het zaak in de pro loog op de been te blijven. Vorig jaar verspeelde Ullrich in de ultieme tijdrit zijn laatste kans. In de stromende regen gleed hij onderuit. Voor vanmiddag wor den in Wallonië buien voor speld. Mogelijk weet Ullrich ze, net als deze vrijdag, te ontwij ken. GPD i rmstrong verliest de Tour dit jaar! JLU leest het goed, hij gaat het niet •den die zesde keer. Natuurlijk, dit ft de woorden van één van die zoge- imde experts. De helft zegt dat hij -ö wel wint, de andere helft van niet. die manier houd je altijd een hele ,eP betweters die achteraf kunnen 'gen dat ze gelijk had. F Armstrong de Tour voor de eerste pr won, was er sprake van een regel- wonder. Opgestaan uit de dood rak hij meteen de gevestigde or- :n orde waarin hij tot dan toe zijn I had opgeëist als rittenkaper en als man voor de eendaagse wedstrijden. Met een brok in mijn keel kon ik zien hoe hij niet alleen bewees dat hij niet dood kon, maar daar bovenop nog de Tour kon winnen ook. Normale mensen gaan eerst eens kijken of ze überhaupt nog wel een fietszadel kunnen verdra gen, Armstrong droomde zich vanaf zijn ziekbed al op het podium. Hij ge loofde er oprecht in dat doel te kunnen bereiken want hij ging er vol voor van af de eerste etappe. Hij had zich dus terdege voorbereid en was zich ook terdege bewust van zijn mogelijkheden, ondanks een totaal door elkaar geschud lichaam. Een held werd aan de wereld geopenbaard. Nu, vijf jaar verder, zie ik een heel an dere Armstrong. Sinds zijn eerste Tour zege stemt hij zijn hele seizoen af op de Tour. Waar hij aanvankelijk nog wel eens mikte op de Amstel Gold Race en de Dauphiné laat hij die wedstrijden nu volledig aan zich voorbijgaan of ge bruikt ze om zich te testen en te har den. Hij verkent keer op keer elke centi meter van de beslissende stukken in het parcours. Hij laat dit jaar zelfs zijn helpers het hele seizoen op de Tour afstemmen. Geen van hen is nog in de frontlinie van het peloton gesignaleerd. De beste van het hele zooitje, Max van Hees- wijk, wordt thuisgelaten: te veel moge lijkheden om voor zijn eigen kans te gaan. Een journalist die hem met hele en halve waarheden verdacht probeert te maken wordt met een heuse perscon ferentie en drie advocaten tot zwijgen gebracht. Kortom, Lance laat niets meer aan het toeval over. In mijn ogen begint het een obsessie te worden. Het loopt uit de hand. Hij is er niet meer ge rust op. Waar hij bij zijn eerste Tour-overwin ning geloofde dat hij het kon, is het ge loof in zijn zesde overwinning kenne lijk aangetast. Niet alleen raakt hij nu zijn heldcnstatus kwijt, een held is im mers niet bezig met het voorkomen van een mislukking, zijn concurrenten rui ken bloed. Ze zullen reageren op elk ini tiatief dat hij neemt en zullen geen gele genheid voorbij laten gaan om hem het vuur na aan de schenen te leggen. Kijk, volgens mij zijn dat de ingrediënten die nodig zijn voor een wisseling van de wacht. Het is er tijd voor. Maarten Ducrot Jan Ullrich: „Armstrong moet de Tour winnen, ik wil het alleen maar." foto Gero Breloer/EPA Frits Bakker ijIK - Het oranje treintje, dat j> de vroege morgen door de jnnenstad van Luik raasde, fok heel wat bekijks. De Baski- ihe ploeg van Euskaltel maak- een trainingsritje langs de oorden van de Maas. Het was ;n mooi gezicht, alsof het een «stroomlijnde ploegentijdrit as, op de dag voor de start van B Tour. Voorop reed de Spaan- klimmer Iban Mayo, in een looie, vloeiende stijl. e waren met acht in