Steeds minder doden in verkeer PZC Waterland verzet zich tegen windmolens Susanna Maria Lonque terug op Oosterland OPEN HUIS Dorpshuis en café Noordgouwe gaan concurrentie aan leeuwse cijfers gaan tegen landelijke trend in aakstraf voor Zierikzeeënaar BMW ZWARTEPOORTE ZATERDAG 3 JULI Diefstal uit vrachtwagen Drankrijder aangehouden Klacht over Jeugdhoeve verworpen Vernielingen aan zorginstelling Betrapt op inbreken Concert „telle: 0113-315649 ittW.pzc.nl ijstbus 314460 AA Goes ^rtentie-exploitatie: word-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Lws-Vlaanderen: 0114-372770; al: 020-4562500. jnsdag 29 juni 2004 waarin opgenomen 1 de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland mr Ben Jansen UDDELBURG - Het aantal ver- eersdoden in Zeeland blijft da- Dit jaar zij" tot dusver zes irsonen bij verkeersongeluk- het leven gekomen. Ge- (kcn over een periode van naalf maanden bedraagt het antal slachtoffers 21. Ter verge- ng: in 2003 lieten 26 perso- het leven in het Zeeuwse „rkeer. In de periode 1997 tot in met 1999 was het aantal ver- ieersdoden gemiddeld 45 per Deze cijfers betekenen niet dat de verkeersveiligheid aanmerke lijk is toegenomen. Het aantal personen dat als gevolg van een verkeersongeluk in het zieken huis belandt, ligt al acht jaar op ongeveer 370. Coördinator H. Rhebergen van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ): „We zien daar wei nig verandering in. Natuurlijk zijn we blij met de afname van het aantal fatale slachtoffers, maar zo lang elk jaar ongeveer evenveel mensen bij ongevallen gewond raken, blijft de verkeers veiligheid zorgen baren." De ontwikkeling van de slachtof fercijfers in Zeeland wijkt af van het landelijke beeld. Over heel Nederland gezien is vorig jaar een licht afname geconsta teerd van het aantal personen dat na een verkeersongeluk kor te of langere tijd in het zieken huis moest worden behandeld. Daarentegen was landelijk spra ke van een stijging van het aan tal doden in het verkeer met 4 procent. Voor Zeeland geldt als doelstel ling'dat in 2010 het aantal ver keersdoden met 30 procent en het aantal ziekenhuisgewonden met 25 procent moet zijn vermin derd ten opzichte van het gemid delde over 1997, 1998 en 1999. Dat betekent niet meer dan 32 doden en 300 ziekenhuisopna men. Rhebergen: „Met 29 ver keersdoden in 2002 en 26 in 2003 zitten we al duidelijk on der het streefcijfer voor 2010. Juist omdat we zo langzamer hand in de kleine getallen belan den, moeten we maar eens na denken over andere normen. Het is misschien beter de ont wikkeling van de verkeersveilig heid in Zeeland in de toekomst af te meten aan het aantal ernsti ge verkeersslachtoffers." Het aantal gewonden dat na een ver keersongeluk in het ziekenhuis wordt opgenomen, ligt in elk ge val- nog ruimschoots boven het streefcijfer voor 2010. Verscherpen Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat wil de verkeersveilig heid de komende jaren fors ver beteren. Ze kondigde gisteren een nieuwe doelstelling aan. De huidige van niet meer dan 900 verkeersdoden in 2010 wil ze verscherpen naar 640 in 2020. Dat komt te staan in de nota mo- UDDELBURG - De Middel- turgse politierechter M. Meeu- jisse heeft gisteren een 28-jari- ;e inwoner van Zierikzee voor Mishandeling, bedreiging en ver ging zeventig uur werkstraf ipfülegd. jan een restauranthouder moet ij voor de vernieling van een not 682 euro schadevergoeding ietalen. De verdachte, die aan verslaafd is, had zich op 12februari dit jaar niet kunnen ieheersen. „Er kwam van alles iovendrijven toen ik het restau- j." Hij had in een dron- ien bui gedreigd het restaurant brand te steken. Hij vertelde jat de restauranthouder en zijn non hem hadden achtervolgd. .Ze hebben mij geslagen." De üerikzeeënaar was dusdanig ge- histreerd dat hij de ruit ingooi- le. Het had volgens zijn raads- man J. van den Doel te maken set oud zeer. De man wacht in ilieen opname in de kliniek De leilof. Wachtlijst voor voorstelling Wonderdokter BROUWERSHAVEN - De slichting historische spelen Zierikzee heeft een wacht lijst ingesteld voor de open luchtvoorstelling De Won derdokter. Op die manier wil de stich ting belangstellenden als nog de kans bieden een van de voorstellingen in Brou wershaven bij te wonen. Alle voorstellingen van De Wonderdokter zijn uitver kocht, maar volgens voor zitter R. Geluk zijn iedere avond stoelen onbezet om dat mensen plotseling ver hinderd zijn. Belangstellenden kunnen zich melden op telefoon nummer 06-22295190 en krijgen bericht als er even tueel kaarten beschikbaar zijn. Het beeld van Susanna Maria Lonque staat inmiddels voor het Gasthuis in Oosterland. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff OOSTERLAND - Als herinnering aan de viering van het 650-jarige bestaan van Oosterland is voor het Gasthuis aan de Sint Joosédijk een bronzen beeld van am bachtsvrouw Susanna Maria Lonque ge plaatst. Het beeld is een vergrote replica van een bronzen beeldje dat kunstenaar Ad Braat in 1996 maakte. Het origineel, zo'n dertig centimeter hoog, is in het bezit van zijn weduwe Tes sa Braat. Susanna Maria Lonque (1699- 1752) erfde via haar ouders het ambachts vrouwschap van Oosterland, Sirjansland en Oosterstein. De molen en het Gasthuis van Oosterland zijn markante gebouwen die deze vrouw aan Oosterland schonk. Zij trouwde in 1718 met Johan Cau, regent van Zierikzee en eigenaar van een patriciërshuis bij de Sint Lievensmon- stertoren, nu het Burgerweeshuis. De kunstenaar Ad Braat woonde vanaf het begin van de jaren 60 tot zijn dood in 2000 in het Burgerweeshuis. Midden jaren 90 werd hem gevraagd mee te din gen in een prijsvraag en een beeldje te ontwerpen voor Oosterland voordat de gemeentelijke herindeling een feit zou worden. Braat maakte een bronzen beel tenis van de achttiende-eeuwse am- bachtsvrouwe. De uiteindelijke keuze van de gemeente Duiveland viel echter op een beeldje van kraaien door de kun stenares M. van Ravenszwaay-Dege, waardoor de bijnaam van Oosterland als kraaiendorp tegelijkertijd geuzennaam werd. Aannemer Hans Boogert uit Oosterland wilde bij de viering van het 650-jarig be- [oor Marcel Modde fEELTJE JANS - Waterland Veeltje Jaus verzet zich tegen «e komst van een nieuw wind molenpark aan de Oosterschel- lekant, Volgens directeur 1 van de Hoef plegen de mo- een grove inbreuk op het schap, concludeert hij na liet zien van de voorlopige plan- ketsen. Van de Hoef vreest bo vendien geluidsoverlast voor gasten. Zeelands grootste attractiepark vertegenwoordigd in de werkgroep die broedt op plan nen voor een windmolenpark op deeltje Jans. Dat gebeurt onder invoering van de provincie. (Advertentie) Grate Markt 11-13 4461 AH Goes Het park moet een belangrijke bijdrage leveren aan de gewenste uitbreiding van duur zame energie. Gedacht wordt aan 25 grote windmolens, goed voor het opwekken van 50 mega watt, zo maakte gedeputeerde A. Poppélaars vorig jaar be kend. Van de Hoef is geschrokken van de eerste schetsen die hij on langs van Rijkswaterstaat te zien heeft gekregen. De rij mo lens komt daarin niet alleen pal langs Waterland te staan, ze worden ook nog eens tachtig tot honderd meter hoog, aldus de di recteur. „Dat is zo'n drie keer de lengte van de huidige exemplaren aan de buitenkant van de storm vloedkering. Dat gaat me veel te ver! Die kolossen leveren boven dien gegarandeerd geluidsover last en horizonvervuiling op. Daar zit ik voor mijn park echt niet op te wachten." Van de Hoef vraagt zich of in hoeverre de molens zijn in te passen in het bestemmingsplan van de gemeente Veere. „Ik mag met mijn gebouwen niet hoger dan elf meter." Bovendien ko men de molens volgens de schets in het natuurgebied langs de Oosterscheldekant te staan. „Ik kan me voorstellen dat Het Zeeuwse Landschap daar ook niet echt blij mee is." In een brief aan Rijkwaterstaat spreekt Van de Hoef zijn afkeu ring uit over de plannen. Coördi nator windenergie L. Engelbert van de provincie Zeeland heeft zich 'zeer verbaasd' over de op schrift