Voorzitterschap EU is grote klus Samen sterk op energiemarkt PZC Argwaan tegen de Sectie Stiekem Advocaat Saddam gelooft niet in proces Nederland zal komend halfjaar veel bananenschillen op zijn weg vinden 30 juni 1954 Een dag nadat Saddam Hoes sein gevangen werd genomen, stond het voor de Jordaanse advocaat Mohammad Rash- dan (55) al vast. Hij zou de verdreven dictator uit Irak gaan verdedigen. In Hengelo, op bezoek bij zijn schoonfami lie, vertelt hij waarom door Marco Krijnsen Uit zijn zware aktentas to vert hij een bijzonder do cument tevoorschijn. Een ver slag van het Rode Kruis, op gesteld op 21 januari dit jaar. Een dikke maand na de ge vangenneming van Saddam. De hulporganisatie meldt dat de Iraakse leider weliswaar in goede gezondheid is, maar ook dat er 'lichte verwondin gen' zijn aangetroffen. „Het kan twee dingen beteke nen", zegt Mohammad Rash- dan. „Saddam is, toen de Amerikanen hem gevangen namen, ernstig gewond ge raakt. Of: hij heeft de verwon dingen opgelopen tijdens zijn gevangenschap, net als de ge vangenen in de Abu Ghraib- gevangenis." In beide geval len is er volgens de jurist uit Amman alle reden voor be zorgdheid. „We zijn zeer be vreesd voor het leven van Sad dam." De Amerikanen lijken het niet zo nauw te nemen met de regels, is zijn algehele conclusie. Dit document sterkt hem in die rotsvaste overtuiging. „De democratie zoals de Verenigde Staten die willen brengen is een demo cratie van F16's en Apaches. In Irak verliezen dit jaar meer mensen het leven dan in de vijftig jaar ervoor." De weerzin tegen het Amerikaan se optreden in de wereld is voor Rashdan reden om zich op te werpen als verdediger van Saddam. liet gaat hem niet zozeer om de persoon Saddam, eerder om het princi pe. „Ik verdedig het recht. Het recht van het Arabische volk en alle landen. Als de we reld akkoord gaat met de Amerikaanse agressie in Irak is het hek van de dam. Dan is straks ook Nederland een keer aan de beurt als slachtof fer." Rashdan, als zoon van een oud-opperrechter al der tig jaar werkzaam in de advo catuur, bood zich daarom eind vorig jaar in de Jordaan se media aan. Hij wilde Sad dam wel verdedigen. 'Via-via' werd contact gelegd met de gevluchte familie van de dic tator. Saddams vrouw Sajida be sloot in zee te gaan met Rash dan, waarna deze een team om zich heen verzamelde. In zijn kantoor zijn bijna dage lijks zo'n twintig vrijwilligers actief, op zoek naar geschikte informatie. Ongeveer 25 advo caten uit cle hele wereld ko men er wekelijks bijeen om de strategie door te nemen. Rashdan krijgt steeds meer het gevoel dat hij stelselmatig wordt tegengewerkt door de Amerikanen. Toen hij on langs in de Verenigde Staten kwam voor interviews, werd hij bij de paspoortcontrole tweeënhalf uur opgehouden. Kwade opzet, is zijn stellige overtuiging.Intussen heeft de advocaat zijn cliënt- nog steeds niet gezien. Ondanks aangetekende brieven, faxen en e-mails aan de ministers Rumsfeld en Powell. Het maakt Rashdan sceptisch over de toekomst van Sad dam. „Als je de wet respec teert, komt er helemaal geen proces. Als er toch een proces moet zijn, dan kan dat alleen een internationaal gerechts hof zijn onder toezicht van de VN-Veiligheidsraad. Ik be twijfel of dat er van komt. Een Amerikaans hof zou ille gaal zijn. Een Irakees hof? Ook dat is illegaal, omdat de nieuwe regering illegaal is. Het is eep regering die door de agressor in het zadel is ge holpen. Verkiezingen helpen niet, zeker niet zolang er Ame rikaanse troepen in Irak aan wezig zijn." GPD pagina 7 VS dragen Saddam over woensdag 30 juni 2004 Premier