Gemeentebelasting gaat omhoog Fuchsia kan niet lang alleen zijn Nog steeds die vraag waar we vandaan komen Vlissingen berekent bezuinigingsoperatie Rijk door aan inwoners dkicken >eloond met tweede kans Het wordt steeds mooier in Middelburg! SieMatic Mishandelen buurvrouw bestraft Aanrijding in Middelburg Praten over inrichting Spuistraat SP Vlissingen wil dat raadsleden hun eigen drankjes gaan betalen dyslexie zeeuwse almanak Ingreep (2) SieMatic Middelburg kedactie: 0113-315649 Lwvw.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; j^ationaal: 020-4562500. zaterdag 3 juli 2004 Eén taal in het verkeer editie Walcheren oor Ab van der Sluis TLISSINGEN - Een gemiddeld ezin in Vlissingen betaalt vol- end jaar 709,38 euro aan ge- ïeentelijke belastingen. Dat is ijna zeventig euro meer dan dit aar. De verhoging komt onder neer door afschaffing van de almsnip. De gemeente Vlissin- en berekent die bezuinigings- peratie van de rijksoverheid oor aan haar eigen inwoners. )aarnaast stijgen de tarieven net 3,5 procent. Dat zijn de uit- omsten van het debat gisteren ver de Voorjaarsnota. en W van Vlissingen verwach- en een tekort van drie miljoen ■uro. Dat is onder meer het ge- olg van een fiks lagere uitke- ng van het Rijk. Het college ril niet tornen aan de voorzie ingen en ook de investeringen iet op de lange baan schuiven. )m het huishoudboekje voor vol- end jaar kloppend te maken, igden B en W de gemeenteraad en aantal keuzes voor: bezuini- èn en de gemeentelijke tarie- en verhogen. et college zelf wilde de tarie- en verhogen met in totaal 7 pro mt. Een gemiddeld Vlissings ëzin zou dan 732,38 euro gaan jetalen. De gemeenteraad stak aar gisteren een stokje voor. je WD diende een motie in, waarin het college opdracht reeg zelf meer te bezuinigen. waar belast e liberalen vonden dat de in woners al zwaar genoeg belast doordat de regering de ilmsnip (van 45,38 euro) niet teer doorsluist aan de gemeen- Het geeft geen pas, aldus de len, om de inwoners van SINGEN- Voor een geweld- dige straatroof en drie winkel- liefstallen in Vlissingen, is een 7-jarige dakloze man gisteren oor het Haagse gerechtshof ver- ordeeld tot een gevangenis- raf van drie maanden en een 'erkstraf van tachtig uur. e verdachte leek twee weken deden bij de behandeling van n rechtszaak echter meer dan snoeg te hebben van zijn voor- alige leventje. Ongeveer acht laanden al is de man van de rugs af en hij lijkt het crimine- leven te hebben afgezworen, erder veroordeelde de Middel- urgse magistraat hem tot vijf aanden waarvan twee voor- aardelijk. Ook moest hij een 'rder voorwaardelijk opgeleg- gevangenisstraf van drie taanden uitzitten.Het hof oor- eelde milder. De voormalige nk heeft weer contact met zijn ouw en kinderen, is aan het erk, heeft een woning gevon- en en is van de drugs afgeble- -n- Omdat de man al drie maan- en in voorarrest heeft gezeten, seft hij nu niet meer achter de alies. De proeftijd van de voor aardelij ke celstraf is met een ar verlengd. (Advertentie) Vlissingen nog eens extra op kos ten te jagen. De motie kreeg steun van alle partijen met uit zondering van de PvdA, D66 en de RPCU. Gevolg van de motie is wel dat het college nu zevenhonderddui zend euro extra moet bezuini gen bovenop de een miljoen eu ro die het zichzelf al had opge legd. Wethouder P. van de Ma den (Financiën) beloofde de be groting nog eens kritisch tegen het licht te houden. Hij denkt ook nog te kunnen bezuinigen op de bedrijfsvoering. In septem ber komt de rijksoverheid met nieuwe cijfers over de uitkerin gen aan gemeenten. Daarin kan ook een meevaller zitten. Na af loop sprak hij niet van een te leurstelling. ,,In financieel op zicht misschien wel, maar in je achterhoofd hou je er altijd reke ning mee dat je nooit krijgt wat je had gewild." De gemeente raad van Vlissingen boog zich tijdens het debat over de Voor jaarsnota in allerlei bochten om de burgers zo min mogelijk te be lasten. De ene partij (Lokale