Komst Ierse mosselen risicovol PZC Studenten geven Indiaas onderwijs impuls Huisarts haalt zijn gelijk in strijd met geneesmiddelenfirma 13 rv Verkeersorgaan wil inzicht in verbalen ongelukken Milieufederatie en Vogelbescherming willen opnieuw uitzaaiverbod Informatie niet-verbale leerhandicap Kleine oogjes in de klas door EK Direct verbod kokkelvisserij verwacht Overvallers waren met zijn tweeën School schenkt geld aan Aidsfonds Vijf visstropers betrapt Schroebrug dicht door storing Auto's in Kapelle opengebroken Individuele rondleidingen door Sluis dinsdag 29 juni 2004 (joorjtenJansen MIDDELBURG - Het Regio naal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) wil vlot inzage krijgen in de proces- jen-verbaal die de politie maakt van verkeersongeluk hen. Coördinator Henk Rheber- «enacht die informatie noodza ak om de verkeersveiligheid verder te verbeteren. Het kost. zo is de ervaring van Rhebergen, veel moeite om pro- cessen-verbaal te kunnen raad plegen. Om te beginnen heeft het verkrijgen van toestem ming al heel wat voeten in de aarde. En als zo'n verzoek uit eindelijk is ingewilligd, duurt het lang voordat de opgevraag de processen-verbaal daadwer kelijk kunnen worden bestu deerd. Inzage in processen-verbaal acht Rhebergen noodzakelijk om beter te kunnen beoordelen wat de toedracht van bepaalde soorten verkeersongelukken is. Hij stelt zich voor dat naar aan leiding daarvan maatregelen worden getroffen om de kans op dergelijke ongevallen klei ner te maken. Da registratieformulieren van de politie, waarover het ROVZ wel kan beschikken, zijn vol gens Rhebergen onvoldoende. Zo wordt bij een dodelijk onge val niet altijd aangegeven dat er alcohol in het spel was. De ROVZ-coördinator begrijpt waarom justitie zorgvuldig om springt met processen-verbaal. De privacy van personen die in zo'n document worden ge noemd, is in het geding. Rheber gen: „Maar daar moeten toch afspraken over te maken zijn. Het is niet zo dat informatie uit een proces-verbaal, dat aan ons beschikbaar wordt gesteld, met een op straat ligt." Verfijnd Het ROVZ acht inzage in pro cessen-verbaal gewenst om een betere analyse te kunnen ma ken van de oorzaak van ver keersongelukken. Rhebergen: „We hebben de afgelopen jaren forse slagen gemaakt met de verbetering van de verkeersvei ligheid. Op die manier valt nu minder te bereiken. Daarom moeten we aan meer verfijnde methodes denken. Het uitplui zen van processen-verbaal kan daarbij heel goed van dienst zijn." Het is opmerkelijk dat het ROVZ zo veel moeite moet doen om inzage in proces sen-verbaal te krijgen. In het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid zijn immers ook de poli tie en het Openbaar Ministerie vertegenwoordigd. ■wHarmen van der Werf lERSEKE - Het verzaaien van ^mosselen in de Oosterschel- h.isrisicovol, blijkt uit onder zie door het expertisecentrum nu het ministerie van Land- MUw, Natuur en Voedselkwali teit (LNV). ïat het ministerie met de studie doet, is nog onbekend. De Zeeuwse Milieufederatie en de fogelbescherming willen op- •iuw een uitzaai verbod, jinds vorig jaar is het weer aogelijk Ierse mosselen in de tosterschelde te kweken, nadat ie Raad van State het Yersekse sdnjf Delisea in het gelijk had jesteld. De onderbouwing van Kt in 1997 vastgestelde uitzaai- :erbod voor Ierse mosselen was «voldoende. [NV besloot voorlopige vergun- singen af te geven en in de tus- gntijd onderzoek te doen,. Het apertisecentrum van LNV heeft de studie uitgevoerd, hveeëntwintig deskundigen GOES - Vanavond is een tweede voorlichtingsavond over kinderen met Non-ver bal Learning Disability van het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes. Kinderneuroloog Frank Visscher van het zieken huis en orthopedagoog G. Thoonen van onderwijs centrum De Berkenschutse vertellen vanaf 19.00 uur in het Sint Willibrorduscol- lege over kinderen met de ze beperking. In april hield het ziekenhuis al een bij eenkomst