Visverwerker mag toch uitbreiden PZC PZC Beter koolzaad dan windmolens Spijbelproject op Goeree start na zomer Zomerstorm zorgt voor herfstblad aan bomen langs kust Leugentje om bestwil onbestraft Meerderheid Reimerswaalse raad steunt initiatief ondernemer Hansweert gaat j op herbouwen TOP VEILING bl3 Omroep Tholen gered na actie Juffen lopen voor Cliniclowns Motorrijder raakt rijbewijs kwijt Alcoholgebruik leidt tot misdrijven Poortvlietenaar krijgt boete voor mishandeling HnnrRob Paardekam VERSERE - De Yersekse onder nemer Van Stee mag zijn visver- werkend bedrijf aan de Haven- dijk toch uitbreiden met een klein restaurant. Een meerder heid van de Reimerswaalse ge meenteraad toonde zich giste ren bereid om het initiatief te steunen. HANSWEERT - De jongerenont moetingsplaats (jop) aan de Zij- i pe in Hansweert wordt op korte I termijn herbouwd. De gemeente heeft aannemersbedrijf Wis- bouw uit Kruiningen daartoe op dracht verstrekt. De jongeren tussen twaalf en 'zestien jaar zijn sinds december, 'toen de jop grotendeels uit brandde, hun stek kwijt. Omdat de gemeente signalen krijgt dat ze zich elders in het dorp ophou den, wil ze de ontmoetings plaats snel in ere herstellen. De gemeente had het plan opge vat om de jongeren mee te laten bouwen. Dat levert een kosten besparing op en zou bovendien het verantwoordelijkheidsge voel van de jeugd vergroten. Tijdens een bijeenkomst met de jongeren is echter gebleken dat de jop vooral in trek is bij 15- en 16-jarigen. Zij zouden de ont moetingsplaats, als ze hem zelf moeten opbouwen, voor zichzelf opeisen en dat is volgens burge meester en wethouders niet de bedoeling. Zij willen de ontmoetingsplaats toegankelijk houden voor alle jeugd en niet voor een beperkt groepje jongeren. Nu de jongeren niet meehelpen, is gekozen voor een sobere jop. Die kost 8000 euro, zodat de ge meente er geen geld op toe hoeft te leggen. Het bedrag wordt na melijk geheel gedekt door de 'schade-uitkering. (Advertentie) REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 I 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Dat was twee jaar geleden ook al het geval. Toen steunden CDA, VVD, PvdA en BBR het plan van de ondernemer. Een jaar later moest echter opnieuw een besluit worden genomen, maar toen hadden deze partijen geen meerderheid meer en dus kon Van Stee zijn plan in de prullenbak gooien. Hij kan het er nu weer uithalen, want Leef baar Reimerswaal en de Christe nunie hebben hun bezwaren te- Advertentie) 'Het Middelburgs Veilinghuis' Zaterdag 3 juli zal D.V. in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg o.a. de nalatenschap van de bekende arts, Dr. Kleinepier te Goes geveild worden door Veilingmeester A. I. Verhage. In deze veiling zitten o.a. ook vijf schil derijen van Rei mond Kiinpe, tekeningen van Jan Toorop, een zeldzaam 17e eeuws schilderij van Le Foucquier en vele schil derijen uit de Romantische en Belgische school, Zeeuwse sieraden: bloedkoraal en granaat, collectie filigrain zilveren ges pen, brandewijnkommen en serviezen, alsook gouden sieraden met diamant en briljant, twee 17e eeuwse gobelins, een Amsterdams staand horloge, getekend Gerrit Bramer, 17e eeuwse Zeeuwse kas ten, wortelnoten- en mahoniehouten kabi netten, topbureaux, een zeldzame collec tie 18e eeuws Delfts aardewerk, diverse Goudsplateel, Jaguar Old Timer MKII 1960 in perfecte staat, etc.. Kijkdagen: vrijdag 2 juli van 15.00 tot 20.00 uur en zaterdagmorgen voor de veiling van 10.00 tot 1130 uur. Rijk geïllustreerde catalogus in de zaal verkrijgbaar! Kunst- en Antiekveilingen A. I. Verhage (0118-627639 - 06-23360501). Notariskantoor Vegler, Middelburg. www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl gen de komst van het restaurant ingeslikt, zodat nu wel een meer derheid van de gemeenteraad be reid is het plan te steunen. De meeste partijen vinden wel dat ook andere ondernemers een kans moeten krijgen om in de omgeving van de oesterputten iets te doen. Zo vroeg K. van IJs- seldijk gisteren steun voor zijn plan om een oesterproeverij te beginnen. De genoemde partijen toonden zich bereidwillig om door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De zomerstorm van vorige week woensdag heeft met name langs de kust veel schade veroorzaakt aan bomen. De combinatie van zeer harde wind met zout in de lucht