Ook foto verdachte licht vergrijp getoond Zalm aast al jaar op korten WW PZC Dekker acht dure verbouwing kamers ministers normaal Privacy daders moet wijken voor opsporing Zwolse justitie zet auto wanbetalers in wielklem Kabinet blijft bij massaontslag mrgemeesters Filmende en ;eweldplegende jongeren vast Huisarts bij nieuw rijbewijs Hendrikje 114 jaar Voortbestaan BNN blijft onzeker m ijsseldijk modes VU zoekt getuigen jodenvervolging Singles ontevreden over datingsites Behandeling thuis niet altijd goed Slapende zwerver bijna vermorzeld Vertrouwen voedselveiligheid groot Fraude vakantie stevig aangepakt Scholier drinkt meer en eerder woensdag 30 juni 2004 ifnnr Fardi Schrooten [TRECHT - Ook foto's van ver- Jachten van relatief lichte delic ten als inbraak en mishandeling aioeten worden vertoond op tcle- risie, internet en in de krant. De privacy van plegers van dergelij ke vergrijpen moet wijken voor Je opsporing. pat adviseert de landelijke se lectiecommissie opsporingsbe richtgeving aan de top van het Ppenbaar Ministerie. Die komt jjt najaar naar verwachting iet een ruimere aanwijzing voor opsporingsberichten. Nu mogen alleen foto's en video's van onbekende personen wor den vertoond als ze betrokken zijn geweest bij zware misdrij ven als moord en verkrachting. De adviescommissie vindt het nu echter tijd om ook herkenba re beelden van bewakingscame ra's publiek te maken bij delic ten waar vier jaar cel of meer op staat, zoals mishandeling en in braak. Volgens de Utrechtse hoofdoffi cier van justitie R. Samson-Geerling, voorzitter van de adviescommissie, is het 'zonde' om een krachtig opspo ringsmiddel als herkenbare videobeelden en foto's alleen voor de zwaarste categorie delic ten te gebruiken. Veiliger Als het loslaten van privacybe scherming van onbekende ver dachten Nederland veiliger maakt, dan moet dat maar, al dus Samson-Geerling. Ook wil haar commissie tege moetkomen aan de wensen uit de samenleving. Vanuit de de tailhandel klinkt al lang de roep om foto's van bijvoorbeeld veel plegers openbaar te maken. De Utrechtse politie publiceert nu al foto's van veelplegers op haar internetsite. Volgens Samson-Geerlings is Nederland nu wat privacybescherming van verdachten betreft het strengst in Europa. Zij is niet bang dat burgers door publicatie van fo to's van inbrekers en gewelds- plegers het recht in eigen hand gaat nemen. GPD pagina 6 argwaan tegen Sectie Stiekem van onze redactie binnenland ZWOLLE - Wie zijn verkeers boetes niet betaalt, loopt in de omgeving van Zwolle het risico op een wielklem. Op die manier probeert de parket politie van IJsselland mensen tot betaling te dwingen. In beginsel zijn de klemmen in stelling gebracht om twee duizend openstaande boetes te innen. De persoon in kwestie krijgt één laatste waarschuwing. Als er dan nog niet betaald wordt, dan komt de parketpo litie aan huis om een wiel klem te plaatsen om het voer tuig waarmee de verkeers overtreding is begaan. Pas als de boete (met eventuele verho gingen) betaald is, gaat de klem er weer af. Dat gebeurt overigens alleen tijdens kan tooruren. Wie na twee dagen niet reageert, ziet zijn auto weggesleept worden. De kos ten daarvan zijn voor reke ning van de automobilist. De auto-eigenaar in kwestie heeft vervolgens dertig dagen de tijd om actie te onderne men. Als er dan nog niets gebeurt, dan wordt de auto of motor geveild. De eventuele meerop brengst is voor de eigenaar. Is de opbrengst lager dan het aan boetes uitstaande bedrag, dan