GGD Zeeland heeft nog manco's Pont Zijpe niet naar Bruinisse Zomerstorm zorgt voor herfstblad OPEN HUIS 1 Horeca voldoet niet aan geluidsnormen [BMW ZWARTEPOORTE ZATERDAG 3 «JULI Voetbalcrisis Rechtszaak fatale overval aangehouden Leugentje om bestwil onbestraft Velthuijsen voorzitter VVD Mannen aangehouden na geweld Jongens betrapt op brandstichting Motorfiets botst op personenauto Afstudeerbeurs OpenBasis '^Inspectie voor de Gezondheidszorg vindt dienst wel veel verbeterd Boete wegens mishandeling www nazomer fte6tival.nl stadie: 0113-315649 f\ vw.pzc.nl imail:redactie@pzc.nl jstbus 31,4460 AA Goes idvertentïe-exploitatie: word-en Midden-Zeeland: 0113-315520; -Iws-Vlaanderen: 0114-372770; ponaal: 020-4562500. joensdag 30 juni 2004 waarin opgenomen a Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 I Proefrijden met vrijwel alle BMW/MINI en LancfRovef'i^dellen Op een BMW occasion 2 jaar gratis onderhoud en reparatie Op een nieuwe BMW jubileum voordeel Gratis check up van uw auto inclusief wasbeurt Voor meer informatie omtrent het OPEN HUIS: www.zwartepoorte.nl AMUNDSENWEG 33, GOES editie Schouwen-Duiveland theater op locatie in Zeeland festivalhart Abdij Middelburg vraag het gratis minizine aan door Melita Lantinq RENESSE - Geen enkel horeca bedrijf in Renesse voldoet op dit moment aan opgelegde geluids normen. Volgens wethouder G. Houtekamer heeft de horeca daarmee een probleem. De ge meente wil een einde maken aan deze overlast in het dorp. Om dit te bereiken wil de wet houder in gesprek gaan met de horecaondernemers. „Wij willen graag helpen dit probleem op te lossen." Een en ander staat te lezen in de startnotitie Geluidbeleid Renes se, die het college van burge meester en wethouders gisteren heeft vastgesteld. Secretaris R. Oudesluis van de stichting Hore ca Renesse reageert onaange naam verrast. „Wij hebben nog helemaal niets gehoord over een dergelijke nota. Alle tenten zijn geluiddicht gemaakt en volgens mij wordt het aardig in de hand gehouden. Ze moeten maar eens bij mij langs komen. Ik voldoe aan alle eisen die de gemeente heeft gesteld. Dan kan ik ze dat eens laten zien." In de nota schrijft de gemeente dat Renesse 'gemengd' moet blij ven. „Renesse moet blijven zoals het nu is. Horeca, wonen, alles door elkaar. We zijn immers ook voor ouderen aan het bouwen vlakbij het centrum", zegt Hou tekamer. Daarmee is het idee om een soort uitgaanscentrum buiten het dorp te bouwen vol gens Houtekamer definitief van de baan. Ook van de mogelijk heid om in het dorp een horeca- concentratiegebied aan te wij zen is volgens hem geen sprake. In een horecaconcentratiege- bied kunnen ondernemers meer geluidsruimte krijgen omdat daar geen mensen meer wonen. De gemeente schrijft in de noti tie dat er al jaren klachten zijn over overlast en dat het aantal klachten toeneemt. Die stelling wordt overigens in de notitie on derbouwd met cijfers die niet met elkaar vergelijkbaar zijn, omdat ze niet over dezelfde pe riode strekken. Het meldpunt ge- luidoverlast, door de horeca zelf ingesteld, is voor de gemeente niet maatgevend. In de nota wordt de bekendheid en be trouwbaarheid van dit meld punt in twijfel getrokken. „Al leen onze eigen klachtenlijn telt." De gemeente wil snel op klachten van inwoners reageren en streng optreden tegen overte- dingen. Opmerkelijk is dat in de nota staat dat de milieu-inspec teurs aangegeven 'dat handha ven van de voorschriften ten aanzien van geluid moeilijk is omdat geluidsmetingen niet een duidig tot één veroorzaker te herleiden zijn'. De meeste geluidsoverlast wordt veroorzaakt door mensen die buiten verblijven. Ook lekt veel lawaai vanuit de bedrijven door de ramen. Volgens de ge meente is het probleem makke lijk op te lossen door de volume knop naar beneden te draaien, maar tegelijkertijd wordt er kent dat dit gemakkelijker is ge zegd dan gedaan, omdat de klant nu eenmaal harde muziek wil. In oktober vindt een eerste overleg plaats, waarna akoesti sche onderzoeken worden uitge voerd die moeten resulteren in een overlastvrij Renesse. zeeuwse almanak Lieve Mona, Tot voor kort deden mijn vrouw en ik romantische din gen tijdens voetbalwedstrij den op televisie. Of