Tranen door duur uitstapje PZC In Kip Vis kunnen jonge kunstenaars aanrommelen Beelden in imposant decor op Zomertentoonstelling 17 'GELICHT Schoolreis Vragen over tunneltarief campers Munitiestort niet afgedekt Veel inbraken Zeeuws-Vlaanderen Auto in greppel Steunpunt waterschap opgeleverd Dubbele pet gemeenten bij GGD kan niet meer Ministerie soepel met financiering zorgwoningen Senioren willen lager tarief voor rij be wij skeuring zaterdag 3 juli 2004 door Raymond de Frel Bukken! Snel, zorg dat je weggedo ken bent voor de laatste bocht rich ting het schoolplein, zodat alle papa's en mama's denken dat de bus leeg is. De kinderen? Die bleven liever in het pret park, was het jaarlijkse commentaar van de juffrouw. Het is een traditie, die al generaties in ere wordt gehouden. Maar hoe lang nog? De bus dreigt im mers straks echt leeg op het schoolplein te arriveren. Juni en juli zijn dé maanden voor schoolreisjes, ofwel dé trip die bij het gros van de scholieren al weken vooraf een gezonde spanning teweegbrengt. Lekker ravotten in een speeltuin, een snelheidskick krijgen in het pretpark of met open mond staren naar hongerige leeuwen in de dierentuin: het is het hoogtepunt van het schooljaar. Ging het vroeger nog naar de dichtstbijzijnde speeltuin, tegenwoordig moet het steeds verder van huis. En spectaculairder. Ge- volg: schoolreisjes wórden duurder. Dat zal de kinderen worst zijn. het reisje heeft voor hen een haast heilige status. Maar een wankele economie en dalende gemeentelijke bijdragen brengen veel ouders en scholen in een lastig parket. Uit onderzoek van het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting (Nibud) bleek vorig jaar dat basisscholieren van wege geldgebrek steeds vaker het uitje aan zich voorbij moeten laten gaan. De Stichting Leergeld, die financiële hulp biedt aan ouders met schoolgaande kin deren, krijgt steeds meer en hogere aan vragen. Het budget van scholen voor de reisjes ligt volgens een onderzoek van het Na tionaal Schoolreis Magazine gemiddeld tussen de twaalf en achttien euro per kind. Daarnaast wordt aan een kleine zestig procent van de ouders nog een bij drage gevraagd, op vrijwillige basis. Waar de kinderen onbezorgd genieten van het jaarlijkse dagje uit, hebben steeds meer ouders problemen om het schoolreisje te bekostigen. foto Peter Nicolai Denk daarbij aan zo'n vijftien euro, al kan het bedrag ook zomaar vijf euro ho ger zijn. Het moet daarom anders, goedkoper vooral. „Wij houden dé kosten in de hand door niet te verre bestemmingen te kiezen", vertelt directeur L. Meijers van de Vorsterman van Oyenschool in Aardenburg en Johan Hendrik van Da- leschool in Sluis. „Vanuit deze streek trek je eerder Bel gië in dan dat je naar bijvoorbeeld De Efteling (Kaatsheuvel) gaat. Het is bij ons overigens niet zo dat het aantal 'pro bleemgevallen' de laatste jaren is toege nomen. Onze insteek bij schoolreisjes is dat het kind absoluut niet de dupe mag worden van een financiële kwestie. Dreigt dat wel zo te zijn, dan gooien we de trukendoos open", aldus Meijers. Directeur van de openbare Irisschool in Zaamslag J. Jonkman is een zelfde me ning toegedaan. Het kind staat volgens hem centraal. En dus moet er alles aan worden gedaan om te voorkomen dat ie mand niet meekan. Want hoe leg je een kind uit bijvoorbeeld groep vijf uit dat hij of zij niet meekan vanwege de thuis situatie? Jonkman, tevens lid van het manage mentteam OpenBasis, waarin twaalf openbare basisscholen in Zeeuws- Vlaanderen