In de luwte achter de zeereep Bij Maria Pot moesten de werklozen stempelen Ik gaè van julder rechtsaandige ménsen maèke Nieuwe raadkaart ^EK\ ONDERWEG dinsdag 29 juni 2004 De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de sucqgssen en mislukkingen in het be heer. De beschutte binnen- duinrand heeft in het verleden de aandacht ge trokken van veel rustzoe- kende mensen. Kastelen en buitens zijn nog steeds ge tuigen van die tijd. De prieeltjes, terrasjes, hagen, groene weiden en akkers in steeds wisselende tinten groen trekken ook nu in de zomer vele bezoekers. Niet minder in trek is het strand. Daar hebben de wind, de zon en het water vrij spel met het altijd aanwezige zand. De afstand tussen strand en binnenduinrand is vaak niet veel meer dan een kilometer. Als het goed weer is, haasten bezoekers zich van de ene zijde naar de andere zijde: van het strand naar het binnenduin en vice versa. Het lijkt wel of ze de tussenliggende duinen het liefst over willen slaan. Maar de overgang van het bikkelharde strandklimaat naar het milde klimaat in de binnenduinrand is juist fascinerend. Grijsgroen gekuifd, wuiven in de buitenste zeeduinen de helm- planten. Het zijn belangrijke zandbinders. Zij hebben voor een goede ontwikkeling stui vend zand nodig, want dat is mi neraalrijk. De wortels gaan heel diep het zand in en geven be scherming aan andere planten en dieren die er een bestaan zoe ken. Kleurige zandloopkevers eten met hun verschrikkelijke kaken alles wat in hun buurt komt: mieren, zandvlooien, spinnen en een enkele keer zelfs een heuse schorpioen. Een kleintje van en kele millimeters weliswaar en ook niet uitgerust met de zo be kende giftige staart, maar wel met naar verhouding grote scha ren. Het legertje insecten wordt in de luwte achter de zeereep al gauw groter. Zij profiteren van de beschutting van de eerste struiken, die - daar waar het stuivende zand minder invloed krijgt - mooi golvende struwe len vormen. Toonaangevend is daar de zo typerende duindoorn, bekend door de vor ming van oranje gekleurde bes sen in de nazomer. Duindoorn vormt in de grond haar eigen stikstof door middel van stik stofknolletjes aan de wortels. Daarom is het zo'n goede weg- voorbereider voor ander orga nisch leven. Dat leven komt nu in volle gang. Liguster en vlier laten zich nog gewillig door de wind scheren als hun drang naar licht en ruim te al te onstuimig wordt. 's Nachts zijn er al heel wat nacht vlinders actief. De ligusterpijl- staartrupsen leven op de ligus ter en de volwassen dieren drin ken nectar in de lange pijpbloe- men van de kamperfoelie. Voor al in de voormalig uitgestoven strandvlakten komt de kampei- foelie goed tot bloei. Op wind stille avonden geeft het een won derlijke zoete geur. Meidoorn en lijsterbes verschij nen op het toneel. Zelfs hop slin gert zich door het struweel. Een roodborsttapuit in de top van een struik brengt een liedje ten gehore. Braamsluipers en goud vinken laten zich nauwelijks zien, maar wel regelmatig ho ren. Op uitgelopen paden gon zen witbaardzandbijtjes (Andre- na barbilabris). Zij dragen stuif meel aan voor hun broedcellen, die ze in het warme zand heb ben gegraven. Ongenaakbaar Onder onze voeten kraakt het. Harde mos. Het duin is op de ho ge stukken nog steeds ongenaak baar. Een eik heeft zich precies achter een hoog opgewaaid duin kunnen ontwikkelen tot een kun stig gedrocht. Een rupsendoder is bezig op het kale duin zijn buit te vervoeren: een helder groene rups, een stuk groter dan hijzelf. De natuur is wreed. Een wandelaar wringt zich door het struikgewas. Vreemd hier ie mand te ontmoeten. Heb je die boomvalk gezien? Nee, niet ge zien. Er is hier zoveel wat aan de aandacht ontglipt. Wel vlie gen er veel soorten libellen: kei- zerlibellen, viervlekken, platbui- ken... Alleen