ZEEUWSE COU Dranje strandt in halve finale Douane negeerde gesjoemel met drank door diplomaten MDATVANDAAG?! Eerste huwelijk in leropende synagoge Delta verliest maar vijfhonderd klanten aan concurrentie Nederlands elftal geconfronteerd met eigen beperkingen: 2-1-verlies !DA denkt aan penbreken egeerakkoord turo2ooq Karadzic blijft voortvluchtig Wachtlijst jeugdzorg veel te lang Bram de Groot vrijbuiter in Tour i 18° |11° W 5 Nu en dan zon Nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog. Stevige westelijke wind en mid- dagtemperaturen rond 18 graden. 46e jaargang no. 153 onderdag 1 juli 2004 »s nummer 1,20 Fransman bekent moord op zes jonge meisjes internet: www.pzc.nl 'n onze sportredactie [SSABON - Geconfron- erd met hun eigen beper- ngen stappen de spelers m het Nederlands elftal indaag in Faro op het iegtuig naar Schiphol, astland Portugal maakte steravond in Lissabon et een verdiende zege -1) duidelijk dat het huidi- Oranje geen aanspraak ag maken op de titel in !t Europees kampioen- hap voetbal. irtugal was ruim een uur ver- i de betere ploeg en nam ook rdiend een voorsprong (2-0). ,s na een eigen doelpunt van ïdrade mocht een inmiddels lledig op de aanval spelend ïderlands elftal hopen op een intje. Ook met drie centrum- itsen in de formatie bleef de rlossende gelijkmaker uit. meeste spelers van Oranje frden tegen Portugal voor de rde keer in een grote eindron- m de halve finale uitgescha- ld. Op het wereldkampioen- lap in Frankrijk was zes jaar leden Brazilië de grote hinder- 5 richting de finale, lor eigen publiek op Euro 00 ging niet Nederland maar ilië naar de finale. Stam, Over- lrs, Bosvelt en de geblesseer- De Boer namen in Lissabon nder prijs afscheid van hun in- rlandloopbaan. Cocu, Davids Reiziger beraden zich nog op ai toekomst. De vraag is ook EN HAAG - Om de onenig- id over een nieuw kiesstelsel kunnen beëindigen, heeft )A-fractievoorzitter Verha- n vorige week voorgesteld het Jeerakkoord open te breken. besprekingen met WD-frac- ivoorzitter Van Aartsen en 16-leider Dittrich liepen feak, maar worden binnenkort prtgezet. 16 wilde alleen deelnemen aan tweede kabinet-Balkenende i het kiesstelsel in 2006 wordt Canderd in een gemengd dis- ctenstelsel. GPD of de bondscoach op weg naar het WK in Duitsland nog wil be schikken over dertigers als Van Hooijdonk en Waterreus. Portugal was vanaf het eerste fluitsignaal de betere ploeg, ge steund door het fanatieke thuis publiek. Onder aanvoering van spelmaker Deco en aanjager Fi- go stond de Nederlandse defen sie al snel onder grote druk. Vooral Van Bronckhorst beleef de een hele moeilijke avond. Bij de openingstreffer van Ro- naldo in de 26e minuut viel op hoe vrij de buitenspeler van Manchester United na een goed genomen hoekschop van Deco raak kon koppen. Reiziger stond te ver bij hem weg om mee te springen. Nog geen minuut later kreeg Overmars een goede kans op de gelijkmaker. Hij schoot over. Van Nistelrooij zag een treffer terecht wegens buitenspel afge keurd en het Nederlands elftal had geluk dat Figo vlak voor rust op de paal schoot. Pauleta stuitte bovendien nog van heel dichtbij op Van der Sar. Met Ma- kaay voor de moegestreden Overmars en Van der Vaart in plaats van Bouma ging Oranje op zoek naar de gelijkmaker. Maniche maakte in de 58e mi nuut echter prachtig de tweede Portugese treffer. Dankzij een eigen doelpunt van Andrade mocht Oranje ruim twintig minuten hopen op de ge lijkmaker. Van Hooijdonk kwam nog voor Robben. Ook de spits van Fenerbahce kon echter niet voorkomen dat Portugal zondag tegen de winnaar van het duel tussen Griekenland en Tsjechië de finale speelt. Clarence Seedorf zocht de schuld deels bij zichzelf. „Ik heb niet kunnen brengen wat no dig was in deze wedstrijd. Ik had er meer van verwacht.Vol gens Seedorf was Oranje niet scherp genoeg. „Bij de doelpun ten stonden we te slapen. In de tweede helft gingen we op wils kracht spelen, we hebben alle maal heel hard gewerkt. We heb ben alles geprobeerd, maar het Terwijl Rov Makaay na de uitschakeling van Oranje afdruipt, wordt Rafael van der Vaart getroost door de Portugees Ricardo Carvalho (16). foto Antonio Simoes/EPA