Machtsoverdracht in de praktijk PZC Consument verdwaalt in de jungle van de energieprijzen PZC Justitie richt haar zwaarste kanon op bedreiger Verdonk Kamer bedrijft incidentenpolitiek inzake onderwijs Troepen blijven in Irak en interimregering heeft beperkte bevoegdheid te gast 29 juni 1954 dinsdag 29 juni 2004 door Frans van den Houdt De Amerikanen hebben giste ren in Irak de soevereini teit overgedragen aan de op 1 juni geïnstalleerde interimregc- riiig van premier Iyad Allawi. Hiermee houdt de voorlopige re geringsraad, de zogeheten Coali tion Provisional Authority (CPA) op te bestaan en komt of ficieel een eind aan de bezetting van Irak door de coalitietroe pen onder leiding van de Vere nigde Staten. Maar die troepen blijven voorlo pig wel in Irak, en de grote vraag is daarom wat de over dracht in de praktijk eigenlijk inhoudt? Hieronder de belang rijkste vragen en antwoorden. - Wie zitten er in de interimrege- ring? De belangrijkste man is de pre mier, Ivad Allawi. een sjiiet uit Bagdad. Hij is het hoofd van een 31 ministers tellende regering. Vice-premier wordt Barham Sa- lilu de ex-woordvoerder van de Koerden in Washington. Het land knjgt ook een nieuwe presi dent, sjeik Ajil Ghazi al Yawar, eèh! soenniet uit Mosoel, maar zijn functie is vooral symbo lisch. Hij wordt bijgestaan door -twee vice-presidenten, te weten - Ibrahim Jaafaii, een sjiitische politicus uit Karbala, en Rowsch Shways, een politicus uit Koerd istan. -Hoe soeverein is de nieuwe in terimregering precies? Hierover zijn de meningen ver deeld De machtsoverdracht wordt door velen als 'puur sym bolisch' beschouwd, omdat de Amerikanen op de achtergrond (voorlopig) nog steeds de belang rijkste machtsfactor blijven. De Amerikaanse bewindvoerder Paul Bremer heeft het land wel iswaar verlaten, maar wordt op gevolgd door een invloedrijk am bassadeur, John Negroponte .Officieel heeft de regering van Allawi het recht de buitenland- seltroepen te verzoeken het land te verlaten, maar de leden van die regering staan allemaal vier kant achter de VS en hun bond genoten en hebben hen voortdu rend gesmeekt nog enige tijd in Irak te blijven om te helpen bij het verbeteren van de veilig heidssituatie. In de begin maart vastgestelde voorlopige grondwet is afgespro ken dat de interimregering voor af wordt gekend in grote militai re operaties van de coalitietroe pen. De Iraakse regering kan deze echter niet tegenhouden. Graag hadden de Irakezen vetorecht ge kregen, maar hier gingen de Amerikanen niet mee akkoord. Om veiligheidsacties zo goed mo gelijk te coördineren komt er een Nationale Veiligheidsraad, die onder leiding staat van een Irakees en ook Amerikaanse en Britse generaals telt. De interim regering kan geen wetten ma ken of veranderen. Paul Bremer heeft er de afgelopen maanden via eigen maatregelen alles aan gedaan om dit te voorkomen. - Wat gebeurt er met de ruim 150.000 buitenlandse troepen in Irak? Zij blijven voorlopig, zoals ge zegd op verzoek van de interim regering. Hun aanwezigheid is geautoriseerd door de VN-Vei- ligheidsraad, die hierover op 8 juni met algemene stemmen een resolutie aannam. Het VN-man- daat geldt tot eind 2005, wan neer een democratisch gekozen regering de macht overneemt. Mogelijk dat tegen die tijd de meeste buitenlandse militairen Irak verlaten hebben, maar de kans is groot dat ook die nieuwe regering hen, gezien de veilig heidssituatie, verzoekt langer te blijven. Het is de bedoeling dat de Iraak se veiligheidspolitie een steeds belangrijker rol gaat spelen in de ordehandhaving, en buiten landse soldaten slechts op de achtergrond opereren. De Ame rikanen blijven echter vallen on der het Amerikaanse rechtssys teem, zodat Amerikaanse solda ten in Irak niet door een lokale rechtbank berecht kunnen wor den. De Britten en Amerikanen heb ben de VN gewaagd een specia le troepenmacht te sturen om hun personeel te beschermen, zo dra dit terugkeert naar Irak om te helpen bij de wederopbouw van het land en verkiezingen voor