Navo breidt uit in Afghanistan Hof VS beëindigt drama Guantanamo PZC Antwerpse jodenwijk in angst gedompeld Politie stopt gijzeling in Aken De Grave noemt menselijk falen als oorzaak ramp Nis Nederland wil 120 tot 150 extra manschappen sturen Strafbaar vrijen Saoedische terrorist geeft zich over Toeristen Peru vast door sneeuw India en Pakistan openen consulaat Adamkus weer president Litouwen Uiterst bloedig schooljaar in VS Oppositie boekt winst in Mongolië Sneller puberen door straling tv EU stelt limiet aan zwavel in brandstof schip Dode vrouw ligt acht maanden op Duits balkon dinsdag 29 juni 2004 MrPascaleïhewissen ANTWERPEN - Zijn zoon \oach is aan de beterende land. „Misschien mag hij van middag naar huis", zegt Jacob Schmahl, vader van de zestienja- nie joodse jongen die donder- (jag werd neergestoken door een jjoep allochtone jongeren. Het mes miste zijn hart op paar cen timeter. Bijna was hij de eerste tode als gevolg van het oplaaien de antisemitisme in België. 9ebezetting van Palestijnse ge- bieden door Israëlische troepen heeft zijn weerslag in België en dan vooral in de straten van Ant werpen. Synagogen werden al bekogeld met brandbommen, de rabbi werd met stenen bekogeld en vorige week werd - als voorlo pig triest dieptepunt - Noach bij het verlaten van de talmoed-ho- geschool in Wilrijk neergesto ken. „Alleen omdat hij jood was", fulmineert Pinkas Korn- feld van de Israëlitische Ortho doxe Gemeente van Antwerpen tijdens een protestbijeenkomst in het hart van het diamant- kwartier. Tussen de achthon derd en duizend mensen waren gistermiddag samengedromd om te protesteren tegen het anti semitisme dat steeds vaker in België, en dan vooral Antwer pen, de kop opsteekt. Kornfeld: „Ik lees in de media over span ningen tussen de gemeenschap pen. Fout! Het is enkel en alleen de joodse gemeenschap die wordt aangevallen." Drie dagen nadat Noach Schmahl werd aangevallen met ijzeren staven, tennisrackets en een mes was het opnieuw raak in Wilrijk. Joodse jongens moes ten weer bedreigingen incasse ren. Een bezorgde burgemeester Patrick Janssens heeft een groot scheeps onderzoek gelast naai de steekpartij. Maar de joodse gemeenschap wil meer. „Geen woorden meer maar daden", zegt Claude Marinower, zelf jood, en liberaal gemeenteraads lid in Antwerpen. De jodenjacht is volgens hem geopend. „Ze worden beschimpt en bespuugd. Omdat ze jood zijn. Omdat ze een keppel, een baard, pijpen krullen of een lange zwarte jas dragen. Ze durven amper, nog de straat op of de metro te nemen en moeten hun geloof in angst belijden. Dat is onaanvaard baar." De Arabische Europese Liga van Dyab Aboe Jahjah wordt niet bij naam genoemd, maar het is duidelijk dat die be weging voor een deel verant woordelijk wordt gehouden voor de terreur in de wijk. onze redactie buitenland iSTAN'BOEI, - De Navo breidt ail in Irak en Afghanistan, zo hebben regeringsleiders giste ren besloten bij de Navo-top in ie Turkse havenstad Istanboel. Hel bondgenootschap wil zo de nieuwe democratie-gezinde rege ringen in deze landen helpen. De nieuwe taken gaan minder ver dan de Amerikaanse presi dent Bush aanvankelijk wilde. Maar voor Frankrijk gaat de mi litaire hulp aan Irak al bijna te ver: president Chirac vindt dat de VS zijn problemen daar zelf moet oplossen. De bewindslie den besloten om Irak een ge raagde legertraining te geven. Over technisch materiaal, dat Irak ook had gevraagd, is niets gezegd. Tegelijk groeien de Na- vo-troepen in Afghanistan dit najaar van 6500 naar tiendui zend militairen. Nederland draagt een steentje bij. Als de Tweede