Cliënt krijgt grip op zorgplan PZC PZC Exotisch afscheid van taalles Souburger loopt voor ziekenhuis Zambia Veere goed op weg met beter contact burgers School waarschuwt voor kinderlokker HEDEN '13 Studenten bedenken nieuwe werkwijze voor zorgcentrum Simnia I DLG trekt subsidie terug Joyrider met slok op aangehouden Veerenaar twee keer bekeurd Boete voor diefstal van marine Auto uitgebrand Nieuw strandje in Wemeldinge Concert Veere's Genoegen ANTIEKVEILING zaterdag 3 juli 2004 rinnr Harold de Puvsseleiir I BERNEUZEN - De politie houdt extra surveillances in de !wijk Serlippens in Terneuzen en omgeving, na meldingen dat rich daar in de buurt van scho len een verdacht persoon op houdt. De scholen hebben ouders en kinderen al gewaar schuwd alert te zijn. Volgens een woordvoerster van de politie besteedt de politie extra aandacht aan de buurt na de melding begin juni dat er in de omgeving van de Lorentz- laan een man rondliep die zijn geslachtsdelen aan kinderen toonde. De directie van basisschool Op de Hoogte in de Madame Curie straat waarschuwt ouders met een pamflet op het prikbord dat ze goed op hun kinderen moeten letten als ze buiten spelen. Vol gens adjunct-directeur Barb Koopmans van Op de Hoogte be staan er verschillende - tegen strijdige - signalementen van de potloodventer. Directeur Henny Verschoor van de Zuidlandschool in de Profes sor Zeemanstraat zegt dat op zijn school niets bekend is van een verdachte man die kinde ren lastigvalt. „De kinderen ge ven dat toch meestal snel ge noeg aan. Dan gonst dat rond op het schoolplein", aldus Ver schoor. De directeur van de Zuidland school weet wel dat iets langer geleden een 'jonge man' zich hin derlijk in de buurt van zijn school ophield. Verschoor zegt verder ervoor te willen waken, (onnodige) paniek te veroorza ken bij ouders en kinderen. Alert Ook bij de Prins Willem van Oranjeschool in de Leeuwen laan zijn geen recente klachten bekend van een verdachte man die zich in de buurt van de school ophoudt, zegt adjunct-di recteur J. Hamelink „We zijn daar wel heel alert op. Zo'n twee maanden terug speelde het wel. Toen hebben we alle kinde ren in de klassen geïnformeerd dat ze moeten opletten en niet zomaar met iedereen moeten meegaan. „De ouders hebben we toen via de nieuwsbrief op de hoogte gesteld, en we hebben ook de politie ingelicht." 'door Miriam van den Broek DOMBURG - Zorgcentrum Sim nia in Domburg voert na de zo mer een andere werkwijze in, die bedacht is door studenten hbo-Verpleegkunde uit Vlissin- gen. De nieuwe aanpak moet er toe leiden dat de bewoners zelf de controle krijgen over de zorg die ze ontvangen. ,We waren door de Hogeschool ieeland benaderd met de waag if studenten van de verkorte op leiding hbo-V bij ons een prak tijkopdracht mochten vervul len", vertelt locatiemanager 'Joost Zielstra van Simnia. „De ipdracht die we ze gaven was: ioe maak je de bewoner duide- ijk dat hij zelf de baas is over zijn zorgplan?" De zorginstelling is verplicht mor iedere bewoner een zorg- ïlan te hebben. In dat plan staat ets over het verleden van die iersoon, wat voor medicijnen krijgt, of hij een bepaald lieet moet volgen en wat voor ■erzorging hij krijgt. In de praktijk is het zorgplan een dossier dat verzorgers elk noment van de dag kunnen in- ijken of bijwerken", legt Ziels- ra uit. „Maar eigenlijk is het overeenkomst tussen de en de zorgverlener over de zorg die hij krijgt. We heb- ien de studenten daarom laten iderzoeken hoe we onze cliën- :n daadwerkelijk de regie over het zorgplan kunnen geven. Ze hebben daarvoor een paar hele goede aanbevelingen gedaan." De voornaamste aanbeveling is 'TERNEUZEN - De Dienst Lan delijk Gebied (DLG) van het mi nisterie van Landbouw heeft een eerder toegezegde subsidie van 1,8 miljoen euro voor het 'project Duurzaam Veilig terug getrokken. DLG investeert alleen nog in na tuurontwikkeling en niet meer in infrastructurele werken. De provincie Zeeland heeft inmid dels toezegd om een deel van de subsidiekorting voor het project voor rekening te nemen, maar niet het volledige