PZC Weer minder doden in verkeer Van Schaik scherpt actie voor gekozen burgemeester aan Tandarts voor verstandelijk gehandicapten Onrendabele buslijn vervangen door vervoer op afroep BMW ZWARTEPOORTE M OPEN HUIS ZATERDAG 3 JULI Kinderdagverblijf in Sint Jansteen Hoogste punt Huize Emmaus Boete voor dronken automobilist Betrapt op inbreken Vernielingen aan zorginstelling leeuw se cijfers gaan tegen landelijke trend in Zwembad gesloten door storing factie: 0113-315649 ■WW pzc.nl ifliail:redactie@ pzc.nl iostbus 314460 AA Goes iflvertentie-exploitatie: i-en Midden-Zeeland: 0113-315520; •tfuws-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. jinsdag 29 juni 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen Proefrijden met bijna alle BMW/MINI en Land Rover moJellen Op een BMW occasion 2 jaar gratis onderhoud en reparatie Op een nieuwe BMW jubileum voordeel Gratis check up van uw auto inclusief wasbeurt i Voor meer informatie omtrent het OPEN HUIS' www.zwartepoorte.nl AMUNDSENWEG 33, GOES Advertentie SINT JANSTEEN - Kinderopvang Pinkeltje uit Vogel waarde wil op korte termijn een kinderdagverblijf ope nen in een pand aan de Hoofdstraat in Sint Jansteen. In Sint Jansteen is er grote behoefte aan kinderopvang en buitenschoolse opvang. Pinkeltje, nu al gevestigd aan de Bossestraat in Vogelwaarde, wil hierop inspringen door in Sint Jansteen een vestiging te openen. Het pand in de Hoofdstraat dat Pinkeltje op het oog heeft, ligt centraal en is groot genoeg, maar volgens het bestemmingsplan mag er in het gebouw geen kinderdagverblijf komen. Het college van burgemeester en wethouders van Hulst wil echter een vrijstellingsprocedure beginnen om de komst van Pinkeltje mogelijk te maken. IJZENDIJKE - De nieuwbouw van een gedeelte van ver zorgingshuis Huize Emmaus in IJzendijke bereikt van daag het hoogste punt. Begin dit jaar is een start gemaakt met de sloop van de bestaande vleugel met elf intramura le appartementen. Aansluitend is op dezelfde locatie be gonnen met de nieuwbouw van 21 huurappartementen met zorginfrastructuur. De oplevering van het nieuwe ge deelte is gepland voor oktober 2004. BRESKENS - Een 34-jarige automobilist uit Brugge is in de nacht van zondag op maandag in de Dorpsstraat be keurd voor dronken rijden. Uit de blaastest bleek dat de man ruim 1,8 maal teveel had gedronken. Hij kreeg een boete en een rijverbod van drie uur. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een 28-jarige man uit Middelburg is zondagavond aan de Mannezeeseweg in Nieuw- en Sint Joosland op heterdaad betrapt bij een in braakpoging. Hij probeerde om 20.40 uur een woning in te komen. Getuigen alarmeerden de politie die de Middel burger aanhield. MIDDELBURG - Twee ruiten en een dakventilator van een zorginstelling aan de Koudekerkseweg in Middelburg zijn tussen zondagavond en maandagochtend vernield. Ook zijn er dorpels los gemaakt. De schade loopt in de honderden euro's. Bij éen andere zorginstelling aan de zelfde weg is ingebroken in de kantine. Dat gebeurde tus sen zondagmiddag vier uur en maandagochtend acht uur. Uit de kantine werd^geld en frisdrank gestolen. door René van Stee OOSTBURG - De Sluisse wet houder van Verkeer en Vervoer L. Wille pleit voor een systeem op afroep voor onrendabele Zeeuws-Vlaamse buslijnen. De onrendabele lijnen kosten de provincie veel geld. Dit jaar vangt de provincie met 900.000 euro de rijksbezuinigin- gen op het openbaar vervoer op. Hetzelfde bedrag is ook opgeno men in de begroting van 2005. Bovendien ligt er een verhoging tot 1,3 miljoen euro op de loer. „Het lijkt dus een structureel verhaal te worden. Ik vind het prima dat de provincie hiertoe het initiatief neemt, maar ik vraag me af of dit gemeen schapsgeld efficiënt wordt inge zet. Ook heb ik twijfels over de manier waarop het openbaar vervoer in de streek is geregeld. Vooral op basis van bedrijfseco nomische argumenten heb ik het gevoel dat dit veel beter moet kunnen", aldus