pzc Sjeng Schalken is weer de oude Zijden trui en eeuwige wraakgevoelens tour de france Boogerd nu even meer echtgenoot dan wielrenner \)erde kwartfinale Wimbledon op rij Op Wimbledon verloopt alles volgens scenario Bloedcontrole in Tour de France Armstrong in beroep over boek Bram de Groot verlengt contract Wegmann vervangt Markus Zberg Montgomery wil arbitrage in dopingzaak dinsdag 29 juni 2004 19 Lrflertian van Geen LONDEN" - Sjeng Schalken is ïtfr de oude en dat vertaalt nch direct in prestaties. Na zijn yievan gisteren op Vince Spa- (6-2, 7-5. 3-6, 6-2) staat hij !p Wimbledon voor de derde ictr op rij in de kwartfinale. j)al vind ik fenomenaal", zei yhalken. ..Er zijn al 120 man aar huis en ik ben er nog." hoe. Schalken legde weer i een werkethiek aan de dag raar veel collega's een voor bid aan kunnen nemen. De inieblessure die hij een dag eer ier tegen Thomas Enqvist op- i, miste zijn uitwerking niet. >:halken sloeg zich zondag per ,r.geluk op zijn knieschijf, waar soor er vocht in kwam. .Het leek wel een binnenzwem- :;d", stelde hij overdreven. „Ik séfi de baan opgegaan met het dee: ik zie wel wat er gebeurt. Daarnaast was het erg glad. Ik soest een vriend van me, Jo Se is, nieuwe schoenen laten ha- tdembenemend del werd een adembenemend ge vecht tegen de dertigjarige Spa- cea De Amerikaan die in 2000 tp Wimbledon een serie van 21 nederlagen doorbrak, is als ten der een kopie van de Limbur ger. Maar, zoals Schalken zelf al wist, niet zo goed als hij. Schal iën won de eerste set eenvoudig en voelde zich in de tweede tot 5-4 ook comfortabel. Het enige breakpoint voor Spa- dea leek hij simpel weg te wer ken, maar hij sloeg een simpele smash in het net. „Hij speelt goed als hij achter staat en min der als hij voor staat", zei Schal ken, die de druk opvoerde en Spadea nog één punt toestond: 7-5. Rally's op het scherp van de sne de volgden, met Spadea als bo venliggende partij. Pas in het be gin van de vierde set kwam Schalken weer bovendrijven. Twee rally's van ruim veertig slagen vielen de kant van Schal ken op, het vuistje werd gebald en de Limburgse muur bleek weer van gewapend beton. Spa dea werd gedwongen van tac tiek te veranderen, maar had er de juiste slagen niet voor in huis. De Amerikaan werd drie keer gebroken en capituleerde op het eerste matchpoint. „Ik heb me niet van mijn stuk laten breng en toen hij terugkwam", stelde Schalken. „Ik zat er wel door heen met de vijf sets van zondag in mijn benen. Gelukkig heb ik nu een rustdag." Schalken maakt zich op voor een ontmoeting met Andy Rod dick, de man die hem de laatste twee Grand Slams de oren was te. In Australië won hij zes ga mes (6-1, 6-2, 6-3), op de US Open was het 6-4, 6-2, 6-3. Al leen op het Masters Series-toer nooi van Parijs in 2001 kon Schalken hem een keer ver slaan, maar toen was Roddick nog niet de grote man die hij nu wel is. De Amerikaan die het laatste tennisjaar als nummer één van de wereld afsloot, wordt door de Amerikaanse en Britse media zelfs groter afgeschilderd dan hij is. Tijdens het toernooi van Rome verbleven Roddick en Schalken in het hotel waar een brand uitbrak die drie mensen het leven kostte. Het verhaal gaat nu dat Roddick Schalken het leven heeft gered door hem uit zijn brandende hotelkamer naar beneden te halen. „Een belachelijk pr-verhaal", zegt Schalken, die tegenover de buitenlandse media Roddick niet afvalt. „We kwamen elkaar