al die kleuren! De libellen vormen goede objecten voor de eerste vliegoefeningen van de jonge boomvalken. Het wekt enige verbazing hier water aan te treffen. Toch ook weer niet als We beseffen dat al het hemelwater dat hier valt, grote afstanden moet afleggen naar het strand toe. Vaak blijft het water dan staan. De kleinste onder onze futen, de dodaars, houdt van deze duinplasjes. Zij foto Het Zeeuwse Landschap vist er ook op libellen, maar dan in hun larviaal stadium. Nog even de manteling door van essen, iepen en populieren. Langs de paden staan ereprijs, muizenoren en teunisbloemen. En dan opeens staan we weer in de open beschutte ruimte van de bewoonde wereld. Ron Brouwer Ron Brouwer is medewerker ex terne betrekkingen bij Het Zeeuwse Landschap. Staatsbosbeheer houdt van avond een wandeling door bos en duin op Schouwen, ge volgd door een bezoek aan de Meeuwenkolonie op de Kop van Schouwen. Vertrekpunt is de uit kijktoren aan het eind van de A. v.d Weijdeweg in Westenschou- wen. Aanvang 19.00 uur. De wandeling duurt twee uur. Kos ten: €2,-. Aanmelden: VW Haamstede. Het Zeeuwse Landschap houdt donderdag een natuurexcursie door Het Zwin. Vertrek vanaf het bezoekerscentrum aan de Gerrit van Hoekestraat in Re- tranchement om 10.00 uur. De wandeling duurt ongeveer 2,5 uur. Kosten: €3,50 voor volwas senen en €2,- voor kinderen. IVN houdt donderdag een na tuurwandeling door de duinen en langs het strand van Zoute- lande. Vertrek vanaf het speel- tuintje op de dijk om 19.30 uur. Deelname is gratis. Het Zeeuwse Landschap houdt wij dag een zomeravondexcursie door Natuurgebied Oranjezon, het voormalige waterwingebied bij Vrouwenpolder. Vertrekpunt is het Pompstation van Oranje zon. Aanvang 19.15 uur. Kosten: €1,-. Kinderen tot 16 jaar gratis. De wandeling duurt twee uur. Vrijdag organiseert Het Zeeuw se Landschap een natuurexcur sie bij volle maan over Neeltje Jans. De excursie vertrekt om 22.00 uur vanaf het startbord van het Zeeuwse Landschap/- Natuurmonumenten op de par keerplaats van Waterland Neel tje Jans. Kosten €2,- kinderen tot 12 jaar €1,-. Volle maan, stilte en ontdekken wie er nog wakker zijn, vormen de ingrediënten van de wande ling vrijdag door natuurreser vaat Schelphoek van Staatsbos beheer. Vertrek om 22.00 uur. De kosten zijn €2,-. Aanmelden bij VW Haamstede. Zaterdag organiseert Staatsbos beheer een natte laarzentocht door slik en schor in Sint-Anna- land. Vertrekpunt is het einde van de Sluispolderweg in Sint-Annaland. Aanvang 13.30 uur. De wandeling duurt twee uur. Kosten: €2,-. Aanmelden bij VVV Haamstede. Mien moeder lei 'n klein pakje midden op de keu- kentaèfel. Noe was die keuken- taèfel zö'n bitje 't centrum van ons gezin. Aolle zaèken die de familie angienge wiere an de keukentaèfel besproke. 't Was daèrom da wilder mee z'n aollen !n stoel bieschove in mee nieuws gierige oagen naè 't kleine pakje staèrden. „Dit is zeer biezoönder", begon mien moeder. Zö begon ze aol- tied. Dat dee ze om cle spanning op te drieve. In net as aoltied zag ze kaanse om oönze andacht op d'r eige te vèstige. Bedacht- zaèm begon ze 't toutje los te peutere. Mien zusje lei meteen de schaère vó der neuze. „Ier moe, da gaè beter", zei ze. „Nie noadig", zei mien moeder. „Ik kan misschien dat touwtje nog wè 's gebruke", in ze peuterde geduldig vérder. Eindelijk was 't touwtje los in gieng 't dèksel- tje van 't doasje ope. Op 'n laègje roze watte zaège m'n 'n zilvere paplepel lègge. Ie lag te glinstere in 't lampelicht. Ma d'r was toch iets an d'n aand mee die lepel. D'r zat 'n wimde bocht in de stele. Zö'n lepel ao m'n nog noait ezie mee z'n aollen. Mien moeder stak 't eet gerei triomfaantelijk naè bove. „Dit is dé uutvinding van de eêuw", riep ze pathetisch. „D'r gaèt iets veraandere in dit ge zin." Mee open