Sharapova: mooi en ook nog goed Knock-out door een leverstoot PZC BH Jeugdtennis staat op de wereldkaart Hockeyvrouwen ook tegen China van slag Russische pin-up is geen Koernikova Mannen geven hockeyles Zwemploeg van TWN breidt uit Jaksche moet Tour missen door valpartij 23 EËHÉÉ I S* Schalken is fit voor Roddick Opslagrecord Serena Williams Iva Majoli beëindigt loopbaan Young raakt wellicht goud kwijt Bettini voert ranglijst weer aan Op zoek naar eeri baan M m t, PZC ^Kleintjes •^nnrGertian van Geen LONDEN - Ze was vorig jaar al een betoverende verschijning op Wimbledon, toen ze bij haar de buut als zestienjarige de vierde ronde haalde. Maria Sharapo- va's tennistalent in combinatie met haar schoonheid brachten meteen vergelijkingen naar bo ven met die andere Russische pin-up, Anna Koernikova. Maar Sharapova, die gisteren de 'halve finale bereikte ten koste ;van Ai Sugiyama (5-7, 7-5, 6-1) wil van geen gelijkenis weten. door Gertjan van Geen LONDEN - Met twee spelers bij de laatste zestien op het toer nooi van Wimbledon staat het Nederlandse jeugdtennis op de wereldkaart. Michaëlla Kraji- cek en Remko de Rijke plaats ten zich gisteren voor de achtste finale. Nederland was met vijf spelers vertegenwoordigd op het belangrijkste Grand-Slam- toernooi. Volgens Hans Felius, technisch directeur van de KNLTB, is het bewijs geleverd dat het met de .Nederlandse opleiding wel goed zit. „We zijn breed vertegen woordigd, zeker vergeleken met vijfjaar geleden." Michaëlla Krajicek is op Wim bledon als eerste geplaatst. Ze staat derde op de wereldrang lijst en won vorige week het toer nooi van Roehampton. „Er is .geen reden waarom ze Wimble don niet zou winnen", vindt Fe- jius. „Ze is wereldtop." 'tiet zou wat zijn als de halfzus DORDRECHT - De zwemploeg TWN (topzwemmen West-Ne derland) wordt uitgebreid. Van de negen leden verlengen er ze ven hun verbintenis. ;Daarnaast wordt de profploeg r,aangevuld met zes nieuwelin gen. Dat werd gisteren in Dord recht bekendgemaakt. .Martijn Zuijdweg en Arnold van Bavel zullen hun carrière beëindigen. Madeion Baans, In ge Dekker, Haike van Stralen, Manon van Rooijen, Maarten en Etta van der Weijden en Stefan Aartsen verlengen hun contract. 'Celina Lemmen komt over van 'PSV en vanuit de jeugd stromen Lennart Stekelenburg, Robert Lijesen, Niels van der Hoek en ,'Sabrina Buur door naar de se- 'inioren. De profploeg wordt gecomple teerd met de'jongste van het ge zelschap, Alex Schelvis. 'Het technisch kader blijft in handen van hoofdtrainer Dick Bergsma. Vier leden van de yploeg gaan in Athene op jacht 'haar olympisch eremetaal. Dat jzijn Lemmen, Baans, Dekker en Van Stralen. Zij worden bege leid door Bergsma. ANP HERNING - Jörg Jaksche zal zaterdag niet starten in de Tour de France. De Duit se renner uit de CSC-ploeg van Bjarne Riis kwam giste ren bij een training ten val en brak daarbij zijn linker elleboog. Jaksche wordt vervangen door de ervaren Italiaan Andrea Peron. Het wegvallen van de Duit ser, die aan een ijzersterk seizoen bezig was en onder meer Parijs-Nice won, is een forse tegenvaller voor CSC. Jaksche was een be langrijke, ondersteunende rol toebedacht voor de kop mannen Basso en Sastre. Jaksche (27) eindigde vorig jaar als zeventiende in de Tour. Hij was, tot diens uit vallen, meesterknecht van Joseba Beloki in de toenma lige Once-ploeg. De