Balkenende, minister Bot (Bui tenlandse Zaken) en staatssecretaris Nicolaï (Europese Zakenkunnen hun borst nat maken. Vanaf morgen be kleedt Nederland een half jaar lang het roulerend voorzitterschap van de Euro pese Unie. De drie meest betrokken be windslieden en vele tientallen Neder landse ambtenaren zullen de komende maanden honderden overuren moeten draaien om het karwei tot een goed ein- dg te brengen. Op de route liggen tal van bananenschillen. door Hans Gertsen Er is op het eerste oog niet zoveel verschil lussen de taken van een EU-voor/ittcr en die van een voetbal club. Allebei moeten ze meningsver schillen overbruggen, compromissen sluiten, de koers uitzetten en een uit weg zoeken als de club in een crisis ver keert. Maar premier Balkenende krijgt het de komende maanden beslist een stuk zwaarder dan de voorzitter van een wil lekeurige voetbalclub. Want het be- smur van de club die Balkenende tot eind december voorzit, bestaat uit maar liefst 25 regeringsleiders met vaak machtige ego's die, zacht gezegd, de laatste tijd niet bepaald op een lijn zaten. Het voorzitterschap van de EU is een megaklus: Nederland moet de komende maanden vele tientallen bijeenkomsten en conferenties voorbereiden en voorzit ten. Tegelijkertijd moet Den Haag de politieke koers van de EU uitzetten en .bewaken, de Unie naar buiten toe verte genwoordigen en EU-standpunten uit dragen. Als er zich morgen een ernstig incident voordoet in de Gazastrook. in .Afghanistan of Peru, zal minister Bot de wereld laten weten hoe de EU daar over denkt. Dat alles kost veel tijd en mankracht. Niet voor niets is de Permanente Verte genwoordiging (PV) van Nederland bij de Europese Unie in Brussel de afgelo pen maanden flink opgetuigd. De PV ,dfe in normale tijden zo'n 55 beleidsme-' bewerkers in dienst heeft, is met ruim 90 man op volle oorlogssterkte ge- bracht. De kosten van het voorzitter schap bedragen, inclusief de uitgaven voor de beveiliging van allerlei informe le bijeenkomsten op ministersniveau in Nederland, zo'n 130 miljoen euro. Als voorzitter zit Nederland zes maan Premier Balkenende en minister Bot van Buitenlandse Zaken (hier op werkbezoek in China) zullen de megaklus van het EU-voorzitterschap het komende halfjaar moeten klaren. foto Robin Utrecht/ANP den in een lastige spagaat: het moet bo ven de partijen staan en tegelijkertijd de eigen belangen zien te behartigen. Kleinere landen gaat dat over het alge meen beter af dan grotere broeders zo als Frankrijk, Groot-Brittannië. Duits land of Italië. Die zijn haast van nature geneigd hun eigen agenda en prioritei ten aan de rest van het gezelschap op te dringen, hetgeen altijd voor veel span ningen en tandengeknars zorgt. Mislukking Soms zelfs tot de regelrechte misluk king van een voorzitterschap. In Brus sel denkt men met bijzonder weinig ge noegen terug aan het laatste Italiaanse voorzitterschap in de tweede helft van vorig jaar. De Italiaanse premier Silvio Berlusconi struikelde van de ene naar de andere rel en verkondigde persoon lijke meningen alsof het om EU-beleid ging ('Israël en Rusland horen in de EU'). Daarnaast had Berlusconi voort durend ruzie met Romano Prodi, zijn landgenoot die voorzitter van de Euro pese Commissie is, en jaagde hij zijn collega-regeringsleiders keer op keer in de gordijnen met misplaatste grappen. Dat de Europese top van eind decem ber over de Europese grondwet onder Berlusconi's leiding op een mislukking uitliep, verbaasde niemand. „Als je als voorzitter succes wilt boeken, moet je niet alleen grote diplomatieke gaven hebben, maar ook veel