moönd keke m'n naè die raore lepel in d'r aanden. „Ik gaè van julder rechtsaandige ménsen maèke", vervolgde mien moeder dramao- tisch. „Julder gaè om de beurte 'n weke mee deze lepel je pap ete." „In wa doe jie dan zèllef, moe", woeg mien oudste broer. Dat ao 'k eigelijk ok a edocht, ma 'k ao 't nie dürreve zégge. „Ik doe mee", zei mien moeder, 't Komt misschien nie vaèk vö, ma wilder waère 'n lienksaan- dig gezin. Mien moeder was lienks in ze kreeg vier mee lienks'eid èrfelijk bedeêlde kïn- ders. M'n konde d'r mee z'n aol len prima mee leve. Alleên op schole krege m'n tikken mee de lineaol van de meéster op oönze viengers om die schandaolige ge woonte aof te lere. Daèrom schrieve m'n noe aollemaèle dwangmaètig mee oönze rechteraand. Zö wier oöns van lieverlee deü volwassenen in' eprent da m'n leeje an 'n ramp- zaèlige aofwieking. As je wat van iemand kreeg zeië ze d'r bie. „Nétjes anpakke mee je moaien aand." In daè bedoelden ze dan je rechteraand mee. D'r waère ménsen die dat expres deeje. Dan kö je lache. „Die kinders bin aollemaèle lienks", gniffel den ze oönder mekaore. Op zekere dag nam mien moe der oöns mee naè dèftige kènnis- sen van mien overleeje vaoder die 'n vakantieuus in Aèmstie bezaète. Ik was gekleed in mien moaie witte zomerpakje. In 't be gin zag ik kaanse om mien man- kemènt te verdoezel e. Ma tie- dens de lunch sloeg 't noadlot toe. D'r stieng 'n maandje mee dunne boter'ammetjes op taèfel in daèbie 'n schaèle mee gebak- ke lever. Noe bin ik a nie zo dol op lever in as 't dan ok nog be kent op gebakke schoenzolen, emaè nie. Ma 't èrregste was wè da 'k perbeerde om de lever mee mien rechter'aand in stikjes te snieë. Die doönkerbrune glim mende schoenzole van mien 'k 'n paèr keer in de buurte van mien gullepe op motte zoeke. Tot vandaèg d'n dag dienke die ménsen dat ik 'n achterlijk jongetje was dat nog nie eêns alleêne kon ete. In waè m'n ok kwaème om te ete, je mos d'r vö zurrege dat je bie 'n lienker'oek- je van de taèfel kwam te zitte, zoda je niemaand kon indere mee je elleboge. In op 'n kwaèie dag lag daè ineêns dat martelwèrrektuug te gen de lienksaandi'eid op taèfel. 't Was natuurlijk uutevoönde deü d'n eên of d'n aore sadisti sche kinderkwèller. Ma mien moeder was eêmaè in, om an 't familieschandaol 'n ènde te maè ke. Bie wieze van proef zétte ze 'n borretje kaauwe kaèrnepap op taèfel. Toe mos ik, ik wier aol tied as proefknien gebruukt, mee die raore lepel die pap op- ete. In die lepel... daè was over naè'edocht. De eêste schep pap kreeg ik nie naè binne omdat t'n de verkeerde kaante op wees. De geraffineerde bedoeling was da je die lepel in je rechteraand mos neme. In toen moste ik de pap over mien boezeroentje. Van boazig'eid goaide ik de kwèlgeêst over de vloer van de keuken. Ik oarde 'n klein bitje van de pap sisse op 't fornuis. Toen liep ik na bute om bie de knienen te bekomme van mien kwaèd'eid in mien droefenis om dat Oönze Lieven Eer mien estraft ao mee lienks'aandig'eid. Aèrdlaègen De volgende dag laège d'r gewo ne lepels op taèfel. Ze waère 'n bitje scheêf aof'eslete van ouder dom. Je wete wè mee zo'n schèrrep raandje d'r an, die zö lékker in d'n aand lègge. Daèrom ielde m'n zö vreêselijk vee van dat besték. Niemaand rèpte nog over de deü Molenaèrs kindermeel in omloap ebrochte lepel. Ik dienke dat t'n de rampe van negentiendrieinvuuftig nie overleefd eit. Oait za d'n wè in diepere aèrdlaègen evoönden oa- re in in 'n museum terechte kom- me. Dan zulle de ménsen nie kunnen begriepe wélke filosofie d'r achter schuulgaèt om 'n le pel te maèke mee 'n aèkse bocht in de stele. Joop van Zijp Het dorp kent een luisterrij ke geschiedenis. Graaf Flo- ris V sloeg er in 1293 de Vlamin gen terug. De Heren van Renes- se stichtten er een kasteel, dat al in 1312 bestond. Van deze