blijft men 'klant' van de parketpolitie. Bij die dienst verwacht men niet dat in de komende tijd tweeduizend keer een wiel klem wordt geplaatst bij wan betalers. GPD DEN HAAG - De invoering van je gekozen burgemeester in livee fases is een mogelijkheid, aiaar die heeft niet de voorkeur ran het kabinet. Dat blijft bij lel ontslag ineens in 2006 van al le benoemde burgemeesters, al- Jus minister De Graaf van Be- iluurlijke Vernieuwing gisteren. De wetsvoorstellen zijn voor ad- nes naar de Raad van State ge duurd. Maandag was al naar buiten gekomen dat De Graaf in- voering van de gekozen burge meester in twee fases niet uit sluit. In 2006 zou dan de ene Ift gekozen kunnen worden, in 2010 de andere. Daarmee i hij tegemoetkomen aan de ras van een meerderheid van IDA en PvdA in de Tweede Ka ra om te kunnen kiezen uit meerdere opties. De variant van se gefaseerde invoering is dus mogelijk, wat het kabinet be treft, maar staat niet in de wets voorstellen. Andere alternatie- ren zijn er niet, volgens De Graaf. ANP DEN BOSCH - De drie jongeren die zaterdag werden opgepakt voor geweldplegingen en die hun daden op film hadden vast- 1, blijven langer vastzit ten. Dat heeft de rechter-com- missaris gisteren bepaald. De twee jongens van achttien en Negentien uit Overberg en Ede in het achttienjarige meisje uit Overloon werden gisteren in Den Bosch voorgeleid. De rech- ler-commissaris zag genoeg re- lenen om de jongeren nog tien vast te houden. Volgende week dient hun zaak voor de raadkamer van de rechtbank in Den Bosch. De twee jongens mishandelden in Eindhoven zonder aanleiding zeker drie willekeurige slachtof fers. Het meisje legde in alle ge vallen hun daden op film vast. De politie sluit niet uit dat meer mensen het slachtoffer zijn ge worden van het drietal. ANP DEN HAAG - Iemand die voor het eerst een rijbewijs aan vraagt of dat na zijn zeventigste wilvel-lengen, moet per 1 janua ri 2007 een verklaring van een huisarts meesturen. Daarmee vervalt de verplichte medische keuring die zeventigplussers el- hc vijf jaar moeten ondergaan Mie telkens 100 euro kost. Momenteel hoeven beginnende bestuurders alleen een gezond heidsverklaring in te vullen en Pp te sturen. Pas als ze zeventig worden en hun rijbewijs willen gen, komt er een keuring tón te pas. Daartussen zit in principe niets. rigide regels geven te wei- zicht op de medische ge schiktheid van rijbewijsbezit- 7 blijkt uit een brief van mi- ïister Peijs gisteren aan de fweede Kamer. Daarnaast komt er een verplichte ogentest poor 45-plussers bij iedere ver nieuwing van hun rijbewijs. Onder toezicht van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen worden verder speciale keu ringsartsen opgeleid. ANP HOOGEVEEN - Hendrikje van Andel-Schipper, de oudste wereldburger, krijgt in Hoogeveen op haar 114e verjaardag, als een echte sportheld, volop aandacht van de internationale pers. Journalisten uit onder meer België, Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Japan kwamen naar de verjaardag van de Ajax-fan, die door de voetbal club werd gefeliciteerd met een gegraveerde schaal en een clubsjaal. foto David van Dam/ANP door Hans van Soest DEN HAAG - „Die bezuiniging op de WW, die haal ik óók nog wel binnen", sprak minister Zalm (WD) van Financiën vo rig jaar augustus dreigend. Na wekenlange strijd over de invul ling van de extra bezuinigingen weerstond minister De Geus (CDA) van Sociale Zaken een bijna kabinetsbrede wens om de hoogte en duur van de WW te be