Ziekenhuis moet fors bezuinigen PZC Vervangende plek voor gebruikers Houtenkwartier Politiek Hulst vol lof over plan Perkpolder Hulst en corporaties maken woonvisie Sluwe vossen met vlotte babbels in Goes Reddingsplan voor Houtenkwartier blijft nog geheim Directeur prikkelt personeel om efficiënter te werken Eendragt breidt protest tegen windmolens uit =14 Meisje gewond bij aanrijding Leugentje om bestwil blijft onbestraft Expositie I Werkstraf voor bedreigen van ambtenaar Werkstraf voor fraudeur woensdag 30 juni 2004 door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Een vacature stop en bezuinigingen in alle ge ledingen van de organisatie loe ren om de hoek bij ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Algemeen directeur P. Rademacher schrijft dat in het meest recent verschenen nummer van het per soneelsblad Zorgweb. Het Zeeuws-Vlaamse zieken huis maakt door landelijke be zuinigingen in de gezondheids zorg moeilijke tijden door. Dit jaar ziet de organisatie zich genoodzaakt anderhalf miljoen euro te bezuinigen. De jaarrreke- ning over 2003 is weliswaar af gesloten met een positief resul taat, maar dat bedrag (22.000 eu ro) is absoluut niet toereikend om de organisatie weer wat meer vlees op de botten te ge ven. Ondanks dat we het best goed doen", zegt Rademacher in de jaarverslaglegging over 2003, „neemt het eigen vermogen min der toe dan het budget. Ons per centage weerstandsvermogen daalt dus. Dat is een van de rede nen om dit jaar en volgende ja- HOEK - Een 16-jarig meisje uit de gemeente Sluis is gistermid dag rond half zes aangereden door een personenauto en als ge volg daarvan licht gewond ge raakt. De bestuurder van de personen auto, een 35-jarige man uit de gemeente Terneuzen, reed over de Langeweg en verleende op de kruising met de Van Wuijckhui- seweg geen voorrang aan het 16-jarige meisje die op haar brommer over het fietspad reed. Het meisje kwam ten val en werd met diverse schaafwonden voor behandeling overgebracht naar het ziekenhuis. Haar brommer raakte zwaar be schadigd, de auto had schade aan de voorzijde. ren met ombuigingen te komen." Volgens de algemeen directeur wil het ziekenhuis het eigen ver mogen gebruiken als buffer om nieuwe initiatieven van de grond te tillen en dat kan voorlo pig nog wel. „Al is het maar net voldoende om 1,4 maand de kos ten te kunnen opvangen. En sa men met de overheidsbezuinigin gen is dan gauw gedaan met de pret." Het ziekenhuis heeft tot medio deze maand bijna een miljoen euro bezuinigd. Er zitten nog wel wat kostenbesparingen in het vat, maar die zijn onvoldoen de om de taakstelling te halen en nog eens een half miljoen eu ro te bezuinigen. Slimme werkwijzen Rademacher roept de zieken huismedewerkers daarom in het personeelsblad op, met goede plannen en slimmere werkwij zen te komen. „De stap naar vacaturestop en naar de ouderwetse kaasschaaf willen we nog even uitstellen, maar dat zal niet lang meer kun nen op deze manier", stelt hij vast. Gevraagd om nadere toe lichting op zijn uitlatingen in Zorgweb, zegt Rademacher nog steeds te verwachten dat de be zuinigingstaakstelling van 1,5 miljoen euro wordt gehaald. Al leen wanneer het ziekenhuis er aan het eind van het jaar niet in is geslaagd dat doel te halen, ko men maatregelen als een vactu- restop en de 'kaasschaafmetho- de' in beeld, aldus Rademacher. Zijn uitspraken zijn in eerste in stantie vooral bedoeld om het personeel te prikkelen om met initiatieven te komen die het mo gelijk maken efficiënter te wer ken. De productie in het ziekenhuis is vorig jaar overigens over de hele linie gegroeid, met uitzon dering van de gemiddelde ver- pleegduur. Die daalde ruim een dag tot zo'n zeven dagen. Het aantal opnamen steeg met 37 tot 10.268, het"aantal eerste polibe- zoeken met 2285 tot 68.588 en het aantal operaties met 1913 tot 31.938 ten opzichte van het jaar ervoor. door Harold de Puysseleijr ZAAMSLAG - De actiegroep Eendragt die strijdt tegen de ge plande aanleg van een windmo lenpark in de Eendragtpolder bij Zaamslag heeft zijn werkter