Kamer in stemt, dan stuurt minister Kamp van Defensie 120 tot 150 extra manschappen naar Afgha nistan. Zij vormen een provin ciaal reconstructieteam in de provincie Baghlan. Nederland beeft al zes Apache-gevechtshe likopters in de Afghaanse hoofd stad Kaboel. Nederland geeft Iraakse veilig heidstroepen al training. De troepen in Al Muthanna hebben inmiddels 2800 Irakezen opge leid. Ze gaan daarmee door in hun resterende acht maanden in Irak, aldus Kamp. STRAATSBURG - Een recht bank in Straatsburg heeft een 30-jarige Fransman veroordeeld lot zes jaar cel, omdat hij welbe wust twee ex-vriendinnen heeft besmet met het aidsvirus hiv. De man wist dat hij seropositief was en lichtte zijn partners daar over niet in. In beide gevallen was er sprake van onbescherm de seks. Een vrouw wilde geen condooms gebruiken omdat ze allergisch is voor latex; in het tweede geval loog de man dat hij allergisch was. ANP/AFP Navo-secretaris-generaal De Hoop Scheffer zei blij te zijn met de besluiten. Op de extra manschappen voor Afghanistan had hij lang aangedrongen. „En de training is wat de Iraakse pre mier Allawi vorige week per brief heeft gevraagd." Welke landen de militaire training gaan geven, moet nog worden besloten. In een verklaring moe digen de bewindslieden elkaar aan om bijdragen te leveren. De plaats en de duur van de lessen is ook nog niet zeker. Frankrijk wil ze buiten Irak houden; Chi rac ziet het liefst helemaal geen formele Navo-aanwezigheid in Irak. Premier Balkenende had Chirac daarna gewezen op het Iraakse verzoek om training. Mi nister Bot van Buitenlandse Za ken hield de mogelijkheid open dat Frankrijk toch een civiele aanwezigheid in Irak toestaat. De Navo is nog amper betrok ken bij Irak. Het bondgenoot schap ondersteunt er alleen de Poolse troepen. Zestien van de 26 Navo-landen zijn er welis waar actief, maar dit gebeurt on der Amerikaans en Brits com mando. De leiders besloten ook op an der vlak de Navo te vergroten. De samenwerking met zes Noord-Afrikaanse landen en Is raël wordt intenser: voortaan gaan ze samen trainen. Tegelijk zijn de Golfstaten uitgenodigd om relaties aan te knopen. De Navo besloot te krimpen in Bosnië-Herzegovina. De Navo draagt na negen jaar de Sfor-missie eind dit jaar over aan de Europese Unie. Het bond genootschap heeft dan nog ze venduizend militairen in de voormalige Joegoslavische repu bliek. ANP De Turkse oproerpolitie treedt op tegen anti-Navo en -VS demonstranten in Istanboel. doorAns Bouwmans WASHINGTON - De Ameri kaanse regering heeft een neder- geleden in de juridische strijd over de behandeling van 'vijandelijke strijders'. Het hoog gerechtshof van de Verenigde Staten heeft gisteren geoordeeld dat alle gedetineerden in Ameri kaanse handen het recht hebben op een onafhankelijk oordeel van een Amerikaanse rechter over de rechtmatigheid van hun gevangenschap. Mensen mogen niet zomaar ja renlang vastgehouden worden Ier bijstand van een advo- RlAAD - Een belangrijke Saoe dische terrorist heeft zich over gegeven aan de autoriteiten, na dat het koninkrijk had beloofd een dergelijke overgave te belo nen met amnestie. Een familielid van Othman al Amri maakte diens overgave gis teren bekend. Al Amri stond op de lijst met 26 meestgezochte terroristen in het land. De rege ring op het schiereiland pro beert een einde te maken aan een golf van geweld door aan hangers van de uit Saoedi-Ara- bië afkomstige Osama bin La den. Het aanbod van amnestie ging vorige week in en geldt één imaand. ANP/AFP/RTR caat en zonder het recht op een juridische hoorzitting, zoals nu het geval is