Kamer niet tevreden over knieval De Graaf PZC Van Consumentenbond hoeft de post niet dagelijks bezorgd Helft aantal jonge crimineeltjes heeft psychisch probleem Nog geen groen licht voor vrije postmarkt 3 fartijen voor langzame invoering gekozen burgemeester Ook hiv-besmetten moeten hun cel delen met anderen Dystrofie begrepen Protest tegen schrappen Chinees radioprogramma Nederland traag met windmolens Risico op WAO stukken kleiner In helft computers zit spyware Lijk hangt wekenlang in boom Jongeren steeds jonger het huis uit Fun-Liner nieuwe kentekenrage Twee dagen ziek door EK-voetbal Harde aanpak koffieshops werkt niet dinsdag 29 juni 2004 nnze redactie binnenland DEN HAAG - De Kamer wil dat 4edoor het volk gekozen burge- ceester via de weg van de gelei delijkheid wordt ingevoerd. Gis pen werd bekend dat minister peGraaf (Bestuurlijke Vernieu- ting. D6G) het beoogde massa- Ktslagvan alle vijfhonderd bur gmeesters in 2006 in tweeën dl knippen: in 2006 en in 2010. pe tegemoetkoming is niet ge noeg voor CDA en PvdA. Van beide partijen, goed voor sn ruime Kamermeerderheid, -ogen burgemeesters straks al- #n worden ontslagen als hun benoemingstermijn officieel is afgelopen. „Wat mij betreft kun je daar de gemeenten nog bijtel len, waarvan gemeenteraad en burgemeester zelf aansturen op een verkiezingscampagne, zoals in Rotterdam. Maar dan houdt het helemaal op", reageert CDA-Kamerlid Spies. Pv- dA-woordvoerder Dubbelboer zit op dezelfde lijn. Ook WD en ChristenUnie voelen veel meer voor een gelijkmatige invoering van de gekozen burgemeester. Aanpassingen Vandaag geeft de minister moge lijk meer informatie over de aan passingen die hij in een wets voorstel wil aanbrengen. Uit een verslag van een overleg met de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) blijkt dat de mi nister bereid is om burgemees terskandidaten tevens toe te la ten op een kieslijst van een par tij. Dan kan hij na een mislukte campagne uiteindelijk wel in de gemeenteraad komen. Een Ka mermeerderheid had op die aan passing aangedrongen. Daar naast vindt De Graaf het niet langer bezwaarlijk als kandida ten in meerdere gemeenten op campagne gaan. De minister houdt vast aan een tweederde-meerderheid van de gemeenteraad om een burge meester - in een diepgaand con flict of een vertrouwenscrisis - te kunnen ontslaan. Diens ver kiezingscampagne mag van De Graaf nog steeds door derden worden gefinancierd. In de Kamer leven hier tegen aanzienlijke bezwaren, omdat niet-toegestane megadonaties moeilijk te achterhalen zouden zijn. Ook de VNG is bang voor vriendjespolitiek. De meeste Kamerfracties staan niet te trappelen om de gekozen burgemeester mogelijk te ma ken. Dit 'D66-kroonjuweer is. net als het nieuwe kiesstelsel voor 2006, echter als een harde voorwaarde opgenomen in het regeerakkoord van Balkenen- de-2. Zodra regeringspartijen aan die afspraak tornen dreigt een kabinetscrisis. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Gevangenen die zijn besmet met hiv of he patitis worden tegen de af spraken in ook in een tweeper soonscel gezet. Dat blijkt uit een onderzoek van de vak bond AbvaKabo/ FNV. De bond heeft 59 meldingen van cipiers gekregen over het schenden van de afspraken. Eerder bleek dat ook verslaaf den en psychisch gestoorden niet altijd alleen worden opge sloten. Minister Donner van Justitie heeft dat ontkend, maar Kamerlid Vos van GroenLinks wil toch donder dag een spoeddebat over de kwestie. Klachtenlijn Justitie houdt in zeven gevan genissen een proef met het op sluiten van gedetineerden in een cel. De AbvaKabo