Duit ser miste eerder dit jaar on der meer de Amstel Gold Race door een val de dag voor de wedstrijd. GPD Het Russische vrouwentennis maakt een gigantische hausse door. Voor het eerst in de ge schiedenis stonden op Roland Garros twee Russinnen in een Grandslamfinale. Het tennis was weliswaar niet om aan te zien, maar Anastasia Myskina en Elena Dementieva toonden aan dat Rusland de natie van de toekomst is. Met drie speelsters in de top tien, zes bij de beste vijftien en dertien tennissters in de top honderd veroveren de Russinnen de wereld. Dat van de veertien deelneem sters aan Wimbledon er slechts van Richard de titel pakt, maar daarmee is ze nog niet de beste juniore ter wereld. De Russische Maria Sharapova is zeventien jaar, Frangaise Tatiana Golovin is pas zestien. De twee schopten het al tot de halve finale en de vierde ronde van het hoofdtoer nooi. Zij zijn de supertalenten. Zo ver is Krajicek, die gisteren simpel won van Nicole Thijssen (6-1 6-0) nog lang niet. Bij de jongens staan er vier spe lers bij de beste veertig. Naast De Rijke (17 jaar) speelden Coen van Keulen (18) en Robin Haase (17) dit jaar aan de Church Road. Zij werden in de eerste ronde uitgeschakeld. Igor Sijsling (16 jaar, mondiaal de nummer 40) bleef thuis vanwege schoolexamens. Felius telt tien talenten, die zich met de besten ter wereld kun nen meten. Een aantal daarvan speelt volgend jaar alleen nog de Grand-Slamtoernooien en richt zich daarnaast vooral op de satellite- en de future-toer nooien. GPD Nog niet eerder lukte het een wielrenner de Ronde van Frank rijk zes keer te winnen. Lance Armstrong waagt vanaf zater dag (3 juli) een poging. Jacques Ahquetü, Eddy Merckx, Ber nard Hinault en Miguel Indu- rain ontdekten echter dat bij vijf zeges hun plafond lag. Om uiteenlopende redenen. De archieven leren dat Arm strong nog heel wat beren op zijn weg kan tegenkomen. Of vrieskou, of opstandige suppor ters, of fysiek ongemak, of sterk ere tegenstanders... Een duik in de geschiedenis, die mogelijk meer kan vertellen over de toe komst. Vandaag: Eddy Merckx. DEN HAAG - Slijtage. Iedereen en alles is er onderhevig aan. Of iets nu uit de fabriek komt of van vlees en bloed is, ooit komt er een dag dat zich slijtplekken tonen. Beperkt of verantwoord gebruik is de enige remedie. Lance Armstrong weet dat. Hij rijdt nauwelijks of geen koersen. Eddy Merckx besefte het niet. De Belg heette in zijn beste dagen niet voor niets De Kannibaal. Een veelvraat was hij. En juist daarom bleef het bij een vijftal Tourzeges, al had hij ook een paar keer domme pech. In 1975 kwamen beide - tegen slag en ouderdom - zelfs samen. De slijtage was al enige jaren on derweg. Ondanks een geweldig voorseizoen, met zeges in Mil- aan-Sanremo, de Ronde van Vlaanderen, Luik - Bastenaken - Luik en de Amstel Goldrace voelde Merckx zelf dat het ein de naderde. „De uitslagen van het voorjaar waren goed. Wie dacht nou dat ik op de terugweg was? Maar als ronderenner moest ik een stap terugzetten. Ik herstelde niet meer voldoende van zware in spanningen. Recupereren ging moeizaam. En ik begon mentaal af te glijden. De inspanningen en de concentratie begonnen hun tol te eisen." Overschat Lang had hij zichzelf, hoe boven natuurlijk zijn krachten ook le ken, overschat. In 'Eddy Mer ckx, de mens achter de kanni baal' gaf de kampioen dat grif toe: „Ik begon, na een blessure, vaak weer te snel. Dacht, het zal wel loslopen. Er zijn geen gren drie tot de vierde ronde of ver der reikten, doet daar niets aan af. Maandag sneuvelde Vera Zvonareva tegen Lindsay Da venport, gisteren droop Nadia Petrova af tegen Jennifer Capriati. Sharapova, de mondiale num mer vijftien, houdt deze keer de Russische eer hoog. Ze genoot, net als Koernikova, haar oplei ding op de academie van Nick Bollettieri in Florida. Koerniko va was zestien jaar toen ze als debutant de halve finale bereik te op Wimbledon. Maar waar Koernikova in haar korte carrière nooit een toernooi won, staat Sharapova al op di*ie. Toen ze dertien was zei Sharapo va al dat ze het moeilijk vond op te kijken tegen iemand die nooit een WTA-zege boekte. „Ik wil ti tels winnen en plezier hebben. Beoordeel me op mijn tennis", zei ze deze week. En waar Koernikova ten onder ging aan de glitter en glamour van het internationale tennis, lijkt Sharapova uit ander hout gesneden. „Niets of niemand staat haar in de weg richting de top", zei Bollettieri over haar. Met gratie en precisie slaat ze zich door het schema heen. Het duurde even voor ze gisteren het gat in de verdediging van de aal- vlugge Sugiyama gevonden had, maar eenmaal door de muur heen walste ze de Japanse plat. Morgen speelt ze haar eerste hal ve finale tegen Davenport. De ex-Wimbledonkampioene (1999) bereikte geruisloos de laatste vier. Gisteren was Karoli- ne Sprem, de bedwingster van Venus Williams, in twee sets de klos: 6-2 6-2. Vandaag betwisten tweevoudig titelverdedigster Serena Willi ams en Capriati elkaar voor een plek in de halve finale. De laat ste kwartfinale is die tussen de Frangaise Amelie Mauresmo en de Argentijnse Paola Suarez. GPD zen. Alles is met wilskracht op te lossen. Achteraf bekeken is dat verkeerd geweest." Bovendien, en (in relatie tot die onvoltooide zesde zege) mis schien zelfs wel bovenal had Merckx in 1975 veel fysieke te genslag. Na de klassiekers open baarde zich een zeer ernstige keelontsteking. Abcessen in zijn mond verhinderden hem het slik ken, het hield hem uit de Giro. Maar het was nog niet gedaan. In de Tour kreeg Merckx een le- verstoot van een toeschouwer en een kaakbeenbreuk te verwer ken. Dergelijk ongemak zou zelfs een gezond lichaam als dat van Armstrong, hoe zuinig hij de laatste jaren ook met zijn krachten omsprong, niet kun nen verteren. Nello Breton heette de boosdoe ner. Een 55-jarige Fransman, la ter voor het gerecht veroordeeld tot een symbolische schadever goeding van één franc, deed in 1975 wat anderen op sportieve gronden trachtten te doen. De Belg had eerder in die Tour al een keer acht tellen rust ge kregen, maar de knock-out werd uitgedeeld door een sup porter. Enkele honderden me ters onder de top van de Puy-de-Döme had Merckx al zuurstofschuld. Maar de lever- stoot van Breton ontnam hem pas echt alle adem. Voor de rechtbank van Cler mont-Ferrand ontkende Nello Meer over deTOUR op de PZC-site: www.pzc.nl Breton later dat jaar de tik ex pres te hebben, uitgedeeld. Hij zou een duw hebben gekregen. Hoe dan ook, Merckx was zwaar gedupeerd. Die zwarte dag behield Merckx de gele trui nog. Het zou echter zijn allerlaatste 'maillot jaune' blijken te zijn. Na een rustdag wachtte de rit naar Pra-Loup. Merckx viel aan op de col d'Al- los, maar de eindklim was hem te