Reimerswaal breekt met Halt PZC Koppeling intrappen en nooit remmen Schumanstede viert feest na renovatie van wijk College vindt dat bureau te veel geld besteedt aan afdoening Rectrix Pontes locatie Zierikzee keert niet terug 1 agenda l Open dag op graanproefveld MORGEN KIJKDAG Einduitvoering bil Topvier knelpunten Goes-Zuid Multifunctioneel gebruik kerken Eksterpopulatie in beeld Vernieling en bedreiging op terras Boegbeeld voor vlaggenschip van Michiel de Ruyter door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal wil de samenwer king met bureau Halt stopzet ten. Ze vindt dat de organisatie te veel geld besteedt aan afdoe ning en te weinig aan preventie. De Haltbureaus voor Walcheren en de Oosterschelderegio willen fuseren, omdat dat financiële, organisatorische en kwalitatie ve voordelen zou opleveren. De ZIERIKZEE - Rectrix W. Haver kamp-Van der Graaf (50) keert I niet meer terug op de Pontes Pie- ter Zeeman in Zierikzee. Haver kamp zit al geruime tijd ziek thuis en verwacht zelf op korte termijn geen verbetering van haar gezondheid, zo laat de schoolleiding weten. Haar functie wordt overgeno men door centraal directeur C. i van Dalen van de Pontes Scho- lengroep. Omdat het boven- sehoolsmanagement al in Zierik zee is ondergebracht, verandert 1 erop dat punt niets. Van Dalen heeft het rectoraat i sinds de afwezigheid van Haver kamp waargenomen. De prak- tijk heeft uitgewezen dat beide functies goed te combineren zijn. De kans is daarom groot dat wordt besloten het manage- ment te laten zoals het nu is, al dus Van Dalen. Dat betekent dat zowel de locaties in Goes (A. Wevers) als in Zierikzee een cen- traal directeur als rector krij- gen. Het grote voordeel van zo'n dubbelfunctie, zegt Van Dalen, is een directer contact met de werkvloer. Ook wordt zo een be- zuiniging bereikt op de manage- mentskosten. De vier afzonder- lijke scholen zijn sinds de fusie tot de Pontes Scholengroep orga- nisatorisch naar elkaar toege groeid en ondertussen beter op elkaar ingespeeld. j STREEK ACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Sint Gertrudis- kerk, Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13,00-16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; iGOES Gróte Markt/ Oostsingel, 08.00-16.00 uur: Koopjesmarkt; Ambachtscentrum van de Hollandsche "Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KWADENDAMME Kwekerij Het Groe- t ne Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10,00-17.00 uur: Vlindertuin, Wandeltui- nen met Orangerieplanten, beelden en waterpartijen; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13-17 uur: Biljartcompetitie senioren; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13,30 uur: Vertrek rondvaart op de Oos- l-terschelde; Zorgcentrum Vredelust, 13.30 uur biljar- ten in de hal. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-rrlail; redgoes@pzc.nl Frank Balkenende Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur gemeenten in de Oosterschelde regio betalen nu jaarlijks 70 cent per inwoner en na de fusie nog maar 50 cent per inwoner. Toch meent Reimerswaal dat een fusie meer nadelen dan voor delen heeft. Zo worden er straks steeds minder uren besteed aan preventie (bijvoorbeeld voorlich ting op basisscholen) en veel meer aan afdoening (de afhande ling van delicten). Dat laatste is volgens Reimerswaal een taak van Justitie. Burgemeester en door Frank Balkenende GOES - De Schumanstede in Goes oogt weer fris. Bewoners zaten een poos in tijdelijke hui zen, de wijk was een bouw plaats. Al dat ongemak is groten deels voorbij. Gisteren werd het woningbouwproject officieel op geleverd met een feest voor de bewoners. Bestaat er een mooiere laatste werkdag? Directeur J. Franken van de Regionale Woningbouw Samenwerking (RWS) onthulde op het speelveldje een oud bank je, dat op termijn wordt vervan gen door een nieuwe. Het bank je is een cadeau vaxrValle part ners die betrokken waren bij de vernieuwing van de wijk. De onthulling was Frankens laatste wapenfeit voor de RWS. Veel bewoners van de Schuman stede kwamen hem de hand schudden. „Dat doet je toch wel goed hoor", liet Franken zich