rein uitgebreid naar Terneuzen. Volgens de actiegroep zijn veel bewoners van de woonwijk (Nieuw-)Othene en van de flats langs de Westerschelde wakker geschud door de berichtgeving dat er een park met vijftien, ruim honderd meter hoge wind molens in hun directe omgeving komt. „Hoewel ook nog niet allemaal, want menigeen weet niet dat de Eendragtpolder nog geen vijf ki lometer fen oosten van hun wo ning ligt. Ook uit Terneuzen krij gen we nu vragen van: "wat kun nen we nog doen?', en 'dat wist ik niet toen ik hier een huis kocht'", aldus woordvoerster Mieke Sandrini van de actie groep Eendragt. De actiegroep heeft gisteren fol ders verspreid in Terneuzen en. roept zoveel mogelijk mensen op de vergadering van de ge meentelijke commissie Omge-' ving bij te wonen. „Want samen staan we sterker om dit kwetsba re polderlandschap te behouden' op nog geen vijf kilometer van' Terneuzen." De actiegroep vindt dat de ge-1 meente de bevolking niet open' en duidelijk geïnformeerd heeft' over het plan voor het windmo lenpark. De actievoerders staan op zich niet afwijzend tegenover windenergie, alleen vinden ze' de gekozen locatie niet goed. De aanleg van het windmolen park in de Eendragtpolder staat' op de vergadering van die com missie. De bijeenkomst begint om 18.30 uur in het stadhuis. Dat is een uur vroeger dan aanvankelijk ge-' pland, in verband met de halve-'' finalewedstrijd tussen Neder-' land en Portugal, tijdens het Eu ropees Kampioenschap voetbal. Bij de herinrichting van het veerpleingebied van Perkpolder is bij het gehucht Noordstraat een golfterrein voorzien, foto Wim Kooyman door Frank van Cooten door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - Als nu al wordt getwijfeld aan de haal baarheid van het Plan Perkpol der komt er geen fluit van te recht. Wethouder B. Pauwels drukte dat de leden van de raadscommissie Ruimte gistera vond op het hart. Alle politieke partijen vinden het project prachtig en zijn blij dat eindelijk een plan op tafel ligt dat de werkgelegenheid en de regionale economie een im puls moet geven. Toch klonken ook twijfels door over de haal baarheid. Het plan behelst de aanleg van een jachthaven met 350 ligplaat sen, honderd vijftig luxe wonin gen, tweehonderd recreatiewo ningen, een golfbaan en een nieuw buitendijks natuurge bied. „Hoe realistisch is het plan", vroeg D. van Damme-Fassaert (PvdA) zich af. C. Nijskens-de Maat (CDA) en W. Broekhoven (Groot Hontenisse) riepen Pauw els op snel met meer duidelijk heid te komen om de onzeker heid weg te poetsen.Zo vrezen bewoners van het buurtschapje Noordstraat dat ze moeten wij ken voor de golfbaan. Algemeen Belang staat voor de volle hon derd procent achter het plan, maar A. Dobbelaer is bang voor de haalbaarheid. „Als alleen maar wordt ontpolderd en de rest blijkt niet haalbaar hebben we niets", zei hij. Wethouder Pauwels benadrukte dat hij die zekerheid nu niet kan geven. „De ondertekening van de intentieovereenkomst tussen gemeente, Rijkswaterstaat en provincie is het begin van een aantal projecten en een zeer be langrijke stap. Wat er precies gaat komen weten we zelf ook nog niet. Misschien komt er geen golfbaan, misschien wel twee. Gemeente, provincie en Rijkswaterstaat richten een pro jectgroep op. Deze projectgroep onderzoekt de mogelijkheden en onmogelijkheden. Mijn telefoon staat in ieder geval rood gloeiend. Van ondernemers die in het project willen participe ren en van verontruste mensen. We zijn er niet op uit mensen de boterham uit de mond te halen. Ook is er geen enkele intentie dat de huizen in Noordstraat weg moeten." Progressief Hulst vindt Plan Perkpolder veel be ter dan het oorspronkelijke Kloosterzande aan Zee. „Want dat was luchtfietserij", aldus T. Blommaert. Pauwels vindt de term luchtfietserij' geen"recht doen aan het oude plan. „Enke le onderdelen bleken financieel niet haalbaar. De tekening van Kloosterzande aan Zee blijft op mijn kamer hangen." HULST - De gemeente Hulst heeft met vrijwel alle gebrui kers van activiteitencentrum Het Houtenkvvartier overeen stemming bereikt over vervan gende huisvesting. Alleen met de Handyclub is het college er nog niet uit. „Binnenkort praten we met de Handyclub en ook met de stich ting Het Houtenkwartier. Ik ver wacht dat we er uit komen", zegt wethouder F. van Dries- sche. Zo is in De Blaauwe Hoeve een ruimte beschikbaar voor het jeugdbiljart en is met het Jeugd- vakantiewerk Hulst een ak koord bereikt over nieuwbouw bij 't Jagertje. Het nieuwe ge bouw wordt groter dan eerst de bedoeling was. Volgens Van Driessche is het jeugdbiljart zeer tevreden over de geboden.