VS dragen Saddam over PZC Navo-top ruïneert winkeliers Ex-president Babic krijgt 13 jaar Bondsdagvlag siert dak van bordeel Huidige premier Canada wint verkiezingen Babysitter zit meisje dood Elf gewonden bij ongeluk met tanker Heli stort neer 7 Amerikanen blijven voorlopig belast met bewaking ex-dictator Populariteit Bush op dieptepunt Geen nieuw onderzoek Koersk Vrouw van 64 baart kind Premier India doet BMW weg Hond reist 2300 kilometer Drink azijn en blijf gezond OTTAWA - De Liberale Partij van Canada van premier Paul Martin heeft geheel tegen de ver wachtingen in een redelijk resul- laat geboekt bij de verkiezingen van maandag. De partij verloor volgens peilin gen uitgevoerd na het sluiten van de stembussen weliswaar zijn absolute meerderheid in het parlement, maar blijft wel de grootste in het 308 zetels tellen de parlement. Dat meldden Ca nadese media gisteren. Van tevoren verwachtten waar nemers dat de stembusgang zou uitlopen op een nek-aan-nek ra ce tussen de partij van Martin en de Conservatieve Partij van Canada van Stephen Harper. Met nog slechts veertien distric ten te gaan, hadden de progres sieven 132 zetels in de wacht ge sleept tegen 89 voor de conserva tieven. Martin heeft door de uitslag in ieder geval de steun nodig van de centrumlinkse Nieuw Demo cratische Partij, die minstens achttien zetels veroverde, om een meerderheidsregering te kunnen vormen. Harper feliciteerde de zittend re geringsleider met zijn overwin ning. „Ik feliciteer de heer Mar tin met het mandaat dat hij heeft gekregen. Het is een welis waar bescheiden mandaat, maar we respecteren de wil van het Canadese volk", zei de lei der van de conservatieven. anp/rtr/afp KREFELD - Een rechtbank in het Duitse Krefeld heeft een man veroordeeld tot twaalf jaar celstraf wegens doodslag op een tweejarig meisje. De man paste op het meisje en drukte haar dood door boven op haar te gaan zitten. De 125 kilogram zware man was ingehuurd om op het meisje te passen. Haar gehuil werkte echter zoda nig op zijn zenuwen dat hij be sloot boven op het meisje te gaan zitten. anp/dpa HAMBURG - Elf personen zijn maandagavond in de haven van Hamburg gewondgeraakt toen een tankschip met zwavelzuur omsloeg na een aanvaring met een containerschip. De tanks van het gekantelde schip bleven onbeschadigd, maar via beluchtigingsgaten stroomde toch een deel van de la ding van 960 ton naar buiten. Negen havenwerkers en twee po litieagenten raakten door de dampen gewond aan hun lucht wegen, aldus de brandweer. Ook stierven er vissen. Het dubbelwandige tankschip sloeg om doordat na de aanva ring een deel van de ruimte tus sen de binnen- en de buiten wand vol water was gelopen, al dus de eigenaar, de Nord- deutsche Affinerie. Gistermid dag stak alleen de kiel van het schip nog boven het water uit. Het was onduidelijk wat de oor zaak van de botsing was, maar een woordvoerder van de Duitse politie verklaarde dat de 36-jari- ge kapitein van de tanker wel licht gedronken had. „Bij hem is een sterke geur van alcohol waargenomen", aldus de woordvoerder. Een woord voerder van de Norddeutsche Af finerie zei dat de kapitein wel vaker alcoholproblemen had. Een technisch mankement werd in ieder geval uitgesloten, om dat het schip goed was onder houden. De berging van het schip is uit gesteld tot vandaag. De kans be staat dat de tanker bij het opta kelen breekt. Dat zou tot een grote milieuramp leiden. De brandweer in Hamburg heeft voor de zekerheid al een evacua tieplan voor de omgeving van de haven opgesteld. Om geborgen te worden moet de tanker opge tild en gedraaid worden, waar na het zwavelzuur eruit kan worden gepompt. ap FREETOWN - Een Russische he likopter met 21 passagiers en drie bemanningsleden is giste ren in het West-Afrikaanse Sierra Leone neergestort. Er zijn geen overlevenden. Het wrak van de Mi-8 helikop ter is vanuit de lucht gesigna leerd en ligt