op het dak tegen toen de paniek al voorbij was. We hebben rus tig overlegd wat we gingen doen. We hebben samen wat oudere hotelgasten geholpen. Ik vind het goed dat Roddick nu wordt afgeschilderd als de held. Mijn naam wordt ook genoemd. De pers wil een sterk verhaal en een held op en buiten de baan. Hij is belangrijk voor de Ameri kaanse media en daarmee goed voor de investeerders in de sport. En dat is ook weer goed voor mij." Hachelijk Of het hachelijke avontuur in vloed zal hebben als de twee el kaar morgen te lijf gaan, is niet te zeggen. „Maar we treffen el kaar hier onder veel betere om standigheden", zei Roddick gis teren na zijn zege in drie sets op de Duitser Alexander Popp. Roddick heeft nog geen set laten liggen op Wimbledon dit jaar. De laatste twee keer dat Schal- Sjeng Schalken was gisteren in zijn partij tegen Vince Spadea prima op dreef en bereikte de kwartfina le. foto Gerry Penny/RTR ken hem tegenover zich trof, voelde hij zich als een figurant in een slechte film. „Ik heb te gen hem het idee dat ik de hele wedstrijd sta te serveren. Hij slaat vier ballen en dan moet ik heel hard werken voor mijn pun ten. Hij heeft me de laatste ke ren echt vermoord. Ik kwam niet aan tennissen toe." Hoe zijn Wimbledon-avontuur verder ook verloopt, Schalken heeft weer bewezen bij de grote jongens te horen. Het doel om dit jaar slechts in de topdertig te eindigen, lijkt daarmee te laag gesteld. „,Ik ben weer de oude en dat merk ik meteen aan de resultaten. Dat het op Wim bledon gebeurt, maakt het al leen maar extra mooi." GPD tan onze sportredactie LONDEN - Veel schokkends is erin acht dagen Wimbledon nog niet gebeurd. Alles loopt vol gens scenario. Bij de mannen zit ten alle vooraf getipte kansheb bers nog in het toernooi dat mor- jende kwartfinales beleeft. De kwartfinales zijn Federer- Plewitt, Mayer-Grosjean, Hen- man-Ancic en Schalken-Rod- dick. De eerste is de interessant ste. De titelverdediger tegen de kampioen van 2002, die weer aardig op weg is naar het niveau van toen. Hewitt geeft zich wel degelijk kansen tegen Federer. Hij staat in onderlinge duels met 7-4 voor, maar het was ook ooit 7-2. „Ik ben de underdog", zei de Australiër, „hij is de beste op het ogenblik maar ik geloof in mijn kwaliteiten." Tim Henman was gisteren goed bezig tegen Mark Philippoussis, de verliezend finalist van vorig jaar. Hij won de eerste sets met 6-2, 7-5 en kwam pas in proble men aan het eind van de derde. Philippoussis pakte die in de tie break. De vierde set draaide ook uit op een tiebreak. De duizen den fans op Henman Hill en de 13.500 rond het centre court schreeuwden hem naar de zege. Henman kwam op 5-2, maar het werd stil toen hij weer niet kon uitserveren. „Het was moeilijk, maar ik bleef vechten. In de ge weldige atmosfeer kon ik het toch afmaken." ANP PARIJS - In de Ronde van Frankrijk kan voor het eerst op doping worden gecontroleerd door bloedanalyse.;Een officiële bron in de Tourorganisatie heeft dat gistereij^be- vestigd tegenover het Franse persbureau AFP. Een positieve test bij deze première kan bovendien tot strafmaatregelen leiden. „De Franse wet voorziet al in ge bruikmaking van biologisch materiaal als detectiemid- del", zei Mario Zorzoli, een medicus van de internationa le wielrenunie (UCI). „Men heeft er alle vertrouwen in dat deze methode kan worden geïntroduceerd in de Tour." Groot voordeel van het afnemen van