korten. Sindsdien gaat er bijna geen week voorbij of Zalm of minis ter Brinkhorst (D66) van Econo mische Zaken beginnen er weer over: de huidige WW moet op de helling. Reden één: werklozen moeten zoveel mogelijk gestimu leerd worden op zoek te gaan naar een baan. Reden twee: het kabinet heeft geld nodig. De Geus vindt dat de WW al ge noeg wordt uitgekleed. Vorig jaar werd de vervolguitkering af geschaft. En per 1 januari staat de tweede sanering op stapel. Het wordt dan moeilijker om in de WW te komen: iemand moet 39 van de laatste 52 weken ge werkt hebben en vier van de laatste vijfjaar. Bovendien wordt de kortduren de WW dan afgeschaft. Dat is een uitkering op bijstandsni veau (70 procent van het mini mumloon) voor werklozen die niet voldoen aan de eis dat ze van de afgelopen vijf jaar er vier gewerkt moeten hebben. De uit kering duurt maximaal zes maanden en is vooral bedoeld voor jongeren. In april zaten er volgens de re centste cijfers van het UWV (de instelling die de WW verzorgt) 292.600 mensen in de WW. Ruim een kwart van hen (26 pro cent) zou geen uitkering hebben gekregen als de aanstaande sane ring al was ingevoerd. Door al deze ingrepen wordt er voor 440 miljoen euro gekort op de WW. Met Prinsjesdag zei De Geus dat wat hem betreft de grens is be reikt van de bezuinigingen op cle sociale zekerheid. Zalm en Brinkhorst zien dat ech ter anders. Zij willen van het au tomatisme af dat oudere werklo zen tot aan hun pensionering thuis kunnen zitten met een WW-uitkering van 70 procent van hun laatst verdiende loon. Vooral nu het prepensioen en de vut verdwijnen, zijn zij bang dat de WW een verkapte manier wordt voor ouderen om eerder te stoppen met werken. Praktijk Hoe werkt het? Om te bepalen hoe lang iemand recht heeft op WW, wordt gekeken naar ie mands fictieve arbeidsverleden. Het jaar waarin iemand 18 jaar is geworden, wordt afgetrokken van het jaar waarin iemand werkloos werd. Wie een arbeids verleden heeft van 40 jaar of meer, heeft recht op vijf jaar WW. In de praktijk geldt dat dus voor iedere werknemer van 58 jaar en ouder. Zalm en Brinkhorst willen de maximale duur van een WW-uit kering beperken tot twee jaar. De Geus is het daar mee oneens, omdat de ouderen wel jarenlang WW-premie hebben betaald. Het argument dat de WW mis bruikt wordt om vervroegd uit te treden, wordt door hem ver worpen. Ieder ontslag wordt im mers getoetst door het CWI (voorheen het arbeidsbureau). Wie door zijn eigen schuld werk loos is, krijgt geen WW. Hoewel De Geus een minder heid vormt in het kabinet, weet hij zich gesteund door een mi me meerderheid in de Tweede Kamer, inclusief regeringspartij het CDA. Zolang die laatste par tij de rug recht houdt, zal Zalm zijn zin dus niet krijgen. GPD Terwijl Eerste-Kamerlid Van Leeuwen (CDA) een stuk van de BNN-taart opgeschept krijgt, discussi eert staatssecretaris Van der Laan met een BNN'er. foto Phil Nijhuis/GPD (Advertentie) Peter van Straaten is met vakantie Yerseke - Lepelstraat 1 - Tel. 0113-571539 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Eerste Kamer heeft de behandeling van een voorstel om het omroepbestel te versoepelen en daarmee het voortbestaan van BNN te verze keren gisteren aangehouden tot een nader te bepalen datum. De fracties van het CDA en de PvdA willen eerst een garantie van staatssecretaris Van der Laan van Cultuur dat de nieuwe omroep wetgeving in 2008 klaar is en dat het besproken wets voorstel tot 1 september van dat jaar geldt. Ze willen dat in de vorm