Portugezen kennen geen twijfel PZC Vurig hopen op bevliegingen van Figo Milan Baros op weg naar eeuwige roem Luis Figo zwijgt hardnekkig over zijn wissel tegen Engeland 20 Tsjech Bolf hervat training Scolari: pas op voor trucjes van Nederland Woekerprijzen voor kaarten op zwarte markt Geel Nedved blijft staan Feyenoord trekt Australiër aan Epo-gebruik bij Juventus woensdag 30 juni 2004 door Peter van Duyl ALCOCHETE - Nu Euro 2004 zijn ontknoping nadert, telt op weg naar de eindzege elk detail. Vandaar dat bondscoach Felipe Scolari de Portugese supporters gisteren opriep om vanavond tij dens de halve finale tegen Ne derland toch vooral iets met rood en groen te dragen. De ver wachte Oranje-zee móet het hoofd worden geboden. De Portugezen zullen gaarne aan het verzoek van Scolari vol doen, maar niemand gelooft écht dat hun ploeg dit soort steun nodig heeft. Voor de Portu gees in de straat is er geen twij fel wie vanavond de halve finale tussen Nederland en Portugal gaat winnen. De euforie kent geen 'grenzen meer in het organiserend land, waar de nationale kleuren rood ALCOCHETE - Portugal heeft Nederland uitvoerig geanalyseerd. Zo goed dat bondscoach Luiz Felipe Scolari op zijn persconfe rentie voor de halve finale van het EK de scheidsrech ter opriep goed te letten op de 'trucjes' van het Neder lands elftal. „Reiziger gooit vaak ver keerd in", wist de Brazili aan. „Als hij werpt, tilt hij een been van de grond, waardoor de bal verder komt. Dat mag niet. Ook Van Nistelrooij is een slim me speler. Hij start vaak vanuit buitenspelpositie en haalt daaruit later zijn voordeel. Maar wij zijn er op voorbereid en ik hoop dat de scheidsrechter en de grensrechters goed op deze dingen zullen letten." ANP en groen het straatbeeld bepa len. Nu de ploeg van coach Fe lipe Scolari van Spanje heeft ge wonnen en Engeland heeft uitge schakeld, kunnen de Portugezen zich niet voorstellen dat het elf tal zich een poets laat bakken door Nederland. toroZoof Mocht Oranje zich in Lissabon langs Portugal worstelen, zal dat het startsein zijn voor een paar dagen van nationale rouw. Vanuit het hart van de selectie, door spelers en coaches, wordt echter vooral voorzichtigheid ge predikt. Tijdens de laatste pers conferentie voor het duel met Nederland benadrukte Scolari gisteren met klem, dat Portugal er nog niet is. „We zijn blij dat we in de halve finale staan, maar ik wil er graag aan herinneren dat Portu gal nog niets heeft gewonnen", maakte de Braziliaan zijn punt. „Het eerste doel was de kwartfi nale, nu staan we in de halve fi nale. Maar er zitten nog vier uit stekende ploegen in het toer nooi, die kunnen alle kampioen worden. Ik zou het dan ook geen mislukking willen noemen als we dit EK niet winnen." Na de thriller tegen Engeland, dat na strafschoppen werd uitge schakeld, gaf Scolari zijn ploeg een dag vrij. Sinds zaterdag wer ken de Portugezen toe naar de halve eindstrijd. Als Portugal van Oranje wint, staat het voor het eerst in de historie in de fina le van een groot toernooi. Verwend De grote vraag in Portugal is of Luis Figo tegen Nederland in de basisopstelling zal beginnen. De aanvoerder werd tegen Enge land gewisseld en ontketende een rel door de manier waarop „Ik heb geen problemen met Luis Figo", zei bondscoach Scolari gisteren. hij zich vervolgens gedroeg. Als een verwend kind beende hij naar de kleedkamer, tijdens de strafschoppenserie was Figo in geen velden of wegen te beken nen. Waar de vedette op dat mo ment was en wat hij deed, is voor de buitenwacht nog altijd niet duidelijk. Zijn gedrag is Figo in Portugal erg kwalijk genomen. De oude volksheld werd door veel van zijn landgenoten uitgekotst. Zij vonden het een schande dat een aanvoerder zijn elftal op deze manier in de steek liet. Drie we ken geleden raakten de Portuge zen nog in vervoering als de naam van Figo viel, inmiddels gaat in veel gevallen de duim omlaag. Figo heeft de afgelopen dagen geweigerd