Wille. Reizigersorganisatie Rover steunt het idee om het openbaar vervoerssysteem in de streek grondig te herzien. Wille; „Het gaat dus niet om een volledige afschaffing. Een ziekenhuisbe zoek per openbaar vervoer moet altijd mogelijk blijven. Ook het bovenregionale net met mini maal een halfuur- of een uur- dienst zal altijd blijven bestaan. Mijn streven is een betrouwbaar systeem te realiseren met een ho ge frequentie tegen betaalbare prijzen." Wille denkt aan een systeem zo als dit ook bij het collectief vraagafhankelijk vervoer wordt toegepast. Hierbij kunnen reizi gers hun vervoer op afroep be stellen. Volgens de wethouder moeten reizigers - zo mogelijk per e-mail - tijdig een aanvraag doen en ook meteen antwoord krijgen. Hij verwacht dat Zo een flexibele afstemming te berei ken is, waardoor meer mensen gebruik maken van het open baar vervoer. „Het rijdt dan im mers op tijdstippen dat het de reiziger uitkomt. In het kader van kostenbesparing kan nog worden gekeken naar de inzet van vervoersmiddelen. Dat hoeft niet altijd een»grote bus te zijn." Wille vindt dat de provin cie het voortouw moet nemen om het openbaar vervoer anders in te richten. Gedeputeerde G. de Kok be aamt dat 'het' niet de bedoeling is tot in lengte van dagen lege bussen rond te laten rijden'. „Daarom kijken we kritisch naar de bezettingsgraad, ook om te zien of er effectief met geld wordt omgegaan. Maar we moeten waken voor verschra ling van het platteland, de socia le functie van het openbaar ver voer niet uit het oog verliezen." De provincie bereidt een nieuw openbaar-vervoerbeleidsplan voor. De Kok: „Als de heer Wil le haalbare oplossingen heeft, moet hij zeker langskomen," zeeuwse almanak Vrij onverveerd Tamar van zes heeft een za- kenoma in Hoedekenskerke. Bij wie ze thuis de telefoon niet mag opnemen. Want dan kunnen het grote zakenmen sen zijn. Voor het bedrijf van oma. En niet voor Tamar. Daar denkt Tamar heel an ders over. Zeker als oma even niet in de buurt is. Zo kreeg laatst een zakenme- neer telefonisch te horen dat Tamar een pop heeft. Die heet Amalia en die is niet zo le.uk. Een beetje nurks is ze, zo leg de Tamar uit. „Misschien wordt ze vrolijk als je het Wilhelmus voor haar zingt", bedacht de zaken- meneer siiaaks. Da's mogelijk", vond Ta mar. En ze begon. Ze kent wel vier coupletten. jwr. Deze cijfers betekenen niet dat je verkeersveilighei d aa nmerke- üjk is toegenomen. Het aantal personen dat als gevolg van een (erkeersongeluk in het zieken huis belandt, ligt al acht jaar op jngeveer 370. Coördinator Rhebergen van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee- jnd(ROVZ): „We zien daar wei- ag verandering in. Natuurlijk zijn we blij met de afname van éét aantal fatale slachtoffers, maar zo lang elk jaar ongeveer Evenveel mensen bij ongevallen gewond raken, blijft de verkeers- veiligheicl zorgen baren." De ontwikkeling van de slachtof- iercijfers in Zeeland wijkt af ïan het landelijke beeld. Over ■eel Nederland gezien is vorig aar een lichte afname geconsta- :eerd van het aantal personen lat na een verkeersongeluk kor te of langere tijd in het zieken huis moest worden behandeld. Daarentegen was landelijk spra- jevan een stijging van het aan tal doden in het verkeer met 4 procent. te Zeeland geldt als doelstel ling dat in 2010 het aantal ver- leersdoden met 30 procent en doorConnv van Gremberqhe 1ERNEUZEN - De Terneuzense PvdA-vvethouder C. van Schaik zet zijn campagne voor het geko zen burgemeesterschap onver minderd voort. Nadat hij twee weken geleden een e-mailactie begon, heeft Van Schaik in het PvdA-blad Lokaal Bestuur alle ruimte gekregen om zijn cam pagne verder vorm te geven. Tot nu toe heeft de prominente Zeeuws-Vlaamse sociaal-demo eraat vrij veel respons gekregen op zijn actie voor het gekozen burgemeesterschap. Vooral van collega-wethouders, Tweede Ka merleden en gewone leden, maar absoluut niet van mensen uit de doelgroep: de burgemees ters. Zij waren het