Op de valreep van sloop gered PZC GGD Zeeland heeft nog manco's Raad Veere moet creatief zijn met geld OPEN HUIS BMW ZWARTEPOORTE s ZATERDAG 3 JULI W zeeuwse almanak Voetbalcrisis Straten dicht foor aanleg ran bruggen VVD-voorman untna. nazomer Ije6tival.nl JS pleiten voor behoud Midgard Auto vernield bij ongeval Mannen aangehouden na geweld Jongens betrapt bij brandstichting nspectie voor de Gezondheidszorg vindt dienst wel veel verbeterd Boete voor mishandeling Aldi Vlissingen naar tijdelijk onderkomen AMUNPSENWEG 33, GOES editie Walcheren Proefrijden met vrijwel alle BMW/MINI en Land Roverffïodellen Op een BMW occasion 2 jaar gratis onderhoud en reparatie Op een nieuwe BMW jubileum voordeel Gratis check up van uw auto inclusief wasbeurt I Voor meer informatie omtrent het OPEN HUIS: www.zwartepoorte.nl Lieve Mona, Tot voor kort deden mijn vrouw en ik romantische din gen tijdens voetbalwedstrij den op televisie. Of het aan het verzekeringsbedrijf ligt, waarvoor zij werkt en dat haar voorzag van Oranje-rom mel, weet ik niet. Feit is dat zij werd besmet met het voet balvirus. Tijdens ivedstrijden zit die ooit zo zachtmoedige vrouw shagrokend en bierslur- pend te schreeuwen op de bank, daarbij woorden bezig end waarvan ik niet wist dat zij die kende. De hond vlucht van schrik naar zijn mand. Lieve Mona, help ons! Een erkend voetbalhater te Zierikzee Leegstand ligt op de loer bij de de karakte ristieke panden. Ze zijn er wel, maar ze ra ken in verval, omdat verbouwingskosten te duur zijn en een nieuwe bestemming niet een voudig gevonden wordt. In Vlissingen staan al enige tijd enkele panden met een smoel te koop. Het oude pand van ,Dert op de Nieuw- endijk verkommert, de voormalige meubel zaak Renaissance op het Bellamypark even eens, een gedeelte van het hoekpand de Kerk straat 10, het woonhuis aan de Zeilmarkt en Gravestraat, het Stedelijk Museum op het Bel lamypark en ook de oude timmerfabriek op het voormalige Scheldeterrein... In een korte serie wordt het verval van Vlis singen belicht. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op de valreep werd zeven jaar geleden de tim merfabriek, die op het terrein van de voormalige Scheldewerf staat, aangewezen als be schermd monument. Hier en daar werd gejuicht, want het ka rakteristieke pand was in één klap tegen sloop beschermd. An deren hielden hun hart vast, om dat de onderhouds- en verbou wingskosten jarenlang kunnen drukken op de begroting. Het karaktervolle gebouw ademt nostalgie en tegelijker tijd afbraak uit. De staat van on derhoud is slecht. Al tientallen jaren staat het leeg en verkom mert het. Nadat de gemeente Vlissingen begin dit jaar een deel van het terrein van de scheepswerf en enkele onroerende goederen heeft overgenomen van de Schel de, komt ook de discussie over de nieuwe bestemming van de timmerfabriek op gang. De eer ste ideeën zijn er al. De timmer fabriek moet een kunstzinnige invulling krijgen. Het gebouw zou uitnodigen om er galeries en werkruimten voor kunstenaars in onder te brengen. De lichtin val is overweldigend door de grote ruiten, die in stalen kozij nen liggen, en ook het platte dak laat lichtbundels toe. Hotel New York Vroeger werd er scheepsmeubi- lair in de fabriek gemaakt. De werf kocht lang zelf de bomen op en verzaagde die tot planken. In de eerste jaren, de fabriek werd in 1914 gebouwd, werkten er meer dan vierhonderd man. In 1957 werd dat aantal terugge bracht tot honderd. Eind jaren negentig hielden nog vijf perso neelsleden stand. Maar er is meer mogelijk met het gebouw. De stemmen klin ken dat Vlissingen het net als Rotterdam aan zou moeten dur ven om er een hotel a la Hotel New York van te maken. Op de Rotterdamse Kop van Zuid prijkt sinds enkele jaren hotel New York. Het heeft een tweede leven gekregen in de voormalige vertrekhal voor de Hol- land-Amerika scheepslijn. Boot jes onderhouden momenteel de verbinding tussen het hotel en het stadscentrum aan de andere kant van de Maas. De vergelijking tussen de twee havensteden kan gemaakt wor den. In de Vlissingse gemeente raad is ook al vaker gesproken over een kleine veerdienst die personen van en naar het sta tion vervoert, met een