- oplossing. „Het mes snijdt aan twee kanten. Ook de bewoners van De Blaauwe Hoeve kunnen van de nieuwe biljartruimte ge bruik maken." Het college komt met een nieuw voorstel naar de raad omdat de meerderheid van de raadscom missie Samenleving in januari geen keuze kon maken tussen de drie opties van het dagelijks ge meentebestuur. Slopen en nieuwbouw, appartementen in Het Houtenkwartier of behoud van Het Houtenkwartier als ver enigingsgebouw. Deze laatste optie kost ruwweg 1,6 miljoen euro. De meerderheid van de commissie vond de geboden op ties echter financieel slecht on derbouwd. Daarnaast was er on voldoende duidelijkheid over de toekomstige huisvesting voor de verenigingen. door Sheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst en twee gemeentelijk actieve wo ningbouwcorporaties gaan een woonvisie opstellen. De visie moet het gemeentelijk woonbe leid bevatten. In de woonvisie zal onder andere staan dat de corporaties zich inzetten voor de leefbaarheid en Hulst borg zal staan voor leningen van de corporaties om dat doel te ver wezenlijken. Aan de woonvisie ligt een inten tieverklaring tussen de gemeen te en de woningbouwverenigin gen RZVW en Woonstichting Hulst ten grondslag. Zowel de voormalige gemeente Hontenis se als oud-Hulst hebben met bei de corporaties in 2001 al een in tentieverklaring afgesloten. Door de gemeentelijke herinde ling was het toch al nodig een nieuwe verklaring af te sluiten, maar Hulst gaat het nu wel se rieuzer aanpakken dan de vori ge keer. „De vorige intentiever klaring werd nooit uitgewerkt tot een concrete visie en miste daardoor slagkracht", schrijven MIDDE1BURG - De Middel burgse politierechter wilde giste ren het onttrekken van een vijf tienjarig meisje aan het ouder lijk gezag een 39-jarige vrouw uit Krabben dijke niet te zwaar aanrekenen. „Een leugentje om bestwil", vond B. Doorewaard Boekhout. Hij vond de verdachte wel schul dig, maar legde haar geen straf op. De vrouw had de vriendin van haar zoon in huis verborgen gehouden. Toen begin dit jaar de politie bij haar kwam infor meren of ze wist waar het meis je was, loog de Krabbendijkse. Dat werd haar door officier van justitie G. Oosterveld kwalijk ge nomen. „U heeft tegen de politie gelogen, waardoor ze op het ver keerde spoor zijn gezet." De offi cier eiste 500 euro boete. De poli tierechter hield er rekening mee dat het meisje kletsverhalen over haar stiefouders had ver teld. Zo had ze gezegd dat ze thuis werd misbruikt, maar daarvan was geen sprake. burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad. Daarom wordt aan de nieuwe verklaring de woonvisie gekoppeld met daarin een meerjarenprogram ma eri prestatieafspraken. Ook worden er gezamenlijke doelstellingen in verwoord. Zo wordt gestreefd naar een even wichtige voorraad huurwonin gen, moeten er voldoende betaal bare woningen zijn voor mensen met een laag inkomen en speci fieke doelgroepen zoals ouderen en gehandicapten. Daarnaast is een van de doelstellingen dat wordt gestreefd naar wijken en dorpen waarin zowel naar prijs, kwaliteit, type als eigendoms- vorm een gevarieerd woningaan bod beschikbaar is. Leefbaarheid in dorp of wijk moet gewaarborgd en indien no dig bevorderd worden. Leefbaar heid behelst volgens de drie par tijen de verbetering van de woonomgeving, het verhogen van de veiligheid, een verbete ring van beheer en toezicht, het bevorderen van sociale activitei ten en het realiseren van nieuwe voorzieningen. Prestaties In het meerjarenprogramma