Cijfermatig geweldig, op het veld vervelend Winnaars en verliezers in Nederlands elftal Overmars start tegen Portugal 21 Oranje speelt vanavond een uitwedstrijd IUTOZOQ4 Ruud van Nistelrooij loopt bijna één op één Frank kan het niet laten Laatste thuisland in finale: 1984 Waterreus in bres voor wilde kat Russen beboet voor vele kaarten Internazionale wil Erik Edman Foto Beckham besmeurd Drie miljoen EK-gokkers woensdag 30 juni 2004 Late doelpunten hebben veel bijgedragen aan dramatiek van het toernooi. Milan Baros Tsjechië Wayne Rooney Engeland Ruud van Nistelrooy Nederl. Frank Lampard Eengeland Henrik Larsson Zweden Jon Dahl Tomasson Denem. Zinedine Zidane Frankrijk Cassano Italië, Charisteas Grieken!., Heinz Tsjechië, Henry Frankrijk, Ibrahimovic Zweden, jipr Henri van der Steen LISSABON - De Nederlandse ilbalwereld is verscheurd en Ijkt in wanhoop vervallen. Je ;ebt Advocaat-steuners en Ad- ucaat-haters en je hebt See- Jorf-supporters en een man als Adriaanse die op de Neder- dse televisie inzichtelijk Jaakt dat alle gevaarlijke situa- fes van de Zweedse ploeg zater- jag op het einde van de wed- itrijd het gevolg waren van jwak Seedorf-voetbal. Hoe dan ook: vanavond zit Ad- ïocaat op de bank als coach in ie halve finale van het EK 2004 a krijgt Clarence Seedorf een rominente rol op het midden veld van Oranje. Hoe volgzaam i een mens als hij Advocaat de Eoedag weg wenst en de volgen- je dag aan het hart drukt? De ieiten blijven de feiten. Advo caat is coach van een elftal dat cijfermatig geweldig heeft aan tot vandaag: de ploeg leeft zich gekwalificeerd voor ,je eindronde van het EK en op jat toernooi de halve finale be- eeikt. Het is gebeurd met door vervelend voetbal en een baardeloos beleid. Dat zijn -an dere feiten. Tsjechië is net zo ver, maar seeft de kwalificatiegroep op su perieure wijze gewonnen, met voortreffelijk voetbal. Boven den heeft de ploeg van Briickner in Portugal vier wed strijden achtereen gewonnen, doorgaans op bewonderenswaar- dige wijze. Het Nederlandse elf tal heeft precies één wedstrijd gewonnen, tegen Letland. In punten: Tsjechië 12; Portugal 7; Griekenland 7 en Nederland 5. Het spreekt voor zich dat Advo caat na vandaag of zondag op stapt. Er is te veel gebeurd. Zijn agitatie is even gespeeld als doorzichtig en merkwaardig. Is hij inderdaad zo vals aangeval len? De hoeveelheid kritiek is wel uniek en vreemd; dat mogen de media zich aantrekken. In houdelijk is de kritiek terecht geweest. Advocaat is een laffe, verdedigende, on-Hollandse speelstijl verweten, mag dat niet? Advocaat heeft alle kans gehad, maar werd beheerst door zijn angstpsychosen. Zaterdagavond, na de zege op Zweden, vertelde hij dat Portu gal favoriet is vanavond. Ja, nog al wiedes. Portugal heeft een frisse groep en een sterke coach. Het thuisvoordeel is bovendien niet te onderschatten. Het Ne derlands elftal heeft tot nu toe steeds thuiswedstrijden ge speeld, in overwegend oranje stadions. Vanavond is oranje in het stadion José Alvalade zwaar in de minderheid. Te bang Oranje is de sowieso underdog omdat Advocaat vanavond onge twijfeld weer komt aanzetten met zijn middenveld See- dorf-Cocu-Davids. Dat is niet bepaald een ideaal middenveld; het is te veel van hetzelfde. Fei telijk zou hij Cocu of Davids moeten vervangen door Sneij- der, maar daar is Advocaat te bang voor. Bovendien is er zo iets als solidariteit. Advocaat is solidair met zijn spelers, zijn spelers zijn solidair met hem. Het kan niet anders of hij tobt met die solidariteit. Advocaat begon met Bouma en viel terug op Frank de Boer toen de PSV' er geblesseerd raakte. Bouma raakte