Veel belangstelling voor biodiesel Klussers met goede manieren Belegger moet een sterke maag hebben ABN wilde Duitse bank overnemen Holland Casino niet naar Brussel Dumeco eigenaar van Groene Weg Kluwer schrapt 250 banen Gas moet duurzamer gebruikt Partijen zoeken naar nieuwe economische impuls Lange rijen voor taxi's in Londen profijt 3 Zwart geld wordt volop witgewassen het bedrijf donderdag 1 juli 2004 2 5 AMSTERDAM - ABN Amro heeft de afgelopen maanden een poging gedaan HypoVereinsbank (HVB) over te ne men. De Duitse bank zou door vier grote banken zijn be naderd, meldt de zakenkrant Financial Times. De ge sprekken zijn volgens de krant echter stukgelopen na be richten over de slechtere ontwikkeling van de Duitse eco nomie. De geruchten passen in het beeld dat de Europese banken- wereld aan de vooravond staat van een langverwachte fu siegolf. Een woordvoerder van ABN Amro wilde gisteren geen commentaar geven. ANP HOOFDDORP - Holland Casino heeft geen vergunning ge kregen om het toekomstige casino bij Brussel uit te baten. Dat heeft de gemeenteraad van de Belgische hoofdstad be sloten. zei bestuurssecretaris W. van Erve van Holland Ca sino gisteren. Het Nederlandse staatsbedrijf had samen met een aantal partners een bod gedaan op het nieuwe casino. Dat was echter niet hoog genoeg, aldus Van Erve. Het Oostenrijk se Casinos Austria heeft de vergunning gekregen. ANP BOXTEL - Vleesconcern Dumeco is volledig eigenaar ge worden van de biologische vleesproducent De Groene Weg. Sinds begin 2001 had Dumeco al een belang van driekwart in deze onderneming. Dumeco wilde gisteren niet zeggen hoeveel het heeft be taald. Door de overname neemt de Boxtelse slachter de verwerking van biologisch vlees volledig in zijn eigen pro ductie op. De slachterij en verpakkingsafdeling van De Groene Weg verhuizen volgend jaar van Hedel naar de vestiging van Dumeco in Groenlo. Het is nog niet zeker wat er met de dertig werknemers gebeurt. ANP AMSTERDAM - Bij Kluwer. uitgever van fiscale, juridi sche, bestuurlijke en managementperiodieken, verdwij nen de komende drie jaar 250 banen. Dat is het gevolg van een reorganisatie, die moet leiden tot een structurele verbetering van de bedrijfsresultaten. Dat heeft het be drijf gisteren meegedeeld Kluwer zegt last te hebben van de haperende economie in Nederland en het gebrek aan nieuwe wetgeving. De plan nen passen in de eerder door Wolters Kluwer, het concern waartoe Kluwer behoort, aangekondigde strategie voor de groep. In oktober vorig jaar zei topvrouw Nancy McKinstry dat in drie jaar binnen het concern 1600 ba nen worden geschrapt. Vorig jaar gingen bij het concern al meer dan vijfhonderd volledige banen verloren. ANP DEN HAAG - De energiebedrijven Nuon, Essent, Eneco, Gasunie en NAM willen dat er efficiënter wordt omge sprongen met aardgas. Daarnaast pleiten ze voor meer inzet van gas. Ook willen de bedrijven meer experimenteren met het opwekken van elektriciteit via micro-warmtekrachtcentrales bij consu menten thuis. ANP door Jeffrey Kutterink BIERVLIET - De plannen voor de productie en exploitatie van 'biodiesel' in Zeeland liggen con creet op tafel. Gemeenten en provincie staan te springen om te helpen. Akkerbouwers zijn se rieus geïnteresseerd, evenals oliehandelaren. Het moet dan ook wel heel raar lopen als alle betrokkenen de plannen volgen de week dinsdag afschieten. Dat iedereen ze gretig omarmd, komt omdat Zeeland naarstig - op zoek is naar nieuwe economi- Ische impulsen. Het is genoegzaam bekend: de basis van de Zeeuwse economie I'is wankel. Ze is te eenzijdig, te 'broos en mist kracht, stellen eco nomen keer op keer vast. Ze be nadrukken dat Zeeland het niet moet zoeken in grote, maar in projecten op kleine schaal. Graanhandel Termont en Tho- maes in Biervliet neemt het voor touw. Het bedrijf onderzoekt of productie van pure plantaardi ge olie uit koolzaad in Zeeland exploitabel is. Het gaat dan om de productie van zuivere koud- geperste plantaardige olie, zon der chemische toevoegingen. Het is ook te gebruiken