op zijn kant tegen een berghelling in dicht tro pisch woud. anp/afp van onze redactie buitenland BAGDAD - De Amerikanen dra gen Saddam Hoessein en elf van zijn vertrouwelingen vandaag juridisch over aan het Iraakse in terim-regime. Alle twaalf ver dachten worden morgen aan een rechter voorgeleid, aldus de Iraakse premier Iyad Allawi gis teren op een persconferentie. Naast Saddam komen onder an deren Ali Hassan al Majid, die verantwoordelijk wordt gehou den voor het inzetten van gifgas sen tegen Koerden, oud-vi- ce-premier Tariq Aziz en voor malig vice-president Taha Yas- door Fidan Ekiz ISTANBOEL - De Navo-top in Istanboel is voorbij, maar de burgers zullen nog lang klagen. Met name de winkeliers hebben het zwaar te verduren gehad. In een omtrek van tien kilometer rond de 'Navo-vallei' hebben winkel- en restauranteigenaren enorme verliezen geleden. In het strikt beveiligde gebied nam de verkoop zelfs met 90 pro cent af. Alleen kiosken deden goede zaken wegens een toeloop op sigaretten. Oorzaak daarvoor was de grote verveling in Istan boel, dat de afgelopen dagen een spookstad was geworden. „De laatste keer dat ik zoiets heb gezien was tijdens de Turk se invasie in Cyprus en de staats greep in 1980", zegt restaurant eigenaar Ozgür. Hij kijkt ver veeld over de verlaten weg langs de Bosporus. Over enkele uren zullen de echtgenoten van Ge orge Bush en Tony Blair hier passeren. De dames zijn uitgeno digd voor de thee bij Turkan Sa- banci, weduwe van Sakip Sa- banci, de vermogendste Turkse zakenman die dit jaar overleed aan nierkanker. Het bezoek is geheimgehouden waardoor de bewoners van dit deel van de stad ineens opgesloten zitten in hun eigen wijk. Veiligheidsagen ten hebben de hele nacht ge werkt om de weg autovrij te ma ken. Tot diep in de nacht riepen ze de eigenaren met megafoons op hun voertuig te verwijderen. Turken die stevig sliepen kon den hun ogen 's ochtends niet ge loven. Totaal verlaten straten. „Waar is iedereen gebleven?", vroeg een oudere vrouw ver baasd. Wijken die direct aan de 'Na vo-vallei' grensden waren nog slechter af. Daar kon men zich vier dagen niet vrij bewegen. Het aantal klanten in de nor maal zo drukke winkels nam met 90 procent af. Apotheker Suat Say dam heeft 10 miljard Turkse lire (ongeveer 5000 euro) omzet verloren. „Waarom is de top niet op onze Prinsesseneilan- den gehouden? Het is niet nor maal dat ze van miljoenen men sen vragen hun leven een paar dagen op non-actief te zetten. sin Ramadan in handen van het Iraakse interim-bewind. De Amerikanen blijven belast met de bewaking van de kopstukken van het verdreven regime, tot dat de Irakezen in staat zijn die taak uit te voeren. Het proces tegen de kliek van Saddam wordt gevoerd voor het Iraakse tribunaal voor de be rechting van oorlogsmisdadi gers. Allawi liet weten dat het nog een aantal maanden zal du ren voordat de zaak1 tegen de twaalf begint. Saddam en zijn oud-medewerkers moeten zich verantwoorden voor genocide, oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. De top heeft de winkeliers geruï neerd", meent Saydam. Het gedrag van eigenaren van de talloze minimarkten loog er niet om. Wie er binnenliep voor bijvoorbeeld sigaretten, liep vaak uit medelijden met wat extra's de zaak uit. Aanleiding waren vaak de verkopers die bij Het juridisch overdragen van Saddam en elf medestanders komt twee dagen na de soeverei- niteitsoverdacht. Op verzoek van Allawi droegen de Amerika nen de macht maandag ver vroegd aan de Irakezen over. De premier wilde met die stap op standelingen met plannen voor aanslagen te vlug af zijn. Tegen standers van de interim-rege ring en de internationale coali tie sloegen gisteren alsnog toe. Bij verschillende aanslagen kwa men zeker zes Irakezen en drie Amerikanen om. De Amerikaan se militairen werden in het oos ten van Bagdad gedood toen hun konvooi op een mijn reed. het zien van een