Goes wenst coach probleemgezin PZC De hele zondag weg op één liter benzine life Leerlingen spelen voor journalist Waterland tegen windmolenpark op Neeltje Jans Gemeente mogelijk Zeeuwse proeftuin voor aanpak huiselijk geweld Werkstraf voor winkeldievegge Avondzang agenda Eenzijdig ongeluk bij Souburg Voorwaardelijk voor verduistering Werkstraf voor huisvredebreuk Autokraker op heterdaad betrapt dinsdag 29 juni 2004 bil •nnr Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes aordt mogelijk een proeftuin loor Zeeland op het gebied van begeleiding van gezinnen waar- ai''sprake is van huiselijk ge weld. Doel is gezinscoaches aan ie stellen die ervoor zorgen dat ontwrichte gezinnen weer op lirt goede spoor worden gezet, [lat vergt veel tijd en geld. Voor bei project 'Beinoeizorg bij risi cogezinnen' wil Goes dan ook de financiële steun van de pro- lincie. die verantwoordelijk is voorjeugdzorgbeleid. Goes kijkt daarbij naar Roosen daal. waar een dergelijk proef project loopt Volgens de Goese wethouder D. van Ewijk kam pen gezinnen soms met zulke zware problemen dat kinderen daarvan de dupe worden. Dan vallen er klappen of worden kin deren verwaarloosd. Van Ewijk zegt dat de problemen de macht van scholen en peuterspeelzalen leboven gaan. „Sommige gezin- ren zitten zo diep in de shit, dat kan een leerkracht niet behap pen. Daarom willen we nieuwe wegen zoeken om daar wat aan ,?edoen. We denken aan een in tensieve, brede aanpak, waarbij ;hct zover kan komen dat een ge zinscoach wordt aangesteld. Die 'moet een traject uitstippelen om bet gezin er bovenop te krij gen," Meting 'Van Ewijk (GroenLinks, zorg) ij- verf sinds haar aantreden voor een lokale aanpak van huiselijk geweld, een term die zij liever vervangt door 'geweld achter de voordeur'. Daaronder verstaat ze lichamelijk geweld, geeste- ilijke mishandeling zoals verne dering en verwaarlozing van kin- {deren, maar ook seksueel mis bruik. Het beleid richt zich daar bij specifiek op kinderen van nul tot negentien jaar. Gezien de landelijke cijfers over huise lijk geweld vindt Van Ewijk dat ook in Goes er iets moet gebeu ren, „Er is in Goes nog geen me ting gedaan, maar natuurlijk komt dit soort geweld ook hier MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter M. Meeu- wisse veroordeelde gisteren een 15-jarige vrouw uit Middelburg voor het plegen van drie winkel diefstallen tot 42 uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte was volgens offi cier van justitie H. den Hartog op 19 februari op rooftocht ge gaan. Bij de laatste winkeldief- stahverd ze gepakt met kleding jtf haar tas. Daarin zaten nog méér gestolen goederen. Vijf pot- 'a öploskoffie, sieraden en laar- zenibleken afkomstig te zijn van iwee andere winkels. De officier eiste 42 uur werkstraf en twee «■eken voorwaardelijk. De vwüw is verslaafd aan hard drugs en was wegens geldge- b$ek op dievenpad gegaan. REDACTIE BEVELANDENH-HOLEN J/Stationspark 28 $fostbus31 I '4460 AA GOES Tel-0113-315670 fax. 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl I frank Balkenende 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl i E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: ^800-0231231 ■;op maandag t/m vrijdag ge- vdurende de openingstijden; ^Zfjterdags tot 12.00 uur voor. De politiek hier heeft er echter te lang over gepraat en te weinig aan gedaan. Daarom moet er nu een structurele aan pak komen." Vorig jaar gaf de gemeente, die de regie voert, de GGD Zeeland opdracht een opzet voor het pro ject te maken. Daaruit zijn vier speerpunten voortgekomen, waarbij wel gebruik wordt ge maakt van een al bestaand net werk: consultatieteams voor vier- tot twaalfjaren en so ciaal-medische teams in het voorgezet onderwijs. Doel is dat door Marcel Modde NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans verzet zich tegen de komst van een nieuw wind molenpark aan de Oosterschel- dekant. Volgens