Informatiepunt bij De Fonteyne PZC Koppeling intrappen en nooit remmen Subsidie voor peuterspeelzalen Reimerswaal breekt met bureau Halt Buurt kan vragen kwijt in Bouwcafé naast bouwput in Vlissingen CU op bres voor modelvliegers Skatebaan terug in Heinkenszand Kazerne hersteld van brand Eksterpopulatie in beeld Fancy fair Werken op de kinderboerderij bij nader inzien MORGEN KIJKDAG Multifunctioneel gebruik kerken agenda donderdag 1 juli 2004 wil YERSEKE - De fractie van de ChristenUnie (CU) in Rei- merswaal heeft schriftelijke vragen gesteld over het ver zoek van Het Zeeuwse Landschap aan de gemeente om de modelvliegclub weg te halen uit de Yerseke Moer. De vliegers hebben een veldje aan de Steeweg, maar de na tuurorganisatie vindt dat zo'n club niets te zoeken heeft in een natuurgebied. De CU vindt dat maar onzin. Raadslid A. Jumelet stelt dat de modelvliegers respect voor de natuur en de vogels hebben en totaal geen schade aanrichten aan de Yerseke Moer. Zo zouden ze altijd keurig om de nesten van de vogels heen maaien. De partij hoopt dat burgemeester en wethouders niet in gaan op het verzoek van Het Zeeuwse Landschap en wil van het college weten of ze bereid is met de twee partijen in gesprek te gaan om zo tot een voor beide aanvaardbare oplossing te komen. HEINKENSZAND - De Heinkenszandse jeugd krijgt een nieuwe skatebaan. De oude, die bij De Stenge stond, is eerder dit jaar kapot gewaaid en kon niet worden opge lapt. Jongeren vroegen de gemeente om een nieuwe baan. Het Borselse college van burgemeester en wethouders besloot toch maar een nieuwe halfpipe te bestellen, omdat het ver wacht dat de doelgroep groeit, onder meer door aanleg van de wijk Over de Dijk. De gemeente bepaalt in overleg met vier 'fanatieke' skaters uit Heinkenszand een plaats voor de skatebaan. KAPELLE - De brandweerkazerne in Kapelle is deze week helemaal hersteld van de brand. Het gebouw aan de Mauritsstraat werd op 18 april in brand gestoken. Vrijdag 2 juli houdt de brandweer een 'happy hour' om de medewerkers van de herstelwerkzaamheden te bedanken Ook de omwonenden zijn uitgenodigd. De kantine is vernieuwd en heeft een nieuwe keuken, het pand is roetvrij gemaakt en opnieuw geschilderd. OOSTBURG - De voorbije jaren zijn eksters en andere kraaiachtigen te makkelijk door natuurliefhebbers, boe ren en jagers aangemerkt als de grote boosdoeners onder de vogels. De groei van de populaties van deze vogels werd overdre ven, waardoor het niet moeilijk was om de kraaiachtigen een slecht imago te geven en hen verantwoordelijk te stel len voor schade aan andere vogelpopulaties. Natuurbe schermingsvereniging 't Duumpje heeft naar aanleiding van de negatieve berichtgeving voor het eerst de omvang van de eksterpopulatie in West-Zeeuws- Vlaanderen in kaart gebracht. Na tellingen wordt het aantal broedparen in de streek ge schat op vierhonderd. Tel daarbij de rondtrekkende oude en jonge eksters bij, dan is de populatie pakweg duizend vogels groot. Ofwel één eksternest per boerderij, en dat aantal recht vaardigt de negatieve kwalificaties van de zwart-witte vo gels niet. Sdoor Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen huurt het horeca- pand d'Ambrozijn op de Oude Markt, dat omgedoopt zal wor den tot Bouwcafé. d'Ambrozijn sloot enige tijd geleden zijn deu ren. „Iedereen kan daar vanaf vandaag zijn opmerkingen kwijt en kan informatie halen over het bouwproces", verklaart wethouder L. Poppe-de Looff van de gemeente Vlissingen. Het Bouwcafé ligt tegen de ibouwput aan van het Centrum- jplan De Fonteyne. „We zijn dichtbij als er vragen zijn", zegt Poppe-de Looff. Het Bouwcafé wordt het bran dende informatiepunt en komt ook van pas bij andere projec ten in de binnenstad. Zodra er ontwikkelingen rond de invul ling van het voormalige terrein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) zijn, zullen die KAMPERLAND - De Prins Wil lem Alexanderschool uit Kam perland houdt dinsdag 20 juli van 16.00 tot 19.00 uur een fan cy fair op het schoolplein. Er zijn verschillende activitei ten zoals een rad van fortuin, po nyrijden en een rommelmarkt. De opbrengst komt ten goede aan de aanschaf van speeltoe stellen voor de school. MIDDELBURG - Kinderboerde rij de Klepperhoeve in Middel burg houdt woensdag 14 juli een werkdag voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. 