Gemeenten bundelen krachten Geef lucht Geef leven Geef! Q Astma Fonds Giro 55055 PZC Scholen moeten afspraken maken over goede spreiding van leerlingen Twee miljoen voor bestrijden wateroverlast 0 Z-Vlaanderen maakt vuist Informatie over ontsluitingsweg Labonderwijs naar Vlissingen zaterdag 3 juli 2004 door Conny van Gremberqhe CADZAND - Zeeuws-Vlaande- ren Boven! Dat wordt het nieuwe motto van bestuurlijk Zeeuws-Vlaanderen. De tijden van verdeeldheid zijn verleden tijd, in de jaren die komen moet de regio in de markt gezet worden als een streek waar het goed wonen, werken en recreë ren is. Die boodschap moet niet meer door een enkeling, maar gemeen- tebereed worden uitgedragen. Niet alleen in Zeeuws-Vlaande- ren, maar ook ver daar buiten. Tot in Den Haag, met een jaar lijkse regiopresentatie voor lan delijke politici waarbij de mosse len en lokale bieren niet mogen ontbreken. De drie burgemeesters bezuiden de Westerschelde (J. Lonink, J. Sala en J.F. Mulder) hopen de gemeenteraden de komende maanden te motiveren om sa men te gaan denken over het ont wikkelen van visies op diverse terreinen. De burgemeesters zijn daar zelf al mee begonnen. Wethouders komen ook al op ge zette tijden bijeen en het is nu de bedoeling om dit najaar alle Zeeuws-Vlaamse raadsleden voor een gezamenlijke vergade ring bijeen te roepen. Dit óp ini tiatief van de gemeente Sluis. Uitgangspunten De gemeentesecretarissen van Sluis, Hulst en Temeuzen hebben voorts de opdracht gekregen om de beleidsvelden in beeld te brengen waarop kan worden samengewerkt. Uit gangspunten voor die inter gemeentelijke samenwerking zijn: de samenwerking moet een meerwaarde hebben, efficiëncyvoordelen opleveren en eventuele besparingen. De beleidsvelden die vooralsnog in onderzoek zijn, betreffen brand weer en veiligheid, vergun ningen en handhaving, uitkerin gen sociale zaken en belas tingadministratie. De raden zullen zich dit najaar tijdens een gezamenlijke vergadering buigen over specifieke beleidsza ken. Drugsbeleid Zo wordt er op nadrukkelijk ver zoek van de gemeente Sluis ge sproken over het drugsbeleid in de regio. Hulst en Terneuzen hebben als gespreksthema's voor dat overleg ingebracht: het integrale omgevingsbeleid en re gionaal economisch ontwikke lingsbeleid. Lonink: „Als we zien hoe erg de Zeeuws-Vlaamse gemeenten op elkaar lijken, dan moet het toch normaal zijn dat we zaken geza menlijk aanpakken. Wat in de Kanaalzone gebeurt, heeft ook gevolgen voor Sluis en Hulst en omgekeerd. Dat moeten we wil len onderkennen. Kijken we naar de economische situatie, dan zien we dat het niet goed gaat. Daarom vind ik dat de ont wikkeling van een economische strategische visie voor dit hele gebied zo ontzettend belangrijk is." Als raden er in slagen om op basis van onderling vertrouwen beleid te ontwikkelen, dan moet de regio er in de optiek van de burgemeesters niet voor schro men om die beleidsuitgangs punten ook elders te verkopen. In Middelburg, maar ook in Den Haag. Eventueel op een jaar lijkse presentatie aldaar. Met mosselen en andere streekpro ducten. Scheidend rector van het 'Sint WC' in Goes, Frans van der Knaap: „In het onderwijs hebben we ook behoefte aan rust. Laten we eerst eens tien jaar met iets nieuws werken." foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Het voortgezet onder wijs in de regio zou afspraken moeten proberen te maken over een gelijkmatige spreiding van het aantal leerlingen. Dat stelt Frans van der Knaap, die deze maand afscheid neemt als rector van het Sint Willibrordcollege in Goes. Het aantal leerlingen stijgt zo sterk dat er momenteel zeven noodlokalen moeten worden ge bouwd; volgend jaar volgen er nog eens vijf. „Als rector ben ik apetrots dat we zoveel leerlin gen trekken, maar organisato risch geeft dat wel wat proble men." De groei is niet alleen verklaar baar, uit het stijgende inwoner tal op de Bevelanden. „Onze groei moet dus ten koste gaan van andere scholen. Daarom denk ik dat het op termijn toch noodzakelijk is dat scholen af spraken gaan maken om al te grote schommelingen in leerlin genaantallen te voorkomen, ook al staat dat op gespannen voet met de keuzevrijheid die ouders hebben." Volgens de scheidende rector is de populariteit van het 'Sint WC' voor een belangrijk deel te danken aan de (katholie ke) identiteit en cultuur van de school: een mengeling van vrij heid en discipline. „We probe ren leerlingen veel ruimte te ge ven, maar aan de andere kant zijn we heel streng als ze onze waarden en normen overtreden. Dan zitten we erbovenop." Van der Knaap heeft bijna tien jaar leiding gegeven aan de Goese school, waar