SC Opvang daklozen in De Tij man Hulst smijt tonnen over de balk Sas van fort J 'A* Opening SO juni iJO uur GGD is wel veel beter maar nog niet goed genoeg Zeehondenbaby spoelt aan bij Dow Terneuzen OPEN HUIS lastering hulpverlening aan verslaafden en zwervers Zeeuws-Vlaanderen techtszaak atale overval aangehouden Aanrijding umru?. nazomer fjestival.nl BMW ZWARTEPOORTE ZATERDAG 3 JULI Afstudeerbeurs OpenBasis Wachtlijsten huurwoningen Bromfietsster breekt been Wielrenner gewond bij botsing Voetbalcrisis (jactie: 0113-315649 (W.pzc.nl slbiis 31,4460 AA Goes vertentie-exploitatie: Inrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; iws-Vlaanderen: 0114-372770; W„aal: 020-4562500. oensdag 30 juni 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen wirRené Hoonhorst ERNEUZEN - Het Terneuzen- gezondheidscentrum De Tij- 30 moet over ruim twee jaar iderdak bieden aan de temvs-Vlaamse dak- en thuis- ,zen. In het gebouw op het ladhuisplein komen onder :eer een nieuw hostel als ver- jnging van de nachtopvang en <o dienstencentrum als opvol- ?rvan de dagopvang voor zwer men verslaafden. fethouder C. Lief ting verwacht let dat heel Terneuzen zonder tag of stoot akkoord gaat met s locatie voor een nieuwe dag- a nachtopvang. „Het 'not in iy backyard-syndroom' speelt p elke denkbare locatie. Maar e raad van de voormalige ge- leente Terneuzen heeft destijds epaald dat cle voorziening voor lak- en thuislozen niet te ver an het centrum mag liggen, iet midden in een woonwijk en iet te dicht bij een school. Met ,uisvesting van de opvang in en keurig, op maat gesneden antoorgebouw aan de rand van en woonwijk én recht voor de cgang van het stadhuis toont et gemeentebestuur dat het ilndt dat het centrum gezien nag worden. Door de invulling iet een hostel en een apart dien- lencentrum als dagopvang ;omt er bovendien een heel an- iere, beter beheersbare voorzie ing dan er eerder is geweest." ietenzorg Iet Leger des Heils (exploitant an hostel en dienstencentrum), iet Zeeuws Consultatiebureau roor Alcohol en Drugs (onder neer methadonverstrekking) en :et Algemeen Maatschappelijk •DELBURG - De rechtbank Middelburg heeft gisteren de ifzaak tegen drie Roemeense terdachten van de gewelddadi ge overval op het bejaarde echt paar Polderman in Hansweert vanwege het (nog) niet afgeron- Je onderzoek aangehouden. Bovendien moet een van de ver lachten psychisch onderzocht «'orden. Behalve het trio zitten sinds mei nog drie Roemenen en twee Nederlanders in voorar mst, De drie Roemenen overvielen in ie nacht van 20 op 21 maart het Echtpaar in hun woning. Daar bij werd de tachtigjarige man iermate ernstig toegetakeld dat lij een paar weken later aan ajn verkondingen overleed. overvallers werden niet ver van de woning in Hansweert aangehouden. Later werden nog Iwee mannen en een vrouw uit Roemenië en de twee Nederlan ders gearresteerd. In augustus de geweldszaak nog een als pro-forma op zitting. Voor de feitelijke behandeling van de zaak heeft de Middel burgse rechtbank twee dagen uitgetrokken: 14 en 15 oktober. IERNEUZEN - Een vrachtwa- is gistermiddag op de Trac- taatweg in Terneuzen op een au- [o gebotst. i-jarige man uit Anna Pau- iowna kon zijn vrachtauto niet op tijd tot stilstand brengen, toen de auto voor hem, bestuurd dooreen 21-jarige Nijmeegse, af remde voor het oranje verkeers licht, Hij reed vervolgens tegen de auto die hierbij zwaar bescha digd raakte. De vrachtwagen bad schade aan de rechtervoor- De Tractaatweg is enkele uren gestremd