tussen stop op enkele plaatsen in de binnenstad. Maar waarom zou het niet een •overdekte markt worden of een restauratiewerf voor traditione le zeilschepen? De gemeente zegt open te staan voor alle sug gesties. Op 10 juli wordt de eer ste aanzet gegeven tot een ge sprek met Vlissingers, deskundi gen en bestuurders over de mo gelijkheden van de nieuwe invul ling van het voormalige KSG-terrein. De timmerfabriek moet in ieder geval blijven, omdat staatssecre taris Nuis van OCW het in okto ber 1997 aanwees als jong monu ment (van 1850 tot 1940). Nuis legde het besluit van de Vlissing se gemeenteraad van 20 juni 1995 naast zich neer. Op aan dringen van de KSG besloot een meerderheid van de gemeente raad (PvdA, GroenLinks en de CD vormden een minderheid) toen de timmerfabriek niet voor te dragen als jong monument. Belangrijke reden was, dat De Schelde vreesde belemmerd te worden in de bedrijfsvoering, omdat het pand niet meer afge broken kon worden zodra het de monumentenstatus had. Daar door zouden de onderhoudskos ten hoog oplopen. Redding Met andere woorden: als Nuis er niet geweest was of er niet op was geattendeerd door steunbe- tuigers van het cultureel erf goed, dan zou de Vlissingers zich niet meer hoeven te buigen over de herbestemming van de timmerfabriek. wibus 314460 AA Goes Hvertentie-exploitatie: Mfd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; [juws-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. oensdag 30 juni 2004 fLISSINGEN - De gemeente flissingen is gisteren begonnen met voorbereidende werkzaam heden voor de aanleg van drie bruggen in de wijk Lammeren- burg. Straten in die wijk zijn laardoor tijdelijk afgesloten ioor verkeersdeelnemers, liet de inmiddels vanwege de aanleg van de SI4 (Rondweg üoudekerke) afgesloten Bossen- iurghweg betekent dat, dat au to's richting Bossenburgh, Lam- nerenburg en Rosenburg een aantal weken moeten omrijden. Üewoners van die drie wijken hnnen via de Nieuwe Zuidbeek- ieweg en de wijkweg Bossen- aurgh hun wijk in en uit. De af sluiting van de Bossenburghweg duurt nog tot 23 juli. Sr worden in totaal drie brug- fen aangelegd om straten aan le Meliskerkse Watergang met fikaar te verbinden. De bruggen tomen tussen Kreekrug en Strandwal, Haagland en Zand plaat en de straten Houtwal en freekrug. De werkzaamheden worden naar verwachting op 10 september 2004 afgerond. De erug die gerealiseerd wordt tus sen Kreekrug en Strandwal, wordt pas toegankelijk als het touwproject aan de zijde van de Strandwal is voltooid, lade periode van 29 juli tot en toet 22 augustus is het bouwvak- vakantie en worden er geen werkzaamheden uitgevoerd. SIERIKZEE - G. Velthuijsen is ile nieuwe voorzitter van de WD afdeling Schouwen-Duive- land. Velthuijsen was al vi- ce-voorzitter. Hij volgt W. van ilen Berg op, die is teruggetre den omdat hij het te druk had toet zijn bedrijf en het werk voor de mosselsector. (Advertentie) 30 aug t/m 12 sept 2004 bel 0900 33 000 33 MIDDELBURG - De Jonge Socialisten binnen de PvdA (JS) vinden een nieuw jongerencentrum in Middelburg noodzakelijk. De jongerenorganisatie vindt het belang rijk dat er een ontmoetingsplek is voor jongeren. De gemeenteraad in Middelburg nam vorige week op ini tiatief van de PvdA en GroenLinks een voorstel aan om geld vrij te maken voor behoud van een jongerencentrum in de binnenstad. Voorafgaand aan de raadsvergadering ontving burgemeester K. Schouwenaar een petitie met duizend handtekeningen. Vrijwilligers en bezoekers van Midgard hadden de steunbetuigingen de afgelopen weken opgehaald. Wanneer Midgard over een paar jaar de deuren sluit, moet er een goed alternatief zijn voor de huidige bezoe kers van Midgard, vinden de JS. De jongerenorganisatie hoopt dat het jongerencentrum de kans krijgt meer groe pen te trekken. Eén van de argumenten van B en W om Midgard op te heffen is dat het centrum te weinig bezoe kers trekt. AAGTEKERKE - Een 36-jarige automobiliste uit Terneu- zen is in de nacht van maandag op dinsdag om 1 uur met de schrik vrijgekomen na een eenzijdig ongeval op de Pre- laatweg in Aagtekerke. Door nog onbekende oorzaak reed ze in de rechterberm. Haar wagen raakte verschillen de