bloedmonsters is dat daarmee ook verboden prestatiebevorderende middelen kunnen worden opgespoord die in urine niet zijn te vin den. Het gaat dan vooral om groeihormoon. Maar ook bloeddoping (transfusie met eerder afgenomen eigen bloed) en synthetische hemoglobine, de zuurstofbinder in de rode bloedcel, kan erdoor worden aangetoond. Tot dusver werd in de wielersport alleen 's ochtends vooy aanvang bloed geprikt om de hematocri et waarde, de. ver houding tussen bloedplasma en cellen, vast te stellen. Was die te hoog (opmerkelijk veel rode bloedlichaampjes) dan kreeg de renner uit gezondheidsoverwegingenéen startverbod van twee weken, Te dik bloed kan duiden.pp epogebruik. Door bloedanalyse in het laboratorium is epp goed aantoonbaar. ANP/AFP PARIJS - Lance Armstrong heeft beroep aangetekend te gen de afwijzing een bijlage te mogen publiceren in lipt boek LA Confidential over zijn dopingverleden. De zaak rond de uitgave, geschreven door David Wal^h. wordt morgen behandeld. Een Franse rechter wees vorige week het verzoek voor een bijlage af nadat zij zowel advo caten van de vijfvoudig Tourwinnaar als van de uitgevers van het boek 'LA Confidential, de geheimen van Lance Armstrong' had gehoord. Volgens de Franse wet zijn ,de beschuldigingen in het boek „niet noodzakelijk een vorm van smaad." In het boek verklaart Emma O'Reilly, van 1998 tot 2ÖDÖ fysiotherapeute van Armstrong, dat de renner epo he.eft gebruikt. De Amerikaan heeft nooit positief gétqst. ANP/AFP EINDHOVEN - Wielrenner Bram de Groot heeft zijn con tract met de Rabohankploeg met een jaar verlengd. Da.t werd gisteren in Eindhoven, bij de presentatie van- de Tourselectie van de ploeg, bekendgemaakt. De Groot (2.9) rijdt sinds 1999 bij de Rabobankploeg. Dit voorjaar stoncl hij lange tijd aan de kant omdat hij last had van kipkr hoest. Vanaf zaterdag komt de Noord-Hollander in actie in de Ronde van Frankrijk. ANP PARIJS - De Duitser Fabian Wegmann neemt in, de Tour-ploeg van wielerformatie Gerolsteiner de plaatsin van Markus Zberg. De Zwitser heeft na een val in de Ronde van Zwitserland een operatie aan een duim ondergaan en kan niet in .de Ronde van Frankrijk starten. Wegmann reed dit jaar.pok al de Ronde van Italië. ANP/AFP van onze sportredactie SAN FRANCISCO - De advoca- len van wereldrecordhouder Iim Montgomery zullen aan dringen op een arbitrage in de dopingzaak waarin de sprinter verwikkeld. Het antidoping- dureau Usada heeft de Ameri kaanse atleet in staat van be schuldiging gesteld op grond van de informatie uit het Bal- ro-onderzoek. Het Californische bedrijf Balco leverde tal van gorters voedingssupplementen, maar ook het spierversterkende dormoon THG en epo. ■We betwisten de aanklacht en rallen om arbitrage vragen", zei woordvoerder Don Goldberg na mens Montgomory's advocate Cnstina Arguedas. „Tim heeft nets misdaan en wij geloven dat een eerlijke lezing van de be wijzen zijn onschuld staven." Volgens de Usada-regels kan «n atleet akkoord gaan met een schorsing of een hoorzitting vra- P bij een Amerikaanse arbitra gecommissie dan wel meteen bij het internationale hof van arbi trage in Lausanne. Als vast komt te staan dat Mont gomery, die zou hebben bekend, wel degelijk spierversterkende producten heeft gebruikt, kan ai] de Olympische Spelen wel vergeten en mogelijk ook de rest van zijn carrière. Zijn vriendin Marion Jones, drievoudig olym pisch kampioene, ligt voorals