om ook maar iets over zijn wissel in het duel met Engeland te zeggen en daar bracht hij gisteren geen verande ring in. „Ik hoef me niet te ver dedigen en heb niemand iets te bewijzen", zei de wereldster. ..Het Portugese volk weet wie ik ben en wat ik kan. Nu telt al leen de volgende wedstrijd." Ondanks dit tumult is de algehe le verwachting dat Figo van avond gewoon zal spelen. De slimme Scolari heeft de zaak niet op de spits gedreven. Zijn officiële lezing luidt, dat Figo tij dens de penaltyserie in de kleed kamer voor zijn ploeggenoten zat te bidden. „Ik heb geen pro blemen met Luis Figo", meldde de Braziliaan. Keuze Portugal zal dus vanavond op volle oorlogssterkte kunnen aan treden tegen Oranje. Verdediger Jorge Andrade en spits Nuno Gomes hadden last van een lich te enkelblessure, maar ze zijn LISSABON - Supporters die nog geen kaartje hebben, moe ten vandaag diep in de buidel tasten om het Nederlands elftal bij te staan in de halve finale van het EK, vanavond in Lissa bon tegen gastland Portugal. In de Portugese hoofdstad werd gis teren in het illegale circuit tus sen de 400 en 600 euro voor tick ets betaald. De verwachting is dat de prijzen op de zwarte markt vandaag zullen stijgen. Lissabon maakt het de fans van Oranje er niet gemakkelijker op. Heersen tijdens Euro 2004 in de grote steden Porto en Lissabon al woekerprijzen, gisteren scho ten de prijzen van hotelkamers opnieuw omhoog. Voor een sim pele kamer van 60 euro betaal den supporters gisteren 350 eu ro. In Lissabon was het gisteren als verwacht nog vrij rustig. Op camping 'Lisboa', op een heuvel in het hartje van de stad, meld den zich maandag en gisteren de eerste Nederlandse fans. Gis teravond bivakkeerden onge veer 500 Nederlanders op de camping. Gisteravond landden op het vliegveld van Lissabon de eerste vijf vluchten met Nederlandse supporters. Naar schatting van het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) verble ven gisteravond ongeveer 3000 Nederlanders in Lissabon. Het CIV verwacht vandaag 'mini maal' 15.000 Nederlanders in de Portugese hoofdstad. Van het Oranje-legioen zijn 8682 fans verzekerd van een ticket. Zij konden gisteren en vandaag hun voucher van de Supportersclub Oranje inwisse len tegen een echt kaartje. De Portugese politie verwacht van daag geen enkel probleem. De Supportersclub Oranje viert zijn traditionele feestje tijdens Euro 2004 op het Praa da Figuei- ra, in het hartje van de stad. Gisteren had Henk Groenevelt, chef van het CIV, uitgebreid overleg met de autoriteiten in Lissabon. „De Portugese politie gaat er vanuit dat het in elk g$- val een feest wordt. Hoe de uit slag ook wordt." Het CIV waar schuwt supporters alleen voor zakkenrollers. Groenevelt: „Er zijn veel meldin gen van berovingen. Kennelijk dragen de zakkenrollers dezelf de kleding als de supporters. Daardoor vallen ze niet op en kunnen ze gemakkelijker toe slaan." GPD Bruno da Rosa Vicente, Portugese spits Hansweertse Boys, heeft twee ijzers in het vuur Eens een Portugees, altijd, een Portugees. Dus gaat vanavond als het gastland in de halve fi nale van het EK tegen Oranje speelt, de steun van Bruno da Rosa Vicente uit naar zijn va derland. Ook al stelt de spits van Hansweertse Boys dat Ne derland louter topspelers heeft. door Bauke Boersma HANSWEERT - Even prikke len. Hopen op een getergde reactie. Op vuurspuwende ogen. Op herige, gemeende en o zo mooie verontwaardiging. Bruno da Rosa Vicente is ten slotte een echte Portugees. Ge passioneerd, vurig, het hart op de tong. Maar de stelling dat Luis Figo toch echt ver over zijn hoogte punt heen is, dat de Portugese international en voetballer van Real Madrid zo langzamerhand een karikatuur van zichzelf aan het worden is, stuit verba zingwekkend genoeg niet op te genstand van de spits van Hans- weerste Boys. Sterker, Da Rosa Vicente (27) is het volmondig eens met die zienswijze. „Figo heeft het Portugese volk tot nog toe heel erg