PZC Kapelle isoleert huizen aan spoor M w GGD is wel veel beter maar nog niet goed genoeg OPEN HUIS Provincie staat loods en regenkappen toe gemeente geeft gehoor aan noodkreet bewoners um? tb. nazomer lestival.nl (echtszaak fatale overval iangehouden Straf voor fraude BMW ZWARTEPOORTE ZATERDAG 3 JULI Stichting wil modelvliegclub weg Straf voor bedreigen ambtenaren Mannen aangehouden na geweld Banenwissel bij ROC W-Brabant Man rijdt op agente in zeeuwse almanak Voetbalcrisis jgdactie: 0113-315649 |w\V,pZC«nl redactie@pzc.nl josiuuS 314460 AA Goes Idvertentie-exploitatie: iwrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Iseuws-Vlaanderen: 0114-372770; ^tionaal: 020-4562500. l(oensdag 30 juni 2004 editie Bevelanden-Tholen jnnr Frank Balkenende ÜAPELLE - De gemeente Kapel- ïlaat volgend jaar alle nog niet angepakte woningen langs de spoorlijn isoleren. Daarmee iomt ze tegemoet aan de wens ian bewoners om eindelijk maat- i te nemen tegen de toege lopen geluidsoverlast van het isilvervoer. Door de forse toena- van het aantal goederentrei- i (vooral van Cobelfret in het Sloe) regent het klachten over geluidhinder. Bewoners werden gisteren in tel Kapelse gemeentehuis geïn- ird over het saneringspro ject, dat een vervolg is op een eerder geluidsisolatieproject. ij was er goed nieuws porde bewoners. De eigen bij van vijftien procent ver rolt" Kapelle heeft de toezeg- van gedeputeerde H. van Speren dat hij zich sterk zal voor een provinciale bij- aan het saneringsproject. Zo hoeven bewoners zelf niet jee te betalen aan geluidsisole- (Advertentie) 30 aug t/m 12 sept 2004 bel 0900 33 000 33 den. Kapelle wilde voorkomen dat er woningen zouden worden aangepakt om later vast te stel len dat die maatregelen onvol doende zijn. Hoewel de Sloelijn momenteel in procedure is, wil Kapelle op aandringen' van bewoners nu toch woningen gaan isoleren. Hoofd welzijn F. Leijnse maak te gisteren duidelijk dat bij de aanpak van huizen wel wordt ge keken naar de effecten van een toename van het goederenver voer. „We zouden gek zijn als we daar geen rekening mee zou den houden. We moeten dus ook nagaan wat de gevelbelasting op de lange termijn wordt." Metingen Uit metingen blijkt dat sommi ge woningen worden blootge steld aan 55 decibel raillawaai, met pieken naar zestig. Doel is het geluid achter de voordeur te rug te brengen naar maximaal veertig decibel. Per woning wordt bekeken wat nodig is. Soms zal dubbel glas voldoende zijn, in een ander ge val is wellicht dakisolatie of een fluisterkast (een soort geluidsfil ter) nodig. Het saneringsplan re kent echter niet af met trillin gen die passerende goederentrei nen veroorzaken. Een aantal bewoners langs het Kapelse spoor wacht met smart op geluidsisolatie. Zij hebben onderhoud aan hun woning uit gesteld in afwachting van de sa neringsmaatregelen. Een enke ling is een verbouwing begon nen en vraagt zich af of straks de boel weer niet helemaal op de schop moet. Leijnse zei daar nu geen antwoord op te hebben. Voor elke woning wordt een spe cifiek plan opgesteld. Kapelle zal een projectgroep for meren, waarin ook een aantal bewoners zitting mag nemen. De gemeente huurt op korte ter mijn een adviesbureau in voor de voorbereiding en uitvoering. Bewoners, onder andere vere- in de Belangenvereniging lanwonenden Spoorlijn (BAS), rroegen de gemeente in maart jet klem het saneringsproject uit te voeren. Dat was in 1002 in de ijskast gezet, omdat ie gemeente de ontwikkelingen rand de aanleg van de Sloelijn leen aftakking van het goederen- ■r voorbij Lewedorp naar Sloegebied) en, in relatie iaarmee, de Westerschelde Con tainer Terminal (WCT) wildë af wachten. Toename van het goe- ierenvervoer per spoor zou