participeren, meldt dat er in zijn werkomgeving nog geen sprake is van thuisblijvers. „Wij regelen dit soort dingen per school, maar het komt volgens mij sporadisch voor dat iemand niet meegaat. Dat komt met name door het goede voorzieningenfonds van de ge meente Terneuzen. Mensen die aan de criteria van de bijstandswet voldoen, kunnen met een briefje van de school bij de gemeente een bijdrage krijgen. Daarvan wordt vaak gebruikgemaakt. Wij sluiten in ieder geval nooit een kind uit van deelname. In overleg met de ouders en ouderraad zoeken we altijd naar een passende oplossing. Zo kan het zijn dat ouders bijspringen in over- blijfuren, om zo het schoolreisje te kun nen betalen." Daarnaast probeert de school de kosten te dekken door te bezuinigen op uitga ven aan eten en drank. „Eigen brood en frisdrank mee en het is weer ouderwets gezellig. Ook hebben wij het jaarlijkse schoolkamp van drie dagen naar twee teruggebracht", aldus Jonkman. Tranen Leerkracht L. Schigt van de katholieke basisschool De Schuttevaer in Hans- weert merkt wel dat het de laatste jaren steeds moeilijker is om de financiën voor een schoolreis rond te krijgen. „In plaats van met twee bussen reizen wij nu met één bus en een auto. De jus is er af. Voor 25 euro krijg je nu bij ons de reis, entree voor het park en een versna pering als een appel. Het gezellig samen friet, worst en ijs eten is voorbij. Dit jaar hebben we voor het eerst meege maakt dat een leerling thuis moest blij ven. Heel vervelend, dat kind had na tuurlijk tranen in de ogen. Het is moei lijk om een balans te vinden. Want als je de prijs omhoog doet, blijven er vol gend jaar misschien wel tien thuis." TERNEUZEN - Het tunneltarief voor campers moet wor den gelijkgetrokken met het bedrag dat auto's met cara vans betalen voor de Westerscheldetunnel. De PvdA-Sta- tenleden C. Ollebek en M. de Koster pleiten daarvoor in schriftelijke wagen aan Gedeputeerde Staten. Op dit moment moeten kampeerauto's bij de Westerschel- de tunnel een tarief van 15,40 euro betalen, evenveel als een vrachtwagen. Auto's met caravans mogen voor een be drag van 6,15 euro door de tunnel. Het verschil heeft te maken met de hoogte van het voertuig. De Statenleden vinden het niet terecht dat campers zwaarder worden belast dan caravans. Ze wijzen er op dat een caravan met auto vaak nog langer is dan een cam per. Ollebek en De Koster willen dat het dagelijks provin ciebestuur het tariefverschil tussen campers en caravans aankaart bij de NV Westerscheldetunnel. DEN HAAG - De munitiestortplaats in de Oosterschelde, voor Zierikzee wordt voorlopig niet afgedekt met een laag zand. De Tweede Kamer heeft een motie van het Zeeuwse PvdA-Kamerlid L. Blom verworpen waarin hij het kabinet opriep geen risico te nemen met de Ooster schelde en de stortplaats af te dekken. Na de Tweede We reldoorlog is daar dertigduizend ton munitie gedumpt, waaronder veel fosforgranaten. PvdA, SP, GroenLinks, de ChristenUnie en het van de SP afgescheiden Kamerlid A. Lazrak stemden voor de motie; een meerderheid van CDA, WD, D66, LPF en SGP was tegen. Volgens Defen sie is er nog niets aan de hand. Om de vier jaar zal de stortplaats opnieuw worden onderzocht. Het afdekken was begroot op 6,8 miljoen euro. TERNEUZEN - Het inbrekersgilde voelt zich redelijk se nang in Zeeuws-Vlaanderen. Als het gaat om inbraken scoort de regio veel hoger dan de andere Zeeuwse regio's. Dit blijkt uit een onderzoek van welzijnsstichting Scoop. In Zeeuws-Vlaanderen werd 7,5 