opende in april een klachtenlijn om te kijken of het experiment naar behoren verloopt. Het personeel klaagt onder meer dat gevangenen soms worden gedwongen met ie mand anders een cel te delen en dat er lang niet altijd wordt gekeken of dat een pro blemen kan opleveren. Zo worden onder meer rokers en niet-rokers bij elkaar gezet, terwijl dit volgens de nieuwe tabakswet niet mag. Ondanks toezeggingen van het ministerie is er ook lang niet altijd voldoende perso neel. Een bewaker mag een duocel met in zijn eentje ope nen en daarom zouden er op deze afdelingen extra bewa kers worden aangesteld. Door de bezuinigingen is daar wei nig of niets van terecht geko men. De bond vindt dat gevangenis sen daardoor onveilig wor den. GPD HOITERDAM - Patiënten die m een operatie of bij letsel aan bijvoorbeeld een arm onver klaarbare zwellingen krijgen, kunnen opgelucht ademhalen. F.Huygen van het Erasmus Me- disch Centrum heeft ontdekt rat de oorzaak is en inmiddels patiënten met goed gevolg behandeld. Op 2 juli promoveert hij op dit onderwerp. Tot nu toe was deze posttraumatische dystrofie een onbegrepen ziekte. De complica te die optreedt kan leiden tot ernstige invaliditeit. Het gaat raak gepaard met een ontrege ling van het centraal zenuwstel sel. Alle weefsels en alle func ties van een arm of been kunnen Jaarlijks krijgen achtduizend mensen last van posttraumati sche dystrofie. Het leeuwendeel geneest binnen korte tijd. De aandoening komt bij alle leeftij den voor, maar vaker bij men sen tussen de 45 en 60 jaar. ANP DEN HAAG - „Jullie Nederlan ders delibereren net zo lang aver het plaatsen van een wind molen, als andere landen over bet houwen van een kerncentra le. Ik heb gehoord dat het acht jaar duurt." Dat zei directeur llandil van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) giste ren in Den Haag. Het was minister Brinkhorst van Economische Zaken uit het kart gegrepen, ook al haastte de [)66-bewindsman zich te zeggen cater voor hem geen kerncentra lesbij hoeven in Nederland. Wel deelt hij de kritiek op de jaren slepende procedures voordat en vergunning wordt verleend, llandil was gisteren in Den Haag om het vierjaarlijkse rap- ;ort over het energiebeleid van Nederland toe te lichten. Het SA is overwegend positief. Een van de aanbevelingen is dat Nederland ook in een geliberali seerde energiemarkt door moet pan met het kleineveldenbe- Idd. Het IEA pleit ervoor een fis- gunstig afschrijvingsregi em nieuw leven in te blazen om se oliemaatschappijen aan te zetten tot meer investeringen op de Noordzee. Maar onduidelijk jhoe het gas uit die velden aan ee man wordt gebracht, als de Gasunie niet verplicht is om het af te nemen. Mandil suggereer de verplichte quota bij afne mers, maar Brinkhorst liet in eet midden of hij dat zou overne men. ANP Pagina 4 consument verdwaalt AMSTERDAM - Werknemers bebben vorig jaar in bijna alle sectoren minder risico gelopen 0|n arbeidsongeschikt te wor den. ■Met name in de sectoren ge- rondheid, onderwijs, uitzendbe- drijven, reiniging en bouw ver minderde het aantal nieuwe «AO'ers substantieel", aldus uitkeringsinstantie UWV giste ren. De vijf sectoren samen zorg den vorig jaar voor 23.480 nieu we WAO'ers, 11,700 minder dan "12002. ANP Peter van Straaten is met vakantie door Eric de Bie AMSTERDAM - Het elke dag rondbrengen van post is niet meer nodig. In de huidige tijd van mobiel bellen, sms-berich- ten en e-mail is de brief een achterhaald en langzaam com municatiemiddel. Als postbe drijf TPG dan toch moet bezui nigen. kan de bezorging op bij voorbeeld maandag wel wor den