over NLD-kinde- ren, maar toen was de toe loop zo groot dat veel men sen niet toegelaten konden worden. In de school aan de Fruitlaan in Goes is plaats voor driehonderd toehoorders. Kinderen met NLD, met-verbale leerhandicap. hebben grote moeite met het herkennen en begrijpen van gevoelsuitingen en emoties bij anderen. Zij kunnen slecht verbanden leggen tussen zaken en ge beurtenissen en krijgen •daardoor vaak problemen met begrijpend lezen en re denen. NLD-kinderen zijn wel sterk in het gebruik van taal. Door hun omgeving en belevenissen te benoe men kunnen zij zich hand haven. Het gebrek aan so ciaal inlevingsvermogen zorgt er echter voor dat de ze kinderen moeilijk aan sluiting vinden bij leeftijd- de informatieavond zijn ook informatiekramen van mytylschool De Sprien- ke en onderwijscentrum De Berkenschutse te bezoe ken, De avond duurt tot 22.00 uur. onze denkbeelden bevestigd", stelt V. Klap van de Zeeuwse Mi lieufederatie. Het ministerie kan er volgens hem niet meer on deruit het verzaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde te verbieden, niet alleen voor de Hekten Hun algemene conclusie is dat 3i de Ierse Zee meerdere vreem ie organismen voorkomen, dat iie nauwelijks via natuurlijke «eg in de Noordzee kunnen iomen, maar wel door de im port van mosselen. Dat geldt »k voor giftige algen en ziek- len, ,\Vij zien in het LNV-rapport natuur, maar ook voor de schelp diervisserij. Het ministerie van LNV beraadt zich nog, laat een woordvoerder weten. Hij beves tigt dat de deskundigen aanra den opnieuw een verbod in te stellen. J. Dingemanse, directeur van Delisea, het bedrijf dat bij de Raad van State de zaak over de import van Ierse mosselen won, kent de studie nog niet. Hij is verbaasd. „In Yerseke worden al vijftig jaar Ierse mosselen ver werkt. Dat heeft nooit proble men gegeven." Na aanscherping van de regels in 1997 mocht ver zaaien niet meer. Import bleef wel toegestaan, evenals het lo zen van afvalwater in de Ooster schelde. Sinds het uitzaaiver bod vorig jaar is opgeheven, zijn volgens Dingemanse zeker vijf miljoen kilo Ierse mosselen in de Oosterschelde gebracht om op te kweken. De vraag is groot door gebrek aan Nederlandse mosselen. Elke keer dat het Nederlands elftal weer een wedstrijd heeft gespeeld, mogen de leerlingen van basisschool De Tunnel in Schore het lokaal van de groepen 3, 4 en 5 verder versieren met oranje attributen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom SCHORE - De Europese kampioenschappen voetbal in Portugal laten ook op basisscholen hun sporen na. Be halve dat steeds meer lokalen oranje kleuren, bespeuren sommige meesters en juffen geregeld kleine oogjes 's morgens in de klas. Een probleem wordt daar echter niet van gemaakt. „Sommige kinderen zijn de afgelopen tijd duidelijk min der uitgeslapen", zegt bijvoorbeeld Dinette Stelling van basisschool De Tunnel in Schore. Zij moedigt de voet- balgekte ook wel aan. Na elke wedstrijd van het Neder lands elftal mag het lokaal van groep 3, 4 en 5 verder worden versierd met Oranje-attributen. „Als ze morgen weer winnen, mogen ze van mij zelfs op de ramen schil deren." Een van de grootste fans uit de klas is Vera. „Ik kijk al le wedstrijden", zegt ze. „Als Nederland bij rust voor staat, mag ik ook de tweede helft kijken. Van Nistel- rooij is van mijn favoriet." Van slaapgebrek heeft ze, naar eigen zeggen, geen last. Dat beweert ook Max uit groep 8 van de Willibrordus- school in Zoutelande. „Ik kijk elke avond. Dan ga ik om half elf naar bed." Geen probleem, vindt hijzelf, maar zijn meester zag hem gisterochtend toch echt flink ga pen. „Je ziet wel meer kinderen die niet uitgeslapen zijn", zegt Wim Cevaal. „Dat moet ook een keer kun nen." Op de meeste scholen is de EK-koorts niet zo hoog opgelopen dat iedereen in oranje T-shirts loopt of dat complete klassen wegens slaapgebrek halverwege de ochtend zitten te dommelen. Het zijn vooral de oudste groepen