weer fit, maar Advocaat handhaafde De Boer. Zo ging het met Seedorf, die hij toch mis schien meer vanwege zijn schijn baar leidende rol binnen de se lectie opstelt dan vanwege zijn rol in het elftal. Eén voordeel ten opzichte van Portugal heeft Advocaat overi gens wel: Van Nistelrooij. Neder land heeft een spits in vorm, een tje die bovendien scoort, twee keer zo veel als Pauleta, Nuno Gomes en Postiga samen! Oran je zal het ook van de individuele oprisping van deze of gene moe ten hebben, meer dan van het ploegspel, en dan is het voorde lig dat de belangrijkste schutter zich goed voelt. Al zal Van Nis telrooij zich toch ook afvragen waarom hij in twee uur voetbal tegen een stelletje houthakkers uit Zweden nauwelijks een kans kreeg. GPD door Rudy Booqert GOES - De teneur in Neder land tot dit EK was dat Ruud van Nistelrooij in Oranje niet zo doeltreffend was als bij zijn club Manchester United, of in het verleden bij PSV. De cijfers bewijzen echter dat die gedachte enige nuance be hoeft. Van Nistelrooij heeft tot op heden 37 interlands gespeeld en daarin 18 keer gescoord. Plij scoort dus bijna één keer per twee duels. Echter... als de vriendschappelijke wed strijden van dat totaal wor den afgehaald, ontstaat een heel ander beeld. Van Nistel rooij speelde met Oranje 21 vriendschappelijke duels en daarin scoorde hij slechts 3 keer. Zonder die oefenpotjes houdt Van Nistelrooij dus de volgende interland-cijfers over: 16 gespeeld, 15 doelpun ten! Op het huidige EK is Van Nis telrooij achter de Tsjech Mi lan Baros topscorer met vier goals in vier duels, in zeven EK-kwalificatieduels scoorde hij vijf keer en in vijf WK-kwalificatieduels scoor de hij zes keer. In wedstrijden die er echt toe doen loopt Van Nistelrooij 'gewoon' één op één. LISSABON - Terwijl zijn ploegmaats zich voorbereiden op de halve finale tegen Portugal, kan Frank de Boer het niet laten om even met een balletje te goochelen. Zelfs al beweegt hij zich voort met hulp stukken. Een enkelblessure heeft een ein de aan het toernooi van Neerlands recor dinternational (112 interlands) gemaakt. Het staartje van zijn imposante Oran je-carrière moet hij daarom in Portugal vanaf de bank beleven. foto Ed Oudenaarden/ANP Overtredingen Deco Portugal 19 Zagorakis Griekenland 17 Ibrahimovic Zweden 16 j Lampard Engeland 16 l Prohorenkovs Letland 13 voor de topscorer van dit EK. UN/AC/GN Bronnen UEFA, Opta Index Reddingen Kollnko Letland Butina Kroatië Isaksson Zweden 19 •lames.Engeland 15 Van der Sar Nederland 14 Zdrakov Bulgarije 14 ALCOCHETE - Als Portugal erin slaagt zich via Oranje te plaatsen voor de finale van het EK, is het voor het eerst in twintig jaar dat het gastland doordringt tot de eind strijd. In 1984 was Frankrijk de laatste finalist in eigen land. De Fransen werden toen ook Europees kampioen ten koste van Spanje. In de vier toernooien die sinds 1984 zijn gespeeld, werd het gastland telkens in de halve finale uitgeschakeld. In 1988 rekende Nederland af met West-Duitsland, vier jaar later legde Zweden het loodje tegen diezelfde Duitsers en tijdens Euro 2000 sneuvelde Oranje op de penaltystip tegen Italië. In de geschiedenis van het EK kwam het in totaal slechts drie keer voor dat het thuisvoordeel ook tot de titel leidde. Spanje (1964) en Italië (1968) profiteerden net als Frankrijk in 1984 van de steun van het eigen publiek. GPD ZEIST - Ronald Waterreus gaat zich inzetten voor de Ibe rische lynx, de meest bedreigde wilde kat ter wereld. De stichting Pantereus, waar de reservedoelman van het Ne derlands elftal medeoprichter van is, gaat jaarlijks een be drag aan het Wereld Natuur