addam bijt van zich if voor rechter Irak Brussel steunt mestbeleid PZC Auto Schorsing Van Nistelrooij dreigt GROTE Sensationele Griekse zege G&P afbouw -W' turozoof 25 en 27 Trein ramt auto op overgang Kloetinge Kabinet plaveit de weg voor privaat Schiphol Economie knokt zich terug Twijfel in PvdA over WCT Rasmussen maakt debuut in Tour Balkenende houdt EU op koers ï)rvfaer\-yoor-brderer\ DECORATIEMARKI i ~m~n bO 00 O O ZW 5 Wisselend Wisselend met nu en dan zon, maar ook 'een paar buien. Stevige zuidwestenwind I en niet warmer dan 18 graden. :46e jaargang no. 154 rijdag 2 juli 2004 os nummer 1,20 PZC www.raymondo.nl jHHHMR tel: (0118) 441 m U begint met gegratineerde mosselen Gevolgd door onze sliptongetjes met gepast garnituur En als afsluiting kunt u genieten van een heerlijke sorbet k maandmenu 23 sjK-dictator noemt Bush de echte crimineel an onze redactie buitenland 5AGDAD - Een afwisse- end strijdlustige en neer- lachtige Saddam Hoessein leeft het proces tegen hem isteren 'theater' en George ush 'de echte crimineel' ge- loemd. )e 67-jarige Iraakse oud-presi- ent verscheen voor het eerst .nds zijn arrestatie eind vorig aar voor een Iraakse rechter in lagdad. Hij werd aangeklaagd oor misdaden tegen de mense- jkheid, oorlogsmisdaden en blkenmoord. addams advocaten waren niet anwezig bij de zitting, die een ilf uur duurde. Het door zijn amilie aangezochte internatio- ale team van advocaten wacht og op toestemming om Irak bin- en te komen. Gedetailleerde anklachten zijn pas over enke- maanden gereed en het proces ;gen Saddam en elf mede-aan- eklaagden begint waarschijn- jk pas volgend jaar. an de zitting van de speciale SChtbank werden later op de ag televisiebeelden vrijgege- „Ik ben Saddam Hoessein, resident van Irak", zei de x-dictator uitdagend volgens lanwezige journalisten. Na de even aanklachten te hebben Aangehoord verdedigde Saddam ISSABON - Niet topfavoriet ïjechië, maar Griekenland leelt zondagavond de finale in het Europees kampion- :hap voetbal tegen thuisland irtugal. De ploeg van coach Re- lagel bleef in de reguliere eeltijd soms met kunst- en iiegwerk overeind en sloeg na le 0-0 in de laatste minuut van Ie eerste verlenging toe. Verde- iiger Delias zorgde met een kop- lal uit een corner voor een sen sationele ontknoping: 1-0. foto Antonio Simoes/EPA Bent u de calculator werkvoorbereider (m/v) waar naar zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. de invasie van Koeweit in 1990. Volgens hem is Koeweit 'Iraaks grondgebied' en was er dus geen sprake van een invasie. Saddam noemde de Koeweiti's 'honden', omdat zij 'van Iraakse vrouwen prostituées wilden ma ken', waarna hij door de rechter op zijn vingers werd getikt. Hij zei nog steeds president van Irak te zijn, maar de rechter be nadrukte dat hij als krijgsgevan gene geen titel meer heeft. Sad dam weigerde de tenlasteleg ging te ondertekenen buiten aan wezigheid van zijn advocaten. Die vechten de legitimiteit van het tribunaal aan. Medewerkers Tegelijk met Saddam zijn elf van zijn medewerkers aange klaagd, onder wie de voormali ge vice-premier Tariq Aziz, vi ce-president Taha Yassin Rama dan en Ali Hassan al Majid, bij genaamd 'Ali Chemicali', die verantwoordelijk zou zijn ge weest voor het chemische-wa- penprogramma van Irak. De voorgeleiding was ook sym bolisch van belang, om de Irake zen te laten zien dat hun eigen rechters beslissen over het lot van Saddam en niet de Amerika- nen .GPD/RTR PORTUGAL HALVE FINALE Portugal - Nederland 2 - Griekenland-Tsjechië 0 - Griekenland wint na verlenging Zondag 4 juli: Portugal - Griekenland De grote neuzen rukken op Saddam Hoessein tijdens de eerste zitting. foto RTR KLOETINGE - Op de spoorwegovergang aan de Oostmolenweg in Kloetinge is gis terochtend