zal voor de drie volgende jaren wor den aangegeven welke presta ties de partijen gaan leveren. Volgens de Hulster wethouder E. de Deckere zijn er geen sanc tiebepalingen opgenomen als een van de partijen zich niet houdt aan de gemaakte afspra ken. „Mocht dat zo zijn, dan spreken we elkaar daar op aan. Het is een soort gentlemen's agreement, dat komt wel goed." In de intentieverklaring wil de gemeente in vergelijking met 2001 een belangrijke wijziging doorvoeren. Zo werden in 2001 de woningbouwcorporaties nog vrijgesteld van legeskosten. Om dat de corporaties zich meer en meer op het pad begeven van 'ge wone' marktpartijen wil de ge meente de verenigingen niet meer in alle gevallen vrijstellen van leges. Bertus laat zien hoe uien gesneden moeten worden. foto Dirk-Jan Gjeltema ARNEMUIDEN - Sam Klaassen en Maatje Goedhart uit Arne- muiden houden zaterdag, tij dens de Kraampjesdag in Ame- muiden, van 10.00 tot 16.00 uur een expositie in de Langstraat 73. door Jeroen Jumelet GOES - Tientallen mensen drommen samen voor het kraampje. „Die schaaf koop je niet voor mij, maar voor jezelf", roept standwer ker Bertus. De Grote Markt in Goes is dins dag het toneel van het jaarlijkse standwer kersconcours. Schaven, blikopeners, douchekoppen, pan nen en nog veel meer handige en vernuftige uitvindingen worden door de verschillende koopmannen uitbundig aangeprezen. De beste standwerker krijgt van de gemeente Goes een wisselbeker. En aan de verkoop praatjes te horen, wil elke standwerker die wel winnen. In de tent van Bertus wordt de hoop van de in frieten versneden aardap pels, schijfjes komkommer en versnip perde uitjes steeds groter. „Kijk dan toch eens, mensen. Laat die keukenmachines nou toch voor wat ze zijn. Ik kan u die lijdens weg besparen", roept Bertus. Met rappe be wegingen produceert hij allerlei formaten friet, de mensen staren hem met bewonde ring aan. De koopman raadt de mensen aan standwer kers niet zo snel te geloven. „In de Van Dale staat dat een standwerker een sluwe vos is die zijn handelswaar op een slinkse wijze aan de man brengt. Maar zeg nou zelf", zegt hij, al wijzend op zijn schaaf. „U ziet het re sultaat toch met eigen ogen?" Y. Poley heeft al een schaaf van Bertus. „Ik heb nu een extra hulpstuk gekocht. Dat ding is echt fan tastisch. Er gaat geen week voorbij dat ik hem niet gebruik." Naast Bertus zit achter een tafeltje standwerker Guus van Leeuwen. Hij heeft een geheel andere verkooptechniek. Rustig en bedaard vertelt hij de mensen over de geneeskrachtige werking van zijn zalf. Door de ginseng die erin zit, is het vol gens de verkoper goed tegen bijna alle kwa len. Zelf proberen Iets verderop staat E. Gerssens een 'revolu tionaire' blikopener te demonstreren. Hij laat mensen de speciale opener zelf probe ren. „Anders kom je straks thuis, en werkt 'ie voor geen meter", roept hij enthousiast. „Bij mij kun je tenminste voor jezelf bewij zen dat 'ie werkt." Bij het pannenkraam staat inmiddels iets goed aan te bakken. De verkoper vraagt een mevrouw wat ze thuis zou doen. Het ant woord geeft hij zelf al. „Dan laat je het we ken en dan nog een keer, met een schuur sponsje erop en dan is het misschien schoon en je anti-baklaag foetsie. Kijkt u dan hier maar eens naar." Met één veeg van een keu kenpapiertje veegt hij de zwarte koek uit de pan. „Zo doe je dat nu." Hij krijgt bijval van een mevrouw uit het publiek, volgens haar werkt het echt. Eén persoon, A. Cab- boort, is om. Voor zeventien en een halve eu ro schaft ze een pan aan. „Die man heeft een prima verhaal en het toeval wil dat ik toch een pan nodig heb. Dan is het hartstik ke leuk om dat bij een standwerker te ko pen." Aan een tafeltje naast het stadhuis staat A. Verburg te luisteren naai' een verkoper. De man demonstreert een soort slang, waar in een handomdraai een stel kabels in kan wor den opgeborgen. „Ergert u zich ook altijd aan af die kabels achter de televisie? Dan is dit de oplossing." Hij nodigt Verburg uit om hel zelf te proberen. „Het is leuk dat ik het zelf kan doen", zegt Verburg. Ze