Fonds doneren om te helpen in de strijd om behoud van de zeldzame bewoner van het Iberisch schiereiland. Er wordt begonnen met een bedrag van 20.000 euro. „Voor diersoorten als de Iberische lynx is het echt vijf voor twaalf", aldus Waterreus. „Als er nu niets gebeurt, is deze diersoort binnenkort echt uitgestor ven." ANP LISSABON - De Europese voetbalbond Uefa heeft Rus land een boete van ongeveer 10.000 euro opgelegd wegens de vele gele kaarten tijdens het EK. In totaal dertien spe lers kregen in de drie groepswedstrijden een prent. Zes kaarten vielen in het laatste duel met Griekenland. Bulgarije kreeg een boete van 3350 euro, omdat suppor ters vuurwerk op het veld gooiden tijdens de ontmoeting met Italië. Zweden werd voor 1350 euro bestraft, omdat fans het veld opgingen, nadat de ploeg zich had verzekerd van een plaats in de kwartfinales. ANP/RTR HEERENVEEN - In Heerenveen wordt het nog in alle toonaarden ontkend, maar de kans is aanwezig dat de Friezen het seizoen gaan starten zonder back Erik Ed man. De Zweedse international speelde zich tijdens de groepswedstrijden van het EK in Portugal in de kijker bij met name Internazionale. Voorzitter Riemer van der Vel de van de Friese club hield zich gisteren van de domme: „Dat zou mooi voor hem zijn maar daar is ons niets van bekend." Edman speelde op het EK drie puike wedstrij den. Hij was geschorst voor het duel met Nederland. GPD LONDEN - Onbekenden hebben in Londen een levensgro te foto van David Beckham besmeurd. Met een rode vilt stift was het woord 'loser' op de foto gekrast. Het portret hing in de Royal Academy in het centrum van Londen ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de wereld- voetbalfederatie Fifa. ANP door Jaap van Essen ALBUFEIRA - Oranje staat van avond in de halve finale tegen gastland Portugal, het Neder lands elftal presteert dus boven verwachting. De grote winnaar van dit toernooi zou Dick Advo caat moeten zijn, de man die voor het toernooi al flink werd aangepakt, maar na zijn fatale wissel tegen de Tsjechen met de grond gelijk werd gemaakt. Maar Advocaat is zwaar aange slagen door de jegens hem ge richte haatcampagne en zó be schadigd, dat hij nauwelijks als winnaar kan worden betiteld. Binnen zijn selectie zijn er ech ter wel spelers die nu al met gro te tevredenheid mogen terugkij ken op Euro 2004. Zijn selectie telt een aantal voetballers die voor het oog van de wereld heb ben geschitterd. Helaas, er zijn ook verliezers. Spelers van wie veel werd verwacht, maar die toernooi door de mand zijn gevallen of niet eens de kans kre- te falen. Hieronder worden de drie belangrijkste winnaars en verliezers van Oranje tegen elkaar afgezet. De winnaars Arjen Robben: De pas 20-jarige aanvaller arriveerde gebles seerd in het trainingskamp in Noordwij k. De Groninger had Arjen Robben: winnaar al maanden niet gespeeld we gens een vervelende hamstring blessure. Hij mocht echter bij de selectie blijven, hoewel de tech nische staf twijfels hield. Zelfs toen Robben zichzelf al lang en breed fit achtte, bleef hij op de bank. Pas na de slechte openingswedstrijd kreeg hij zijn kans en pakte die tegen Tsjechië met beide handen aan. Onge wild werd hij het onderwerp vpn een maatschappelijke dis cussie zonder weerga omdat Ad vocaat hem wisselde, waarna Oranje het duel verloor. De dur fal liet zich echter niet van de wijs brengen door alle bombarie en speelde ook tegen Letland en Zweden uitstekend. Schoot bo vendien de beslissende straf schop in de kwartfinale binnen. Clarence Seedorf: Kwam naar Noordwijk en had meteen door dat vooral Rafael van de Vaart en Wesley Sneijder