Ider h iding van opperrabbijn B. Jacobs gaven A. Tzubara uit Rot- idam en A. Aragon uit Den Haag elkaar het ja-woord. foto Ruben Oreel pr Ab van der Sluis de bevrijding in 1944 werd het pand door een Engelse granaat getroffen. Pas vanaf november 1994 werd de synagoge ver bouwd en gerestaureerd, onder meer dankzij financiële steun van de gemeente, de provincie en tientallen kleinere dona teurs. In het gebouw worden nu weer diensten gehouden voor de kleine, joodse gemeenschap in Zeeland. Daarnaast worden er lezingen gegeven, exposities ge houden en voorlichting aan scho lieren gegeven.Het huwelijk neemt in het jodendom een bij zondere plaats in. De huwelijks ceremonie of choepa bestaat uit twee delen: de kiddoesjien of on dertrouw en de nisoeïen, de vol trekking. Deze twee onderdelen zijn sinds de twaalfde eeuw sa mengevoegd tot één ceremonie. >1 )K1 BURG - Voor het eerst ids de Tweede Wereldoorlog i de Middelburgse synagoge hter de Herenstraat een huwe- k. gesloten. Onder leiding van perrabbijn B. Jacobs gaven 'ubara uit Rotterdam en »--'gon uit Den Haag elkaar 1 ja-woord. '"■n speciaal naar Middel- 'fgereisd voor de trouwerij beiden een speciale band n :net Zeeland. Bovendien /(- erg gecharmeerd van hiolburgse synagoge, nagoge was tot de oorlog ik. Onder de Duitsers h<>t pand gespaard en 1 et een opslagplaats voor 'lag genomen radio's. Bij door Mayke Calis en Yildiz Huinink DEN HAAG - Door nalatigheid van de douane hebben buiten landse diplomaten in Nederland jarenlang veel meer belasting vrije sterke drank en sigaretten ingeslagen dan is toegestaan. De douane is hiervan al vier jaar op de hoogte, maar heeft tot afgelo pen voorjaar niet ingegrepen. In april heeft staatssecretaris Wijn van Financiën de nalatig heid erkend en 125.000 euro schadevergoeding uitgekeerd aan een hierdoor gedupeerd tax-freebedrijf in Den Haag. De belastingontduiking heeft plaatsgevonden bij ten minste een van de drie tax-freebedrij- ven voor diplomaten in Den Haag. Dat bedrijf heeft een ves tiging op het terrein van de OP- CW, de VN-organisatie die toe ziet op het verbod van chemi sche wapens. Dat blijkt uit een briefwisseling tussen de staats- (Advertentie) secretaris en het gedupeerde be drijf, DFC The White House In ternational, dat ook een tax free-winkel is. Vier jaar lang liet de douane on danks waarschuwingen toe dat diplomaten meer tabak en drank kochten dan was toege staan. Sinds 2000 is er een maxi mum aan wat diplomaten aan accijnsvrije goederen mogen ko pen. Officieel moet een diplo maat drie dagen op zijn bestel ling wachten. Die moet eerst naar de douane, die het ver bruik van drank en rookwaar bijhoudt en de aankoop van het jaarlijkse maximum aftrekt. Ongunstig Als dit maximum is bereikt, dan mag de winkel niets meer aan de diplomaat verkopen. Toch is dat volgens DFC The White Hou se bij hun concurrenten wél op grote schaal gebeurd, waardoor diplomaten veel meer drank en sigaretten konden inslaan. Ook Wijn erkent dat. In een van zijn brieven schrijft hij dat DFC The White House daardoor in een 'ongunstige concurrentiepositie' is gebracht. Zwijggeld Wijn heeft het bedrijf zelfs aan geboden de zaak tot op de bo dem uit te zoeken; hij was be reid daarvoor 10.000 euro aan advocaatskosten betalen. De schadevergoeding die Wijn uit eindelijk heeft betaald be schouwt het bedrijf als 'zwijg geld'. De directie verklaart dat de echte schade veel hoger is. Ook de Nederlandse staat heeft door het gesjoemel belastingin komsten misgelopen. Over de precieze schade weigert het mi nisterie van Financiën, waaron der de douane valt, elk commen taar. In een brief aan het gedupeerde" bedrijf beweert Financiën in- Advertentie) kVERANDA TOSCANA Klarinetweg 2a, MIDDELBURG Tel. 0118-633000 Showroom: ma-vr 9.00-17.00 uur, za 10.00-16.00 uur Nee hoor, die 30% instapkorting op een inkomensverzekering voor zelfstandigen, de AOV/basis, krijgt u nog het hele |aar. Maar reageer wel snel. Want vandaag of morgen wordt de WAZ afgeschaft Ondernemers Centraal ki|kcn op ccntraalbehecr.nl/aov of bellen even Apeldoorn: (0551 579 8450 beheer ochmea was niet genoeg om door te gaan." Ook bondscoach Dick