als bak- j olie of als dressing voor salades. Strikt chemisch gezien is dat iets anders dan biodiesel, een plantaardige olie die chemisch wel is veranderd. Voor de ontwikkeling van de j plannen krijgt Termont en Tho- maes ondersteuning van het f Friese Solaroilsystems, me- t de-initiatiefnemer voor de - bouw van de eerste Nederlandse j oliemolen in Delfzijl. „We zeggen in Nederland wel dat we aan milieu doen, maar doen het eigenlijk niet", vindt I directeur Ben Thomaes van Ter mont en Thomaes. Hij is naar Frankrijk, Duitsland en Dene- marken afgereisd om te zien hoe boeren daar op grote schaal koolzaad verbouwen, hoe er olie I van wordt gemaakt en hoe dat I wordt gedistribueerd en ver kocht. Thomaes ziet grote moge lijkheden voor de productie van biodiesel in Zeeland. „Veel van het graan dat boeren nu verbou wen is kweek voor de overschot- markt. Te lang is de markt in stand gehouden. Te lang is ge dacht dat het allemaal wel goed zou komen. Ik steek daarbij ove rigens ook de hand in eigen boe zem. Met Europese steun heb ben we verbouwd, met steun hebben we opgeslagen en met steun hebben we verkocht. Dat is niet vol te houden. De ham vraag is wat we in Zeeland kun nen doen aan die Europese pro blemen." Maanden heeft hij gelobbyd. Re sultaat is dat hij op 6 juli om de tafel zit met onder meer de ge meenten Terneuzen, Sluis en Hulst, akkerbouwers, provincie, het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren, Dethon Groen en Delta milieu. „Ik ben verrast door de grote be langstelling en de medewerking van overheden. De gemeentelij ke herindeling doet daar goed aan. Als je vroeger iets wilde op een stukje land dat net over een gemeentegrens lag, kreeg je geen enkele medewerking." In het gemeentehuis in Oost burg legt Thomaes alle kaarten op tafel: wat kost het en wat le vert het maken en exploiteren van plantaardige diesel op. In beginsel gaat Thomaes uit van de verbouw van 1000 hectare koolzaad. Die hoeveelheid is no dig om de verbouw economisch rendabel te maken. Koek en stro Eén hectare levert per jaar 4500 kilo koolzaad op (dus komend jaar 4500 ton in totaal). Iets min der dan eenderde ervan blijft over als olie (1,3 miljoen liter). Het residu is koek en stro. De koek is bijzonder eiwitrijk en kan als veevoer het geïmporteer de soja vervangen. Het stro kan naar paardenhouders. „Een boer moet voor zichzelf uitreke nen of het voor hem rendabel is." Hoeveel banen de industrie oplevert, kan Thomaes moeilijk inschatten. „In de akkerbouw praten we over behoud van werkgelegenheid die nu zwaar onder druk staat. Verder moet je denken aan banen bij bedrij ven die betrokken zijn bij de ver werking en distributie. De ex ploitatie van een oliemolen op ons bedrijf betekent een uitbrei ding met vijf mensen. We wer ken hier nu met negen mensen. Die vijf hebben vijf dagen in de week werk om vanaf volgend jaar de koolzaad te schonen (er- uithalen van onkruidzaden en zand) en te vermalen tot olie. Dat is slechts het begin. Want als het een succes wordt, heb ben we plek genoeg op het be drijfsterrein voor de bouw van een of meer extra molens. Dan praat je dus over veel meer ba nen." Verder zijn er mensen no dig bij bijvoorbeeld garagebe drijven die bestaande dieselmo toren ombouwen voor het ge bruik van de nieuwe brandstof. De ombouwset bestaat uit aan gepaste verstuivers, een warmte wisselaar, een dikkere leiding naar de tank en" enkele elektroni sche aanpassingen. Na de om bouw kunnen automobilisten naar keuze afwisselend plant aardige of dieselolie tanken. Afnemers van olie melden zich spontaan bij Thomaes. „Dethon Groen bijvoorbeeld heeft dertig dieselauto's rondrijden. Het be drijf wil graag omschakelen. Datzelfde geldt voor water schap Zeeuws-Vlaanderen dat vijftig dieselauto's heeft rondrij den." Voorbeeld Dat (semi)overheden het project ondersteunen is hoogst noodza kelijk, stelt Thomaes. „Als die het goede voorbeeld geven, volgt het (nog wat afwachtende) commerciële bedrijfsleven later vanzelf." Voor de distributie weet Thomaes zich verzekerd