geweest. (Advertentie) 3oaust/mi2óept2004 bel 0900 33 00033 theater op locatie in Zeeland festivalhart Abdij Middelburg vraag het gratis minizine aan Werk vinden alle een plek in De Tijman. De clustering van dien sten biedt goede kansen voor 'ke- tenzorg'. Mensen die hulp nodig hebben, vallen minder vaak tus sen wal en schip, omdat de ver schillende hulpverleningsinstan ties meer van eikaars specialitei ten weten en makkelijker door verwijzen, verwachten de Ter- neuzense wethouder C. Liefting en de verschillende hulpverle ners. Terneuzen heeft nu een dag- en nachtopvang voor dak- en thuis lozen in enkele bouwketen aan de Beneluxweg. Die opvang werd in 2001 in gebruik geno men als tijdelijke voorziening, nadat een noodgebouwtje aan het voormalige Schelpenpad, te genwoordig behorend tot de Bin- nenvaartweg, werd opgedoekt. Het was de bedoeling dat het on derkomen aan de Beneluxweg één of twee jaar dienst zou doen, maar intussen is duidelijk dat het gebouwtje tot het najaar van 2006 in gebruik blijft. Ingenomen De Stichting Thuiszorg, de hoofdgebruiker van De Tijman, verwacht over twee jaar te verhuizen naar een nieuwe vleugel van ziekenhuis De Honte. Pas daarna kan het ge bouw worden aangepast voor zijn nieuwe functie. Woonstich- ting Clavis, die het pand aan koopt en vervolgens verhuurt aan de verschillende hulpverle ningsinstellingen, denkt het pand in enkele maanden ge schikt te kunnen maken. Het Le ger des Heils wordt de hoofd huurder. Adjunct-directeur R. Pons van het Centrum Wonen, Zorg en Welzijn Zuid-West-Nederland van het leger is uitermate inge nomen met de opzet en de loca tie van de nieuwe dag- en nacht opvang. „Een gemeentebestuur toont moed door een centrum op zo'n centrale plaats in de stad te vestigen. Wij zijn er ook een groot voorstander van, omdat het dienstencentrum en het hos tel gezien mogen worden. De lo catie geeft direct aan dat het om een open instelling gaat, waar niets schimmigs of onbeheers baars gebeurt." De opzet van het nieuwe verza melgebouw geeft de bewoners van het hostel veel meer kansen op resocialisatie. Pons: „We zet ten in op het hoogst haalbare .woon- en leefplafond. De be schermde woonvorm van het hostel, gescheiden van het dien stencentrum, biedt de bewoners optimale kansen." Net als wet houder Liefting verwacht Pons dat er wel enige weerstand in de omgeving zal zijn bij de presen tatie van de plannen. Door men sen duidelijk te maken dat het om een gecontroleerde voorzie ning gaat, die niets te verbergen heeft en midden in de samenle ving staat, moeten de omwonen den begrip krijgen voor het mo derne opvangcentrum. De om wonenden krijgen maandaga vond 5 juli, aanvang 19.30 uur, de plannen voor De Tijman te horen in de kantine van het stadskantoor. m" De twee dagen oude zeehond krijgt de eerste verzorging door medewerkers van de EHBZ. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Een familie die aan het vissen was aan de boorden van de Wester- schelde nabij Hoek heeft maandagavond een aangespoelde zeehondenbaby gevon den. Het is de eerste jonge zeehond die dit jaar in Zeeland is aangetroffen. Het dier is overgebracht naar de zeehondencrêche in Pieterburen en maakt het daar goed. Rond kwart voor acht kreeg de politie de melding dat er achter het Dowcomplex aan de Nieuw Neuzenweg in Hoek op de slikken een zeehondje lag. Agenten troffen het dier aan in het koel water van de fabrieken van chemiecon cern Dow Benelux. Na enige tijd kwam de 'huiler' op de glooiing liggen. De na velstreng was nog