CDA hekelt wachtlijst jeugdzorg PZC Goese school De Kring doet beroep op oud-leerlingen Leerlingen winnen prijs met onderzoek water Veerse Meer - m, V Plan voor kustpark zuidelijke Noordzee kwestie van luisteren Prijzen normaal op eerste mosselveiling Klokgelui breekt kerktoren op Partij wil uitleg 13 Trajectcontrole Zeelandbrug nadert GS stellen besluit WCT week uit Welstandsvrij bouwen aan banden Schizofrene man wacht opname Celstraf voor oplichter Dorpsfeest in Zuidzande Wandeling bij volle maan donderdag 1 juli 2004 swb door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Aaron Oost- dijk uit Kruiningen en Step- han de Regt uit Heinkenszand vertegenwoordigen Nederland dit jaar tijdens de Stockholm Junior Water Prize. Deze inter nationale waterwedstrijd wordt van 16 tot en met 20 au gustus in de Zweedse hoofd stad gehouden. Sinds 1997 komen jaarlijks na tionale winnaars uit de hele we reld naar Stockholm om deel te nemen aan de competitie. Deelnemers moeten er een on derzoeksproject presenteren dat gericht is op water en mi lieu. Daarbij gaat het bijvoor beeld om verbetering van wa terkwaliteit, waterbesparing of beperking van waterover last. Nederland was jarenlang afwezig, omdat er sinds 1998 geen nationale voorronde is ge houden. Het Young Water Act ion Team (YWAT) heeft dat dit jaar nieuw leven ingeblazen. Het YWAT is voortgekomen uit het Jeugd Wereld Water Fo rum dat in 2001 op de Hoge school Zeeland werd gehou den. De wereldwijd opereren de organisatie is onder meer ge vestigd in Vlissingen. De belangstelling voor de na tionale voorronde viel wat te gen. Aaron Oostdijk (18) en Stephan de Regt (17), die alle bei net hun diploma hebben ge haald op het Sint Willibrord- college in Goes, waren echter wel enthousiast. Direct na het laatste eindexamen hebben zij in allerijl een onderzoek ge daan en de bevindingen op pa pier gezet. De twee hebben het zoutgehalte van het water in het Veerse Meer bekeken. Aan leiding is de bouw van de ver verskoker in de Zandkreek- dam, vorige week bij de offi ciële ingebruikname tot Katse Heule gedoopt. Via het zogeheten doorlaatmid- del stroomt zout Oosterschelde- water in het Veerse Meer, dat na de afsluiting met dammen brak was geworden. Daardoor was de waterkwaliteit sterk achteruit gegaan. Watermonsters De twee hebben op twee plaat sen watermonsters genomen en het zoutgehalte onderzocht. De gemeten waarden liggen rond de 17,8 gram per liter, wat enigszins hoger is dan de streef waarde van 13 gram die Rijks waterstaat volgens de jonge on derzoekers aanhoudt. Door het aanpassen van de hoeveelheid water die in- en uitstroomt, kan het zoutgehalte nog verder worden aangepast, stellen zij. De ververskoker levert in elk geval een belangrijke bijdrage aan de waterkwaliteit en is ook elders goed toepasbaar, luidt hun conclusie. Belangrij ker dan het precieze zoutgehal te is dat de waarde stabiel blijft. Dat bevordert de leef baarheid van het water en daarmee de verscheidenheid aan flora en fauna. De twee hebben met hun onder zoek een bedrag van 500 euro gewonnen en de reis naar Stockholm. Na de zomer gaat Aaron Oost- dijk studeren aan de Utrecht School of Art and Technology; Stephan de Regt heeft een in- formatica-opleiding op het oog, wellicht aan de Hoge school Zeeland. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De contouren van de por talen voor de trajectcontrole bij de Zee landbrug zijn inmiddels zichtbaar. De eerste palen staan overeind en een dezer dagen worden de camera's door de leve rancier opgehangen. Wanneer de perma nente snelheidscontrole begint is nog steeds niet bekend. „Wanneer we beginnen hangt af van de snelheid waarmee de installatie klaar is", legt woordvoerder L. de Lange van bureau verkeershandhaving van het Openbaar Ministerie uit. „Zodra de came ra's hangen worden beelden gemaakt. Dat doen we om te testen. Als alles goed werkt worden de camera's geijkt en dan kan het project van start. Overigens la ten we dat tijdig aan de automobilisten weten." De trajectcontrole zal volgens De Lange in elk geval voor het eind van het jaar een