mo- jelijk tot aangescherpte sane ringsmaatregelen kunnen lei- MIDDELBURG - De rechtbank iii Middelburg heeft gisteren de strafzaak tegen drie Roemeense terdachten van de gewelddadi ge overval op het bejaarde echt paar Polderman in Hansweert in verband met het (nog) niet af geronde onderzoek aangehou den. Bovendien moet een van de ver dachten psychisch worden on derzocht. Behalve het trio zitten sinds mei nog drie Roemenen en twee Nederlanders in voorar rest, De drie Roemenen overvielen in de nacht van 20 op 21 maart het aar in hun woning. Daar bij werd de tachtigjarige man dermate ernstig toegetakeld dat bij een paar weken later aan zijn verwondingen overleed. overvallers werden niet ver van de woning in Hansweert aangehouden. Later werden nog ■wee mannen en een vrouw uit Roemenië en de twee Nederlan ders gearresteerd. In augustus komt de geweldszaak nog een keer als pro-forma op zitting. Voor de feitelijke behandeling van de zaak heeft de Middel burgse rechtbank twee dagen Uitgetrokken: 14 en 15 oktober. DEN HAAG - Omdat hij frau deerde bij de uitvoering van een testament is een 49-jarige execu teur testamentair uit Zoutelan- de gisteren in hoger beroep door bet Haagse gerechtshof veroor deeld tot een werkstraf van 240 Als waarschuwing hangt de nan nog een voorwaardelijke celstraf' van een half jaar boven het hoofd. De executeur verduis terde bijna vier ton van de erfe- ttisvan een overleden oudoom. Standwerker Bertus laat zien hoe uien gesneden moeten worden. door Jeroen Jumelet GOES - Tientallen mensen drommen samen voor het kraampje. „Die schaaf koop je niet voor mij, maar voor je zelf", roept standwerker Ber tus. De Grote Markt in Goes is dinsdag het toneel van het jaar lijkse standwerkersconcours. Schaven, blikopeners, douche koppen, pannen en nog veel meer handige en vernuftige uit vindingen worden door de ver schillende koopmannen uitbun dig aangeprezen. De beste standwerker krijgt van de ge meente Goes een wisselbeker. En aan de verkooppraatjes te horen, wil elke standwerker die wel winnen. In de tent van Bertus wordt de hoop van de in frieten versne den aardappels, schijfjes kom kommer en versnipperde uitjes steeds groter. „Kijk dan toch eens, mensen. Laat die keuken machines nou toch voor wat ze zijn. Ik kan u die lijdensweg be sparen", roept Bertus. Met rap pe bewegingen produceert hij allerlei formaten friet, de men sen staren hem met bewonde ring aan. De koopman raadt de mensen aan standwerkers niet zo snel te geloven. „In de Van Dale staat dat een standwerker een sluwe vos is die zijn handels waar op een slinkse wijze aan de man brengt. Maar zeg nou zelf", zegt hij, al wijzend op zijn schaaf. „U ziet het resul taat toch met eigen ogen?" Y. Poley heeft al een schaaf van Bertus. „Ik heb nu een extra hulpstuk gekocht. Dat ding is echt fantastisch. Er gaat geen week voorbij dat ik hem niet ge bruik." Naast Bertus zit achter een ta feltje standwerker Guus van Leeuwen. Hij heeft een geheel andere verkooptechniek. Rus tig en bedaard vertelt hij de mensen over de geneeskrach tige werking van zijn zalf. Door de ginseng die erin zit, is het volgens de verkoper goed te gen bijna alle kwalen. Zelf proberen Iets verderop staat E. Gerssens een 'revolutionaire' blikopener te demonstreren. Hij laat men sen de speciale opener zelf pro beren. „Anders kom je straks thuis, en werkt 'ie voor geen meter", roept hij enthousiast. „Bij mij kun je tenminste voor jezelf bewijzen dat 'ie werkt." Bij het pannenkraam staat in middels iets goed aan te bak ken. De verkoper vraagt een mevrouw wat ze thuis zou doen. Het antwoord geeft hij zelf al. „Dan laat je het weken en dan nog een keer, met een schuursponsje erop en dan is het misschien schoon