deel. Het pro jectbudget zal dus ruim zes ton jager uitvallen. Inmiddels zijn er voorstellen gedaan om Duur zaam Veilig in soberder vorm uit te voeren. GS besluiten vrij- 'dag over wat voor verkeersmaat er geschrapt worden. REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE 1 Stationspark 28 I Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET I www.pzc.nl r E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: [0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge- 1 burende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur dat de dossiers niet langer bene den bij het personeel liggen, maar dat ze op de kamer van de bewoners blijven. „De cliënten en familieleden kunnen het plan raadplegen wanneer ze willen. En natuur lijk kunnen ze aankaarten als iets niet gebeurt zoals overeenge komen. Wanneer er aantekenin gen in het zorgplan moeten ko men, schrijven de verzorgers die voortaan op in het bijzijn van de cliënt. Tot nu toe werd dat vaak op kantoor gedaan." Een ander punt was hoe de ver zorgers moeten vernemen wat er vóór aanvang van hun dienst, al lemaal op de afdeling is ge beurd. Want snel een blik werpen op het zorgplan, is er dan niet meer bij. Ook daar hadden de studen ten een oplossing voor. De over dracht moet gedetailleerder, concludeerden zij. Afkruisformulier Op het zogenoemde afkruisfor mulier - waarop wordt bijgehou den wie wat heeft gedaan - komt nu extra ruimte voor het opschrijven van bijzonderhe den. Wie nóg meer wil weten, kan altijd naar de bewoner toe lopen en daar het zorgplan inkij ken. „Ik verwacht niet dat er met de nieuwe werkwijze onmiddellijk veel verandert voor de cliënt", zegt Zielstra. „Maar ik denk dat ze op den duur toch het gevoel en het besef krijgen dat ze hier best wat te vertellen hebben. We merken steeds vaker dat mensen mondiger worden. Ze willen weten wat er met ze ge beurt en waarom. Door het zorg plan aan hen te geven, krijgen ze ook daarover de regie." De studenten die de werkwijze hebben uitgedacht zijn M. Boog aard, P. Burema, J. Chevallier, V. Geelhoed, L. Meulmeester, S. van der Waal en J. Walhout. Een van de vrijwilligsters, mevrouw Cuje, met de oudste cursiste, de zeventigjarige mevrouw Arslam (links). door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Veertig allochtone mannen en vrouwen uit Middelburg hebben gisteren met een feestje hun taallessen Nederlands afgerond. De cur sisten die de lessen volgen via het So ciaal Kultureel Werk Middelburg, zijn er overigens nog niet. In september gaan ze verder naar het volgende ni veau. Het is een pittige cursus. Veertig weken lang, twee keer in de week, krijgen ze les van docenten die dit vrijwillig doen. Er wordt geleerd aan de hand van de boeken IJsbreker 1 en 2 en er wordt veel geïmproviseerd. Het initiatief komt van Saniye Qetin, medewerkster van het SKWM. „Ik vond dat mensen te weinig de gelegenheid kregen Nederlands te leren", vertelt ze. „Twee jaar geleden ben ik daarom be gonnen met een cursus van één bijeen komst per week in een school. De vraag was zo groot dat we inmiddels les geven in vier wijken in Middelburg." De huidige cursisten komen uit Kame roen, Italië, Marokko, Turkije, Irak, Chi na en Tsjechië en variëren in leeftijd tus- foto Lex de Meester sen de 22 en 70 jaar. „We richten ons niet alleen op de Nederlandse taal", ver telt Qetin. „We geven ook lessen sociale vaardigheden en sollicitatielessen. En we praten veel over de gebeurtenissen in de wereld." De cursisten werden gisteren toegespro ken door wethouder De Vries. Maar de afsluiting van het cursusjaar was voor al een feest. Iedereen bracht lekker nijen mee uit de eigen cultuur en er werd opgetreden door het Wereldvrou wenkoor. door Valeska Nastaly VLISSINGEN - Het is voor ve len een uitdaging om de Vier daagse van Nijmegen te lopen. Ook voor Wim de Schipper. Maar de ambulanceverpleegkun- dige uit Oost-Souburg doet het ook nog om een andere reden. Hij wil geld inzamelen voor een vrouwenziekenhuis in Zambia. De Schipper heeft beloofd eerst de Vierdaagse uit te lopen voor hij bij