heeft veel bladsterfte tot gevolg. Zomers groen aan de ene kant, herfstbruin aan de andere. Veel bomen bieden na de storm die vorige week het land teisterde een vreemde aanblik. Boswach ter D. Fluijt: „Vooral langs de kust hebben de bladeren van de bomen het zwaar te verduren ge had. Ze zijn door de harde wind kapot gegeseld en hebben boven dien als het ware een zoutbad ge had. Vandaar dat bruine dode blad." door Melita Lanting MIDDELHARNIS - De scholen op Goeree-Overflakkee gaan het spijbelen aanpakken. De scholen hebben samen met de ge meenten en de politie een proto col ondertekend om spijbelge- drag terug te dringen. ook hem ter wille te zijn. Voor zowel het plan van Van Stee als dat van Van IJsseldijk moet het bestemmingsplan worden veran derd. Oesterput 12 Ook de deplorabele toestand van de buitendijkse zeedijk bij oesterput 12 kwam gisteren ter sprake. De SGP had hier schrif telijke over gesteld, waarop het college antwoordde dat de ge- Schade zoals die nu is te zien aan de bomen is, weet Fluijt, ty perend voor zomerstormen. „Normaal gesproken heb je veel eerder in het seizoen storm, als de bomen nog niet in het blad staan. Dan is het veel minder schadelijk en krijgen de bomen de kans zich snel te herstellen. De schade die nu aan de bomen is ontstaan herstelt zich dit sei zoen niet meer.'" Fluijt voegt er meteen aan toe dat de schade op Aanleiding voor het convenant is de arrestatie van 18 drugs dealers, vorig jaar in Middelhar- nis. De politie legde een verband tus sen deze drugskwestie en spijbel- gedrag van kinderen. Bovendien bleek dat het drugsgebruik (speed en xtc) op Goe- meente niet de eigenaar is en dus niets kan ondernemen. Een slappe houding, zo vonden SGP, ChristenUnie en WD. De ze partijen stelden dat de ge meente het voortouw moet ne men en met de eigenaar, de dienst der Domeinen van Rijks waterstaat, moet praten over mogelijke oplossingen. Wethouder J. Bliek deed die toe zegging, maar maar voegde er meteen aan toe dat de raad niet zich niet blijvend is. Volgend voorjaar, luidt zijn verwach ting, krijgt de natuur weer vol op de kans zich te herstellen. De schade beperkt zich niet al leen tot de bomen langs de pol derwegen en in bossen als de Boswachterij, waar veel loof hout sneuvelde tijdens de zomer storm vorige week. Fluijt: „Kijk maar in particuliere tuinen, dicht bij de kust zul je daar ook veel bruin blad zien." ree-Overflakkee aanmerkelijk hoger lag dan elders in Neder land en dat het op alle middelba- be scholen voorkomt. „Naar aanleiding daarvan zijn de vier burgemeesters met de scholen en leerplichtambtena ren om tafel gaan zitten en is een convenant opgesteld", ver te veel moet verwachten van zo'n gesprek. „Ik heb zes jaar geleden al met Domeinen over deze kwestie ge sproken. Toen zeiden ze: 'doe wat je wil, maar wij betalen geen cent'. Ik denk niet dat die houding is veranderd." Met an dere woorden: als de gemeente de dijk wil verbeteren, moet ze dat zelf betalen. „En dan heb ben we het over een flinke smak geld", aldus Bliek. Zomerstormen als die van vorig week zijn uitzonderingen. De meeste stormen komen voor tus sen oktober en april. Berucht is de storm die 28 mei 2000 over Nederland trok. Het was de zwaarste zomerstorm sinds die van Pinksteren 1860. In het verleden zorgden zomers tormen herhaaldelijk voor grote problemen. De beruchtste zo merstorm van de 20ste eeuw is die van 12 mei 1983, vooral om dat die volkomen onverwacht de kop opstak waardoor water sporters werden overvallen door noodweer. De storm van vorige week kwam niet onverwachts, waar door mensen voorzorgsmaatrege len konden nemen en de schade daardoor beperkt bleef. telt S. van Weezei van de ge meente Oostflakkee. De bedoeling van het protocol is om alle betrokken instanties op één lijn te krijgen. Standaard brieven zijn ontwikkeld om ouders, leerplichtambtenaren en politie op de hoogte te breng en van spijbelgedrag. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter wilde giste ren het onttrekken van een vijf tienjarig meisje aan het ouder lijk gezag een 39-jarige vrouw uit Krabbendijke niet te zwaar aanrekenen. „Een leugentje om bestwil", vond B. Doorewaard Boekhout. Hij vond de verdachte wel schul dig maar legde haar geen straf op. De vrouw had de vriendin van haar zoon in huis verborgen ge houden. Toen begin dit jaar de MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore waard Boekhout heeft gisteren een 24-jarige inwoner van Poort vliet wegens mishandeling be straft met 200 euro boete. De verdachte had zich 12 april dit jaar voor zijn woning in Poortvliet geërgerd aan de ge luidsoverlast, geproduceerd door een scooter. De bestuurder politie bij haar kwam informe ren of ze wist waar het meisje was, loog de Krabbendijkse. Dat werd haar door officier van justitie G. Oosterveld kwalijk ge nomen. „U heeft tegen de politie gelogen, waardoor ze op het ver keerde spoor zijn gezet." De offi cier eiste 500 euro boete. De poli tierechter hield er rekening mee dat het meisje kletsverhalen over haar stiefouders had ver teld. Zo had ze gezegd dat ze thuis werd misbruikt en gesla gen, maar daarvan was geen sprake geweest. had hij niet zachtzinnig beetge pakt en vervolgens tegen de muur gezet. Het slachtoffer zak te daarop ineen en viel flauw. De getuigenverklaringen liepen uiteen. Zo zouden getuigen heb ben gezien dat de man het slachtoffer van de scooter had getrokken. Anderen meenden dat de scooterrijder eerst was ge vallen. Advertentie woensdag 30 juni 2004 THOLEN - De donateursactie van Omroep Tholen is ge slaagd. De lokale radiozender heeft nu 360 donateurs. Daarmee is het aantal donateurs in een paar maandèn tijd verdrievoudigd. De donateursactie van de omroep startte op 28 februari jongstleden. De medewerkers van de omroep willen de zender behouden, ook nu de gemeen te geen subsidie meer wil vertsrekken. Om te kunnen blij ven bestaan is geld nodig en dus werd de donateursactie op touw gezet. De actie startte in februari in Oud-Vosse- meer. De omroep ging vervolgens alle dorpen langs. Tho len was de eindbestemming. Afeglopen weekeinde wer den daar in twee dagen tijd meer dan zestig donateurs ge worven. Ook zijn er de afgelopen maanden honderden luisteronderzoeken opgehaald. Burgers konden via een en quête laten weten wat ze willen horen bij Omroep Tholen. De omroep gebruikt de enquêtes om de programmering nog meer af te stemmen op de Thoolse luisteraars. De familie De Vries kijkt vanuit Roodewijk naar het gebied waar Delta en De Wilhelminapolder acht windturbines willen bouwen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Frank Balkenende ROODEWIJK - De wind waait uit west over de toendra van tarwe. Het wuiven de graan rijpt in de uitgestrekte, vlakke Wilhelminapolder. Een uitgelezen plek voor windenergie, denken nutsbedrijf Delta en de Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder. Als ze hun zin krij gen, staan hier over een tijdje acht wind molens met een tophoogte van 120 me ter. Bijna net zo hoog als de Goese tele visietoren. Sommige bewoners in de pol der gruwen van het idee, anderen halen de schouders op. De buurtschap Roodewijk, vroeger een nederzetting van landarbeiders, kijkt straks recht tegen de kolossale molens aan, waarvan er twee aan de westzijde van de Deltaweg en zes aan de oostzijde moeten verrijzen. J. van der Heijden uit Roodewijk vindt het een heilloos plan. De rust en de ruimte, waarvoor hij juist in Roodewijk neerstreek, worden geweld aangedaan als die molens er komen. „Die hoge din gen passen niet in het landschap. Ze tas ten het karakter van de open Wilhelmi napolder aan." Van der Heijden voorziet ook lawaaihin der. Hij vreest voor zijn nachtrust. „Ze zeggen wel dat die molens minder her rie produceren dan het autoverkeer op de Deltaweg, maar 's nachts, als er wei nig verkeer is, ga je ze horen. Dan ma ken die rotors het geluid van een voort razende trein. Het zijn frequenties die zich via de grond verspreiden." Delta en de maatschap De Wilhelmina polder schennen met schone stroom, waarmee bijna alle Goese kleinverbrui kers kunnen worden voorzien. Dat spreekt A. de Visser wel aan. „Ach, zet ze maar neer. Hier is altijd wind. We zullen ergens onze energie vandaan moeten halen." Ook voor C. van der Kuijl zijn de gigan tische turbines geen schrikbeeld. „Ik heb vanuit mijn tuin achter het huis het mooiste uitzicht dat er is. Dan kunnen er aan de voorkant best een paar wind molens staan, als dat goed is voor het milieu." Ze wijst vanuit de tuin over de weidse, groene polder. Daar was ooit een var kensstal gepland. „Dat had ik erg gevon den, die stank, weet je. Gelukkig kwam toen de varkenspest en ging het hele