teleurgesteld", stelt Da Rosa Vicente. „Hij is natuurlijk een topper, heeft erg veel ervaring en heel grote voet balkwaliteiten. Maar hij heeft daar op dit EK veel te weinig mee gedaan. Hij is aanvoerder van de ploeg, maar neemt de daarbij horende grote verant woordelijkheid niet. Nee, hij heeft na een wedstrijd nog niet een keer zijn shirtje hoeven uit wringen omdat die zo nat van het zweet was." Vechtlust En dat willen de Portugezen wel graag zien. Natuurlijk, net als Nederlanders houden de in woners van het Zuid-Europese land van mooi, sierlijk voetbal- Maar inzet en vechtlust zijn minstens zo belangrijk. En daar viel Figo nog niet op te be trappen. Wat niet wil zeggen dat Benfica-fan Da Rosa Vicen te graag ziet dat Figo van avond niet aan de aftrap ver schijnt. „Want hoe je het ook wendt of keert, hij kan plotse ling weer geniaal zijn en een wedstrijd beslissen. Ik hoop dat we mede door zijn bevlie Hansweertse Boys-spits Bruno da Rosa Vicente hoopt met heel zijn hart, dat Portugal vanavond ten koste van Nederland de finale van het EK bereikt. foto Dirk-Jan Gjeltema gingen van Oranje winnen." Als de speler van Real Madrid een dergelijk kunstje in de fina le nog een keer flikt, mag hij van Da Rosa Vicente met een gerust hart afscheid nemen van de nationale ploeg. En wie weet, staat er over zo'n twintig jaar een nieuwe Luis Figo op. Geboren in Hansweert, uit een Portugese vader en een Zeeuw se moeder. „Ik hoop dat het een jongetje wordt", kijkt Da Rosa Vicente vertederd naar de fraai bollende buik van zijn vrouw Sabine (22), die over ruim drie maanden moet beval len van hun eèrste kind. „Een nieuwe Luis Figo, dat zou mooi zijn." 'Zijn' Sabine is ook de reden dat Bruno da Rosa Vicente in Nederland woont. „Ik kwam vierenhalf jaar geleden naar Nederland omdat ik in Portu gal problemen had. De bedoe ling was om een paar maanden te blijven, de boel op een rijtje te zetten en dan met goede moed weer terug te gaan. Maar ja, toen kwam ik Sabine te gen", vertelt de spits van Hans- weerste Boys in heel behoorlijk Nederlands. In de voorbije jaren groeide zijn liefde voor het Nederland se voetbal. „Nederland heeft, ook op dit moment, louter top spelers", is de stellige overtui ging van de Zeeuwse Portu gees. „Van Nistelrooij, Davids. Seedorf, Van der Vaart, Over- mars, noem ze allemaal maar op. Inderdaad, die laatste twee zitten dan ook nog eens op de bank. Kun je nagaan, Oranje verkeert gewoon in een heel luxe positie." Het Portugese elftal is goed, maar toch van minder indivi duele kwaliteit, vindt Bruno da Rosa Vicente. Maar, zo weet hij, Oranje heeft doorgaans één voorname tegenstander: Oran je zelf. „Portugal is in de loop van het toernooi wel een een heid geworden. Maar de vraag bij Nederland is altijd: vormen ze wel een collectief? Zo ja, dan zijn ze enorm goed. Maar is dat niet het geval, dan wordt het ook niks." Op dat laatste hoopt Da Rosa Vicente vanavond dan maar, als hij de halve finale tussen zijn vaderland en' het land waar hij sinds vier jaar woont in klein gezelschap zal aan schouwen. „Ik blijf thuis, sa men met Sabine. Misschien dat er nog een vriend van mij komt. maar daar blijft het dan bij. Ik heb een beetje angst om de wedstrijd in groot, voorna melijk Nederlands, gezelschap te gaan kijken. De eerste wed strijd van Portugal, die we ver loren van Griekenland, heb ik in de kantine van de voetbal club gekeken. Nou, dat was niet echt leuk. Voor mijn ge voel was het allen tegen één. Daarom blijf ik nu maar thuis." Neemt niet weg dat Da Rosa Vi cente het duel als een rasechte Portugees zal beleven. Fel, fa natiek, op het puntje van de stoel Uitbundig juichend bij el ke geslaagde Portugese actie, het liefst van zijn favoriet, de gewezen Braziliaan Deco. En hevig treurend bij de minste of geringste tegenslag voor zijn land. „Met hier en daar een ste vige Portugese vloek", voor spelt Sabine lachend. Sterker nog, misschien stuurt de spits van