plaats van iët negen. Op de dag dat het mrcircus zijn deuren opende, as donderdag al onmiddellijk it eerste communiqué versche- n. Toen bleek dat bij de bloed- ntroles van de 188 renners n man boven de toelaatbare ens zat. De 26-jarige Span- seftuwde: „Elke renner die in een gerechtelijke procedure ver wikkeld is, of beschuldigd wordt in een politieonderzoek naar doping, wordt de toegang tot de Tour geweigerd." Volgens het Franse persbureau AFP zijn in de aanloop naar de Tourstart nog drie renners in opspraak. Het zou gaan om de Italianen Andrea Peron (CSC) en Stefano Zanini (Quick Step) en de Tsjech Pavel Padmos, één van de knechten van Armstrong. De Tour is nog niet gestart en de speculaties gaan weer al rond. Dat het in het geval van Gonza lez gaat om de ploeg van Iban Mayo, is des te pijnlijker. De Spanjaarden zijn toch al zo ver dacht, nadat uitgerekend Lance Armstrong zelf de Tourorganisa tie iets heeft ingeseind over on eerlijke concurrentie. Hij deed dat overigens al voordat Mayo in de Dauphiné Libéré zo hard de Mont Ventoux opreed dat Armstrong erbij verbleekte. Het is op zijn minst ook al ver dacht dat Joseba Beloki zich vlak voor de Tour heeft terugge trokken, omdat zijn nieuwe Franse ploeg hem zogezegd niet optimaal kon begeleiden. En er zijn dit jaar al heel wat andere Spaanse renners tegen het do- pingzwaard gelopen. Het rijtje namen: Bernabeu (positieve plas in Parijs-Nice), Perez (corti- coïden), Ruana Manzano (die een onthulling deed over structu reel dopinggebruik bij de Kel- me-ploeg), een andere Perez (dubbele positieve epo-test) en Etxebarria, Elorriaga en Hierro, die in een Spaanse koers een te hoge hematocriet hadden. In de Tour werd de laatste drie jaar altijd wel één Spanjaard naar huis gestuurd: Txema del Olmo in 2001, Igor Gonzalez in 2002 en Javier Llorente in 2003. Het volgende slachtoffer heeft niet eens de start van 2004 ge haald, wat de stroom van ge ruchten nog maar eens doet aan zwellen. De Spaanse ploegen in de Tour weigeren te reageren. Kopstukken Het is wel opvallend dat Arm strong vooral naar dat land wijst. De Spaanse renners die ge pakt zijn, zijn in de profvijver re latief kleine vissen. In Italië, waar sinds 2001 zestig renners betrapt en gestraft zijn, zijn het vooral de kopstukken die tegen de lamp zijn gelopen. Zoals daar zijn Pantani, Frigo, Simo- ni, Garzelli, Casagrande, Fi- gueras en Bortolami. De Franse krant Le Monde zorg de gisteren voor nog meer pa niek en onrust in het Tourpelo ton. Er zou een nieuw doping- product in omloop zijn. Het me dicijn, dat nog in de ontwikke lingsfase is en pas in 2007 offici eel op de markt komt, heet Cera. Het is bestemd voor mensen met bloedarmoede of leukemie. Het product verhoogt het aantal ro de bloedlichaampjes en is, ook weer volgens de krant, voor de dopingjagers niet op te sporen. Bijkomend voordeel: het middel is zo krachtig dat één injectie volstaat om er een hele Tour mee te rijden. &rd Gorka Gonzalez, die aan jn tweede Tourstart toe was, ad een hematocriet boven de jftig en kreeg prompt een start- trbod. |an Marie Leblanc, de Tour aas, zorgde voor nog meer on- Want na Millar en Vasseur jan Cofidis) en Danilo di Luca |aeco) gaan er in Luik nog leer namen rond van renners Ie met doping in verband wor- jén gebracht. En Leblanc waar- - Wielrenner Danilo di ^ica wil een schadevergoeding in de organisatie van de Ronde in Frankrijk, omdat hij niet ag meedoen. De Italiaan kreeg jnderdag een startverbod om it hij