Advocaat legde zich neer bij de nederlaag. „We moeten reëel zijn: Portugal was de betere ploeg, zeker in de eerste helft. We zakten steeds veel te ver terug. In de tweede helft ging het wat beter. Niet qua voetbal, maar qua opportu nisme. Toch hebben we de doel stelling gehaald: de halve fina le." pagina 16 en 17 EK voetbal PORTUGAL HALVE FINALE Portugal - Nederland De Bosnisch-Servische leider Karadzic lijkt ongrijpbaar. Hoofdaanklaagster Del Ponte van het Joegoslavië-Tribu- naal had de oorlogsmisdadiger inmiddels te pakken wil len hebben, maar de internationale gemeenschap ver moedt dat Karadzic, die zich al tien jaar schuil weet te houden, wordt gesteund door de Bosnisch-Servische autoriteiten. Kamerleden van het CDA willen dat hun eigen staatsse cretaris Ross van Volksgezondheid maatregelen neemt te gen de lange wachtlijsten in de Zeeuwse jeugdhulpverle ning. Zeeuwse slachtoffers van kindermishandeling moe ten bijvoorbeeld gemiddeld 119 dagen wachten tot ze worden geholpen, terwijl de landelijke norm daarvoor 55 dagen is. Raborenner Bram de Groot (29) mag in de Tour de France weer naar harten- lust aanvallen en proberen een etappe te winnen. Vo rig jaar greep hij er drie keer net naast, nu wil hij re vanche. „Een rol als vrijbui ter ligt me. Ik moet m'n ei gen gang kun nen gaan", al- O dus De Groot Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 6 en 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 16, 17, 18, 19 en 21; Economie: 23, 25 en 27 middels te hebben ingegrepen en een deel van het ontdoken be lastinggeld te hebben terugge vorderd. Een ander deel zal 'op korte termijn' worden terugge vorderd. Een woordvoerder van de douane weigert echter te zeg gen of en hoeveel geld is terugge vorderd. Ook het bedrijf dat ge rommeld zou hebben wil geen mededelingen doen. Wijn schrijft verder dat hij ver gunningen gaat intrekken als de tax-freebedrijven zich niet aan de regels houden. De douane er kent bij monde van een woord voerder dat de hele kwestie 'geen schoonheidsprijs verdient' en dat er 'nu wel goed wordt ge controleerd'. Volgens DFC The White House gaat het gesjoemel echter tot op de dag van van daag door. De LPF is woedend over de gang van zaken. De partij heeft schriftelijke vragen aan de staatssecretaris gesteld. GPD door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta raakt vandaag bijna vijfhonderd klan ten kwijt aan andere energiebe drijven. Dat is 0,27,procent van de 180.000 klanten. Landelijk veranderen 150.000 (2 procent) van de zeven miljoen kleinver bruikers van stroomleverancier. Delta heeft in de aanloop naai de open energiemarkt, die van daag een feit is, niet geprobeerd nieuwe klanten te wei-ven maar oude klanten vast te houden. Dat is in ieder geval goed ge lukt, constateert woordvoerder J. Nelemans van Delta. Het verlies van nog geen vijfhon derd klanten is gering. Tegelij kertijd hebben 75.000 van de 180.000 klanten zich langdurig verbonden aan Delta middels een contract voor 1, 2 of 3 jaar. De overige klanten (ruim 100.000) hebben geen keuze ge maakt en blijven hun stroom en gas van Delta krijgen. „Wij den ken dat zij de kat uit de boom kijkèn", zegt Nelemans. Het aantal overstappers ligt lan delijk gezien nu iets boven de door de energiesector verwachte 2 procent, bleek gisteren uit cij fers van branchevereniging EnergieNed. Welke bedrijven de meeste klanten hebben verloren en wie de meeste nieuwe klan ten hebben binnengehaald is niet bekendgemaakt. Het aantal particulieren en klei ne bedrijven dat per 1 juli over stapt, ligt met 2 procent ruim on der de kritische grens van 5 pro cent die de energiebedrijven maandelijks kunnen afhande len. pagina 4 loyaal aan energiebedrijf (Advertentie) Vooi automatische incasso stem ik toe in afschrijving van (postlbanktekeningnummei EED PZC bv gaat zorgvuldig om met petso treft u nadere informatie aan. sHzmssi'ssssso11 (Zj Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) ÜII Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45) D per kwartaal met automa tische incasso 56,60) D per jaar met automatische incasso 217.00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1