en je an- ti-baklaag foetsie. Kijkt u dan hier maar eens naar." Met één veeg van een keukenpapiertje veegt hij de zwarte koek uit de pan. „Zo doe je dat nu." Hij krijgt bijval van een mevrouw uit het publiek, volgens haar werkt het echt. Eén persoon, A. Cabboort, is om. Voor zeven tien en een halve euro schaft ze een pan aan. „Die man heeft een prima verhaal en het toeval wil dat ik toch een pan nodig heb. Dan is het hartstikke leuk om dat bij een standwerker te kopen." Kabels Aan een tafeltje naast het stad huis staat A. Verburg te luiste ren naar een verkoper. De man demonstreert een soort slang, waar in een handomdraai een foto Dirk-Jan Gjeltema stel kabels in kan worden opge borgen. „Ergert u zich ook al tijd aan al die kabels achter de televisie? Dan is dit de oplos sing." Hij nodigt Verburg uit om het zelf te proberen. „Het is leuk dat ik het zelf kan doen", zegt Verburg. Ze is jurylid en moet de standwerkers beoorde len. „Het valt me erg mee dat de verkopers niet opdringerig zijn, en die vlotte babbels, daar hou ik ook wel van." Verburg staat op het punt haar man te bellen. „Ik moet hem eens vra gen of hij het iets vindt, zo'n ka belslang." Aan het eind van de dag blijkt dat de ginsengverko- per heeft gewonnen, volgens de jury vanwege zijn welsprekend heid en overtuigingskracht. Ook spreekt het de jury aan dat Van Leeuwen als geen an der in staat is om de aandacht van het publiek vast te blijven houden. door Claudia Sondervan GOES - De GGD Zeeland heeft zijn feiten over de gezondheid van de Zeeuwse bevolking nog niet goed op een rijtje. Dat wil de Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) voor 1 oktober gerepareerd zien in een nieuw Plan van Aanpak. De GGD Zee land heeft in de afgelopen jaren veel verbeterd, vindt de inspec tie. De IGZ bezocht de GGD Zee land oktober vorig jaar om te zien of de dienst voldoende voor uitgang boekt na de slechte be oordeling die hij in 1997 kreeg. Toen verweet de inspectie de Zeeuwse gemeenten desinteres se voor de Zeeuwse gezondheids situatie. De GGD Zeeland kon als één van de laagstbetaalde van het land niet voldoen aan de Wet Collectieve Preventie Volksge zondheid. De gemeenten ver ruimden het budget, zodat enke le van de noodzakelijkste verbe teringen konden worden uitge voerd. Daarvan zijn er een aan tal nog niet gerealiseerd, noteert de IGZ. Directeur V. Slenter presenteert het nieuwe inspectierapport en het nieuwe Plan van Aanpak 2004-2008 donderdag 1 juli tij dens de algemene bestuursverga dering in Goes aan de vertegen woordigers van de Zeeuwse ge meenten. Voorafgaand aan die vergade ring bedankt hij de GGD-mede- werkers voor hun inzet door ro de rozen uit te delen bij het kan toor aan de Westwal in Goes. Want er is veel verbeterd sinds 1997, vindt de IGZ. De contac ten met de buitenwereld zijn be ter, de afdeling infectieziekten is versterkt, intern wordt meer samengewerkt en het kwaliteits beleid werpt volgens de IGZ or ganisatiebreed duidelijk vruch ten af. De informatieverzameling klopt nog niet. Van niet alle gemeen ten wordt de gezondheids enquête zoals voorgeschreven el ke vier jaar herhaald. Niet alle Zeeuwse gemeenten hebben daar behoefte aan, reageert di recteur Slenter. „De GGD dient de gemeenten. De afgelopen twee jaar deden we twee enquê tes in Zeeuws-Vlaanderen en één in Walcheren, maar geen in het Oosterscheldegebied. Ik hoop dat die binnenkort kan vol gen." Van kinderen die niet naar (een Nederlandse) school gaan heeft de GGD geen gezondheidsgege- vens. Juist in een provincie met een lage vaccinatiegraad is goed zicht op de kinderen van be lang, vindt de inspectie. Maar dat probleem kennen alle GGD's, vindt Slenter. En daar wordt aan gewerkt. Digitaal