zijn sponsors aanklopt om het geld te innen. Die kun nen kiezen: of hem steunen voor elke dag dat hij loopt, of een vast bedrag geven als hij de vol ledige afstand van 160 kilome ter aflegt. De sponsors zoekt hij in zijn di recte omgeving, waaronder be woners van Oost-Souburg en mensen uit de medische wereld. Chilonga De Schipper benadert juist hen, omdat zij hem kennen, wat ver trouwen geeft en omdat veel me dici bekend zijn met en begrip hebben voor het doel. Dat is het Our Lady's Hospital in Chilon ga steunen. Dat ziekenhuis heeft een structureel geldtekort. Via de ambulancedienst heeft De Schipper een arts leren ken nen die in het Zambiaanse zie kenhuis werkt. Zij, Pauline Bors- boom, had voor haar betrekking in Ziekenhuis Walcheren in het vrouwenhospitaal in Chilonga gewerkt. Haar verhalen over de problemen met de medische zorg daar spraken Schipper zeer aan. „Het contrast met Nederland is zo groot. Hier kun je voor alles hulp krijgen, terwijl het in Zam bia maar de vraag is of er een arts voor is en of de medicijnen beschikbaar zijn", zegt Els Pop- pe, die Wim helpt met sponsor werving. Het hospitaal ontfermt zich on der meer over vrouwen die moe ten bevallen of al bevallen zijn. „De sterfte van wouwen bij de bevalling is erg hoog in Zambia: 44 op de 1000 overlijden", aldus Poppe. Ook zwangerschapsfistels - pijp- zweren - zijn een probleem. De Schipper: „Dat verschijnsel ken nen wij eigenlijk niet in Neder land. De Zambiaanse vrouwen zijn vaak ondervoed waardoor ze een krap bekken krijgen. Dan krijgen ze gauw last van de fis tels. Hun gemeenschap accep teert die wouwen niet meer, om dat ze ze vies vinden vanwege de bijkomende problemen als in continentie, en stoot ze uit." Inzichtelijk Waarom De Schipper heeft geko zen voor steun aan een buiten landse doel in plaats van één in Nederland, heeft te maken met duidelijkheid over waar het geld heengaat. „Elke cent die wij binnenhalen wordt besteed aan het zieken huis. Er wordt dus niets afge trokken voor bijvoorbeeld het salaris van een voorzitter of ko pieerkosten voor folders, wat vaak wel bij andere fondsen ge beurt." Ook zijn contact met Borsboom en haar vader, die een geldwer- vende stichting heeft opgezet voor het ziekenhuis, is een re den voor het vertrouwen dat De Schipper heeft in het doel. „Bovendien vind ik het heerlijk om iets voor een ander te kun nen doen." VLISSINGEN - Een 33-jarige Vlissinger is donder dagnacht in Vlissingen aangehouden voor joyriden met te veel alcohol op terwijl hij geen rijbewijs heeft. De man werd rond middernacht in de Bouwen Ewoutstraat tot stoppen gedwongen omdat agenten de indruk hadden dat hij dronken was. Uit een blaastest bleek dat hij drie keer teveel gedronken had. Bovendien reed hij in een auto zonder dat hij daar voor toestemming had van de eigenaar. De man heeft een proces-verbaal gekregen. VLISSINGEN - Een 52-jarige man uit de gemeente Veere heeft gisterochtend in Vlissingen twee keer een pro ces-verbaal gekregen voor rijden onder invloed. De man reed omstreeks 5.30 uur op de Zwanenburgseweg en moest daar een blaastest ondergaan. Hij had drie keer zo veel gedronken als toegestaan. Zijn rijbewijs werd ingeno men en er werd proces-verbaal opgemaakt. Twee uur later zag de politie de man weer rijden in zijn auto. Hij werd opnieuw aangehouden MIDDELBURG - Een 44-jarige man uit Kruibeke (B) is gisteren door de Middelburgse politierechter G. van Un- nik voor het stelen van goederen van het marineschip HMS Tromp in Vlissingen conform de eis veroordeeld tot 500 euro boete. Ook moet verdachte de schade, 1400 euro, terugbetalen. De Belg werkte op het marineschip en beschikte over een sleutel van de zogeheten Oranjeruimte. In de laatste week van november vorig jaar had hij voedingsmiddelen, drank, hengels, werpmolens en dartpijlen weggenomen en de spullen in zijn auto geladen. Toen men erachter kwam dat er goederen weg waren viel de verdenking op verdachte. Er werden namelijk sporen van shag in de desbetreffende ruimte gevonden. Omdat zijn collega's op het werk niet rookten