vrienden. Dan gunt men je ook iets", aldus een diplo maat in Brussel. Ook Nederland heeft als voorzitter van de EU de plank wel eens grondig misge slagen. Het Nederlandse voorzitter schap van 1991 liep bijna uit op een fiasco van jewelste. De Nederlandse ontwerptekst voor het verdrag van Maastricht werd op een maandag in september van dat jaar door bijna alle andere lidstaten woedend naar de prul lenbak verwezen omdat Nederland een veel federaler Europa wilde. Het werd 'een diplomatiek bloedbad'. Een veel minder vergaande ontwerptekst van voorganger Luxemburg vormde uitein delijk de basis voor het verdrag van Maastricht. De afgang van 1991 had voorkomen kunpen worden als Nederland minder ambitieus en idealistisch was geweest en de stemming in andere Europese hoofdsteden beter had aangevoeld. Die les van 'Zwarte Maandag' is ge leerd. Dit keer beschikt Nederland in de persoon van minister Bot bovendien over een bewindsman die uitzonderlijk goed is ingevoerd in Brussel. Bot was ja renlang 'onze man in Brussel', ook in 1997 tijdens het laatste Nederlandse voorzitterschap. Hij weet als voormalig EU-ambassadeur als geen ander hoe de hazen lopen in Europa. Dat zal zeker van pas komen als er zich tijdens het Nederlandse voorzitter schap onvoorziene problemen voor doen. „Ik ga er met veel plezier en ambi tie tegenaan", zei Bot vorige week bij de presentatie van het Nederlandse voorzitterschap. Toch zal ook Bot eind december ongetwijfeld een zucht van verlichting slaken als de klus zonder blunders of kleerscheuren is voltooid. GPD Politie, justitie en geheime dien- f sten krijgen steeds meer ruimte om speurwerk te verrichten. Ad- vacatuur en privacywaakhon- - den waarschuwen dat de rech- ten van verdachten, maar ook van de gewone burgers worden uitgehold. door Ferdi Schrooten Rob Blekxtoon, tot voor kort vice-president van de Am sterdamse rechtbank, legde af gelopen weekend nog eens de vinger op de zere plek. Uit angst voor het terrorisme dreigt de rechtsbescherming voor ver dachten eraan te gaan. Blekx toon gruwt van niéuwe ontwik- kplingen. zoals het plan om ma teriaal van inlichtingendiensten als bewijs te laten dienen in rechtszaken. Want wie controleert hoe be trouwbaar dat materiaal is? Al leen de rechter mag straks een rapport van inlichtingendienst ATVD lezen. De verdediging van de verdachte mag de stukken niet zien en ook geen ATVD-ambtenaren horen. Infor matie van de dienst wordt bij voorbaat als 'betrouwbaar' be stempeld, was het beklag van de scheidend magistraat. Er wordt wel meer stiekem ge- .speurd in Nederland. Op ver zoek van de fiscus observeren piensen van Fiod-ECD in het ge niep de handel en wandel van belastingbetalers, zonder dat die daarvan weten. Sociale re chercheurs gaan op pad om te zien of een uitkeringstrekker stiekem niet toch aan het werk is.- Het College Bescherming Per soonsgegevens, waakhond voor de privacy, waarschuwt voor dit sport 'heimelijke waarneming'. „Mensen worden geobserveerd zonder dat ze het weten. Dat ge beurt vanuit de auto aan de over kant van de straat, of met een ca mera", zegt Gert-Onne van de Klashorst van het CBP. Qp zich mag dat. bij een concre te, verdenking. Maar betrokke nen worden er vaak niet van op de hoogte gesteld. De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) maakt zich grote zorgen om de inperking van de rechten van verdachten. Voorzitter en advo cate Annelies Rötgering weet nog hoe een verdachte tien tot vijftien jaar geleden weer de straat op mocht dankzij vorm fouten van justitie. Die tijd is voorbij. „Moordverdachten konden zelfs