klant opspron gen om hun nood te klagen over de 'miserabele situatie'. Reclame Een enkele Turk bekeek het Na- vo-circus van de positieve kant. „Wat klagen ze toch? Dit is de beste reclame die Turkije kan In de stad Mahmudiyah, 30 kilo meter ten zuiden van de hoofd stad, vielen rebellen het politie bureau aan. Daarbij verloor een agent het leven en raakte een an der gewond. In de noordelijke stad Mosul kwamen twee Koer dische peshmerga-strijders om het leven toen hun auto onder vuur werd genomen. Gijzelaars De met het terreurnetwerk Al Qaeda verbonden groepering Ja- maat al Tawhid al Jihad van de Jordaniër Al Zarqawi liet giste ren drie Turkse gijzelaars vrij. De groepering ontvoerde de Tur ken in het weekeinde en dreigde krijgen", beweert de gepensio neerde docent Hamdi Aytas. Hij genoot van de rust ('eindelijk hoorde ik die verschrikkelijke autotoeters niet') die Istanboel ineens kenmerkte. „Ik kijk naar CNN en zie Istanboel. Ik kijk naar BBC, ik zie Istanboel. Prachtige 'reclame.gpd het trio te onthoofden, als Turk se militairen en bedrijven Irak niet binnen 72 uur zouden verla ten. Volgens het Arabische ra diostation Al Jazeera hebben de daders de gijzelaars laten gaan, omdat Turkse moslims hebben geprotesteerd tegen de Verenig de Staten. Turkse regeringsfunc tionarissen lieten niets los over de omstandigheden waaronder de drie zijn vrijgelaten. Over de in april gegijzelde Ame rikaanse militair Keith Maupin had Al Jazeera minder goed nieuws. De zender had een vide oband ontvangen waarop is te zien dat de twintigjarige Mau pin is doodgeschoten. anp Europees Hof keurt verbod op hoofddoek goed STRAATSBURG - Het Eu- ropees Hof voor de Rechten van de Mens heeft gisteren bepaald dat de Turkse staat het recht heeft op uni versiteiten hoofddoekjes te verbieden. Een Turkse studente, Leyla Sahin, had Turkije voor het Europees Hof gedaagd, omdat zij meende dat het verbod haar recht op vrij heid van godsdienst belem merde. De universiteit van Istan boel weigerde de vrouw in 1998 in te schrijven wegens haar hoofddoek. Het hof gaf de regering in Ankara gelijk. Het verbod op religieuze ui tingen is toegestaan om het seculiere karakter van staatsinstellingen en het principe van scheiding van kerk en staat te bewaken, oordeelde het hof. Niet-islamitische studen ten worden zo beschermd tegen fundamentalisten die religie misbruiken om ande ren te verdrukken, aldus de rechters. De uitspraak van het Hof heeft ook voor andere Euro pese landen grote gevol gen. In meerdere landen woedt een politieke discus sie over een verbod op hoofddoeken op scholen. Politiek symbool Zo heeft het Franse parle ment een wet aangenomen die alle 'religieuze symbo len' op openbare scholen verbiedt en heeft de Duitse deelstaat Baden-Württem- berg de hoofddoek verbo den omdat het een 'politiek symbool' zou zijn. Ook de deelstaten Beieren en Hes sen overwegen stappen te gen de hoofddoek. Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens is de hoogste rechtsinstantie voor mensenrechtenzaken in landen die zijn aangeslo ten bij de Raad van Euro pa. anp/afp door Peter van Nuijsenburq TOKIO - Last van hoge bloed druk? Niet meer zo stressbesten dig als vroeger? En ligt de de pressie steeds vaker op de loer? Drink azijn, miljoenen Japan ners zijn u voorgegaan en blij ken zich daar wel bij te voelen. Voor u naar de keuken rent om de fles aan de mond te zetten en vervolgens met een samentrek kend verhemelte, verschroeide slokdarm en brandende maag neer te zijgen, doet u er verstan dig aan dit stukje eerst uit te le zen. Ten eerste: niet alle azijn heeft de gewenste heilzame werking. Ten tweede: het is niet raad zaam de azijn in grote hoeveel heden naar binnen te slokken. Alleen een speciale, zwarte azijn, die nog het meest op de Italiaanse balsamico-azijn lijkt, is goed voor de gezondheid. Die azijn moet in kleine doses, bij voorbeeld met het