Met Thuiszorg, die in Zeeland deze leeftijdgroep (nul- tot vier jarigen) onder de hoede heeft, begint in september een Wal- chers proefproject om de kaart gegevens bij de consultatiebu reau^ te digitaliseren. Dat moet leiden tot een elektronisch pa tiëntendossier, maar dat is een iÜBI ■J) Het bureau beoordeelt wat er bouwkundig nodig is en bere kent ook de kosten. Per woning wordt een overeenkomst geslo ten met de eigenaar. Voor het saneringsproject heeft Kapelle 190.000 euro aan ISV-geld (Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing) klaar liggen. Mocht het project duur der uitvallen, dan gaat de ge meente in de slag met provincie en Prorail, beheerder van het railnet, voor financiële steun. Proefrijden met vrijwel alle BMW/MINI en Land Rover-ffiSdellen Op een BMW occasion 2 jaar gratis onderhoud en reparatie Op een nieuwe BMW jubileum voordeel Gratis check up van uw auto inclusief wasbeurt Voor meer informatie omtrent het OPEN HUIS: www.zwartepoorte.nl AMUNDSENWEG 33, GOES YERSEKE - Stichting Het Zeeuwse Landschap wil dat de modelvliegclub uit de Yerseke Moer verdwijnt. De stich ting heeft aan cle gemeente Reimerswaal gevraagd om haar bestemmingsplan Buitengebied te handhaven. Het Zeeuwse Landschap richt daarmee zijn pijlen op het vlieg veldje van de club in de Yerseke Moer. Volgens C. Jaco- busse van Het Zeeuwse Landschap kan het gewoon niet dat een vliegclub midden in een natuurgebied zit. Een woordvoerder van de gemeente zegt dat met beide par tijen gesprekken zijn gevoerd, maar dat het college van burgemeester en wethouders nog geen standpunt heeft in genomen. Voorzitter K. Bouman van de modelvliegclub wil nog niet reageren. MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Scherpenis- se is gisteren in Middelburg voor bedreiging van ambtena ren veroordeeld tot tachtig uur werkstraf. De politierech ter vond bewezen dat de verdachte 14 april in Sint-Maar tensdijk medewerkers van de gemeente met de dood en met brandstichting had bedreigd. Zo had hij naar het ge meentehuis van Tholen gebeld en een ambtenaar drei gend de woorden toegevoegd dat hij medewerkers en hun kinderen zou doden. Ook zei hij het gemeentehuis in de fik te zullen steken. GOES - De politie heeft gisterochtend in Goes een 33-jari- ge Goesenaar en een 40-jarige Vlissinger aangehouden. De twee waren in de nacht van zaterdag op zondag be trokken bij een ruzie in een horecagelegenheid in Ovezan- de. Nadat de ruzie zich naar buiten had verplaatst, is één van de verdachten ingereden op de groep mensen waar mee hij en zijn maat het aan de stok hadden. Daarbij vie len drie gewonden, die zich in het ziekenhuis moesten la ten behandelen. De twee mannen gingen er na het inci dent vandoor, maar zijn gisteren in verzekering gesteld. BERGEN OP ZOOM - Op het ROC West-Brabant wisse len het komende schoolseizoen de directeuren van plaats. Zij dragen hun functie over aan een collega van een ande re school. Zo blijft niemand jaren aan zijn stoel 'plakken'. Het is de bedoeling dat op termijn ook docenten rouleren. Het ROC wil op die manier het personeelsbeleid vernieu wen en inspelen op wensen voor loopbaanontwikkeling. De onderwijsinstelling denkt dat zo de goede krachten op de juiste plek terechtkomen en dat kan worden voldaan aan ambities van werknemers. Het houdt de organisatie tevens fris. zaak van zeer lange adem, waar schuwt de directeur. Het plan van aanpak, waarmee de gemeenten moeten instem men, stroomlijnt overleg en sa menhang in de jeugdgezond heidszorg/Tevens is het een in haalslag voor Zeeuwse gezond- heidsgegevens per 2005. De gege vens worden vertaald naar lo kaal beleid. De gemeenten wordt wel ge vraagd de portemonnee te trek ken. Onder