directeur A. van de Hoef plegen de molens een grove inbreuk op het land schap, concludeert hij na het zien van de voorlopige plan- schetsen. Van de Hoef vreest bo vendien geluidsoverlast voor zijn gasten. Zeelands grootste attractiepark is vertegenwoordigd in de werk groep die broedt op plannen voor een windmolenpark op Neeltje Jans. Dat gebeurt onder aanvoering van de provincie. Het park moet een belangrijke bijdrage leveren aan de gewens te uitbreiding van duurzame energie. Gedacht wordt aan 25 grote windmolens, goed voor het opwekken van 50 megawatt, netwerk te vergroten. Ten eerste moet er een stan daard-protocol komen hoe te handelen bij huiselijk geweld, zodat wijkverpleegkundigen van consultatiebureaus, contact personen in het basisonderwijs, leerlingbegeleiders in het voort gezet onderwijs en unitmana gers van peuterspeelzalen hou vast hebben. Dat protocol kan het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen leve ren. Ondersteuning kan het mi nisterie eveneens bieden, alleen kost dat geld en daarvoor kijkt zo maakte gedeputeerde A. Pop- pelaars vorig jaar bekend. Van de Hoef is geschrokken van de eerste schetsen die hij on langs van Rijkswaterstaat te zien heeft gekregen. De rij mo lens komt daarin niet alleen pal langs Waterland te staan, ze worden ook nog eens tachtig tot honderd meter hoog, aldus de di recteur. „Dat is zo'n drie keer de lengte van de huidige exemplaren aan de buitenkant van de storm vloedkering. Dat gaat me veel te ver! Die kolossen leveren boven dien gegarandeerd geluidsover last en horizonvervuiling op. Daar zit ik voor mijn park echt niet op te wachten." Van de Hoef vraagt zich of in hoeverre de molens zijn in te passen in het bestemmingsplan van de ge meente Veere. „Ik mag met mijn gebouwen niet hoger dan elf me ter." Bovendien komen de mo lens volgens de schets in het na- Goes vooral naar de provincie. Ten tweede blijkt dat mensen die dagelijks met kinderen te maken hebben en problemen sig naleren, behoefte hebben aan meer deskundigheid. Het is bij voorbeeld voor een docent vaak niet eenvoudig om te gaan met ingewikkelde problemen waar bij sprake is van geestelijk of li chamelijk geweld. „Bovendien heeft zo'n docent ook een ver trouwensrelatie met de ouders. Die wil het kind niet in moeilijk heden brengen. Het is allemaal heel precair." tuurgebied langs de Oosterschel- dekant te staan. „Ik kan me voorstellen dat Het Zeeuwse Landschap daar ook niet echt blij mee is." In een brief aan Rijkwaterstaat spreekt Van de Hoef zijn afkeuring uit over de plannen. Coördinator windener gie L. Engelbert van de provin cie Zeeland toont zich 'zeer ver baasd' over de op schrift gestel de visie van de Waterland-direc teur. De plannen bevinden zich volgens hem nog in de 'verken- GRIJPSKERKE - In de Mi- chaëlskerk aan de Kerkring in Grijpskerke wordt zondag een zomeravondzang gehouden. Thema van de dienst is 'Zingt voor de Heer een nieuw gezang'. De dienst begint om 19.00 uur. Voorganger is H. ten Klooster. De thuiszorg traint al wel perso neel. Van Ewijk vindt dat ook begeleiders op peuterspeelzalen scholing moeten kunnen krij gen. „Iedereen in het netwerk die dat nodig heeft, moet wor den getraind." Verder blijkt dat de weerbaarheidstrainingen van Sport Zeeland (de vroegere Zeeuwse Sportraad) niet aan slaan en dat scholen zelf zelfver dedigingscursussen inkopen. Volgens wethouder Van Ewijk vindt het onderwijs de trainin gen van Sport Zeeland te inci denteel. Scholen willen ook op nende fase' en dus valt er in dit stadium nog niets zinnigs van te zeggen. „Heel raar, ik heb de brief maar op een stapeltje ge legd." De concepten die Van de Hoef heeft gezien zijn slechts 'enkele vage ideeën', aldus En gelbert. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat liet gisteren we ten dat er binnen de werkgroep overeenstemming zou bestaan over een 'lijnopstelling' van de windmolens. Ook dat is volgens de provin ciaal coördinator pertinent on juist. „De werkgroep werkt aan plannen, er is absoluut nog geen stelling ingenomen." Engelbert verdenkt Rijkswaterstaat ervan de discussie te willen beïnvloe den. De overheidsdienst was lan ge tijd tegen plaatsing van wind molens op waterstaatkundige werken. Gebeurt dat toch, dan verdient een lijnopstelling bij de instantie de voorkeur. „Maar ik heb nog aan een aan- dit punt continuïteit in hun les sen zien. Van Ewijk zal Sport Zeeland hierop aanspreken. Ten slotte is er het gezinscoach-pro- ject. Geld voor lokaal beleid heeft Goes nauwelijks. Binnenkort gaat Van Ewijk met de provin cie (verantwoordelijk voor uit voering van de Wet op de Jeugd zorg) praten over financiële steun. Als het proefproject, waarvoor de wethouder rekent op ruggesteun, werkt, dan wil Goes het voortzetten en dan moet daar ook geld voor komen. tal andere belangen en mogelijk heden te denken", vult Engel bert aan. „Misschien dat vanuit die hoek de voorkeur wordt ge geven aan een groepje bij el kaar. Dat soort aspecten moet al lemaal nog worden afgewogen. Daarom snap ik helemaal niks van dat briefje. De procedure waarin zienswijzen kunnen wor den gegeven komt straks nog." Hij verwacht dat de plannen na de zomervakantie inhoudelijk meer duidelijk worden. Kansen Engelbert ziet overigens eerder kansen dan bedreigingen voor Waterland Neeltje Jans. Een windmolenpark vQor de deur biedt volgens hem een perfecte kans om het waterthema uit te bouwen met windenergie. Van de Hoef ziet daar echter geen brood in, tenzij één van de mo lens met een lift als uitkijkpunt te bezoeken is. door Valeska Nastaly MIDDELBURG - Straatinter views, mensen opbellen, en ver slag doen als een echte journa list. Dat doen de leerlingen van basisschool De Cypressenhof en De Leeuvvenburch bij het Kin- derPersBuro (KPB). Gisteren werd in de Brede School in Mid delburg-Zuid de achtste KPB-krant gepresenteerd. Mariska Burger van Sociaal Kul- tureel Werk Middelburg kreeg gisteren het eerste exemplaar van de nieuwste versie uitge reikt. Zij nam in 2000 het initia tief voor 'KPB-nieuws'. Het leek haar leerzaam om kinderen on derzoek te laten doen in de wijk en ze zo te laten proeven aan de journalistiek. „Ze te leren schrij ven, hun mening te formuleren En het past in de doelstelling van de meerwaarde van de Bre de School." Met het laatste doelt Burger op het samenwerkingsverband tus sen de verschillende organisa ties waaruit de Brede School be staat. Daar valt ook SKWM on der. Elk jaar kunnen kinderen uit groep 6 tot en met 8 meedoen aan het project. Deze keer wa ren het er twaalf, het maximum aantal. En alleen meisjes. „Maar jongens zijn ook van harte wel kom", zegt de huidige leidster van het KPB, Esther van den Bosch. Elf weken lang werken de KPB' ers na schooltijd aan de tot standkoming van hun artikel. Dat betekent: elke maandagmid dag redactievergadering. Na de eerste vergadering waar in de jeugdige journalisten het interviewen onder de knie krij gen door elkaar te ondervragen, gaan ze aan de slag met het 'ech te werk'. Via een brainstormsessie wor den de onderwerpen bedacht. Daarna gaan de kinderen in groepjes van twee, met begelei der, op stap. Ze hoeven niet ver, want het nieuws moet uit de Ma- gistraatwijk komen, waar de Brede school is gevestigd. Redactievergaderingen Zo heeft de 11-jarige Merve Qo- ban een wijkbewoonster ge vraagd naar haar mening over de wijk. En haar even oude nichtje Meltem is op zoek ge gaan naar iemand die wat kon vertellen over de verkeersover last. Dat is een 'verkeersouder' geworden. De journalisten bereiden zich goed voor op hun interviews. Ze bespreken in de redactievergade ringen wat ze zouden kunnen vragenr „Eerst maak je een afspraak", zegt Meltem. Ze heeft nog nooit meegemaakt dat iemand niet wil meewerken. Alleen als ze mensen op straat aanspreekt, zeggen ze soms dat ze geen tijd hebben. Dat interviewen vond Merve eerst een beetje eng. „Maar nu niet meer." Toch wil ze later geen journalist worden. Haar keuze is al gèmaakt: „Kinder arts." Van den Bosch weet nog niet hoe de volgende krant, die begin december uitkomt, eruit gaat zien. „Ik heb heel veel ideeën in mijn hoofd zitten, maar ik weet nog niet of die te realiseren zijn Daarom hebben we het tot nu toe bij de krant gehouden. Mis schien hebben we er de volgen de keer ook een journaal bij Dan gaat een groepje kinderen met de videocamera aan de slag." STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils. 