maatbekertje van een hoestdrank, ingenomen worden. De smaak schijnt mee te vallen. Zelfs mensen die al bij door Wierd Puk BERLIJN - Een gepensioneerde Duitse diplomaat heeft een aan klacht ingediend tegen de voor zitter van de Bondsdag, Wolf gang Thierse (SPD), en een bor deelhoudster uit Halle. De 77-jarige Karl-Heinz Schüler uit Baden-Baden is kwaad omdat een Duitse drie kleur, die ooit op de Reichstag in Berlijn wapperde, sinds kort het dak siert van het bordeel van Christine Schmittroth en haar gezelschapsdames. Het afgedankte doek, 6,40 bij 4,50 meter, werd door de direc tie van de Bondsdag op het inter net geveild. De beginprijs lag twee weken geleden bij 12 euro, maar steeg - nadat 122 keer was geboden - uiteindelijk tot 3350 euro. De gelukkige koopster bleek de bordeelhoudster uit het Oost-Duitse Halle. Die maakt met de zwart-rood-gouden vlag goede sier. Schandaalblad Bild drukte al vele foto's af van schaars geklede prostituees, die veel plezier lijken te hebben met het ruiken van azijnlucht moe ten kokhalzen, schijnen deze soort te kunnen drinken. Het weldadige effect van de zwarte azijn is al jaren bekend, maar is nu pas tot de consument doorgedrongen. Waarom er juist nu een azijnrage is ontstaan, kan niemand verklaren. Dat zal de producenten trouwens een zorg zijn. De zwarte azijn maakt nu 20 procent van de azijnmarkt uit en dat aandeel groeit met de dag. De gevolgen van dit succes laten zich raden: louche fabrikanten hebben kunstmatig zwartge maakte azijn in de handel ge bracht. De keuringsdienst voor waren heeft daarom in overleg met de Associatie van Japanse Azijn- producenten kwaliteitsnormen voor zwarte azijn aangelegd. Echte zwarte azijn moet per' li ter van minstens 180 gram voor namelijk bruine rijst of 180 gram zwarte hop zijn gemaakt. Mochten de Japanse azijnbroü- wers ook de Nederlandse markt willen veroveren, dan weet1 u waar u op moet letten. gpd de officiële vlag van de Bonds dag. Sinds een week wappert de vlag nu aan een negen meter ho ge vlaggenmast op het dak van het bordeel bij het centraal sta tion in Halle aan de Saaie. „Dit is een belediging van de staat en haar symbolen", meent oud-diplomaat Schüler. Volgens de klager, die de Duitse staat diende op posten in Londen én Parijs, gaat het om een 'onge hoord voorval' dat in Frankrijk of Groot-Britannië 'onmogelijk' zou zijn. In het ergste geval wachten Thierse en Madame Schmittroth gevangenisstraffen tussen de drie maanden en vijf jaar. Voor Thierse moet dan wel eerst zijn onschendbaarheid worden opge heven. De vlaggen op de. Reichstag, waar het Duitse parlement huist, worden elk kwartaal ver vangen. De vlag die naar Halle verhuisde vertoonde, volgens de aanbieding op internet 'sporen van slijtage aan de randen en kleine vuilvlekken'. De koopster heeft van de administratie van de Bondsdag een certificaat van echtheid ontvangen. gpd Milan Babic staat voor het Joegoslavië-Tribunaal. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het Joegosla vië-Tribunaal heeft gisteren Mi lan Babic, die in 1991/1992 enke le maanden president is geweest van de Kroatische Serviërs, ver oordeeld tot een gevangenis straf van dertien jaar. Kroatische Serviërs voerden in die periode een bloedige strijd om zich los te maken van het centrale gezag van de Kroati sche president Tudjman in Za greb. Kroatische burgers wer den vermoord of verdreven. De tandarts Babic (48) legde be gin dit jaar een gedeeltelijke schuldbekentenis af in het ka der van een akkoordje met de aanklagers. Hij bekende etni sche vervolging als misdaad te gen de mensheid; in ruil daar voor lieten de aanklagers ande re punten* uit de tenlastelegging vallen, zoals moord. Babic is de tweede Servische ex-toppoliticus die door het VN-hof in Den Haag een straf kreeg opgelegd na een bekente nis, na Biljana Plavsic. De voor malige presidente van Republi- ka Srpska zit een straf van