'Onder begeleiding van medewer kers van de kinderboerderij, kunnen de kinderen helpen met jhokken schoonmaken en dieren [voeren. De werkmiddag begint om 13.30 uur en duurt tot 15.30 uur, In het artikel over de verhuizing van de iAldi van de Spuistraat in Vlissingen inaar het parkeerterrein van voormalige |KSG is een fout geslopen. De herope ning van de supermarkt op de tijdelijke locatie gebeurt niet op 6 juli, maar [woensdag 7 juli. (Advertentie) 'HET MIDDELBURG VEILINGHUIS' in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 15.00 tot 20.00 uur 06-23360501 Veilingmeester A. I. Verhage ook in het Bouwcafé worden be sproken. Ondernemers in de omgeving van de Oude Markt zullen nega tieve gevolgen ondervinden van de bouw van de winkel-woon- passage en parkeergarage. „We hebben daarom in een werk groep de problemen besproken om die zoveej^nogelijk op te van gen", legt J. Schroevers uit. In de werkgroep zitten onderne mers en vertegenwoordigers van het winkelcentrum, Vlissingen MIDDELBURG - De Stichting Kinderopvang Walcheren (KOW) krijgt 126.000 euro subsi die van de gemeente Middel burg. De peuterspeelzaal van de Vrije School kan rekenen op iets meer dan 10.000 euro. Burge meester en wethouders van Mid delburg hebben dat deze week besloten. KOW heeft in het verleden diver se malen aangeklopt voor subsi diëring van het peuterspeelzaal- werk. De gemeente gaf elke keer niet thuis, omdat de stichting geen tekort had op de totale be groting. Doordat de gemeente Middel burg de subsidies van de rijks overheid in z'n geheel doorsluis de, waren er bij het onderdeel kinderopvang juist overschotten ontstaan. De stichting gebruikte dat geld om de tekorten bij het peuterspeelzaalwerk op te van gen. Tekort Door de nieuwe wet kinder opvang in 2005 mogen gemeen ten de kinderopvang niet meer subsidiëren. KOW ontvangt dan alleen nog maar geld via ouders en bijdragen van werkgevers. Het tekort op de peuterspeelza- promotie, de gemeente en de ont wikkelaar, de Bataafsche Aanne- mings Maatschappij (BAM). Er wordt een aantal promotieactivi teiten opgezet tijdens de bouw periode. Lokkertjes „Dan moet gedacht worden aan kortingsbonnen-acties, wellicht een kunstloop, prijsvragen en een vervoersregeling naar de Oude Markt", zegt Schroevers. Met de gedachte wordt gespeeld len wordt dan een 'echt' tekort. Vooruitlopend op de wet had de gemeente Middelburg al reke ning gehouden met de te ver wachten tekorten. De gemeente Middelburg heeft in het Lokaal Onderwijsplan aangegeven dat kinderen die naar groep 3 van de basisschool gaan, zo min mogelijk taalach terstand moeten hebben. Eind 2006 wil het gemeentebestuur dat tachtig procent van de peu ters in een (dreigende) achter standssituatie de peuterspeel zaal of het kinderdagverblijf be zoekt. Achterstand Op dit moment gaat ongeveer de helft van de peuters naar een speelzaal. Hoeveel kinderen daarvan in een (dreigende) ach terstand zitten is moeilijk te zeg gen. KOW heeft zeven peuter- MIDDELBURG - Centrum, Weekmarkt; Oostker, Middagpauze-orgelconcert, Bram Beekman; Koorkerk, 15.00 uur; Mi- niconcert, Willy Feytel en Henk de Buck; VLISSINGEN Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga. om bezoekers naar de winkels te brengen als Vlissingen op de schop gaat. „We bedenken lok kertjes. Helaas was Domburg ons net voor door met het idee naar buiten te komen om een ijs baan te maken. Maar wie weet, is er genoeg animo voor twee ba nen op Walcheren. De Oude Markt is er geschikt voor. We be ginnen niet overal tegelijk te bouwen." Ruim zes miljoen euro is gereser