machtig. De benen waren pap, pudding, leeg. Merckx kende de reden. De me dicamenten die hem na de le- verstoot waren toegediend - hij had onder meer bloedverdun- ners gekregen - hadden zijn ge stel aangetast. Alsof het nog niet erg genoeg was, viel Merckx bovendien bij de start van de zeventiende etap pe naar Morzine-Avoriaz. Het kaakbeen hiëld het niet en brak. Merckx was definitief geknakt, maar wilde niet uitstappen. Hij haalde Parijs op zijn tandvlees: tweede op 2.47 minuten van Ber nard Thévenet. In 1976 kwam het niet tot een re vanche. Een gezwel aan het zit vlak en een mononucleose, een vermoeidheidsziekte, maakten dat Merckx niet kon starten. Weer een jaar later was Merckx feitelijk al te oud. Hij wilde wel, sprak grote ambities uit, maar wist in zijn achterhoofd dat een zesde Tourzege er waarschijn lijk niet in zou zitten. Een voed selvergiftiging, waar Merckx en enkele ploegmaats in Freiburg het slachtoffer van werden, maakte mede dat hij niet verder kon komen dan de zesde plaats. Maar al jaren eerder was voor hem het pleit beslecht. Helse Tour „Het was in 1975 een helse Tour. Tegen alle gezond ver stand in bleef ik toen toch voort- fietsen. In die Tour heb ik mijn doodsbrief getekend." Achteraf gezien had hij in 1973, een van zijn topjaren, toch maar moeten starten. Dat jaar richtte hij al zijn pijlen op de Giro en vooral Vuelta, die hij dan ook beide won. „Ik reed in 1973 mijn enige Ronde van Spanje, die wilde ik winnen." Dat het hem op termijn een re cord zou onthouden, deed hem niks. „Een evenaring van het re cord van Jacques Anquetil zei me niets. Ik ree,d altijd meer vol gens mijn instinct dan een be paald plan. Aan het drieluik Vuelta, Giro en Tour in één en hetzelfde jaar heb ik nooit ge dacht. Ik had al wedstrijddagen genoeg." GPD van onze sportredactie AMSTELVEEN - De Nederland se hockeyvrouwen wachten bij het vierlandentoernooi in Am stelveen nog steeds op de eerste overwinning. Ook in de derde wedstrijd, gis teravond tegen China, liep het niet naar wens. De Europese kampioen verloor met 1-2. Ageeth Boomgaardt bracht uit de eerste straf corner het Neder landse doelpunt op haar naam. Eerder speelde de ploeg van bondscoach Marc Lammers in de duels met Duitsland (3-3) en Zuid-Korea (2-3) ook al matig AMSTELVEEN - De olympi sche kampioen heeft gistera vond in Amstelveen de wereld en Europees kampioen een lesje in effectief hockey gegeven. Nederland was in de tweede wedstrijd van het vierlanden toernooi tegen Duitsland qua tot slecht. Nederland kan in het tweede deel van het toernooi, waarin de vier landen opnieuw tegen elkaar uitkomen, zichzelf revancheren voor de tegenval lende resultaten tot dusver. Fatima Moreira de Melo speelde gisteravond haar 150e interland voor Oranje. Janneke Schop- man miste in de vijftigste mi nuut een strafbal namens Neder land. Mijntje Donners (paal) en Sylvia Karres (lat) waren even eens dicht bij een doelpunt voor de thuisploeg, die echter nog al tijd scherpte, ritme en samen hang ontbeert. Oranje liet liefst tien strafcor- ners onbenut. ANP veldspel zeker niet beter. Maar in de afronding was Oranje de sterkste: 3-1. De Nederlandse goals waren van Karei Klaver (uit een schitterende aanval), Ro nald Brouwer (diagonaal schpt in de bovenhoek) en Taeke Tae- kema (strafcorner). ANP door Edward Swier woensdag 30 juni 2004 Maria Sharapova