rond negen uur een goederen trein in botsing gekomen met een perso nenauto. De bestuurster, die de auto op tijd kon verlaten, bleef ongedeerd. De vrouw moest op de spoorwegovergang uitwij ken voor een vrachtwagen waarna zij met één wiel van de overgang raakte. Dit wiel kwam klem te zitten. De bestuurster probeerde de auto met be hulp van omstanders los te krijgen. Toen dat niet lukte, belde zij het alarmnum mer om een eventuele naderende trein te stoppen. Dit kon echter niet voorkomen dat een goederentrein uit de richting Goes op de auto botste. De auto werd tientallen meters meege sleurd voordat de trein tot stilstand kwam. De overgang aan de Oostmolen- door Peet Vogels DEN HAAG - Nederland mag blijven afwijken van de strenge Brusselse mestregels. Eurocom missaris Wallström heeft daar over een akkoord bereikt met minister Veerman (Landbouw) en staatssecretaris Van Geel (Mi lieu). Het akkoord redt veel boe renbedrijven van een vrijwel ze kere ondergang. De overeenkomst is vooral gun stig voor melkveebedrijven. Tot DEN HAAG - De langverwach te privatisering van Schiphol kan doorgaan. Om aan de be zwaren van CDA en D66 tege moet te komen, hebben de meest betrokken bewindslieden een compromis daarover uitge werkt. Het kabinet stemt daar volgens ingewijden vandaag mee in. De Staat heeft een belang van 75,8 procent in Schiphol. De WD, die zich beroept op het regeerak koord, is er voorstander van om dat (deels) te verkopen. Vooral de CDA-bewindslieden hadden bedenkingen over een snelle pri vatisering vanwege de werkgele genheid en het milieu. ANP 2008 mogen de boeren meer dier lijke mest op de weilanden uitrij den dan volgens de Brusselse Nitraatrichtlijn is toegestaan. Als in 2008 blijkt dat het grond water door de mest te veel is ver ontreinigd, dan wordt die hoe veelheid in stapjes terugge bracht. Veerman denkt niet dat het zo ver hoeft te komen. „We kunnen onderbouwen dat we het grond water niet te veel vervuilen, on danks de grotere hoeveelheid mest die we op het land breng en. Ik ga er vanuit dat Neder land ook in de toekomst de hoge re mestnormen kan behouden." De regering en Brussel liggen al tien jaar met elkaar overhoop over het mestbeleid. Alternatief Nederland bedacht een eigen al ternatief voor de Europese richt lijn, maar dat werd niet geaccep teerd door de Commissie. De ru zie werd uiteindelijk door het Europese Hof in het nadeel van Nederland beslist. Veerman en Van Geel timmer den daarop in een paar maan den een nieuw mestplan in el kaar. Een paar weken geleden ging de Tweede Kamer daarmee akkoord. Nu heeft ook Brussel haar goedkeuring gegeven. Hoewel de mestnormen soepeler zijn dan de Europese regels voor schrijven, betekent dat niet dat voor de boeren de problemen voorbij zijn. Er wordt nog veel meer mest gebruikt dan nu is toegestaan. De verwachting is dan ook dat veel veehouderijen de komende jaren het loodje leg gen, omdat ze hun mest niet meer kwijt kunnen. GPD door Henri van der Steen en Jaap van Essen LISSABON - De tuchtcommissie van de Uefa be handelt vandaag de zaak-Van Nistelrooij. De spits van Oranje viel woensdag na de verloren wedstrijd tegen Portugal heftig uit tegen de Zweedse scheidsrechter Anders Frisk, die hij op agressieve wijze liet weten een thuisfluiter te vin den. Gisteren besloot de Uefa de zaak te onderzoeken door het opvragen van verklaringen bij de betrok kenen. Van Nistelrooij wordt voor de voeten ge worpen dat hij Frisk op ontoelaatbare wijze heeft beledigd. Hij deed dat door agressief gedrag. In de Engelse pers werd de actie van Van Nistel rooij een hair-dryer's treatment genoemd, een be handeling dus alsof je met een haardroger iemand in het gezicht blaast. Van Nistelrooij zei later ook voor de Nederlandse televisie, dat