Partij Vlissingen) wilde hele maal geen tariefsverhogingen, terwijl de andere (PvdA) juist voorstelde de belastingen met 5,5 procent te verhogen. Het CDA stelde voor om alle belas tingen te verhogen, met uitzon dering van de onroerendzaakbe- lasting. Ook de voorgestelde be zuinigingsoperatie maakte de tongen los. Een meerderheid leek te kiezen voor het stoppen met investeren in de stadsgewes telijke sportboulevard bij het zwembad op Vrijburg. Dat zou, betoogde wethouder L. Pop- pe-de Looff (Sport) een slechte beslissing zijn, omdat er dan (meer) geïnvesteerd moet wor den in andere sportparken. Ook de bebouwing van de Spuikom stond weer eens ter discussie. De raad leek af te koersen op het schrappen van de investe ring, maar wethouder E. Walra- ve-Troost wist de politiek ervan te overtuigen dat bebouwing de gemeente alleen maar geld ople vert. In november, als de gemeente raad de begroting voor komend jaar behandelt, wordt duidelijk hoe het college de 1,7 miljoen eu ro tekort heeft weggewerkt. Het Jaar van het Zeeuwse slavernijverleden is gistel-en geopend met onder meer een dansoptreden op de Middelburgse Markt. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het overkomt haar nog zo vaak, vertelt een Surinaamse vrijdag na de officiële opening van het Jaar van het Zeeuwse slavernijverle den. Dat Nederlanders haar vragen, waar ze vandaan komt. „Als ik dan zeg 'Uit Middelburg', dan kijken ze mij aan alsof dat niet zou kunnen. Zo word je er wel van bewust gemaakt dat je een an der verleden hebt." Heel veel Nederlanders van Surinaamse afkomst zijn er niet, op de bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek, bij de start van het Jaar van het Zeeuwse slavernij verleden. Maar degenen die er zijn, roe ren hun mond. Zij laten zien en horen dat er niet voor niets aandacht wordt besteed aan - wat heet - een zwarte bladzijde uit de Zeeuwse historie. Gert Oostindie, directeur van het Ko ninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde in Leiden, heeft zijn ver haal net gehouden, als een oudere Suri naamse man opstaat. „Zeeuwen behan delden slaven niet erger dan Hollan ders", citeert hij Oostindie, ,,en Hollan ders waren niet erger dan Fransen of Engelsen. Maar elk land, elk individu en elk volk had toch een eigen verant woordelijkheid. Wat de anderen ook de den." Bewustzijn Van excuses voor de slavenhandel en slavernij wil toch niemand weten in de zaal. Ook de oudere Surinamer niet. „Wij hebben met de witte Nederlanders een gezamenlijke geschiedenis", zegt Siegfried Steglich, bestuurslid van de Stichting Monument Middelburg, die zich beijvert voor een slavemijmonu- ment in de Zeeuwse hoofdstad. „De tijd is er rijp voor die geschiedenis voor het voetlicht te brengen. Met de komst van Surinamers en Antillianen naar Neder land valt daaraan niet meer te ontko men. En ons bewustzijn over onze her komst is de laatste jaren gegroeid. Onze kinderen vragen ernaar." Surinaamse en Antilliaanse Nederlan ders zijn met hun verleden bezig. Dat is duidelijk. In het Oosterpark in Amster dam staat sinds twee jaar een slavernij- monument. In Amsterdam is een insti tuut opgericht dat zich speciaal met het Nederlandse slavernijverleden bezig houdt. En Unesco, de culturele organisa- foto Lex de Meester tie van de Verenigde Naties, heeft 2004 uitgeroepen tot Jaar van de Slavernij. „Maar hoe ga je vervolgens verder?", wil de Surinaamse Rita Fuchs weten. „Vooral met wat wij in Suriname heb ben achtergelaten. Die mensen daar hebben zich heel anders ontwikkeld." „Het slavernijverleden is in Suriname nog zo goed voelbaar", legt zij later uit. „Dakmensen bijvoorbeeld weinig initia tief tonen. Zoiets mag je niet vergeten ineen jaar als dit." Gisteren is in het Zeeuws Archief ook de expositie Geboeid door het Verleden geopend. Op de Markt in Middelburg traden Terras Brazilis en de Vlissings salsa-band Diferente op, bij wijze van vrolijke noot. pagina W5: Beroofd van vrijheid en