aanwezig. Het dier is vermoedelijk in de storm van vorige week zijn moeder kwijtgeraakt. Door cle EHBZ (eerste hulp bij zeezoogdieren) werd de eerste verzorging verleend, waar na de zeehond werd overgebracht naar Eemnes. Daar heeft personeel van de zeehondencrêche in Pieterburen zich over de zeehondenbaby ontfermd. Volgens Lenie 't Hart van de zeehonden crêche in Pieterburen is het de eerste hui ler die dit jaar in Zeeland is gevonden. Een huiler is een baby-zeehond die zijn moeder kwijt is. Met zijn 'gehuil' pro beert hij zijn moeder terug te vinden. De zeehond is door het personeel van de foto Peter Nicolai zeehondencrêche inmiddels Isabelle ge doopt en verkeert in goede conditie. „Ze ligt er lekker bij. Alles is goed", aldus 't Hart. Volgens haar komt het vaak voor dat jonge zeehonden hun moeder kwijtra ken. „Het is nummer- 32 bij ons van dit jaar. We hebben dit jaar al veel storm ge- •had en dan kunnen ze elkaar wel eens kwijt raken." Isabelle verblijft de komende drie maan den nog in Pieterburen en wordt daarna weer uitgezet in de Oosterschelde. Een kwart miljoen euro. Het dagelijks bestuur van de gemeente Hulst is bereid dit bedrag te spenderen aan externe onderzoeken naar de haalbaarheid en conse quenties van de stadsver nieuwingsvisie De Nieuwe Bierkaai en het Plan Perk- polder. door Sheila van Doorsselaer HULST - Hulst heeft geen cent te makken. Toch is het dagelijks bestuur bereid bureaus dik te be talen om conclusies op papier te zetten die de gemiddelde Huls ter ambtenaar of wethouder al lang weet of zelf wel kan beden ken. Sterker nog, de conclusies zijn al lang en breed bekend. Hulst wil dat er onderzoek wordt ge daan naar de koppeling van de stadsvernieuwingsvisie De Nieu we Bierkaai (het terugbrengen van water in het noordwestelijk deel van de binnenstad, 6500 tot 7000 vierkante meter aan nieu we winkelruimte en 60 tot 75 nieuwe appartementen) en het zogenaamde Themacentrum Wo nen en Vrije Tijd (een overdekte woonboulevard van zestigdui zend vierkante meter) van Mor- res. De gemeente heeft hiervoor on derzoeksbureau BRO uit het Brabantse Vught ingeschakeld. Dit bureau is niet bepaald een onbekende voor de gemeente. BRO was immers slechts drie jaar geleden verantwoordelijk voor de Structuurvisie voor de binnenstad. Daarin werd onder andere gepleit voor een betere clustering van winkelgebieden en het scheppen van looproutes tussen de winkelcentra. Het on derzoek waar het dagelijks be stuur nu zoveel geld voor wil uit trekken, is dus al lang verricht. Desondanks meent BRO dat er diverse studies nodig zijn (doel- groepenonderzoek, actualise ring van ontwikkelingsmogelijk heden) om Hulst te kunnen advi* seren wat er met het gebied kan en moet gebeuren. Hulst zou kunnen aanvoeren dat nieuwe onderzoeken nodig zijn omdat de provincie Zeeland de Structuurvisie, zowat daags na de presentatie in 2001, af schoot. Het rapport voldeed op vele punten niet aan de gestelde eisen in het Streekplan Zeeland. Over één punt jn de Structuurvi sie waren Gedeputeerde Staten echter wel te spreken, en dat was het onderdeel economische ontwikkeling. analyse En dat is nu net het hoofdstuk dat Hulst wil laten herschrijven door BRO, a honderdduizend eu ro. Zoveel nieuwe zaken zal BRO niet te onderzoeken hebben. Het plan De Nieuwe Bierkaai wijkt qua vierkante meters detailhan del niet zoveel af van de BAM-plannen, waar de Struc tuurvisie destijds mede op was gebaseerd, de metamorfose van Monres is ook al langer bekend en door de besluiteloosheid van