gestelde visie van de Wa terland-directeur. De plannen bevinden zich volgens hem nog in de 'verkennende fase' en dus valt er in dit stadium nog niets zinnigs van te zeggen. „Heel raar, ik heb de brief maar op een stapeltje gelegd." De concep ten die Van de Hoef heeft gezien zijn slechts 'enkele vage ideeën', aldus Engelbert. Lijnopstelling Een woordvoerder van Rijkswa terstaat liet gisteren weten dat er binnen de werkgroep overeen stemming zou bestaan over een 'lijnopstelling' van de windmo lens. Ook dat is volgens de provin ciaal coördinator pertinent on juist. „De werkgroep werkt aan plannen, er is absoluut nog geen stelling ingenomen." Engelbert verdenkt Rijkswaterstaat ervan de discussie te willen beïnvloe den. De overheidsdienst was lan ge tijd tegen plaatsing van wind molens op waterstaatkundige werken. Gebeurt dat toch, dan verdient een lijnopstelling bij de instantie de voorkeur. „Maar ik heb nog aan een aantal andere belangen en mogelijkheden te denken", reageert Engelbert. „Misschien dat vanuit die hoek de voorkeur wordt gegeven aan een groepje bij elkaar. Dat soort aspecten moet allemaal nog wor den afgewogen. Daarom snap ik helemaal niks van dat briefje. Proefrijden met bijna alle BMW/MINI en Land Rover modellen Op een BMW occasion 2 jaar gratis onderhoud en reparatie Op een nieuwe BMW jubileum voordeel Gratis check up van uw auto inclusief wasbeurt Voor meer informatie omtrent het OPEN HUIS www.zwartepoorte.nl AMUNDSENWEG 33, GOES biliteit die in het najaar ver schijnt. Peijs wil allerlei maatregelen be spreken in Europees verband. Een van de voorstellen is voer tuigidentificatie, een soort elek tronisch oog in auto's waarmee die voertuigen kunnen worden gevolgd. Zo kunnen bijvoor beeld auto's sneller worden op gespoord als er is doorgereden na een aanrijding. Ook de handhaving van de snel heid kan wellicht via zo'n sys teem, pagina 13 inzicht in verbalen staan zijn dorp een geschenk geven. Via-via kwam hij bij Tessa Braat terecht, die nog steeds de beeltenis van de am- bachtsvrouwe in haar bezit heeft. Het dertig centimeter hoge beeldje moest echter flink wat groter worden. „Het is nog best lastig geweest om iemand te vin den die een replica van een meter wilde maken, want eigenlijk is er geen kunste naar die het werk van een ander wil over doen", vertelt Tessa Braat. Het beeld werd afgelopen donderdag aan geboden en staat inmiddels voor het Gasthuis van Oosterland. De procedure waarin zienswij zen kunnen worden gegeven komt straks nog." Hij verwacht dat de plannen na de zomervakantie inhoudelijk meer duidelijk worden. ZIERIKZEE - Uit een vrachtwagen in Zierikzee is afgelo pen weekend een navigatiesysteem gestolen. De wagen stond geparkeerd op een bedrijfsterrein aan de industrie weg. Het navigatiesysteem is enkele duizenden euro's waard. Ook de vrachtwagen liep schade op omdat de die ven die hebben opengebroken. ZIERIKZEE - De politie heeft gisterochtend vroeg een 23-jarige automobilist uit Venlo aangehouden wegens rij den onder invloed. De man liep tegen de lamp op de Nieu we Kooiweg in Zierikzee. Uit een ademtest bleek dat hij tweeënhalf maal te veel drank op had. De Venloënaar kreeg een proces verbaal en een rijverbod van zes uur. 's-HEERENHOEK - Het Borsele college van burgemees ter en wethouders ziet geen aanleiding om het bestuur van dorpshuis De Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek op de vin gers te tikken. Het Bureau Eerlijke Mededinging (Bem) uit Woerden had een klacht ingediend over De Jeugdhoe ve. Daar zouden te vaak feesten met een privé-karakter plaatsvinden en dat zou ten koste gaan van lokale horeca. Stichting De Jeugdhoeve mag per jaar maximaal vijftien privé-feesten verzorgen. Tegen de verstrekte vergunning is destijds geen bezwaar aangetekend. Volgens het college wijst niets erop dat het dorpshuis de regels overtreedt en meer privé-feesten verzorgt dan ïs toegestaan. MIDDELBURG - Twee ruiten en een dakventilator van een zorginstelling aan de Koudekerkseweg in Middelburg zijn tussen zondagavond en maandagochtend vernield. Ook zijn er dorpels losgemaakt. De schade loopt in de hon derden euro's. Bij een andere zorginstelling aan dezelfde weg is ingebroken in de kantine. Dat gebeurde tussen zon dagmiddag vier uur en gisterochtend acht uur. Uit de kan tine werden honderden euro's en frisdrank gestolen. Ook werd in het pand een brandblusser leeggespoten en zijn flessen en eieren op de grond kapotgegooid. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een 28-jarige man uit Middelburg is zondagavond aan de Mannezeeseweg in Nieuw- en Sint Joosland op heterdaad betrapt bij een in braakpoging. Hij probeerde om 20.40 uur een woning in te komen. Getuigen alarmeerden de politie die de Middel burger aanhield. door Marcel Modde NOORDGOUWE - Het gemeen telijk accommodatiebeleid zet de verhoudingen tussen belang hebbenden op scherp. In Noord- gouwe is een discussie ontstaan over het gebruik van het dorps huis en hotel-café Van der Weij- de als mogelijk alternatief. Eigenaresse R. van der Weijde heeft zich gestoord aan de wijze waarop beheerster L. Dekker van het dorpshuis het hotel-café in een brief aan de gemeente raad heeft geafficheerd. Dekker geeft in de brief aan dat een ca fé niet voor alle doelgroepen en activiteiten geschikt is, omdat de drempel voor sommigen te hoog is. „In de praktijk is geble ken (laatste Koninginnedag) dat Café Van der Weijde de jeugd liever niet ziet komen, waardoor de oranjevereniging, voor de jeugd, het handenarbeidlokaal moest huren", schrijft Dekker aan de raad. „Pure onzin!", rea geert Van der Weijde. „Wij heb ben die dag de kinderdisco hier gehad." Voor de theatervoorstel ling moest wel worden uitgewe ken naar het dorpshuis, wegens ruimtegebrek. Dat heeft ook een beetje te maken met de inzet van de nieuwe beheerder, zegt Van der Weijde. Dekkers voor ganger was volgens haar lang zo actief niet en zag dergelijke acti viteiten dan ook veel liever in het hotel-café. „Dus proberen ze het vanzelf eerst bij ons. Als het kan en een beetje de moeite waard is, is het geen enkel pro bleem. Kijk, voor drie kinderen bij een disco ga ik ook niet alles aan de kant zetten." Dekker wil de gisteren via de krant geen dis cussie aangaan met haar dorps genoten. „Als ze er een pro bleem mee hebben, mogen ze me altijd bellen." Ze handhaaft haar standpunt dat een café in principe geen plaats is voor kin deren. „Het idee achter dat ene zinnetje is puur geweest, om voor de raad aan te geven dat de oranjevereniging die dag een uur heeft gehuurd en er dus wel degelijk behoefte bestaat aan een dorpshuis." Van der Weijde ziet in dat sommige activiteiten beter in een dorpshuis passen. „Badmintonnen kun je hier nu eenmaal niet. En ik kan me voor stellen dat het voor begrafenis sen ook minder gepast is. Maar verder ligt de drempel hier heel laag. We zijn een hotel. Als het alleen een café was geweest, kan ik me voorstellen dat ouders liever niet zien dat hun kinderen daar zouden zitten. RENESSE - Muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse sluit zaterdag 17 juli het seizoen af met een zomeravondconcert. Gespeeld worden werken van Ravel, Purcell, Queen en Blei'. Aanvang 20.00 uur in de Jaco- buskerk in Renesse. zeeuwse almanak Vrij onverveerd Tamar van zes heeft een za- kenoma in Hoedekenskerke. Bij wie ze thuis de telefoon niet mag opnemen. Want dan kunnen het grote zakenmen sen zijn. Voor het bedrijf van oma. En niet voor Tamar. Daar denkt Tamar heel an ders over. Zeker als oma even niet in de buurt is. Zo kreeg laatst een zakenme- neer telefonisch te horen dat Tamar een pop heeft. Die heet Amalia en die is niet zo leuk. Een beetje nurks is ze, zo leg de Tamar uit. Misschien wordt ze vrolijk- als je het Wilhelmus voor haar zingt", bedacht de zaken- meneer snaaks. „Da's mogelijk", vond Ta mar. En ze begon. Ze kent wel vier coupletten. Meer windmolens bij Waterland Neeltje Jans zijn niet gewenst. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31