het aan het verzekeringsbedrijf ligt, waarvoor zij werkt en dat haar voorzag van Oranje- rom mel, weet ik niet. Feit is dat zij werd besmet met het voet balvirus. Tijdens wedstrijden zit die ooit zo zachtmoedige vrouw shagrokend en bierslur- pend te schreeuwen op de bank, daarbij ivoorden bezi gend waarvan ik niet wist dat zij die kende. De hond vlucht van schrik naar zijn mand. Lieve Mona, help ons! Een erkend voetbalhater te Zierikzee MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de Mrafzaak tegen drie Roemeense verdachten van de gewelddadi ge overval op het bejaarde echt paar Polderman in Hansweert in verband met het (nog) niet af- i geronde onderzoek aangehou- 8 den. Bovendien moet een van de ver dachten psychisch worden on derzocht. Behalve het trio zitten sinds mei nog drie Roemenen en twee Nederlanders in voorar rest. De drie Roemenen overvielen in de nacht van 20 op 21 maart het echtpaar in hun woning. Daar bij werd de tachtigjarige man dermatp ernstig toegetakeld dat hij een paar weken later aan zijn verwondingen overleed. De overvallers werden niet ver van de woning in Hansweert aangehouden. Later werden nog twee mannen en een vrouw uit Roemenië en de twee Nederlan ders gearresteerd. In augustus komt de geweldszaak nog een keer als pro-forma op zitting. Voor de feitelijke behandeling van de zaak heeft de Middel burgse rechtbank twee dagen Uitgetrokken: 14 en 15 oktober. MIDDE1BURG - De Middel burgse politierechter wilde giste ren het onttrekken van een vijf tienjarig meisje aan het ouder lijk gezag een 39-jarige vrouw uit Krabbendijke niet te zwaar aanrekenen. «Een leugentje om bestwil", vond B. Doorewaard Boekhout. Hij vond de verdachte wel schul dig, maar legde haar geen straf op. De vrouw had de vriendin van haar zoon in huis verborgen gehouden. Toen begin dit jaar de politie bij haar kwam infor meren of ze wist waar het meis je was, loog de Krabbendijkse. Dat werd haar door officier van justitie G. Oosterveld kwalijk ge nomen. „U heeft tegen de politie gelogen, waardoor ze op het ver keerde spoor zijn gezet." De offi cier eiste 500 euro boete. De poli tierechter hield er rekening mee dat het meisje kletsverhalen over haar stiefouders had ver teld. Zo had ze gezegd dat ze thuis werd misbruikt en gesla- Sen, maar daarvan was geen sprake geweest. ZIERIKZEE - G. Velthuijsen is de nieuwe voorzitter van de WD afdeling Schouwen-Duiveland. Velthuijsen was al vice-voorzitter. Hij volgt W. van den Berg op, die is te ruggetreden omdat hij het te druk had met zijn bedrijf en het werk voor de mosselsector. Verder zijn W. Ginjaar en J. van de Slikke gekozen tot bestuursleden. Wie de nieu we vice-voorzitter wordt is nog onbekend. Het bestuur zal de vice-voorzitter op 14 juli uit haar midden kiezen. GOES - De politie heeft gistermorgen in Goes een 33-jari- ge Goesenaar en een 40-jarige Vlissinger aangehouden. De twee waren in de nacht van zaterdag op zondag be trokken bij een ruzie in een horecagelegenheid in Ovezan- de. Nadat de ruzie zich naar buiten had verplaatst, is één van de verdachten ingereden op de groep mensen waar mee hij en zijn maat het aan de stok hadden. Daarbij vie len drie gewonden, die zich in het ziekenhuis moesten la ten behandelen. De twee mannen gingen er na het inci dent vandoor, maar zijn gisteren in verzekering gesteld. MIDDELBURG - Twee 14-jarige jongens en een 13-jarige jongen uit Middelburg zijn maandagmiddag rond half vier aangehouden toen zij brand probeerden te stichten in een Middelburgse school. Getuigen alarmeerden de poli tie. Tegen het drietal is proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Op de Schroebrug in Middelburg vond dinsdagochtend rond half negen een aanrijding plaats tus sen een motorfiets en een personenauto De 35-jarige be stuurster van de motorfiets uit de gemeente Veere zag te laat dat de 46-jarige automobilist uit de gemeente Goes remde en botste achterop de auto. Er was alleen materiële schade. TERNEUZEN - OpenBasis, het samenwerkingsverband van openbare basisscholen in Temeuzen en Hulst, gaat on derwij sstudenten die hun afrondende stage laten plaats vinden op één van de scholen van het samenwerkingsver band een afstudeerbeurs geven. De beurs, groot maxi maal 500 euro, stelt studenten in de gelegenheid om extra kosten voor hun afstudeeropdracht (reiskosten, litera tuur) vergoed te krijgen. Ook mag de leerkracht in oplei ding na afronding van de stage het eigen afstudeerproject presenteren op een van cle OpenBasisscholen. Vooral aan de kust heeft de zomerstorm van vorige week veel schade aan bomen veroorzaakt. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De zomerstorm van vorige week woensdag heeft met name langs de kust veel schade veroorzaakt aan bomen. De combinatie van zeer harde wind met zout in de lucht heeft veel bladsterfte tot gevolg. Zomers groen aan de ene kant, herfst- bruin aan de andere. Veel bomen bieden na de storm die vorige week het land teis terde een vreemde aanblik. Boswachter D. Fluijt: „Vooral langs de kust hebben de bladeren van de bomen het zwaar te verduren gehad. Ze zijn door de harde wind kapot gegeseld en hebben boven dien als het ware een zoutbad gehad. Vandaar dat bruine dode blad." Schade zoals die nu is te zien aan de bo men is, weet Fluijt, typerend voor zo merstormen. „Normaal gesproken heb je veel eerder in het seizoen storm, als de bomen nog niet in het blad staan. Dan is het veel minder schadelijk en krijgen de bomen de kans zich snel te herstellen. De schade die nu aan de bomen is ontstaan herstelt zich dit seizoen niet meer.'" Fluijt voegt er meteen aan toe dat de schade op zich niet blijvend is. Volgend voorjaar, luidt zijn verwachting, krijgt de natuur weer volop de kans zich te her stellen. De schade beperkt zich niet alleen tot de bomen langs de polderwegen en in bos sen als de Boswachterij, waar veel loof hout sneuvelde tijdens de zomerstorm vo rige week. Fluijt: „Kijk maar in particu liere tuinen, dicht bij de kust zul je daar ook veel bruin blad zien." Uitzondering Zomerstormen als die van vorig week zijn uitzonderingen. De meeste stormen komen voor tussen oktober en april. Be- foto Marijke Folkertsma rucht is de storm die 28 mei 2000 over Ne derland trok. Het was de zwaarste zomer storm sinds die van Pinksteren 1860. In het verleden zorgden zomerstormen herhaaldelijk tot grote problemen. De be ruchtste zomerstorm van de 20ste eeuw is die van 12 mei 1983, vooral omdat die volkomen onverwacht de kop opstak waardoor watersporters werden overval len door noodweer. De storm van vorige week kwam niet on verwachts waardoor mensen voorzorgs maatregelen konden nemen en de schade daardoor beperkt bleef. .ire 301 MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore waard Boekhout heeft gisteren een 24-jarige inwoner van Poort vliet wegens mishandeling be straft met 200 euro boete. De verdachte had zich 12 april dit jaar voor zijn woning in Poortvliet geërgerd aan de ge luidsoverlast, geproduceerd door een scooter. De bestuurder had hij niet zachtzinnig beetge pakt en vervolgens tegen de muur gezet. Het slachtoffer zak te daarop ineen en viel flauw. De getuigenverklaringen liepen uiteen. Zo zouden getuigen heb ben gezien dat de man het slachtoffer van de scooter had getrokken. Anderen meenden dat de scooterrijder eerst was ge vallen. (Advertentie) So aus t/m 12 sept 2004 bel 0900 33 000 33 c^toirClaudia Sondervan a! qoES - De GGD Zeeland heeft ee ijn feiten over de gezondheid le an de Zeeuwse bevolking nog liet goed op een rijtje. Dat wil 'le ie Inspectie voor de Gezond- f ieidszorg voor 1 oktober gerepa reerd zien in een nieuw Plan llj ,an Aanpak. De GGD Zeeland leeft in de afgelopen jaren veel 'I rerbeterd, vindt de inspectie. en De IGZ bezocht de GGD Zee ft land oktober vorig jaar om te nenof de dienst voldoende voor- iiitgang boekt na de slechte be- )0] oordeling die de GGD in 1997 ireeg. Toen verweet de inspec- Sede Zeeuwse gemeenten desin- leresse voor de Zeeuwse gezond- jeidssituatie. De GGD kon als één van de laagstbetaalde van het land niet J roldoen aan de Wet Collectieve 5"preventie Volksgezondheid. De temeenten verruimden het bud- jet, zodat enkele van de noodza- 01 lelijkste verbeteringen konden roden uitgevoerd. Daarvan njner een aantal nog niet gerea- Eseerd, noteert de IGZ. Directeur V. Slenter presenteert Eet nieuwe inspectierapport en het