die kijken en die worden geacht verstan dig genoeg te zijn. Avondvierdaagse Scholen voelèn er ook weinig voor om er bij de ouders op aan te dringen de kinderen op tijd naar bed te laten gaan. „Dat is hun eigen verantwoordelijkheid." Aan sommige scholen lijkt het EK grotendeels voorbij te gaan. „Niets van gemerkt", meldt de St. Bavoschool in Oostburg. „De kinderen zijn lekker rustig aan het werk." Op de St. Willibrordusschool in Zierikzee zien ze eerder vermoeide kinderen tijdens een avondvier daagse of na een kampweek. dan tijdens het voetbalfes tijn in Portugal. „We hebben nog geen oververmoeide kinderen naar huis hoeven te sturen", zegt ook D. Kruijs van De Poeljeugd in 's-Heer Hendrikskinderen. „Maar wij zijn dan ook een korfbaldorp." Op De Hoge Plaat in Hoofdplaat regeert Koning Voetbal wél als van ouds. „Natuurlijk", zegt H. Dieleman. „Er wordt veel over gepraat en je ziet oranje kapsels. Er zijn vrij veel kinderen die kijken. Sommigen zijn dan ook een beetje lusteloos. Dat krijg je natuurlijk als je telkens zo laat naar bed gaat." „Ik kan niet zeggen dat het bij ons ten koste gaat van de leerprestaties.", aldus P. Nagtegaal van de Vlissingse Schoolvereniging. De school deed zelf volop mee aan de voetbalgekte. De bovenbouw keek gezamenlijk naar de wedstrijd Nederland-Duitsland, waarbij de school was omgetoverd in een soort stadion, inclusief een ME-bus, toegangscontrole en Duitse hooligans. „Nu komen ze vragen of we woensdag weer zoiets doen." De Zuidlandschool in Temeuzen kan het ook niet gek genoeg zijn. Alles staat in het teken van Oranje. „Bijna iedereen kijkt en niet alle leerlingen kunnen daar even goed tegen, vooral de kinderen in de lagere klassen niet", zegt Henny Verschoor. „Daar moet je gewoon re kening mee houden. Je kunt er wel tegenin gaan, maar dat vind ik onzin. Het is goed om dit soort dingen sa men te beleven, want we zijn tenslotte niet alleen maar een leerinstituut." door Raymond de Frel GROEDE - Nee. het voelt zeker niet als een vakantie. Het is voorbereiden, voorbereiden en nog eens voorbereiden, maar ei genlijk weet je toch niet precies wat je te wachten staat. Acht Zeeuwse studenten vertrekken volgende week donderdag naar India, om daar actief bij te dra gen aan verbetering van het on derwijs. Op verzoek van de stichting Edukans - een stichting die zich inzet voor onderwijs in ontwik kelingslanden - deed een groep studenten vorig jaar Oeganda aan. Nu is Bangalore in Zuid-In- dia de plaats van handelen. De onderwijsexpeditie duurt elf da gen en wordt ondernomen door de Pabo-studenten Martine Lammens (IJzendijke), Alina As- sink (Zoutelande), Sebastiaan Traas (Gapinge), Bas de Smit (Reuzenhoek) en Annet van den Elshout (Hulst) van de Hoge school Zeeland. De Bredase Pabo wordt vertegenwoordigd door drie Zeeuws-Vlaamse stu denten: Leslie Dobbelaere (Hulst), Suzanne de Schepper (Kloosterzande) en Veronique van 't Westeinde (Groede). Als vanzelfsprekend richten de twee groepen zich voor het inza melen van geld op hun directe omgeving. De studenten van de Hogeschool Zeeland (HZ) heb ben Zeeland als 'werkgebied', de 'Brabantse Zeeuwen' richten zich op Breda en omstreken. „Maar geld is mijns inziens niet het belangrijkste. Het gaat voor al om bewustzijn. De meeste kin deren in India hebben het zo veel slechter dan wij. Ik heb vaak het idee dat je, bijvoor beeld bij een collecte, wel iets geeft maar eigenlijk niets doet. Nu gaan we zelf naar India toe, om zelf te zien hoe het daar met het onderwijs is gesteld", vertelt Veronique van 't Westeinde (20). Loten De HZ-st,udenten zamelen van af juli geld in door middel van het verkopen van loten in de ge meente Terneuzen. „Wij hebben ook veel bedrijven en kjeine zelf standigen aangeschreven, maai de respons is vooralsnog niet groot. Dat zal ongetwijfeld met de slechte economie te maken hebben", aldus Monique Lam- GOES - Al dit najaar zullen kokkelschepen niet meer uit varen om in de