namelijk, die Van Schaik enkele weken geleden door middel van een schrijven opriepen om hun actie tegen het gekozen burgemeesterschap te steunen. „Als zij geen oproep hadden gedaan, was ik nooit een campagne begonnen. Maar ja, als zij zaken aandragen waar in ik me niet kan vinden, dan zullen ze dat weten ook." Van Schaik vindt dat de bevol king het recht moet hebben om het bestuurlijke boegbeeld van de gemeente te kiezen. Hij is van mening dat Nederland af moet stappen van het systeem van benoemde burgemeesters, waarbij de kleur of achtergrond van een burgemeester zou moe ten passen bij een gemeente. De Terneuzense wethouder be toogt in het partijblad dat door het dualisme de functie van bur gemeester inhoudelijk sterk is uitgehold. Hij noemt de positie van de huidige burgemeesters 'deerniswekkend', een term die Van Schaik leent van oud-pre mier D. van Agt. In het huidige bestuurssysteem heeft.de burge meester alleen nog zijn wettelijk opgelegde taken uit te voeren. Portefeuilles van enige politieke betekenis heeft hij of zij niet meer, simpelweg omdat als er controversiële zaken aan de or de zijn, college en raad de burge meester politiek zouden kunnen kleuren. Dubbele agenda Hoe snel de uitholling van het ambt van burgemeester is ge gaan, maakt Van Schaik duide lijk aan de hand van een voor beeld. Hij voert daarin oud-bur gemeester R. Barbé op. „Een burgmeester waarvan jaren uit verveling is geturfd hoelang hij tijdens raads-en commissiever gaderingen aan het woord was. Tachtig procent van de tijd ging naar hem en politiek dier als hij was trok hij twaalf jaar de be stuurlijke kar, vooral beleidsbe palend. Het duale stelsel maak te hij nog zes maanden mee en hij kwijnde helemaal weg. Wat hem restte om invloed te bewa ren, waren de wandelgangen en noodgedwongen een dubbele agenda", aldus Van Schaik. De Terneuzense wethouder vindt het hoog tijd dat de burge meester legitieme politieke macht krijgt en dat de bevol king die hem of haar moet ver schaffen. Als de PvdA dit lande lijk niet inziet, dan blijft die par tij volgens Van Schaik een echte bestuurderspartij. Een imago waar de partij net vanaf wilde. Lonink Van Schaik wil met zijn actie zichzelf niet in de markt zetten als potentieel burgemeesterskan didaat. „Dat is niet aan de orde. Ik wil dat ook helemaal niet. Als Jan Lonink straks in Terneuzen wil meedingen, dan kan hij - voor zover er geen andere kandi daten uit onze kring zijn - reke nen op mijn steun." SAS VAN GENT - Hoewel het zonnig weer was, liep badmeester Staf Martens gisteren in zijn eentje langs het bassin in Sas van Gent. Zwemlustigen kunnen een aantal dagen niet terecht in het openluchtbad. De gemeente Terneuzen, beheerder van het bad, heeft de voorziening gesloten. Zaterdagmiddag is tijdens on derhoudswerken water in een kelder gelopen waar zes circulatiepompen staan opgesteld. De gemeente had ge dacht de kelder leeg te pompen en de pompen droog te blazen, maar dit bleek niet afdoende. Dit betekent dat een gespecialiseerd bedrijf de pompen zal moeten de monteren, repareren en terug moet installeren. Hiermee zijn enkel dagen gemoeid. Met een beetje geluk is het bad donderdag weer geo pend. foto Peter Nicolai kir Ben Jansen IIIDDELBURG - Het aantal ver- ieersdoden in Zeeland blijft da- Dit jaar zijn tot dusver zes jersonen bij verkeersongeluk- jen om het leven gekomen. Ge kken over een periode van twaalf maanden bedraagt het aantal slachtoffers 21. Ter verge lijking: in 2003 lieten 26 perso nen het leven in het Zeeuwse lerkeer. In de periode 1997 tot en met 1999 was het aantal ver- ieersdoden gemiddeld 45 per het aantal ziekenhuisgewonden met 25 procent moet zijn vermin derd ten opzichte van het gemid delde over 1997, 1998 en 1999. Dat betekent niet meer dan 32 doden en 300 ziekenhuisopna men. Rhebergen: „Met 29 ver keersdoden in 2002 en 26 in 2003 zitten we al duidelijk on der het streefcijfer voor 2010. Juist omdat we zo langzamer hand in de kleine