struiken en bomen. Uiteindelijk kwam de auto tot stilstand in het midden van de rijbaan. De vrouw bleef ongedeerd. Haar auto was totaal vernield. GOES - De politie heeft gistermorgen in Goes een 33-jari- ge Goesenaar en een 40-jarige Vlissinger aangehouden. De twee waren in de nacht van zaterdag op zondag be trokken bij een ruzie in een horecagelegenheid in Ovezan- de. Nadat de ruzie zich naar buiten had verplaatst, is één van de verdachten ingereden op cle groep mensen waarmee hij en zijn maat het aan de stok hadden. Daarbij vielen drie gewonden, die zich in het ziekenhuis moesten laten behan delen. De twee mannen gingen er na het incident van door, maar zijn gisteren in verzekering gesteld. MIDDELBURG - Twee 14-jarige jongens en een 13-jarige jongen uit Middelburg zijn maandagmiddag rond 15.30 uur aangehouden toen zij brand probeerden te stichten in een Middelburgse school. Getuigen alarmeerden de poli tie. Tegen het drietal is proces-verbaal opgemaakt. De voormalige timmerfabriek op het terrein van de Scheldewerf staat al tientallen jaren te verkommeren. foto Lex de Meester tor Claudia Sondervan JOES - De GGD Zeeland heeft j( feiten over de gezondheid fan de Zeeuwse bevolking nog liet op een rijtje. Dat wil de In fectie voor de Gezondheids- orgvoor 1 oktober gerepareerd j>n in een nieuw Plan van Aan win De GGD Zeeland heeft in L afgelopen jaren wel al veel ierbeterd, vindt de inspectie. >IGZ bezocht de GGD Zee- and oktober vorig jaar om te »of de dienst voldoende voor gang boekt na de slechte be- xjrdeling die de GGD in 1997 sreeg. Toen verweet de inspee lde Zeeuwse gemeenten desin- sresse voor de Zeeuwse gezond- ieidssituatie. GGD kon als één van de laagstbetaalde van het land niet coldoen aan de Wet Collectieve Preventie Volksgezondheid. De leraeenten verruimden het bud- i?t, zodat enkele van de noodza- ielijkste verbeteringen konden sorden uitgevoerd. Daarvan jjner een aantal nog niet gerea geerd, noteert de IGZ. Directeur V. Slenter presenteert ït nieuwe inspectierapport en ie! nieuwe Plan van Aanpak 14-2008 donderdag 1 juli tij- te de algemene bestuursverga- iering in Goes aan de vertegen- roordigers van de Zeeuwse ge- seenten. foorafgaand aan die vergade- ing bedankt hij de GGD-mede- terkers voor hun inzet door ro- ierozen uit te delen bij het kan oor aan de Westwal in Goes. Pant er is veel verbeterd sinds 1997, vindt de IGZ. De contac- ïnmet de buitenwereld zijn be er, de afdeling infectieziekten s versterkt, intern wordt meer samengewerkt en het kwaliteits beleid werpt volgens de IGZ or ganisatiebreed duidelijk vruch ten af. De informatieverzameling klopt nog niet. Bij niet alle gemeenten wordt de gezondheidsenquête zoals voorgeschreven elke vier jaar herhaald. Niet alle Zeeuw se gemeenten hebben daar be hoefte aan, reageert directeur Slenter. „De GGD dient de ge meenten. De afgelopen twee jaar deden we twee enquêtes in Zeeuws-Vlaanderen en één in Walcheren, maar geen in het Oosterscheldegebied. Ik hoop dat die binnenkort kan volgen." Van kinderen die niet naar (een Nederlandse) school gaan heeft de GGD geen gezondheidsgege- vens. Juist in een provincie met een lage vaccinatiegraad is goed zicht op de kinderen van be lang, vindt de inspectie. Maar dat probleem kennen alle GGD's, vindt Slenter. Aan de omissies in de monitoring bij nul- tot vierjarigen wordt ge werkt. Met Thuiszorg, die in Zeeland deze leeftijdgroep onder de hoe de heeft, begint in september een Walchers proefproject om de kaartgegevens bij de consul- tatiebureau's te digitaliseren. Dat moet leiden tot een elektro nisch patiëntendossier, maar dat is een zaak van zeer lange adem, waarschuwt de directeur. Het plan van aanpak, waarmee de gemeenten moeten instem men, stroomlijnt overleg en sa menhang in de jeugdgezond heidszorg. Tevens is het een in haalslag voor Zeeuwse gezond- heidsgegevens per 2005. De gege vens worden vertaald naar lo kaal beleid. Portemonnee De gemeenten wordt wel ge vraagd de portemonnee te trek ken. Onder meer voor Medische milieukunde: de IGZ wil dat GGD Zeeland die functie in ei gen huis beschikbaar maakt, en niet enkel via het bureau medi sche milieukunde van GGD West-Brabant. Ter