ver haal niet door. Goh, wat was ik blij toen." Van der Heijden en A. Franse, die aan de Langeweg richting Wilhelminadorp woont en letterlijk onder de windmo lens terecht zou komen, hebben zich ver diept in de plannen. Beide heren twijfe len sterk aan het rendement van het windpark. „Een windmolen heeft gemiddeld een rendement van dertig procent. Die vorm van energie heeft geen toekomst, je moet heel Nederland volzetten, wil het zoden aan de dijk zetten. De enige reden waarom er nog steeds plannen ontstaan, is de subsidie op windmolen projecten. Economisch is het een zeep bel, zo'n park is nauwelijks rendabel. Je kunt elkaar wijsmaken dat je ermee vol doet aan het verdrag van Kyoto en dat je milieuvriendelijk bezig bent, maar als je kritisch kijkt, lever je met een windmolenpark daar amper een bijdra ge aan. De enige reden waarom De Wil helminapolder hiermee in zee gaat, is geld. Een algemeen belang is er niet mee gediend", vinden Franse en Van der Heijden. Zij hebben een suggestie, vriendelijk voor het milieu én het pano rama van polderbewoners. Zet de wind molens op Neeltje Jans neer en zaai koolzaad in de Wilhelminapolder. Van der Heijden: „Daar kun je biodiesel uit winnen, dat lijkt me een beter idee." In Roodewijk is het echtpaar De Vries bezig met hun paarden. Acht jaar gele den trokken ze hierheen voor de rust, het uitzicht en de vrijheid. De rust staat inmiddels zwaar onder druk. Als de Del taweg in het toeristenseizoen dichtslibt, sluipt het verkeer over de Langeweg via Wolphaartsdijk'naar 's-Heer Hendriks kinderen en vice versa. Het dendert alle maal langs hun voordeur. „Tja, en dan die windmolens er straks bij, daar worden we niet vrolijk van. Weg weidsheid", sombert J. de Vries. Zijn vrouw is bang dat de paarden zul len schrikken van het rotorgeluid, want die horen alles zeven keer zo hard als mensen, zegt ze. Ze vrezen dat de pap toch al een beetje is gestort, hoewel Delta en De Wilhelmi napolder het definitieve plan nog moe ten indienen bij de gemeente Goes. „Als ze het van hogerhand willen, dan ben je weg. Kijk naar De Kaloot, die gaat een keer op schop. Hier zal het ook wel zo gaan." THOLEN - Twee juffen van Montessorischool De Kraal uit Tholen lopen dit jaar cle Nijmeegse Vierdaagse voor het goede doel; de Cliniclowns. Ellen Harmsen (inte rim-directeur) en Ilona Verlaar (juf van groep 3, 4 en 5) zijn volop aan het trainen voor het wandelevenement dat over een maand begint. De kinderen van De Kraal zijn on langs met hun sponsorlijst op pad geweest om zo veel mo gelijk mensen te zoeken die willen sponsoren. Op dinsdag 13 juli wordt het bedrag feestelijk onthuld aan een ambas sadeur van de Cliniclowns. Volgens Harmsen en Verlaar zijn de Cliniclowns een aansprekend doel voor kinderen. De Zevendorpentocht in Tholen is de laatste training van de twee. Dan zullen ze veertig kilometer lopen, de week erop begint de Vierdaagse in Nijmegen. THOLEN - Tijdens videosurveillance is gistermiddag het rijbewijs ingevorderd van een 37-jarige Belgische motor rijder voor te hard rijden. Op de Oesterdam had de motor rijder de videoauto ingehaald met een snelheid van 135 a 140 km/u. Op het eind van de Oesterdam werd een snel heid gemeten van 170 km/u waar 80 km/u is toegestaan. Hierop werd de motorrijder aan de kant gezet en werd zijn rijbewijs ter plaatse ingevorderd. MIDDELBURG - Een 21-jarige man uit Aardenburg moest gisteren in Middelburg bekennen dat de gepleegde misdrijven te maken hadden met zijn alcoholverslaving. Hij schikte zich dan ook in de straf, die politierechter B. Doorewaard Boekhout hem oplegde: 120 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, zes maanden rijontzeg ging en 80 euro boete. Zo zei hij na een avondje stappen door de alcohol ver heen te zijn toen hij 20 april zomaar de ruiten van twee woningen in Oostburg ingooide. Hij waande zich in de woning van zijn vriendin, maar dat bleek een misvatting. Hij lag een deur verder zijn roes uit te slapen. Drie weken eerder, 29 maart, had hij dronken een bromfiets bestuurd. Het alcoholpercentage bedroeg ruim drie keer zoveel als toegestaan. Ook had hij geen cer tificaat. De Aardenburger zei dat er geen rem op staat als hij gaat drinken. Daarom legde de politierechter de man verplicht reclasseringstoezicht op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41