elf jaar uit in een Zweedse cel. In tegenstelling tot Plavsic was Babic bereid tegen andere ver dachten te getuigen, zoals de Servische ex-president Milose vic. VN-aanklaagster H. Uertz-Retzlaff zei dan ook in april, tijdens hoorzittingen ter strafbepaling, dat Babic minder dan elf jaar moet krijgen. In zo'n lichte straf konden de drie rechters zich echter niet vin den. Daarmee zou gelet op de ernst van de misdaad het doel van de bestraffing noch de ge rechtigheid zijn gediend, aldus VN-rechter A. Orie, die het von nis gisteren voorlas. De door Ba bic mede geplande vervolging heeft immers tot meer dan twee honderd moorden geleid. Babic heeft met anderen samen gespannen om de niet-Servische bevolking met geweld en voor al tijd te verdrijven uit eenderde van het grondgebied van Kroa tië, zo zei Orie. Met zijn opruien de toespraken bij bijeenkom sten en in de media droeg Babic bij aan de opkomst van het ge weld tegen de Kroaten en ande re niet-Serviërs. anp woensdag 30 juni 2004 WASHINGTON - De populariteit van de Amerikaanse president Bush heeft een dieptepunt bereikt. Volgens een gisteren verschenen peiling van The New York Times en CBS News keurt momenteel 42 procent van de Amerika nen het beleid van Bush goed, het laagste percentage sinds zijn aantreden in januari 2001. Circa 51 procent keurt het af. De peiling is gehouden voor de machtsover dracht in Irak maandag. Het negatieve oordeel over de president hangt volgens de peilers direct samen met het Irak-beleid. anp MOSKOU - Er komt geen nieuw onderzoek naar de ramp met de Russische kernonderzeeër Koersk. Dat heeft de mi litaire districtsrechtbank in de regio Moskou gisteren be paald. De Koersk, een van de modernste kernonderzeeërs van de Russische marine, zonk bij een oefening in de Ba- rentszzee in augustus 2000. Alle 118 opvarenden kwamen daarbij om het leven. De Russische advocaat Boris Koeznetsov had namens de nabestaanden van dertig omgekomen matrozen een nieuw onderzoek geëist naar het functioneren van de cotn- mandanten van de Noordelijke Vloot, waar de onderzeeër toe behoorde, en naar het verloop van de reddingsopera tie van de bemanning. ap TEL AVTV - Een 64-jarige Israëlische vrouw heeft het le ven geschonken aan een baby en is daarmee een van de oudste vrouwen die een kind op de wereld hebben gezet. Artsen haalden de boreling al na dertig weken via een kei zersnede. Ondanks de vroeggeboorte beschrijven de medi ci de toestand van het kind als 'goed en stabiel', meldden Israëlische media gisteren. De vrouw raakte zwanger door kunstmatige inseminatie, aldus een krant. Ook in India zette een 64-jarige vrouw kortgeleden een kind op de wereld. anp/dpa NEW DELHI - De nieuwe minister-president van India, Manmohan Singh, verandert van dienstwagen, zo meldde de Indiase krant Asian Age gisteren De luxe BMW's die zijn voorganger had aangeschaft, worden, aan de kant ge zet. Singhs voorganger Vajpayee had voor 1,1 miljoen euro een nieuw wagenpark aangeschaft. De premier laat zich nu vervoeren in een wat ouder model auto van Indische makelij. anp/afp SYDNEY - Zes weken na zijn plotselinge verdwijning is labrador Zac weer opgedoken, 2300 kilometer van zijn huis in Australië. Volgens The Sydney Morning Herald van gisteren werd de hond opgemerkt in Caims waar hij rondhing bij een school. De viervoeter heeft een onder huidse identificatiechip en daaruit bleek dat zijn baasjes in Port Macquarie wonen, tussen Sydney en Brisbane. Het is een raadsel hoe de hond de grote afstand heeft over brugd. Mogelijk heeft iemand hem meegenomen in een wagen. anp De Amerikaanse ambassadeur John Negroponte (vierde van rechts) spreekt de Iraakse president Ghazi al Yawar (uiterst links) en de Iraakse minister van Buitenlandse Zaken Hoshyar Zebari toe. Achter Negroponte staan zijn adviseurs en staf. foto David Guttenfelder/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7