vrijkomen door relatief kleine fouten. Dat ging natuurlijk wel erg ver." De rechter bepaalt nu per geval of blunders van politie en justitie in het voordeel van een verdachte moeten werken. Rötgering houdt haar hart vast als zij straks bewijsmateriaal niet mag inzien, omdat het door een inlichtingendienst is verza meld. Het zou een compromis zijn om de advocaat wel recht op inzage te geven, als hij de in houd van een AIVD-document maar niet doorvertelt aan zijn cliënt. Dat gebeurt al in Enge land. Onder het huidige politieke ge sternte is er niet veel gehoor voor voorvechters van privacy van burgers, laat staan van ver dachten. Individuele belangen moeten wijken voor de collectie ve veiligheid, is de gangbare opi nie. Daarom moet straks ook al le telecommunicatie van bur gers 12 tot 36 maanden worden bewaard. Zo kan de politie ach teraf altijd nog sporen en bewijs terugvinden. De nieuwe hoofdcommissaris van Amsterdam, Bernard Wei ten, noemde het recht op priva cy eerder zelfs nog een 'schuil plaats voor het kwaad'. Maar volgens het CBP klopt het beeld van de politie die met de handen op de rug de misdaad moet be strijden al lang niet meer. Dirty Harrv „Dat is het Dirty-Harry-syn- droom", zegt Van de Klashorst, doelend op de films waarin agent Clint Eastwood het recht in eigen hand neemt, omdat hij vindt dat hij van zijn bazen te weinig mag. „Maar er is geen en kel gegeven dat de politie niet boven water kan krijgen met de huidige regels." Advocate Rötgering waar schuwt dat rechtsdienaren met al te veel bevoegdheden, die bo vendien moeilijk te controleren zijn, juist een averechts effect bereiken. „Als blanke Nederlan der zal ik niet zo veel last heb ben van de nieuwe regels. In de praktijk zullen die vooral wor den ingezet tegen allochtone jon gens. Op die manier jaag je men sen juist in de armen van misda digers en terroristen." GPD doorMaurits Sep Leuk, concurrentie op de ener giemarkt. Maar zie als con sument maar eens de laagste prijs af te dwingen. Daar schie ten woningbouwverenigingen, vakbonden en andere belangen behartigers te hulp. Want massa geeft macht. De prijzen voor stroom en gas gaan vanaf 1 juli omlaag. Al thans, dat hoopt en verwacht mi nister Brinkhorst van Economi sche Zaken. Liberalisering is concurrentie is prijzenslag, luidt de redenering. De energiebedrijven hebben de veiwachtingén al getemperd. Prijsdalingen zijn wat hen be treft niet te verwachten. Er wordt zo weinig winst gemaakt op de verkoop van energie, dat verlaging van de tarieven er niet of nauwelijks in zit. Als eenling heeft een consument weinig in te brengen tegen de prijzen die de energiebedrijven in rekening brengen. Massaal overstappen naar de goedkoop ste zou een duidelijk signaal zijn, maar wie is de goedkoop ste? Prijsvergelijkingen zijn nu nog niet goed mogelijk en boven dien erg ingewikkeld. De krachten bundelen zou een oplossing kunnen zijn. Maar wie neemt het initiatief om bijvoor beeld met een hele wijk te gaan onderhandelen over een lucra tief contract? En vooral: wie be schikt over de kennis om dat te doen? In dat gat zijn inmiddels diverse belangenorganisaties ge sprongen, zoals de vakbond Ab vaKabo en de woningbouwver enigingen. Eerder deden belangenorganisa ties voor bedrijven en gemeen ten hetzelfde. De Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) heeft koepelcontracten gesloten voor haar leden, de gro te bedrijven. De Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) deed dat voor alle Zeeuwse ge meenten. Onderhandeld De VZG heeft twee jaar geleden namens de gemeenten onderhan deld over een