hij in 1994 Jan van den Hondel opvolgde als rector. Hij begon als onderwijzer op een lagere school, werd vervol gens leraar geschiedenis en la ter, pas 29 jaar oud, conrector van het Adelbert College in Was senaar. Toen hij de tijd rijp acht te voor nog een stapje hoger, kreeg hij een seintje dat er in Goes een positie vacant was en solliciteerde met succes. De afge lopen jaren kregen de scholen vele onderwijskundige vernieu wingen op zich af. „Het pro bleem is dat elke minister iets herkenbaars wil achterlaten. Ze komen allemaal met iets dat het onderwijs moet verbeteren, zo als de middenschool, het vmbo en de tweede fase. Dat kan al leen door nieuwe wetgeving en dat zijn per definitie buitenge woon ingrijpende ontwikkelin gen." „In het onderwijs hebben we ook behoefte aan rust. Laten we eerst eens tien jaar met iets nieuws werken. Mensen hebben tijd nodig om zich veranderin gen eigen te maken. Als ze niet die tijd krijgen, nemen'ze hun ei gen verantwoordelijkheid en gaan de dingen doen zoals zij' denken dat het goed is. Daar door blijf het hangen: je hebt het oude losgelaten, maar het nieuwe is nog niet volledig ge realiseerd." Van der Knaap maakt nu ruim te voor J. Brand, oud-leerling van de school. Zelf stapt hij over naar de regio Dongen-Oos- terhout, waar hij algemeen di recteur wordt van de Scholen- groep Kwadrant. door Rob Paardekam GOES - Het waterschap Zeeuw se Eilanden krijgt van het Rijk bijna 2 miljoen euro subsidie voor zeven projecten die voor zien in de aanpak van watero verlast. Het waterschap denkt dat ze zo veel geld heeft binnengehaald, omdat ze als één van de eersten een aanvraag deed voor subsidie in het kader van de eenmalige re geling Nationaal Bestuursak koord Water. De twee miljoen euro wordt ge bruikt voor zeven projecten die bij elkaar zo'n acht miljoen euro kosten. In veel gevallen gaat het om een samenwerking van het waterschap met andere overhe den en instellingen. Zo wil het schap samen met de gemeente Goes en de Koninklijke Maat schap de Wilhelminapolder een oude kreekrest in de Oost-Beve- landpolder en de Wilhelminapol- der herstellen. Op die manier wordt de waterberging ver groot. In de Kapelse en de Yerseke Moer worden stuwën geplaatst die het water tijdelijk kunnen vasthouden op de momenten dat dat noodzakelijk is. Bij het ge maal Postweg wordt een stuw geautomatiseerd en het gemaal Dekker krijgt extra capaciteit. Bij Den Inkel, tussen Kruinin- gen en Waarde, worden de wa terlopen verbreed en natuur vriendelijke oevers ingericht. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen houdt maandag een informatie- en inspraakavond over de tijdelijke tweede binnen stadsontsluiting. Vanaf 19.30 uur worden in het Arsenaalthea ter de plannen voor deze ver keersader naar en van de bin nenstad, gepresenteerd. Wethou der P. van der Maden is aanwe zig om vragen te beantwoorden. Ten noorden van de rijks' koopt het schap grond aan, dat meer waterberging creëerd kan worden. Op het oostelijk deel van hel land Tholen wordt het watei heer verbeterd door de ko van een nieuw gemaal, dat n capaciteit heeft dan het huid Ook wordt meer berging aar legd bij de Hikse Kreek. In omgeving van Sint Philips! willen het schap, de gemet Tholen en de provincie drie nl we stuwen aanleggen en de ca citeit van het gemaal Luyster vergroten. Schelphoek Een ander project is dat in tuurgebied De Schelphoek Schouwen. Daar worden no pompen geplaatst. Op Walc ren wil het. waterschap vijff hectare grond aankopen extra waterberging te creëi Verder wordt een nieuw gem gebouwd, omdat dat bij de Ve se Watergang weg moet in band met de aanleg van de Ni Het schap verwacht dat het li ook nog subsidie verstrekt vi diverse stedelijke waterproj> ten. De beslissing daarover v later. GOES - Na dertig jaar valtl doek voor de laboratory school aan de Rommersn lestraat in Goes. Vanaf septci ber nemen de docenten en desl denten hun intrek in het bouw van de Hogeschool Z(| land in Vlissingen. De verhuizing van Goes nij Vlissingen betekent een h nieuwde samenwerking metl hbo-opleiding voor labors1] riumonderwijs, samenwerk?, met de HZ en de Roosevelt As demy en betere faciliteiten. ra daag is er in Goes een rei voor oud-studenten en -mei' werkers. NIERSTICHTING IS Het aantal kinderen met astma is in de afgelopen tien jaar verdubbeld. Eén op de tien kinderen heeft astma. Hiermee is astma de meest voorkomende chronische ziekte onder kinderen. Het Astma Fonds komt op voor deze kinderen door onderzoek, voorlichting, zorgverbetering en vraagt aandacht voor kinderen met astma. www.astmafonds.nl Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14