te bereiden. Voorlopige regering - Waarom is de macht overgedra gen aan een voorlopige regering, met beperkte macht? De op 1 juni aangetreden rege ring is benoemd en niet gekozen en geldt daarom als een voorlo pig bestuur dat op de winkel moet passen, totdat na verkiezin gen volgend jaar een echte geko zen regering aantreedt. Het voorbereiden van die verkie zingen, die op 2 januari 2005 plaatsvinden, is een van de be langrijkste taken van de huidige interimregering. Niet alleen de Amerikanen vonden het niet no dig de interimregering te veel be voegdheden te geven, ook de sjiieten, die de meerderheid vor men in het land, zagen een al te machtige regering zonder verkie zingen niet zitten. - Wanneer vertrekt de interimre gering en wat gebeurt er dan in Irak? Het op 2 januari 2005 te kiezen parlement kiest op zijn beurt een nieuwe interimregering. De ze krijgt, in tegenstelling tot de huidige, de mogelijkheid wetten te maken. Een van de belangrijkste taken wordt het vaststellen van een nieuwe grondwet, waarover in de herfst van 2005 een referen dum onder de bevolking gehou den wordt. In december volgend jaar moe ten dan verkiezingen plaatsvin den voor een 'echte' regering, die vanaf januari 2006 Irak gaat besturen. GPD door Gijs Schreuders Volgens het Openbaar Minis terie moet het maar eens af gelopen zijn met de bedreigin gen aan het adres van politici. Kogelbrieven, anonieme tele foontjes, gooien van taarten en - in het geval van minister Ver donk - met ketchup, het zijn al lemaal pogingen om via intimi datie de politieke besluitvor ming te beïnvloeden. :Dus heeft justitie het zwaarste •geschut uit het arsenaal van het ■strafrecht in stelling gebracht. Dat kanon heet 'misdrijven te gen de veiligheid van de staat', en daar staat levenslang op. Een 22-jarige man die in een te lefoontje aan RTV-Noord-Hol- larrd heeft gezegd dat er 'van al les' kan gebeuren als minister Verdonk niet binnen twee we ken haar beleid zou wijzigen, krijgt artikel 95a van het Wet boek van Strafrecht aan zijn broek. „Hij die door geweld of bedreiging met geweld een ver gadering van de raad van minis ters uiteenjaagt een lid uit die vergadering veiwijdert of op zettelijk een lid verhindert die -vergadering bij te wonen of daarin vrij en onbelemmerd zijn plicht te vervullen, wordt ge straft met levenslange gevange nisstraf of tijdelijke van ten hoogste twintig jaren." Dit gaat in wezen over een poging tot staatsgreep. Richt justitie haar zwaarste kanon dus niet op een niug? Het is nogal vergezocht een dreigend klinkend telefoon tje te behandelen alsof daarmee hét .voortbestaan van de rechts orde in gevaar is gekomen. Toch - is-het niet onbegrijpelijk dat het Openbaar Ministerie tot een der mate zware verdenking komt. Het. wil duidelijk een signaal ge ven. En dat heeft alles te maken met de moord op Pim Fortuyn. Bij-het proces tegen Volkert van der Graaf stelde het OM dat de moordenaar het hart van het de mocratisch proces had door boord. Fortuyn was echter geen lid van de ministerraad, dus het betrof een 'gewone' moord. Voor de strafmaat maakte dat in deze zaak geen verschil. Maar poli tiek- gemotiveerde strafbare fei- terrzijn wel in een ander licht komen te staan. De opsomming van misdrijven in het Wetboek van Strafrecht begint met de misdrijven tegen de veiligheid van de staat. Zoals daar zijn: een aanslag op het staatshoofd, een aanslag om het land onder vreemde heerschap pij te brengen, een aanslag om de grondwettige regeringsvorm te vernietigen, het met geweld uiteenjagen van de regering. Op al dit soort misdrijven staat levenslang. De bescherming van de staat als hoeder van de demo cratische rechtsorde heeft altijd de hoogste prioriteit van de wet gever gehad. Dat brengt met zich mee dat degenen die met staatsgezag zijn bekleed, zoals ministers, speciale strafrechtelij ke bescherming genieten. Schrik aanjagen Blijkbaar wil het OM daar eens nadrukkelijk de aandacht op vestigen om er flink de schrik in te jagen bij mensen die