afgeschaft. De consument zal er niet wakker van liggen, verwacht de Consumenten bond. „Veel mensen denken nu al dat er op maandag geen postron- des zijn. doordat er op die dag gewoon weinig post is", aldus directeur Klaske de Jonge van de Consumentenbond. Zij doet deze uitspraak in een nieuws brief van TPG Post, dat enkele reacties op de onlangs gepubli ceerde Postvisie van het minis terie van Economische Zaken verzamelde. „Je kunt je serieus afvragen in hoeverre een dage lijkse postbezorging nog nodig blijft", zegt Prins. „Vroeger was post de enige manier waar op je mensen kon bereiken. Dat is allang niet meer zo. We hebben sms, e-mail en de mo biele telefoon. Het consumen tengedrag is de afgelopen ja ren sterk gewijzigd en die ont wikkeling is nog in volle gang. Dan moet je ook anders om gaan met de universele dienst verlening." TPG heeft nog geen concrete plannen over minder vaak post bezorgen, maar denkt wel al langer na over aanpassingen. Door de toegenomen digitalise ring (bijvoorbeeld internetban- kieren) neemt het aantal te be zorgen poststukken namelijk sterk af. TPG houdt er reke ning mee dat het totale postvo- lume over circa vier jaar twin tig procent minder is en is daar om vorig jaar al begonnen met de uitvoering van een herstruc tureringsplan. In totaal ver dwijnen bij de postdivisie vijf duizend banen en werd de 'postbode nieuwe stijl' geïntro duceerd. Straks selecteert een computer volledig de looprou tes van de postbodes, die dat nu nog grotendeels handmatig doen. Voor hen valt dat werk dus weg, waardoor ze minder goed betaald kunnen worden. Een andere bezuiniging kan het terugbrengen van de fre quentie van de bezorging zijn. Post-directeur Harrv Koorstra vroeg zich een jaar geleden al af of mensen 'erop zitten te wachten dat de postbode zes dagen per week langskomt'. „Voor persoonlijke post wel na tuurlijk. Maar dat is slechts zes procent van het totale volu me. Ruim negentig procent be staat uit zakelijke stukken als bankafschriften. De meeste particulieren maken die toch niet direct open." De Consu mentenbond hamert er wel op dat de keuze aan de consument wordt gelaten. „We vinden het belangrijk dat de kwaliteit van de postbezorging niet ver schraalt", aldus directeur Klas ke de Jong. „Maar wij zijn ook tegen een mogelijke verhoging van de prijs van de postzegel. Als die prijs gelijk kan blijven wanneer op maandag geen post wordt bezorgd, kan dat een keuze zijn die consumen ten beter schikt dan een prijs verhoging. Maar hun mening moet wel worden gevraagd." Dat komt overigens pas in 2007 aan de orde, want het ka binet besloot deze maand dat TPG tot dat jaar zijn tarieven met mag verhogen. GPD In de tijd van mobiel bellen, sms-berichten en e-mail zou het elke dag rondbrengen van de post niet meer nodig zijn. foto Ramon Mangold/GPD DEN HAAG - Meer dan de helft van de Nederlandse com putergebruikers heeft last van software die zonder dat ze het merken op de computer wordt geïnstalleerd. Deze soft ware. 'spyware' genoemd, 'ziet' welke internetpagina's de gebruiker bezoekt en kan zelfs instellingen op de compu ter veranderen. De Safe Internet Foundation (SIF), een onafhankelijke stichting die zich inzet voor veilig internetgebruik, heeft tweeduizend Nederlandse internetgebruikers onder vraagd over spyware. De helft van de internetters ver moedt dat de computer met spyware is geïnfecteerd. ANP ENSCHEDE - In Enschede heeft een lijk wekenlang in een boom gehangen. Volgens de politie is het niet uitgeslo ten dat het lijk er zelfs al drie maanden hing. Zondagavond zagen passanten in een