feit zijn. De portalen staan niet óp de Zeeland brug maar ruim daarvoor. Gerekend van af Goes staat het eerste portaal vlak na de afslag richting Colijnsplaat, waar vroeger de tolhokjes stonden. Het tweede portaal-staat vlak voor de eer ste verkeerslichten voor Zierikzee. „We hebben er bewust voor gekozen om ook nog de bocht in de weg richting Zierik zee mee te nemen in het traject", vertelt I. Lamse van de provincie Zeeland. De automobilist wordt door middel van bor den langs de weg geattendeerd op de snel heidscontroles. Bij een trajectcontrole wordt de gemid delde snelheid van een automobilist ge meten. Alle auto's worden aan het begin en het einde geregistreerd. Aan de hand van die gegevens wordt de gemiddelde snelheid berekend; is die te hoog dan MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten nemen een week later dan gepland een besluit over een nieuwe procedure voor de Westerschelde Container Terminal. Niet alle on derzoeken zijn op tijd klaar. Het wachten is vooral op het eindrapport over de Zeeuwse economie van Buck Consul tants. Dat wordt gemaakt voor het nieuwe sociaal-econo misch beleidsplan. Maar daarin zit ook een stuk over de haveneconomie en dat is belangrijk voor de vraag of de provincie moet doorgaan met de WCT. Ook zijn enkele on derzoeken naar de gevolgen van de containerterminal voor natuur en milieu nog niet klaar. Die worden begin volgende week verwacht. GS zijn door de vertragingen niet in staat, dinsdag 13 juli de onderzoeken te bespreken en een besluit te nemen over de WCT. Zij doen dat een week later alsnog. Dat geeft hen nog een week speelruim te tot het begin van de zomervakantie. Maar dan moet het besluit wel genomen zijn. Provinciale Staten moeten in september (Statencommissie) en oktober (Statenvergade ring) hun definitieve oordeel vellen. KRUININGEN - De gemeenteraad van Reimerswaal heeft het zo geroemde welstandsvrij bouwen deels aan banden gelegd. Een meerderheid van SGP, CDA en Chris tenunie stemde dinsdag in met het voorstel om de wijken waar de afgelopen jaren welstandsvrij is gebouwd toch weer een welstandsregime op te leggen. Zo moet worden voorkomen dat woningen eindeloos worden uitgebreid met dakkapellen, overkappingen en aanbouwen. BBR, Leefbaar Reimerswaal, PvdA en WD stemden tegen. MIDDELBURG - Een 63-jarige Scharendijkenaar moet een jaar lang in een psychiatrisch ziekenhuis worden be handeld. Dat besliste gisteren de rechtbank in Middel burg. De schizofrene man sloeg op 24 januari dit jaar in Scharendijke een onbekend persoon zonder aanleiding met een sloophamer op zijn hoofd, toen het slachtoffer aanbelde om de weg te vragen. De rechtbank nam de con clusie van de gedragsdeskundigen over, dat de Scharendij- ker een ziekelijke stoornis heeft en volledig ontoereke ningsvatbaar was. Ook werd de kans op herhaling groot geacht. De poging tot doodslag werd bewezen, evenals de mishandeling van een vrouw. De man werd door de recht bank ontslagen van rechtsvervolging, omdat hem de straf bare feiten niet konden worden toegerekend. Wel moet hij het slachtoffer 800 euro smartengeld betalen. MIDDELBURG - Een 38-jarige Hulstenaar is gisteren in Middelburg voor oplichting en verduistering veroordeeld tot tien weken cel. De Hulstenaar zag dit jaar binnen drie maanden kans om bij tien mensen geld af te troggelen. Hij maakte telkens gebruik van dezelfde smoes door te vertellen dat zijn auto zonder brandstof stond en hij geen geld had om te tanken. Bij een benzinestation in Hulst had hij eind februari getankt zonder te betalen. De man is verslaafd aan cocaïne en is in 2001 al veroor deeld is voor oplichting en flessentrekkerij. Raadsman F. te Braake pleitte voor een straf gelijk aan het voorarrest en een werkstraf, maar de politierechter vond dat hij ge noeg kansen heeft gehad. De eerste palen staan: nu de camera's nog en dan kan de gemiddelde snelheid van voertuigen op de Zeelandbrug voortdurend in de gaten worden gehouden. foto Marijke Foikertsma volgt automatisch een acceptgiro van het justitieel incassobureau. De controle vindt dag en nacht en zeven dagen