PZC Steeds minder doden in verkeer Stedelijk Museum huist alleen duiven OPEN HUIS ■*- Fiets in milieunota amper genoemd Middelburg kort op achterstandenbeleid BMW ZWARTEPOORTE ZATERDAG 3 JULI leeuwse cijfers gaan tegen landelijke trend in iijzondere irestatie van eerlingen Hehalennia Werkstraf voor huisvredebreuk Winkeldievegge krijgt werkstraf Rijontzegging voor dronken fietser Betrapt op inbreken Diefstal uit truck zeeuwse almanak Vrij onverveerd nsdag 29 juni 2004 Proefrijden met bijna alle BMW/MINI en Land Rover modellen Op een BMW occasion 2 jaar gratis onderhoud en reparatie Op een nieuwe BMW jubileum voordeel Gratis check up van uw auto inclusief wasbeurt Voor meer informatie omtrent het OPEN HUIS www.zwartepoorte.nl AMUNDSENWEG 33, GOES editie Walcheren ■vir Ben Jansen ©DELBURG - Het aantal ver boden in Zeeland blijft da- a, Dit jaar zijn tot dusver bij tfkeersongelukken zes perso- :;:iom het leven gekomen. Ge- ;.j;en over een periode van vaalf maanden bedraagt het jtal slachtoffers 21. Ter verge ving; in 2003 lieten 26 perso on het leven in het Zeeuwse frkeer. In de periode 1997 tot omet 1999 was het aantal ver boden gemiddeld 45 per fee cijfers betekenen niet dat v verkeersveiligheid aanmerke- i is toegenomen. Het aantal vrsonen dat als gevolg van een itrkeersongeluk in het zieken- sisbelandt, ligt al acht jaar op icgeveer 370. Coördinator ïRhebergen van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee- iud(R0VZ): „We zien daar wei- jg verandering in. Natuurlijk Êjn we blij met de afname van ret aantal fatale slachtoffers, aaar zo lang elk jaar ongeveer (venveel mensen bij ongevallen pvond raken, blijft de verkeers- aligheid zorgen baren." i)eontwikkeling van de slachtof- fercijfers in Zeeland wijkt af ran het landelijke beeld. Over sel Nederland gezien is vorig aar een lichte afname geconsta- van het aantal personen lat na een verkeersongeluk kor- ngere tijd in het zieken- ;ius moest worden behandeld, laarentegen was landelijk spra- ifvan een stijging van het aan tal doden in het verkeer met 4 rocent. oor Zeeland geldt als doelstel- jigdat in 2010 het aantal ver- ;eersdoden met 30 procent en MIDDELBURG - Twee eindexa- aenkandidaten van de Middel- lurgse Nehalennia Stedelijke Scholengemeenschap hebben «n bijzondere prestatie gele erd. llona Wooninck deed exa- aenhavo met Latijn. Arjan Hee ts haalde het cijfer 10 op zijn TfO-examen scheikunde. Hij leepte daarmee een studiebeurs in duizend euro in de wacht. .ona begon op het vwo maar "jpte over naar de havo. Ze wil- itgraag examen doen in Latijn, ^ar dat wordt alleen gegeven '■P-het vwo. Zij kreeg toch de ge- ^genheid Latijn te blijven vol- a, zodat ze nu een havo-diplo- heeft met daarop een 7 voor Latijn. maakte een foutloos 'To-examen scheikunde en ont- r-ng daarvoor het hoogst moge- -|ke cijfer. Hij gaat chemische tchnologie studeren aan de iechnische Universiteit Delft. Dit is voor de branchevereni- VNCI (Vereniging van de Nederlandse Chemische Indus- lie) aanleiding om de Nehalen- '^-leerling een studiebeurs van iiuzend euro toe te kennen, «et aantal studenten dat in Ne erland scheikunde of chemi se technologie studeert is al ja- 'n erg laag. Hierdoor heeft de memische industrie moeite om loldoende goed geschoold perso neel te vinden. De VNCI pro- ^rt door middel van diverse tfies het tij te keren. Eén daar in is het toekennen van een stu diebeurs van duizend euro aan klingen die een 10 halen op -ft eindexamen en vervolgens Scheikunde gaan studeren aan «en universiteit in Nederland. het aantal ziekenhuisgewonden met 25 procent moet zijn vermin derd ten opzichte van het gemid delde over 1997, 1998 en 1999. Dat betekent niet meer dan 32 doden en 300 ziekenhuisopna men. Rhebergen: „Met 29 ver keersdoden in 2002 en 26 in 2003 zitten we al duidelijk on der het streefcijfer voor 2010. Juist omdat we zo langzamer hand in de kleine getallen belan den, moeten we maar eens na denken over andere normen. Het is misschien beter de ont wikkeling van de verkeersveilig heid in Zeeland in de toekomst af te meten aan het aantal ernsti ge verkeersslachtoffers." Het aantal gewonden dat na een ver keersongeluk in het ziekenhuis wordt opgenomen, ligt in elk ge val nog ruimschoots boven het streefcijfer voor 2010. Nota mobiliteit Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat wil de verkeersveilig heid de komende jaren fors ver beteren. Ze kondigde gisteren een nieuwe doelstelling aan. De huidige van niet meer dan 900 verkeersdoden in 2010 wil ze verscherpen naar 640 in 2020. Dat komt te staan in de nota mo biliteit die in het najaar ver schijnt. Peijs wil allerlei maatre gelen bespreken in Europees ver band. Een van de voorstellen is voertuigidentificatie, een soort elektronisch oog in auto's waar mee die voertuigen kunnen wor den gevolgd. Zo kunnen bijvoor beeld auto's sneller worden op gespoord als er is doorgereden na een aanrijding. Ook de hand having van de snelheid kan wel licht via zo'n systeem, pagina 13 inzicht in verbalen door Edith Ramakers VLISSINGEN - Te gemakkelijk wordt er overgegaan tot sloop van een haveloos pand. Een woning moet wel erg onderko men zijn om het stempel 'reddeloos verlo ren' te krijgen. Dat vindt Wijnand van Gessel, directeur van Humares. Het be drijf dat een half jaar geleden introk in het door de onderneming zelf gerestau reerde Vestzaktheater aan het Bel- lamypark in Vlissingen. De gigantische klus om het voormalige Vestzaktheater om te vormen tot kantoor heeft ongeveer drie jaar geduurd. Het werk is de moeite waard geweest, vindt Van Gessel en dat vinden ook 'de huidige 28 gebruikers'. „Het is een suc cesverhaal. In Vlissingen is veel gesloopt en er is door de oorlog veel verwoest; die gebouwen die nog te redden zijn, moeten behouden blijven." Ook het voormalige Stedelijk Museum aan het Bellamypark is zo'n complex dat' schreeuwt om aandacht. Ruim twee jaar geleden heeft de gemeente overeenstem ming bereikt met de toenmalige eige naar, de diaconie van de Verenigde Pro testantse Kerken in Vlissingen. Vanaf dat moment overleggen de gemeen te, Humares en monumentenzorg met el kaar over de nieuwe invulling, de restau ratievoorschriften en de verbouwingskos- ten. „Om met dat laatste te beginnen: de aankoopprijs van dit soort monumentale panden is meestal te verwaarlozen ten op zichte van de verbouwingskosten." Van Gessel vindt zelf dat het oude Stede lijk Museum bij uitstek geschikt is voor een advocaten- of notarissenkantoor of praktijkruimte voor 'het een of ander'. „Maar we staan open voor suggesties. We hebben voor eigen gebruik die ruimte niet meer nodig." Poep De vervallen staat van het Stedelijk Mu seum is intussen veel Vlissingers een doorn in het oog. Het is een huis van de duiven geworden, waarop niemand meer trots is. Wandelaars mijden zelfs de en tree vanwege de stinkende laag duiven- poep. Het 'Stedelijk', zo is de conclusie op straat, heeft zijn beste tijd gehad en stort binnenkort in. „Nou, het staat er al even en het kan nog wel wat tegenslag aan", zegt Van Gessel. Hij verwacht in septem ber rond te zijn met de gemeente en in de cember aan de opknapbeurt te beginnen. En dan, 'als het karwei is afgerond, komt er waarschijnlijk een kantoor in. „Ik heb wel een beter idee", zegt Wendy de Laat. Het oude museum moet een stadshotel worden. Zij is niet de enige die er zo o"ver denkt. Voorbijgangers spreken over een brasserie, een atelier of 'iets openbaars van de gemeente'. „Wat mij betreft wordt het een ruimte waar iedereen van kan genieten", zegt De Laat. Zij verbaast zich erover dat juist enkele beeldbepalende panden er verpauperd bijstaan op het Bellamypark. Ze wijst naar 'het Stedelijk', het witte hoekpand bij de Nieuwstraat, een kapsalon, Renais sance en de oude discotheek van Frapo's. „Daardoor wordt het karakteristieke beeld van het Bellamypark aangetast." De oude discotheek detoneert tussen de gerestaureerde panden van Humares aan de ene kant en de opgeknapte panden aan de andere kant, waarin Ocean Wide expeditions kantoor houdt. Ocean Wide is een van de twaalf werkmaatschap pijen van Humares. Frapo's „We zouden heel graag ook de oude Fra po's opknappen en we kunnen die ruimte ook gebruiken", re'ageert Van Gessel. „Maar Heineken vraagt een absurd hoge De vervallen staat van het voormalige Stedelijk Museum is veel Vlissingers een doorn in het oog. foto Lex de Meester Huizen in de dure sector gaan niet gemakkelijk van hand tot hand. Beleggers zien vaak karis om dure pan den op te kopen, met louter het idee er financieel wijzer van te worden. Leegstand ligt op de loer. Karakteristieke panden zijn er