de gemeente zijn er in de binnen stad niet veel winkels bijgeko men of gesloten. De situatie ver geleken met drie jaar geleden is nagenoeg dezelfde. Voor het Plan Perkpolder (een (Advertentie) Tramstraat 26 Kom voor openingsknallers snel naar ons nieuwe filiaal. jachthaven in de voormalige veerhaven met circa 350 lig plaatsen, zo'n 200 recreatiewo ningen, een golfterrein, 150 nieu we huizen ten noorden van Kloosterzande en een buiten dijks natuurgebied) wil Hulst Grontmij inschakelen om ver der onderzoek te doen naar di verse initiatieven in het gebied. Hier hangt een prijskaartje aan van 53.000 euro. In totaal denkt de gemeente voor beide grote projecten (De Nieuwe Bierkaai en het Plan Perkpolder) 250.000 euro nodig te hebben om externen in te schakelen die een en ander op papier zetten. De partijen in de Hulster ge meenteraad hebben al vaker kri tiek geuit op de gewoonte van het college om externe bureaus in te schakelen. Zij vinden dat het college eerst moet kijken naar de kennis 'in eigen huis'. Aangezien de economische toe komst van Hulst afhankelijk is van de plannen in Perkpolder en de ontwikkeling in en om de Hulster binnenstad, is de kans groot dat de gemeenteraad zich neerlegt bij de gevraagde kwart miljoen euro voor de onderzoe ken. Proefrijden met vrijwel alle BMW/MINI en Land Rover riiodellen Op een BMW occasion 2 jaar gratis onderhoud en reparatie Op een nieuwe BMW jubileum voordeel Gratis check up van uw auto inclusief wasbeurt i Voor meer informatie omtrent het OPEN HUIS: www.zwartepoorte.nl AMUNDSENWEG 33, GOES TERNEUZEN - OpenBasis, het samenwerkingsverband van openbare basisscholen in Terneuzen en Hulst, gaat on derwij sstudenten die hun'afrondende stage lopen op één - van de scholen van het samenwerkingsverband, een afstu deerbeurs geven. De beurs, van maximaal 500 euro, stelt studenten in de gelegenheid om extra kosten voor hun af studeeropdracht (reiskosten, literatuur) vergoed te krij gen. Ook mag de leerkracht in opleiding na afronding van de stage het eigen afstudeerproject presenteren op een van de OpenBasisscholen. De respons op het beursvoorstel is erg groot, zo groot zelfs dat het samenwerkingsverband nu al op zoek moet naar meer middelen om het aantal beursaanvragen te kun nen honoreren. AXEL - De gemiddelde wachttijd om in aanmerking te komen voor een huurwoning in Zeeuws-Vlaanderen is op gelopen tot vier maanden. In vergelijking met de Rand stad - waar wachttijden van drie jaar of meer zijn - is het fenomeen wachttijd betrekkelijk nieuw. In vroeger jaren kon bij de woningbouwcorporaties in Zeeuws-Vlaande ren binnen een mum van tijd een huurwoning worden ge vonden. Die tijd is echter voorgoed voorbij. De corpora ties hebben het probleem van de leegstand van woningen de voorbije paar jaar fors aangepakt met saneringsopera ties (Triniteit), vervangende nieuwbouwoperaties, het up graden van woningen en andere maatregelen. TERNEUZEN - Een 16-jarige bromfietsster uit de ge meente Terneuzen heeft gisterochtend haar been gebro ken bij een aanrijding. Het meisje stak rond 11.30 uur de Sassing in Sluiskil over toen ze werd geschept door een personenauto, bestuurd door een 23-jarige vrouw uit Sas van Gent. De bromfiets ster werd overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. Haar brommer raakte totaal vernield, de auto had schade aan de voorzijde. SINT JANSTEEN - Een 17-jarige wielrenner uit Dor drecht is gistermiddag gewondgeraakt bij een botsing op de kruising Prins Hendrikstraat/Eikenlaan in