van de steun van verschillende oliehandelaren in Zeeuws- Vlaanderen. „Die zorgen dat de olie verkrijgbaar is bij bijvoor beeld benzinestations." Alles hangt af van de bijeenkomst op dinsdag 6 juli. „Dan kan in au gustus worden gezaaid, zodat in juli volgend jaar kan worden geoogst. Het is geen reddings plan voor de landbouw. Het is wel een manier om de economie op een maatschappelijk aan vaardbare manier op te krikken. Critici wijzen op negatief ruim tebeslag. Je hebt relatief veel hectare nodig. Maar produceren voor een overschotmarkt, noem ik pas negatief ruimtebeslag." hun werk. De binnenstad raakte daardoor geheel verstopt. De sta king begon dinsdagavond, nadat onderhandelingen tussen de vak bond en de directie van de London Underground waren mislukt. De vakbond vreest onder meer dat de modernisering van het metronet banen zal kosten en eist hogere lonen. foto Kieran Doherty/RTR LONDEN - Mensen staan in lange rijen te wachten op taxi's bij het Waterloo station in Londen. Een 24-uursstaking van het personeel van de Londense metro heeft tot grote chaos geleid in de och tendspits. De miljoenen forensen die normaal de metro pakken, gin gen nu lopend, op de fiets, in overvolle bussen of met de auto naar door Hans Sonders Sparen of beleggen? Het eerste is het veiligst, maar levert nauwelijks iets op; het tweede is riskanter, maar biedt kansen op mooie rendementen. Zeker op de lange termijn bezien. „Ja, dat zegt iedereen nu al tijd wel, over die hogere ren dementen op aandelen dooi de jaren heen, maar is dat ook zo?" vraagt een Rotter damse lezer van deze ï-ubriek in een brief. Hij verhaalt van verlieslatende investeringen in spaarfondsen die op hun beurt weer in aandelen beleg gen. Daarnaast heeft de brief schrijver individuele aande len die hem de laatste jaren evenmin veel vreugde brach ten. „Ze zijn alleen maar ge zakt..." schrijft hij bijna ver ontwaardigd. Toch is het zo dat beleggen in aandelen op den duur beter rendeert dan geld op een spaarrekening. Dat onder schrijft ook Theo Kraan, di recteur effecten van C en E Bankiers, onderdeel van de ING bank. Kraan stelt aan investeren echter wel voorwaarden. De eerste en belangrijkste is spreiding. Dat is een les die hij al heel vroeg heeft ge leerd. „Toen ik in dit vak werd ge vormd, gold er een soort gou den standaard. Die hield een driedeling in: eenderde deel van je vermogen in aandelen, eenderde in obligaties en een derde in vastgoed. Als men sen dat in de jaren '90 ook hadden gedaan, waren er de afgelopen jaren misschien wel helemaal geen ongeluk ken gebeurd." Kraan doelt dan op de grote verliezen die de laatste jaren door de dalingen van de koer sen op de aandelenbeurzen zijn geleden. Dat aandelen zeer goed kun nen renderen, bewijst het vër- leden. „Als je meteen na de oorlog een goed gespreide portefeuille Nederlandse aan delen had gekocht, was die tot nu toe gemiddeld met meer dan tien procent per jaar in waarde gestegen", weet de deskundige. Dat ren dement voorziet hij overigens niet voor de komende tien jaar. „Dan zal de opbrengst aan dividend en waardestij ging rond de zeven tot acht procent per jaar liggen." Niettemin is dat toch nog al tijd een stuk beter dan de ma gere drie of vier procent van een spaarrekening. De beste jaren voor beleggen in aandelen waren die tussen 1982 en 2000. Daarvoor ken de eigenlijk alleen de jaren '50 een winstgroei met dubbe le cijfers, de jaren '60 en '70 waren qua rendement heel ka rig. Voor beleggen in aande len moet je wel een beetje sterke maag hebben. „Als je kijkt naar de laatste 50 jaar was de weg hobbelig", geeft Kraan toe. „Diepe dalen wer den afgewisseld met hoge pie ken. Maar het gemiddelde rendement bleef toch altijd tussen tien en twaalf procent. Veel beter dan oligaties of een spaarrekening." Krach Voor de aandelenbelegger wa ren de jaren '90 de beste tien jaar van de 20ste eeuw. Na de krach van 1987 klommen de koersen binnen twee jaar weer naar hun oude niveau. De mensen stapten toen mas saal in aandelen met de ge noemde negatieve