vergadering krijgt het al gemeen bestuur ook een oude wens gepresenteerd: de kost prijsberekening per GGD- dienst. Daarmee kunnen de gemeenten kiezen aan welke preventieve zorg zij bereid zijn geld uit te ge ven. De vergadering begint om 10.30 uur in hotel Goes. door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeenteraad van Veere moet plannen schrap pen en verschuiven. Uit de voor jaarsnota blijkt dat de gemeente kampt met een structureel te kort van 356.000 euro voor vol gend jaar. Dit tekort loopt de ko mende jaren op tot 438.000 euro in 2008. Bij deze becijfering is al reke ning gehouden met belastingver hogingen zoals die vorig jaar bij de behandeling van de meerja renbegroting zijn vastgesteld. Tijdens de raadsvergadering vol gende week donderdag, moet de raad aangeven waarop nog meer verdiend of bezuinigd moet wor den. Het tekort is onder meer ontstaan doordat de gemeente nog minder geld van het Rijk heeft gekregen dan verwacht. Mede daardoor zit Veere niet met een tekort van 329.000 euro - zoals vorig jaar was geraamd - maar met 531.000 euro. Wensenlijst Door ook de laatste gegevens en ontwikkelingen te verwerken, zoals de zogenoemde junicircu- laire uit Den Haag, blijft er voor volgend jaar nog een gat over van 356.000. Het college advi seert de gemeenteraad het meer- jarenbeleid en het investerings plan 2005-2008 te heroverwe gen. Daarnaast heeft Veere al een paar jaar een wensenlijst waarop projecten staan die de gemeente op korte of lange ter mijn wil uitvoeren. Ook deze lijst moet de raad nog eens kri tisch bekijken, meent het colle ge. Op die lijst staat bijvoor beeld dat er komend jaar vijf skatebanen, een jongerenont moetingsplaats en een speel plaats moeten komen voor 126.000 euro. Ook het verbeteren van de ver harding en afwatering van Kust licht I in Zoutelande (188.000 eu ro), de renovatie van het vereni gingsgebouw in Vrouwenpolder (70.000 euro) en de uitvoering van de derde fase van de nota openbare toiletvoorzieningen (140.000 euro) staan op die keu zelijst aangemerkt om al vol gend jaar uit te voeren. Grond verkoop Extra geld kan verder gehaald worden uit de verkoop van gron den, gebouwen of aandelen die de gemeente bezit. Deze moge lijkheden moeten nog wel nader worden onderzocht. Ook kan volgens het college de jaarlijkse bijdrage voor peuterspeelzalen met 25.000 euro worden ver laagd. Tevens kan er 30.000 eu ro bezuinigd worden op de be drijfsvoering van de gemeente zelf. En de raad kan besluiten projecten tegen kleine ergernis sen en jeugdcriminaliteit te ver soberen of te stoppen. De raadsvergadering begint 8 juli om 19.30 uur. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een 24-jarige inwoner van Poort vliet wegens mishandeling be straft met 200 euro boete. De verdachte had zich op 12 april dit jaar voor zijn woning in Poortvliet geërgerd aan de ge luidsoverlast, geproduceerd door een scooter. Hij pakte de bestuurder, niet zachtzinnig beet en zette hem vervolgens te gen de muur. Zijn slachtoffer zakte daarop ineen en viel flauw. De getuigenverklaringen liepen uiteen. Zo zouden getuigen heb ben gezien dat de man het slachtoffer van de scooter had getrokken. Anderen meenden dat de scooterrijder eerst was ge vallen. Toen hij opstond zou de Poortvlietenaar hem hebben beetgepakt. VLISSINGEN - De Vlissingse Aldi aan de Spuistraat verhuist vandaag na 18.00 uur naar een tijdelijk onderkomen in een tent op het Scheldeparkeerterrein aan de Glacisstraat. De winkel heropent daar dins dag 6 juli zijn deuren omstreeks 8.30 uur. De supermarkt moet in het com plex aan de Spuistraat verdwij nen, omdat daar het centrum plan De Fonteyne ontwikkeld wordt. De Aldi zal daar later weer intrekken. Het prefab-ge bouw op de parkeerplaats van het voormalige Scheldeterrein is niet helemaal klaar. Een deel van de tegels van de entree is nog niet gelegd, de fietsenrek ken staan er nog niet en de rek ken met winkelwagentjes ont breken nog. Na de bouwvakvakantie kan met de sloop van het Aldi-com- plex worden begonnen. foto Ruben Oreel theater op locatie in Zeeland festivalhart Abdij Middelburg vraag het gratis minizine aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11