meer voor Medische milieukunde: de IGZ wil dat GGD Zeeland die functie in ei gen huis beschikbaar maakt, en niet enkel via het bureau medi sche milieukunde van GGD West-Brabant. Ter vergadering krijgt het alge meen bestuur ook een oude wens gepresenteerd: de kost prijsberekening per GGD- dienst. Daarmee kunnen de ge meenten kiezen aan welke pre ventieve zorg zij bereid zijn geld uit te geven. De vergadering be gint om 10.30 uur in hotel Goes. door Frank Balkenende KWADENDAMME - Een Kwa- dendamse fruitteler mag aan de Nieuw Vreelandsedijk een loods neerzetten en zijn gewassen ook tijdelijk afdekken met regenkap pen. Dat hebben Gedeputeerde Staten gisteren besloten. Het dagelijks provinciebestuur hield de bouw in 2002 nog te gen. Het Weigerde een verkla ring van geen bezwaar af te ge ven. Het belangrijkste argument was dat de loods op minder dan dertig meter afstand van een wo ning (van de buurman) komt te staan. De gemeente Borsele en de fruitteler tekenden protest aan, maar Gedeputeerde Staten verwierpen die. Borsele en de ondernemer stap ten daarop naar de Raad van State. Dat rechtscollege bepaal de dat het bufferzonebeleid van de provincie in dit geval niet van toepassing is. Dat geldt al leen voor woon- en recreatiege bieden en niet voor incidentele, tijdelijke bebouwing. Kortom, de afstand tussen te bouwen loods en de woning van de buurman vond de Raad van State geen probleem, temeer om dat er geen nieuw bouwblok wordt gecreëerd. Dan zouden an dere planologische maatstaven gelden. In de afweging speelde ook mee dat het bedrijf al sinds 1992 aan de Nieuw Vreelandsedijk is ge vestigd, dat fruitteelt past in het ruimtelijk beleid voor dat per ceel en dat de loods en regenkap pen nodig zijn voor een normale bedrijfsvoering. De Raad van State vernietigde dan ook het be sluit van de provincie. Na die uitspraak hebben Gedeputeerde Staten een nieuwe afweging ge maakt, die positief is uitgeval len voor de fruitteler. De buurman die geen loods voor zijn neus wil hebben, heeft be zwaar gemaakt, maar dat heeft Gedeputeerde Staten niet op an dere gedachten gebracht. Zij ver strekken een verklaring van geen bezwaar. Ook de inspectie van het ministerie van Vrom heeft een positief advies gege ven. De loods mag trouwens ook iets groter worden dan de regels toe laten. De geringe overschrijding vindt het provinciebestuur niet bezwaarlijk. GOES - Een 41-jarige automobi list uit Antwerpen heeft gister middag rond kwart voor vier in Goes bijna een agente aangere den toen hij vol gas wegreed bij een gordelcontrole. Tijdens de controle op de Albert Joachimikade kreeg de man een stopteken omdat hij zijn gordel niet droeg. De man was in eerste instantie gestopt, maar toen hem werd gevraagd waarom hij zijn gordel niet aan had, gaf hij gas en reed weg. Een agente kon nog net op tijd opzij springen. De man werd even later op de Westhavendijk aangehouden en overgebracht naar het politiebu reau. Na betaling van een boete van 450 euro werd hij weer in vrijheid gesteld. Lieve Mona, Tot voor kort deden mijn vrouw en ik romantische din gen tijdens voetbalwedstrij den op televisie. Of het aan het verzekeringsbedrijf ligt, waarvoor zij werkt en dat haar voorzag van Oranje-rom mel, weet ik niet. Feit is dat zij werd besmet met het voet balvirus. Tijdens wedstrijden zit die ooit zo zachtmoedige vrouw shagrokend en bierslur- pend te schreeuwen op de bank, daarbij woorden bezig end waarvan ik niet wist dat zij die kende. De hond vlucht van schrik naar zijn mand. Lieve Mona, help oiis! Een erkend voetbalhater te Zierikzee theater op locatie in Zeeland testivalhart Abdij Middelburg waag het gratis minizine aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39