van een 'novelle', die dan ook weer eerst door de Tweede Kamer moet. De Eerste Kamer liet wel merken het wetsvoorstel mét die novelle erbij te zullen steunen, waardoor BNN dan uit de brand is. Van der Laan toonde zich na af loop toch verheugd, omdat zij in haar ogen nu zekerheid heeft voor haar voorstel en voor BNN. BNN-topman Timmer was min der positief gestemd. Hij weet volgens eigen zeggen nog steeds onvoldoende waar hij aan toe is. Het wetsvoorstel voorziet onder meer in een verlaging van het verplichte ledenaantal van 300.000 naar 150.000 leden. Dat is voor BNN van levensbelang, omdat de omroep daar precies tussenin zit. CDA en PvdA maakten bij een eerdere behan deling problemen, omdat ze een en ander zagen als 'gelegenheids wetgeving' ten faveure van BNN. ANP AMSTERDAM - De afdeling Nieuwste Geschiedenis van de Vrije Universiteit in Amsterdam zoekt niet-joodse oog getuigen van de jodenvervolging in Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog. De afdeling begint een onderzoeks project naar de herinneringen van deze doelgroep die nog weinig aan het woord is geweest. De herinneringen van niet-joden zijn volgens de onderzoe kers tot nog toe niet genoeg onderzocht. ANP RIJSWIJK - De helft van de Nederlandse mannelijke al leenstaanden en 44 procent van de vrouwelijke singles vinden datingsites tegenvallen. Uit een enquête van het online magazine M/VLife die gisteren werd gepresen teerd, bleek dat slechts respectievelijk 28 en 35 procent van de alleenstaanden het leuk vindt om op internet een partner te zoeken. Aan de digitale enquête hebben ruim zevenhonderd al leenstaanden deelgenomen. Daaruit bleek ook dat 13 pro cent van de dames geen gebruik maakt van internetda- ting. Mannen zijn enthousiaster. Slechts 8 procent van de heren geeft aan geen heil te zien in datingsites. ANP DEN HAAG - Op dit moment maken tussen 20.000 tot 25.000 mensen thuis gebruik van geavanceerde apparaten als een nierdialyseapparaat, zodat ze daar niet voor naar het ziekenhuis hoeven. Soms legt dat evenwel een te zware druk op him huisgeno ten. Het is daarom niet altijd haalbaar en wenselijk om mensen thuis te behandelen, stelt het Centrum voor ethiek en gezondheid van de Gezondheidsraad en de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg in een gisteren ge publiceerd rapport. Volgens het centrum moet beter wor den onderzocht, wanneer de behandeling van mensen thuis verantwoord is. ANP AMSTERDAM - Een 34-jarige zwerver in Amsterdam is gisterochtend op ruwe wijze gewekt. De man zag in twee bankstellen, die aan de straat stonden, een goede slaap plaats. Een medewerker van de reinigingsdienst zag de man over het hoofd, toen hij met een grijper de twee bank stellen van de grond lichtte. De zwerver werd wakker en begon te schreeuwen. Toen de medewerker een arm en een been tussen de banken vandaan zag komen, stopte hij direct zijn actie en zette de banken weer op de grond. De slaper kwam met een aantal kneuzingen en de schrik vrij. ANP DEN HAAG - Ondanks recente voedselcrises hebben men sen veel vertrouwen in de veiligheid van hun eten. Dat heeft de Voedsel en Waren Autoriteit gisteren geconclu deerd op basis van onderzoek over 2003. Op een schaal van 1 (helemaal niet mee eens) tot 5 (hele maal mee eens) vulden mensen gemiddeld een 3,5 in op de stellingen 'voedingsmiddelen worden steeds veiliger' en 'ik ben tevreden over de veiligheid van voedingsmidde len'. ANP door Lianne Sleufjes DEN HAAG - De ruim een mil joen euro die diverse