is jurylid en moet de standwerkers beoordelen. „Het valt me erg mee dat de verkopers niet op dringerig zijn, en die vlotte babbels, daar hou ik ook wel van." Verburg staat op het punt haar man te bellen. „Ik moet hem eens vragen of hij het iets vindt, zo'n kabels lang." Aan het eind van de dag blijkt dat de gin- sengverkoper heeft gewonnen, volgens de ju ry vanwege zijn welsprekendheid en overtui gingskracht. Ook spreekt het de jury aan dat Van Leeuwen als geen ander in staat is om de aandacht van het publiek vast te blij ven houden. door Frank van Cooten HULST - Woonstichting Hulst wil Het Houtenkwartier overne men van de gemeente. De huidi ge gebruikers van het activitei tencentrum worden dan op de begane grond gehuisvest. Van de eerste en tweede verdieping maakt de corporatie apparte menten. Volgens voorzitter G. van de Voorde van Stichting Het Hou tenkwartier houden B en W het plan van de woonstichting ech ter bewust geheim. „Het college heeft een bepaalde koers ingezet met Het Houtenkwartier en dat is volledige ontmanteling. Daar om wordt het plan van de woon stichting geheim gehouden. De gemeenteraad weet van niets. Wij zouden deze optie echter heel graag onderzocht en uitge werkt willen zien. De huidige ge bruikers zijn immers een groot voorstander van een clustering van de sociaal-culturele activi teiten. Ze willen helemaal niet weg uit Het Houtenkwartier. Wij vinden het plan van de woonstichting daarom een pri ma idee. Een combinatie van cul tuur en wonen. Daarnaast blijft Het Houtenkwartier als gebouw staan. Dus hoeven geen kosten voor duur archeologisch onder zoek worden gemaakt." Van de Voorde begrijpt de slech te financiële positie van de ge meente. „Maar het gemeentebe stuur kan op zijn minst de moei te doen het plan van de woon stichting te onderzoeken. Wij klampen ons aan dit plan vast. Als deze optie niet wordt uitge werkt, ziet de toekomst voor Het Houtenkwartier er heel som ber uit." Directeur J. Valckx van de Woonstichting Hulst was giste ren niet bereikbaar voor een reactie. L. Reijns, hoofd techni sche dienst, bevestigt het plan 'als een van de ideeën van de woonstichting' en zegt ook dat al enkele gesprekken met de ge meente zijn gevoerd. Tweede spoor Wethouder F. van Driessche gaat nog niet inhoudelijk in op het plan van de Woonstichting Hulst. „Dat is het tweede spoor waarmee we bezig zijn. Daar kan ik nog niet te veel over zeg gen. Eerst moeten we de huisves tingsproblemen van de betrok ken verenigingen oplossen." De raadsleden zijn volgens de wethouder bewust nog niet geïn formeerd over het plan van de woonstichting. „We komen straks met één voorstel naar de raad en niet in diverse brokken en stukken." MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Scherpenisse is gis teren in Middelburg voor bedrei ging van ambtenaren veroor deeld tot tachtig uur werkstraf. De politierechter vond bewezen- dat verdachte 14 april in Sint Maartensdijk medewerkers van. de gemeente had bedreigd met' een misdrijf tegen het leven ge-, richt en met brandstichting. Zo had hij naar het gemeentehuis van Tholen gebeld en een ambte naar dreigend de woorden toege voegd dat hij medewerkers en hun kinderen zou doden. Ook zei hij het gemeentehuis in de fik te steken. ZOUTELANDE - Omdat hij fraudeerde bij de uitvoering van een testament is een 49-jarige executeur-testamentair uit Zou- telande gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof ver oordeeld tot een werkstraf van 240 uur. Als waarschuwing hangt de man nog een voorwaardelijke celstraf van een half jaar boven het hoofd. De executeur verduis terde bijna vier ton van de erfe nis van een in januari 1998 over leden oudoom. De gedupeerden zijn de zoon van de overledene en twee van zijn neven. De opge legde straf in hoger beroep is la ger dan het eerdere vonnis van de rechtbank in Middelburg, die de man veroordeelde tot een cel straf van vijftien maanden. In hoger beroep eiste de aanklager tegen de executeur een celstraf van anderhalf jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 56