goedkoop contract voor groene stroom. Elke ge meente heeft vervolgens afzon derlijk een contract gesloten met Delta voor de levering van stroom, tegen die lage prijs. Die contracten lopen eind dit jaar af. Over de ervaringen kan secreta ris L. Klaasse van de VZG nog weinig zeggen. „De stroom wordt gewoon geleverd. Maar of alles administratief ook klopt, dat zoeken we nu uit. Daarvoor- verzamelen we nu alle rekenin gen van 2003." Vast staat wel dat de gemeenten samen een voordeliger tarief konden bedingen dan afzonder lijk. Datzelfde proberen ver schillende belangenorganisaties nu ook voor consumenten te be reiken. De vakbond AbvaKabo biedt leden de mogelijkheid goedkope groene stroom te ko pen via een contract met Ener- giedirect. Dat levert een voor deel op van twintig procent op de elelririciteitsrekening. Abva Kabo heeft 364.000 leden. Daar van maakt 1,7 procent (6188 le den) gebruik van de aanbieding van Energiedirect. Mensen die een woning huren van een woningbouwvereniging kunnen op dezelfde wijze geld besparen. Woningcorporaties hebben de krachten gebundeld in Woonenergie. Dat heeft een contract gesloten met Cogas. Woonenergie heeft een bereik van 2,4 miljoen huurders. Acht Zeeuwse woningcorpora ties zijn aangesloten bij Woon energie: Algemene Woningstich ting Zeeuws-Vlaanderen (Bres- kens), Castria Wonen (Sint Maartensdijk), Regionale Zeeuws- Vlaamse Woningbouw vereniging (Axel), Regionale Wo ningstichting (Goes), Stichting Clavis (Terneuzen), Woning stichting Walcheren (Koudeker- ke), Woongoed (Middelburg) en Zeeuwland (Zierikzee). „De tijd dat wij alleen maar huizen ver huren, onderhouden en eenmaal per maand de huur incasseren, ENERGIEMARKT is al lang voorbij", verklaart ad junct-directeur A. de Ceuster van Zeeuwland het initiatief. „Wij willen steeds meer beteke nen voor onze klanten. De vrije energiemarkt biedt ons die kans, omdat we goedkope ener giecontracten kunnen aanbie den. Zoals we ook een onder- houdsabonnement voor het huis aanbieden, een tuinabonnement en een contract met een verzeke raar voor een inboedelverzeke ring." Zeeuwland heeft 4000 huurders. Zij hebben onlangs een folder gekregen waarin wordt gewezen op de mogelijkheid om via Woonenergie stroom te kopen. Volgens De Ceuster hebben in middels honderd huurders daar op positief gereageerd. Dat is ONTWAPENING - De Ameri kaanse president Eisenhouwer en de Britse premier Churchill hebben tijdens besprekingen een gemeenschappelijke ver klaring uitgegeven. De strek king daarvan luidt dat zij geza menlijk blijven streven naar het vestigen van duurzame vre de en het tot stand brengen van ontwapening. NIEUWE WEG - In Waterland kerkje is gisteren de nieuwe weg naar Oostburg in gebruik genomen. Commissaris van de koningin, A.F.C de Casem- broot, verrichtte de opening. De weg is belangrijk voor de verbinding tussen Oost- eh West- Zeeuws- Vlaanderen. GRIFFIEGEBOUW - Het nieu we griffiegebouw dat in de Ab dij in Middelburg zal worden gebouwd kost 1,2 miljoen gul den. Het gebouw komt langs de Sint Pieterstraat, waar zich voor de brand van 1940 hotel De Abdij bevond. PERMANENT - De Aarden- burgse weduwe d'Hont-Jak- ques is vandaag honderd jaar geworden. Aan de vooravond van deze bijzondere dag liet ze voor het eerst in haar leven haar haar permanenten. Huurwoningen aan de Van Dishoekstraat in Vlissingen. Woningcorporaties hebben de krachten gebun deld in Woonenergie. Dat heeft een contract gesloten met Cogas. Woonenergie heeft een bereik van 2,4 miljoen huurders. foto PZC 2,5 procent. Een vergelijkbaar percentage denkt directeur C. Reinhoudt