Schelpdierdebat komt veel te laat PZC Odd Enjinears wekt verwondering Zeeuws Orkest zet tanden in Tweede Symfonie Rachmaninov 15 Sluis ijvert voor voordelige prijs defibrillatoren Minister werkt aan uitkoopregeling Zeeuws-Vlaams ziekenhuis is doorligwonden de baas Vlissingen en Terneuzen onveiligst Sluis heeft Tricolor-geld binnen Rijverbod voor Middelburger Waterschap raadpleegt agrariërs Diefstal portemonnee uit school kunst Jl Plus en min bij stadskantoor in Middelburg donderdag 1 juli 2004 itdoor René van Stee SLUIS - De gemeente Sluis biedt organisaties en instellin- gen in de gemeente de mogelijk heid om op voordelige wijze in t het bezit te komen van een auto- 3 matische externe defibrillator (aed). j Daarmee wil zij bevorderen dat er zo veel mogelijk aed's van het- zelfde type in omloop komen, waardoor meer (gekwalificeer de) mensen met behulp van het mobiele apparaat adequaat en snel kunnen reageren bij hartfa len. Bij een regionale leverancier is een gunstige prijs bedongen. Hoe meer aed's er worden aange schaft, hoe lager de prijs. Zoals het er nu naar uitziet, zal een aed 2456,50 euro exclusief btw gaan kosten. De gemeente Sluis schaft drie aed's aan voor de gemeentehui zen in Aardenburg, Oostburg en Sluis. Tegen een geringe vergoe ding worden de apparaten aan anderen in bruikleen gegeven voor bijvoorbeeld evenementen en lesdoeleinden. De afdelingen Midden - en West-Zeeuws- Vlaanderen en Hulst van het Ro de Kruis hebben inmiddels een optie genomen op drie appara ten van hetzelfde type. Aed's worden steeds vaker inge zet. Jaarlijks overlijden onge veer 15.000 mensen in Neder land aan een hartstilstand. Ve len van hen overkomt het onheil thuis, op straat of op het sport veld. Iedere minuut dat het lan ger duurt voordat het hartritme terug is, daalt de overlevings kans met 10 procent. Aangezien de gemiddelde aanrijtijd van am bulances tien minuten bedraagt, is snelle reanimatie geboden. Belangstellenden voor een aed kunnen tot en met 1 september schriftelijk een aanmelding in dienen bij de gemeente Sluis. Harmen van der Werf DEN HAAG - Als mosterd na de maaltijd discussieert de i Tweede Kamer pas in septem- ber over het nieuwe beleid voor de mossel- en mechanische kok- keivisserij. In de tussentijd i krijgt minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedsel- kwaliteit (LNV) de ruimte om 1 een uitkoopregeling voor de kok kelsector in de steigers te zet- i ten. Kamerleden S. Buijs (CDA) en l J. Geluk (WD) meldden giste- i ren in een overleg met Veerman dat zij zich nog nergens op wil len vastleggen, maar zij durfden het niet aan om de installatie van een commissie 'uitkooprege ling mechanische kokkelvisse rij' te blokkeren. „Ik heb met de kokkelsector daarover een af spraak gemaakt", verklaarde Veerman richting de twee Zeeuwse parlementariërs, ,,en ik wil daar handen en voeten aan geven." Buijs, Geluk én SGP'er B. van der Vlies toonden begrip voor die opstelling. Het drietal gaf Veerman wel de boodschap mee bij een uitkoop regeling niet alleen te kijken naar een schadeloosstelling door Harold de Puysseleijr i TERNEUZEN - Het gevaar van j doorliggen is in het ziekenhuis f Zeeuws-Vlaanderen vele malen kleiner dan in andere ziekenhui- 1 zen in het land. Dat is gebleken uit het landelijk onderzoek naar i doorliggen dal dit voorjaar voor de zevende maal is gehouden. Het landelijk gemiddelde in ver- 1 gelijkbare ziekenhuizen ligt op E22 procent. In ziekenhuis i Zeeuws-Vlaanderen bedraagt hetpercentage 4,4. Dit zoge- noemde prevalentiecijfer is nog nooit zo laag geweest in het zie kenhuis. Nog belangrijker is, dat de decubitusletsels zich dit jaar beperkten tot graad één en twee (dat wil zeggen: de minst ernstige vormen van doorligwon den). Het onderzoek, uitgevoerd door de vakgroep Verpleegweten- schappen van de Universiteit van Maastricht, is een moment opname. „Het zegt weinig over het aantal doorligwonden op langere termijn", zegt een zie kenhuis-woordvoerster. Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen doet al sinds 1998 mee aan het onder zoek, dat plaatsvindt onder 160 zorginstellingen. voor visbedrijven, maar ook de verwerking, de conservenindus- trie en de handel daarbij te be trekken. Veerman liet weten dat dit de be doeling is. Buijs vroeg de minis ter begin september zo mogelijk al duidelijkheid te verschaffen over de te treffen regeling. Vakantie Volgens Veerman is dat waar schijnlijk niet haalbaar, omdat de commissieleden nog moeten worden benoemd en de zomerva kantie komt eraan. Veerman benadrukte in het Ka meroverleg dat over de kokkel visserij een zelfstandige besluit is genomen door het kabinet, los van de beslissing over gaswin ning in de Waddenzee. Vooral nieuwe inzichten over de voed- selreservering voor vogels heb ben meegespeeld. Die zou fors omhoog moeten, haalde Veer man de eind december gepresen teerde evaluatie van het sinds 1993 gevoerde schelpdiervisserij- beleid aan, waardoor alleen in rijke kokkeljaren visserij nog mogelijk is. Hij wees ook op de grote maat schappelijke druk van natuuror ganisaties om de in hun ogen schadelijke mechanische kokkel visserij te beëindigen. Het kabi net wil vanaf 1 januari geen vis vergunningen meer geven. De mosselsector mag doorgaan en krijgt de kans in tien tot vijftien jaar alternatieve vismethoden te ontwikkelen. Het nieuwe beleid voor de mossel- en mechanische kokkelvisserij wordt pas in september besproken in de Tweede Kamer. foto Dirk-Jan Gjeltema TERNEUZEN - De steden .Vlissingen en'Terneuzen wor den door de eigen inwoners als de onveiligste plaatsen van Zeeland aangemerkt. Uit het Sociaal Rapport Zee land van de stichting Scoop blijkt dat de meeste Zeeuwen zich redelijk veilig voelen in hun woonbuurtjes. Slechts 10,5 procent voelt zich af en toe niet op zijn gemak. Noord-Beveland scoort op het vlak van veiligheidsgevoel het hoogst. In Vlissingen voelt 68 procent van de bewo ners zich best veilig, in Terneuzen een kleine 70 procent. SLUIS - De gemeente Sluis heeft deze week een kleine 72.000 euro gekregen van Rijkswaterstaat. Het bedrag dient als vergoeding voor de gemaakte kosten als gevolg van de bestrijding van de olieramp na het zinken van de autocarrier Tricolor. Het opruimen van olie op de West-Zeeuws-Vlaamse stranden en in natuurgebied Het Zwin leverde de gemeente begin 2003 een flinke schade post op. Omdat de gemeente Sluis geen monsters had genomen van de olie, kon volgens de verzekeraar van Wilhelmsen Lines Shipping niet worden aangetoond dat de aange spoelde olie daadwerkelijk van de Tricolor afkomstig was. De gemeente Veere diende via Rijkswaterstaat een schadeclaim in en kreeg wel een vergoeding voor de werk zaamheden gestort. De gemeente Sluis volgde daarop het zelfde traject. MIDDELBURG - Een 41-jarige automobilist heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een rijverbod van zes uur gekregen voor rijden onder invloed. De man werd om 1.50 uur aangehouden op de Europalaan in zijn woonplaats. Uit een ademanalyse bleek dat hij ruim 1,6 maal te veel had gedronken. KAPELLE - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden wil de wateroverlast te lijf gaan in de gebieden Maelstede (rond 's-Gravenpolder) en Dekker (ongeveer gelijk aan de ge meente Kapelle). Agrariërs uit deze gebieden zijn uitgeno digd voor een informatieavond, waarop ze kunnen aange ven welke plaatsen overstromen bij hevige regenval. Om overlast tegen te gaan, kan het schap onder meer stu wen aanleggen of plekken creëren waar het water kan worden vastgehouden. De informatieavond voor het gebied Dekker vindt plaats op maandag 12 juli, vanaf 19.30 uur in De Vroone in Ka pelle. Boeren in Maelstede kunnen woensdag 14 juli te recht in De Stenge in Heinkenszand, eveneens om 19.30 uur. Ook andere inwoners van deze gebieden zijn wel kom. BRUINISSE - Uit de lerarenkamer van een school in Brui- nisse is dinsdagmiddag een portemonnee gestolen. In de portemonnee zaten enkele tientallen euro's en een bank- pasje. Met het bankpasje is dezelfde dag gepind bij een pinautomaat in Bruinisse. Er zijn enkele honderden eu ro's van de rekening afgehaald. BROUWERSHAVEN, Grote Kerk 'Bet Zeeuws Orkest onder lei ding van Quentin Clare met wer- 1 ken van Manneke, Ravel en Rachmaninov. door Douwe Eisenqa In de goed gevulde Grote Kerk in Brouwershaven beet het Zeeuws Orkest zich op een be hoorlijk niveau door de pittige Tweede Symfonie van Rachma ninov heen. Ondanks al dit Rus sisch geweld lag het hoogtepunt van de avond voor de pauze met muziek van Manneke en Ravel. In de wandelgangen van het 'Zeeuws Orkest was het gemop per van de orkestleden de laat- !ste weken niet van de lucht, Als het aan een behoorlijk aantal wan hen had gelegen, was de Tweede Symfonie van Rachma- ininov vermoedelijk niet uitgeko zen voor deze zomerserie. Het wérk legt, vooral voor de strij kers, de lat verschrikkelijk Ihoog. Al dat gezucht en gesteun ihoort er misschien wel een beet je bij. Want waar de uitdaging wordt aangegaan - en waarom •zou je dat niet doen? - moet wor- jden doorgebeten. 