per week plaats. „We hebben hier al ervaringen mee opgedaan bij Over- schie. Die zijn goed. De mensen vinden dit ook een eerlijke vorm van controle omdat het geen momentopname is", al dus de Lange. Naast de Zeelandbrug komt dit jaar ook trajectcontrole op de A2 bij Maarssen, de A 4 bij Hoofddorp, de Al 2 bij De Meem en de N919 bij Veen- huizen. Er zijn volgens de Lange geen plannen om het elders in Zeeland in te voeren. idoorPaul Burm DEN HAAG - Staatssecretaris Clémence Ross van Volksgezond heid krijgt haar eigen partij over zich heen vanwege de lan ge wachtlijsten in de Zeeuwse Jeugdhulpverlening. Ze moet daartegen maatregelen nemen, vinden de Tweede-Kamerleden voor het CDA Myra Koomen en Koskun £örüz. [Het CDA wil van haar staatsse- I cretaris weten waarom Zeeuwse j slachtoffers van kindermishan deling gemiddeld 119 dagen moeten wachten voordat ze wor den geholpen, terwijl de landelij- ke norm 55 dagen is. Hulp aan huis verschijnt in Zeeland pas driekwart jaar na aanvraag. Daarmee wordt de norm tijd met bijna een half jaar overschre den. Koomen en Qörüz willen weten hoe het komt dat de Zeeuwse Wachtlijsten zo lang zijn, terwijl de Jeugdzorg naar verhouding veel minder cliënten krijgt. Op grond van landelijke cijfers zou verwacht mogen worden dat per jaar vijfhonderd jongeren een beroep op hulpverlening doen. Maar het Bureau Jeugdzorg kreeg over 2003 slechts tweehon derd aanvragen binnen. Wel groeide het aantal hulpvra gen de afgelopen tijd flink. Het Algemeen Meldpunt Kindermis handelingen kreeg vorig jaar een kwart meer meldingen. Voor de indieners van de schrif telijke vragen aan staatssecreta ris Ros maakt dat de situatie nog eens extra nijpend. „Wij wil- .len weten hoe de situatie in an- Idere provincies is en hoe het komt dat Zeeland daar zo vanaf wijkt." „Om problemen bij jongeren met succes aan te pakken is het ZUIDZANDE - Stichting de Ze vendraaier houdt woensdag 4 augustus een dorpsfeest in Zuid zande. De festiviteiten beginnen om 8.00 uur met een rommel markt door de hele kern. Degenen die West-Zeeuws- Vlaanderen vanuit dë lucht wil len zien, kunnen een rondvlucht per helikopter maken. Om 10.00 uur staat een gaaibolwedstrijd en een skateboarddemonstratie op het programma. Om 11.00 uur wordt het vuur van de bar becue ontstoken en is er een open podium voor aankomende bands. Voor kinderen zijn er spe len, een draaimolen en een springkussen. De playbackwed- strijd begint om 16.00 uur. De dag wordt om 20.00 uur afge sloten met een live optreden van de band That's it. zaak dat ze snel worden ge holpen", zegt Koomen. „Ken nelijk wordt er onvoldoende ondernomen om de problemen met de wachtlijsten aan te pak ken." Door de lange wachttij den vallen veel probleemkinde ren tussen wal en schip, blijkt uit het sociaal-pedagogisch on derzoek 'Op weg naar een slui tende aanpak jeugdzorg/jeugd beleid' van de Vlissingse Hoge school. door Rolf Bosboom GOES - De Kring, de Goese school voor voortgezet speciaal onderwijs, wil oud-leerlingen gaan inschakelen om de huidige leerlingen extra te motiveren. De Kring biedt onderwijs aan jongeren die kampen met doof heid, slechthorendheid, spraak- taalproblemen of autisme. De school merkt dat leerlingen ten onrechte het idee hebben dat hun handicap een goede toe komst in de weg staat, zegt F. Landsbergen van De Kring. De school probeert ze van hun onge lijk te overtuigen. „Maar wij kunnen hun nooit uit eigen erva ring die dingen vertellen." door Qmèr Kips GRAAUW - De bouwkundige toestand van de kerktoren in Graauw laat het ongebreideld luiden van de klokken niet lan ger toe. De klokken luiden van af heden nog slechts voor aan vang van gebedsdiensten, zoals eucharistievieringen en begrafe nissen. Het kerkbestuur heeft in samen spraak met het bisdom Breda be sloten de Angelusklokken om Het benaderen van oud-leerlin gen kan mogelijk een oplossing bieden. „Je moet leerlingen iets laten zien waaraan ze een voor beeld kunnen nemen. Oud-leer lingen hebben een aantal fasen doorgemaakt waar zij nog door heen moeten." Het is de bedoeling dat oud-leer lingen over hun