Frisk een thuisfluiter was, dat het ongelooflijk was dat hij alles in het voordeel van Portugal floot. Van Nistelrooij heeft daarmee mogelijk het voet bal in diskrediet gebracht. Hij kan ervoor worden geschorst, waarschijnlijk gaat het dan om de eerst volgende EK-kwalificatiewedstrijd(en), die in de nazomer van 2006 beginnen. In ernstige gevallen wordt een schorsing overgeno men door de Fifa, dan zou Van Nistelrooij voor de eerstvolgende WK-kwalificatie-interland(s) - ko mende nazomer - kunnen worden geschorst. Een waarschuwing is ook mogelijk, zo goed als het ge val kan worden geseponeerd, bij gebrek aan be wijs. De zaak-Van Nistelrooij kan een smet op het blazoen van de KNVB betekenen. Directeur Henk Kesler keek gisteren tevreden terug op het EK, dat niet alleen sportief maar ook financieel aan de verwachtingen voldeed. GPD De Nederlandse economie vecht beter terug na de recessie dan gedacht. Uit de jongste ramingen blijkt dat de econo mische groei in het eerste kwartaal uitkwam op 0,9 procent. Eerdere cijfers gingen uit van een stijging van 0,8 procent. In de Statenfractie van de PvdA is tweespalt ontstaan over de vraag of de Westerschelde Container Terminal er moet komen. Enkele Statenleden twijfelen, na dat diverse deskundigen in PvdA-debatten advi- j seerden de WCT niet aan te leggen. Michael Rasmussen maakt morgen in Luik zijn Tour-de buut. De 30-jarige Deense renner uit de Rabobankploeg wil laten zien dat hij de rol van kopman waard is. Rasmussen zet in op een hoge klassering in het eindklassement en gokt verder op een ritzege Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Redactie Reactie: 9; Zeeland: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18, 19, 20, 21 en 23; Auto: 25 en 27 (Advertentie) weg is tot kwart voor twaalf gesloten ge weest. In verband met het ongeluk ble ven ook de spoorbomen aan de Buys Bal lotstraat een groot deel van de ochtend gesloten en was het treinverkeer tussen Goes en Kruiningen-Yerseke gestremd. foto Willem Mieras DEN HAAG - Het voorzitter schap van de Europese Unie is begonnen. De Europese Commis sie is bij koningin Beatrix op be zoek geweest en premier Balken ende heeft zijn eerste persconfe rentie gegeven als voorzitter van de Europese Raad. Hij zei gisterochtend: „Neder land gaat dus niet aan de slag onder het motto: rock the boat ('deining veroorzaken', red). We hebben veeleer de intentie de boot goed en met voldoende snel heid op koers te houden." Tegen over de internationale pers sij pelde toch de inzet van Neder land door. De belangrijkste speerpunten tijdens het Neder lands voorzitterschap, dat tot ja nuari 2005 duurt, zijn de verster king van de economische groei en de veiligheid in Europa. Maar er moeten ook spijkers met koppen geslagen worden over de financiële ramingen voor de komende jaren. Balken ende benadrukte dat Nederland minder wil betalen. „Er moet ba lans komen. Nu is het nog zo dat een Nederlander zes keer zoveel aan Europa betaalt als een Fransman." GPD pagina 3 beveiliging EU-poiitici pagina 4 Turkije blijft heet hangijzer ZATERDAG 3 JULI VAN 11.00 - 15.00 UUR KINDEREN van de basisscholen verkopen de mooiste tweedehands KOM en KOOP! decoratieartikelen en de OPBRENGST gaat naar de KINDERDAGVERBLIJVEN van de STREEKZIEKENHUIZEN in GOES en VLISSINGEN. op het terrein van BOUWBEDRIJF FRAANJi in LEWEPORP, Nieuwe Kraaijertsedijk 37 (Advertentie) (posilbankrekeningnummer so stem ik toe in afschrijving va PZC bv gaat zorgvuldig om me treft u nadere informatie aan persoonsgegevens. In de colot 8 "711688 Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteert u mij voor een abon nement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60) CU per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1