Verdonk of andere politici te na komen. Maar dit is ook weer het be zwaar tegen de tenlastelegging van artikel 95a in de zaak van de Noord-Hollandse beller. Er bestaat geen schijn van kans dat de man wegens meer dan 'be dreiging met enig misdrijf' (maximumstraf twee jaar) ver oordeeld kan worden. Justitie kan namelijk onmogelijk bewij zen dat minister Verdonk we gens het telefoontje aan RTV-Noord-Holland feitelijk is belemmerd in het uitoefenen van haar functie. Een vergelijkbaar geval deed zich voor in 2000. Een groep die zich Vrije Molukse Jongeren noemde, dreigde met aanslagen tegen de toenmalige ministers Kok en Van Aartsen. Ook toen werd artikel 95a in stelling ge bracht. Zodra de verdachten vei lig achter slot en grendel zaten, liet het OM de aanklacht met een vallen. De veiligheid van de staat was namelijk niet in het ge ding geweest. De vraag is dus: lost justitie geen schot in het duister? Straf vervolging is iets anders dan een symbolische waarschuwing. Er moet een serieuze verden king bestaan. Lichtvaardig aan roepen van de staatsveiligheid in strafzaken, kan ook averechts werken. GPD Mr. Gijs Schreuders is juridisch medewerker van de PZC door Chris van Alem Het is een gekmakende, hoofdpijnverwekkende, on doordringbare brij. Consumen ten die zelf via internet of tele foon op zoek gaan naar naar de beste energietarieven vanaf 1 juli, zijn binnen een half uur volmaakt dolgedraaid. Het is absoluut ondoenlijk om op eigen houtje je weg te vinden in de tarievenspaghetti van de stroom- en gasleveranciers in Nederland. Internetsites hape ren, emails worden niet beant woord en medewerkers van de klantenservice komen er soms niet uit. Het beeld dat 'we klaar zijn voor de liberalisering' ligt al snel aan gruzelementen. Wie de tarieven op een rijtje pro beert te krijgen moet slalommen langs actiepakketen, budgetta rieven, voordeel tarieven, soms voor gas of stroom apart, soms gebundeld. Contracten van een, twee, drie jaar en soms nog langer. Het is vele malen ingewikkelder dan het vergelijken van ziektekosten verzekeringen of tarieven voor de mobiele telefoon. Hogerhand Internetsites als greenpri- ces.com of energiebond.nl bie den evenmin uitkomst, omdat ze nog niet over actuele tarieven beschikken. „Ik moet de tarie ven nog krijgen van hogerhand. Houdt u onze website maar in de gaten", adviseert de mede werkster van ONS Energie uit Schiedam. „De nieuwe gastarie- ven zijn pas volgende week be kend", zegt de klantenservice van Intergas uit Oosterhout. En voegt er in één adem aan toe: „De tarieven die u van Nuon en Essent krijgt zijn ook niet defini tief." De klantenservice van Co- gas geeft per telefoon hogere ta rieven dan die op het tarieven- lijstje van het bedrijf zelf Een email sturen is ook niet al tijd succesvol. Nuon antwoordt niet. Durion idem. Telefonisch dringen ze ongevraagd je huiska mer binnen, maar een vraag via de elektronische snelweg beant woorden. dat is te veel ge vraagd. Probeer een emailtje te sturen vanaf de site van Nuts- Maas in Maastricht. Lukt niet. Greenchoice staat volgens eigen zeggen in de top tien van best be- Sinds hij in een reclamespotje van Eneco Energie figureert is directievoorzitter Ronald Blom van ener giebedrijf Eneco een beetje een bekende Nederlander geworden. foto GPD reikbare bedrijven. Tot twee keer toe neemt de klantenservi ce niet op. De medewerkster van Intergas probeert je direct een meerjarig contract aan te smeren met vaste prijzen. „Als u een vaste prijs zoekt, moet u niet bij ons zijn. Maar misschien mag ik u toch noteren voor een contract van twee jaar. Dan krijgt u een cadeaubon van de Bijenkorf", zegt de klantenservi ce van NRE in Eindhoven. Terugvangen NutsMaas in Maastricht geeft al leen maar cadeautjes aan klan ten die blijven. Ze kunnen een Volkswagen Beetle winnen. Es- sent gaat op oorlogspad met de Philips Senseo of een Grundig dvd-speler, in ruil voor een één- of tweejarig contract voor gas en stroom. De klanten kapen ze vooral weg bij