Macht Irak eerder overgedragen Hogeschool schrapt mogelijk 60 banen Advocaat denkt aan vertrek bij Oranje Portugese crisis door benoeming Barroso Interim-regering wilde aanslagen rond ceremonie voor zijn «kker blijft bij ijst groeiregio's Ossetië gijzelt tospassagiers Morgen is't Woonsdag! 23 t/m 25 Guantanamo geen rechteloze enclave Dodental in verkeer blijft dalen De voorgangers van Armstrong Haal meer uit je huis. 1 )6e jaargang no. 151 i«sdag29 juni 2004 ts nummer 1,20 yinnze redactie buitenland ÜGDAD - Allawi is gis- Tochtend ingezworen als tnieuwe premier van Irak. gebeurde kort nadat de merikanen formeel de acht over hadden gedra- [D, twee dagen eerder dan tpland. die verrassende zet voor- jam de Iraakse interim-rege- t :g dat bij de overdrachtscere- soie aanslagen gepleegd zou- a worden. ^soevereiniteitsoverdracht in gdad werd bijgewoond door s vertrekkende Amerikaanse e «findvoerder Bremer en Iraak- regeringsfunctionarissen, [[•.een daarna verliet Bremer s j vliegtuig Irak. De Iraakse a «ident Yawar sprak van 'een istorische en vreugdevolle 1>' /erkiezingen Itnieuwe Iraakse premier Alla- ikondigde gisteren aan dat op januari 2005 algemene verkie- flgen gehouden zullen worden, erder wilde hij vanwege het ve rweid die verkiezingen nog ilstellen tot februari of maart, soevereiniteitsoverdracht is nor een groot deel symbolisch, pde achtergrond blijven de merikanen een hoofdrol spe- het land. De installatie Iraakse regering maakt :Mer de weg vrij voor de inter zonale gemeenschap om een te spelen bij de wederop- wvan Irak. IEN HAAG - De regio's rond marden en Zwolle worden iet toegevoegd aan de lijst van sstedelijke gebieden die de ko- ende jaren ruim baan van het ibinet krijgen voor economi se groei. truster Dekker van Vrom -udt vast aan de door het kabi- it vastgestelde groeiregio's ódstad, Groningen-Assen, ïente, Arnhem-Nijmegen, uid-Limburg en Brabant. 1 Tweede Kamer drong giste- r. tijdens overleg over de nieu- Nota Ruimte bij Dekker aan uitbreiding van het lijstje d ten minste twee regio's. De tea Ruimte stippelt het natio- ruimtelijke beleid uit tot EO. CDA. PvdA en WD vre- 2 dat steden die niet genoemd srden buiten de boot vallen s er straks geld verdeeld ordt. GPD BILISI - I)e autoriteiten in de wrgische regio Zuid-Ossetië toden sinds eind vorige week fit bussen met tweehonderd «sagiers vast die vanuit Rus tod naar Georgië wilden. 'lgens het regime gaat het om a vergeldingsactie voor de in- fslagname van tankauto's en achtwagens met bloem door torgie. ads de regering in Tbilisi vori- i maand militairen naar ad-Ossetië stuurde zijn de ver- todingen tussen de regering en ffegio gespannen. Tot het stu- 1 van militairen werd beslo- nadat de autostoet van de fouw van president Saakasjvi de Zeeuwse Sandra Roelofs, tegengehouden. AP De vervroeging van de over dracht kwam tijdens de Na- vo-top in Istanboel als een ver rassing voor diplomaten en rege ringsleiders, die voorafgaand aan hun ochtendbijeenkomst met het nieuws geconfronteerd werden. De Amerikaanse presi dent Bush bracht tijdens een lunch zijn vierentwintig bondge noten van de huidige situatie in Irak op de hoogte. „Het is onze verantwoordelijk heid ervoor te zorgen dat de vei ligheid in het land na de machts overdracht gehandhaafd blijft", aldus Navo-secretaris-generaal De Hoop Scheffer. President Bush vroeg de Iraakse interimregering gisterochtend formeel om de diplomatieke betrekkingen tussen de VS en Irak, die vanwege de Iraakse invasie in Koeweit in 1990 wa ren verbroken, weer te herstel len. Nadat dat verzoek was ingewil ligd, werd Negroponte formeel de nieuwe Amerikaanse ambas sadeur in Irak. Hij gaat daar de grootste Amerikaanse ambassa de in de wereld leiden, met ne genhonderd tot duizend mede werkers. GPD pagina 4 machtsoverdracht in de praktijk pagina 5 Navo breidt uit in Irak door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De reorganisatie bij de Hogeschool Zeeland gaat mogelijk rond de zestig banen kosten. Er moet in totaal bijna vijf miljoen euro worden bezui- nigd, Daarmee lijken de gevolgen van de reor ganisatie nog ernstiger dan gedacht. Eer der deze maand, toen de plannen naar buiten kwamen, werd gesproken over een kostenbesparing van tien procent. De cijfers die het College