bereikte de halve finale op Wimbledon en is hard op weg naar de top. foto Kevin Lamarque/RTR LONDEN - De rechterknie van Sjeng Schalken is nog steeds dik door vochtophoping, maar de Nederlander is fit om vandaag de kwartfinale op Wimbledon te spelen te gen de Amerikaan Andy Roddick. „De knie belemmert mij niet", zei Schalken gistermiddag na een uurtje trai nen met de Zwitser Roger Federer. „Het zal een tijdje du ren eer het vocht is verdwenen. Zo lang ik de knie voor al les kan gebruiken, is het geen ramp." ANP LONDEN - Serena Williams heeft op Wimbledon een nieuw opslagrecord gevestigd. De Amerikaanse liet tegen Tatiana Golovin in de vierde ronde een service van haar racket vertrekken met de snelheid van 201,6 kilometer per uur. Daarmee verbrak ze het zes jaar oude record van haar zus Venus die 200 kilometer haalde. Het wereldre cord is in handen van Venus Williams, die in 1998 204 ki lometer per uur haalde op hardcourt in Zürich. ANP ZAGREB - Iva Majoli heeft gisteren haar tennisloopbaan als nummer 294 van de wereld beëindigd. Hoogtepunt in de carrière van de 26-jarige uit Zagreb afkomstige Kroati sche speelster was de winst op Roland Garros in Parijs in 1997. Daarnaast won ze acht WTA-toemooien. „Ik sta te laag op de wereldranglijst om direct toegelaten te worden tot de WTA-toemooien", zei ze gisteren. „Ik zou heel hard moeten trainen om weer terug te keren in de top. Die opofferingen kan ik niet meer opbrengen." Ma joli werd in 1991 prof. In februari 1996 bereikte ze haar hoogste ranking: vierde. Ze verdiende ruim 4,4 miljoen dollar aan prijzengeld. ANP LAUSANNE - Jerome Young had niet aan de Olympische Zomerspelen in Sydney mogen meedoen. Dat is het oor deel van het Hof van Arbitrage, het hoogste rechtsorgaan in de sport. De Amerikaan werd op 26 juni 1999 betrapt op het gebruik van nandrolon. Het Hof van Arbitrage zegt dat Young vanaf die datum twee jaar geschorst had moeten worden. De Amerikaanse atletiekfederatie stopte de zaak in de doofpot waardoor Young aan de start kon verschijnen ip Sydney. Daar won hij als lid van de estafetteploeg met vijfvoudig olympisch kampioen Michael Johnson, Alvin Harrison, Calvin Harrison, Antonio Pettigrew en Angelo Taylor goud op de 4x400 meter. De IAAF overweegt de Amerikaanse ploeg alsnog te diskwalificeren en het olym pisch goud toe te kennen aan Nigeria. ANP/RTR AIGLE - De Italiaanse wielrenner Paolo Bettini heeft Erik Zabel verdrongen van de eerste plaats op de wereld ranglijst. Hij dankt zijn terugkeer op de koppositie aan zijn iets betere klassering in het nationaal kampioen schap van vorig weekeinde. Bettini finishte als elfde in de Italiaanse titelstrijd, terwijl Zabel als zeventiende eindig de in het Duits kampioenschap. Beste Nederlander blijft Michael Boogerd op de tiende plaats. ANP Zelfs Eddy Merckx, de kannibaal, was in zijn laatste jaren onderhevig aan slijtage (Advertentie) Eddy Merckx voert in de Tour van 1975 een kleine kopgroep aan op een van de Alpencols, Joop Zoetemelk zit in het wiel van de vijfvoudi ge Tourwinnaar. Achter Zoetemelk zit de latere winnaar Bernard Thévenet. foto ANP ;ïw«.\". s. LLJK yWJ| Kijk op de advertentiepagina's Personeel op zaterdag. Ga naar www.DZC.nl Plaats zelf een advertentie op www.kleintiesmarkt.nl in de krant én op internet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23