bosschage iets in een boom hangen dat op een mens leek. De politie werd gewaarschuwd en die heeft het lichaam uit de boom ge haald. Omdat het in verregaande staat van ontbinding verkeert, is nog niet duidelijk of het om een man of vrouw gaat. Onderzoek heeft uitgewezen dat er geen sprake is van een misdrijf. ANP VOORBURG - Jongeren gaan op steeds jongere leeftijd op zichzelf wonen. Ieder jaar verlaten een kwart miljoen jongeren het ouderlijk huis. De meesten vertrekken na hun twintigste verjaardag, blijkt uit een gisteren gepubli ceerd onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Sommigen staan echter al voor hun achttien de jaar op eigen benen. Een kwart van de jongeren die het ouderlijk huis verla ten, vertrekt niet zozeer om te gaan trouwen of samenwo nen, maar om zelfstandig te zijn. Dat komt mogelijk door dat aan het begin van de eeuw de werkloosheid onder jon geren laag was, aldus onderzoekers van het CBS. ANP DEN HAAG - De Fun-Liner is de nieuwste rage op de weg. Het is een sticker met een korte, veelal humoris tische tekst die onder het kenteken wordt geplakt. Beden ker van deze sticker is Willem Klaassen uit Dordrecht. ANWB en de politie zijn er niet blij mee. Het plakplaatje zou ongelukken in de hand werken omdat de automobi list er door wordt afgeleid. Favoriete teksten zijn: 'Heb je nog seks of golf je al?', En: 'Als je dit kunt lezen, ben ik mijn sleurhut verloren'. GPD UTRECHT - Werknemers krijgen het knap beroerd wan neer Nederland een wedstrijd speelt op het Europees Kampioenschap, Vorige week woensdag, de dag waarop het Nederlands elftal aantrad tegen Letland, lag het ziek teverzuim eenvijfde hoger dan op een normale woensdag. Dat heeft ArboNed, de op een na grootste arbodienst, gis teren medegedeeld. Volgens ArboNed, dat zieke werkne mers helpt zo snel mogelijk weer aan de slag te gaan, meldde de dag na de wedstrijd tegen de Letten ongeveer 15 procent meer mensen zich 'ziek'. ANP DEN HAAG - Een paar honderd Nederlandse Chinezen demonstreren voor het Centraal Station in Den Haag tegen de plannen van de NPS om een nieuwsprogramma met veel Nederlands nieuws in het Chinees uit de ether te halen. foto Juan Vrijdag/ANP DEN HAAG - De strenge aan pak van cannabis werkt volgens de wiethandel averechts. Het Platform Cannabisondernemin- gen Nederland (PCN) zegt dat steeds meer softdrugs illegaal worden verkocht. Deze handel aren betalen geen belastingen en verkopen ook harddrugs, ver klaart het platform. Minister Donner van Justitie wil koffieshops in de buurt van scholen en in grensgebieden te rugdringen. Onder druk van het kabinet is het aantal al van 1200 naar 800 gedaald. Morgen pre senteert de minister plannen die gericht zijn op strengere contro le en het sluiten van verkoop punten. De bewindsman wil hiermee ook het drugstoerisme een halt toeroepen. „Voor elke koffieshop die geslo ten wordt komen tien illegale verkooppunten terug", zegt ad vocaat A. Beckers, gespeciali seerd in cannabiszaken. Volgens hem wil Nederland als komend EU-voorzitter een goede indruk maken op de andere lidstaten. „Het wil niet overkomen als een drugsvrij staat en wordt stren ger bij het gedogen van canna bis. Terwijl Duitsland en België in de grensgebieden milder wor den. Het op zak hebben van soft drugs voor eigen gebruik wordt daar sinds kort gedoogd." Duit sers en Belgen kunnen in eigen land niet op een legale manier aan cannabis komen en gaan daarvoor naar Nederland. „Door sluiting van koffieshops verplaatst zich de handel naar de straat, stations, en woonhui zen", zegt W. Panders, voorzit ter van