bedrijven als Obragas en Intergas die van oor sprong alleen maar gas lever den, maar omwille van lijfsbe houd nu ook stroom verkopen. „Maar u moet wel bedenken dat Essent de waarde van dat arti kel op een of andere manier te rug wil vangen van u", waar schuwt de medewerkster van RWE Obragas in Helmond. „Wij proberen een scherpe prijs te bieden en geven geen geld uit aan cadeautjes en dure reclame- ENERGIEMARKT campagnes", zegt Westland Energie vroom. Waar Nuon bij de vrije markt voor groene stroom drie jaar ge leden nog langs alle brievenbus sen ging, houdt het zich nu koest. Er lijkt stilzwijgend een niet-aanvalsverdrag te zijn ge sloten. De energiebedrijven be ven nog bij de gedachte aan 2002 toen de middelgrote zake lijke klanten hun eigen energie leverancier mochten kiezen. De fouten stapelden zich op en het regende klachten en onderlinge verdachtmakingen. Bovendien loont een switch nau welijks. Je moet vreselijk zoe ken om leveranciers te vinden die je voor stroom en gas een prijsvoordeel bezorgen van meer dan vijf of zes eurotientjes per jaar. De grote verschuiving wordt pas in januari verwacht als groe ne stroom door het wegvallen van het belastingvoordeel duur der wordt dan grijze stroom. Al le groene pnjsstunters, van wie bijna niemand ook gas levert, vallen dan om. Of er moet zich nog een echte prijsbreker aandienen. Maar ge zien de uiterst lage winstmarges op stroom - in feite wordt er nauwelijks iets aan verdiend - is dat onwaarschijnlijk. Dit is deel acht van een serie over de liberalisering van de energiemarkt per 1 juli door Cees van Overbeek Afgelopen weken was on derwijs weer middelpunt van media-belangstelling. Het hoogtepunt van deze hy pe was het interview met staatssecretaris Nijs over haar verhouding met minis ter van der Hoeven en als con sequentie daarvan haar aftre den. Maar ook de constate ring dat er op het ministerie van Onderwijs te veel exter ne adviseurs werkzaam zijn die dit jaar 7,5 miljoen euro kosten, joeg de spanning hoog op. De waslijst aan incidenten werd daarmee flink uitge breid. Opvallend is hoe door leden van de Tweede Kamer wordt gereageerd. Het zijn blijkbaar de belangrijkste za- ken waar het in de sector on derwijs over gaat. Ze spreken ferme taal en de minister wordt keer op keer ter verant woording geroepen. En de Ka mer gaat daarna over tot de orde van de dag. Het heeft veel weg van platte inciden tenpolitiek die de pagina's vult van kranten en heel wat actualiteitenuitzendingen. Wij maken ons zorgen over de negatieve uitstraling daar van. Alsof er geen andere za ken zijn waarop gereageerd moet worden. Natuurlijk, een ministerie moet een goed ge leide organisatie zijn waar de mensen weten waar het over gaat. De bewindslieden die nen daarvoor hun verantwoor delijkheid te nemen. Inciden ten moeten natuurlijk wor den voorkomen. Maar de Kamer moet er op toezien dat beleid gemaakt en goed uitgevoerd wordt. Het belang van het onderwijs vraagt daarbij zeker een kriti sche houding van de parle- mentsleden ten aanzien van, dat beleid. Veel ernstiger zaken kregen veel minder aandacht. Wat hangt de basisscholen boven het hoofd als straks de bezui nigingen doorgaan en zogehe- - ten In- en Doorstroombanen (ID) verdwijnen? Dat wil zeg-' gen dat allerlei administratie, ve en huishoudelijke klussen weer door docenten moeten worden uitgevoerd. Daardoor' zal er minder tijd zijn voor in dividuele problemen. De volksvertegenwoordiging heeft zich in de afgelopen i maanden uitdrukkelijk ge- mengd in de discussie over de 1 veiligheid van leerling en werknemer in de school. Aan leiding was de moord op do- cent Hans van Wieren van het Terra College. 