in zijn eigen land onder fdenking staat van dopingge- uik. in strijdbare Di Luca liet giste- p weten het er niet bij te laten (ten. „Ik ga de Tour de France nklagen en een aanzienlijke hm indienen", zei de renner S Saeco. „Het feit dat ik de tur niet mag rijden, betekent h enorme deuk voor mijn ima- was volgens Di Luca geen en- Ie aanleiding om hem te we ll. „Het is belachelijk dat ik 'ee dagen voor de proloog te ren krijg dat ik niet mag star- i. Ik heb twee maanden kei- rd getraind voor de Tour. sar ja, Tourdirecteur Jean Ma- i Leblanc besliste anders, Hij paalt alles in de Tour de Fran- T ANP/RTR inilo di Luca De Spanjaarden Iker Flores, Iban Mayo, Egoi Martinez en David Etxebarria (vlnr) verkennen het parkoers in Luik. foto Wolfgang Rattay/RTR wel zes kilometer voluit kunnen gaan. En naar gerenommeerde tijdrijders als Ekimov, Botero, Voigt en misschien ook Erik Dekker. Veel interessanter is het nog hoe de verhoudingen tussen de klas sementstoppers liggen. Hoe .zeer is de moraal van Armstrong aan getast, nadat hij in de dagen voor de start aardig onder vuur is genomen? Zit Jan Ullrich al op zijn ideale gewicht om straks in de bergen met de besten mee te klimmen? Is Tyler Hamilton, nu hij topfit is, een echte concurrent voor de Tourzege en kan Iban Mayo net als in de Dau phiné Libéré op de Mont Ven toux ook in een korte tijdrit op vlak parkoers hard fietsen? De spanning was in de dagen voor de start te snijden. Dat is vooral goed af te lezen aan de strakke gelaatstrekken van Armstrong. De vijfvoudige win naar vertoonde gisteren in zijn hotel net buiten Luik een schich tig gedrag, toen hij zich met zijn vriendin Sheryl Crow even liet zien. Hij werd voortdurend om ringd door vijf lijfwachten, wat buiten de koers om nogal over dreven is. Complex Jan Ullrich wordt minder afge schermd en legt de druk bij zijn grote rivaal. „Lance moet win nen, ik mag...", houdt de kop man van T-Mobile vol. Het is maar schijn, want Ullrich wil wel eens verlost zijn van het complex dat hij de eeuwige tweede achter Armstrong is. De eerste renner begint vanmid dag om vier uur aan de proloog, de laatste (Armstrong) komt om kwart over zeven binnen. Het parkoers is vierhonderd meter langer dan vorig jaar in Parijs, waar McGee won voor Millar, Zubeldia, Ullrich, Pena, Hamilton, Armstrong en Beloki. door Frits Bakker LUIK - Het zit met zijn vorm wel goed, maar hoe staat Lance Armstrong er mentaal voor op de dag dat de Tour de France wordt weggeschoten? Het korte tijdritje in Luik, waar vandaag de eerste verschillen tussen de toppers voor het klassement worden gemaakt, wordt op het zes kilometer lange parkoers een gevecht tussen de kamikaze piloten van het snelle proloog- werk en de renners die de top tien van de Tour op het oog heb ben. lar, die vorig jaar door een man kement aan de fiets de winst ver speelde, is er door een prangen de dopingzaak niet bij in de Tour de France van dit jaar. Het wordt wel uitkijken naar spur ters als Tom Boonen, Thor Hus- hovd, die met hun snelle benen De Australiër Bradley McGee is zo'n sprintkanon die het korte, explosieve rijden van een pro loog beheerst. Op voorhand is hij als grootste kanshebber ge tipt om in Luik de eerste gele trui aan te trekken. De specialisten zijn van één kwelgeest al verlost. David Mil- Tyler Hamilton is een kanshebber voor de winst in de proloog en één van de outsiders voor de eindzege. foto Eric Gaiilard/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21