veerd voor de ontwikkelingen speelzalen verspreid over ver schillende wijken van de stad. Kinderen met een achterstand gaan drie dagdelen in de week naar de peuterspeelzaal. Op dit moment gaat het om 44 kinde ren. Daarnaast zijn er ouders die drie dagdelen te duur vin den. Het gaat tussen de twintig en veertig peuters. TERNEUZEN - Kerkbesturen in de gemeente Terneuzen zijn momenteel aan het nagaan of sommige kerkgebouwen voor an dere doeleinden dan alleen ere diensten kunnen worden ge bruikt. Het gemeentebestuur van Ter- neuzen had de kerkgenootschap pen om zo'n inventarisatie ge vraagd. Verwacht wordt dat me dio december het onderzoek is afgerond. Op dit moment wordt de Grote Kerk aan de Noord straat in Terneuzen, die niet meer voor diensten wordt aange wend, intensief gebruikt voor di verse sociaal-culturele activitei ten. Ook de dienst centrumma nagement Terneuzen houdt in het kerkgebouw kantoor. bij de Spuistraat, Lange Zelke en Oude Markt. Daaronder valt de herinrichting van de openba re ruimte, archeologisch onder zoek, verkeersmaatregelen en de exploitatie van het Bouwca fé. Als de parkeerkelder wordt ge maakt, komt er een brug over de Spuistraat, die de verbinding van de Spuistraat met het Bel- lamypark intact moet houden. Ook de kosten voor de brug zijn al gereserveerd. KOW heeft de gemeente een aan tal ideeën aan de hand gedaan om meer kinderen in achter standssituaties te helpen. Een aantal peuterspeelzalen opent meer dagdelen, waardoor de wachtlijst wordt weggewerkt. De groepen worden verkleind van twintig naar achttien peu ters, waardoor leidsters meer aandacht kunnen geven per kind. B en W zien de plannen als een goede stap naar het berei ken van meer kinderen met een (dreigende) achterstand. De Vrije Peuterspeelzaal had bij de gemeente Middelburg aange klopt voor subsidie, onder meer om de groepen te verkleinen, het aantal groepen uit te brei den en het verhogen van het loon van de leidsters, subsidie voor een aantal uren coördina tie en de financiële administra tie. Dat laatste wordt nu gedaan door vrijwilligers. Ook wilde de Vrije Peuterspeel zaal de verhouding tussen subsi die en overige inkomsten gelijk schakelen met de KOW. Bij de KOW is die verhouding 65/34. B en W van Middelburg hebben be sloten om in te gaan op het laat ste verzoek en op het subsidië ren van de coördinatie en finan ciële administratie. De gemeen teraad heeft binnenkort het laat ste woord over de subsidiëring. De verwachting is dat eind au gustus met de sloop wordt be gonnen, die circa drie maanden in beslag zal nemen. Er komen in De Fonteyne 6300 vierkante meter winkelruimte, 9 penthou ses, 44 appartementen en een parkeergarage voor 400 auto's. De Hema komt terug in de nieuwbouw, de Aldi niet. Dat be vestigde Schroevers gisteren. „Er wordt nog gekeken of de su permarkt elders in Vlissingen een zaak kan heropenen." door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal wil de samenwer king met bureau Halt stopzet ten. Ze vindt dat de organisatie te veel geld besteedt aan afdoe ning en te weinig aan preventie. De Haltbureaus voor Walcheren en de Oosterschelderegio wiUen fuseren, omdat dat financiële, organisatorische en kwalitatie ve voordelen zou opleveren. De gemeenten in de Oosterschelde regio betalen nu jaarlijks 70 cent per inwoner en na de fusie nog maar 50 cent per inwoner. Toch meent Reimerswaal dat een fusie meer nadelen dan voor delen heeft. Zo worden er straks steeds minder uren besteed aan preventie (bijvoorbeeld voorlich ting op basisscholen) en veel meer aan afdoening (de afhande- (Advertentie) ling van delicten). Dat laatste is volgens Reimerswaal een taak van Justitie. Burgemeester en wethouders zijn daarom niet van plan te accepteren dat ge meenten daar hun geld in moe ten steken. Burgemeester Verbree geeft aan dat de soep wellicht niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opge diend. De gemeente wil vooral een discussie over de taken van