Weer minder doden in verkeer P Geen bemiddeling in geschil kweker Op de tenen voor een aardbei OPEN HUIS J Thools boerenerf krijgt met subsidie zijn karakter terug 'a leeuwse cijfers gaan tegen landelijke trend in Bijzondere eerlingen op Nehalennia Opperste concentratie onder de korf Wan vrijgesproken van seks in het openbaar BMW ZWARTEPOORTE ZATERDAG 3 JULI Rijverbod voor drankrijdster De Schengehof krijgt nieuw lokaal Klacht over Jeugdhoeve verworpen Vernielingen aan zorginstelling zeeuwse almanak Vrij onverveerd factie: 0113-315649 nwvv.pzc.nl :Wil:redactie@pzc.nl -QStbus 31,4460 AA Goes Mvertentie-exploitatie: uoofd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; •Lyvs-Vlaanderen: 0114-372770; nationaal: 020-4562500. dinsdag 29 juni 2004 editie Bevelanden-Tholen for Ben Jansen IDDELBURG - Het aantal ver- jtrsdoden in Zeeland blijft da- n. Dit jaar zijn tot dusver zes ifRonen bij verkeersongeluk- ien om het leven gekomen. Ge- teken over een periode van twaalf maanden bedraagt het i3ntal slachtoffers 21. Ter vergelijking: in 2003 lieten personen het leven in het Zeeuwse verkeer. In de periode tot en met 1999 was het jantal verkeersdoden gemid deld 45 per jaar. cijfers betekenen niet dat ;everkeersveiligheid aanmerke- jjk is toegenomen. Het aantal pereonen dat als gevolg van een Verkeersongeluk in het zieken huis belandt, ligt al acht jaar op -ageveer 370. Coördinator fi Rhebergen van het Regionaal Verkeersveiligheid Zee and (ROVZ): „We zien daar wei nig verandering in. Natuurlijk njn we blij met de afname van het aantal fatale slachtoffers, aaar zo lang elk jaar ongeveer tvenveel mensen bij ongevallen jewond raken, blijft de verkeers veiligheid zorgen baren." Ziekenhuizen De ontwikkeling van de slachtof fercijfers in Zeeland wijkt af van het landelijke beeld. Over aeel Nederland gezien is vorig pareen lichte afname geconsta teerd van het aantal personen na een verkeersongeluk kor- :e of langere tijd in het zieken huis moest worden behandeld. Daarentegen was landelijk spra ke van een stijging van het aan- !al doden in het verkeer met 4 procent. Voor Zeeland geldt als doelstel- MIDDELBURG - Twee eindexa menkandidaten van de Middel burgse Nehalennia Stedelijke Scholengemeenschap hebben «n bijzondere prestatie gele verd. Ilona Wooninck deed exa men havo met Latijn. Arjan Hee- res haalde het cijfer 10 op zijn rao-examen scheikunde. Hij sleepte daarmee een studiebeurs van duizend euro in de wacht. üona begon op het vwo maar over naar de havo. Ze wil- ag examen doen in Latijn, maar dat wordt alleen gegeven op het vwo. Zij kreeg toch de ge degenheid Latijn te blijven vol- fen. zodat ze nu een havo-diplo- aa heeft met daarop een 7 voor Latijn. Arjan maakte een foutloos roo-examen scheikunde en ont- ang daarvoor het hoogst moge- ajke cijfer. Hij gaat chemische technologie studeren aan de Technische Universiteit Delft. is voor de branchevereni ging VNCI (Vereniging van de Nederlandse Chemische Indus- tne) aanleiding om de Nehalen- uia-leerling een studiebeurs van luizend euro toe te kennen. Hel aantal studenten dat in Ne erland scheikunde of chemi sche technologie studeert is al ja- ten erg laag. Hierdoor heeft de tkeraische industrie moeite oip toldoende goed geschoold perso- te vinden. De VNCI pro beert door middel van diverse acties het tij te keren. Eén daar van is het toekennen van een stu diebeurs van duizend euro aan leerlingen die een 10 halen op eet eindexamen en vervolgens scheikunde gaan studeren aan ten universiteit in Nederland. ling dat in 2010 het aantal ver keersdoden met 30 procent en het aantal ziekenhuisgewonden met 25 procent moet zijn vermin derd ten opzichte van het gemid delde over 1997, 1998 en 1999. Dat betekent niet meer dan 32 doden en 300 ziekenhuisopna men. Rhebergen: „Met 29 verkeersdo den in 2002 en 26 in 2003 zitten we al duidelijk onder het streef cijfer voor 2010. Juist omdat we zo langzamerhand in de kleine getallen belanden, moeten we maar eens nadenken over ande re normen. Het is misschien be ter de ontwikkeling van de ver keersveiligheid in Zeeland in de toekomst af te meten aan het aantal ernstige verkeersslachtof fers." Het aantal gewonden dat na een verkeersongeluk in hét ziekenhuis wordt opgenomen, ligt in elk geval nog ruim schoots boven het streefcijfer voor 2010. Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat wil de verkeersveilig heid de komende jaren fors ver beteren. Ze kondigde gisteren een nieuwe doelstelling aan. De huidige van niet meer dan 900 verkeersdoden in 2010 wil ze verscherpen naar 640 in 2020. Dat komt te staan in de nota mo biliteit die in het najaar ver schijnt. Peijs wil allerlei maatregelen be spreken in Europees verband. KRUININGEN - Een verlorengegane traditie is giste ren in ere hersteld. Jaren geleden kwamen scholieren uit heel Reimerswaal aan het eind van elk schooljaar bij een om samen te sporten, maar om een reden die eigen lijk niemand meer weet, was het ineens afgelopen met de gemeentelijke sportdag. Gisteren beleefde het evene ment een doorstart, zij het bescheiden. Zes scholen, uit Kruiningen, Yerseke, Krabbendijke en Hansweert, ga ven acte de présence. 's Ochtends speelden de scholieren een slagbaltoernooi, door Frank Balkenende KWADENDAMME - De ge meente Borsele voelt niks voor de aanstelling van een onafhan kelijke bemiddelaar die een sle pend juridisch geschil tussen de gemeente enerzijds en kwekerij Het Groene Weegje in Kwaden- damme anderzijds zou kunnen oplossen. Een rechter raadde be middeling aan in een recente zit ting. Borsele weigert elk compromis, omdat het volgens het college van burgemeester en wethou ders onmogelijk is de opstallen van het bedrijf - schuren en een kas - te legaliseren. Die zijn in strijd met het bestemmingsplan Landelijk Gebied, blijft Borsele bij haar standpunt. De zaak sleept zich al sinds 1997 voort. Borsele weigerde toen een bouwvergunning af te geven aan het echtpaar Wevers, dat bij de kwekerij schuren en- een kas wilde neerzetten. Vol gens de gemeente strookte een kwekerij wel met het bestem mingsplan, de gebouwen echter niet. Borsele heeft dan ook niets tegen een kwekerij op die plek (de Aalweg) in Kwadendamme. Ondanks die weigering zette het echtpaar toch de bouw door. In 2001 dreigde de gemeente met een dwangsom van (toen) zestig duizend gulden. De Wevers dien den hun gebouwen af te breken, wat tot nu toe nog met is ge beurd. In de tussentijd is op ver zoek van de kwekers gekeken of het bedrijf kon worden gelegali seerd, maar die toetsing leverde geen ommedraai op. De gemeente probeert nu via de rechter de dwangsom te innen "EN HAAG - Een 30 -jarige Ter- oeuzenaar heeft bij hel hof in Oen Haag zijn veroordeling we gens een zedendelict ongedaan weten te maken. De Middelburgse politierechter veroordeelde hem vorig jaar tot zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf wegens - onder meer •schennis van de openbare eer baarheid: de man zou in dron gen toestand openlijk seks heb ben bedreven op een terras aan de Nieuwstraat in Terneuzen. Het hof sprak hem daarvan gis teren vrij. Wel bleef overeind dat de man zijn ex-vriendin na een i-uzie had geschopt in een ca fé. Daarvoor legde het hof hem twintig uur werkstraf op. De Terneuzenaar had die mishande ling bekend. Zijn hoger beroep richtte zich alleen op het zeden misdrijf. De man ontkende seks op het terras gehad te hebben.. Hij voelde zich juist slachtoffer: een vrouw had hem beetgepakt en zijn broek opengerukt. 