PCN. „Cannabis is illegaal veel goed koper." Ook in 1996, toen de leeftijdsgrens voor aankoop werd verhoogd van 16 naar 18 jaar, zag je een verplaatsing van de koffieshop naar de straat, zegt Beckers. GPD door Marloes de Koning DEN HAAG - De helft van de kinderen die voor hun twaalfde jaar met de politie in aanraking komen, heeft forse psychische problemen. De crimineeltjes gaan na hun misdrijf vaak zon der hulp of behandeling weer naar huis. Een groot deel be landt binnen een jaar weer op het bureau. Dat zijn de voorlopige uitkom sten van een onderzoek door de afdeling kinderpsychiatrie van het medisch centrum van de Vrije Universiteit (VUMC) in Amsterdam. De onderzoekers bekijken op basis van politiebe standen wie de crimineeltjes zijn en hoe het met hen gaat na dat ze voor het eerst met de poli tie in aanraking zijn gekomen. Tot nu toe zijn honderd kinde ren onderzocht: dat worden er in totaal driehonderd. De onder zoekers gebruiken politiebestan den uit de stadsregio Rotter dam, Utrecht en omgeving en po litieregio Midden- Gelderland. Volgens Theo Doreleijers, hoog leraar kinder- en jeugdpsychia trie van het VUMC, is de helft van de tot nu toe onderzochte kinderen 'fors problematisch'. „Het gaat om kinderen met bij voorbeeld antisociaal gedrag, adhd en andere gedragsstoornis sen." Hij noemt de groep repre sentatief voor de rest van het land. Kinderen tot twaalf jaar wor den niet strafrechtelijk ver volgd. Ze kunnen samen met hun ouders deelnemen aan Stop-reactie, een preventief pro gramma onder verantwoorde lijkheid van het Openbaar Minis terie. Meedoen met Stop-reactie kan alleen als de ouders toestem ming geven en actief mee willen werken. Ruim de helft doet dat niet. „Met die kinderen gebeurt dus helemaal niéts", zegt Dorele ijers. ..De agent zet ze voor de deur af en zegt 'vertel maar aan pappie of mammie'. Dat doet zo'n kind natuurlijk met." De hoogleraar pleit voor meer hulp aan de kinderen en meer moge lijkheden om de ouders te dwin gen mee te werken met bijvoor beeld opvoedcursussen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Ka mer vindt dat er nog te veel on duidelijkheid is over de plannen van het kabinet om de post markt in 2007 vrij te maken. Voordat ze groen licht wil ge ven, moet minister Brinkhorst van Economische Zaken dan ook eerst meer gegevens leveren over onder meer de gevolgen voor de dienstverlening aan de consument, het aantal postvesti- gingen en marktontwikkelingen in omringende landen. Dat bleek gisteren tijdens een over leg in de Tweede Kamer. Het kabinet wil de liberalise ring van de Nederlandse post markt laten samenvallen met die in het Verenigd Koninkrijk en Duitsland. Onder druk van de Kamer beloofde Brinkhorst gisteren dat hij ook goed in de gaten zal houden wat Frankrijk en België doen. Bij parlementa riërs bestaat de vrees dat Franse bedrijven zich na een liberalise ring wel op de Nederlandse markt kunnen storten maar dat Frankrijk op zijn beurt de deur voor Nederlanders dicht houdt Om twijfelaars nog meer tege moet te komen, kondigde Brink horst aan een 'noodrem' in de wetgeving te verwerken, zodat ook tijdens de voorbereidingsfa se op de liberalisering in 2007 nog kan worden ingegrepen. In Europa is afgesproken te stre ven naar een vrije postmarkt in 2009. In Nederland heeft nu postbedrijf TPG nog een wette lijk monopolie op de verwerking van briefpost tot 100 gram. Overigens is de verwachting dat in eerste instantie vooral bedrij ven profiteren van de liberalise ring en niet zozeer consumen ten ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3