Waddenzee op kokkels te vissen, verwacht stichting Wilde Kokkels. De actiegroep is evenals de Waddenvereniging van plan be- zwaar te maken tegen een vis- vergunning. Tot nu toe heeft de Raad van State de vissers in de ze zaken steeds in het gelijk ge steld. Wilde Kokkels 'acht de kans groot' dat het vonnis dit jaar anders uitvalt, onder meer omdat het kabinet inmiddels heeft besloten dat de mechani sche kokkelvisserij 1 januari 2005 wordt beëindigd. H. Re vier, directeur van de Wadden- vereniging', denkt dat de Raad van State ook een uitspraak van het Europese Hof in Luxemburg zwaar zal laten we gen. Het Hof heeft eerder een voor de kokkelvisserij negatief juridisch advies ontvangen. De kokkelsector heeft ondertussen minister Veerman van Land bouw gevraagd meer duide lijkheid te geven over de voor waarden waaronder een drie koppige commissie kan gaan praten over een uitkooprege- ling. KRUININGEN - De twee mannen die vorige week donder dag werden gearresteerd bij een overval op de Rabobank in Kruiningen, komen uit Breda en zijn beiden 44 jaar. De twee zwegen aanvankelijk over hun identiteit. Vandaag worden ze voorgeleid aan de rechter-commissaris in Mid delburg. Justitie gaat er voorlopig van uit dat bij de bankoverval, waarbij het duo geen buit wist te bemachtigen, geen der de persoon betrokken was. Die mogelijkheid werd kort na de overval niet uitgesloten. Bij de arrestatie schoot een agent één van de overvallers in zijn been. Hoeveel schoten er precies zijn gelost en wie heeft geschoten, is momenteel nog in onderzoek. De over val op de Rabobank in Kruiningen was de tweede in drie maanden tijd. GOES - Het geld dat de Goese school De Kring heeft ge wonnen met een wedstrijd van verkeersveiligheidsorgani satie 3VO, heeft zij deels geschonken aan Stop Aids Now. De leerlingen van deze school voor doven, slechthoreri- den^spraaktaalgestoorden en autisten waren zelf met dit idee gekomen. Zij overhandigden gisteren een cheque van honderd euro aan Cora Ruissen van de GGD Zeeland. ZIERIKZEE - Het visstroperijteam heeft afgelopen week end vijf vissers betrapt op stropen op de Krammer en Vol kerak. Een vader en zoon werden betrapt op het vissen met lange lijnen met dode visjes als aas. Het duo had inmiddels 23 kilo snoekbaars gevangen. Twee andere sportvissers werden betrapt bij het verstop pen van 46 kilo gevangen snoekbaars. Zij wilden de vis op een later moment ophalen. Van alle vier de mannen is de gevangen vis in beslag genomen. Een visser kreeg een be keuring omdat hij niet over de juiste visvergunningen be schikte. Het visstroperijteam bestaat uit medewerkers van de AID, het ministerie van LNV, de KLPD en de provincie Zeeland. MIDDELBURG - De Schroebrug in Middelburg was giste ren twee keer gestremd door een storing. De brug ging om 12.30 uur open maar hield er mee op toen die bijna volle dig geopend was. Monteurs kregen de brug drie kwartier later op de noodr motor weer omlaag. Ook om 16.00 uur weigerde de brag weer dicht te gaan. Na 23 minuten kon het verkeer weer verder rijden. Het is nog niet bekend wat de storingen heeft veroorzaakt. KAPELLE - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag vijftien auto's opengebroken in Kapelle. Ze hielden huis in de Vroonlandseweg, de Gagelaar, de Vale riaan, de Klaproos, de Moolhoekstraat, het Duizendblad en de Ambachtsherenwegeling. De buit bestond uit onder meer geluidsapparatuur, zonne brillen en cd's. men's (24). Het ingezamelde geld komt ten goede aan drie Edu- kans-projecten. Het project Ar- pana staat voor het opzetten van scholen voor gehandicapte kinderen uit Indiase sloppenwij ken. Het Ymca-project zorgt ervoor dat verslaafde straatkinderen worden opgevangen in rehabili tatiecentra. Daar kunnen zij af kicken en een opleiding tot tim merman, lasser of naaister vol gen. Ten derde is er ook geld voor het Steps Resource Center, waar de armste kinderen van 'In dia een beroepsopleiding kun nen