ontvallen, „want als je ziet wat de mensen hier voor hun kiezen hebben gehad, da's niet mis. Ve len moesten in een tijdelijke wo ning, er was bouwlawaai en stra ten zijn opengebroken. Toch zijn er nooit geen conflicten ont- wethouders zijn daarom niet van plan te accepteren dat ge meenten daar hun geld in moe ten steken. Burgemeester Verbree geeft aan dat de soep wellicht niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opge diend. De gemeente wil vooral een discussie over de taken van het Haltbureau op gang breng en. Als die discussie er daadwer kelijk komt en het bureau het door de gemeente ingebrachte geld vooral besteedt aan preven- staan. Een mooi afscheid zo." Franken wordt opgevolgd door M. Sas. de vroegere gemeentese cretaris van Schouwen-Duive- land en de laatste jaren werk zaam bij een adviesbureau. Als dank voor het begrip boden de projectpartners (aannemer, architect, schildersbedrijf, ge meente en woningbouwvereni ging) de bewoners een barbecue aan. Kunnen de mensen in de wijk elkaar ook beter leren ken nen, was het idee erachter. In de Schumanstede waren huurders immers niet zo honkvast als bij voorbeeld in West. De kans is groot dat het verloop nu af neemt. Van de 169 huizen zijn er tien gesloopt en 159 gereno veerd. Dat aantal is door het ge bruik van kleuren in vier gegroe- pen gedeeld, zodat de blokken minder eentonig ogen. Het groot ste deel is huurwoning geble ven, een deel (25) is koopwoning geworden. Daardoor zijn er ook nieuwe bewoners de wijk bin nengetrokken. Nieuwe straatnamen Verder zijn schuurtjes ver plaatst naar de achterkant van de woningen en is er een afraste ring gekomen tussen de tuintjes tieve taken, is de gemeente mis schien alsnog bereid mee te blij ven doen aan de gemeenschappe lijke regeling. Contract Als Reimerswaal er toch uit stapt, moet ze waarschijnlijk uit- treedkosten betalen. Er ligt na melijk een contract dat tot eind 2008 loopt. Verder ziet de ge meente weinig nadelen in het stopzetten van de samenwer king met bureau Halt. Voor de en het trottoir. Verder zijn nieu we straatnamen ingevoerd en daarmee de dubbele woningcij- fers afgeschaft. Daarmee ver valt op termijn de naam Schu manstede. Overigens houden de bewoners de komende tijd nog enige hinder. De gemeente pakt tege lijk de straten aan en verandert ook de structuur. Zo komt er een aansluiting op de Troelstra- laan. In totaal kost de gemeente dat bijna een half miljoen euro. Met het woningbouwproject was vijf miljoen euro gemoeid. De RWS staat in de Goese Pol der alweer de volgende klus te wachten: renovatie van tachtig woningen in de aangrenzende Bechstede. Daarnaast is de cor poratie betrokken bij de ontwik keling van het nieuwe winkel centrum De Spinne, waarboven 36 appartementen voor senioren komen, deels huur en deels koop. De plannen maken deel uit van het Masterplan Goese Polder. In acht jaar willen de ge meente en de RWS, soms in com binatie met andere partners, de leefbaarheid in de wijk verbete ren door renovatie en soms nieuwbouw. afdoeningen zal de politie jonge ren door blijven verwijzen naar Halt, omdat dat nu eenmaal een taak is van het ministerie van Justitie, waar het bureau onder valt. De preventieve taken denkt de gemeente ook op een andere ma nier te kunnen invullen. Zo kan aan de politie worden gevraagd of ze extra aandacht wil beste den aan criminaliteitspreventie onder jongeren. Bovendien is er al het SAP-project, waarbij de KWADENDAMME - De familie Jasperse in Kwadendamme houdt morgen open dag op haar graanproef- en demoveld. Te zien is onder meer een per ceel wintertarwe waar in totaal 22 rassen zijn gezaaid, waaron der nieuwe tarwerassen uit bin nen- en buitenland. Ook zijn de resultaten van allerlei proeven op het gebied van onkruid- en ziektebestrijding te bekijken. Verder worden verschillende spuitmachines en noviteiten op het gebied van spuittechniek ge demonstreerd. De open dag duurt van 13.30 tot 21.00 uur. aan de Fransjesweg 2. (Advertentie) 'HET MIDDELBURG VEILINGHUIS' in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 15.00 tot 20.00 uur 06-23360501 Veilingmeester A. I. Verhage www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl politie scholen bezoekt. De ge meente sluit ook niet uit dat op incidentele basis preventie wordt ingekocht bij Halt. De gemeenteraad moet zich nog uitspreken over de kwestie. Ver moedelijk steunt een meerder heid het college. De raad heeft in het verleden al vaak aangege ven dat hij zich zorgen maakt over het grote aantal uren dat Halt besteed aan afdoeningen, waardoor de preventieve taak in het gedrang komt. door Valeska Nastaly MIDDELBURG - Het zeventien- de-eeuwse vlaggenschip De 7 Provinciën van Michiel de Ruy- ter dat wordt gereproduceerd in Lelystad, krijgt op 7 juli zijn eer ste ornament. Het is de galjoens leeuw, een boegbeeld dat vroe ger op de Hollandse schepen werd geplaatst om de vijand af te schrikken. In totaal krijgt het schip 300 ornamenten. De Bataviawerf is in 1995 begon nen met de bouw van De 7 Pro vinciën. Inmiddels is het voorste ven, waarop de leeuw wordt ge plaatst, bijna rond. Het schip is naar verwachting in 2015 vol tooid. Het schip waarop De Ruy- ter de leiding had, trok de vloot met oorlogsschepen. „Die vloot had als doel om de open wate ren te verdedigen, zodat een han delsschip als de Batavia vrij baan had", vertelt Mariëlle Steeneveld van de Bataviawerf. Naast de diverse versieringen krijgt het schip 80 bronzen ka nonnen. De plaatsing van het beeldsnij werk wordt feestelijk aange^ kleed. De Commissaris van de Koningin van Flevoland en vijf nazaten van Michiel de Ruyter bevrijden de leeuwf van zijn hoes. De familieleden zijn overigens opgespoord met behulp van een historicus. Onder hen zijn de 100-jarige mevrouw de Ruyter de Wildt en de 13-jarige Fabian de Ruyter de Wildt. GOES - De Zeeuwse Muziek school houdt morgen om 19.30 uur in theater De Mythe in Goés haar jaarlijkse einduitvoering. De verschillende groepen van dë muziekschool vertolken thema's uit bekende films. donderdag 1 juli 2004 Bij goed slippen komt nog heel wat kijken. door Jeroen Jumelet GOES - Koppeling intrappen, dan pas gas loslaten en vervolgens tegensturen. Dat moet je doen als je auto uit de bocht dreigt te vliegen. Een heleboel handelingen tegelijkertijd, die gisteren door de cursisten van de verkeersveilig- heidscursus, nog niet altijd in de goede volgorde werden toegepast. Met een gangetje van veertig komt een busje aangereden op het terrein van het Nederlands Instituut voor Verkeersvei ligheid (RTV) op bedrijventerrein de Poel in Goes. „Door blijven rijden", roept Arie Kleijwegt, instructeur van het RIV door zijn mobilofoon. De auto begint midden in de bocht te glijden en tolt om zijn as. „Volgende keer eerst je koppeling intrappen, niet eerst je gas loslaten. Anders schuift je achterkant weg. En zeker niet remmen zoals je net deed", legt Kleijwegt de chauffeur uit. Het busje rijdt verder om het nog een keer te proberen. Volgens Instructeur Kleijwegt is het van belang dat mensen een slipcursus volgen. „De meeste mensen hebben er geen weet van wat ze in een noodsitua tie precies moeten doen. Na de cursus weten ze hoe ze in gevaarlijke situaties hun auto kunnen beheersen. Eigenlijk zou iedereen die zijn rijbewijs haalt ook een slipcursus moeten volgen. De ver keersveiligheid zou er sprongen mee vooruit gaan." Vandaag zijn de cursisten onder ande ren medewerkers van een transportbe drijf uit Dinteloord. 's Morgens zijn ze begonnen met theorie. In dat gedeelte worden zaken uitgelegd zoals remweg, bandenspanning, wat te doen in een gladde bocht of bij een noodstop. Na de theorie gaan de cursisten naar het ver keersplein om de theorie in de praktijk te brengen. „Vooral het oefenen van de noodstop confronteert goed. Deelne mers zien met eigen ogen dat vijf kilo meter per uur een verschil kan uitma ken van meters", zegt Kleijwegt. Patrick Konings vindt het allemaal wel leuk. „Voor mij is het niet echt nodig hoor, ik rij vaak op het circuit. Maar het is altijd leuk om te doen. Voor ieder een eigenlijk. En ook nog eens leer zaam" Oefenen 's Middags oefenen de cursisten op de gladde bocht. In het begin rijdt ieder een er met dertig kilometer per uur moeiteloos door. Maar met opgevoerde snelheid wordt het steeds moeilijker. „Als ze uit