ontwikkeling vertellen en vragen beantwoor den. Met deze werkwijze ge bruikt De Kring het principe van de 'geleende kracht'. „Je ontvangt kracht op school en la ter kun je dat. doorgeven aan an deren", zegt Landsbergen. „Dat werkt goed." Met dergelijke ontmoetingen kunnen leerlingen meer zicht krijgen op hun toekomstmoge- 9.00 uur, 12.00 uur en 18.00 uur niet meer te laten luiden. „Dat besluit is niet zomaar geno men", aldus ondervoorzitster en belangeloos koster D. d'Haens. „Als je achter in de kerk staat en de klokken luiden, hoor je het aan alle kanten kraken. De lijkheden. „We zien nu dat leer lingen vaak geen goed beeld heb ben waarvoor ze zich kunnen in spannen, wat ze moeten verande ren om zo ver te komen. Dat kan verbeteren als ze een voorbeeld krijgen in hun vertrouwde omge ving." „Dat is niet allen goed voor on ze leerlingen, maar ook voor de oud-leerlingen. Zij kunnen zien hoe hun school zich ontwikkelt, hoe de leerlingpopulatie veran dert en hoe er jongeren zijn die tegen problemen oplopen die zij zelf wellicht ervaren en over wonnen hebben." De school heeft zo'n vijftig men sen benaderd die op De Kring hebben gezeten. Met de aanmel dingen loopt het nog niet storm. gebouwendienst van het bisdom stond er versteld van dat we de zogenoemde Angelusklokken nog drie keer per dag laten lui den. De toestand van de toren laat dat niet meer toe." Vroeger had dat luiden nog een functie. Mensen spraken een ge- Toch hoopt Landsbergen vol doende positieve reacties te krij gen voor een eerste bijeenkomst, waarvoor woensdag 14 juli als datum is geprikt. „Als dat niet lukt, zou dat een behoorlijke te leurstelling betekenen." Op dit moment onderhoudt De Kring niet structureel banden met jongeren die de school in middels hebben verlaten. „De ambulante begeleiders hebben vaak wat langer contact en zelf hebben we ook wat contacten opgebouwd", aldus Landsber gen. „Ik zou graag willen dat er een soort systeem komt waarbij een aantal mensen een blijvende band probeert te onderhouden. Dat kan voor beide groepen vruchtbaar zijn." bed uit en zetten hun klokken op de goede tijd. Dat is voor goed verleden tijd. Het luiden van de Angelusklok ken doet meer schade aan de sta biliteit van de toren dan de nor male uur- en halfuurslagen van het gewone uurwerk, dat blijft. „We proberen samen met de mensen van het bisdom een res tauratieplan op te zetten, zodat we het kerkgebouw kunnen be houden", zegt P. Verhuyck, de coördinator van het kerkbe stuur voor het bisdom. door Raymond de Frel OOSTBURG - Het is een cliché, maar een waarheid als een koe. Buurlanden zijn afhankelijk van elkaar, zeker in het zuide lijk Noordzeegebied. De omrin gende landen moeten daarom in tegraal samenwerken, zoals bij het creëren van een kustpark voor de zuidelijke Noordzee. Technisch directeur Clive Gil bert van het Sail-partnerschap hamerde gistermiddag tijdens de tweede dag van het Sail-fo- rum in Oostburg op het 'verder kijken dan je neus lang is'. Sail is een samenwerkingsver band, opgericht door veertien overheden en instanties uit Zee land, West-Vlaanderen, Pas de Calais, het Thames-estuarium Kent en Essex. „Hoe het kust park er uit zal zien, is nog onbe kend. Het is een groot idee, waaraan hard wordt gewerkt. Soms hebben we het idee stil te blijven staan, andere momenten gaan we met grote sprongen vooruit. Elk aan de Noordzee ge legen gebied heeft op zijn ma nier te maken met de aspecten van de zee, maar er zijn veel pro blemen die integraal moeten worden aangepakt. Een voor beeld: een trekvogel stopt nu eenmaal niet aan de grens van een land", hield Gilbert zijn toe hoorders voor. De Sail-partners' moeten daar om op zoek naar iets wat de com plete regio dekt, stelde Gilbert. „Daarin moeten alle belangen, dus blauw (zee), groen (natuur) en bruin (bebouwing) worden sa mengebracht. Zie het als één grote container, één concept. En dat concept moet een voorbeeld functie hebben. Het moet ver nieuwend zijn, omdat de econo mie verandert. De havens krij gen steeds meer te maken met meer verkeer, maar minder men sen. En de toeristen blijven niet