'Een gezonde dosis bravoure ver eist het spelen van deze muziek dus. Rachmaninovs eerste werd de première in 1897 een falie kante mislukking. De dirigent, Glazunov, had zichzelf vooraf met wodka volgegoten en maak te er een zootje van. Het duurde negen jaar voordat Rachma ninov zich aan zijn tweede sym fonie waagde, maar toen pakte hij ook meteen goed uit. Dit werk is onvervalst romantisch van opzet, groots en meesle pend, al zal niet elke moderne luisteraar in de overladen esthe tiek van Rachmaninov kunnen meegaan. Na het slotakkoord was er maar één conclusie mogelijk. Alle ver zuchtingen vooraf waren niet no dig geweest. Het orkest speelde de kolossale symfonie op een ma nier waarop het trots mag zijn. Er zaten wat passages bij die wat vlak klonken, al ligt dat ook voor een deel aan de enigszins vadsige manier van orkestreren van Rachmaninov. Daarnaast nam gastdirigent Quentin Clare vooral in het eerste en derde deel wel erg veel tijd. Hij lood ste het orkest in 65 minuten door de symfonie heen, waar an dere dirigenten tien minuten eer der thuis zijn. En, toegegeven, er waren ook virtuoze momen ten waar het orkestkruid niet he lemaal tegen gewassen was. Overtuigend Maar - en dat is een maar met een grote M - daar stond menige passage tegenover waar de moei lijke noten wel degelijk loskwa men van de lessenaars en waar overtuigend gemusiceerd werd. Het Adagio uit 1996 van de in Zeeland geboren componist Daan Manneke getuigt van een totaal andere wereld dan die van Rachmaninov. Manneke's verstilde. bijna objectieve schoonheid, waar het concert mee opende, staat in schril con trast met de heftige gebaren van zijn romantische voorganger. Adagio is een compositie voor strijkorkest bestaande uit vier langzame delen. Het orkest ging er op een mooie, rustige manier mee om. Het eerste deel klonk wat on wennig, niet helemaal zuiver en kenmerkte zich door een merk waardige, al dan niet bedoelde, houterigheid. Vooral de midden delen echter blonken uit in een schitterende sonoriteit. Bruggenbouwer tussen de mu ziek van Rachmaninov en Man neke was Maurice Ravel. Diens Ma mère l'oyeofwel diens Sprookjes van moeder de gans vormden hét moment van de avond, in die zin dat dirigent Clare - hoewel ook hier weer met iets te langzame tempi - het orkest verleidde tot uiterst sub tiel samenspel. Het Zeeuwse Orkest speelt dezelf de stukken onder leiding van Qeuntin Clare vanavond in de Gro te Kerk in Veere en zaterdag in de Sint Baafskerk in Aardenburg. Aanvang: 20.15 uur. «W - Juentin Clare, gastdirigent bij het Zeeuws Orkest, Een scene uit de voorstelling Kletter, touw, tijd en palen. foto Peer Reede foto Lex de Meester door Marianne van de Polder VLISSINGEN - Een week na het vallen van Twin Towers bleek de verkoop van stalen rol luiken in Wassenaar gestegen. Hadden die twee gebeurtenissen iets met elkaar te maken? Die vraag bracht regisseur Geert Jonkers van de Amsterdamse theatergroep Odd Enjinears op het idee een voorstelling te ma ken over de schijnbare toevallig heden die in het leven kunnen voorkomen. De voorstelling Kletter, touw, tijd en palentij dens het Straatfestival in Vlis singen te zien, is een unieke men gelmoes van theater, kunst en techniek. „Wij vertellen onze verhalen simpelweg met wat we hebben. Het geluid in de voorstelling is akoestisch en we gebruiken ele mentaire materialen, zoals dus touw en palen", vertelt Jonkers. „Er zijn zo ontzettend veel facto ren van buitenaf die een mensen leven kunnen beïnvloeden, en daar gaat de voorstelling dus over. De basis is een grote klok, die aan bepaalde touwtjes trekt en op die manier de levens van drie personen danig beïnvloedt. De tijd is in het stuk een vast ge geven, één groot mechaniek dat op een vreemde manier