'Scholen moe ten zorgen voor een goed vei- ligheidbeleid', werd regelma tig gehoord. Van de 7000 ID' ers die binnenkort op straat staan was nu juist een deel bij voorbeeld als conciërge in de praktijk betrokken bij de be- vordering van de veiligheid in de school. Het kabinetsbeleid ten aan zien van de educatie en inbur gering is een ander voorbeeld van een maatregel die bijna, ongemerkt wordt ingevoerd.. Het leidt tot afbraak van de opgebouwde infrastructuur met daarnaast vervelende, ne- gatieve consequenties voor! het overblijvende beroepson-' derwijs. Er zijn meer inhoudelijke za ken waarover echte discussie van de Kamer met bewindshe den node wordt gemist. De overheid eist dat de scholen en de mensen die daarin wer ken zich verantwoorden voor de kwaliteit van hun doen en laten. Wij eisen van minister én parlement een zelfde wijze van werken. Cees van Overbeek is voorzitter van de Onderwijsbond CNV, die 56.000 leden telt. KUNST - Vanuit Parijs is een zending kunstwerken van Con- stantin Guys gearriveerd in Vlissingen. De tekeningen zijn onderdeel van een grote exposi tie die volgende maand wordt gehouden van de in Vlissingen geboren Franse kunstenaar. De wagen werd uitgeladen voor het Stedelijk Museum. SACROFAAG - De rose albas ten sacrofaag die vorige maand is ontdekt in Sakkara. ten zuiden van het Egyptische Cairo is leeg. De oudheidkundi ge dienst had verwacht een mummie te vinden van een fa rao die 4700 jaar eerder leefde. Er wordt gesproken over dé grootste archeologische teleur' stelling van deze eeuw. SCHADEVERGOEDING - Het hof van beroep in Luik heeft een door de rechtbank Neufchateau uitgesproken straf bevestigd. De rechtbank had een chirurg een voorwaar delijke celstraf opgelegd om dat die na een operatie verge ten was stukken verbandgaas te verwijderen uit de buik van een patiënt. De arts moet het slachtoffer, die de fout over leefde, een schadevergoeding betalen van 320.000 Belgische francs, zo'n 16.000 gulden Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stationpark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 (bij acceptgirobetaling geldt een Fax: (0113)315669 toeslag) E-mail: redactie@pzc.nl per maand; 19,45 per kwartaal: 56,60 Middelburg: per jaar: €217.00 Buitenruststraat18 Voor toezending per post geldt een Postbus 8070 toeslag. 4330 EB Middelburg E-mail: lezersservice@pzc.nl Tel: (0118)493000 Beëindiging van abonnementen Fax:(0118)493009 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor1 E-mail: redwalch@pzc.nl het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Goes: Stationspark 28 Postbus 314460 AA Goes Postbus 31 Losse nummers per stuk: 4460 AA Goes maandag t/m vrijdag: 1,20 Tel. (0113)315670 zaterdag: 1,70 Fax. (0113)315669 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW E-mail: redgoes@pzc.nl Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Terneuzen: Postbank 35.93.00 Willem Alexanderlaan 45 Advertenties: Postbus 145 Alle advertentie-orders worden 4530 AC Terneuzen uitgevoerd overeenkomstig de Tel. (0115)645769 Algemene Voorwaarden van Fax (0115)645742 Wegener NV en volgens de Regelen E-mail: redtern@pzc.nl voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 maandag t/m vrijdag: Postbus 62 tijdens kantooruren 4560 AB Hulst zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel: (0114)372776 Tel. (0113)315555 Fax:(0114)372771 Fax. (0113)315549 E-mail: redhulst@pzc.nl Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Zierikzee: Grachtweg 23a Fax:(0113)315549 Postbus 80 Rubrieksadvertenties (kleintjes): 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315550 Tel: (0111)454647 Fax. (0113)315549 Fax: (0111)454657 Voor gewone advertenties: E-mail: redzzee@pzc.nl Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Opening kantoren: Fax. (0113)315529 Maandag t/m vrijdag Zeeuws-Vlaanderen van 8.00 tot 17.00 uur Tel: (0114)372770 Zierikzee en Hulst: Fax: (0114)372771 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De dooiu aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ora (abonnementen (administratie en om u te (laten) intormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseleetMt1 de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC,» x, Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot 'zl* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4