van Bestuur gis teren aan de Raad van Toezicht presen teerde. gaan uit van een teruggang van rond de vijftien procent, zowel in aantal banen als in kosten. Het grootste deel van de bezuinigingsope ratie moet volgend jaar worden gereali seerd. Het ontbrekende geld wordt voor al gevonden door e'en herschikking van de ondersteunende diensten. Bestuurs- voorzitter J. Mandos gaat er nog steeds van uit dat dat zonder gedwongen ontsla gen kan gebeuren. „Dat is mogelijk door dat we heel veel tijdelijke contracten heb ben." Aan de precieze invulling van de re organisatie wordt de komende tijd ver der gewerkt. De maatregelen zijn voor een belangrijk deel het gevolg van de discussie rond bui tenlandse studenten. Die leverden de Hogeschool Zeeland de afgelopen jaren veel inkomsten op, terwijl een deel van de studenten van over de grens soms niet of nauwelijks in Vlissingen aanwezig wa ren. De commissie-Schutte is van me ning dat de hogeschool 11,8 miljoen euro aan onterecht ontvangen subsidies moet terugbetalen. De instelling zelf stelt niet onrechtmatig te hebben gehandeld. Of het geld echt moet worden teruggestort, wordt pas na de zomer duidelijk, als de Tweede Kamer erover praat. Duidelijk is wel dat de regelgeving voor buitenlandse studenten wordt aange scherpt. Voortuitlopend daarop gaat de Hogeschool Zeeland zich meer op jonge ren uit eigen land toeleggen. Mede om extra studenten te trekken, wordt ook van onze sportredactie ALBUFEIRA - De KNVB moet na het EK zo goed als zeker op zoek naar een nieuwe bondscoach. Dick Advocaat liet gisteren voor aanvang van de voorbereidingen op de halve fi nale tegen Portugal doorsche meren dat hij weinig zin meer heeft om zijn tot en met het WK van 2006 lopende contract uit te dienen. De sportieve prestaties van het Nederlands voetbal elftal staan los van zijn beslis sing. (Advertentie) Sjuni open van 10-20.45 uur, Aanbiedingen zijn alleen morgen geldig, zolang dsvoorraad strekt Max. 3 p.p Informatielijn. 0900 235 45 32 (0 10/mm 1 „Ik ben heel tevreden over de spelers", zei Advocaat tijdens de persconferentie. „Ze groeien steeds meer naar elkaar toe en vormen een heel hecht team. Ik ben ook heel trots dat deze spe lersgroep die eigenlijk al twee jaar geleden was afgeschreven toch gewoon in de halve finale staat, maar er zijn dingen ge beurd waardoor ik niet meer echt kan genieten." Hij doelde op de gebeurtenissen na het duel tussen Nederland en Tsjechië. Bij een voorsprong van 2-1 wisselde de oefenmeester uit blinker Robben voor Bosvelt. Oranje verloor de controle over de wedstrijd en stapte alsnog met een nederlaag (3-2) het veld af. Slecht „Er zijn vervolgens dingen ge beurd die echt niet kunnen", al dus Advocaat. „Slecht is slecht en iedereen mag kritiek hebben. Maar er zijn ook grenzen over schreden. Ik moet ook nog terug naar Nederland. Dat realiseert kennelijk niet iedereen. Wat dat betreft ben ik blij dat we de hal ve finale nog hebben gehaald." Advocaat wilde niet zeggen of hij of zijn naaste familieleden Bondscoach Dick Advocaat, die tijdens de training aanwijzingen aan Arjen Robben geeft, overweegt om na het EK op te stappen. foto Marcel Antonisse zijn bedreigd. „Daar geef ik geen antwoord op. Ik wil dit toernooi ook zo goed mogelijk afmaken." Directeur van de KNVB Henk Kesler voelt met de bondscoach mee. „Ik heb hem zondagavond nog een halfuur aan de lijn ge had. Ik weet wat er door hem heen gaat. Het is ook niet niets wat er is voorgevallen. Zelfs de minister-president heeft het voor hem moeten opnemen. Dat zegt natuurlijk wel iets." Kesler: „Wij van de KNVB zijn ook heel boos en teleurgesteld over wat er allemaal in de me dia is geroepen. Ik zeg steeds te gen Advocaat dat hij zich niets van alles moet aantrekken. Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Kerkuil eet alles wat voor zijn snavel komt Interim-president Yawar, interim-vice-president Jathiri, interim-premier Allawi en interim-vice-president Saleh (vlnr) vlak voor de soevereiniteitsoverdracht in foto Stefan Zaklin/EPA het onderwijssysteem ingrijpend ver nieuwd, in nauwe samenwerking met de Roosevelt Academy. Die inspanningen én de overname van de Sosa-opleidingen (sociale arbeid) moet binnen enkele jaren de aanzienlijke da ling van het aantal buitenlandse studen ten compenseren. De ingrepen in het personeelsbestand zouden nog kunnen meevallen, als het aantal studenten hoger uitvalt dan nu ingeschat. De mogelijk gunstige ge volgen van de onderwijsvernieuwing zijn bijvoorbeeld nog niet meegerekend. „Bo vendien gaan we nu uit van 300 buiten landse studenten", zegt Mandos. „Ik denk dat we best tot 500 kunnen ko men." Het aantal aanmeldingen voor volgend jaar stemt hem in dat opzicht ook opti mistisch. Momenteel staat de teller op 773. Vorig jaar om deze tijd waren dat er 709. Buitenlanders die worden verdacht van betrokken heid bij teiTorisme en vast zitten op de Amerikaanse militaire basis Guantana mo Bay op Cuba, mogen naar een Amerikaanse rechtbank stappen om hun detentie aan te vechten. Dat heeft het Amerikaanse Hooggerechts hof gisteren be- K paald. Het aantal mensen dat bij ongevallen in het verkeer in Zeeland om het leven komt, blijft dalen. Tot nu toe zijn dit jaar zes doden gevallen in het verkeer. Dat zegt niet dat het verkeer ook echt veiliger is geworden: het aantal mensen dat door verkeersongevallen in het ziekenhuis belandt, is al jaren hetzelfde. Behalve Lance Armstrong wonnen vier andere wielren ners de Tour de France vijf keer: Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault en Miguel Indurain. In de aan loop naar de Tour, die zaterdag in Luik van start gaat, besteedt de PZC aandacht aan deze *$1 >r_v vier winnaars. Vandaag: Jacques Anquetil. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 18, 19 en 21; Buitengebied: 23, 24 en 25 Lopes de macht binnen de partij te pakken en ook nu moet hij re kenen op forse tegenstand bin nen zijn eigen partij vanwege zijn populistische stijl van bestu ren. Ook Sampaio is weinig ge charmeerd van Santana Lopes, die bovendien een veelbespro ken figuur is in de Portugese roddelbladen. Formeel hebben de liberalen nog geen kandidaat naar buiten gebracht omdat ze de officiële benoeming van Barroso willen afwachten. Die zal waarschijnlijk vanmiddag plaatsvinden. GPD door Henk van den Boom BARCELONA - De aanstaande benoeming van de Portugese premier Barroso tot nieuwe voorzitter van de Europese Com missie heeft in Lissabon tot een felle politieke strijd geleid. Binnen de regerende liberale partij PSD is ruzie ontstaan over wie Barroso moet opvolgen als premier. De grootste opposi tiepartij vindt dat de huidige re gering moet aftreden en dat er nieuwe verkiezingen moeten ko men. Het is aan president Sampaio om te bepalen hoe de opvolging van Barroso wordt geregeld. Ver wacht wordt dat hij kiest voor de benoeming van een opvolger uit de liberale partij. De meest voor de hand liggende kandi daat is de huidige burgemeester van Lissabon, tevens vice-voor- zitter van de partij. Santana Lo pes. Al drie keer probeerde Santana (Advertentie) Hogazon info@hogazon.nl - www.hogazon.nl T. 0113 568800 - F. 0113 568801 Schouwersweg 5 - 4451 HS Heinkenszand (Advertentie) Dat haatcampagnes tot exces sen kunnen leiden hebben scheidsrechter Urs Meier en zijn gezin ondervonden. Zij hebben in hun Zwitserse woonplaats voor onbepaalde tijd politiebe waking gekregen. Dreigementen De maatregel is genomen na ern stige dreigementen aan het adres van de Zwitserse arbiter. Volgens de Zwitserse politie zit ten Engelse hooligans achter de intimidaties, die via de post, internet en telefoon bij de fami lie Meier zijn binnengekomen. De boulevardbladen publiceer den de afgelopen dagen het woonadres, telefoonnummer en email-adres van de Zwitserse scheidsrechter, inclusief foto's van zijn vrouw, zijn auto en zijn huis. De Britse voetbalfans werden door de gevreesde tabloids uitge nodigd hun beklag te doen over een beslissing van Meier in de kwartfinale tegen Portugal. De Zwitserse arbiter keurde in dat duel in de slotfase van de norma le speeltijd een doelpunt van En geland af. ANP/GPD pagina 17 en 18 EK voetbal Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn O Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 IposObankrekeriingnummer Q PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens Ir treft u nadere informatie aan "711688 555530" Noteert u mij voor nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60) O per |aar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1