voor zo'n zeshon derd van terrorisme verdachte buitenlanders en 'onwettige strijders' in marinebasis Guanta namo. Volgens het hooggerechtshof gaat het argument van de rege- ring-Bush dat de marinebasis een rechteloze enclave is - om dat het op Cubaans grondgebied ligt en niet in de VS - niet op De VS hebben exclusieve contro le over de basis, aldus het hof. Ook buitenlanders die zijn gede tineerd op de basis kunnen naar de federale Amerikaanse rech ter stappen, oordeelden zes van de negen opperrechters. De zaak was aanhangig gemaakt door twaalf gevangenen uit Koe weit en twee uit Australië. Het Amerikaanse hooggerechts hof stelde gisteren ook vast dat staatsburgers van de VS die zon der vorm van proces zijn vastge zet in een militaire gevangenis in de Amerikaanse staat South Carolina recht hebben op een aanklacht, en een 'zinvolle' juri dische zitting. „Oorlog vormt geen blanco che que voor de president als het aankomt op de rechten van staatsburgers", aldus rechter O'Connor. Maar liefst acht van de negen rechters oordeelden dat staats burgers op zijn minst het recht hebben te worden gehoord door een 'neutrale' instantie over hun kant van de zaak, ook als ze door de regering beschouwd worden als een 'vijandelijke strijder'. De 'faire' procedure hoeft niet per se via een burger rechter te lopen, aldus O'Con nor. De 'neutrale' instantie kan ook een militair tribunaal zijn. Dit besluit werd genomen in de zaak van Jaser Esam Hamdi. Hij werd opgepakt in Afghanis tan en zat in Guantanamo tot werd vastgesteld dat hij Ameri kaans staatsburger was. Volgens Amerikaanse mensen rechtenorganisaties heeft het Hooggerechtshof gisteren een historisch besluit genomen. De American Civil Liberties Union en het Center for Constitutional Rights zeiden in een reactie dat het recht heeft gezegevierd nu klip en klaar vaststaat dat de re gering van de VS de gang naar de rechter niet kan afsluiten voor mensen die ze uit veilig heidsoverwegingen voor onbe paalde tijd heeft vastgezet. Amnesty International waar schuwde dat het besluit pas een keerpunt voor de mensenrech ten zal worden, als gevangenen die vastzitten zonder proces of aanklacht ook worden vrijlaten. GPD CUZCO - Tweeduizend toeris ten zitten vast in de Peruaanse stad Cuzco, omdat na twee da gen van zware sneeuwval het verkeer ernstig is ontregeld. Wegen zijn onbegaanbaar. Het vliegveld van Cuzco is sinds zon dag gesloten, aldus een mede werker van de luchthaven. Het is voor het eerst in twintig jaar dat de voormalige hoofd stad van de Inca's met sneeuw is bedekt. ANP/RTR van onze redactie buitenland AKEN - Een enorme politie macht was gistermiddag in Aken op de been om vier gewa pende gijzelnemers te arreste ren die zich na een eerdere schotenwisseling in een huis hadden verschanst. De twee gijzelaars, een echt paar van 24 en 26 jaar. werden lichamelijk ongedeerd, maar in shocktoestand vrijgelaten toen de vluchtauto van de gij zelnemers het begaf. De gijzeling begon direct na een routinecontrole door de po litie bij een benzinepomp vlak bij de snelweg. Tijdens de con trole van de BMW, waarbij het viertal (drie mannen en een vrouw) buiten de auto stond, werd een schot gelost. De poli tie wist de vrouw te arreste ren. De drie mannen dwongen het jonge echtpaar dat wilde tanken, in hun auto te stappen en gingen er vandoor. Op hun vlucht door de binnenstad ver oorzaakten de gijzelaars een aanrijding waarbij een vrouw licht gewond raakte. Daarna vluchtten de daders met gijze laars in de richting van Aken en schoten diverse malen op de achtervolgende politie. Commando-eenheid