nog niet onder vuur. Wel een aantal anderen, gens San Francisco Chroni- zou Montgomery tegenover de onderzoeksrechter hebben toegegeven in de jaren 2000-2 001 gedurende acht maanden met de anabole steroï- de 'clear' te hebben geëxperi menteerd. Baat zou de sprinter niet heb ben gehad bij dit 'middel voor bodybuilders', een product van Balco. De codenaam clear staat mogelijk voor THG (tetrahydro- gestrinon) of een verwante desig- Perdrug. Do krant zei er niet bij waar de- zo informatie vandaan kwam. De rechter onderzoekt nu of er gelekt is uit de getuigenverkla- ring die Montgomery heeft afge- 'egd. In februari werd al een viertal Balco-bazen in staat van beschuldiging gesteld, verdacht van de handel in groeihormoon en anabole steroïden. Zij ontken nen allen. ANP/RTR Vijfvoudig Tourwinnaar Jacques Anquetil deed vooral zijn best anderen te doen verliezen Nog nooit lukte het een wielren ner de Ronde van Frankrijk zes keer te winnen. Lance Arm strong waagt vanaf 3 juli een po ging. Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault en Mi guel Indurain ontdekten echter dat hij vijf zeges hun plafond lag. Om uiteenlopende redenen. De archieven leren dat Arm strong nog heel wat beren op zijn weg kan tegenkomen. Of vrieskou, of opstandige suppor ters, of fysiek ongemak, of sterk ere tegenstanders. Een duik in de geschiedenisdie mogelijk meer kan vertellen over de toe komst. Vandaag: Jacques Anque til door Edward Swier DEN HAAG - Vooropgesteld: de strijd om een unieke zesde Tour zege was Jacques Anquetil vreemd. De Normandiër wilde wel de beste zijn, duldde geen concurrentie, maar gaf weinig om dergelijke records. Het ging hem niet om een plaats in de re cordboeken, liever genoot hij van het leven. Met volle teugen. Meer over de TOUR op de PZC-site: Door zijn vijfde overwinning in 1964 was Anquetil niettemin uniek. Niet eerder had een cou reur dat gepresteerd. Toen hij in 1966 startte, was dat niet om zelf weer te winnen, maar om „Poulidor te doen verliezen." Anquetils ploegmaat Lucien Ai- mar profiteerde van de rivaliteit tussen de twee kemphanen. Toch had Anquetil diverse kan sen om de Ronde van Frankrijk zesmaal te winnen. Al op 23-jari- ge leeftijd won hij zijn eerste ronde, in 1957. Het 'wonder kind' pakte vier etappes, waar onder een tweetal tijdritten. Je bent niet voor niks Monsieur Chrono natuurlijk. Stormachtig Een lange heerschappij werd voorzien. Maar Anquetil kon de belofte niet direct inlossen. Zijn privé-leven verliep stormachtig, Vijfvoudig winnaar Jacques Anquetil (links) in de Tour de France van 1966, die hij louter reed om Ray mond Poulidor te laten verliezen. foto GPD vrouwen en drank hadden grote invloed. Bovendien maakte An quetil voor de ronde van 1958 ru zie in het Franse kamp door - uit angst voor interne concurren tie - te weigeren in een ploeg met Bobet én Géminiani te rij den. Hoewel de toppers van el kaar gescheiden werden, reden ze elkaar tijdens de Tour van 1958 wel in de wielen. Charly Gaul profiteerde. En slaagde er in tijdens een tijdrit over geacci denteerd terrein Anquetil een nederlaag toe te brengen. Enkele dagen voor Parijs moest Anquetil zelfs opgeven. Hij bleek een congestion pulmonai- re, een zeer zware longontste king, te hebben. Toen hij bloed begon te hoesten, vond Tourarts Dumas het genoeg en adviseer de Anquetil af te stappen. Later bleek waar het was misgegaan. In een poging meer