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur. Verkoop kleding en meubelen; Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten. Kantine ZLM, 13.30 - 16.30 uur: Biljart voor ouderen; Grote kerk, 13.30 uur: Ca rillonbespeling door Sjoerd Tamminga: Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45 - 17.45 uur: bewegen voor astma- en CODP-patienten; Sint Willibrord Col- lege,19.00 - 22 00 uur Tweede informa tieavond voor NLD-syndroom (Nonver bal Learning Disability): HEINKENSZAND Informatiecentrum Zeeuwse Schaapskudde, 13.30 uur Zeeuwse Dijkendagen; KAPELLE - De Vroone, 09 15 uur: Yo ga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wel- farewerk; KLOETINGE Geerteskerk, 13.30 16.00 uur: Open voor bezoekers; tot en met 31 augustus; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens- en meisjesclub voor groep 6, 7,en 8; KRUININGEN Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Reimerswaal; Gemeentehuis, 19.30 uur. Besluitraad; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Gymzaal Ericalaan, 9,00 - 10.00 uur: Conditietraining voor 50-plus. OOST-SOUBURG - Een 38-jarige automobilist uit Vlis- singen is zondagmiddag rond kwart voor zes op de A58 bij Oost-Souburg van de weg geraakt. De man kwam uit de richting Goes en door een nog onbe kende oorzaak raakte hij in de rechterberm. Hij probeer de nog te corrigeren maar reed daardoor vervolgens links de rijbaan over en kwam tegen een vangrail tot stilstand. Hij kwam met de schrik vrij. Zijn auto werd totaal ver nield. door Jeroen Jumelet HEINKENSZAND - Een grote Solex fan is-ie, Bas van de Swaluw, organisa tor van de Solexrace in Heinkenszand. „Ik heb er vijf staan, eigenlijk vieren half. Die halve heb ik een poosje gele den opgedaan en moet nog helemaal worden opgeknapt." In het kermisweekend van 9 tot 11 juli wordt in Heinkenszand een race gehou den met de oude fietsen met hulpmotor. Volgens Van de Swaluw wordt het een groot succes. „We doen het maar een beetje op z'n boerenfluitjes, gewoon voor de lol. Voor mij is het meerijden be langrijker dan winnen. Mijn Solex is nog helemaal origineel. Opvoeren wil ik hem niet." Zijn Solex opvoeren doet ook Peter de Jonge uit Ovezande niet. Hij is Solexlief hebber van het eerste uur. „Ik heb ze vroeger wel opgevoerd hoor, maar dat doe ik niet meer. Het wordt steeds gek ker, tot lachgas in de tank aan toe. Maar als zo'n Solex een paar rondjes ze ventig of tachtig gereden heeft, is er meer kapot gegaan dan dat er heel is ge bleven." De Jonge is al jaren liefhebber en verza melaar. „Dat begon toen ik mijn eerste Solex van mijn oom kreeg. Dat ding zag er prachtig uit en ik moest mijn oom be loven dat ik er goed voor zou zorgen. Ik was er opeens verliefd op. Inmiddels heb ik er al dertig." In de loop der jaren heeft De Jonge zijn Solexen overal vandaan gehaald. „Ik heb ze uit heel Nederland en België. Maar nu is het een beetje over. De markt zit vast. Iedereen die een Solex heeft, doet hem niet zo gauw meer weg. En als je er nu een wil kopen, zijn ze on betaalbaar." De Jonge, die bij een handelsonderne ming voor agrarische machines werkt, komt toch nog wel eens Solexen tegen. „Als ik op een boerderij kom, staat er soms nog wel eens eentje ergens achter in de schuur. Via internet koop ik ze ook wel eens. Een poosje geleden heb ik op die manier een