viel hij door de mand en was de bekentenis al snel een feit. Zelf had hij verklaard de goederen te hebben weggeno men, omdat hij boos was over zijn rechtspositie bij de Tromp. RILLAND - Een auto is in de nacht van donderdag op vrijdag volledig uitgebrand op de Grens weg in Rilland. Ie mand trof de auto brandend aan en belde de brandweer, maar die kon het voertuig niet rheer op tijd blussen. De auto is weggetakeld, de politie voert technisch onderzoek uit. WEMELDINGE - Ter hoogte van de Oesterbaai krijgt We meldinge een tweede strandje. De gemeente heeft daar voor 2500 kubieke meter zand laten aanvoeren. In de buurt van het strandje is ook een nieuwe trap aange bracht, zodat bezoekers gemakkelijk de dijk over kunnen. Wethouder J. Herselman opent het strandje aanstaande dinsdag om 13.00 uur. niseren. Het idee erachter was, dat raadsleden sinds de invoeL ring van het duale stelsel nog meer dan eerst, volksvertegen woordigers zijn. En hoe kun je beter weten wat er onder het volk leeft, dan door zelf kern avonden te organiseren, dacht de fractie. De raad nam het voor stel aan, maar er werd in het he le jaar slechts één kernavond gé- houden. „De organiserende taak voor de raad blijkt in de prak tijk nog te moeten wennen", schrijft De Bruijn. Als het op klachten en bezwa ren aankomt, weten de inwo;- ners de weg naar het gemeente huis goed te vinden. Vorig jaar werden er meer bezwaarschrib- ten behandeld dan in 2002. Hoe veel meer, blijkt niet uit het Bur gerjaarverslag. De gemeente riep vorig jaar haar inwoners op altijd aangifte te doen als er sprake is van verr nielingen of vandalisme. Dat heeft vruchten afgeworpen. Het aantal aangiftes was groter dan in 2002. Daarnaast kwamen er juist minder meldingen binnen van overlast. Dat heeft met el kaar te maken, vindt de burge meester. Door meer aangifte te doen, kan de politie de daders beter opsporen en neemt de over last af. Ter uitvoering van haar repre sentatieve taak, is De Bruijn (of in geval van afwezigheid, een wethouder) op bezoek geweest bij 53 huwelijksjubilea en negen inwoners die 90, 95 of 100 jaar oud werden. Ambulanceverpleegkundige Wim de Schipper loopt de Vierdaagse van Nijmegen voor een vrouwenziekenhuis in Zambia. foto Ruben Oreel door Miriam, van den Broek DOMBURG - De gemeente Veere heeft vorig jaar gepro beerd het contact met haar inwo ners te verbeteren. In een aantal gevallen is dat goed gelukt. Aan andere initiatieven moet nog flink worden geschaafd. Dat blijkt uit het Burger jaarverslag 2003, waarin burgemeester De Bruijn verantwoording aflegt aan de bewoners van Veere. De gemeente geeft inwoners ver schillende mogelijkheden om mee te praten over plannen en beleid. Daarvoor werden in 2002 kernwethouders aange steld en kwamen er inspraakmo gelijkheden bij zowel de commis sie- als de raadsvergaderingen. Vorig jaar werd het maandelijk se spreekuur van de raadsleden ingevoerd. Mensen kunnen tij dens dit spreekuur kwesties voorleggen aan de raadsleden. Behoefte Het spreekuur zou elf keer ge houden worden, maar na een paar maanden werd besloten het alleen nog maar te houden als er sprekers waren aange meld. Zes keer ging de bijeen komst wel door. In totaal kwa men er 25 bezoekers die veer tien onderwerpen aansneden. Toch concludeert Veere uit deze cijfers dat het spreekuur in een behoefte voorziet en dat de bur gers de weg ernaartoe hebben gevonden. Minder succesvol was de invoe ring van de kernavond. De ChristenUnie kwam met het ini tiatief-raadsvoorstel dat de raad zelf kernavonden kan orga- VROUWENPOLDER - De slag werkgroep en het fanfareorkest van muziekvereniging Veere's Genoegen geven vrijdag een bui tenconcert op het pleintje bij de Nederlands hervormde kerk in Vrouwenpolder. De slagwerkgroep staat onder leiding van G. Candeias en het fanfareorkest van B. van Over- beeke. Het concert begint om 19.30 uur. Advertentie 'Het Middelburgs Veilinghuis' in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur 06-23360501 Veilingmeester A. I. Verhage www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13