zuurstof op te nemen in de rit naar Aix-les-Bains trok Anquetil een dun, zijden wielertruitje aan. De wollen truien uit die tijd wa ren nog weinig comfortabel. Die dag regende het echter pijpeste- len. Anquetil had zich onvoldoende aangekleed, raakte bevangen door de kou. Gaul weerstond de ijsregen beter, kwam met vele minuten voorsprong binnen. Ook in 1959 lag Anquetil over hoop met ploegmaten. Nu zat hij in een en dezelfde ploeg als Roger Rivière. In een hotelletje in Poigny-la-Föret sloten de con currenten, en met hen Bobet en Géminiani, een niet-aanvalsver- drag. Ploegleider Marcel Bidot was op timistisch, maar Anquetil hield zijn twijfels. „Het hele jaar zijn Roger en ik concurrenten en uit gerekend in de Tour moeten we goed met elkaar kunnen opschie ten. Omdat er landenploegen rij den, wordt ons gevraagd hand in hand te rijden. Dat lukt na tuurlijk niet, ik zal hem bestrij den." Daarom ook bleek Anquetil niet eens teleurgesteld toen hij zich zelf bij aankomst in Parijs op de derde plaats terugvond. Dat Ba- hamontes en Anglade hem voor bleven deed minder pijn, de vreugde was vooral groot omdat Rivière 12 tellen én een plekje achter Anquetil eindigde. In 1960 was Anquetil alle commo tie zat. Hij richtte zich op de Gi ro, die hij - als eerste Fransman ooit - won. En liet de Tour glip pen. Die Giro-zege gaf hem wel de status die hij verlangde. Bidot formeerde in 1961 de ploeg helemaal rond Anquetil. Vertrouwen De coureur beschaamde dat ver trouwen niet. Op de eerste och tend ging het geel nog naar De Blonde Pijl, mega-spurter André Darrigade. Maar vanaf de tijdrit in de middaguren zat het geel om de schouders van Anquetil. De Fransman won de twee tijdritten en verdedigde in de bergen zijn voorsprong. Ook in 1962, 1963 en 1964 - de lan denploegen waren inmiddels vervangen door merkenteams - pakte Anquetil het ultieme geel, al was in 1964 de marge met Raymond Poulidor slechts 55 tel len. Eenmaal met vijf zeges op zak verloor Anquetil zijn liefde voor de Tour een beetje. Welis waar won hij in 1965 zowel de Dauphiné Libéré en Bor deaux-Parijs, door in de nacht na de slopende etappekoers di rect door te reizen voor de mon- stertocht met gangmaking, maar Anquetil had geen trek in de drie weken durende beproe ving. „Bovendien, mijn contrac ten stijgen niet meer als ik de Tour voor een zesde keer win. Maar red ik het niet, dan zakt mijn marktwaarde wel." Een jaar later kwam Anquetil nog één keer terug. Niet om te winnen, maar om de bij het gro te publiek populaire Poulidor - met wie hij sinds een akkefietje in Parijs-Nice van dat jaar in grote onmin leefde - een hak te zetten. Anquetil startte bij Ford weliswaar als kopman, maar had last van bronchitis en gaf al snel het stokje over aan Lucien Aimar. Gesloopt stapte hij op 11 juli af. De Tour duurde nog vier dagen, maar Anquetil had zijn missie volbracht. Nee, geen zes de Tourzege. Maar ook Poulidor zou dat jaar niet winnen. GPD door Ad Pertijs EINDHOVEN - Vrouw Nerena is weer thuis. „Ik hoop dat we het ergste nu gehad hebben", zegt echtgenoot Michael Boo gerd. De afgelopen tien jaar stond binnen de familie Boo gerd alles in het teken van de wielrenner Michael Boogerd. „Ik vind het niet meer dan nor maal dat dat de afgelopen week even andersom was. Nerena had me nodig en dan gaat dat voor." Rabobank presenteerde gisteren in Eindhoven de ploeg voor de komende Tour de France, die za