Solex 5000 met klei ne wieltjes in Waarde gekocht." Volgens De Jong is er niks mooiers om op een zondagmiddag lekker te toeren. „Als het mooi weer is, bel ik de jongens van de Solexclub op en voor je het weet zijn we weg. Ik doe alles op de Solex, ik ga er zelfs mee om boodschappen." In de jaren negentig begon De Jonge dagtochten en races te organiseren. „Toen de veerboot er nog was, gingen we bij Kruiningen over, dan reden we naar Breskens en via Vlissingen toerden we dan naar huis. Een hele zondag op weg en bij thuiskomst maar één liter benzine verbruikt. Dat is nu Solex." Als De Jonge op zijn Solex rijdt, heeft hij het karakteristieke pothelmpje meestal op. „Het gekke is dat je een helm op moet op een Solex. Hij rijdt zachter dan een snorfiets maar toch moet het. Dat is waarschijnlijk een oude wet. Niet dat het pothelmpje veel voorstelt hoor, het is maar een beetje linnen op een fra me." Dat de politie op de hoogte is van de helmplicht voor de Solex weet De Jonge maar al te goed. „Een poosje terug ben ik nog op de bon geslingerd." Naast de helm is ook de lange, leren jas onlosmakelijk met de Solex verbonden. „Die doe ik nooit aan", zegt De Jonge. Peter de Jonge: ,,Ik doe alles op de Solex, ik ga er zelfs mee om boodschappen." foto Dirk-Jan Gjeltema „Ik snap niet waarom die dingen zo zwaar zijn. En warm! Ongelooflijk. Maar als je er een aanhebt kan wel alles mee. Er zitten namelijk zo verschrikke lijk veel zakken in zo'n jas." De Jonge doet niet mee met de race in Heinkens zand „Ik ga er natuurlijk wel naar toe, hartstikke leuk om al die mooie fietsen te zien. Dat wil ik niet missen." MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Hulst moest gisteren voor de Middelburgse politierechter verschijnen omdat hij zijn vriend voor 750 euro zou hebben getild. „Een laffe streek", oordeelde officier van justitie H. den Hartog. De vriend had het bedrag aan de verdachte gegeven als aanbetaling van een vakantie naar Spanje. Toen de reis werd geannuleerd, kreeg de gedupeerde zijn geld niet te rug. En nog steeds, twee jaar later, heeft het slachtoffer geen cent terug, ondanks aangetekende brieven en het in schakelen van een deurwaarder. De verdachte, die in financiële moeilijkheden verkeert, is destijds wel zelf met zijn vriendin naar Spanje gegaan. De man verklaarde gisteren dat hij het geld thuis in een potje had gestopt. Zijn (ex-) vriendin zou het eruit hebben genomen. Waar om had hij dan geen aangifte van diefstal gedaan? Die vraag bleef onbeantwoord. De politierechter vond het verhaal over de diefstal niet aannemelijk. Hij veroordeelde de Hulstenaar tot twintig uur voorwaardelijke werkstraf, mits hij het slachtoffer 839,75 euro (750 euro plus deurwaarderskosten) terugbe taalt. MIDDELBURG - Een 23-jarige man uit Vlissingen is gis teren door de politierechter in Middelburg voor het ple gen van huisvredebreuk en weerspannigheid tegen de po litie conform de eis veroordeeld tot veertien uur werk straf. Volgens officier van justitie H. den Hartog had het eisen van een boete geen zin, omdat de verdachte forse schul den heeft. De Vlissinger gaf 14 november vorig jaar in Goes geen ge hoor aan het verzoek van zijn (ex-)vriendin om haar wo ning te verlaten. Omdat hij bleef weigeren, schakelde ze de politie in. De verdachte verzette zich vervolgens tegen zijn aanhouding. Vast stond dat hij die dag het nodige had gedronken, maar hij begreep dat dit geen excuus mocht zijn. MIDDELBURG - Een 45-jarige Middelburger is zondag in zijn woonplaats op heterdaad betrapt bij een autoin braak. Een getuige zag hem op een bedrijfsterrein aan de Indus trieweg te Middelburg inbreken en belde de politie. De man werd even later op de Kleverskerkseweg aangehou den en overgebracht naar het politiebureau. Na het opma ken van proces-verbaal werd de man met een dagvaar ding op zak weer in vrijheid gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29