nog een streepje voor hadden. Seedorf maakte het zichzelf ook nog moeilijk door te melden dat hij geen rechtshalf wilde spelen in de zogenaamde 'ruit'. Hij viel wel in positieve zin op door tel kens het teambelang te bena drukken. Tegen Duitsland bleef hij nog op de bank, maar sinds dien is hij de belangrijkste spe ler van Dick Advocaat. De bondscoach heeft het lot van het elftal zo'n beetje in de han den van Seedorf gelegd. Offen sief is hij de meest dominante speler en 'de man met de idee ën'. Seedorf is overal op het veld te vinden, altijd aanspeelbaar en verliest zelden de bal. Zelfs zijn vrije trappen en corners zijn tegenwoordig goed. Snoert alle critici de mond, alleen snap pen die dat nog niet helemaal. Ruud van Nistelrooij: Eindelijk speelt hij dan op een groot toer nooi, nadat hij in 2000 gebles seerd was en in 2002 met heel Oranje moest toekijken. Was en is tot op het bot gemotiveerd om op Euro 2004 te schitteren. Bo vendien is hij eindelijk 'verlost' van Patrick Kluivert. Schitteren doet Van Nistelrooij misschien niet echt, want zijn spel tegen Duitsland en Zweden was niet geweldig. Maar een kniesoor die daar op let, zolang hij maar blijft scoren. Tot dus verre maakte hij er vier, waar van de eerste tegen Duitsland natuurlijk de mooiste en belang rijkste was. De ontlading bij Van Nistelrooij - die het volle vertrouwen krijgt van Advocaat - na zijn strafschop tegen Zwe den was veelzeggend voor zijn instelling dit toernooi. De verliezers Patrick Kluivert: De topscorer aller tijden in Oranje heeft als enige veldspeler nog geen mi nuut gevoetbald op het EK. Een hard gelag voor de spits die zich vooralsnog echter voorbeeldig opstelt. Maar niet voor niets vroeg Advocaat zich gisteren af voor hoe lang. „Zeker na dit toernooi is de vraag hoe lang hij zo positief blijft." Degenen die Kluivert een beetje kennen, weten dat hij nu al doodziek is van de situatie. Al was het maar omdat hij nog steeds zoekt naar een nieuwe club. Van Nistelrooij speelt, Van Hooijdonk viel in tegen Duits- Patrick Kluivert land en Makaay is al tweemaal ingevallen. De vraag is ook hoe eerlijk het is dat hij geen enkele kans krijgt, want tijdens de voorbereiding op het EK maak te hij een betere indruk dan Van Nistelrooij. Rafael van der Vaart: De Aja- cied leek voorbestemd om te schitteren op het EK, net als en kele andere jonge spelers. Maar Van der Vaart was er fysiek niet best aan toe toen Oranje bijeen kwam. Bovendien had hij geen goed seizoen achter de rug. De vorm kWam ook bij Oranje niet terug. Toch stond hij tegen Duitsland in de basis. In dat duel maakte hij geen beste beurt, zo gaf hij gisteren zelf toe. Daarmee verspeelde hij zijn basisplaats, alleen tegen Tsje chië mocht hij nog een paar mi nuten invallen. Voor Van der Vaart is het alle maal extra vervelend, want ei genlijk hoopte hij door een goed EK op een mooie transfer naar Spanje. Hopelijk komt de Aja- cied door zijn eigen EK-debacle tot inkeer en gaat weer hele maal voor het voetbal leven. An ders zal hij nooit de belofte in lossen die hij twee jaar geleden nog in zich droeg. Wesley Sneijder: Sneijder kreeg alleen wat speelminuten tegen de Letten, toen de wedstrijd al gedaan was. In november leek hij nog de nieuwe vormgever van Oranje, met zijn doelpunt en drie assists tegen Schotland. Ook in de aanloop naar het EK kreeg hij veel speeltijd, maar nu het elftal eenmaal staat, is hij er niet meer bij. Dick Advocaat heeft nog steeds zijn twijfels over de fysieke ge steldheid van de Ajacied. De bondscoach was gisteren heel duidelijk: „Ik kijk hetzelfde naar Sneijder als de trainer van Ajax; wanneer