getallen belan den, moeten we maar eens na denken over andere normen. Het is misschien beter de ont wikkeling van de verkeersveilig heid in Zeeland in de toekomst af te meten aan het aantal ernsti ge verkeersslachtoffers." Het aantal gewonden dat na een ver keersongeluk in het ziekenhuis wordt opgenomen, ligt in elk ge val nog ruimschoots boven het streefcijfer voor 2010. Doelstelling Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat wil de verkeersvei ligheid de komende jaren fors verbeteren. Ze kondigde giste ren een nieuwe doelstelling aan. De huidige van niet meer dan 900 verkeersdoden in 2010 wil ze verscherpen naar 640 in 2020. Dat komt te staan in de no ta mobiliteit die in het najaar verschijnt. Peijs wil allerlei maatregelen bespreken in Euro pees verband. Een van de voor stellen is voertuigidentificatie, een soort elektronisch oog in au to's waarmee die voertuigen kunnen worden gevolgd. Zo kun nen auto's sneller worden opge spoord als ze doorrijden na een aanrijding. Ook handhaving van snelheid kan wellicht via zo'n systeem, pagina 13: inzicht in verbalen Anneke Libbrecht (links), moeder van Vincent (midden) en Maria le Roy kregen het voor elkaar dat ver standelijk gehandicapten dicht bij huis een behandeling kunnen ondergaan. foto Peter Nicolai door René van Stee OOSTBURG - Mensen met een verstandelijke beperking kun nen sinds gisteren in het Anto- niusziekenhuis in Oostburg te recht voor een tandheelkundige behandeling onder narcose. Behalve gebruikelijke mankeme- ten aan het gebit, kunnen ver standelijk gehandicapten om uit eenlopende redenen gebitspro blemen krijgen. Deze mensen zijn vaak heel angstig of te on rustig om een gewone ingreep bij de tandarts te ondergaan. Zij kunnen alleen behandeld wor den onder volledige narcose. „Bij Nederlandse ziekenhuizen zoals in Breda en Vlissingen lo pen de wachttijden voor een be handeling onder narcose op tot negen maanden. Wij vinden dit niet acceptabel. Om onder meer dit probleem op te lossen, heb ben wij deze vorm van tandheel kundige hulp dichter bij huis ge haald. Het is bovendien een pri ma aanvulling op de behandelin gen van de afdeling kaakchirur- gie", vertelt projectleider M. de Lijser van ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen. Het project is in gang gezet door Anneke Libbrecht uit SintJan- steen, eveneens ontwerpster van de affiches van de nieuwe voor ziening. Zij ondervond ruim drie jaar geleden tal van proble men bij de verlening van tand heelkundige hulp aan haar zoon Vincent. Maria le Roy van het in- midels opgeheven Regionaal Or gaan Zorg (ROZ) besloot de kar te trekken. Gaandeweg kreeg ze alle neuzen een kant op. „Het heeft redelijk lang geduurd, maar uiteindelijk is het bewijs geleverd dat er daadwerkelijk iets tot stand komt als je er met veel mensen in gelooft", aldus le Roy. Het project richt zich op men sen met een verstandelijke be perking van alle leeftijden uit het deelgebied Euregio Schelde- mond in de Zeeuws-Vlaamse grensregio. De verwachting is dat jaarlijks zestig mensen een behandeling zullen ondergaan. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren, het UZ Gent, Stichting Tra gel en ziektekostenverzekeraar OZ werken voor dit doel nauw samen. De projectduur is drie jaar. De kosten bedragen 180.000 euro, waar-van de Euregio Schelde- mond 90.000 euro bijdraagt. Na afloop van de projectduur moet de nieuwe voorziening op eigen benen staan. Op termijn is het ook de bedoeling mensen te be handelen die extreem angstig voor de tandarts zijn. Twee patiënten ondergingen gis terochtend de eerste behande ling in het Antoniusziekenhuis. Onder leiding van prof. L. Marks worden de ingrepen uitge voerd door gespecialiseerde tandartsen van het Centrum Bij zondere Tandheelkunde van het Universitair Ziekenhuis in Gent. Deze tandartsen hebben jaren lange ervaring met de behande ling van verstandelijk gehandi capten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35