Toen de auto het begaf, liet het drietal de gijzelaars gaan en ging te voet verder. De man nen hebben vlak voor een gro te kruising een passerende be stuurder zijn Mercedes afhan dig gemaakt, maar zijn niet ver gekomen. Ze drongen daar op via een zijdeur een pand binnen. Verder dan het trap penhuis kwamen ze niet, om dat de deuren op de eerste ver dieping en die van apparte menten op de bovenste verdie ping, gesloten bleven. Een zwaar bewapende comman do-eenheid uit Düsseldorf om singelde het gebouw, waarop het drietal zich overgaf. De politie zei gisteravond nog niets te kunnen zeggen over na tionaliteit van het viertal en het motief voor de wilde vlucht en gijzeling, omdat de verhoren nog volop bezig wa ren. Tijdens de doorzoeking van het pand trof de politie twee wapens aan. De Nederlandse politie be waakte samen met de mare chaussee de grensovergang. Ook de spoorweg tussen Heer len en Aken werd door de poli tie bewaakt om ontsnapping van het drietal naar Neder land te voorkomen. GPD Een gijzeling zorgde voor een verkeerschaos op de altijd drukke Vaalserstrasse in Aken. foto Marcel van Hoorn/ANP NEW DELHI - India en Pakistan zijn gisteren overeenge komen om consulaten te heropenen en hun ambassades weer volledig te bemannen. Dat blijkt uit een gezamenlij ke verklaring die de aartsvijanden na twee dagen van ge sprekken hebben uitgegeven. De onderhandelingsronde ging vooral over de betwiste re gio Kashmir. De Zuid-Aziatische kernmachten hebben zich gebonden aan een 'onafgebroken en ernstige dialoog' om een 'uiteindelijke oplossing' te vinden voor het con flict dat al vijftig jaar voortduurt. ANP/AFP/RTR VILNIUS - Het voormalige Litouwse staatshoofd Adam kus heeft de vervroegde presidentsverkiezingen in Litou wen gewonnen. Hij kreeg zondag ruim 52 procent van de stemmen, tegen bijna 48 procent voor zijn rivale Prunskie- ne. Dat maakte het hoofd van de nationale verkiezingscom missie van de Baltische staat zondagavond laat bekend. De onafhankelijke, door rechts gesteunde Adamkus (77) viert zijn politieke terugkeer als opvolger van Paksas, die in april werd afgezet wegens coi-ruptie en schendingen van de grondwet. Adamkus was al president van 1998 tot januari 2003. ANP/AFP/DPA WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben een ui terst bloedig schooljaar achter de rug. Tussen augustus vo rig jaar en juni dit jaar zijn er 48 sterfgevallen door ge weld gemeld op Amerikaanse scholen. Volgens USA.To day is het aantal doden het hoogste in de afgelopen tien jaar. In het schooljaar 2002-2003 werden zestien geweld- delicten met dodelijke afloop gemeld in en rond Ameri kaanse scholen. ANP ULAANBAATAR - De kiezers in Mongolië hebben de re gerende ex-communisten bij de zondag gehouden parle mentsverkiezingen een afstraffing gegeven voor de econo mische malaise. Volgens de prognoses blijft van het enor me overwicht van de regerende Mongolische Revolutionai re Volkspartij op de Democratische Partij weinig over. In de voorlopige uitslagen heeft de regeringspartij 26 ze tels en staat de oppositiepartij op 13, maar volgens sommi ge prognoses zullen ze elk op 38 uitkomen. Vier jaar gele den wonnen de ex-communisten nog 72 van de 76 zetels in het parlement. AP LONDEN - Kinderen belanden sneller in de puberteit wanneer zij worden blootgesteld aan straling uit de televi sie. Dat blijkt uit een onderzoek van de universiteit van de Italiaanse stad Florence. Kunstmatig licht en straling van televisies verhinderen volgens het onderzoek de productie van de stof melatoni- ne. Melatonine heeft invloed op slaappatronen, maar