procent van de bevolking geconfronteerd met inbraken. Het Zeeuwse gemiddelde kwam slechts tot 6,2 procent. RILLAND - Een 38-jarige man uit Roosendaal is in de nacht van donderdag op vrijdag in het ziekenhuis beland, nadat hij met zijn auto in de greppel was gereden. Hij raakte met zijn auto in de middenberm en schoot daarna door naar de rechterkant van de weg. Hij is met verwon dingen in zijn gezicht afgevoerd met de ambulance. SINT-MAARTENSDIJK - Het nieuwe steunpunt van het Waterschap Zeeuwse Eilanden in Sint-Maartensdijk wordt op 8 juli opgeleverd. Het gaat om een werkplaats, kantoorruimte, opslagruimte en een kantine. Elf mede werkers van het schap komen er te werken: twee opzich ters en negen beheer- en onderhoudsmedewerkers van weg. sloot en dijk. Na de bouwvakantie wordt het terrein om het gebouw heen verhard, eind september moeten alle bouwwerkzaamheden af zijn. Een aantal van de uitgestalde werken in de beeldentuin, met op rechts de voorgrond een werk met vrouwfiguur van Wouter Bouwman en Dick Aerts. foto Dirk-Jan Gjeltema door Claudia Sondervan GOES - Staatssecretaris Ross van Welzijn brengt maandag tij- 'dens een werkbezoek aan het lZorgkantoor in Goes extra geld voor woonzorgwoningen mee. Dat verwacht zorgkantoorhou der CZ groep. f Daarmee kunnen de Zeeuws-Vlaamse gemeenten en Middelburg drieduizend wonin- Lgen met zorgvoorzieningen bou- fwen die ook geschikt zijn voor ibuderen met een verpleeghuisin- tdicatie. Die mensen moeten al- tentatieve woonruimte vinden, [omdat verpleeghuizen hun intra murale bedden opruimen in ruil Ivoor kleinschalige wooncom- r plexen. i Daartoe mogen zorgaanbieders, [.woningcorporaties en gemeen- Iten overheidsgelden vrijer inzet ten. Voorwaarde is dat in de «nieuwe woningen zorg, welzijn en woonvoorzieningen gecombi neerd worden aangeboden voor een huurprijs die voor veel men- sen op te brengen is. De huidige regelgeving voor uit- fkeringen en subsidies volgens |de Algemene Wet Bijzondere 'Ziektekosten maken het moei- lijk zulke projecten financiëel '"haalbaar te maken. De wonin- j gen zijn door de lage woondicht- f) heid en het hoge voorzieningen niveau erg duur. Woningbouwcorporaties leggen il daarop toe, de provincie Zee- i land betaalt mee aan de techni- 1sche voorzieningen. De ruimere voorwaarden van het ministerie fdragen bij aan de realisatie. Het 1 gaat om een proef van drie jaar, waarbij het ministerie pas ach teraf toetst of de extra finan- Iciële ruimte gerechtvaardigd is. Ross komt volgens zorgverzeke raar CZ maandag in Goes de in- itegrale aanpak tussen zorgkan- itoor, patiëntenplatform Het Kla- I verblad, zorgaanbieders, wo ningcorporaties, gemeenten en provincie ondersteunen, Haar t'formele antwoord op verzoek [voor soepeler overheidssteun ifi-neemt zij mee, aldus een CZ-woordvoerder. Ross bezoekt r die middag ook bakkerij Jikke Miene in Nisse, waar verstande- lijk gehandicapten werken van instelling 't Gors. kunst Tdoor Ernst Jan Rozendaal 0 SINT LAURENS - Sint Laurens J heeft weer een ontmoetings plaats. Voor dorpsbewoners maar ook voor kunstliefheb- bers. Op de plek van de vroegere supermarkt opent vandaag kunstwerkplaats KipVis haar deuren. Met als eerste project: 'gratis koffie'. ^Initiatiefneemster is beeldend ^kunstenares Caroline Passenier. Zij bewoont het pand in de Van iCitterstraat waarvan de voorma- JLïge supermarkt deel uitmaakt, s De postcode is KV, vandaar de **naam „KipVis vind ik leuker pan Karei Victor", zegt Passe- ipier. „Het idee is ontstaan