gevolgen. Want van medio 2000 tot maart 2003 was er een beurs- val die sinds de bekende krach van 1929. die wereld wijd economische crisis in luidde. niet meer was voorge komen. Voor de gehele periode 1982-2000 gold dat voorna melijk de dalende rente debet was aan de grote koersstijgin gen. De rente daalde name lijk van 1981 tot 1999 van 12 3/4 tot 3 3/4 procent. „De stij ging van de aandelenkoersen in die periode is daardoor voor tweederde te verkla ren," zegt Kraan, „en Voor eenderde door verdubbeling van de winst per aandeel. Ook speelde een inhaalrace mee na de onderwaardering van aandelen in de jaren '70. de economische groei in de VS en het Akkoord van Was senaar, waarin bevriezing van de lonen was overeenge komen. GPD ROTTERDAM - Het zogeheten cash deposit system (CDS) - een geldautomaat van de bank die bankbiljetten inneemt en het te goed op iedere gewenste reke ning bijschrijft - wordt steeds vaker gebruikt om geld wit te wassen. Dat zegt Harold Koppe, hoofd van het Meldpunt Ongebruikelij- Ike Transacties (MOT) in het Jus titie Magazine. „De bekende ty pes met sporttassen vol geld, die J we dankzij de invoering van de Wet MOT juist met succes had- j.den weten te weren, zie je nu te- rug in de rij voor de CDS- auto maat," zegt Koppe. Het witwassen van crimineel I geld staat in Nederland volop in i de belangstelling. Na de liquida tes van vastgoedhandelaren als I Ltiske en Endstra zijn grote jus- I titiële onderzoeken gestart. Die onderzoeken richten zich met ■"name op geldstromen en witwa spraktijken. Bij het MOT komen lijsteeds meer ongebruikelijke _i transacties binnen, vooral om- ,dat steeds meer branches - zoals "autohandelaren - daartoe zijn jverplicht. Afgelopen jaar waren -er 177.000 meldingen; in 2000 Avaren dat er 48.000. ;Over de CDS-automaten kwa- Tnen in 2001 slechts veertien mel dingen binnen. Vorig jaar waren xlat er meer dan duizend en in )de eerste drie maanden van dit jaar waren dat er al vijfhon derd. „Op die meldingen hebben -♦we een risicoanalyse losgelaten. -De uitkomsten daarvan zijn zor- I gelijk," zegt Knoppe. Verreweg de meeste meldingen f over ongebruikelijke transacties gaan over 'monejrtransfers' via grote organisaties als Western 1 Union en Money Gram. In Ne derland kan via die organisatie bijvoorbeeld cash geld worden gestort, dat weer in een ander land kan worden opgenomen. n Weliswaar met legitimatie, maar zonder rekeningnummer. Transacties boven de 2000 euro moeten worden gemeld. Ze leve ren het MOT een aardig beeld op van internationale geldstro men. De meldingen over ver dachte transacties naar de Ne- i' derlandse Antillen waren vorig jaar in totaliteit bijvoorbeeld goed voor honderd miljoen euro. En sinds alle mensen op de 'bol- letjesvluchten' vanuit Curacao worden gecontroleerd, wordt er meer geld verstuurd naar Zuid-Amerikaanse landen als j Suriname en Venezuela. GPD door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Niet het soort werkzaamheden dat Breed Advies en Realisatie doet is bijzonder. Wel de manier waar op de onderneming die in de praktijk wil brengen. Om te voorkomen dat het personeel, zoals van veel klussenbedrijven, als rauwdouwers te boek komt te staan, gelden niet alleen stren ge regels. Breed zoekt zijn men sen ook uit op sociale vaardighe den. Veeg de voeten, spreek mensen met u aan en ruim achteraf de troep op. Dat lijkt allemaal de gewoonste zaak van de wereld. „Maar dat is het allerminst", weet directeur Marcel Breed. Handig zijn alleen is niet ge noeg om door hem te worden aangenomen. Wie zich niet weet te gedragen staat subiet weer buiten de deur. Elke werkdag om zeven uur spreekt Breed zijn medewerkers persoonlijk toe en laat hij weten wat hij van ze ver wacht. Ook op sociaal terrein. „Afhankelijk van de achter grond van het bedrijf of de parti culier waar ze gaan werken, moeten medewerkers hun ge drag aanpassen." Geen windeieren De werkwijze legt de onderne ming geen windeieren. Ze doet bijvoorbeeld het onderhoud voor alle Aldi-vestigingen in Zuid-West Nederland. Menig