ministers hebben gespendeerd aan de ver bouwing en nieuwe inrichting van hun werkkamers, is geen buitensporige uitgave. Volgens minister Dekker van Vrom, ver antwoordelijk voor de Rijksge bouwendienst die de ministeries 'beheert', gaat het om normale bedragen in de kantorenmarkt. Dekker en minister Van der Hoe ven van Onderwijs moesten gis teren de Tweede Kamer tekst en uitleg geven over de uitgaven. De oppositie vindt het belache lijk dat ministers zo veel geld uittrekken voor een werkkamer, ZWOLLE - Het Openbaar Minis terie en de verzekeraars hebben de handen ineen geslagen om reisfraude hard aan te pakken. Sinds juni vorig jaar loopt een project en dat heeft tot nu toe al driehonderd meldingen van reis fraude opgeleverd. Opvallend veel vakantiegangers raken tijdens hun verblijf in bin nen- of buitenland hun dure ca mera of zonnebril kwijt. Uit na der onderzoek blijkt vaak dat de geclaimde goederen nooit ge kocht zijn, laat staan gestolen. Om een vergoeding te krijgen vervalsen verzekerden ook vaak aankoopnota's. In gezamenlijk overleg hebben OM, het Ver bond van Verzekeraars en dé Bo venregionale Recherche Noord en Oost-Nederland nu voor een harde aanpak gekozen. Driehon derd claims in de regio zijn on derzocht. Als er fraude is ge pleegd, dan wordt overgegaan tot vervolging. In eerste instan tie wordt aan de fraudeur een transactie aangeboden, die kan variëren van 100 tot 3000 euro. Wie die transactie niet betaalt, wordt gedagvaard. Volgens het OM in Zwolle is het project uniek omdat zonder tussen komst van een opsporingsdienst en op basis van gegevens uit de private sector overgegaan wordt tot een juridische beoordeling. GPD zeker in een tijd dat de gewone burger de broekriem moet aan halen. Ook regeringspartijen WD en CDA vroegen zich af of het niet wat minder had ge kund. Recent werd bekend dat een verbouwing en herinrich ting van onder meer de ministe riële werkkamers op Onderwijs bijna een half miljoen euro kost te. Op Defensie werd er voor 370.000 euro vertimmerd en in gericht aan de kamers van minis ter en staatssecretaris. Justitie bleek zuinig: daar is vierdui zend euro uitgegeven. „Waarom geeft minister Brink horst van Economische Zaken 66.000 euro uit aan zijn inrich ting, voor lampen en pc's. Hij is vaak het land uit", aldus PvdA' er Depla. Dat moest hij aan Brinkhorst zelf vragen, vindt Dekker. Daar gaat zij niet over. Iedere minister is zelf verant woordelijk voor de bedragen die hij of zij uitgeeft voor de werk kamer. De Kamer kan er elk jaar tegenstemmen als ze dat wenst, want de bedragen staan gewoon in de begrotingen van de afzonderlijke departemen ten. Wel laat Dekker de Rijksge bouwendienst een richtlijn uit werken voor de inrichtingskos ten van een representatieve mi nisterskamer. GPD DEN HAAG - Jonge scholieren gebruiken meer alcohol dan vier jaar geleden. Vooral jonge meis jes zijn meer gaan drinken. Dat meldt het Trimbos-insti tuut dat vandaag. Eenderde van de twaalfjarige meisjes zegt in het weekeinde tussen de twee en vier glazen al cohol te drinken. Eenmaal vijf tien drinkt 40 procent tussen de vijf en tien glazen in het week einde. Het alcoholgebruik onder scho lieren tot vijftien jaar blijkt fors toegenomen. Van de meisjes van twaalf jaar zegt ruim tweederde (68 procent) wel eens alcohol te drinken, bijna twee keer zoveel als in 1999. Bij jongens is dat nog iets meer. Veel leerlingen mogen van hun ouders thuis al cohol drinken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3