terdag begint in Luik. Boogerd stond er wat onwennig tussen. „Ik heb het gevoel niet optimaal voorbereid aan de Tour te begin nen. Voor het eel'st. Normaal fo cus je je de laatste twee weken op de Tour. Nu niet. Ik heb een rotweek achter de rug." De man die Nederland in vervoe ring bracht met zijn zege op La Plagne (2002) doelt op de zieken huisopname van zijn vrouw. Af gelopen maandag moest ze zich in allerijl onder doktersbehande ling laten plaatsen. Als pijnlijke nawee van de geboorte van haar eerste kind Mikai, bijna twee weken daarvoor. Boogerd: „Ik kwam zondag thuis uit de Ster Elektro Toer. Eindelijk zouden we thuis met z'n tweeën onge stoord van de kleine kunnen ge nieten. Gebeurde er dit." Van trainen kwam niet veel. „En vanwege de geboorte van Mikai was de voorbereiding toch al anders dan normaal." Nerveus Boogerd geeft toe dat hem dat zorgen baart en nerveus maakt. „Lichamelijk zal ik best in orde zijn. Ik weet alleen niet of ik ook geestelijk klaar ben voor de Tour. Je bent er met je kop toch niet helemaal bij. Ik heb het nooit moeilijk gevonden drie we ken van huis te gaan. Op dit mo ment heb ik dat wel. Al was thuisblijven nooit aan de orde." Rabobank gaat op pad met twee buitenlandse klassementsren ners: Levi Leipheimer en Mi chael Rasmussen, Van die twee is de Amerikaan de man die zich puur richt op de eindklassering en gaat de Deen proberen een bergrit te winnen. Hij is in staat zijn klassement de ene dag ex pres om zeep te helpen om d,e an dere dag de ruimte te krij,gen voor een succesvolle aanval. De anderen (naast Boogerd .oqk Enk Dekker, Bram de Gro.pt, Mare Lotz, Grischa Niermann, Karsten Kroon en Mare Wau- ters) worden geacht aan te val len waar het maar kan. „Je kunt het ook meespringen noemen", nuanceerde Mare Lotz de term aanvallen. Erik Dekker vindt het belangrijk, be ter uit de Tour de France te ko men dan dat hij er komende sa terdag in gaat. Met het oog op de Spelen en de najaarsklassie- kers uiteraard. Druk Michael Boogerd denkt er al net zo over. „Wie niet goed uit dé Tour komt, komt daarna nooit meer op gang. Voor mij is hét lastiger zo de Tour te rijden dan Erik. Hij kan de bergetappes so wieso laten lopen. Ik niet. Als ik in de bus binnenkom, stelt ieder een daar vragen bij. In de Vuel- ta en Giro heb ik ook al eens zo gereden. Dat beviel goed. Mapr daar was geen pers. Hoe je bet ook wendt of keert, de media leg gen je toch een bepaalde druk op." Boogerd loert uiteraard op een mooie berg- of tussenrit. „Elke dag kan het raak zijn. Na deze moeizame voorbereiding hoop ik me de eerste twee weken te kunnen verbeteren om in de laat ste week mijn kans te wagen." De lange aanloop geeft hetn meer tijd de achterstand in te lo pen. „Maar ik ben bepaald'géëh voorstander van zo'n Tour 'dè France als deze, waarin* alle moeilijkheden in de laatste wec ken zitten gepropt. Ik zie op; tp- gen zo'n lange aanloop. Je mpet constant op je hoede zijn. 'Geef mij maar een ronde waarin jé di rect een semi-bergrit krijgt.'- tje Tour van 1996, toen ik dé rit naar Aix-les-Bains won, begon min of meer ook zo." Het verleden is zijn houvast nu het familieleven even belangrij- ker is dan het wielerleven, „ik heb mijn beste periodes gehad nadat het even slecht ging. Daar door weet je dat het ook weer ter zal gaan. Het belangrijkste is nu dat het thuis weer béter gaai ij RIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19