winkel in Zeeland is omge bouwd, en tal van keuken en badkamers werden bij particu lieren geplaatst. Een klussenbedrijf wil Breed zijn bedrijf niet noemen. „Dat heeft zo'n negatief imago." Maar op de keper beschouwd is en blijft het een klussenbedrijf. Eén dat bij bedrijven en particu lieren allerhande werkjes uit voert: van het vervangen van lampen tot het herinrichten van winkels. „We zijn wel eens door een oude dame gebeld met de vraag of we haar boodschappen konden doen", vertelt Breed. „Bij wijze van uitzondering hebben we dat toen voor één keer gedaan." Frieta vontuur De nadruk op 'sociale vaardighe den' is een manier om het be drijf zich te laten onderscheiden van andere, stelt Breed. Want de concurrentie op de markt van klussenbedrijven is erg Zaagwerk in de werkplaats van Breed aan de Octrooiweg in Vlissingen. foto Lex de Meester groot. Te meer omdat iedereen die dat wil een dergelijk bedrijf kan beginnen. Het verleden van Breed speelt een rol in de manier waarop hij zijn bedrijf leidt. Hij is niet al leen als klusjesman een manusje van alles, ook als ondernemer is hij dat. Tien jaar geleden nam hij een snackbar over in Valke- nisse. Een seizoenszaak. Om in de winterperiode ook geld te ver dienen, richtte hij een klussenbe drijf op en stond hij her in der achter de bar in kroegen en dis cotheken. Drieënhalf jaar duurde het friet- avontuur. „Ik vind het leuk een bedrijf op te bouwen en daarna weer ver der iets nieuws te beginnen." Talloze baantjes volgden erna. „Ik heb als bedrijfsleider een tijdje café Frapo's gedraaid, heb de keuken opgezet in 't Fust en heb achter de bar gestaan bij Brooklyn." Daar leerde Breed naar eigen zeggen een van de grondbeginse len voor de wijze waarop hij het ondernemersschap invult. „Het gaat om de afwerking, de details. Je leert luisteren naar Naam: Breed Advies Realisatie Plaats: Vlissingen Opgericht: 2002 Aantal medewerkers: 16 Omzet: enkele tonnen euro's de mensen die in je zaak komen. Je leert dat je 's avonds niet de telefoon moet uitzetten en moet denken zoek het maar even uit." Adviesbureau en klussenbedrijf Breed (de oude naam) werd op 15 mei 2002 ingeschreven in het Handelsregister van de Kamer van Koophandel Zeeland. „Ik werkte van thuis uit." Hij vergaarde naamsbekend heid en opdrachten. Om het werk aan te kunnen, moest hij al snel personeel aannemen. Anderhalf jaar na de oprichting, verhuisde Breed zijn bedrijf naar de Octrooiweg in Vlis singen. In nog geen twee jaar tijd is het bedrijf sterk gegroeid. Daar zet Breed nu even de rem op.„Als een bedrijf te sterk groeit, gaat het niet goed." Triangel Een van de problemen waar Breed tegenaan loopt is het vin den van geschikt personeel. „Dat zit hem in de combinatie van eisen. Ik wil niet alleen men sen die handig zijn. Ik wil dat mensen juist ook sociale vaardig heden hebben." Behalve het klussenbedrijf, heeft Breed ook cadeau- en wo ninginrichtingswinkel Cadeau en Zo in Oost-Souburg. Daar loopt twee man personeel rond. En hij is bezig met het opzetten van Breed Vastgoed. Een bedrijf dat onroerend goed koopt en ver koopt. Hij noemt het zelf het trian gel-principe. „Gaat het in het ene bedrijf niet goed, vang ik dat op met de resultaten in een ander bedrijf. Ze kunnen ook op drachten naar elkaar toespelen. Zo kan Breed Vastgoed een be drijfspand of huis kopen, laten verbouwen door Breed Advies en Realisatie en laten inrichten door Cadeau en Zo." Zes, soms zeven dagen in de week is het buffelen. „Of ik soms nog wel eens slaap? Kort. In een dag zit 24 uur, hoor. Het is een kwestie van heel goed plannen. In mijn kantoor hangt niet voor niets een groot plan bord. Soms is het mijn vriend, soms mijn vijand." Breed ontkent dat hij de bedrij ven opzet om ze erna weer snel te verkopen, zoals hij in het ver leden wel eens deed. „Dat is niet de opzet. Ik ben wel zakenman. Mocht er iemand zijn die het bedrijf wil kopen, zal ik niet direct nee zeggen. Maar de belangen van het perso neel staan wel voorop."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25