de Italiaanse wetenschappers menen dat de stof er ook voor zorgt dat kinderen later seksueel volwassen worden. Kin deren hebben steeds vaker last van slaapproblemen en hun puberteit zet steeds eerder in. ANP foto RTR van onze buitenlandredactie DEN HAAG - Menselijk falen is er de oorzaak van geweest dat clusterbommen die Navo-vlieg- tuigen op 7 mei 1999 afwierpen boven de Servische stad Nis, niet op het vliegveld maar in de stad terecht kwamen. Dat heeft oud-minister De Grave van De fensie gisteren gezegd. De voormalige bewindsman werd gehoord in een door slacht offers en nabestaanden van de Navo-actie in Nis aangespan nen zaak tegen de Nederlandse regering. Ook een eerdere actie waarbij de RTS-studio in de Ser vische hoofdstad Belgrado werd gebombardeerd, is bij deze zaak betrokken. Volgens De Grave heeft de Ame rikaanse regering onderzoek la ten doen naar een technisch mankement aan de clusterbom men. Dat is niet gevonden, zo zei hij. Bij de actie kwamen min stens vijftien burgers om, zeven tig mensen raakten gewond. De Grave noemde de gebeurte- BRUSSEL - Vracht- en veerbo ten op de Noordzee, Oostzee en het Kanaal mogen vanaf mei vol gend jaar alleen nog varen op brandstof die ten hoogste 1,5 procent zwavel bevat. Daarover hebben de Europese ministers van Milieu gisteren overeenstem ming bereikt in Luxemburg. De strengere limiet is in overeen stemming met afspraken die eer der zijn gemaakt in het kader van de Internationale Scheep vaartorganisatie (IMO). De regeling geldt ook voor veer boten die havens buiten de drie eerder vermelde wateren aan doen. Binnen de EU komt er ver der een verbod op de verkoop van diesel voor de scheepvaart die meer dan 0,2 procent zwavel bevat. In 2008 daalt die limiet zelfs tot 0,1 procent. Hetzelfde geldt voor het gebruik van diesel in binnenwateren en op ligplaat sen. ANP nis in Nis 'een afschuwelijk tra gedie'. Hij zei vooraf niets gewe ten te hebben van de actie, waar bij geen Nederlandse Na- vo-vliegtuigen waren betrok ken. Naar aanleiding van 'Nis' besloot De Grave wel het ge bruik van clusterbommen door de Nederlandse luchtmacht op te schorten. „Het risico werd on verantwoord groot", zei de oud-minister. Ook over de actie tegen de RTS-studio zei De Grave vooraf niet te zijn ingelicht. Daarbij vielen veertien doden en zestien gewonden. Ook al had de studio geen direct militair belang, hij was wel belangrijk, verklaarde De Grave. De studio werd mede gebruikt voor militaire commu nicatie. Bovendien was het een propagandamiddel van de Servi sche president Milosevic voor zijn acties in Kosovo. De Grave zei dat de Nederland se regering de actie tegen de stu dio verdedigde, maar hij legde de verantwoordelijkheid, ook voor alle beschikbare informa tie, bij de Navo. Aan de actie na men geen Nederlandse vliegtui gen deel. Dat de RTS binnen en kele uren na de aanval weer in de lucht was, deed De Grave twijfelen of het doel van de aan val wel bereikt was. „Maar de Navo wilde ook een signaal aan Milosevic geven." GPD HALLE - Het lichaam van een doodgestoken vrouw heeft acht maanden lang op een balkon ge legen van een appartement in het Duitse Halle. Volgens de po litie is de 39-jarige vrouw zeer waarschijnlijk al in november vorig jaar vermoord. Onlangs begonnen buren te kla gen over stank vanaf het bal kon. De 42-jarige huurder van de betrokken woning is aange klaagd wegens doodslag. De man, die alle schuld ontkent, zit al achter de tralies wegens een ander vergrijp. Het slachtoffer was een bekende van de huur der. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5