toen ik hier twee jaar geleden kwam 3 wonen. Ik had de laatste ontmoe tingsplaats van het dorp inge dikt. Het leek me leuk om de be- jj'woners weer te betrekken bij de imieuwe bestemming van de ruim ste." 2,Met kunstenares Machteld van aider Wijst en webdesigner Pou- P's Bliek wil Passenier een stich ting oprichten die activiteiten in ^KipVis gaat organiseren. Want 7de ruimte moet meer zijn dan al leen een ontmoetingsplaats voor [dorpsbewoners en passanten. ■!JHet is een werkplek en expositie- L ruimte voor jonge, beginnende «Kunstenaars. Passenier: „Het is 'voor startende kunstenaars ^moeilijk om expositieplekken te vinden. Hier kunnen ze expose ren, maar ook werken of elkaar ontmoeten. Volgens mij is er in Zeeland geen plek als deze, waar jonge kunstenaars gewoon kunnen aanrommelen." Vandaag worden de eerste twee projecten gepresenteerd: 'gratis koffie' van Passenier en een ex positie van 'woordbeelden' van de Rotterdamse kunstenares Mo nique Marijnissen. Passenier is de afgelopen weken in Sint Laurens langs de deuren gegaan om koffiekopjes te le nen. Op rommelmarkten heeft ze een aantal oude koffiezetap paraten op de kop getikt. De kof fiekopjes staan opgesteld in een stellage, de apparaten op ver schillende plekken in de ruimte langs de muur. Alles wordt van middag gebruikt bij de opening. Passenier: „Ik wilde eerst het he le dorp uitnodigen voor de ope ning en mensen vragen zelf hun kopje mee te nemen. Maar wat als dan hooguit zes mensen dat zouden doen? Het lenen van het kopje is tegelijk de uitnodiging. Tijdens de opening gaat foto graaf Michael Lehmann de ont moetingen van bezoekers vast leggen. Eind augustus wordt dat de volgende tentoonstelling hier. Een van de doelstellingen van mijn project is te zien hoe hedendaagse kunst functioneert in een dorp." De vraag is ook hoe de bezoe kers zullen reageren op de con fronterende kunst van Marijnis sen. Zij heeft in KipVis vijf beel den opgesteld waarin op een ver rassende manier woorden zijn te lezen. „Woorden en beelden kunnen el kaar versterken", verklaart Ma rijnissen. „De combinatie van woorden met schilderijen, gra fiek of fotografie is heel nor maal. Ik doe het met driedimen sionale beelden." In hun eenvoud zijn Marijnis- sens beelden sterk. De woorden maken ze confronterend en in een aantal gevallen dubbelzin nig. „Het is een heftige exposi tie", vindt Van der Wijst. „Dit geeft de mensen wel iets om over te praten." De bedoeling is dat mensen in KipVis op een terloopse manier in aanraking komen met beel dende kunst. Anders dan een ga lerie heeft de kunstwerkplaats geen vaste openingstijden. Als er een kunstenaar aan het werk is, kan het publiek binnenlopen. En verder wanneer Passenier thuis is, of als een van haar met gezellen op de zaak past. „Mis schien doe ik wel gewoon elke dag de deur van het slot, zodat iedereen binnen kan lopen. Het moet niet te officieel worden. Ik wil het het liefst heel simpel hou den." De opening van KipVis is vanmid dag om 15 uur. Informatie: www.kipvis.nl, www.moniquema- rijnissen.nl. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Een vrouwelijk naakt poseert fier op een stenen bak waarin geulen toevalliger wijs lijken te zijn uitgesleten. Twee Stromenland heet het werk waar Wouter Bouwman en Dick Aerts de gezamenlijke ma kers van zijn. Zij presenteren meerdere objecten in de tuin van het Burgerweeshuis in Zie rikzee, waar gistermiddag de negenendertigste editie van de Zomertentoonstelling Neder landse Plastiek van start ging. De Zierikzeese Zomertentoon stelling geldt als oudste - nog be staande - beeldentuinexpositie van Nederland, maar is na bijna vier decennia nog altijd springle vend. Tot op de laatste seconde voor de opening wordt door de familie Braat stevig aangepoot om alle objecten een plaatsje te geven. 