meer automatisch twee weken in hetzelfde gebied hangen, zo als vroeger. Deze veranderingen moeten we positief zien te bena deren, zodat de nadelen worden weggepoetst." Erfenis Samenwerking met de natuur, in plaats van tegenwerking, is volgens Gilbert daarom een must. Gedeputeerde T. Kramer van de provincie Zeeland liet na Gilberts presentatie in een fo rum weten dat dit niet altijd kan. „In Zeeland hebben we te maken met de erfenis van de wa tersnoodramp in 1953. Het vei ligheidsaspect in de kustzone is voor ons daarom heel belang rijk. Het Deltaplan is een prach tig voorbeeld van juist wél te gen de natuur in werken." De Sail-partners zien het kust park als een sleutelelement in de langetermijnstrategie voor duurzame ontwikkeling van de Zuidelijke Noordzee. Het park moet het gebied promoten als een plaats waar het goed wo nen. werken en vertoeven is. Ook moet het helpen investerin gen aan te trekken van de pu blieke en private sector. „De waag is hoe we het park zullen invullen, hoe we het duurzaam krijgen. Wie de baas van het cir cus moet zijn? Er is niet één per fect idee, niet één perfect be stuur. We moeten het samen doen. We vallen nu nog te vaak terug op het lokale niveau, ter wijl we zoveel gemeen hebben. Onze gebieden hebben vorm ge kregen door getijden. Dat brengt goede en slechte dingen met zich mee, maar het maakt ons wel één", aldus Gilbert. Hij stelde dat het kustpark bin nen twintig jaar op poten moet zijn gezet. SEROOSKERKE - Een heel bij zondere ervaring wordt het vol gens Staatsbosbeheer: Bij volle maan wandelen door de Schelp- hoek. De wandeling staat ge pland voor vrijdag. De Schelphoek, ontstaan door de watersnoodramp van 1953, is het domein van ransuilen en ook het leefgebied van reeën. Hoe het nachtleven in het na tuurgebied eruit ziet kunnen deelnemers aan de twee uur du rende vollemaantocht ervaren. De tocht begint vrijdag om 22.00 uur. De deelnemers ver trekken vanuit restaurant De Schelphoek. Er kunnen maxi maal 265 deelnemers mee. Aan melden kan bij VW Haamstede. (0900-2020233). door Rob Paardekam YERSEKE - Op dc eerste offi ciële mosselveiling van het sei zoen, gisteren in de Yersekse veiling, zijn voor een mossel- ton (100 kilo) prijzen geboden die variëren van 70 tot 180 eu- i ro. Dat is vergelijkbaar met vorig jaar. Volgens H. van Geesbergen van de producentenorganisa tie mosselcultuur liggen de prijzen op een eerste veiling altijd iets hoger dan in de rest van het seizoen, omdat de handelaren nou eenmaal be hoefte hebben aan een voor raad. Toch viel het volgens hem reuze mee gisteren. „Ik I heb het wel eens gekker mee- I gemaakt." j De verwachting is dat de prij zen in de komende maanden dalen. „Vorig seizoen lag de gemiddelde prijs op 130 euro. Als de aanvoer die we toen hadden, 50 miljoen kilo, dit l jaar ongeveer hetzelfde is, zal I dat vermoedelijk ook dit jaar I de gemiddelde prijs zijn", i zegt Van Geesbergen. Aanvoer I Wel waarschuwt hij dat veel factoren invloed kunnen heb- I ben op de prijs. „Als de aan voer minder is, krijg je met een een heel ander verhaal. Echt iets zinnigs kan ik er nu eigenlijk nog niet over zeg gen." Voorafgaand aan de veiling worden de aangevoerde ladin gen altijd gekeurd door het Productschap Vis. Een mon ster ter grootte van 2,5 kilo wordt geanalyseerd. Dat ge beurt door het meten van de schelpgrootte, het aantal mos selen, het netto vleesgewicht en het percentage tarra (losse schelpen, pokken, krabben en zeesterren). Het resultaat wordt door vi deoprojectie in de veiling be kendgemaakt, waarna het bie den begint. De kwaliteit van de mosselen lag volgens Van Geesbergen gisteren op een zeer acceptabel niveau. „Dat geldt voor zowel de mosselen uit de Oosterschelde als die uit de Waddenzee." Na de veiling hebben de han delaren de aangekochte ladin gen naar hun verwaterperce- len voor de kust van Yerseke gebracht. Een officieel begin van het mosselseizoen is er niet meer, maar waarschijn lijk liggen de eerste mosselen over een paar weken in de winkels of staan ze op de me nukaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13