het Haltbureau op gang breng en. Als die discussie er komt en het bureau het door de gemeen te ingebrachte geld vooral be steedt aan preventieve taken, is de gemeente misschien alsnog bereid mee te blijven doen aan de gemeenschappelijke regeling. Als Reimerswaal er toch uit stapt, moet ze waarschijnlijk uit- treedkosten betalen. Er ligt na melijk een contract dat tot eind 2008 loopt. REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail; redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Bij goed slippen komt nog heel wat kijken. door Jeroen Jumelet GOES - Koppeling intrappen, dan pas gas loslaten en vervolgens tegensturen. Dat moet je doen als je auto uit de bocht dreigt te vliegen. Een heleboel handelingen tegelijkertijd, die gisteren door de cursisten van de verkeersveilig- heidscursus, nog niet altijd in de goede volgorde werden toegepast. Met een gangetje van veertig komt een busje aangereden op het terrein van het Nederlands Instituut voor Verkeersvei ligheid (RIV) op bedrijventerrein de Poel in Goes. „Door blijven rijden", roept Arie Kleijwegt, instructeur van het RIV door zijn mobilofoon. De auto begint midden in de bocht te glijden en tolt om zijn as. „Volgende keer eerst je koppeling intrappen, niet eerst je gas loslaten. Anders schuift je achterkant weg. En zeker niet remmen zoals je net deed", legt Kleijwegt de chauffeur uit. Het busje rijdt verder om het nog een keer te proberen. Volgens instructeur Kleijwegt is het van belang dat mensen een slipcursus volgen. „De meeste mensen hebben er geen weet van wat ze in een noodsitua tie precies moeten doen. Na de cursus weten ze hoe ze in gevaarlijke situaties hun auto kunnen beheersen. Eigenlijk zou iedereen die zijn rijbewijs haalt ook een slipcursus moeten volgen. De ver keersveiligheid zou er sprongen mee vooruit gaan." Vandaag zijn de cursisten onder ande ren medewerkers van een transportbe drijf uit Dinteloord. 's Morgens zijn ze begonnen met theorie. In dat gedeelte worden zaken uitgelegd zoals remweg, bandenspanning, wat te doen in een gladde bocht of bij een noodstop. Na de theorie gaan de cui'sisten naar het ver keersplein om de theorie in de praktijk te brengen. „Vooral het oefenen van de noodstop confronteert goed. Deelne mers zien met eigen ogen dat vijf kilo meter per uur een verschil kan uitma ken van meters", zegt Kleijwegt. Patrick Konings vindt het allemaal wel leuk. „Voor mij is het niet echt nodig hoor, ik rij vaak op het circuit. Maar het is altijd leuk om te doen. Voor ieder een eigenlijk. En ook nog eens leer zaam" Oefenen 's Middags oefenen de cursisten op de gladde bocht. In het begin rijdt ieder een er met dertig kilometer per uur moeiteloos door. Maar met opgevoerde snelheid wordt het steeds moeilijker. „Als ze uit de bocht vliegen geeft dat niks", zegt Kleijwegt. „Als ze na een paar keer maar weten hoe ze in de bocht moeten blijven. Dat is gewoon oe- foto Willem Mieras fenen, oefenen." Een grote truck komt alweer aangestoven voor een volgende bocht. Met groot lawaai schuift hij door de bocht. „Koppeling, koppeling!", schreeuwt Kleijwegt. Martin Alebeek doet ook via zijn be drijf mee aan de cursus. „We rijden veel, dus is het goed om dit te doen. Nu moet ik wel zeggen dat ik al wat ouder ben en over het algemeen erg rustig rijd. Maar in noodsituaties kan het al tijd van pas komen." Na de gewone bocht leren de cursisten hoe ze in een heel scherpe bocht hun au to simpel onder controle kunnen hou den. Kleijwegt stapt in een busje om het voor te doen. Hij begint hard rondjes te rijden. Het busje begint te slippen en te schuiven. Met simpel remmen, de koppe ling intrappen en het gas loslaten komt de slippende auto veilig tot stilstand. „Je moet altijd je hoofd erbij houden", legt Kleijwegt aan de deelnemers uit. „En in de bocht blijven kijken waar je naar toe wilt. Dan kom je er wel." door Ab van der Sluis STREEKACTIVITEITEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11