wordt aangezet. De drie mensen zitten in hun eigen wereldje. In het be gin lijken zij niets met elkaar van doen te hebben, maar later blijkt dat ze wel degelijk iets met elkaar te maken hebben. Waar het om gaat, is dat je twee dingen kunt doen als factoren van buiten invloed op je leven uitoefenen: je kunt ertegen vech ten, of je kunt proberen er je voordeel mee te doen." Odd Enjinears is een zuster- groep van de Zuid-Afrikaanse Odd Enjinears. „We zijn twee onafhankelijke bedrijfjes, die wel intensief met elkaar samen werken", legt de theatermaker uit. Hij zegt vrijwel nooit tekst te gebruiken in zijn voorstellin gen. Jonkers: „De stijl van de voorstelling ligt dan ook dichter bij mime en dans dan bij thea ter. Welk effect we willen berei ken? Verwondering, dat toch vooral. Vrijwel alles wat je in de voorstelling ziet is herkenbaar. Er zitten geen verborgen tech- niekjes in. We proberen mensen opnieuw te verwonderen door dingen te gebruiken die ze al ge zien hebben. Het leven kan zo simpel zijn, en hoe simpeler, hoe liever." Houtje-touwtje „We spelen voor heel verschil lend publiek. Ik heb een voor keur voor regionale festivals, omdat de mensen die die festi vals bezoeken minder verwend zijn, onbevangen reageren. Men sen die regelmatig naar theater gaan, vinden de voorstelling vaak een verademing vanwege de eenvoud. Op ons theater ko men ook veel technici af, omdat wé veel met houtje-touw tje-technieken werken. Wat we veel te horen krijgen, is de op merking: 'Hoe krijg je het bij el kaar verzonnen?' Theater is een ontzettend toegankelijk me dium. Het overbrugt heel veel af standen. Teksttheater kan ik wel waarderen, maar ik vind dat wel vaak al snel een beroep doen op de ratio, terwijl er al veel te veel wordt nagedacht. Ik heb zoiets van: laat de mensen nu maar eens voelen." Naast de voorstelling brengt Odd Enjinears op het Straatfes tival ook de expositie Kouwe Kermis, een verzameling objec ten die zijn uitgebouwd tot klei ne theaters. Ook voor deze ten toonstelling is elementair ge bruik van materiaal een belang rijk uitgangspunt. De gratis voorstelling Kletter, touw, tijd en palen is op 6. 7 en S juli te zien in het Dijktheater Aan vang 22.15 uur. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Jan van Mun ster uit Renesse mag een kunst werk maken, dat geplaatst wordt tussen het Stadskantoor en het nieuwe kantoor van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Zijn idee van twee zwartgranie ten sculpturen in de vorm van een gladgepolijste plus en min werd deze week overgenomen door het Middelburgse college van B en W. Nastasja Boezem (geluidssculptuur) en Piet Diele- man (lichtpunten op de zwarte wand langs het water van het Stadskantoor) vielen af. De opdracht tot een kunstwerk op de promenade langs de twee nieuwe kantoren is afkomstig van Delta en de gemeente Mid delburg. Beide betalen ieder der tigduizend euro. In de granieten blokken, die be stendig zijn tegen vandalen, wor den de namen gehakt van ener giebronnen, die al dan niet door Delta worden gebruikt, zoals olie, aardgas, steenkool, hout, zon en wind. De lijn van de twee beelden strekt zich uit over een lengte van veertig meter. Wande laars kunnen op een plus of eeri min gaan zitten. Delta betaalt mee aan het kunstwerk bij wijze van sponsoring en als geste naar de gemeente Middelburg, die een energiezuinig en duurzaam gebouwd kantoor heeft gereali seerd. Het duurzame karakter van het kunstwerk van Van Munster wordt nog eens onderstreept, doordat het graniet zich door zonnewarmte opwarmt. De blok ken blijven de energie vasthou den tot in de late avond. Energie is een steeds terugkerend thema in het werk van Van Munster. Volgens de Adviescommissie Kunst in de Openbare Ruimte is het interessant om in het kader van duurzame energie een 'Jan van Munster' in de stad te kun nen plaatsen. De commissie vindt dat schoonheid, duurzaam heid en publieksvriendelijkheid samenkomen in het werk. „Het werk past mooi op de aangewe zen locatie, versterkt het gebied tussen de twee kantoren en maakt het idee van duurzame energie in de buitenruimte zicht baar." Het kunstwerk, dat in India wordt gemaakt, moet eind au gustus geplaatst zijn. r iiiiniiilMr^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15