45 kunstenaars brengen 450 beelden samen in een bijzon der decor. Het imposante ge bouw aan de Poststraat, waar ooit het Burgerweeshuis in ge vestigd was, intrigeert. De stijl kamer aan de voorkamer is met goudleer bekleed. Een brede gang voert de bezoeker richting stadstuin. Daar staan tussen hos- ta en wederick tientallen beel den. Steven Braat, in het dagelijks le ven conservator toegepaste kunst bij het Instituut Collectie Nederland én zoon van initiatief nemers van weleer Ad en Tessa Braat, bewandelt het bospadje achterin de tuin. Waar zonne stralen tussen eerder natgere gend blad een mystiek sfeertje bewerkstelligen. Om de paar me ter staat een object in het gebla derte verscholen, weggezet op tal van geïmproviseerde sokkels van allerhande materiaal. Zij doen hun eigen ding temidden van die natuurlijke schoonheid. Verluchtigen, zoals in het geval van de kleurige sculpturen van Joop Koopman. Mensvormen in een aansprekende ronde een voud. Of vertragen, zoals de zware granieten uil van Monica Elias-van Panthaleon van Eek dat - bij wijze van knipoog weg gezet in het midden van de oude vervallen negentiende-eeuwse fontein - op zijn beurt doet. Ontroeren In een ander deel van de tuin we ten de vijftien figuurtjes die de dienst uitmaken op De Dijk, een kunstwerk van Eric Claus, stie kempjes te ontroeren. Zij gaan eenzaam hun eigen weg, hoewel het grootste deel van de groep sa- menklit. Nabij het terras lijkt De Brug van Claus neutraler van aard. Maar ook daar weet de maker met gedetailleerde uitsne- des de fantasie te prikkelen. Werk van de in Haarlem gebo ren kunstenaar is jaarlijks in het Zierikzeese Burgerweeshuis te zien. Ook leerlingen van Claus, zoals Bouwman en Aerts, heb ben bij de Zomertentoonstelling een plek verworven. De combina tie van werken van dit tweetal maakt oneindig veel mogelijkhe den los. Geen twee van de vele objecten die zij in Zierikzee ten toonstellen, zijn dezelfde. Vitrines Dat brede aanbod kan sowieso als grote kracht van de Zomer tentoonstelling worden be schouwd. Naast beeldhouw werk maakt een grote verzame ling klein-antiek deel uit van de presentatie in het Burgerwees huis. In vitrines zijn servies, sie raden en tal van gebruiksvoor werpen en hebbedingetjes uit vroeger tijden uitgestald. Van een gouden zakmesje uit de laat achttiende eeuw tot een klein in ivoor en zilver uitgevoerd bal boekje. Daartussen steeds de hel dere kleuren van het keramiek van Tessa Braat. Zij heeft zich toegelegd op bijzondere glazu ren. De zomertentoonstelling in het Burgenveeshuis is tot en met 29 augustus te bezoeken, elke dins dag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. door Claudia Sondervan GOES - De gemeenten moeten af van hun dubbele pet als baas en enig klant van de GGD Zee land. Zeeuwse bestuurders zien de GGD als ambtelijk instru ment voor vooral gemeentelijk beleid. De Zeeuwse ambtenaren en landelijke ambtenaren en be stuurders staan een vrijere rol in de gehele gezondheidszorg voor de GGD voor, met meerde re opdrachtgevers. Die primaire conclusies komen uit de enquête die bureau P-re- search eind 2003 hield onder be stuurders en ambtenaren in de Zeeuwse gemeenten over toe komst van GGD