Hellenburg, even buiten het hui dige dorp, zijn de fundamenten gerestaureerd. Ook de Heren van Baarland beschikten er over een slot, dat in 1840 is ge sloopt. Omgrachting en koets huis zijn er nog. Het gaat om Baarland. Op de raadkaart van vorige week staat de voormalige Weststraat, daarna Raadhuisstraat en thans Schansstraat, afgebeeld. „Het kleine arbeidershuisje rechts vooraan was van mijn opoe Cor nelia Westveer", schrijft J. Tramper uit Oost-Souburg. „Mijn vader Bartel Pieter Tram per is daar samen met twee zus sen en een stiefbroer opge groeid. De huizen aan de rech terkant van de foto zijn er nog steeds, zij het dat de meeste wel een verbouwing hebben onder gaan. De situatie aan de linker kant is totaal gewijzigd", aldus Tramper. Daar wijst ook C. Elen- baas-Murre uit Baarland op. „De drie huizen zijn alle afge broken. Het eerste huis - toen tertijd bewoond door de familie Dirkx - kort na de watersnood van 1953. In plaats daarvan kwamen drie eengezinswonin gen, wat verder naar achter ge plaatst. Deze staan er nog." De plek van het gesloopte twee de huis (van A. Haasdonk) lag jarenlang braak, tot J. van de Repe er een schilderswoning bouwde, die nu wordt bewoond door zijn zoon met gezin. Voor het derde huis is geen nieuw bouw teruggekomen, weet Elen- baas-Murre. „Maar de hoek van de Schansstraat en Torenstraat is er door verbreed. Er is nu een bushalte. Op de foto is achter dit derde huisje nog net het dak topje te zien van het oude ge meentehuis, dat op kerkegrond staat en bewoond wordt door H. de Vriend", meldt deze inzen der. J. van de Repe uit Goes vult aan dat in het derde huisje de fami lie Pot woonde. Bij Maria Pot konden medicijnen van de huis arts afgehaald worden en in de jaren dertig moesten de werklo zen daar stempelen, geeft J. van Liere uit 's-Gravenpolder aan. Die weet ook wie er destijds in de huizen rechts woonden. „Het begint met het hek van de boer derij van Andries Burger. Dan het eerste huis van Lindert Wis se, de gemeentewerkman, in het tweede Pieter de Mol met Dina van Houte, in het derde de fami lie Burgel, daarna de familie Mol, als vijfde het kruideniers winkeltje van Simon de Leeuw en als zesde Johannes van Liere met zijn dochters Leuntje en Pietje. Ik denk dat Leuntje op de foto staat. Als laatste werk plaats en huis van timmerman Jacob Hoogvliet." L. Nijsse-Steketee uit Hooger- heide dateert de foto ergens tus sen Eerste - en Tweede Wereld oorlog. „De toren wordt nog niet gesierd door het kleine hoektorentje, dat bij de restau ratie na de oorlog - naar het voorbeeld van oude prenten - werd aangebracht. De bakker heeft al wel een fiets met een broodmand. De meisjes op de voorgrond dragen geen kleder dracht meer, wat vóór de Eerste Wereldoorlog wel het geval ge weest zou zijn. Deze inzender wijst op het hoge huis (het derde) rechts. „Het was vroeger armenhuis. Later is het verkocht en in tweeën ge deeld en werd het bewoond door diverse 'veldwachters' en de onderwijzeres juffrouw Mol en haar ouders. Rinus Antonisse De winnaars van de waardebon nen zijn: M. Meeuwse, Oostka- pelle, J.P. van de Reepe, Goes en J. van Wingen, Baarland. Voor de nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh moet, ten opzichte van Baar land, in zuidwestelijke richting worden gekeken. Als gebruikelijk is de vraag: om welk dorp gaat het? Inzenders die meer weten te vertellen over de afge beelde situatie en/of de huidige, worden van harte uitgenodigd dat door te geven aan de redactie. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 3 juli worden gezonden naar: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; per fax 0113-315669; via e-mail redactie@pzc.nl. Er zijn drie waardebonnen te verdelen onder de inzenders van goede oplossingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24