je met hem be gint, ben je defensief te kwets baar." Wat betreft lichaams bouw is Sneijder natuurlijk ook geen partij voor de geblokte See dorf, die in duels nooit onderste boven wordt gelopen. GPD door Marcel van der Kraan LISSABON - Mare Overmars vervangt Andy van der Meyde vanavond in de basis van het Ne derlands elftal. Bondscoach Dick Advocaat geeft in de halve finale tegen Portugal voor het eerst in de eindronde van het EK de voorkeur aan de kleine vleugelspits van Barcelona, om dat hij in de laatste twee duels met Letland en Zweden niet te vreden was over het rendement van Van der Meyde. Bij de training in Estadio Jose Alvarade, de speciaal voor het EK gebouwde thuishaven van Sporting Lissabon, zag de rechtsbuiten van Inter de bui al hangen. Van der Meyde kreeg van assistent-trainer Jan Wou ters een hesje in een groep van louter reserves. Overmars daar entegen trainde in de partij mee bij de hele aanval en het midden veld van de basisploeg. De enige die apart trainde, was Wilfred Bouma. Als hij toch nog te veel last heeft, speelt Heitinga van avond in zijn plaats. Oranje hanteert de dag voor een interland steeds hetzelfde roos ter op de training. Na de war- ming-up wordt de groep in drie partijen gesplitst, waarna er een mini-toernooi wordt gehouden met wedstrijdjes van amper tien minuten. Daarbij laat Advocaat zijn voorste linie, die gistera vond bestond uit Robben, Van Nistelrooij en Overmars, samen spelen met de middenvelders Da vids en Seedorf en de verdedi ger Stam. In de tweede ploeg AMSTERDAM - Bijna de helft van de werknemers in Neder land (44 procent) gokt mee op de uitslagen van de wedstrijden tijdens het EK. Dat blijkt uit een intemetenquête onder 1200 men sen met een baan. De peiÜng werd gedaan door de site Mon- sterboard.nl. Volgens de enquê teurs betekent de uitkomst dat drie miljoen werknemers dezer dagen aan een EK-pool deelne men. Slechts een kwart van de respondenten meldde dat er bij hun op het werk geen EK-pool is. ANP spelen Van Bronckhorst en Rei ziger (de twee vleugelverdedi gers van vanavond) als andere basiskrachten tegen Robben en Overmars. De rest van die groep bestaat uit wisselspelers (Van Hooijdonk, Zenden, Makaay, Van der Meyde en Waterreus). De keuze voor Overmars is een zeer bewuste van de bonds coach. Tegen het aanvallende Portugal, met al zijn techniek en klasse, zal de individuele kwaliteit de doorslag geven. Het liefst had Advocaat Overmars ook tegen Zweden al gebruikt, maar de blessure van De Boer en de penaltykwaliteiten van Makaay dwongen- hem andere beslissingen te nemen. Binnen de staf van Oranje is scherp gelet op de grote invloed van de vleugelspelers. Bij Portu gal en Nederland hebben Cristia- no Ronaldo en Arjen Robben tot dusverre de show gestolen. „Je kunt Ronaldo wel vergelijken met Robben", zegt Advocaat. „Ze stonden allebei vanaf het be gin niqt in de basis. De een (Rob ben) vanwege een blessure, de ander vanwege... Ja, waarom hij er niet in stond, weet ik eigen lijk niet. Maar ze doen het alle bei heel goed." Waar Advocaat met Overmars als nieuwe troef in de basis komt, verwacht hij dat zijn rivaal Scolari met Figo zal spelen. De man van wie de Nederlandse spelers liever niet hebben dat hij staat opgesteld, omdat hij op revanche belust is. Vermoedelijke opstelling Neder land: Van der Sar; Reiziger, Stam, Bouma (of Heitinga), Van Bronck horst; Seedorf, Cocu, Davids; Over mars, Van Nistelrooij, Robben. GPD Historie interlands 2003 Eindhoven 2001 Porto 2000 Rotterdam 1999 Parijs 1995 Eindhoven 1992 Faro 1991 Rotterdam 1990 Porto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21