Sint Jan steen. De jongen was aan het inrijden voor de wieler koers, terwijl het parkoers op dat moment nog niet was af gesloten voor het overige verkeer. Op het kruispunt ver leende de wielrenner geen voorrang aan een 45-jarige au tomobilist uit de gemeente Terneuzen. De jongen kwam hierbij ten val'en liep bij zijn val een snee in zijn kin op. ke vier jaar herhaald. Niet alle Zeeuwse gemeenten tonen daar behoefte aan, reageert directeur V. Slenter. Van kinderen die niet naar (een Nederlandse) school gaan heeft de GGD geen gezondheidsgege- vens. Juist in een provincie met een lage vaccinatiegraad is goed zicht op de kinderen van be lang, vindt de inspectie. Aan de omissies in de monito ring bij nul- tot vierjarigen wordt gewerkt. Met Thuiszorg, die in Zeeland deze leeftijd groep onder de hoede heeft, be gint in september een Walchers proefproject om de kaartgege vens bij de consultatiebureaus te digitaliseren. Dat moet leiden tot een elektronisch patiënten dossier, maar dat is een zaak van zeer lange adem, waar schuwt de directeur. Slenter presenteert het inspec tierapport en het nieuwe Plan van Aanpak 2004-2008 donder dag 1 juli tijdens de algemene bestuursvergadering, om 10.30 uur in Motel Goes. Het plan van aanpak, waarmee de gemeenten moeten instemmen, stroomlijnt overleg en samenhang in de jeugdgezondheidszorg en plant een inhaalslag aan Zeeuwse ge- zondheidsgegevens per 2005. De gegevens krijgen vertaling naar lokaal beleid. De gemeenten wordt wel ge vraagd de portemonnee te trek ken, onder meer voor Medische milieukunde: de IGZ wil dat GGD Zeeland die functie in ei gen huis beschikbaar maakt. door Claudia Sondervan GOES - De GGD Zeeland heeft zijn feiten over de gezondheid van de Zeeuwse bevolking nog niet goed op een rijtje. Dat wil de Inspectie voor de Gezond heidszorg voor 1 oktober gerepa reerd zien in een nieuw Plan van Aanpak. De GGD Zeeland heeft in de afgelopen jaren veel verbeterd, vindt de inspectie. De IGZ bezocht de GGD Zee land oktober vorig jaar om te zien of de dienst voldoende voor uitgang boekt na de slechte be oordeling die de GGD in 1997 kreeg. Toen verweet de inspec tie de Zeeuwse gemeenten desin teresse voor de Zeeuwse gezond heidssituatie. De GGD kon als een van de laagstbetaalde van het land niet voldoen aan de Wet Collectieve Preventie Volksgezondheid. De gemeenten verruimden het bud get opdat enkele van de noodza kelijkste verbeteringen plaats konden hebben. Daarvan is een aantal nog niet gerealiseerd, no teert de IGZ. Er is veel verbeterd sinds 1997, vindt de IGZ. De contacten met de buitenwereld zijn beter, de af deling infectieziekten is ver sterkt, intern wordt meer samen gewerkt en het kwaliteitsbeleid werpt volgens de IGZ organisa tiebreed duidelijk vruchten af. De informatieverzameling klopt nog niet. Van niet alle gemeen ten wordt de gezondheids enquête zoals voorgeschreven el- zeeuwse almanak Lieve Mona, Tot voor kort deden mijn vrouw en ik romantische din gen tijdens voetbalwedstrij den op televisie. Of het aan het verzekeringsbedrijf ligt, waarvoor zij werkt en dat haar voorzag van Oranje-rom mel, weet ik niet. Feit is dat zij werd besmet met het voet balvirus. Tijdens wedstrijden zit die ooit zo zachtmoedige vrouw shagrokend en bierslur- pend te schreeuwen op de bank, daarbij woorden bezig end waarvan ik niet wist dat zij die kendeDe hond vlucht van schrik naar zijn mand. Lieve Mona, help ons! Een erkend voetbalhater te Zierikzee ■4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 53