wel, maar ze raken in verval, omdat verbou wingskosten te duur zijn en een nieuwe bestemming niet eenvoudig gevonden wordt. In Vlissingen staan al enige tijd enkele panden met een smoel te koop. Het oude pand van Dert op de Nieuwendijk verkommert, de voormalige meubelzaak Renaissance op het Bellamypark eveneens, een gedeelte van het hoekpand de Kerkstraat 10, het woonhuis aan de Zeilmarkt en Gravestraat, het Stedelijk Museum op het Bellamypark. In een korte serie wordt het verval van Vlissingen belicht. prijs", ruim 300.000 euro. Hij verwacht dat het nog wel een tijd zal leegstaan. Daardoor zal het verder verkrotten tot het misschien instort en alleen nog nieuwbouw rest. „Ons uitgangspunt is dat we willen red- foor Ab van der Sluis jdJSSINGEN - De Fietsers bond in Vlissingen is teleurge- ;,e'd over de inhoud van de mi- founota. Het woord 'fiets' *°rdt slechts éénmaal ge noemd. De organisatie wil dat Beer mensen de auto laten om de fiets te pakken. Dat ®goed voor het milieu én voor nii bereikbaarheid van het cen trum. det milieubeleid van de gemeen- !e Vlissingen staat de komende ioren vooral in het teken van Onhetere leefomgeving. B en W tillen (meer) toezicht op over last, veroorzaakt door honden poep en zwerfvuil. Ook wil het gemeentebestuur elke twee we ken een 'milieutip' opnemen op de gemeentelijke voorlichtings pagina in het huis-aan-huis- blad. Stadsdebat De Vlissingse Fietsersbond ziet niets van zijn inbreng tijdens het stadsdebat Milieu terug in de nota. Het stoort de organisa tie vooral dat er geen relatie is gelegd tussen de bereikbaarheid van de stad, de vervuiling door autoverkeer en de aanleg van de tweede binnenstadsontsluitings- weg. Het college beperkt zich tot het verwijzen naar het ge meentelijk verkeers- en vervoersplan. „Wij verwachten tenminste een aanvulling en geen verwijzing naar ander be leid", aldus de bond in een reac tie op de nota. De organisatie van fietsers wil dat het Vlissingse college het au toverkeer beperkingen oplegt in belangrijke delen van de stad. Daarbij hoort een goed uitge werkt fietsplan, waarin B en W duidelijk aangeven wat ze wil len doen om ervoor te zorgen dat meer Vlissingers de fiets ne men. „Voor alle duidelijkheid: fietsers vervuilen het milieu niet. Ze vragen een fractie aan parkeerruimte. Ze zijn geluid loos en worden door bijna vijf tig procent van de Vlissingers ge bruikt in het woon-werkver- keer. Er is geen verkeersaantrek- kende ontsluiting voor nodig. Bovendien blijkt naast het mi lieu de economie ervan te profi teren, aangezien fietsers meer omzetten aan inkopen dan auto mobilisten. Onderzoek wijst dit uit." Boulevard Het Vlissingse milieubeleid, vindt de Fietsersbond, moet uit blinken door concrete maatrege len en getuigen van politieke moed. „Denk aan het autobe drijf dat tijdens reparaties ver vangende fietsen ter beschik king stelt. Denk aan de wekelijk MIDDELBURG - Een 23-jarige man uit Vlissingen is gis teren door de politierechter in Middelburg voor het ple gen van huisvredebreuk en weerspannigheid tegen de po litie conform de eis veroordeeld tot veertien uur werk straf. Volgens officier van justitie H. den Hartog had het eisen van een boete geen zin, omdat de verdachte forse schulden heeft. De Vlissinger gaf 14 november vorig jaar in Goes geen gehoor aan het verzoek van zijn (ex-)vrien- din om haar woning te verlaten. Omdat hij bleef weige ren, schakelde ze de politie in. De verdachte verzette zich vervolgens tegen zijn aanhouding. Vast stond dat hij die dag het nodige had gedronken, maar hij begreep dat dit geen excuus mocht zijn. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse veroordeelde gisteren een 45-jarige vrouw uit Middelburg voor het plegen van drie winkeldiefstallen tot 42 uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. De verdachte was volgens officier van justi tie H. den Hartog op 19 februari op rooftocht gegaan. Bij de laatste winkeldiefstal werd ze gepakt met kleding in haar tas. Daarin zaten nog meer gestolen goederen. Vijf potten oploskoffie, sieraden en laarzen bleken afkomstig te zijn van twee andere winkels. De officier eiste 42 uur werkstraf en twee weken voorwaardelijk. De vrouw is ver slaafd aan harddrugs en was wegens geldgebrek op die venpad gegaan. De spullen had ze willen inleveren bij een dealer in ruil voor heroïne. De politierechter nam de eis over. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 43-jarige inwoner van Vlissingen voor dron ken rijden op zijn brommer veroordeeld tot tien maanden rijontzegging en 400 euro boete. De Vlissinger had ruim vijf keer de alcohollimiet overschreden, toen hij op 6 de cember vorig jaar in zijn woonplaats werd gepakt. De ver dachte viel op, omdat hij geen helm droeg. De man is twee keer eerder voor te hoge alcoholpromillages be straft. „Als u zo doorgaat, drinkt u zich dood", merkte of ficier van justitie H. den Hartog op. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een 28-jarige man uit Middelburg is zondagavond aan de Mannezeeseweg in Nieuw- en Sint Joosland op heterdaad betrapt bij een in braakpoging. Hij probeerde om 20.40 uur een woning in te komen. Getuigen alarmeerden de politie, die de Middel burger aanhield. den wat er te redden valt, maar er zijn grenzen. De investering mag niet oneven redig hoog zijn." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg moet bijna 165.000 euro bezuinigen op het onder wijsachterstandenbeleid. De scholen in het voorgezet onder wijs krijgen vanaf 1 augustus volgend jaar geen subsidie meer. Een proefproject om ouders meer te betrekken bij het onderwijs stopt met ingang van 1 januari. De gemeente Middelburg kreeg tot nu toe per jaar ruim 400.000 euro van de rijksoverheid voor het onderwijsachterstandenbe leid. Met ingang van het school jaar 2005-2006 wordt de bijdra ge verlaagd naar 260.000 euro. Het college stelt de gemeente raad binnenkort voor om de be zuiniging in twee jaar door te voeren. Op die manier komt de klap bij met name de scholen voor voortgezet onderwijs niet zo hard aan. Na 2006 knjgen de scholen rechtstreeks geld van de rijks overheid om achterstanden in het onderwijs tegen te gaan. Zij mogen dan zelf bepalen wat zij met de subsidie gaan doen. De gemeenteraad van Middel burg heeft in het zogeheten Lo kaal Onderwijsplan 2002-2006 een aantal prioriteiten vastge steld. Voorbeelden daarvan zijn: aandacht voor de voor- en vroeg- schoolse periode, het verwerven van de Nederlandse taal, het voorkomen van voortijdig schoolverlaten en ervoor zorgen dat kinderen de school verlaten met minimaal een startkwalifi catie. De Middelburgse scholen voor het voortgezet onderwijs hebben hun teleurstelling ken baar gemaakt aan het gemeente bestuur. Zij vinden dat kansarme leerlin gen de dupe worden van de be zuinigingsoperatie van het Rijk (in totaal wordt landelijk hon derd miljoen euro minder uitge keerd). De gemeente Middelburg moet het kabinet laten weten dat snij den in de subsidies voor het on derwijsachterstandenbeleid on acceptabel is. ZIERIKZEE - Uit een vrachtwa gen in Zierikzee is afgelopen weekend een navigatiesysteem gestolen. De wagen stond gepar keerd op een bedrijfsterrein aan de industrieweg. Het navigatie systeem is enkele duizenden eu ro's waard. Ook de vrachtwagen liep schade op omdat de dieven die hebben opengebroken. (Advertentie) Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon 0113 227607 se vervuilende filevorming op de boulevard: geluid, stank en overlast en totaal onnodig gemo toriseerd flaneren. Denk aan de uitlaatgassen happende cafébe zoekers, de tientallen minuten draaiende taxi's en particuliere auto's bij het station, voor het postkantoor en op vele andere plaatsen. De gemeente heeft de mogelijkheden in handen om verantwoord milieugedrag te be vorderen." De Fietsersbond wil - ondanks het feit dat er nauwelijks aan dacht is voor de fiets in de mi lieunota - blijven meepraten over een betere leefomgeving in Vlissingen. Tamar van zes heeft een za- kenoma in Hoedekenskerke. Bij wie ze thuis de telefoon niet mag opnemen. Want dan kunnen het grote zakenmen sen zijn. Voor het bedrijf van oma. En niet voor Tamar. Daar denkt Tamar heel an ders over. Zeker als oma even niet in de buurt is. Zo kreeg laatst een zakenme- neer telefonisch te horen dat Tamar een pop heeft. Die heet Amalia en die is niet zo leuk. Een beetje nurks is ze, zo leg de Tamar uit. „Misschien wordt ze vrolijk als je het Wilhelmus voor haar zingt", bedacht de zaken- meneer snaaks. „Da's mogelijk", vond Ta mar. En ze begon. Ze kent wel vier coupletten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9