Hansweerste Boys zijn vrouw wel naar boven als hij voelt dat hij de spanning am per nog kan dragen. Of gaat hij ter zelfbescherming zelf maar op de slaapkamer kijken. Sabi ne: „Maar ik heb hem al be loofd dat ik dan op zijn bed kom dansen als Oranje scoort." Hoe dan ook, één troost hebben Bruno en Sabine da Rosa Vicen te: wie er ook wint, het EK blijft voor beiden ook na van avond interessant. „Ik hoop met heel mijn hart dat Portu gal wint", zegt Bruno. „Maar lukt dat niet, dan ben ik onmid dellijk fan van Nederland." Sa bine: „Voor mij geldt het omge keerde. Verliest Nederland on verhoopt, dan hoop ik dat Por tugal kampioen wordt." SINTRA - De Tsjechische verdediger Rene Bolf heeft - teren de training hervat. De 30-jarige speler, die onlang een contract bij het Franse Auxerre tekende, viel injf kwartfinales van het EK tegen Denemarken uit met forse blessure aan het rechterbeen. Zijn toernooi leek voorbij, maar hij is toch inzetbaar in de halve finales te gen Griekenland van donderdag. Martin Jiranek viel maandag al af met een spierblessure Uit onderzoek dinsdag in het ziekenhuis in Lissabon bleek de kwetsuur gisteren minder erg dan werd gedacfit Volgens assistent-coach Miroslav Beranek is Jiranek weer inzetbaar als Tsjechië de finale haalt. Hij zal in de halve eindstrijd worden vervangen door Ajacied Zdenek Grygera. ANP/AFP r L ml foto Jose Manuel Ribeiro/RTR beiden getest en fit verklaard. Scolari zal voor de spitspositie een keuze maken tussen Nuno Gomes en Pauleta, de vaste num mer negen, die tegen Engeland geschorst was. Scolari noemde Nederland giste ren vriendelijk 'één van de sterk ste ploegen van Europa'. Verder hield de Braziliaan zich vooral op de vlakte over zijn opponent van vanavond. Hij roemde met name Arjen Robben en Ruud van Nistelrooij en merkte op dat het voetbal van Portugal en Ne derland veel overeenkomsten vertoont. GPD SINTRA - De Europese voetbalbond Uefa zal geen nader onderzoek doen naar de gele kaart die de Tsjech Pavel Nedved zondag kreeg in de kwartfinale tegen Denemar ken. De Tsjechen vinden dat Nedved de bekeuring krees aangesmeerd door de Deen Jesper Gronkjaer. Ze hebben geen formeel protest tegen de kaart van Nedved aangete kend. Bondscoach Karei Brückner liet wel doorscheme ren dat hij het logisch zou vinden als de Uefa de video-op- namen van de boeking nog eens goed zou bestuderen Op televisiebeelden is duidelijk te zien dat Nedved zich in houdt, voordat Gronkjaer valt. In een reactie liet de Uefa weten dat het op basis van het tuchtreglement onmogelijk is een kaart kwijt te schelden. De gele kaart voor Nedved heeft geen directe g Mocht hij morgen in de halve finale tegen Griekenland echter nog een boeking oplopen, dan wordt hij geschorst voor een eventuele finale. Dat is voor Nedved een spook beeld. In 2003 miste hij de Champions League-finale door een tweede gele kaart in de halve finale. GPD ROTTERDAM - De Australiër Alex Brosque heeft giste ren een eenjarig contract met een optie voor nog twee sei zoenen bij Feyenoord getekend. De twintigjarige aanval ler zal het komende seizoen worden uitgeleend aan hel Belgische Westerlo, waarmee Feyenoord een samenwer kingsverband heeft. Brosque speelde één interland voor het Australisch elftal. ANP TURIJN - Minstens tien voetballers van Juventus hebben in de jaren tussen 1994 en 1998 systematisch het bloeadó- pingmidel epo gebruikt. Dat stelt de Italiaanse weten schapper Giuseppe D'Onofrio in een rapport, dat hij op stelde in opdracht van de Turijnse rechtbank. De sport krant Gazzetta dello Sport onthulde gisteren de namen van een aantal spelers die volgens D'Onofrio hei verbo den spiersversterkende middel hebben gebruikt: Alles- sandro del Piero, Angelo Peruzzi, Angelo Di Livio. Didit Deschamps, Paolo Montero, Antonio Conté en Aiess Tacchinardi. D'Onofrio, verbonden aan de university van Rome, bekeek de bloedanalyses van tienlallen prei- spelers van Juventus uit die