volgen. De Pabo-studenten zullen in In dia lesgeven op verschillende ba sisscholen. Ook wordt gekeken naar de opleiding van toekomsti ge leraren. Van 't Westeinde: „Daarnaast houden we een sportmiddag, gaan we thuissi tuaties van leerlingen bekijken en bezoeken we een islamitische wijk." De Zeeuwse Pabo-leerlin gen zijn op dinsdag 20 juli terug in Nederland. door Claudia Sondervan BURGH - Huisarts H. van der Linde uit Burgh-Haamstede is in kort geding tegen geneesmid delenfirma concern Pfizer BV in het gelijk gesteld door de Code commissie Geneesmiddelen Re clame. Hij had Pfizer aange klaagd omdat een serie bijeen komsten, die Pfizer sinds deze week had belegd om huisartsen en reumatologen te informeren over het middel Celebrex, onei genlijke verkoopbevordering be trof. Pfizer werd vrijdag door de Co decommissie verboden de bijeen komsten voort te zetten. Het be drijf moet bovendien de proces kosten a zesduizend euro beta len. De Codecommissie van de Stich ting Code Geneesmiddelen Re clame (CGR) is een onafhanke lijk orgaan waaraan de farma ceutische industrie zich gebon den heeft om misleiding van de voorschrijvers van medicijnen tegen te gaan. De farmaceu tische industrie is als ontwikke laar van medicijnen gebaat bij kennisuitwisseling met behan delaars, en vice versa. De indus trie mag artsen een redelijke ver goeding bieden als zij hun me ning geven over medicijnen, maar die mag niet op smeergeld tot verkoopbevordering lijken. Dat bewaakt de CGR. Pfizer bood deelnemende artsen een vergoeding van tweehon derd euro voor deelname aan een 'Ronde Tafel bijeenkomst' over de behandeling van risi covolle patiënten voor hart- en vaatziekten, nierziekten en maaglijden, waarbij' 'stilge staan' zou worden bij ontwikke lingen rond het middel cele- coxib, handelsnaam Celebrex. Pfizer wilde verspreid over het land zeventig tot tachtig van zul ke besprekingen houden. V Als nascholing zijn de bijeen komsten niet geaccrediteerd door de Landelijke Huisartsen Vereniging of de Orde van Me disch Specialisten. Van der Lin de, zelf jarenlang betrokken bij de bijscholingsorganisatie van huisartsen, procedeert tegen overtredingen van de code als door Pfizer, omdat hij vindt dat de geneesmiddelenindustrie daarmee de nascholing van art sen compromitteert. Van een te genprestatie door de artsen was bij Pfizer volgens Van der Linde geen sprake omdat het doel van- de bijeenkomsten in de uitnodi ging niet juist was omschreven. Hij kreeg daarin gelijk. Opera Van der Linde kreeg in mei ge lijk van de Codecommissie in een klacht tegen AstraZeneca, die artsen ten bate van choleste- rolremmer Crestor vergastte op 230 euro, een diner in het Sche- veningse Circustheater en de opera Aïda. Een klacht tegen- het concern Bayer over rondeta felgesprekken over het antibioti cum Avelox, a 150 euro per deel nemende arts, werd gedeeltelijk gegrond verklaard. Van der Lin de is in beide zaken in beroep ge gaan, omdat hij vindt dat er on duidelijkheden in de uitspraken van de Codecommissie zitten. In de commissie oordelen juristen en vertegenwoordigers van de farmacie gezamenlijk. In beroep vellen enkel juristen een oor deel. SLUIS - Met ingang van dit toe ristisch seizoen gaat de VW Zeeuws-Vlaanderen in Sluis el ke week rondleidingen in het stadje verzorgen voor individue le bezoekers. Met deze excursies, vooralsnog iedere dinsdagmorgen vanaf 10.30 uur in de maanden juli en augustus, komt de VW tege moet aan een groeiende vraag van toeristen. Tot nu waren er onder leiding van een stadsgids in Sluis alleen rondleidingen mogelijk voor groepen. De excursies duren ruwweg an derhalf uur. In die anderhalf uur wordt aan de belangstellen de toerist historisch Sluis ge toond; het hoogtepunt van de rondleiding vormt de beklim ming van de Belforttoren. Meer informatie over de ecxur- sies is te verkrijgen bij de WV in Sluis: telefoonnummer 0117- 461700.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13