de bocht vliegen geeft dat niks", zegt Kleijwegt. „Als ze na een paar keer maar weten hoe ze in de bocht moeten blijven. Dat is gewoon oe- foto Willem Mieras fenen, oefenen." Een grote truck komt alweer aangestoven voor een volgende bocht. Met groot lawaai schuift hij dooi de bocht. „Koppeling, koppeling!", schreeuwt Kleijwegt. Martin Alebeek doet ook via zijn be drijf mee aan de cursus. „We rijden veel, dus is het goed om dit te doen. Nu moet ik wel zeggen dat ik al wat ouder ben en over het algemeen erg rustig rijd. Maar in noodsituaties kan het al tijd van pas komen." Na de gewone bocht leren de cursisten hoe ze in een heel scherpe bocht hun au to simpel onder controle kunnen hou den. Kleijwegt stapt in een busje om het voor te doen. Hij begint hard rondjes te rijden. Het busje begint te slippen en te schuiven. Met simpel remmen, de koppe ling intrappen en het gas loslaten komt de slippende auto veilig tot stilstand. „Je moet altijd je hoofd erbij houden", legt Kleijwegt aan de deelnemers uit. „En in de bocht blijven kijken waar je naar toe wilt. Dan kom je er wel." GOES - Stichting Buurtwerk Goes-Zuid wil een topvier samenstellen van de belangrijkste knelpunten in de wijk. Inwoners hebben tot 26 juli de tijd om hun ergernissen kenbaar te maken. De stichting wil uit alle inzendingen de vier belangrijkste selecteren. Het college van burge meester en wethouders van de gemeente Goes wordt daar na uitgenodigd om met de bewoners te komen praten. „Knelpunten kunnen van alles zijn", vertelt A. Heerspink van de werkgroep wijkbelangen. „Gevaarlijke situaties bijvoorbeeld, of hoogbouw." Het is het tweede jaar dat Stichting Buurtwerk Goes-Zuid knelpunten inventari seert. „Vorig jaar hebben we met het college gesproken over drie onderwerpen. Dat waren de overlast door de drukte bij de supermarkt - toen nog Jan Bruijns, nu Dirk van den Broek -. zwerfafval in het bosgebied en de water wegen en gevaarlijke kruispunten bij de Fruitlaan." In al le drie de gevallen heeft de gemeente iets gedaan. Het col lege wil niet garanderen dat er ook dit jaar aan de wensen tegemoet wordt gekomen, maar belooft in ieder geval dui delijkheid te geven. Suggesties kunnen worden ingele verd bij wijkgebouw De Pit. TERNEUZEN - Kerkbesturen in de gemeente Temeuzen zijn momenteel aan het nagaan of sommige kerkgebou wen voor andere doeleinden dan alleen erediensten kun nen worden gebruikt. Het gemeentebestuur van Terneu- zen had de kerkgenootschappen om een dergelijke inven tarisatie gevraagd. Verwacht wordt dat medio december het onderzoek is afgerond. Op dit moment wordt de Grote Kerk aan de Noordstraat in Terneuzen, die niet meer voor diensten wordt aangewend, intensief gebruikt voor diver se sociaal-culturele activiteiten. Ook de dienst centrum management Terneuzen houdt in het kerkgebouw kan toor. OOSTBURG - De voorbije jaren zijn eksters en andere kraaiachtigen te makkelijk door natuurliefhebbers, boe ren en jagers aangemerkt als de grote boosdoeners onder de vogels. De groei van de populaties van deze vogels werd overdreven, waardoor het niet moeilijk was om de kraaiachtigen een slecht imago te geven en hen verant woordelijk te stellen voor schade aan andere vogelpopula ties. Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje heeft naar aanleiding van de negatieve bèrichtgeving over ek sters, kauwen en kraaien voor het eerst de omvang van de eksterpopulatie in West-Zeeuws-Vlaanderen in kaart ge bracht. Na tellingen wordt het aantal broedparen in de streek geschat op vierhonderd. Tel daarbij de rondtrek kende oude en jonge eksters bij, dan is de populatie pak weg duizend vogels groot. Ofwel één eksternest per boer derij, en dat aantal rechtvaardigt de negatieve kwalifica ties van de zwart-witte vogels niet. ZIERIKZEE - Op het Havenplein in Zierikzee is dinsdaga vond een 31-jarige inwoner van de gemeente Schou- wen-Duiveland aangehouden. De man had op het terras van een café in Zierikzee een glazen asbak vernield en hij bedreigde daarbij een personeelslid. De man was tevens in kennelijke staat van dronkenschap en is ingesloten. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31