Zeeland. De antwoorden zijn vergeleken met een landelijke enquête met de zelfde vraagstelling. Zeventig procent van de mensen die volksgezondheid in porte feuille hebben, reageerde. Tus sen de Zeeuwse ambtenaren en bestuurders blijken grote ver schillen in opvattingen te be staan. De Zeeuwse bestuurders blijken veelal ook conservatie ver dan collega's in het land. De ambtenaren wijken binnen en buiten de provincie weinig af in zienswijze. Prof. T. Toonen, hoogleraar be stuurskunde aan de Rijksuniver siteit van Leiden vertaalde don derdag tijdens de algemene be stuursvergadering van de GGD de enquête voor de bestuurlijke agenda. Met de dubbele pet van gemeenten als baas én klant van de GGD kom je tegenwoordig niet meer weg, zei Toonen. Die relatie moet een andere vorm krijgen waarin opdracht en uit voering gescheiden blijft. Hem viel in de antwoorden op hoe veel het woord 'regie' opduikt bij de Zeeuwse bestuurders. Hij proefde dat de gemeenten niet zozeer de regie wensen maar meer op hun strepen willen staan „Dat verklaart misschien de felheid waarmee gemeenten inzetten op het jeugdgezond- heidsbeleid; de angst dat de pro vincie het overneemt", glimlach te hij. Er wringt iets bij de gemeenten, getuige de sterke nadruk die de Zeeuwse bestuurders leggen op hun zeggenschap over de GGD, concludeerde Toonen. Gemeen ten voelen zich onmachtig je gens gemeenschappelijke rege lingen. Hoewel zij in formele zin zeggenschap hebben over die voorzieningen, werkt dat feite lijk niet uit zoals zij willen. Geef de interactie tussen GGD en gemeenten beter vorm om die onvrede aan te pakken, maande de hoogleraar. De meningsverschillen tussen ambtenaren en bestuurders vond Toonen elkaar aanvullen- Ambtenaren vragen dat bestuur ders hun verantwoordelijk ne men en tot creatieve coördinatie komen; bestuurders willen dat ambtenaren zich laten aanstu ren op bedrijfsmatige wijze. Het verschil zit 'm in de wijze van af rekening, vond Toonen. Bestuur ders hangen aan doelmatigheids verantwoording, ambtenaren meer aan het gezondheidsrende ment. Dat valt te paren, besloot de professor. TERNEUZEN - De medische keuring voor Zeeuwse rijbe wijsbezitters van zeventig jaar en ouder is veel te duur. Daar om zijn de drie ouderenbon den (Anbo, PCOB en KBO) een offensief gestart om de prijs voor de verplichte keuring te drukken. Zeventigplussers met een rijbe wijs moeten de keuring elke vijf jaar ondergaan. De keuringskos ten variëren van ongeveer dertig euro tot zo'n vijfenzeventig eu ro. Daar komen dan nog de kos ten voor het aanvragen van een nieuw rijbewijs en die van de noodzakelijke gemeentelijke for mulieren bij, waardoor zeventig plussers alles bij elkaar gemid deld 125 euro voor een nieuw rij bewijs betalen. Volgens secretaris D. Dijkgraaf van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in Zeeland zijn de onderhandelingen over de rij bewijskeuring boven de Wester- schelde inmiddels met succes af gerond. De ouderenbonden bie den de keuring vanaf heden in Goes aan voor een bedrag van vijfentwintig euro. Dat is ver on der de gangbare prijs. In Zeeuws-Vlaanderen zijn de onderhandelingen nog gaande. De KBO heeft er goede hoop op de besprekingen met een huis arts in Terneuzen met positief resultaat af te ronden zodat ook Zeeuws-Vlaamse zeventigplus sers terecht kunnen voor het ta rief van 25 euro. Een werk uit Monique Marijnissens expositie Woordbeelden, waarin woord en beeld elkaar versterken. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17