van RZWV uit Axel samen met fusiepartner AWZV uit Breskens te halen, Zij verhuren samen 6400 wonin gen. De 'betrouwbare uitstra ling' van de woningcorporatie speelt daarin een belangrijke rol, weet directeur A. Koedam van Woonenergie: als de ver huurder dit initiatief steunt, moet het wel goed zijn. Dat blijkt volgens hem ook wel uit de belangstelling voor groene stroom van Woonenergie. Lande lijk koopt ongeveer vijftien pro cent van de huurders groene stroom via Woonenergie. Reinhoudt benadrukt dat huur ders nergens toe worden ge dwongen. Als zij gebruik willen maken van Woonenergie, kan dat. Sluiten zij liever een con tract met een zelf gekozen leve rancier, dan kan dat natuurlijk. „We doen slechts een aanbie ding. Huurders zijn mans ge noeg om een eigen beslissing te nemen. Wij worden er ook niet rijker of armer van." Dat kan voor de consument an ders liggen. De prijs die Cogas via Woonenergie berekent, was lager dan het bod van Delta. „De keerzijde is: Delta ken je, Cogas niet", zegt Reinhoudt. „Hoe de service is, moet je dus afwachten." Internet: www.pzc.nl Tlf# f* Internetredactie: K/A. Postbus 31 X V 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stationpark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 (bij acceptgirobetaling geldt een Fax: (0113)315669 toeslag) E-mail: redactie@pzc.nl per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 Middelburg: per jaar: €217.00 Buitenruststraat18 Voor toezending per post geldt een Postbus 8070 toeslag, 4330 EB Middelburg E-mail; lezersservice@pzc.nl Tel: (0118)493000 Beëindiging van abonnementen Fax: (0118)493009 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor E-mail: redwalch@pzc.nl het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Goes: Stationspark 28 Postbus 31, 4460 AA Goes Postbus 31 Losse nummers per stuk: 4460 AA Goes maandag t/m vrijdag: 1,20 Tel. (0113)315670 zaterdag: 1,70 Fax. (0113)315669 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW E-mail: redgoes@pzc.nl Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Terneuzen: Postbank 35.93.00 Willem Alexanderlaan 45 Advertenties: Postbus 145 Alle advertentie-orders worden 4530 AC Terneuzen uitgevoerd overeenkomstig de Tel. (0115)645769 Algemene Voorwaarden van Fax. (0115)645742 Wegener NV en volgens de Regelen E-mail: redtern@pzc.nl voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 maandag t/m vrijdag: Postbus 62 tijdens kantooruren 4560 AB Hulst zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel: (0114)372776 Tel. (0113) 315555 Fax:(0114)372771 Fax. (0113)315549 E-mail: redhulst@pzc.nl Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Zierikzee: Grachtweg 23a Fax:(0113)315549 Postbus 80 Rubrieksadvertenties (kleintjes): 4300 AB Zierikzee Tel (0113)315550 Tel: (0111)454647 Fax. (0113)315549 Fax: (0111)454657 Voor gewone advertenties: E-mail: redzzee@pzc.nl Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Opening kantoren: Fax. (0113)315529 Maandag t/m vrijdag Zeeuws-Vlaanderen van 8.00 tot 17.00 uur Tel: (0114)372770 Zierikzee en Hulst: Fax: (0114)372771 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concern. De dooru aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ona iabonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en do werkmaatschappijen v n Wegener of door ons rorgvuldig geselecieer- de derden. Als u op deze informatie geen prijs st It dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, Ie- zersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot weceNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 6