troost door Anita Janse SINT LAURENS - De Zeeuwse Fuchsia Vereniging bestaat deze maand twintig jaar. Dit week einde wordt dat gevierd in 't Hof Popkensburg in Sint Lau rens, dat omgetoverd is tot een idyllische fuchsiatuin. Tussen de bloemen scharrelt de 82-jarige Job Koens uit Hein- kenszand. Ondanks zijn leeftijd is hij nog steeds een fanatiek lid van de fuchsiavereniging. Twin tig jaar geleden was hij een van de eerste leden, maar zijn liefde voor de fuchsia voert veel ver der terug. „Zo'n 35 jaar geleden kreeg ik mijn eerste stekje en ik was met- Advertentie SieMatic Middelburg is de showroom aan het verbouweaTijdens deze verbouwing hebben wij interessante aanbiedingen voor u, een verkocht", vertelt Koens. Waarom? „De fuchsia spreekt je toe. Het is een bijzondere plant", legt hij uit. Al voor het bestaan van de Zeeuwse fuchsiavereniging deel de Koens zijn ervaringen met an deren. Hij bezocht regelmatig open tuinen, wisselde stekjes en ervaringen uit en kon urenlang praten met andere tuinliefheb- bers, Zo leerde hij Ria van Liere uit Kapelle kennen. Het was Van Liere die op een dag een op roep plaatste in het verenigings blad van de landelijke fuchsia vereniging voor een regionale bijeenkomst. Zo ontstond de Zeeuwse tak van de fuchsiavere niging. De fuchsia ofwel bellenplant moet iedere dag water hebben, vraagt wekelijks kunstmest en regelmatig moeten de zaaddoos jes en toppen verwijderd wor den. Tegen de winter wordt de plant teruggesnoeid en te ruste gelegd. De fuchsia houdt een winterslaap in een afgedekte turfput. Zonder die rust kan de plant het jaar erop niet goed presteren. Die broodnodige zorg is meteen de reden waarom de belangstel ling voor de plant de afgelopen jaren is teruggelopen. „Jonge mensen hebben geen tijd meer. Ze werken met z'n tweeën en een fuchsia kan nu eenmaal niet lang alleen zijn", aldus Van Lie re. Sterker nog: een fuchsia heeft gezelligheid en bemoedi gende woorden nodig. De vereni ging geeft tentoonstellingen, or ganiseert voorlichtingsavonden en presenteert zich op scholen MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik veroordeelde gisteren een 29-jarige inwoner van Oost-Souburg voor het mishandelen van zijn buurvrouw en huisvredebreuk conform de eis tot 250 euro boete. Aan het slachtoffer moet hij 183 euro. de schade aan een deur van de woning, vergoeden. De verdachte kreeg op 26 december vorig jaar de politie aan de deur, omdat de buren hadden geklaagd over ge luidsoverlast. Hij had zich daarover zo kwaad gemaakt dat hij de woning van de buren binnendrong toen er niet werd opengedaan. Hij had vervolgens de 67-jarige vrouw vuistslag in haar gezicht gegeven. „Ze vielen mij aan. Ik heb me verweerd toen ze me buiten wilden zetten.De po litierechter vond de stelling van de Souburger wel erg ge makkelijk. „U had daar zonder toestemming niet binnen mogen gaan. Het zijn al wat oudere mensen. U moest zich niet verdedigen." Voor de politierechter stond de mishande ling en de huisvredebreuk vast. „Voor elk akkefietje bellen ze de politie. Ik word door mijn buurvrouw regelmatig uitgescholden", verweerde de Souburger zich. De politierechter hield er in de uitspraak rekening mee dat het burenconflict een slepende kwestie MIDDELBURG - Op de Schroebrug in Middelburg heeft zich gisteren om 18.30 uur een aanrijding voorgedaan. Een 62-jarige automobiliste uit de gemeente Borsele reed op de linkerrijstrook van de Schroebrug in de richting van de Schroeweg. Toen zij iets uitweek raakte zij op de rechterrijstrook. Daarbij kwam de vrouw in botsing met een caravan, die aan de auto van een 57-jarige man uit Gangelt gekoppeld was. De auto van de vrouw en de cara van raakten beschadigd. De bestuurders kwamen er met de schrik vanaf. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen houdt maandag 12 juli een informatieavond over de herinrichting van de openbare ruimte van de Spuistraat. De herinrichting maakt deel uit van het project Centrumplan Spui straat-Lange Zelke. Nu de grote lijnen zoals de komst van een parkeergarage, bekend zijn, kan er worden nage dacht over cle invulling van de openbare ruimte. De ge meente heeft een schetsontwerp gemaakt die ze aan de in woners voorlegt tijdens de informatie- en inspraakavond. Vlissingen benadrukt dat dit een eerste aanzet is en dat de schets nog in de ontwerpfase zit. De informatieavond over de herinrichting van de Spui straat begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het Arse naaltheater. Johan Bruynooge, voorzitter van de Zeeuwse Fuchsia-vereniging, met enkele van zijn bellenplanten. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen moet de raadsdiners afschaffen, geen gratis drankjes meer verstrekken na afloop van de raadsvergadering en geen du re, externe dagvoorzitters inhu- Dat betoogde T. de Roos-Conse- mulder van de Socialistische Partij (SP) gisteren tijdens het debat over de Voorjaarsnota. Het raadslid wil dat raadsleden zelf het eten en de drankjes beta len. Een motie van haar hand kreeg alleen steun van Groen- Links en de Partij Souburg Rit- them (PSR). De SP vindt dat burgers, nu ze de broekriem moeten aanhalen, niet hoeven op te draaien voor de twee gratis raadsdiners per jaar. Ook vinden de socialisten het onzin dat de consumpties na afloop van de raadsvergaderin gen betaald worden met gemeen schapsgeld. Voorbeeldfunctie De twee SP-raadsleden nemen nooit deel aan de diners. „Wij hebben als raadslid een voor beeldfunctie", aldus T. de Roos in een toelichting na afloop van het debat. „Je moet als je moet bezuinigen bij jezelf beginnen. Sommige raadsleden nemen in een hoog tempo gratis drankjes. Als er na afloop van de raadsver gadering consumpties worden aangeboden aan VIP-bezoekers, zul je ons niet horen. Maar waar om moet het altijd zo veel en zo snel? Geef iedereen dan bijvoor beeld twee bonnen." De socialisten snappen ook niet waarom het gemeentebestuur dure dagvoorzitters moet inhu ren voor het leiden van debatten en publieksavonden. Als voor beeld noemde De Roos tv-pre- sentator Victor de Koninck, die zaterdag 10 juli door het college is ingehuurd voor een informa tiebijeenkomst over de ontwik keling van het KSG-terrein. Zijn tarief ligt, aldus de SP, tus sen de 3500 en 5000 euro. „Zo'n bedrag gaat er bij mij echt niet in", aldus De Roos. Wethouder L. Poppe-de Looff verdedigde de uitgave met de op merking dat de gemeenteraad wil dat er goed gecommuniceerd wordt met de inwoners over al lerlei plannen en daarvoor is nu eenmaal geld nodig. De SP zei, nadat de motie was verworpen door een raadsmeer- derheid, ook dit jaar niet deel te nemen aan het raadsdiner. (Advertentie) Moonlight Cruises 7 en 14 augustus 2004 www.rederij-dijkhuizen.nl 0118-419367 (Advertentie) ►didact www bureaudidact.nl drs.ICvan Sparrentak/ 0113-220613 onderzoek en begeleiding en in bejaardentehuizen. Lange tijd was Van Liere voorzitster van de vereniging. Die taak heeft zij zeven jaar geleden over gedragen aan Johan Bruynooge uit Kloetinge. Hij heeft afgelo pen jaar de wisselbeker voor de beste fuchsia in de wacht ge sleept. Jaarlijks houdt de vereni ging een wedstrijd onder de 138 leden. Wie de resultaten met ei gen ogen wil bewonderen, kan vandaag van 10.00 tot 17.00 urn en zondag van 13.00 tot 17.00 uur terecht op 't hof Popkens burg aan de Kasteelstraat in Sint Laurens. Hij heeft de kleine doch deli cate medische ingreep rede lijk doorstaan, de Goesenaar die onlangs ook op deze plaats figureerde. Steeds meer bezigheden gaan weer zonder mankeren. Collega's volgden zijn lotgevallen met een gezonde mengeling van luim en ernst. De techneut binnen het bedrijf, die volgen de week zelf een operatie on dergaat waarover geen grap pen moeten worden gemaakt, monsterde zijn wat moeizame tred en had de diagnose snel gesteld. „Ah, je bougiekabels zijn doorgeknipt." Grenadierweg 17A Tel: 0118-62 95 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11