tijd. Zijn onderzoek maakt deel uit van het dopingproces dat justitie in Italië voat te gen de gerenommeerde kampioensploeg. Hoofdverdachte is clubarts Ricardo Agricola. ANP/SID 1ISS l ioetb: door Peter van Duyl SINTRA - Hij is snel, perfect tweebenig, scoort aan de lopen de band en heeft het uiterlijk van een popster. Milan Baros, prijsschutter van Tsjechië, moet zijn 23e verjaardag nog vieren, maar lijkt op Euro 2004 in Por tugal toch al op weg naar eeuwi ge roem. Toen de Tsjechen begin juni van Praag naar Lissabon vlogen, zat Milan Baros nog met een onbe haaglijk gevoel tussen zijn ploeg genoten. Natuurlijk, hij had in de aanloop naar het EK zijn visi tekaartje nadrukkelijk afgege ven, hij had gescoord en goed ge speeld. Maar was het genoeg om bij bondscoach Karei Brückner een basisplek af te dwingen? De voortekenen plaatsten de toe komst van Baros op dat moment nog in een donker kader. In de kwalificatiereeks speelde Tsje chië zijn beste wedstrijden met één echte spits: Jan Koller. Een maal aan de bal kreeg het aan speelpunt de directe steun van vier van de vijf middenvelders. In die visie was voor Milan Ba ros, hoe talentvol ook, eenvou digweg geen plek. Waarschijnlijk heeft de groeps indeling het lot van Baros tijdens dit EK bepaald. Tsjechië begon tegen Letland en Brück ner besliste dat een extra aanval ler tegen zo'n defensieve tegen stander noodzaak was. Baros scoorde en overtuigde zijn coach. Tot veler verrassing stel de Brückner hem ook op in het duel met Nederland. Baros heeft het vertrouwen van zijn coach sindsdien met klin kende munt terugbetaald. Na vier EK-wedstrijden staat hij op vijf doelpunten, de ene goal was nog mooier dan de andere. De Tsjech knipoogt inmiddels ook naar de recordboeken, alleen Mi chel Platini (9) maakte er ooit meer op een Europees kampioen schap. De Fransman was in 1984 ook de enige die in alle duels van het toernooi doel trof. Die prestatie heeft Baros even eens in het vizier. De 22-jarige Tsjech geniet met volle teugen van zijn huidige succes, maar zo nu en dan knijpt hij zich in de aim de droom te mooi is om waar te zijn. „Als je mij een half jaai ge leden had gezegd dat ik op hei EK zo succesvol zou zijn, hadik je voor gek verklaard." Maradona Milan Baros begon zijn profes sionele loopbaan bij het Tsjechi sche Banik Ostrava, waar hij op zijn zeventiende debuteerde in het eerste elftal. Drie jaar natt hij nodig om de aandacht Europese topclubs te vang# Halverwege het seizoen 2001/2002 verruilde hij de Tsje chische competitie voor Liver pool. In eigen land had Baros zija toen al de bijnaam 'Maradp van Ostrava' verworven. Zijn de buut in de nationale ploeg nad hij op het moment van zijn trans fer al gemaakt. In april 2001 scoorde hij het enige Tsjechi sche doelpunt tegen Beigie (1-1). Het was de eerste treffer van een indrukwekkende reeks Na zijn dubbelslag tegen Dene marken staat Baros op een to taal van 21 goals in 29 inter lands. Op Anfield Road hebben ze de Milan Baros van het in nog maar zelden gezien geeft hij de inmiddels ontslagen manager Gérard Houliier daai de schuld van. En nu Baros tod in het middelpunt van de belarfi stelling staat, is de tijd rijp o» een oude rekening te vereffenen „Houliier ontnam me al mi]c zelfvertrouwen", zei de Tsjech deze week. „Alleen als ik een ut terland speelde, kreeg ik mik motivatie terug." Het voorbije seizoen speelde Ba ros zelfs maar dertien wedstrij den en kwam hij tot slechts eén treffer. Die cijfers zijn wel nade lig beïnvloed door een enkel breuk, die hem tussen septem ber en februari aan de kam hield. Hoe wrang die blessure ook was, nu plukt Baros vruchten van die gedwong® rustpauze. Waar grote vedetten als Beckham, Henry en ook Figi vermoeid over de Portugese vej- den strompel(d)en maakt d' Tsjechische aanvaller een W en gretige indruk. „Je zou kun nen zeggen dat ik energie heb ga spaard voor dit toernooi." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20