's-HEER ARENDSKERKE - Leerlingen van basisschool Den Akker in Waarde hadden gisteren bij kans een laddertje nodig om aardbeien te kunnen plukken. Hun schoolreis voerde naar 's-Heer Arends- kerke, waar ze verkleed als kabouters op speurtocht gingen door de boomgaard van speelboerderij 't Klok'uus. Die teelt aardbeien onder plastic kappen, waarbij het fruit in goten wordt gekweekt. De go ten hangen op anderhalve meter van de bodem. De kinderen van groep drie en vier van Den Akker moesten dus af en toe op de tenen staan om van de rijpe aardbeien te kunnen snoepen. Naast leerzame lessen over de insecten die in een boomgaard leven, was er ook een picknick tussen de perenbomen. Ie der kind kreeg van 't Klok'uus een knapzak met daarin een smakelijke lunch. foto Dirk-Jan Gjeltema Een van de voorstellen is voer tuigidentificatie, een soort elek tronisch oog in auto's waarmee die voertuigen kunnen worden gevolgd. Zo kunnen bijvoor beeld auto's sneller worden op gespoord als er is doorgereden na een aanrijding. Ook de hand having van de snelheid kan wel licht via zo'n systeem. en heeft ook beslag laten leggen op het bedrijf. Het Groene Weeg- je heeft zich steeds juridisch ver zet, zodat er nu nog een civiele zaak (het innen van de dwang som) en een bestuursrechtelijke zaak (over de planologische kant van het geschil) lopen. In die de civiele zaak raadde de rechter aan een bemiddelaar te benoemen, die beide partijen misschien ervan kan overtuigen hun ramkoers op te geven. Kweker W. Wevers betreurt het dat Borsele onafhankelijke be middeling afwijst. Dat advies van de rechter was voor hem een teken dat de rechter toch het een en ander heeft aan te merken op de manier waarop de gemeente te werk is gegaan. Nek omdraaien „Ik* mag wel een kwekerij heb ben, dat is conform het bestem mingsplan, maar geen gebou wen die we nodig hebben om het bedrijf te laten functione ren. Dat klopt toch van geen kanten. Zo wil je toch een be drijf de nek omdraaien." Wevers zegt de gemeente veel te lang heeft getalmd met bezwaar schriften die destijds tegen zijn aangevraagde bouwvergunning zijn ingediend. „Er zijn jaren overheen gegaan voordat er een besluit is genomen. Volgens de Wet algemeen bestuursrecht is er sprake van verjaring. Eigen lijk heeft de gemeente verzuimd ons te legaliseren door hier een bouwblok toe te staan. In feite bestaat de kwekerij dus niet." Hij is niet van plan te buigen. Al le juridische middelen zullen worden ingezet om te voorko men dat hij zijn schuren en kas moet afbreken en een dwang som moet betalen, „Als we deze zaken verliezen, is het einde oe fening. Dan zullen we de tent moeten sluiten." Proefrijden met bijna alle BMW/MINI en Land Rover mót Op een BMW occasion 2 jaar gratis onderhoud en reparatie Op een nieuwe BMW jubileum voordeel Gratis check up van uw auto inclusief wasbeurt I Voor meer informatie omtrent het OPEN HUIS www.zwartepoorte.nl AMUNDSENWEG 33, GOES MIDDELBURG - Een vijftigjarige vrouw uit Scherpenis- se is gisteren in Middelburg voor dronken rijden veroor deeld tot vijftien maanden rijontzegging en 36 uur voor waardelijke werkstraf. De vrouw werd op 17 februari in Scherpenisse aangehou den wegens een kapot achterlicht van haar auto. Uit de blaastest volgde een score van 1055 microgram: bijna vijf keer zoveel alcohol als toegestaan. De verdachte heeft zich laten opnemen in de verslavings kliniek Emergis. Ze is al eerder veroordeeld voor heb rij den onder invloed. 's-HEER ARENDSKERKE - Openbare basisschool De Schengehof in 's-Heer Arendskerke heeft er een nieuw lo kaal bij. De school kampte de laatste jaren met ruimtegebrek, waardoor aan één van de klassen in de hal lesgegeven werd. Naast het nieuwe lokaal zijn ook de plafonds van de school brandveilig gemaakt en is het dak geïsoleerd. 