nieuwe Plan van Aanpak 2004-2008 donderdag 1 juli om Q 10.30 in motel Goes tijdens de al- j gemene bestuursvergadering in Goes aan de vertegenwoordi- gersvan de Zeeuwse gemeenten. s Voorafgaand aan die vergade ring bedankt hij de GGD-mede- werkers voor hun inzet door ro- de rozen uit te delen bij het kan- looraan de Westwal in Goes. t IVant er is veel verbeterd sinds 1997, vindt de IGZ. De contac- 'e ienmet de buitenwereld zijn be ier, de afdeling infectieziekten is versterkt, intern wordt meer samengewerkt en het kwaliteits beleid werpt volgens de IGZ or ganisatiebreed duidelijk vruch ten af. De informatieverzameling klopt nog niet. Van niet alle gemeen ten wordt de gezondheids enquête zoals voorgeschreven el ke vier jaar herhaald. Niet alle Zeeuwse gemeenten hebben daar behoefte aan, reageert di recteur Slenter. „De GGD dient de gemeenten. De afgelopen twee jaar deden we twee enquê tes in Zeeuws-Vlaanderen en één in Walcheren, maar geen in het Oosterscheldegebied. Ik hoop dat die binnenkort kan vol gen." Van kinderen die niet naar (een Nederlandse) school gaan heeft de GGD geen gezond- hei dsgegevens. Juist in een pro vincie met een lage vaccinatie graad is goed zicht op de kinde ren van belang, vindt de inspec tie. Maar dat probleem kennen alle GGD's, vindt Slenter. Aan de omissies in de monitoring bij nul- tot vierjarigen wordt ge werkt. Met Thuiszorg, die in Zeeland deze leeftijdgroep onder de hoe de heeft, begint in september een Walchers proefproject om de kaartgegevens bij de consul- tatiebureau's te digitaliseren. Dat moet leiden tot een elektro nisch patiëntendossier, maar dat is een zaak van zeer lange adem, waarschuwt de directeur. Het plan van aanpak, waarmee de gemeenten moeten instem men, stroomlijnt overleg en sa menhang in de jeugdgezond heidszorg. Tevens is het een in haalslag voor Zeeuwse gezond- heidsgegevens per 2005. De gege vens worden vertaald naar lo kaal beleid. De gemeenten wordt wel gevraagd de porte monnee te trekken. Onder meer voor Medische milieukunde: de IGZ wil dat GGD Zeeland die functie in eigen huis beschik baar maakt, en niet enkel via het bureau medische milieukun de van GGD West-Brabant. Ter vergadering krijgt het alge meen bestuur ook een oude wens gepresenteerd: de kost prijsberekening per GGD- dienst. Daarmee kunnen de ge meenten kiezen aan welke pre ventieve zorg zij bereid zijn geld uit te geven. door Melita Lantinq BRUINISSE - De dagen voor de voormalige veerpont Zijpe lij ken geteld. De gemeente Schou wen-Duiveland ziet af van een haalbaarheidsonderzoek om het pontje naar Bruinisse te halen. De voormalige pont ligt nu nog weg te roesten in de haven van Antwerpen. In december stemde het college in met een haalbaar heidsonderzoek om het pontje naar Bruinisse te halen. Het schip, alom bekend van de ver keersinformatie, heeft jaren een veerdienst onderhouden met An na Jacobapolder. Het college ziet nu af van een haalbaarheidsonderzoek. „We hebben ons niet gerealiseerd dat er een deadline aan vast zat. Antwerpen heeft laten weten dat het schip weg moet in ver band met de Havenfeesten", ver telt wethouder W. Renden. Volgens het college is "het risico wat de gemeente loopt te groot. Als blijkt dat exploitatie van het pontje niet haalbaar is, zit de gemeente opgescheept met een paar ton schroot en dat kost veel geld. Daarnaast kost de aan leg van een definitieve ligplaats ongeveer 50.000 euro en dat geld is er volgens de wethouder niet. Het idee om het pontje te red den komt van de PvdA-fractie De voormalige veerpont Zijpe komt niet naar Bruinisse. foto René Schrier en de stichting musea Bruinisse. Het schip zou, na restauratie, in- kunnen worden ingezet voor ac tiviteiten. Fractievoorzitter B. van de San- de van de PvdA vindt het wel jammer dat het schip verloren gaat. „We hebben ons er voor in gezet. Maar als je ziet wat het kost en wat er voor nodig was moet je reëel zijn. In tijden van bezuinigingen waarin dorpshui zen onder druk staan moet je geen geld in een dergelijk pro ject steken. Dit is leuk als het kan, maar niet ten koste van al les." Het schip zal nu naar ver wachting worden gesloopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45