's-HEERENHOEK - Het Borsele college van burgemees ter en wethouders ziet geen aanleiding om het bestuur van dorpshuis De Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek op de vin gers te tikken. Het Bureau Eerlijke Mededinging (Bern) uit Woerden had een klacht ingediend over De Jeugdhoeve. Daar zouden te vaak feesten met een privé-karakter plaatsvinden en dat zou ten koste gaan van lokale horeca. Stichting De Jeugd hoeve mag per jaar maximaal vijftien privé-feesten ver zorgen. Tegen de verstrekte vergunning is destijds geen bezwaar aangetekend. Volgens het college wijst niets erop dat het dorpshuis de regels overtreedt en meer privé-feesten verzorgt dan is toegestaan. MIDDELBURG - Twee ruiten en een dakventilator van een zorginstelling aan de Koudekerkseweg in Middelburg zijn tussen zondagavond en maandagochtend vernield. Ook zijn er dorpels losgemaakt. De schade loopt in de hon derden euro's. Bij een andere zorginstelling aan dezelfde weg is ingebro ken in de kantine. Dat gebeurde tussen zondagmiddag vier uur en maandagochtend acht uur. Uit de kantine wer den honderden euro's en frisdrank gestolen. Ook werd in het pand een brandblusser leeggespoten en zijn flessen en eieren op de grond kapot gegooid. tussen de middag was er een scholenestafette en 's mid dags bestreden de kinderen elkaar op het korfbalveld. Het is de bedoeling dat de Reimerswaalse sportdag voor taan weer elk jaar wordt gehouden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Sanne Schelfaut THOLEN - Een fraaie hoogstam- boomgaard met oude fruitras- sen om in de nazomer te snoe pen van de sterappel, de ooms- kinderenpeer en de Zeeuwse zoe te morel. Een rijtje knotwilgen, een mooi uitgegroeide doorn haag. Of een drinkput met kik kers en salamanders. Als het aan de Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) ligt, krijgen zoveel mogelijk Thoolse boerenerven hun streek eigen karakter terug. Dat kan via het project 'Herstel streekei gen erven Tholen', fase 2. Het is een vervolg op het ervenproject van de periode 2001-2003. In die tijd werden veertig Thoolse erven grotendeels in oude luis ter hersteld. De provincie Zeeland en de Eu ropese Unie hebben opnieuw tienduizenden euro's subsidie beschikbaar gesteld om de er ven op te knappen. De eigenaar betaalt zelf vijftig procent van de uitvoeringskos ten. Aardappelkelder De stichting Landschapsbeheer zorgt voor de voorbereiding en coördineert de werkzaamheden. Volgens SLZ-woordvoerder Ru- die Geus kunnen tussen 2004 en 2006 jaarlijks ongeveer tien er ven worden opgeknapt. „Denk bijvoorbeeld aan het opnieuw uitgraven van een drinkput of het planten van hoogstambo- men. Maar via het project kun nen ook bestaande, kleine cul tuurhistorische elementen op er ven worden opgeknapt. Je kunt dan denken aan het herstel van een damhek of een aardappelkel der", aldus Geus. Volgens hem zijn veel boeren en thousiast over het initiatief. „Het streekeigen erf van Tholen wordt gekarakteriseerd door on der meer de aanwezigheid van huiskavels grasland waarop het vee liep. Juist hier was van oudsher de ruimte voor een hoogstamboomgaard, een rij knotwilgen, drinkput of mei doornheg. Elementen die rela tief veel onderhoud nodig heb ben." Het is volgens Geus dan ook niet gek dat in de loop der jaren dit onderhoud meer en meer achterwege is gebleven. Eigenaren van erven (groter dan 2000 vierkante meter) die mee willen doen aan het project kun nen zich melden bij de Stichting Landschapsbeheer Zeeland in Goes via het telefoonnummer 0113-230936. (Advertentie) Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Tamar van zes heeft een za- kenoma in Hoedekenskerke. Bij wie ze thuis de telefoon niet mag opnemen. Want dan kunnen het grote zakenmen sen zijn. Voor het bedrijf van oma. En niet voor Tamar. Daar denkt Tamar heel an ders over. Zeker als oma even niet in de buurt is. Zo kreeg laatst een zakenme- neer telefonisch te horen dat Tamar een pop heeft. Die heet Amalia en die is niet zo leuk. Een beetje nurks is ze, zo leg de Tamar uit. Misschien wordt ze vrolijk als je het Wil helmus voor haar zingt", be dacht de zakenmeneer snaaks. „Da's mogelijk", vond Tamar. En ze begon. Ze kent wel vier coupletten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27